Türkiye'den Rum Yönetimi'nin kararına tepki

Doğu Akdeniz'de Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin sondaj çalışması yapan Fatih Sondaj gemisi personeli için çıkartmış olduğu tutuklama kararına Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndan açıklama geldi.

Türkiye'den Rum Yönetimi'nin kararına tepki

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin Akdeniz'de uluslararası hukuka uygun sondaj faaliyetlerine karşı Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin tutumuna ilişkin şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye hiçbir tehdide boyun eğmemiştir ve bundan sonra da eğmeyecektir. Türkiye'nin uluslararası egemenliğini yok sayacak girişimlerin önlenmesi için ilgili Bakanlıklarla beraber hukuki ve siyasi tedbirleri alıyoruz, almaya devam edeceğiz. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ve Kıbrıslı Türklerin haklarının gasp edilmesine müsaade etmeyeceğiz. Kıbrıs’ın ve Akdeniz’in zenginliklerinin hakkaniyet ilkesi içerisinde adil şekilde bölüşülerek bölgesel barışın sağlanması için gayretlerimizi sürdüreceğiz. Ruhsat sahalarımız üzerindeki meşru haklarımızdan taviz vermeden bölgedeki kapsamlı ve uzun soluklu arama ve sondaj faaliyetlerimiz planlandığı çerçevede devam edecektir. Yavuz Sondaj Gemisi de hazırlık çalışmaları tamamlanınca bölgedeki operasyonlarına başlayacaktır."10 Haziran 2019 Pazartesi 21:31

http://www.viratrabzon.com/haber/turkiyeden-rum-yonetiminin-kararina-tepki-56606.html