Avrupa'dan Türkiye'ye 'yargı bağımsızlığı' uyarısı

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Dunja Mijatovic,Türkiye için "Yargı bağımsızlığının ciddi şekilde aşındığı" uyarısında bulundu.

4 Eylül 2019 Çarşamba 09:33

“Hakimlerin ve Yargının Bağımsızlığı Tehdit Altında” başlıklı bir yazılı değerlendirme yapan Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Dunja Mijatovic, Türkiye’deki yargının bağımsızlığına ilişkin görüş bildirdi.

Yargı bağımsızlığının tehdit altında olduğu üye ülkeler arasında Macaristan, Polonya, Romanya ile birlikte Türkiye’yi de gösteren Mijatovic, Türk mahkemelerinin bağımsızlığının 15 Temmuz darbe girişiminden sonraki olağanüstü hal sürecinde zarar gördüğünü söyledi.

Türkiye’ye yaptığı son ziyaretinde yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı konularına değindiğini ifade eden Mijatovic, “Türkiye’de yargı bağımsızlığının olağanüstü hal ve sonrasında ciddi şekilde aşındığı konusunda endişeliyim” dedi.

POLİTİKACILAR YARGIYA MÜDAHALE EDİLİYOR

Hakimler ve Savcılar Kurulu ile ilgili anayasa değişikliklerinin Avrupa Konseyi standartlarına “açıkça aykırı olduğunu” dile getirdiğini söyleyen Mijatovic, “Bazı hükümetler ve politikacılar yargı bağımsızlığını, tarafsızlığını ve verimliliğini korumak ve güçlendirmek yerine, yargıya müdahale ediyor ve hatta hakimlere yönelik tehditlere başvuruyorlar” ifadelerini kullandı.

DW Türkçe’nin aktardığı habere göre; Mijatovic, Avrupa kurumlarının hukuk devleti ilkeleri ve yargı bağımsızlığının korunmasına yönelik daha fazla çaba içinde olmaları gerektiğine de vurgu yaptı.

Bu Kategorideki Diğer Haberler
AP’den İBB’ye kayyum iddiaları için sert tepki
ABD'den İran'a nükleer yanıtı, İran azaltırız demişti
Suriye'ye Damnimarka'dan asker desteği kararı
ABD'den güvenli bölge yanıtı:'Ortak çıkarlarımız için faydalı olmaz'
ABD, Türkiye’ye seyahat uyarısını yumuşattı