İşte İstanbul seçim sonucu.. İlçe ilçe..

Ana Sayfa » Bilim - Teknoloji » TRABZONSPOR FIRTINASI GERİ Mİ DÖNÜYOR?

TRABZONSPOR FIRTINASI GERİ Mİ DÖNÜYOR?

Ahmet Ağaoğlu’nun başkanlığa gelmesinin ardından yeni bir yapılanmaya giden ve genç oyunculara şans vererek şampiyonluk isteyen Trabzonspor’da neler oluyor? Trabzonspor Genel Sekreteri Ömer Sağıroğlu anlattı:

 
12 Ocak 2019 Cumartesi 13:37 
Yorum YapYazdır
 
 
TRABZONSPOR FIRTINASI GERİ Mİ DÖNÜYOR?

 

Aydınlık Gazetesi'nden İlyas Gümrükçü ve Süleyman Dönmez, bordo- mavili yönetici Ömer Sağıroğlu’na sordu. İşte o röportaj:

 

1976’dan 1983 kadar 6 şampiyonluk ve birçok Türkiye ve Cumhurbaşkanlığı kupasını müzesine taşıyan Trabzonspor, son şampiyonluğundan sonra ara ara bazı çıkışlar gösterse de genel anlamda bir çöküş yaşamaya başladı. 2018 yılında Ahmet Ağaoğlu başkanlığında yönetime gelen yeni kadro ile köklü değişikliklerle beraber camia da sanki eski günlerine dönüyor heyecanı yaratmaya başladı. Alınan kararlar deyim yerinde ise bir devrim niteliğinde kararlardı. Ve Trabzonspor alınan bu kararların ardından yükselişe geçmeye başladı ve uzun bir aradan sonra ligi ikinci sırada bitirdi. Trabzonspor’daki köklü değişiklikleri, başarının sırrını ve Trabzonspor’un hedeflerini Aydınlık Gazetesi olarak Trabzonspor Genel Sekreteri Ömer Sağıroğlu ile konuştuk.

trabzonspor gençler altyapıdan gelen ile ilgili görsel sonucu

Aldığınız kararlara ve uygulamalara bakıldığında Trabzonspor’da devrim niteliğinde köklü değişiklikler yapıyorsunuz. Neler oluyor Trabzonspor’da?

Biz 2001 sezonunda Özkan Sümer başkanlığında devrim diye nitelendirdiğimiz bir çıkışımız vardı. O dönemde Trabzonspor hem ekonomik olarak hem fikstürdeki yer olarak dibe vurmuştu ve çok az bir farkla seçimi kazanmıştık. O dönemde çok doğru şeyler yapmıştık. Yaptığımız ilk önemli şey o dönemde kambur denebilecek yüksek maliyetli oyuncularla yollarımızı ayırmıştık. Bir de diğer takımlarda oynayan sırtında 61 numarayı taşıyan oyuncuların bonservisleri elinde olanlarını topladık. Yine o dönem Özkan Sümer Brezilya’ya gitti ve Brezilya’dan 4 tane oyuncu aldı geldi. Yanlış hatırlamıyorsam o dönem 45 Milyon dolarlık borcu 7.5 milyon dolarlara indirdik. Ve bizim o dönem uygulamaya çalıştığımız programı 2004 yılında Atay Aktuğ başkanlığındaki yönetime devrettik ve Trabzonspor zirveye oynadı.

trabzonspor gençler altyapıdan gelen ile ilgili görsel sonucu

Aktuğ dönemi devamınız niteliğinde idi galiba?

Tabi o yönetimin devamıydı ve doğru da işler yapılmıştı. Sadece bizim kurguladığımız yapının üzerine iki oyuncuyla beraber şampiyonluk kaçtı. Şimdi baktığınız zaman doğru hamleler yapıldığında çok kısa sürede takım düzelebiliyor. Yani biz esas devrim niteliğindeki hamleleri 2001 döneminde atmaya başladık. Tabi Atay Aktuğ başkanlığı ve yönetiminden sonra anlayış değişti ve bu günlere gelindi. Yani bizim bugün uyguladığımız program 2001’deki programa dayanıyor.

Burak’ı göndermek doğru bir karardı

Bugüne baktığımız zaman, örneğin ekonomik olarak oyuncular arasında ciddi bir dengesizlik vardı ve onu düzeltmeye çalıştık. Yani 5 Milyon avro alan Burak Yılmaz, 1 Milyon TL alan Uğurcan Çakır veya Hüseyin. (ki o kadar da almıyorlar) Şimdi burada radikal kararlar alamazsanız diğer oyuncuları kaybedersiniz. Dolayısıyla ekonomik yükü Trabzonspor’un üstünde olan oyuncuları göndermek son derece akıllıca bir işti. Şu ana kadar bunu yaptık ve yaptıktan sonra da çok ciddi sonuçlar aldık. Bir kere saha sonuçları kulübün lehine oldu dolayısıyla taraftar da yönetimine çok ciddi bir şekilde güven duydu ve güveni sonucunda da insanlar nasıl olması gerektiğini anladılar. Biz şuanda hala taraftarımızdan camiamızdan sabır bekliyoruz. Çünkü bizim 2001 senesindeki gibi sağdan soldan aldığımız Selahattin, Fatih, Hüseyin Çimşir, Muzaffer Bilazer gibi oyuncularımız şuanda yok. O dönem dışarda oyuncularımız vardı bu dönem dışarda oyuncularımız yok fakat altyapıdan çıkan oyuncularımız var.

Fırtına geri mi dönüyor?

Trabzonspor’un o başarılı dönemlerine baktığımız zaman kökeni yerli futbolcular var takımda. Şimdi bakıyoruz yerli futbolcularla beraber Trabzonspor yine bir çıkış yakalamaya başladı. Bunun özü ne acaba?

Trabzon bir futbol kenti. Trabzon bir futbolcu tarlası. Nasıl Urfa’dan bir türkücü yetişiyorsa Trabzon’dan da futbolcu yetişir. Yeter ki yetiştirmesini bileceksiniz ve onu olgunlaştıracaksınız. Alt yapı bizim için çok önemli. Oyuncu yetişiyor ama onu iyi işlemek lazım. Dolayısıyla biz nisan seçiminde geldiğimiz zaman sayın Özkan Sümer genel koordinatör olarak bizimle beraber başladı ve gelir gelmez altyapıda bir devrim yaptık. Tamamen bir kadro değişikliği yaptık. Doğru ya da yanlış bundan sonraki süreç gösterecek, ama altyapıya ne kadar önem verdiğimizi bir Özkan Sümer’i o dönem bünyemize katarak ve ona tam yetkiyi vererek gösterdik. Şimdi oraya şuanda ekiliyor bundan sonra büyüyecek ve biçme zamanı gelecek. Biz şimdi bunu bekliyoruz. Şuana kadar kurguladığımız şeyler iyi gidiyor ve aldığımız oyuncular da şanslarını iyi değerlendiriyor.

trabzonspor gençler altyapıdan gelen ile ilgili görsel sonucu

Burak ve Onur kıvrak’tan sonra alt yapıdan bir anda sahaya 4 yeni futbolcu sürdünüz. Bir risk göze aldınız.

Bana göre risk değildir ama hocası için risk olabilir. Çünkü alttan gelen oyuncular bir fırsatın doğduğu dönemde kendilerini öne çıkartacaklar ve şanslarını iyi kullanacaklar. Kullandılar ve şuan 3 tane daha oyuncu katılsın yine şanslarını iyi kullanacaklardır. Bizim hedefimiz takımımızda 7 tane Trabzonlu altyapıdan yetişen oyuncuyla oynamak. Bizim hedefimiz bu. Bu hedefimizi yakaladığımız zaman Trabzonspor’un başarılarla dolu geri dönüşünü sağlayacak. Şuanda 4 tane var. Demek ki 3 tane daha altyapıdan banko oynayabilecek oyuncu yerleştirdiğimiz zaman şampiyon olacağız diye düşünüyorum. Ama bu süreci beklemek lazım.

Artık VAR sistemi var

Bir takım ruhu mu yakalandı? Şimdi bakıyorum açık konuşmak gerekirse daha öncekilere Burak bir yandan Onur bir yandan bir tarafa çekiyordu basında konuşuldu. Bir ikililik mi vardı?

Tabi zaten takım ruhunu yakalayamazsanız başarı diye bir şeyden kimse söz edemez. Görünen köy kılavuz istemez diye bir laf vardır Burak ve Onur zamanındaki bir bölünmüşlük (şimdi çok güncel bir tabirle) bir paralel devlet pozisyonu gibi düşünelim Trabzonspor’un içinde öyle bir yapı vardı. Yani istedikleri hocanın üzerinde etkisi olan iki tane oyuncu; istedikleri oynayacak, istemedikleri oynamayacak, bütün toplar onlarla buluşacak, istenilen kaleci yetişecek, istenmeyen kaleci yetişmeyecek öyleydi. Biz buna son vermek zorundaydık çünkü takım ancak onların ipinin kesilmesiyle oluşuyordu. Çok zor bir karardı ama son derece arkasında durarak bunu gerçekleştirdik ve şuanda takım olma yolunda çok ciddi hamleler yaptık. Daha iyi olacak daha iyisini yapacağız.

trabzonspor ünal ile ilgili görsel sonucu

,Peki bu yönetimin hedefi ne?

Bizim ilk plandaki hedefimiz Trabzonspor’un ekonomik yapılanmasını yürütülebilir hale getirmek. Eğer biz bu ekonomik yapılanmayı yürütülebilir hale getirdiğimizde aynı zamanda alttan getirdiğimiz oyuncuları buraya kattığımızda şampiyonluğun gelecek olduğunu söylüyoruz ama bu senenin o sene olduğunu asla söylemiyoruz. Bu sene o sene değil bu sene zaten bizim ilk senemiz gelir gelmez yapmış olduğumuz radikal hamleleri yapalı daha 2 ay olmadı. Yapmamız gerekenleri 2 ay önceden yaptık bu zamana kadar çünkü 2 ay gerekiyordu gelir gelmez hadi bakalım gidiyorsunuz deme şansımız yok dolayısıyla 3-5 yıl arasında başarının geleceğine inanıyoruz O yüzden sürekli sabır diyoruz ve şampiyonluk sözü kesinlikle vaad etmiyoruz.

Biz bu hamleleri doğru yaptığımız zaman zaten 3 senede 5 senede şampiyonluk gelecektir diyoruz. Bunu az önce anlattım 2001-2002 senesinde yapmış olduğumuz takıma sonrasında 2004 senesinde Atay Aktuğ yönetiminin 2 transferle şampiyonluğu kaçırmadı hatta şampiyonluk elinden alındı. Baktığınız zaman 4 yıllık süreçte bu yaşandı. Yine aynı süreçte bu olabilir ve bu sefer de şampiyonluğu kaçırmayabilir çünkü artık VAR sistemi var. Artık bu şansımız var eskisi gibi göz göre göre hak yenilemiyor. O dönemde eğer VAR olmuş olsaydı o takım şampiyon olmuştu.

Taraftarlara son bir mesajınız var mı?

Taraftarlarımızdan sabır ve güven bekliyoruz. İyi niyetliyiz iyi niyetli olduğumuza da inanın önümüz açılıyor. Doğru hamleler yaptığımız zaman insanlara güven veriyoruz. Şampiyonluk hedefleri olan taraftarlarımızın lütfen sabırla beklemelerini rica ediyoruz.

 
12 Ocak 2019 Cumartesi 13:37 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Türker Ertürk
 
Nihat Genç
 
Attila Aşut
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Mustafa Önsel
 
Havva GÜNAYDIN LAKUTOĞLU
 
Arslan Bulut
 
Çiğdem KOÇ
 
Kazım DEMİR
 
Ahmet Özer
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Mehmet Polat
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Muhammet İKİNCİ
 
Abdulkadir TİRYAKİOĞLU
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Mehmet Erdal Çağdaş
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1678 - Elena Cornaro Piscopia, Ph.D. (doktora) derecesi alan ilk kadın oldu.
1788 - Virjinya, Amerika Birleşik Devletleri anayasasını onaylayan 10. eyalet oldu.
1801 - Kahire'deki Fransız işgal orduları, Türk ordusuna teslim oldu.
1861 - Sultan Abdülmecit öldü, yerine Abdülaziz padişah oldu.
1876 - Little Bighorn muharebesinde kızılderililer ABD 7. Süvari Alayı'nı imha etti, komutanları yarbay George Armstrong Custer çatışmada öldü.
1903 - Marie Curie, Paris Üniversitesi'ne sunduğu tezde radyumun keşfini açıkladı.
1917 - Türkiye'de ilk Matbuat Cemiyeti kuruldu. Cemiyetin ilk başkanı Mahmut Sadık'tı.
1923 - Mustafa Kemal Paşa, İzmir'den milletvekili seçildi.
1925 - Yunanistan'da, General Thedoros Pangalos bir darbeyle iktidarı ele geçirdi.
1940 - Fransa, Nazilere teslim oldu.
1947 - 2. Dünya Savaşı sırasında Hollanda'da bir evin tavan arasında 2 yıl boyunca Nazilerden saklanan Yahudi kız Anne Frank'ın burada yazmış olduğu Anne Frank'ın Hatıra Defteri yayımlandı.
1948 - Berlin Ablukası'nı yarmak için Batı Berlin´e ABD uçaklarıyla bir hava köprüsü kuruldu.
1950 - Sovyetler Birliği'nce desteklenen Kuzey Kore orduları Güney Kore'ye saldırdı. Kore Savaşı başladı.
1963 - Anayasa Mahkemesi, ilk duruşmayla görevine başladı.
1967 - İlk küresel uydu televizyon programı olan ABD yapımı Our World (Bizim Dünyamız) yayına girdi.
1969 - Kırıkkale'de oynanan Kırıkkalespor Tarsus İdmanyurdu 3. Lig karşılaşmasında çıkan olaylarda, 4 kişi öldü, 100'den fazla kişi de yaralandı.
1971 - Gölcük tersanelerinde yapılan ilk Türk muhribi, törenle denize indirildi.
1975 - Mozambik bağımsızlığını ilan etti.
1982 - Yunanistan'da askere alınanların saçlarını kazıtmaları yasaklandı.
1985 - Eskişehir Uçak Fabrikası'nın temeli Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından atıldı.
1991 - Hırvatistan ve Slovenya, Yugoslavya'dan bağımsızlıklarını ilan ettiler.
1993 - Tansu Çiller, Türkiye'nin ilk kadın başbakanı oldu.
1998 - Microsoft, Windows 98'i piyasaya sürüldü.
2007 - Yumurcak TV yayına başladı.
857 - Almanya , Berlin ,de Victoria ile Edward görüşmeye başladı ve Dünyanın yuvarlak olduğunu savunan ilk çift oldu.
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Galatasaray
34
20
9
5
69
2
Başakşehir
34
19
10
5
67
3
Beşiktaş
34
19
8
7
65
4
Trabzonspor
34
18
9
7
63
5
Malatyaspor
34
13
8
13
47
6
Fenerbahçe
34
11
13
10
46
7
Antalyaspor
34
13
6
15
45
8
Konyaspor
34
9
17
8
44
9
Alanyaspor
34
12
8
14
44
10
Çaykur Rizespor
34
9
14
11
41
11
Sivasspor
34
10
11
13
41
12
Kayserispor
34
10
11
13
41
13
Ankaragücü
34
11
7
16
40
14
Kasımpaşa
34
11
6
17
39
15
Göztepe
34
11
5
18
38
16
Bursaspor
34
7
16
11
37
17
Erzurum BB
34
8
11
15
35
18
Akhisar Bld.Spor
34
6
9
19
27
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Süper Loto
20.06.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu052133384249
 
On Numara
24.06.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu05111718232526273031343637394446484963687479
 
Sayısal Loto
22.06.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu111417273841
 
Şans Topu
19.06.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu151617272804
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak02:21
  • Güneş04:43
  • Öğlen12:35
  • İkindi16:36
  • Akşam20:05
  • Yatsı22:07
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık