Askerlik süresinin 6 ayını dolduranlar terhis olacak mı?

Ana Sayfa » Güncel » Yük kadının sırtında

Yük kadının sırtında

Bugün 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü. İş hayatındaki 4 kadından 1’i tarlalarda günde 17 saat çalışıyor.

 
8 Mart 2019 Cuma 08:16 
Yorum YapYazdır
 
 
Yük kadının sırtında

- Gerek işte gerek ev yaşamında en büyük yük kadınların sırtında. İş hayatındaki kadınların 2.2 milyonu tarımda. Yüzde 93’ünün herhangi bir güvencesi yok.

- İşçi ve işveren örgütlerine göre, yaşamın her alanında eşitliğin sağlanması için öncelikli koşul eğitimde eşitlik. Sürdürülebilir kalkınma ancak güçlü kadınlarla olur.

Türkiye nüfusunun yüzde 49.8’ini oluşturan kadınların istihdam oranı erkeklerin yarısından az. Türkiye’de 15 ve daha yukarı yaştaki istihdam edilenlerin oranı erkeklerde yüzde 65.6 iken kadınlarda ise yüzde 28.9. 

Bugün 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü. Gerek iş hayatında gerek ev yaşamında en büyük yük kadınların sırtında. Hem işçi hem işveren çevreleri kadınlara pozitif ayrımcılık yapılmasını, eğitimden eşit yararlanmasını talep ediyor.

Üyesi olan 42 kadın derneğiyle Türkiye’nin en büyük örgütlü kadın gücü olan Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu’nun (TÜRKONFED) İş Dünyasında Kadın (İDK) Komisyonu, yaptığı açıklamada “Kadın güçlenirse, toplum güçlenir; sürdürülebilir kalkınma ancak güçlü kadınlarla olur” ifadesini kullandı. Açıklamada, “Yüzde 27-34 bandını aşacak toplumsal cinsiyet ve fırsat eşitliği temelinde bir zihniyet dönüşümüne ihtiyacımız var. Tek kanatla uçmak mümkün değil” denildi. TÜRKONFED’e göre, toplumun yarısını oluşturan kadınları, aktif ve etkin bir şekilde hayatın her alanına katmadan, sürdürülebilir kalkınma da pek mümkün görünmüyor. 

2025’e kadar toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması halinde dünya ekonomisine 12 trilyon dolarlık bir katkının ortaya çıkacağı düşünüldüğünde, ülkemizin sürdürülebilir kalkınması açısından potansiyelini hızla harekete geçirmesi gerekliliği de ortaya çıkıyor. Kadın elinin, emeğinin değmediği ülkelerde ekonomik kayıp yüzde 30’lara kadar çıkarken, kadının olmadığı yerde üretim, bereket, refah ve kalkınmanın olmadığı da görülüyor. İşletmeler, çalışan kadın sayısı artışı ile yüzde 35’lere varan verimlilik ve kârlılık elde edebilir. Eğitim seviyesinin yükselmesi, kadınların işgücüne katılım oranını artmasında çok hayati bir role sahip. 

Eşitsizlik zayıflatır

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) da yaptığı açıklamada, “İnsanların cinsiyetlerinden dolayı ayrımcılık ve eşitsizliğe maruz kalması bir ülkeyi içten içe zayıflatır; devletin, toplumun, ailenin ve bireyin yaşamının sağlıklı sürmesini engeller” ifadesini kullandı. 

TÜSİAD’a göre, 21. yüzyılda güçlü bir Türkiye için toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamalıyız. Toplumsal cinsiyet eşitliği demokrasi, kapsayıcı büyüme ve sürdürülebilir kalkınmanın vazgeçilmez bir unsuru. Kadına şiddete karşı yasalar eksiksiz hayata geçmeli. Kadınların eğitim, çalışma hayatı ve siyaset başta olmak üzere hayatın her alanına eşit katılımını ve karar alma mercilerinde daha çok sayıda kadın olmasını sağladığımız bir Türkiye’nin daha uzlaşmacı, daha demokratik ve daha kalkınmış bir ülke olacağına inanıyoruz. 

Vazgeçmeyiz

Boyner Grup Yönetim Kurulu Üyesi Ümit Boyner kadınların elde ettikleri haklardan da toplumsal cinsiyet eşitliğinden de vazgeçmeye niyeti olmadığını belirtti. Boyner, “Toplumsal cinsiyet eşitliğini sadece ‘kadın hakları’ meselesi değil, kadın-erkek ayırdetmeksizin tüm toplumun huzur ve refahını etkileyen bir ‘demokrasi’ ve ‘haklar’ meselesi olarak görmek zorundayız” ifadesini kullandı. l Ekonomi 
Servisi

İstihdam için kreş şart

Türkiye’de kadınların yüzde 42.5’i çocuk sahibi olduğu için çalışamıyor; yüzde 71’i ise ‘çocuk bakım sorumlulukları’ sebebiyle işgücünden ayrılmak zorunda kalıyor. TÜSİAD, Anne Çocuk Eğitim Vakfı ve PWC’nin hazırladığı ‘Çocuk Bakım ve Eğitim Kurumlarının Yaygınlaştırılması’ raporunda, çocuk sahibi kadınların işgücüne katılması için kreşlerin çoğalması, bu konuya bir an önce kamu kurumlarının el atması gerekliliği ortaya kondu. Raporda öne çıkan sonuçlardan bazıları şöyle:
4 Türkiye’de okul öncesi eğitime kayıtlı toplam çocuk sayısı 1.5 milyon. Bu da mevcut hizmetlerin 3-5 yaş grubundaki 2 milyondan fazla çocuğa ulaşamadığı anlamına geliyor.

- 3 yaşından küçük çocuklara yönelik merkez-bazlı bakım hizmetleri hemen hiç bulunmuyor. Var olan hizmetler ise ailelerin beklentilerini ve ödeyebilirliklerini karşılar nitelikte değil. 

- Bütüncül bir kamu politikası oluşturulup gerek kamunun doğrudan destekleri gerekse özel sektöre yönelik teşvikler yoluyla çocuk bakım hizmetleri yaygınlaştırılmalı.

- Bu hizmetlerin kamu destekli olması, daha fazla öğretmen ve personel istihdam edilmesi demek. Avusturya’da 5 yıl içinde 3 yaş altı grubuna açılan 35 bin kreş, çocuk bakım sektörüne 14 bin yeni istihdam fırsatı yarattı.

- ABD’de 41.5 milyar dolar gelirle 873 bin 251 kişi istihdam eden çocuk bakım programının yayılmasıyla, yerel ekonomilere 42 milyar dolarlık ek kaynak yaratılacağı raporlandı.

- Türkiye’de, ailelere aylık 300 TL teşvik verilmesi halinde, iş hayatına çocuk bakımı sebebi ile devam edemeyen kadınların kayıtlı ve kayıt dışı dahil en düşük yüzde 30, en yüksek yüzde 50 oranında işe geri dönüş yapacağı hesaplanarak farklı senaryo analizleri mevcut.

TÜSİAD Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Çalışma Grubu Başkanı Oya Ünlü Kızıl, kreşlerin yaygınlaşması için kamunun hem doğrudan yatırımlar ve desteklerle hem de özel sektöre teşviklerle daha aktif rol oynaması gerektiğini söyledi.

Tarlada 17 saat

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, çalışan kadınların 4’te 1’inin tarımda olduğunu belirterek, “Günde 16-17 saat çalışan kadın çiftçilerimiz, tarımımızın belkemiğidir.
Tarlada, bağda bahçede, ahırda ve ağılda bitkisel ve hayvansal üretimin işgücünü sağlayan kadın çiftçilerimiz, bunların yanı sıra, ev işlerini, hasta, yaşlı ve çocukların bakımını da yapmakta ve aile beslenmesinde en önemli görevi üstlenmektedir. Tarımda çalışan 2.2 milyona yakın kadın, ev işlerinin yanı sıra tarımsal üretimin de merkezinde yer almakta” diye konuştu.

Tarımdaki kadınların sadece yüzde 10.9’unun işveren ve kendi nam ve hesabına yani kadın çiftçi olarak, yüzde 8.9’unun ise ücretli ve yevmiyeli olarak çalıştığını, büyük çoğunluğu olan yüzde 80.2’sinin ise ücretsiz aile işçisi olarak hizmet verdiğini bildiren Bayraktar, kadınların yüzde 92.7’sinin sosyal güvenlik sistemine kayıtlı olmadığını belirtti.

Daha az kazanıyor

Birleşik Metal İş Sendikası Araştırmalar Merkezi (BİSAM) araştırmasının sonuçları, erkek işçinin kadın işçiye göre yüzde 16 daha fazla ücret aldığını ortaya koydu. BİSAM’ın “Metal İşçisinin Kimliği: 2017” başlıklı araştırma kapsamındaki kadın işçilerin düzenli net iş geliri aylık ortalama 1.934 lira, erkek işçilerin ise 2 bin 247 lira olarak hesaplandı. Buna karşın kadın işçilerin toplam hanehalkı gelirinin erkek işçilere göre daha yüksek olduğu görüldü ve söz konusu tutarın kadınlar için aylık ortalama 3 bin 679 lira, erkekler için de 3 bin 96 lira olduğu belirtildi.

Birleşik Metal İş Sendikası Araştırmalar Merkezi (BİSAM) araştırmasının sonuçları, erkek işçinin kadın işçiye göre yüzde 16 daha fazla ücret aldığını ortaya koydu. BİSAM’ın “Metal İşçisinin Kimliği: 2017” başlıklı araştırma kapsamındaki kadın işçilerin düzenli net iş geliri aylık ortalama 1.934 lira, erkek işçilerin ise 2 bin 247 lira olarak hesaplandı. Buna karşın kadın işçilerin toplam hanehalkı gelirinin erkek işçilere göre daha yüksek olduğu görüldü ve söz konusu tutarın kadınlar için aylık ortalama 3 bin 679 lira, erkekler için de 3 bin 96 lira olduğu belirtildi.

 

 
 
8 Mart 2019 Cuma 08:16 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Türker Ertürk
 
Mustafa Önsel
 
Attila Aşut
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Nihat Genç
 
Havva GÜNAYDIN LAKUTOĞLU
 
Arslan Bulut
 
Çiğdem KOÇ
 
Kazım DEMİR
 
Ahmet Özer
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Mehmet Polat
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Muhammet İKİNCİ
 
Abdulkadir TİRYAKİOĞLU
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Mehmet Erdal Çağdaş
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1844 - ABD'li mucit Samuel Morse, ABD Senatosu üyelerinin hazır bulunduğu bir deneyle ABD Kongre binasından Baltimore'da bir tren istasyonuna kendi icadı olan mors alfabesiyle ilk mesajı gönderdi.
1883 - Yapımı 14 yıl süren New York City'deki Brooklyn Köprüsü trafiğe açıldı.
1921 - Mustafa Kemal Paşa'ya suikast için Ankara'ya geldiği kanıtlanan İngiliz casusu Mustafa Sagir idam edildi.
1921 - ABD'de Sacco ve Vanzetti'nin yargılanmalarına başlandı.
1924 - Yabancı şirketlerce işletilen Anadolu Demiryolları Şirketi'nin millileştirilmesi için Anadolu-Bağdat Demiryolları Müdiriye-i Umumiyesi kuruldu.
1940 - Igor Sikorsky ilk başarılı tek rotorlu helikopter uçuşunu gerçekleştirdi.
1941 - Danimarka Kanalı Savaşı'nda, İngiliz zırhlısı Hood, Bismark tarafından batırıldı.
1943 - Polonya'daki Auschwitz toplama kampında ölüm meleği adıyla anılan doktor Josef Mengele göreve başladı. Mengele tutuklular üzerinde yaptığı korkunç deneylerle biliniyordu.
1945 - Krasnodar Kray'da Karadeniz kıyısındaki Şapsığ Ulusal Rayonu lağvedildi.
1956 - İlk Eurovision Şarkı Yarışması, İsviçre'nin Lugano kentinde düzenlendi. 7 ülkenin katıldığı yarışmayı evsahibi İsviçre'nin şarkısı kazandı.
1961 - İmralı Adası'ndaki 2 bin mahkumun barındığı cezaevinde çıkan isyan bastırıldı.
1963 - Afrika Birliği Teşkilatı kuruldu.
1964 - Peru'da bir futbol maçında kargaşa çıktı: 135 kişi öldü.
1976 - Londra'dan Washington, D.C.'ye ilk Concorde seferi başladı.
1978 - Kesire Yıldırım ile Abdullah Öcalan evlendi.
1979 - Yüzde 85'i yerli malzeme ile üretilen ilk Türk uçağı 'Mavi Işık 79-XA', Kayseri İkmal Merkezi'nde başarılı bir deneme uçuşu gerçekleştirdi.
1983 - Bulvar gazetesinin düzenlediği yarışmada Türkiye güzeli seçilen Hülya Avşar'ın evli olduğu ortaya çıkınca ikinci güzel Dilara Haraççı kraliçe ilan edildi.
1989 - Bulgaristan'dan Türkiye'ye zorunlu göç başladı.
1991 - İsrail, Süleyman Operasyonu adını verdiği bir askeri operasyonla Etiyopyalı Yahudileri İsrail'e getirmeye başladı.
1993 - Eritre, Etiyopya'dan bağımsızlığını kazandı.
1993 - Bingöl-Elazığ karayolunda pusu kuran PKK militanları 33 silahsız askeri kurşuna dizdi.
2000 - İsrail, Güney Lübnan'da 22 yıldır sürdürdüğü işgale son verdi.
2003 - Letonya'nın başkenti Riga'da gerçekleştirilen 48. Eurovision Şarkı Yarışması'nı Türkiye adına yarışan Sertab Erener kazandı.
2004 - Kuzey Kore'de cep telefonları yasaklandı.
2008 - Dima Bilan Eurovision'da Rusya'ya ilk 1. getirdi
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Galatasaray
33
20
9
4
69
2
Başakşehir
33
19
9
5
66
3
Beşiktaş
33
18
8
7
62
4
Trabzonspor
33
17
9
7
60
5
Malatyaspor
33
13
8
12
47
6
Antalyaspor
33
13
6
14
45
7
Konyaspor
33
9
16
8
43
8
Fenerbahçe
33
10
13
10
43
9
Alanyaspor
33
12
7
14
43
10
Çaykur Rizespor
33
9
14
10
41
11
Kayserispor
33
10
11
12
41
12
Ankaragücü
33
11
7
15
40
13
Kasımpaşa
33
11
6
16
39
14
Sivasspor
33
9
11
13
38
15
Göztepe
33
10
5
18
35
16
Bursaspor
33
6
16
11
34
17
Erzurum BB
33
7
11
15
32
18
Akhisar Bld.Spor
33
6
8
19
26
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Süper Loto
23.05.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu102731343647
 
On Numara
20.05.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu02070809112127293338394142465055637072767779
 
Sayısal Loto
22.05.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu121819202126
 
Şans Topu
22.05.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu021319233311
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak02:38
  • Güneş04:49
  • Öğlen12:29
  • İkindi16:28
  • Akşam19:48
  • Yatsı21:42
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık