Dere yataklarındaki yapılar taşınacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Trabzon'un Araklı ilçesi Çamlıktepe mahallesinde 7 kişinin ölümü, 3 kişinin de kaybolması ile sonuçlanan selin ardından afet bölgesinde incelemelerde bulundu. Yıllarca verilen sözler yerine getirilmezken, Trabzon, Rize, Ordu ve Giresun için hazırlanan eylem planının ay sonuna bitirileceğini açıkladı.

Dere yataklarındaki yapılar taşınacak

Karadeniz’de yıllardır yaşanan sel ve heyelanlara karşı açıklanan çözüm paketlerinin yaşama geçirilemezken, Trabzon’un Araklı ilçesinde 7 kişinin ölümü, 3 kişinin de kaybolmasıyla sonuçlanan sel felaketi bölgesinde incelemelerde bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Trabzon, Rize, Ordu ve Giresun öncelikli olmak üzere tüm Karadeniz illeri için hazırlanan eylem planının ay sonuna bitirileceğini belirtti. Kurum dere yataklarındaki yapılaşmanın taşınacağını açıkladı.

Kurum, bakanlığının koordinasyonunda iklim değişikliği ile ilgili mücadele çerçevesinde bir çalışma başlattıklarını, çalışmanın bu ay sonu itibarıyla bitirileceğini haber verdi. Küresel iklim değişikliğinin etkileri sebebiyle hem ülkemizde, hem dünyada yaşanan yağmurlar, seller, heyelanlar ve afetler artık şiddeti ve sayısı artmakta olduğunu, iklim değişikliği ile mücadele noktasında tedbirler almak zorunda olduklarını söyleyen Murat Kurum, şöyle dedi:

" Bu çerçevede bilhassa Karadeniz bölgesinde yaşanan hem sel, heyelan ve bu afetlere karşı şehirlerimizin, köylerimizin ilçelerimizin altyapısını güçlendirmek adına tedbirler alacağız. Daha önce o dere güzergahı üzerinde yıllardır yaşanan sellerde sağlam duran binalarımız artık duramaz hale geldi. O yüzden eylem planının en önemli projesi şudur; Tüm Karadeniz bölgesindeki Trabzon, Rize, Ordu, Giresun illeri öncelikli illerimiz, bu illerimizdeki şehrin içinden geçen derelerde ve bu derelerin koruma bandı içerisinde kalan veya şu an iklim değişikliği sebebiyle artık burada olmaması gereken binaları birinci, ikinci ve üçüncü öncelik olarak tespitlerini yapıyoruz. Bir ay içerisinde bu tespitlerin tamamlanmasına müteakip bakanlığımız, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı eliyle bu dört ilimizde dere güzergahı üzerinde yaşayan vatandaşlarımızın taşınması amacıyla konutlar üretecek"


Bakan, vatandaşların hiçbir şekilde mağdur edilmeyeceğini, taşınma, kira yardımı verilerek taşınmanın yapılacağını anlattı, "Depremler kadar, artık bu doğal afetlerin sellerin heyelanların da Karadeniz bölgesi için önem arz ettiğini hep birlikte görüyoruz, yaşıyoruz. O yüzden de bu tedbirleri daha da artırarak almak durumundayız. Bu tedbirleri alacağımızı buradan yine tüm vatandaşlarımıza duyurmak istiyorum" diye konuştu.
Ay sonuna kadar Karadeniz'e ilişkin eylem planını tamamlanmış, ay sonu veya önümüzdeki ayın ilk haftası açıklamış olacaklarını söyleyen Bakan Kurum, "Trabzon, Rize, Ordu, Giresun illerimizde dere güzergahı üzerindeki şu an iklim değişikliği sebebiyle olmaması gereken binaların tespitini de bir ay içerisinde tamamlayacağız. İnşallah bu dört ilimizde bu tespitleri yapıp vatandaşlarımızı sağlam, güvenli konutlarına taşıma sürecini ve yeni inşaatların yapım sürecine de bu yıl içerisinde başlamak istiyoruz. Bu işe ilişkin simülasyon da yapıyoruz. İklim değişikliğinin bu etkisinden kaynaklı taşınması gereken binaların tespiti ve taşınmasını hemen yapacağız" diye konuştu.
Bakan, selde zarar gören okul binası ile ilgili olarak, ‘’Okulumuzu da buradan kaldıracağız. Buradaki dere güzergahı üzerinde vatandaşımızın hem mal, hem can güvenliği taşıyan ne kadar bina varsa ki; bu iki derenin birleşim noktası, buradaki binaların tamamını bu bölgeden kaldıracağız" dedi.

 20 Haziran 2019 Perşembe 16:26

http://www.viratrabzon.com/haber/dere-yataklarindaki-yapilar-tasinacak-56802.html