CHP Trabzon İl Başkanı'ndan Bakan Soylu'ya çağrı

CHP Trabzon İl Başkanı Güzide Uzun, Trabzon ve Trabzonlular hakkında karalama kampanyası yürütülmesine sert tepki gösterdi, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun bu iftira ve çirkin iddialara ses çıkarmayıp Trabzon Havalimanı'nda yaşananlar üzerinden bir intikam hırsı içinde hareket ermesinin kabul edilemeyeceğini söyledi. Uzun, ''Sayın bakan ortamı geriyor. Kendi belediye başkanının Trabzon'a yönelik çirkin tutumlara tepkisi ve itidal çağrısına bakmasını öneriyoruz'' dedi.

CHP Trabzon İl Başkanı'ndan Bakan Soylu'ya çağrı

İçişleri Bakanı Soylu'nun Trabzon Havalimanı'nda protesto edilmesi ve sonrasında yaşanan gelişmeleri viratrabzon.com'a değerlendiren Güzide Uzun, son dönemlerde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'na yönelik memleketi Trabzon üzerinden yürütülen ve iktidar kaynaklı olduğunu iddia ettiği karalama kampanyasının Trabzonlular, hatta Karadenizliler içinde büyük bir tepkinin oluşmasına neden olduğunu söyledi. ''Trabzon kenti terörist -hain değil, sanatçı, bilim ve kültür insanı yetiştirir'' diyen Uzun, bazı iktidar sözcülerinin Trabzon ve Trabzonluya yönelik çirkin söylem kullanarak İmamoğlu'nu kötülemeye çalıştığını, buna karşı başta İçişleri Bakanı ve diğer Trabzonlu 4 bakanın, AKP vekil ve yöneticilerinin tepki koymadığını iddia etti.

Trabzon Havalimanı'nda İmamoğlu'nu karşılamak için beklendiği sırada İçişleri Bakanı'nın iniş gerçekleştirdiğini, VİP'e sadece 5 kişinin alınacağının açıklanmasının bekleyenler arasında tepki yarattığını, bakanın çıkışı sırasında da bazı protestoların olduğunu belirten CHP İl Başkanı, ''Trabzon'a yönelik Yunan, Rum, Pontus gibi çirkim söylemleme iktidar sözcülerinin tepki koymaması, muhalefete yönelik PKK ve terör yakıştırmaları gerilime neden oldu. Demokratik bir toplumda protesto bir haktır. İmamoğlu için gelen vatandaşlar herşey çok güzel olacak diyerek demokratik bir tepki ortaya koymuştur. Bu sırada CHP üyesi olmayan sade bir vatandaş da bakana (Akıllı ol) demiş. Akıllı ol deyimini olumsuz birşey olara algılamıyoruz. Bakan, kendisine yönelik bu protestonun intikamını Ordu'da İmamoğlu'nu VİP'ten geçirtmeyerek almıştır'' dedi.
İçişleri Bakanı'nın güvenlikten sorumlu bir kişi olarak ortamı sakinleştirmek yerine gerdiğini öne süren Uzun, Ortahisar Belediye Başkanı AKP'li Ahmet Metin Genç'in Trabzon'a yönelik iftira kampanyasına aldığı tavrı anımsattı ve ''Sayın bakan, kendi belediye başkanının itidal çağrısına baksa yeter'' diye konuştu. Uzun, Soylu'yu gerilimi arttıran tutuma son vermeye çağırdı.

 

 9 Haziran 2019 Pazar 12:28

http://www.viratrabzon.com/haber/chp-trabzon-il-baskanindan-bakan-soyluya-cagri-56583.html