Van’da bitmeyen yasak yine uzadı
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu

Meslek ve Üniversite Seçimi-1

Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu

 
24 Temmuz 2019 Çarşamba 17:23 
Yorum YapYazdır
 
 

Geçtiğimiz günlerde açıklanan YKS sonuçlarına bağlı olarak bu yıl 23-29 Temmuz tarihleri arasında tercih alma işlemleri gerçekleştirilecektir. Yüzbinlerce gencimizin karar aşamasında olduğu bu dönemde, bir akademisyen gözü ile gençlerimize bilgilendirme yapmanın ve bazı önerilerde bulunmanın önemli bir sorumluluk olduğunu düşünüyorum.  Zira hem üniversitede öğretim üyesi olarak görev yaptığım için, hem de toplumsal yapımızı yeterince tanıdığım için objektif bir anlayış ile anlaşılır şeyler dile getirebileceğim kanısındayım. Biliyorum ki; gençlerin meslek ve üniversite seçimleri gelecekteki yaşamlarının şekillenmesinde önemli rol oynayacak ve karakter yapılarından sosyal statülerine kadar her şeyi tamamen etkileyecek bir konudur.  

Günümüzde şüphesiz ki meslek alanları çok çeşitlenmiştir. Artık sadece birkaç mühendislik alanı ya da sosyal alan söz konusu değildir. Mühendislik mesleğinin onlarca alt konusu olduğu gibi, tıp okumak da en az onlarca alanda uzmanlaşmak ile sonuçlanacak bir süreç demektir. Bu açıdan bakıldığında son derece titiz bir seçim yapabilmenin gereği açıktır. O halde bu seçim (ya da tercih) hangi ölçütler göz önünde tutularak yapılmalıdır sorusuna yanıt aramak üzere iddialı bir işe giriş yapalım ve temel ölçütlerimizi önem sırasına göre sıralayalım: 

 

 1. Kendi karakterimizi çok iyi bilmeliyiz 
 2. İlgi alanlarımızı netleştirmeliyiz
 3. Meslek öğreniminin içeriği hakkında detaylı bilgiye sahip olmalıyız
 4. Geleceğe yönelik kestirim yapabilmeliyiz (profesyonel yardım gerektirir)
 5. Yaşamdan beklentilerimizi kendi zihnimizde açık ve anlaşılır bir duruma getirmeliyiz 
 6. Mevcut üniversitelerin işleyişi ve mekân durumları hakkında iyi bilgi edinmeliyiz 
 7. Para…(yukarıdaki ölçütlere bağlı)  

Bu genel ölçütlerin ileride yapmayı planladığımız mesleğimizin bizi mutlu kılmasında etkili olacağını söylemek isterim. Eğer yapacağınız iş sizi mutlu kılmaz ise inanın hayatta hiçbir şeyin önemi kalmayacaktır. İsteksiz ve zoraki yapılan hiçbir mesleğin size ve ailenize yararı olmayacağı gibi, sağlığınız üzerinde de olumsuz etkileri olacaktır. Bu bağlamda mevcut bütün mesleklere saygılı olmak kaydıyla ve herhangi bir mesleği kötülemeden, sadece olumlu örnekler üzerinde durmak koşulu ile yukarıdaki ölçütleri biraz detaylandıralım. 

Doğal olarak insan karakterleri çeşitlidir. Duygusal, gerçekçi, tepkici, uyumlu, uyumsuz, yardımsever, bireyci, paylaşımcı, doğasever, hırslı, paraya düşkün vb. gibi karakter yapılarından hangilerine yakın olduğumuz konusunda net bir karar verebildiğimiz zaman, mesleki alanlara ilişkin anahtarları da bulmuş oluruz. Örneğin; hızlı düşünen, gerçekçi, hırslı, paraya düşkün bir karakter birleşimi mühendislik, işletme, ekonomi, finans yönetimi için bir gösterge olabilir. Duygusal, uyumlu, yardımsever, paylaşımcı, sabırlı olmak iyi bir eğitimci olmak için fazlasıyla yeterlidir. Gerçekçi, yardımsever, hırslı olmak (paraya düşkünlük kesinlikle değil) iyi bir hekim olmak için kesinlikle gereklidir. Hazırcevap, tepkici, eleştirel, bireyci bir karakter birleşimi insanı iyi bir savunmacı (avukat) yapabilir. Bu birleşimleri daha da artırmak ve son kararı vermek elinizdedir.  

Sahip olduğumuz ilgi alanları ile seçilecek olan meslek arasında yakın bir ilişki vardır. Örneğin matematik ve fen sizi ilgilendiriyorsa, ya da analitik düşünme yeteneğiniz yüksek ise mutlaka mühendislik ya da tıp seçimi, ya da hukuk size çok uygun olacaktır. Analitik düşünce; y=f(x) şeklinde bir matematik fonksiyonu gibi düşünebilmeyi sembolize eder. Yani bir olayı incelerken, olaydaki bütün değişkenlerin (x’ler) sonuç üzerindeki (y) etkisini görecek şekilde düşünmek demektir. Gerçekçi (rasyonel) olarak konuya yaklaşıp, hurafelerden arınarak karar vermektir. Yazın (edebiyat) ilgisi sosyal alanlar için son derecede önemlidir. Okuduğunuz metni iyi kavramak ve bunun üzerinde yorum yapmak iyi bir hukukçu için gereklidir. Doğaya olan düşkünlük ve geniş bir sosyal çevreye sahip olmak, tarım, deniz bilimleri, çevre gibi alanlar için çok olumlu katkı sağlayacaktır.  

Tercih aşamasında bulunan öğrencilerimizin en yoksun oldukları konu, meslek eğitiminin içeriği hakkında yeterli bilgilerinin olmayışıdır. Zira benim akademik yaşantımda çoklukla gözlemlediğim şey, öğrencilerin girmiş oldukları üniversitelerin ders programlarını (müfredatları) iyi bilmedikleridir. Burada kısaca yapabileceğim öneri, kesinlikle üniversitelerin web sitelerinde ilgili alana ait ders programlarını ve hatta ders içeriklerini dikkatlice gözden geçirmeleridir. Mühendislik öğrenimi çok iyi matematik ve fizik gerektirir ve ilgili mühendislik bölümlerinde alınan bütün derslerde bu bilgiler kullanılır. Tıp için iyi bir kimya, biyoloji ve fizik alt yapısı lazımdır.  

 

Gelecekte mesleklerin uygulama alanlarındaki değişimi hesaplayabilen bazı modellemeler yapılmaktadır. Bu konuda fazla iddialı olmadan basit bir örnek vermek gerekirse: günümüzde ülkemizde fazla sayıda ziraat mühendisi olduğunda söz edebiliriz. Ancak öte yandan tarım alanlarındaki daralma, ürün çeşitliliği, gen teknolojisi, organik tarım vb. kavramlar, gelecekte “iyi yetişmiş ve işini bilen” ziraat mühendislerine olan gereksinimi artıracaktır. Benzer şekilde gıda konusunda yapılabilecek yeni şeylerin olduğu açıktır. Bu türden kestirimlerin araştırılmasını ve eğer ilgi alanına giriyorsa tercihlerin arasına alınmasını öneririm.  

Yaşamdan olan beklentimizin bugünkü kararlarımız üzerinde etkili olması gerekir. Sade ve sessiz bir yaşam mı? Yoksa hareketli ve hızlı bir yaşam mı düşlüyoruz? Kapalı mekânlarda mı, yoksa açık alanda mı çalışmak istiyoruz? Hep aynı yerde kalmayı istemek, ya da sürekli gezmekten hoşlanmak önemli bir tercih nedenidir. Günümüzde hekim-hasta arasında maalesef yaşanmakta olan tatsız durumlar, pek çok hekimin uzmanlık alanı seçimine yansımaktadır. Artık hekimler; hastalar ile yakın temasta bulunmadıkları ya da yüz yüze gelmedikleri patoloji, radyoloji, biyokimya, genetik vb. alanlarda uzmanlık yapma yoluna gitmektedir.  

Ülkemizde üniversite tercihlerinde gözden kaçan bir diğer önemli unsur da, mevcut üniversitelerin işleyişi ve mekân durumları hakkında yeterli inceleme yapmamaktır. Meslek tercihini yaparken bu mesleğin kazanılacağı üniversite hangisi olmalıdır sorusuna yanıt aramak için mutlaka detaylı bir inceleme yapılmalıdır. Üniversitenin konumu iyi bir sosyal çevrede midir? Ülkemizde kampus (yerleşke) sahibi üniversiteler belirlidir. Yerleşke yapısı eğitimi olumlu yönde etkileyen bir unsurdur. Özellikle büyük kentlerimizde kentin ortasına sıkışmış ve dağınık yapılardan oluşan üniversiteler insana huzur vermez. Kendine özgü mimarisi ve dokusu olan yerleşke alanlarına sahip üniversiteler bu anlamda tercih nedeni olabilir. Bu açıdan bakıldığında kesinlikle KTÜ Türkiye’de birinci sıradadır. ODTÜ, Ege Üniversitesi, Çukurova, İTÜ Ayazağa kampüsü ve bazı vakıf üniversiteleri kampüs yaşamını sağlayan üniversitelerimiz arasındadır.  

Meslek seçiminde en önemli unsur olan mesleğin yeterince para kazandırabileceği bir alan olup olmadığı sorusuna cevap aramak boşunadır. Bütün içtenliğimle ifade ederim ki; gençlerimiz kendilerini rahat, mutlu hissedebilecekleri ve başarı ile mezun olabilecekleri her alanda çok kolay para kazanabileceklerdir. Bunun tersi olursa kazandıkları parayı zevkle harcayamayacak kadar hayata küsebilirler. 

 
24 Temmuz 2019 Çarşamba 17:23 
Yorum YapYazdır
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Türker Ertürk
 
Mustafa Önsel
 
Attila Aşut
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Nihat Genç
 
Havva GÜNAYDIN LAKUTOĞLU
 
Arslan Bulut
 
Çiğdem KOÇ
 
Kazım DEMİR
 
Ahmet Özer
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Mehmet Polat
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Muhammet İKİNCİ
 
Abdulkadir TİRYAKİOĞLU
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Mehmet Erdal Çağdaş
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1827 - Navarin Baskını. İngiliz, Fransız, Rus birleşik filosu, Yunanistan açıklarında Navarin'de Osmanlı donanmasını tahrip etti.
1905 - Galatasaray Spor Kulübü kuruldu.
1921 - Fransızlar'ın Anadolu'dan çekilmesi. TBMM ile Fransa hükümeti arasında Ankara Anlaşması imzalandı. Fransa adına Franklin Bouillon'un sürdürdüğü görüşmeler sonrasında, Fransa işgal ettiği Anadolu topraklarından çekildi.
1927 - Mustafa Kemal Atatürk'ün Kurtuluş Savaşı'nı anlattığı 15 20 Ekim 1927 tarihlerinde Cumhuriyet Halk Partisi 2. Kongresinde otuz altı buçuk saat süren tarihi konuşması
1935 - Milliyetçi hükümete karşı Mao Zedung'un başlattığı ve bir yıl süren 6.000 millik Uzun Yürüyüş sona erdi. Mao önderliğindeki Birinci Öncü Ordu Yenan'a girdi.
1940 - Nüfus sayımı. Türkiye'nin nüfusu: 17.820.950.
1941 - II. Dünya Savaşı: Alman işgalindeki Sırbistan'da binlerce sivil öldürüldü: Kragujevac katliamı.
1942 - Ekmek karneleri dağıtılmaya başladı.
1944 - Sovyet Kızıl Ordu Belgrad'a girdi. Aynı gün Gestapo, Alman anti-faşist ve sosyal demokrat Julius Leber'i kurşuna dizdi.
1945 - Mısır, Suriye, Irak ve Lübnan, Filistin topraklarında devlet kurmak isteyen yahudilere karşı Arap Cemiyeti'ni kurdu.
1949 - Minik Vali olarak tanınan Ordinaryüs Prof. Dr. Fahrettin Kerim Gökay, İstanbul Valiliği ve Belediye Başkanlığı görevine başladı.
1954 - Britanya'da 51 bin liman işçisi greve gitti. Britanya'nın deniz ticareti yarı yarıya durdu.
1954 - Dünya Bankası genel sekreteri Türkiye'ye geldi. Genel sekreter "Türkiye ekonomik geleceği çok parlak bir ülkedir" dedi.
1959 - III. Akdeniz Oyunları Beyrut'ta düzenlendi. Türk grekoromen milli takımı şampiyon oldu. Türkiye 4 altın, 2 gümüş, 1 bronz madalya aldı.
1968 - Meksiko Olimpiyatları'nda serbest güreşte 78 kiloda Mahmut Atalay ve 97 kiloda Ahmet Ayık altın madalya kazandılar.
1968 - ABD'nin öldürülen başkanlarından John F. Kennedy'nin eşi Jacqueline Kennedy Yunanlı armatör Aristotle Onassis ile evlendi.
1978 - İTÜ Elektrik Fakültesi dekanı Ord.Prof. Bedri Karafakioğlu İstanbul'da uğradığı silahlı saldırı sonucunda yaşamını yitirdi.
1980 - Yunanistan, NATO askeri kanadına yeniden girdi.
1982 - Bir gün önce anayasa metnini açıklayan MGK, devlet başkanı Kenan Evren'in anayasayla ilgili konuşmalarını eleştirmeyi yasakladı.
1984 - Bilkent Üniversitesi kuruldu.
1985 - 12. Nüfus sayımı. Türkiye'nin nüfusu: 50.664.458. İstanbul'un nüfusu: 5.475.982
1992 - Bingöl'ün Solhan ilçesi Hazarşah köyü yakınlarında, bir otobüsü durduran PKK militanları 19 yolcuyu kurşuna dizerek öldürdü, 6 kişiyi yaraladı.
2002 - Sırbistan ile birlikte Yugoslavya'yı oluşturan Karadağ'da yapılan genel seçimlerde, devlet başkanı Milo Cukanoviç'in bağımsızlık yanlısı partisi meclis çoğunluğunu elde etti.
2008 - Ergenekon davası'nın ilk duruşması Silivri Cezaevi içindeki Adliye'de görülmeye başlandı.
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Süper Loto
17.10.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu050811202324
 
On Numara
14.10.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu08141623252627293940414652596061636467717376
 
Sayısal Loto
19.10.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu040610182235
 
Şans Topu
16.10.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu031117233105
 
Namaz Vakitleri
 
 • İmsak04:49
 • Güneş06:30
 • Öğlen12:17
 • İkindi15:18
 • Akşam17:43
 • Yatsı19:11
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık