Dindar gençlik oranında dikkat çeken düşüş

Ana Sayfa » Spor » Trabzonspor'un borcu şok etti

Trabzonspor'un borcu şok etti

Denetleme Kurulu Trabzonspğor'un borcunu açıkladı. Trabzonspor Kulübü Başkanı Ahmet Ağaoğlu, "Dört büyük kulüp ve 14 milyar borç. Ne demek bu? Benim temennim odur ki futbol ve spor kulüplerimiz de bağımsız federasyonların denetlendiği gibi aynı şekilde devlet denetimlerine tabi olsun" dedi.

 
26 Ekim 2018 Cuma 21:42 
Yorum YapYazdır
 
 
Trabzonspor'un borcu şok etti

Trabzonspor’un 43. olağan divan genel kurul toplantısında, kulübün net borcunun 1 milyar 76 milyon 205 bin 903 lira olduğu bildirildi.

Kadir Özcan Gençlik Geliştirme Merkezi Nizamettin Algan Salonu’nda gerçekleştirilen genel kurulda, divan başkanlığı oluşturuldu. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından divan başkanlık kurulu faaliyet raporu okundu.

Trabzonspor Divan Başkanlık Kurulu Başkanı Ali Sürmen, yaptığı konuşmada, Trabzonspor’un kişilere koltuk sağlayacak kurum olmaktan çıktığını ve bir kurtuluş mücadelesi verdiğini söyledi.

Camiada herkesin özverili bir şekilde davranması gerektiğine işaret eden Sürmen, “Sayın başkanımız 3 gün bankalarda bekleyeceğine belki CEO’luk sistemini düşünmemiz lazım. Bunu ciddi anlamda şirketler yönünden mutlaka tartışmaya başlamamız gerekiyor. Trabzonspor olarak önümüzdeki yıllarda eğer yeniden şekillendirme konusunda ekonomik destek bulamazsak siz istediğiniz kadar muhteşem projeler hazırlayın. Kaynak bulmak zorundasınız. Kaynak bulma konusunda yönetimin faaliyetlerini siyasi faaliyet olarak algılamamak gerekiyor.” dedi.

Trabzonspor Kulübü adına yönetim kurulu faaliyet raporunu okuyan asbaşkan Hayrettin Hacısalihoğlu ise göreve gelmelerinin ardından yönetimin, eksik ve aksayan işleri çözmeye çalıştığını, kredisi ve kaynağı olmayan kulüpte bunları çözümlemenin sıkıntı oluşturduğunu belirtti.

AĞAOĞLU: “EKONOMİK TÜRBÜLANS 295 MİLYON LİRA GİDER YÜKLEDİ”

Trabzonspor Kulübü Başkanı Ahmet Ağaoğlu, genel kurulda yaptığı konuşmada, göreve geldiklerinde kulübün borcunun 892 milyon lira olduğunu, bugün itibarıyla bu rakamın 1 milyar 100 milyon liraya yaklaştığını kaydetti.

Göreve gelmelerinin ardından sürecin aleyhlerine işlediğine işaret eden Ağaoğlu, “Hepimizin malumu olan ekonomik türbülans bize 295 milyon lira kur farkı ve faiz gideri yükledi. Bu para, aynı zamanda Trabzonspor Kulübünün bir yıllık gideri. Yani neresinden bakarsak bakalım, bırakın borç ödemeyi faizleri zamanında ödeyemeyecek durumdayız. Özellikle profesyonel futbol takımının yüzde 85’inin mukavelesinin avro üzerinden yapılması… Bankalardan geçmiş dönemde alınan kredinin 45 milyonluk kesiminin avro olarak borçlanılması… O gün kur 3,30 lira şu anda 6,70 lira. Faiz ve kurdaki artış, kulübün sırtına son 6 ay içerisinde yaklaşık 300 milyon liralık ilave finans yükü getirdi.” diye konuştu.

Ağaoğlu, kendi dönemleri içerisinde 233 milyon lira ödeme yaptıklarına dikkati çekerek, “Bu 233 milyon liranın 141 milyon lirası kredi. Şöyle bir eleştiri oldu, ‘Bunların hiçbir planı, programı yokmuş, krediyle kulübü yönetmeye gelmişler.’ diye. Borcun 1,1 milyar liraya gelmiş, senelik gelirinin 6 katı borçlanmış, kredinin faizini ödeyemeyecek duruma gelmiş kulübe kredi alabilmek acaba bu kadar kolay mıydı? Beş defa temerrüte düşmüş kulüpten bahsediyoruz. Eğer bu 141 milyon lira kredi bankalardan alındıysa Trabzonspor’un büyüklüğü ve Trabzonspor’a gerçekten gönül veren insanların üstün gayretleriyle gerçekleştirilmiştir.” ifadelerini kullandı.

TS Club’larda ilk defa 5 aylık sürede 77 bin adet forma satışı gerçekleştirildiğini belirten Ağaoğlu, yaklaşık 20 milyon 500 bin lira ciro elde ettiklerini vurguladı.

“KİMSE KUSURA BAKMASIN, DÜNYANIN HER YERİNDE DENETLENİR”

Yaptırmış oldukları bağımsız denetleme kurulu raporunun farklı şekilde yansıtılmaya çalışıldığına dikkati çeken Ağaoğlu, şöyle devam etti:

“Bir önceki başkanımız Muharrem Usta’nın biraz da farklı üslup kullanarak bizleri haysiyet cellatlığı veya yöneticilerin onuruyla, gururuyla oynama gibi bir ithamıyla karşı karşıya kaldık. Burada bir açıklama yapmayı daha uygun gördüm. Eğer senelik gelirleri 150 milyon lira olan bir kulüp, 1 milyar lira borç yükünün altına girmişse, oyuncu menajerlerine olan borcu 70 milyon lira ise bu kulüp hesapları kimse kusura bakmasın, dünyanın her yerinde denetlenir. Ben, bir Türk teknik direktöre rekor tazminat ödemeye mahkum edilmişsem ve sadece ağustos ayı içerisinde 32 milyon lira mukavele feshinden tazminat ödemek zorunda kalmışsam, ödeyemediğim takdirde lisans çıkarma tehlikesi, yeni oyuncuları tescil edememe tehlikesiyle karşı karşıya kaldıysam, bu hesaplar denetlenir. Bunun ne Muharrem Usta’nın şahsıyla ne de yönetim kuruluyla alakası yoktur. Trabzonspor Kulübü, kamu yararına bir dernektir. İçerisinde bulunduğu durum budur. Bu hesaplar dünyanın her yerinde denetlenir.”

“KULÜPLER DEVLET DENETİMİNE TABİ OLSUN”

Bağımsız federasyonların denetime tabi tutulduklarını, aynısının futbol kulüpleri için de yapılması gerektiğine işaret eden Ağaoğlu, şunları kaydetti:

“Bugün 4 büyük takımın borcu en az 14 milyar barajına ulaşmışsa bu iş yanlış yapılıyor demektir. Özerkliğin arkasına sığınamayız. Özerklik bize istediğimiz şeyi istediğimiz şekilde yapma yetkisi vermiyor. İşte böyle yaptığınız zaman mukaveleyi feshediyorsunuz, bedelini kulüp ödüyor, günün sonunda ülke ödüyor. Dört büyük kulüp ve 14 milyar borç… Ne demek bu? Benim temennim odur ki futbol ve spor kulüplerimiz de bağımsız federasyonlar denetlendiği gibi aynı şekilde devlet denetimlerine tabi olsun veya federasyonun oluşturacağı bağımsız denetim ya da müfettişler grubu tarafından her sene denetlensin. Yoksa ne biz ne de diğer kulüpler bu işin içerisinden çıkamayız. Biz tüzük değişikliği ile bir şekilde bunun önünü alma gayreti içerisine girdik. Burada görev genel kurul üyelerine düşüyor. Benim ricam şu, devlet bizi denetlemeden lütfen biz birbirimizi denetleyelim.”

Göreve gelmelerinin ardından geçen süreye değinen Ağaoğlu, kendisinin yorulduğuna dair birtakım iddialara ilişkin, “Bu arada kırılıyor muyuz, güceniyor muyuz, fiziki olarak yoruluyoruz ama verecek enerjimiz var. Bugün hala değerli başkanlarımız Ahmet Celal Ataman, Nizamettin Algan, Trabzonspor’a hizmet ediyorsa bizim de aynı enerjiyle hizmet etme sorumluluğumuz vardır. Bu bir gönül bağıdır. Bu düşünceyle geldik, bu düşünceyle devam ettik. 2 Aralık’ta aday mısınız? Ben zaten başkanım, yapmakta olduğum bir görev var ve zorlu bir süreçten geçiyoruz.” ifadelerini kullandı.

“100-150 MİLYON LİRA GELİRLİ İKİ PROJEMİZ VAR”

Yıl sonuna kadar 75-100 milyon lira ödeme yapmaları gerektiğini vurgulayan Ağaoğlu, “Kaynak oluşturmamız için iki önemli projemiz vardı ancak en büyük darbeyi ekonomik türbülanstan yedik. Frene bastık, yıl sonuna kadar kredi olarak değil kaynak olarak 100-150 milyon lira civarında bir girdi sağlayabilecek, çok ciddi ve sağlam iki projemiz var. Affınıza sığınarak, projelerin selameti açısından açıklamam mümkün değil. İnşallah para içeri girdiğinde bunu kutlarız ve siz değerli haziruna açıklarız.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından denetleme kurulunun raporu okundu.

Trabzonspor’un gelir ve gider tablosunun yer aldığı raporda, 31 Ağustos 2018 itibarıyla kısa vadeli borçların 692 milyon lira, uzun vadeli borçların da 692 milyon lira olduğu belirtildi. 309 milyon lira alacağı bulunan bordo-mavili kulübün net borcunun ise 1 milyar 76 milyon 205 bin 903 olduğu kaydedildi.

 
26 Ekim 2018 Cuma 21:42 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Türker Ertürk
 
Mustafa Önsel
 
Attila Aşut
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Nihat Genç
 
Havva GÜNAYDIN LAKUTOĞLU
 
Arslan Bulut
 
Çiğdem KOÇ
 
Kazım DEMİR
 
Ahmet Özer
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Mehmet Polat
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Muhammet İKİNCİ
 
Abdulkadir TİRYAKİOĞLU
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Mehmet Erdal Çağdaş
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1692 - Bahadırzade Arabacı Ali Paşa sadrazamlıktan alınarak yerine Bozoklu (Bıyıklı) Mustafa Paşa atandı.
1854 - Kırım Savaşı: Birleşik Krallık Rusya İmparatorluğuna savaş ilan etti.
1890 - Louisville, Kentucky'de çıkan fırtınada 76 kişi öldü 200 kişi yaralandı.
1918 - Besarabya ve Moldova Romanya'ya katıldı.
1958 - Nikita Khrushchev, SSCB'de başbakanlığa yükseldi.
1969 - Koç Holding'e ait Aygaz tankeri Ege Denizi'nde alabora oldu, 15 kişilik mürettebattan 1 kişi kurtulabildi.
1970 - Gediz, Kütahya'da deprem oldu, 1087 kişi hayatını kaybetti.
1972 - Türkiye Halk Kurtuluş Partisi Cephesi lideri Mahir Çayan ve arkadaşları Ünye Radar Üssü'nden 3 İngiliz teknisyeni kaçırdı.
1976 - Dışişleri Bakanı İhsan Sabri Çağlayangil ile ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissinger, Washington, DC'de Savunma İşbirliği Anlaşması'nı imzaladı. Bu anlaşmaya göre, Türkiye üslere izin çıkaracak, ABD de buna karşılık Türkiye'ye yardımda bulunacaktı.
1977 - Kanarya Adaları'nın Tenerife Havaalanı'nda uçuşa geçmek üzere olan Hollanda Havayolları'na ait Boeing 747 tipi yolcu uçağı, yine havalanmak üzere olan Pan Am'a ait başka bir Boeing ile pistte çarpıştı. Kazada 575 kişi öldü, 70 kişi yaralandı.
1986 - Hayali mobilya davasında 10 yıldır yargılanan Yahya Demirel tahliye edildi.
1987 - 'Hora' (Sismik-1) gemisinin, petrol aramak için Ege'nin uluslararası karasularına açılmasının Yunanistan'ın petrol aramaları için açıkladığı tarihe rastlaması, iki ülkenin silahlı kuvvetlerini alarma geçirdi.
1994 - Eurofighter Typhoon ilk test uçuşunu yaptı.
1996 - ABD Başkanı Bill Clinton, eşi Hillary Clinton ve kızı Chelsea ile Türkiye'ye geldi.
1999 - Nissan Renault arasında güç birliği anlaşması imzalandı.
425 - İmparator II. Theodosius zamanında, Konstantinopolis'te, Auditorium adıyla ilk yüksekokul açıldı. Okulda 31 profesör, Latince ve Grekçe hitabet ve gramer, hukuk ve felsefe dersleri vermeye başladı.
630 - Tang Hanedanı Yin Dağları'nda (günümüzde İç Moğolistan) Doğu Göktürk Kağanlığını yendi.
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Başakşehir
26
17
7
2
58
2
Galatasaray
26
15
7
4
52
3
Beşiktaş
26
13
8
5
47
4
Trabzonspor
26
12
7
7
43
5
Malatyaspor
26
10
7
9
37
6
Konyaspor
26
8
11
7
35
7
Antalyaspor
26
10
5
11
35
8
Çaykur Rizespor
26
8
10
8
34
9
Sivasspor
26
9
7
10
34
10
Kasımpaşa
26
10
4
12
34
11
Alanyaspor
26
10
4
12
34
12
Kayserispor
26
8
9
9
33
13
Fenerbahçe
26
7
10
9
31
14
Ankaragücü
26
9
4
13
31
15
Bursaspor
26
5
13
8
28
16
Göztepe
26
8
3
15
27
17
Erzurum BB
26
4
10
12
22
18
Akhisar Bld.Spor
26
5
6
15
21
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Süper Loto
21.03.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu071947495253
 
On Numara
25.03.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu01020409101116222531515962636769717374757679
 
Sayısal Loto
23.03.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu010915184147
 
Şans Topu
20.03.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu021228323402
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak04:24
  • Güneş06:06
  • Öğlen12:38
  • İkindi16:09
  • Akşam18:49
  • Yatsı20:19
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık