İşte MB'nın dolar tahmini

Ana Sayfa » Ekonomi » Türk fındığı büyük tehlike altında

Türk fındığı büyük tehlike altında

Türk fındığının dünya pazarlarında rekabet edebilmesi için kalite, verimlilik, daha iyi karlılık ve sürdürülebilirlik gibi başlıklarda ciddi ilerleme kaydedilmesi gerektiğini savunan Ferrero Fındık Genel Müdürü Stefano Gagliasso, sorunun aşılabilmek için 4 temel unsurda iyileşme sağlayacak projelere ağırlık verilmesi gerektiğini söyledi. Gagliasso, Türkiye'nin pazar payının düştüğünü açıkladı. Fındık tarımında ciddi bir reforma ihtiyaç olduğunu öne süren Ferrero Tarım Direktörü Ersin Arısoy, verimlilik açısından Türk fındığının çok kötü durumda olduğunu, ancak oluşturdukları örnek bahçelerde bu sorunun aşılabileceğini ortaya koyduklarını vurguladı.

 
6 Aralık 2017 Çarşamba 14:09 
Yorum YapYazdır
 
 
Türk fındığı büyük tehlike altında

HABER: Semra TUNÇ

Türk fındığının yarısını kontrol eden ve fiyatlandırmada doğrudan etki gücüne sahip olan, bu nedenle üreticiyi temsil eden örgütler tarafından ağır eleştirilere uğrayan İtalya kökenli Ferrero Firması, Trabzon, Giresun, Ordu, Samsun, Adapazarı ver Düzce gibi fındık üretim bölgelerindeki yerel medyaya yönelik bir basın bilgilendirme toplantısı düzenledi. İstanbul Fairmont Otel'de ağırlanan gazetecilere, şirketin penceresinden fındıktaki temel sorunlar, şirketin çözümlere yönelik çalışma ve görüşleri anlatıldı. 

Toplantıya telekonferans yöntemiyle katılan Ferrero Genel Müdürü Stefano Gagliasso, dünyada Türkiye dışında 6 büyük fındık üreticisi olduğuna dikkat çekti, fındıktaki temel sorunların çözülememesi halinde Türk fındığının ciddi sorunlar yaşayabileceğini  vurguladı. Gagliasso, oluşturdukları ''Değerli Tarım Projesi''nin daha geniş kitlelere yayılmasını arzuladıklarını, böylece fındıkta kalite ve verimin artacağını savundu.

 

Ferrero’dan fındık uyarısı

 

İşte Stefano Gagliasso'nun açıklamaları:

 

. Dünyada fındık 11 ülkede üretiliyor ve bu üretim dünyanın kuzey yarım küresinde yoğunlaşmış durumda. Yıllık olarak üretime bakılacak olursak, ortalama 1 milyon ton şeklinde.  Türkiye bilindiği üzere fındıkta ana üretici. Ama  başka üreticilerde var. Mesela İtalya, ispanya, Gürcistan, Azerbaycan İran, Şili  ve Çin.  Bu ülkeler arasında son yıllarda hızla bir şekilde üretimini büyüten ve aktif olarak üretimini yapanlarına odaklanacak olursak, bunların Şili, Azerbaycan ve Oregon (ABD) olduğunu görüyorum. 

DALGALANMA

. 2014 yılından günümüze kadar geldiğimizde artı ya da eksi yüzde 30 gibi bir dalgalanma yaşandığını görüyoruz. Yani çok yüksek bir volatilite (değişim) görüyoruz. 2008 – 2009 yılları arasındaki dönemi göz önünde bulundurursak, mahsulde yüzde 50 gibi bir azalma yaşanmış.  Bunun dışında ise 2014-2015 yılları arasında  yüzde 60 bir artış gözlenmiş.  2014 yılından günümüze kadara geldiğimizde artı yada eksi yüzde 30 gibi bir dalgalanma yaşandığını görüyoruz.  Trendte ise 2008’den bugüne kadar geldiğimizde bir azalma yaşandığını görüyoruz. 

. Ama diğer ülkelere baktığımız zaman volatilitenin çok daha az olduğunu görüyoruz. Trendin ise 2015 yılından sonra artış gösterdiğini görüyoruz. Türkiye’deki volatiliteye baktığımızda sadece 2014 yılında don olayından ötürü bir etkilenme var. Ama bu dalgalanmanın nedenleri başka etmenlere bağlı olarak görülüyor. 2016 yılında ise küllenme nedeniyle bir azalma yaşandı.  Yani buradaki faktörlere bakacak olursak genellikle tarım uygulamaları  ve tedarik zincirindeki durumlar nedeniyle bu sorunlar yaşanıyor.

PAZAR PAYI DÜŞTÜ

2008-2012 ile  2013-2015 yılları arasındaki iki 5 yıllık dönemde Türkiye Pazar payını yüzde 70’den yüzde n67’ye kadar düşürdü.

Türkiye’nin kaybettiği bu Pazar payını Azerbaycan ve Gürcistan almış, yüzde 8 ile 10 arasında. Kalan ABD’den Oregon’a gitmiş yüzde 3 ila 4 arasında.

Buradaki pazar payında düşüşün yaşandığı dönemde hem Türkiye hem de başka ülkeler açısından bir  fiyat  dalgalanması söz konusu oldu. Burada ön plana çıkan şey üretimin verimliliği.

 

fındık üretimi verimlilik ferrero ile ilgili görsel sonucu

 

VERİMLİLİKTE EN KÖTÜ

Hektar başına en fazla kabuklu fındık üreten ülkeler  bazında ilk sırayı Oregon (ABD) alıyor. Arkasından da Şili geliyor. İtalya'da mekanizasyon konusunda gayet iyi. Ama çeşitlilik olarak baktığımızda Oregon ve Şili’ye göre oranı daha az. Bunların ardından Azerbaycan ve Gürcistan geliyor. Türkiye bu sıralamada en alt sırada geliyor.

En iyi üretim yapan ülkelere baktığımızda, mekanizasyon ve en iyi tarım uygulamaların etkisi olduğu görülüyor.

4 ÖNEMLİ UNSUR

 Dünya pazarında rekabet edebilmek için dört faktör(unsur) öne çıkıyor.  Kalite, verimlilik, daha iyi karlılık ve sürdürülebilirlik.  Çiftçiler ve bütün tedarik zincirindeki oyuncuları için fiyattan daha önemli olan nokta, daha iyi karlılık. Bu da tabi ki çiftçilik süreçlerinde mekanizasyon ve verimliliği ön plana çıkarıyor.

Bu dört temel unsurun ortaya çıkması dört temel noktayla ortaya geliyor. Birincisi çiftçiyi eğiterek en iyi tarım uygulamalarını gerçekleştirmek. İkincisi bütün tedarik zincirinde tam mekanizasyonu gerçekleştirebilmek.

Çiftçilerin eğitilmesi aşamasında tam izlenebilirlik ve tam sürdürülebilirliği gerçekleştirmek. En iyi tarım uygulamalarının gerçekleştirilebilmesi hem kaliteyi hem de verimliliği artırıyor.  Mekanizasyonda maliyetleri düşürüyor. İzlenebilirlik ve sürdürülebilirlik te pazarda  gelecekte başarı sağlayabilmek için önemli iki faktör. Burada sorulması gereken soru, bu dört faktörün bugün Türkiye’ de uygulayabilmek mümkün mü? Evet mümkün.

Bu Türkiye’de  oluşturmuş olduğumuz örnek bahçelerde de görülüyor. 

 

 

FINDIK TARIMINDA REFORM ŞART

Ferrero Tarım Direktörü Ersin Arısoy

. Amacımız tarımda reformu gerçekleştirmek. Çünkü fındık tarımının ciddi biçimde reforma ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz.

. Fındığı biz sanayi için üretiyoruz. Eğer fındığı sanayi için artıramazsak, tüketimini de artıramayız. Bunu için kalite çok önemli. Türk fındığının kalitesi çok yüksek. Aroması yağ oranı damak tadı itibariyle. Ancak bahçede yaptığınız yanlış şeyler ve daha sonrasında koruyamadığınız takdirde, buna zarar veriyoruz ve kaliteyi iç çürüklük gizli çürüklük vurukluk dediğimiz parametrelerle maalesef aylar  içerisinde ya da depolama aşamasında daha kötü noktalara götürüyoruz. Buna engel olmamız gerekiyor. Bu iş bitki yönetimi dediğimiz bir hasat dönemi bittikten sonraki  gelecek hasat dönemine geçene kadarki tüm işlemleri kapsayan bir uygulamadır verimlilik.

YÜZDE 90'DAN YÜZDE 70'E

. Coğrafyası çok zor olabilir. Ama coğrafyası fındık için çok uygun olan bir ülkedeyiz. Bu yüzdendir ki birim alanda elde ettiğimiz verimi çok rahatlıkla yukarılara taşıyabiliriz. Doğru uygulamaları doğru zamanlarda yaparsak. Türkiye bundan 20 yıl önce dünya fındığının yüzde 90’nı üretirken, bugün yüzde 70’ini üretiyor. Demek ki başka  ülkelerde de fındık üretiliyor. Bu yüzden  Türk fındığının ve çiftçisinin diğer ülkelerle rekabetçi olabilmesi son derece önemli. Tabi ki çiftçilerimizin karlılığını ve sürdürebilirliğini sağlamamız lazım.

GENÇ ÜRETİCİ KAZANILMALI
. Karadeniz bölgesindeki bir kuşağı neredeyse kaybettik. Şu an pek çok tarım işçimiz ve çiftçimiz neredeyse 50’li 60’lı yaşlarında genç nesil çok da fındık tarımının içinde olmak istemiyor. Onları fındık tarımının içerisine yeniden kazandırabilmemiz, başka sektörlere savrulmamalarını sağlamamız için fındık tarımını onlar adına cazip ve karlı hale getirmemiz gerekli. Tabi modern tarım alanında da farklılık yaratmamız lazım, dünyada değişen pek çok farklı uygulama var. 

1 YILDA NELER YAPTIK?

. Yaklaşık 40 bin tane bahçe ziyareti yaptık. Bu ziyaretleri elimizdeki ziraat mühendisi ve sosyal uzmanı arkadaşlarımızla gerçekleştirdik. 257 bin dekar araziye birebir ulaştık. Bu oran Türkiye’deki fındık arazilerinin yalnızca yüzde 3’üne tekabül ediyor. Bu oran çok küçük gibi görünebilir. Ancak bizim inandığımız bir şey var, domino etkisi. Biz buna inanıyoruz. Çünkü siz bahçenize doğru şeyi yaparsanız , eminiz ki yan bahçedeki komşunuz da bunları takip edecektir.

 

 

MODEL BAHÇELER

. 16 bin 900 adet kendi bahçesini yöneten idare eden  çiftçiye ulaşmışız. Yaklaşık 100’e yakın bahçe organizasyonu düzenlemişiz. Yani model bahçelerimizde onlara budamayı, ilaçlamayı, zararlılıkları ve hastalıkları göstermeye çalışmışız.  Bu uygulamalara da 8 bine yakın çiftçimiz gelmiş, bunlar birebir temas ettiğimiz çiftçilerin dışındaki çiftçiler.

ÜRETİCİ KOLAY DEĞİŞMİYOR

 . Bu programla beraber geçtiğimiz 5 yıl içinde 35 milyon TL harcadık ve 35 bin çiftçiyi kayıt altına aldık. İzlenebilirlik ve sürdürülebilirlik adına önümüzdeki 5 yıl içinde de 120 milyonluk bir bütçemiz var ve burada da hedefimiz yaklaşık 50 bin çiftçiye ulaşmak. Hedeflenen oran düşük olabilir. Buradaki amacımız ulaştığımız çiftçilerde daha yoğunlaşmak. Onları belirli bir seviyeye çıkarmak. Çünkü fındık tarımı içine çok kapanmış. Çiftçilerimiz çok dirençli, çok iyi yaptıklarına inanıyorlar, kolay kolay da değişmiyorlar. Çünkü bütün yıllık gelirlerini bir 15- 20 günlük hasat dönemine bağlıyorlar. Bu yüzdendir ki her şeyi yüzde yüz emin olmadan değiştirmek istemiyorlar. Bunun için onları anlıyoruz ve kendi bahçeleri içerisinde doğrunun ne olduğunu onlara anlatmaya çalışıyoruz ve bunun için çalışıyoruz. Bin 9 bahçeden aynı  maliyetle yüzde 30  ile yüzde 50 arasında verim artışı yüzde 3 ile yüzde 4 arasında da randıman artışını model bahçelerimizde gerçekleştirdik. Bunun Türkiye için gelirini düşünün evet fındık çok olduğunda olabilecekleri tartışabiliriz. Ama önemli olan biz önce kaliteli olarak  üretmeliyiz. Çünkü tüketici ne istiyorsa biz onu üretmeliyiz.  Biz üretelim kim alırsa alsın diyemeyiz. Böyle bir lüksümüz yok, çünkü biz tüketmiyoruz, başkaları tüketiyor.

 

fındık üretimi verimlilik ferrero ile ilgili görsel sonucu

 

ÜRETİCİYE ZİRAİ DESTEK

. Şu an sadece Karadeniz’de 69 tane ziraat mühendisimiz var. Tarım sektörü içerisinde faaliyet gösteren  herhangi bir tarım firmasından  en büyüğünden en küçüğüne varana kadar  sadece Karadeniz’de  bulunduruyoruz.

. Her bir ziraat mühendisimiz 5 bin hektarlık  fındık alanından sorumlu, köy köy tanımladık. Herkes o 5 binlik hektarın içerisinde  12 ayını geçiriyor haftanın beş günü sekizer saatlik mesaisini geçiriyor ki o bölgeyi kalkındırıp belli bir seviyeye getirebilmek için. Yirmiye yakın sosyal uzman arkadaşımız var.

PİYASANIN İSTEĞİNİ ANLAMALIYIZ

. Fındığın yüzde 85 yüzde 90’ını ihraç ediyoruz. Nereye ihraç ediyoruz? Gelişmiş ülkelere ihraç ediyoruz.  O ülkeler için hangi koşullarda üretildiği son derece önemli bu konudaki hassasiyeti anlamazsak,  onlar için üretim yapamayız.

 . Temel uygulamalarımız budama ilaçlama  hasat kurutma  ve sosyal uygulamalar. Bunları niçin yapıyoruz? Kalite verimlilik uluslararası rekabet karlılık  ve sürdürebilirlik adına yapıyoruz.  Ordu'da oluşturmuş olduğumuz model bahçemizde bir etkinlik düzenledik. Orada hasat edilen ürünleri giyotinle kesme tekniğiyle sizlere göstermeye çalıştık. Görüldüğü gibi model bahçemizden hasat ettiğimiz fındıklarda iç boşluluk daha az randıman bu yüzden yüksek geliyor.

 

 

FINDIKTA VURUK ORANI

. Az önce bahsettiğimiz Bin 9 bahçede yüzde 7’ye yakın vuruk fındık oranı var. Bu sanayici için en temel sorun, hiç istemediği şey. Gözle görülmediği için ayıklama şansıda yok fire olarak sayma şansı da yok . Bunu depoya koyuyor ve 3 ay sonra depodan çıkarttığı zaman  daha büyük  çürük oranına ulaşıyor ya da diğerlerin de bozmuş oluyor. Ferrero’nun da en hassas olduğu noktada burası

. Teknik destek getirmiş olduğumuz çiftçilerde bizim oluşturmuş olduğumuz bitki yönetimi takviminin yüzde 60 oranında uygulayabildiğini gözlemledik. Buna rağmen çok bariz bir iyileşme sağlandığını gözlemliyoruz. 

FİYATLANDIRMA

 . Bu yıl Ferrero ilk defa fındık alımlarında kaliteye bağlı olarak farklı fiyatlandırmaya  geçti.  İşte çiftçimizin kaliteli fındık üretmeye geçmesi için farklı unsurlardan birisi de bu kaliteli ürettiğin zaman daha yüksek bedelle ürününü satabilecekler.

 

fındık budama verimlilik ferrero ile ilgili görsel sonucu

 

VERİM VE RANDIMAN

. Verim ve randıman standart bahçelerde 1.33 ton verim alırken, bizim model bahçelerde 2.1 ton verim elde ettik. Randıman olarak baktığımızda da 49’dan 53’e, Ferrero değerli tarım çiftçilerine baktığımız dada yükselen bir grafik mevcut 1 randıman yaklaşık olarak 15 ya da 20 kuruşa tekabül ediyor.

VERİMDE ÇOK KÖTÜ TABLO

. Dünya üretiminde  yüzde 71’lik bir payla birinci sırada olsak da maalesef dekar verimliliğinde ya da hektar verimliliğinde 6. sıradayız büyük üretici ülkeler arasında , burada birim alandaki verimliliğimiz artırmadığı zaman diğer ülkelerle rekabet edebilmemiz mümkün değil.

. Türkiye mısır üretiminde dekar  verimliliğinde dünya ortalamasında 1 ya da 2. Sıradadır, pamukta ilk 3’ün içerisindedir.  Verimliliği yükselTmediğimiz müddetçe, bizim rekabetçi olabilme şansımız yok.

FINDIK İŞÇİSİ SORUNU

. Fındık işçisinde temel sorun ne? Birçoğu kendi arazisinde değil, birçoğu işi başkasına yaptırtıyor. Başkalarına yaptırtırken yapan kişinin konuyu ne kadar bildiği yapan kişinin kendi çıkarlarının mı yoksa bahçe sahibinin çıkarlarının  mı daha ön planda olduğu  ve her şeyden de önemlisi ana gideri işçilik maliyeti, toplama maliyeti fındık çiftçimizin bugün yaklaşık giderinin yüzde 50’sini hasat gideri oluşturuyor. Yüzde 20 kadar da gübre ilaç maliyetidir. Arazi küçüldükçe yapmak istediğimiz şey hasattaki standart en az bilgi seviyesindeki işçilik uygulamasını daha faklı alana kaydırmak yani budama gübreleme işçiliğin, daha kaliteli yapıyor olmak.

 

Fındıkta acı gerçek!

BUDAMA-GÜBRELEME

. Budama tam bir mimari yapıdır. Yani bahçedeki ağacınıza mimari şekli oluşturan bir uygulamadır. Eğer standart bir uygulama yaparsanız gündeliğiniz 100 lira, eğer kaliteli bir uygulama yaparsanız günlüğünüz 200- 250 liradır. Bizim buradaki standart uygulamamızı bu tarafa kaydırmamız gerekiyor. Aynı şey gübreleme için de geçerli. Gübre torbalarını ocağın içine atmak gübreleme olarak tanımlanıyorsa, maalesef boşa gübre atıyoruz. hatta çevreyi zehirliyoruz. Ama gübreyi toprağa karıştırıp ocağın bundan etkilenmesini bundan yaralanmasını sağlıyorsak, işte o zaman bir patpat makinesi kullanmaktan kazmayla karıştırmayı değil de bir ekipmanı kullanmaktan bahsediyorsak,  o zaman günlüğü yevmiyesi daha da değerlidir.  Amacımız işçilik sayısını azaltmak değil işçiliği daha kaliteli hale getirip daha sağlıklı fındık yetiştirmek ve verimliliği kazandırmak. Ortada büyük bir değer zinciri var ve katma değer zinciri var ve bu katma değer herkese yeter önemli olan doğru bir şekilde bu katma değeri kazanmayı bilmek.

 

fındık budama verimlilik ferrero ile ilgili görsel sonucu

MEKANİZASYON

. Hasat işçiliğine geldiğimiz zaman kiminle konuştuysam ilk cümlesi şu oluyor: siz bizim arazi şartlarımızı biliyor musunuz? Evet arazi şartlarımız çok zor. Ancak uzaktan algılama yöntemiyle uydudan görüntüleme yöntemiyle 2008 yılında tarım  bakanlığının yaptırdığı uygulamada yaklaşık olarak yüzde 60’lık oranda eğim oranı yüzde 30’dan daha az yani her türlü ekipman çalışır. Yüzden 60 arazimizde mekanizasyonu getirsek zaten pek çok sorunumuzu çözmüş olacağız. Bunun içindir ki ekipmanların neler olacağını nasıl kullanılabileceğini çok daha iyi anlamamız lazım. Bir ekipmanı kullanmak  demek, operatör olmak demek. Standart daldan ya da yerden fındık toplayan işçi olmak yerine operatör olduğunuz anda, günlük yevmiyeniz o kadar değerlenecektir.

DOĞRU ZAMAN, DOĞRU ORAN, DOĞRU DOZ!

. Gübre ve ilaç miktarını bir miktar arttırmamız lazım. Çünkü doğru uygulamalarla yapılması gereken şeyler var. Ama her şeyden önemlisi doğru zamanda doğru oranda doğru dozlarda uygulama yapmaktır. İşte  bunun içindir ki ziraat mühendisi arkadaşlarımız bahçe ziyareti yapıyorlar. Eğer doğru zamanda yaparsanız ilaçlamayı 5 kere yapacağınız yerde 3 kere ile çözebilirsiniz. İki defa atacağınız yerde bir defa atabilirsiniz. Ama yoğun atmanız yada  bunu toprağa karıştırmanız gerekebilir.

SANAYİYE DESTEK

. Türkiye’de bir başka yapmaya çalıştığımız şey de mekanizasyonla sanayimize destek  vermektir. Fındıkta kullanılan pek çok makine aslında yerli üretilebilir. Bu da yerli sanayimizin bir şekilde büyümesini sağlıyor.

. Bizim desteğimizle hasat makinasında son 3 yılda satılan miktardan daha fazlasını 2017 yılında satıldı. Makineli hasat olmuyor diyenlere en iyi örnek. 750 kişi makine almış ve kullanmış. Geçen sene 240 kişi almış . Bu yıl üzerine 50 kişi almış ve kullanmış. Demek ki çalışıyor bir yerde. Ama burada önemli olan şey bahçenizi buna hazırlıyor olmalısınız.

 

 

SOSYAL SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

Sosyal Sürdürülebilir Sorumlusu Melike Kıratlı:

. Ziraat mühendisi ve sosyal sorumluluk uzmanları arkadaşlarımızla birlikte hem zirai uygulamalar, hem sosyal uygulamalar hakkında eğitim veriyoruz. Bugüne kladar 35 bin çiftçiye ulaştık ve sadece bu yıl içerisinde 3 bin 331 eğitim düzenlendi. Bu uygulamaları köy ortak kullanım alanlarında kahvelerde  yada model bahçelerimizde verebiliyoruz .

. Biz yapılan işlerin kayıt altına alınmasını anlatıyoruz. Çünkü çiftçilerimiz daha önce yapıyorduk. Ama kaybediyorduk diyorlardı.  Mesela atık yönetimi orada kimyasal atıkların organik kullandıkları ürünlerin atıklarının ayrılması yönündeki eğitimler , işçiler çalışma koşulları onların yaşam koşulları mevsimlik tarım işçileri çocuk işçiliği genç işçiliğin ne olduğu bu gibi bütün ayrımlara dair eğitimler veriyoruz.

 

 
6 Aralık 2017 Çarşamba 14:09 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Türker Ertürk
 
Mustafa Önsel
 
Mehmet Polat
 
Havva GÜNAYDIN LAKUTOĞLU
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Nihat Genç
 
Kazım DEMİR
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Attila Aşut
 
Arslan Bulut
 
Muhammet İKİNCİ
 
Ahmet Özer
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Mehmet Erdal Çağdaş
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Abdulkadir TİRYAKİOĞLU
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1532 - Francisco Pizarro ve adamları İnka İmparatoru Atahualpa'yı esir aldılar.
1849 - Rusya'da bir mahkeme Fyodor Dostoyevski'yi hükümet karşıtı eylemlerinden dolayı ölüm cezasına çarptırdı, bu ceza daha sonra kürek cezasına çevrildi.
1869 - Akdeniz'i Hint Okyanusu'na bağlayan Süveyş Kanalı açıldı.
1907 - Kızılderili Toprakları ve Oklahoma Toprakları olarak anılan bölgeler birleştirilerek Oklahoma adı altında 46. cı eyalet olarak ABD'ye katıldı.
1926 - Hintli şair Tagore İstanbul'a geldi. Tagore, "Yaptığınız inkılaplar yalnız Türkiye İçin değil, bütün Doğu için de parlak bir gelecek hazırlamaktadır" dedi.
1935 - İngiltere'de Muhafazakar Parti seçimleri 432 sandalye alarak kazandı.
1937 - İran ve Irak sınırlarına ulaşacak olan Diyarbakır-Cizre demiryolunun temeli atıldı.
1938 - Atatürk'ün nâşı Dolmabahçe Sarayı'nda katafalka kondu.
1938 - LSD ilk kez olarak İsviçre'nin Basel şehrinde bulunan Sandoz laboratuarlarında İsviçre'li kimyager Dr. Albert Hofmann tarafından sentezlendi.
1942 - Tasvir-i Efkâr gazetesi yayımlanmaya başladı.
1945 - Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) kuruldu.
1949 - İsmet İnönü ve Celâl Bayar'a suikast ihbarı yapıldı. Osman Bölükbaşı ve Fuat Arna suikast düzenleyicisi olma iddiasıyla tutuklandılar. İddianın geçersizliği anlaşılınca her ikisi de 21 Kasım günü serbest bırakıldılar.
1967 - Merkezi ABD'de bulunan Uluslararası Şiir Forumu Fazıl Hüsnü Dağlarca'yı yaşayan en büyük Türk şairi seçti.
1975 - Eylül depreminde evsiz kalan Liceliler resmi daireleri işgal etti.
1979 - Başbakan Süleyman Demirel, "Devraldığımız şey kuyruktur, yokluktur, kan denizidir." dedi.
1986 - Mimar Sedat Hakkı Eldem Ağa Han Mimarlık Ödülü'nü aldı. Eldem'in İstanbul Zeyrek'teki Sosyal Sigortalar Kurumu binası bu ödüle değer görüldü.
1988 - Yüksek öğrenim kurumlarında başörtüsünü serbest bırakan düzenleme Meclis'te yasalaştı.
1991 - Bilge Karasu, "Gece" romanıyla, Pegasus Edebiyat Ödülü'nü aldı.
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Başakşehir
12
8
3
1
27
2
Galatasaray
12
7
2
3
23
3
Kasımpaşa
12
7
1
4
22
4
Malatyaspor
12
6
3
3
21
5
Antalyaspor
12
6
2
4
20
6
Ankaragücü
12
6
1
5
19
7
Beşiktaş
12
5
3
4
18
8
Göztepe
12
6
0
6
18
9
Konyaspor
12
4
5
3
17
10
Trabzonspor
12
4
4
4
16
11
Sivasspor
12
3
5
4
14
12
Bursaspor
12
2
7
3
13
13
Fenerbahçe
12
3
4
5
13
14
Akhisar Bld.Spor
12
3
3
6
12
15
Kayserispor
12
3
3
6
12
16
Alanyaspor
12
4
0
8
12
17
Erzurum BB
12
2
5
5
11
18
Çaykur Rizespor
12
1
5
6
8
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Süper Loto
15.11.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu313437394850
 
On Numara
12.11.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu07132023293234384142444653596263697074767779
 
Sayısal Loto
14.11.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu050814174546
 
Şans Topu
14.11.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu131423262714
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak05:16
  • Güneş07:01
  • Öğlen12:17
  • İkindi14:53
  • Akşam17:11
  • Yatsı18:44
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık