Moskova’dan ABD ile ilgili korkutan iddia

İç savaşın ve gerilimin bitmek bilmediği Suriye ile ilgili Rusya'dan çok kritik bir açıklama geldi.

1 Eylül 2019 Pazar 12:53

ABD Savunma Bakanlığı, önceki gün İdlib'de terör örgütü El Kaide'yi hedef alarak bir hava saldırısı gerçekleştirildiğini duyurmuştu.

İç savaşın ve karışıklığın 8 yılı aşkın bir süredir bitmek bilmediği Suriye’de tansiyon bugün Rusya’nın açıklamasıyla tekrar yükseldi.

Geçen hafta bir araya gelen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Erdoğan, İdlib’de ateşkes kararı almıştı. Fakat bu karardan sadece birkaç gün sonra ABD’nin İdlib’e hava saldırısı düzenlemesi gerilimi tırmandırdı.

Rusya ordusu, dün ABD’nin İdlib’e hava saldırısı yapmasının ardından açıklamalarda bulundu. Rus ajansların ve uluslararası basın kuruluşlarının son dakika gelişmesi şeklinde servis ettiği açıklamada Moskova, “ABD’nin İdlib’deki hava saldırıları bölgedeki ateşkesi riske atıyor” açıklamasını yaptı. Hava saldırısı sonrasında bölgede zaiyat meydana geldiği belirtildi.

Öte yandan Rusya Savunma Bakanlığı’na dayandırılan haberlerde, ABD’nin Rusya’ya ve Türkiye’ye saldırılar hakkında önbilgilendirme yapmadığı aktarıldı.

Bu Kategorideki Diğer Haberler
AP’den İBB’ye kayyum iddiaları için sert tepki
ABD'den İran'a nükleer yanıtı, İran azaltırız demişti
Suriye'ye Damnimarka'dan asker desteği kararı
ABD'den güvenli bölge yanıtı:'Ortak çıkarlarımız için faydalı olmaz'
ABD, Türkiye’ye seyahat uyarısını yumuşattı