Trump ırkçı proje için bastırıyor, demokratlar direniyor

ABD'de federal hükümetin kapanmasına kadar giden duvar krizi bitmek bilmiyor. Demokratlar, çoğunluğu ele geçirdikleri Temsilciler Meclisi'nde, ilk iş olarak ABD Başkanı Donald Trump'ın "Meksika'ya duvar" planına karşı harekete geçti. Meclis Başkanlığı koltuğuna oturan Nancy Pelosi'nin önderliğinde çıkarılan yasama paketinde, Trump'ın duvar için istediği 5 milyar dolarlık fon yer bulmadı.

Trump ırkçı proje için bastırıyor, demokratlar direniyor

ABD’de yapılan 6 Kasım ara seçimlerinin ardından Temsilciler Meclisi ve Senato üyeleri, yemin ederek Kongre’nin 116. dönemindeki görevlerine resmen başladı.

Mecliste 13 gündür bu kriz nedeniyle kapalı olan federal hükümeti işler hale getirmesi amaçlanan alternatif fon paketi, Trump’ın veto tehdidine rağmen onaylandı.

Ara seçimde Temsilciler Meclisi'ne giren Ilhan Omar, Kuran'a el basıp yemin etti.  

Ara seçimde Temsilciler Meclisi’ne giren Ilhan Omar, Kuran’a el basıp yemin etti.

Bu iki aşamalı pakette, sınırın fiziki güvenliğini artırması için ABD İç Güvenlik Bakanlığı’na 1.3 milyar dolar, teknik takip ve diğer teknolojiler için de bazı başka sınır güvenlik kurumlarına 300 milyon dolar kaynak ayrılıyor.

Dün geç saatlerde yaptığı açıklamada, “Bu duvarı yapmıyoruz” diyen Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi, “Bunun siyasetle de alakası yok. Bunun, iki ülke arasında hiç de ahlaki olmayan bir duvarla alakası var. Bu eski kafalı bir düşüncenin ürünü. Ayrıca maliyeti de uygun değil” şeklinde konuştu.

ABD Başkanı Donald Trump ise Temsilciler Meclisi’nde bu süreç devam ederken, Instagram hesabından, Game of Thrones (Taht Oyunları) dizisine atıfla, “Duvar Geliyor” (The Wall is Coming) paylaşımı yaptı.

SENATO’DA REDDEDİLEBİR

Pelosi ve Donald Trump, hükümetin kapanması ile sonuçlanan kriz öncesi Beyaz Saray’da duvar konusunda kameralar önünde tartışmıştı

Ancak Temsilciler Meclisi’nden geçen paketin, Cumhuriyetçilerin elindeki Senato’da reddedilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Senato’daki Cumhuriyetçilerin lideri Mitch McConnell, Başkan Trump’un desteklemediği hiçbir tasarıyı desteklemeyeceklerini daha önce açıklamıştı.

Donald Trump’ın kampanya döneminde seçmenlerine vaat ettiği Meksika sınırına duvar projesinin tahmini maliyetinin 23 milyar dolar olduğu belirtiliyor.4 Ocak 2019 Cuma 05:39

http://www.viratrabzon.com/haber/trump-irkci-proje-icin-bastiriyor-demokratlar-direniyor-52908.html