Trabzon'da karma eğitimi baltalama girişimine sert tepki

Trabzon’da nitelikli okul kapsamına alınan Dursun Ali Kurt Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde sadece kız öğrencilerden oluşan sınıflar oluşturularak karma eğitime son verilmesi yolunda atılan adımlara tepki gösteren Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim İş) Trabzon Şubesi Başkanı Tamer Özlü, ''Karma eğitim üzerinde oynanmamalıdır.'' dedi. Özlü, çocuklarımızın istedikleri şekilde resim, müzik ve beden eğitimi derslerini seçemediklerini belirtti, ''Sanattan ve spordan yoksun eğitim-öğretim düşünülemez'' açıklamasında bulundu.

Trabzon'da karma eğitimi baltalama girişimine sert tepki

 

Trabzon’da nitelikli okul kapsamına alınan Dursun Ali Kurt Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde sadece kız öğrencilerden oluşan sınıflar oluşturularak karma eğitime son verilmesi yolunda adım atıldı. Kız öğrencilere sadece resim, erkek öğrencilere ise beden eğitimi dersi verildiği öne sürüldü.

Bu uygulamaya eğitim camiasından tepkiler gelmeye devam ediyor.

İşte Eğitim İş Trabzon Şube Başkanı Tamer Özlü'nün açıklaması:

Dursun Ali Kurt Anadolu İmam Hatip Lisesi'ndeki tuhaf uygulamalar derhal düzeltilmelidir. Trabzon'da 12 nitelikli okuldan birisi seçilen bu okul laik, bilimsel eğitim karşıtı uygulamalarla gündeme düşmüştür. Karma eğitim ihlal edilmiştir.

Kaldı ki bu okulda sosyal bilimler ve Fen Bilimleri programları da uygulanmaktadır. Öğrenci sayısı 219 olan bu okulda 9, 10 ve 11. sınıflarda eğitim-öğretim yapılmaktadır. Her nasılsa 9 ve 10. sınıflarda sadece kız öğrencilerden oluşan 2 şube var. Kız öğrenciler beden eğitimi dersi almazken bütün kız öğrenciler seçmeli ders olarak görsel sanatlar (resim) alıyor.

Erkek öğrencilerin tamamı ise beden eğitim dersi alıyor. Erkek öğrencilerin hiçbiri görsel sanatlar dersini almıyor. Bu nasıl ifade edilir? Üstelik nasıl olmuşsa tek bir öğrenci dahi seçmeli müzik dersi istememiştir.

Trabzon Milli Eğitim Müdürlüğü'ne sesleniyoruz. Derhal bu okuldaki tuhaf uygulamaları durdurun! Bilimsel, laik eğitim karşıtı davranışlar içerisinde bulunmayın! Çocuklarımızın istedikleri şekilde resim, müzik ve beden eğitimi derslerini seçemediklerini biliyoruz.

Milli Eğitim Bakanlığı'na soruyoruz. Çağı yakalamak, gerisinde kalmamak bu şekilde mi olur? Sanattan ve spordan yoksun eğitim-öğretim düşünülemeyeceğini bir kez daha haykırıyoruz. Karma eğitim üzerinde oynanmamalıdır. Eğitim-İş olarak laik, bilimsel, kamusal, parasız ve karma eğitimi savunmaya devam edeceğimizi kamuoyuna bildiririz.                                                                 

Trabzon'da karma eğitimi delen uygulama ve seçmeli dayatması

 

 

 20 Kasım 2018 Salı 15:31

http://www.viratrabzon.com/haber/trabzonda-karma-egitimi-baltalama-girisimine-sert-tepki-51906.html