MB'ndan dolar ve enflasyon için kötü haber

Ana Sayfa » Spor » Trabzonspor Başkanı'ndan flaş açıklamalar

Trabzonspor Başkanı'ndan flaş açıklamalar

Trabzonspor Başkanı Muharrem Usta, Trabzonspor'un 50. yılda şampiyonluk hedefinden transferlere, mali tablodan hedeflere kadar birçok konuda çok önemli açıklamalarda bulundu.

 
22 Temmuz 2017 Cumartesi 13:49 
Yorum YapYazdır
 
 
Trabzonspor Başkanı'ndan flaş açıklamalar

50. YILDA ŞAMPİYTONLUK HEDEFİNDEN SAPMA MI VAR?

Trabzonspor Başkanı Usta ve yönetim kurulu üyeleri, Galanima Restoran'da kahvaltıda Trabzon medyasıyla biraraya geldi. Kulübün içinde bulunduğu durum ve transfer konularıyla ilgili açıklamanın ardından soruları yanıtlayan Usta, ''Trabzonspor’dan mucizeleri tabi ki beklememeli. Mutlaka şampiyon olunamayabilir. Ama zirvede bir takım mutlaka oluşturmalıyız'' sözleri üzerine  bir gazeteci, ''Trabzonspor'un içinde bulunduğu bu koşullarda 50. yılda şampiyonluk hedefinde bir sapma var mı?'' sıorusunu yöneltti. Usta bu soruya,  ''Trabzonspor iddiali olmak zurunda kim yönetiyorsa yönetsin iddiası olmak zorunda. Kulübümüzün tabi ki başarıya ihtiyacı var. Baskıya çevirmemek gerekiyor. Yarışan bir kulüp olmak istiyoruz '' yanıtını verdi, ancak sapma var ya da yok demedi.

Usta, aldkları önlemler sayesinde 100-120 milyon TL'lik kur yüküne karşın borcu aynı düzeyde tuttuklarını, sportif olarak yarışacak bir takımın iskeletini yarattıklarını savundu.

Usta, bugünkü tablodan çıkmak için 5-6, belki de daha uzun dönemli, isitikrarlı ve sıkı bir politiikaya olduğunu söyledi.

Usta, transfer konusuında acele davranmanın kulüp çıkarları açısından olumlu bir durum yaratmayacağını, bazı isimler ya da ikinci isimler konusunda en uygun zamanı kollamak gerektiğini söyledi. 

 

 

İŞTE USTA'NIN AÇIKLAMALARINDAN BÖLÜMLER 

Asbaşkan Ahmet Çubukçu, yönetim kurulu üyeleri Okan Alemdaroğlu, Çoşkun Bülbül, Gençağa Meriç, Erhan Çimşir, Gökhan Saral, Adem Beder, Ali Rıza Egemen'in de katıldığı toıplamntıda konuşan Usta, ana başlıklarıyla şöyle söyledi:

. TRANSFER

Transfer yapmak yöneticileri ve başkanları heyecanlandıran konular. Bu dönemlerde başarılı olanlar en çok transfer yapanlar gibi anılır. Yapılan transferler ve takımların ekonomk anlamda iyi bir şekilde yürümüyorsa Stabil kabul edilebilir. Düzeniniz yoksa futbolu nasıl oynarsa oynayın sonuç gerçekten büyük hüsran oluyor

. YENİ TRABNZONSPOR İNŞAASI

'Ekonomik ve sportfi başarı değerleri ile karşı karşıyayız. Bütün kulüpler başarı ister, hele adınız Trabzonspor ise camianız kabul edilebilir başarı ister. Uzun süredir camiamıza sabır telkin ediyoruz. Belki de tarihte en fazla sabır gösterilen bir dönemden geçiriyoruz. İşin olmazsa olmazı yaparken yıkmamak. Bunun için  de zamana ihtiyaç var. Doğal olarak yeni bir bina inşa ediyoruz.

. TAKIM İSKELETİNİ OLUŞTURDUK

Geldiğimiz nokta en kritik noktadır. Takımımız iskeleti olan bir takım haline geldi diyebiliriz. Eksiklerimizi de biliyoruz. Kadro derinliğinde problemimiz var. İşin sportif anlamda bu kısmını yorumladığımızda az öz ama yapılması gereken takviyeler vaR

KUR FARKI İLE 100-120 MİLYON EK YÜK

Diğer taraftan şunu biliyoruz ki, yıllık Trabzonspor’un kur farkı ve faizden kaynaklanan 100-120 Milyon TL üzerine yük geliyor. Gerçekten çok büyük bir rakam. Trabzonspor için tarifi imkansız bir rakamı konuşuyoruuz. İki yol çıkıyor, başarı yerine burayı yapılandırmamız gerekiyor. Başarı gelmeden de Trabzonspor gelirlerinin artmadığını görüyoruz. Kazandığınız maçlara göre, hasılat kombine reklamlar bunların hepsi sportif başarı ile geliyor

. MUTALAKA ŞAMPİYON OLUNAMAYABİLİR!

Önümüzde zor yıllarımız hala olacak bütün camiamız sahip çıkarak bu 50 yılıık çınarın bu büyük markanın geleceğe sağlık yürüyebilmesi için kulübümüze sahip çıkması gerekiyor. Biz de dahil gelip geçici. Trabzonspor kalıcı. Dün bugün olduğu gibi yarın da konuşulacak. Trabzonspor zirvede oynayan bir kimliğe sahip olması lazım. 20-25 sene sonra Trabzonspor büyüklüğünü taşıyamazsa ileride sadece başarıları ile övünen az taraftarı olan bir kulüp oluruz. Ne sizler bizler ne Trabzonspor camiası Trabzonspor’dan mucizeleri tabi ki beklememeli. Kulübün de kabul edilebilir başarı düzeyindeki seviyeleri ihmal etmemesi gerekiyor. Mutlaka şampiyon olunamayabilir. Ama zirvede bir takım mutlaka oluşturmalıyız.

 

 

. 50. YIL HEDEFİNDEN SAPMA MI VAR?

Usta, soru-yanıt bölümünde şunları söyledi:

SORU: Mucizeden söz ettriniz,  50.yılda şampiyonluktan sapmak anlamına gelir mi? Hangi projeleri gerçekleştirdiniz? USTA: Trabzonspor iddiali olmak zurunda kim yönetiyorsa yönetsin iddiası olmak zorunda. Kulübümüzün tabi ki başarıya ihtiyacı var. Baskıya çevirmemek gerekiyor. Bizim bşaarmak istediğimiz şeyler yarışan bir kulüp olmak istiyoruz. Yarışın içinde olduğunuzda, yarın alırsınız öbür gün alırsınız bakışımız bu.

 

. PROJELER

Projeleri yarın ve yarınlarda kim yönetirse yönetsin hep finans hep kaynak Trabzonspor’un gündeminden çıkmayacak. 2 yılda yaşananlara baktığımızda yarınlar için söylebilriz. Yarın en az dün kadar zor dünden daha zor olacak. Trabzonspor’un içinde bulunduğu nokta büyük bir kulüp için malesef sıkıntılı bir durumdur kolay kolay geçmeyecek. Buradaki en kritik konu şu olacak 2 sene önce zor bir süreç yaşadık.  Trabzonspor çok zor bir sezon yaşadı. Ben Trabzonspor’un yaşadığının bezerini Bursaspor yaşadı. Nasıl oluyor da kulüpler kötü bir duruma düşebiliyor. Kulüplerin ekonomisi zor süreçler yaşıyor olabilir eğer ekonomik anlamda süreklilik kesintiye uğrar ise emin olun işin nerede duracağını kestirme ihtimaliniz olmuyor. Hali ile klasik olarak tabir vardır. Nakit kraldır diye bir tabir vardır. Bu sene Eskişehir yaşıyor. 15 puanı silinerek başlıyor. Bitkiye suyun verilmesinin kesintiye uğramayacağı bir şekilde diken üstünde bıçak sırtında devam ettirmesi gerekiyor böyle bir yoldayız.

. BORÇ 1 MİLYAR TL OLABİLİRDİ!

SORU:  Toplumsal beklentilerin arttırılması konusundaki stratejileri gözden geçirdiniz mi?

USTA: Verilerle konuşarak soruyu daha iyi anlayabilirz. Kongrede açıklamıştım kulübün borcu 580 Milyon diye. Gelirleri arttırmaya ve takımı kaliteli yapmaya çalıştık. Harcarken kulübü belli bir noktada tutabiliyorsak başarıdır. 2 sene içerisinde Trabzonspor’un borç artışına bakın aynı çizginin devam ettiğini düşünürsek mali kongrede 1 milyar açıklamamız gerekir. Borç patlamaya başar. Mali kongrede 2 yıl geçmesine rağmen hala aynı borçda olan bir Trabzonspor göreceksiniz. 2 yıl önceki kadaroyu önünüze koyun. Biz yada başkası yönetimlere şöyle bakmamız lazım Trabzonspor 2 yıl geçmesine rağmen borçlarını hala böyle tutup dönüşümleri bu hale getirebildiyse bunu önemsiyorum. Gönül ne ister hem bunlar yapılsın hem de borçlar aşağı düşsün.

. KAYNAK YARATACAK 2 YER

Trabzonspor’un elinde kendisine kaynak yapacak 2 yeri var. Birisi tesislerin olduğu yer çözüme gidilemiyor. Birisi kartal bizim değil kiracağız. Karta’ın satın alınması ve proje yapılması gerekiypr. Oranın bir fiyatı çıktı. Bu fiyatının çok yüksek olduğunu değişmesi gerekmesi için Maliye Bakanlığı ile mücadele verdi. Trabzonspor burayı alırsa 190 milyon borca girmesi gerekiyor. Proje alıp yapacaksın. İki dünya bir araya gelse bu fiyat değişmez. Biz neler yapıyoruza geliyor iş, burada kritik olan konu sportif bir başarıya ihtiyacı olan kulübü beklentisiz olarak tutmaya ihtiyaç yok. Net söyleyebilirim ki böyle bir şeyin olmasın hiç ama hiç ihtimal görmüyorum. Trabzonspor başarı yolunda giderken ekonomisini tutmalı. İlk defa 2 yıldır yatayda grafiğimiz. Kulübümüz adına başarıdır. Eski para ile 1 milyar TL borcu konuşuyor olacaktır''

. ERSUN YANAL'A SORDUM

SORU: Trabzonspor’da vefa dönemimi başlıyor?

USTA: Yönetim bugün olur yarın olmaz yönetim meselesi değil. Trabzonspor Şampiyonlar ligine gitmeyi kafaısına koymuş gelirlerini gerçekten arttıracak bir yerden olacak. Yoksa ey camia bu iş bu kadar sıradan bir takım mı olacak. Biz şunu söylüyoruz. Trabzonspor en kısa sürde Şampiyonlar Ligine gidecek bir takım olmalı. Biz oyuncu alacaksak doğru oyuncuyu vakti zamanında almalıyız. Oyuncular biliniyor. Tecrübesi ve kalitesi ile katkı sağlayacak oyuncular. 2-3 gün öncede söyledim 3-4 oyuncudan maksimum 3 tanesi ya olur ya da hiç biri olmaz. Hoca ile de konuştum şu an olmayan oyuncular olmazsa ne yapacağız. Hiç bir şey olmayacak. Kenetleneceğiz dedik.

. PERSONEL ALACAĞI

SORU: 48 Trilyona transfer oldu ? Neden yapıldı? Şenol Güneş Spor kompleksine MP ismi verildi. Bedava reklam mı yapıldı? Personel maaşları sorunu ne zaman çözülecek? Bursa-Trabzon maçının ardından  Rize yöneticileri ile konuştunuz mu? 1461 Sadi Tekelioğlu’na verilecek mi?

USTA: Personelimizin maaşları son ay hariç alacağı yok. Futbolcunun çektiği ihtardan dolayı 20 Trilyon ödemek zorunda kaldığımız insanlar oldu. İş kolay bir tarafı götürüp diğer tarafı götürmezsen ödersin. 1 ay bir çok şirkette yaşanabilir. Yakın zamanda 1 ayı da alırlar bunu speküle etmeye gerek yok. Son ay maaşını almadılar nokta.

İHTİYAÇ OLAN OYUNCULAR ALINMALI

Oyuncu cevabını verdim. 2 senede 600 milyona alınan bir kulüp 1 milyara çıkacağı yere duruyor. Kucka cevabı orda duruyor. Trabzonspor ihtiyacı olan oyuncuları almalı. 2 seçenek var biz bu seçeneği kullanıyoruz. Bizim de borçlanmak kadar hakkımız var. Bizde 1 trilyona gitsek ne olur yani.  Kulübü aldığımız seviyede tutmak istiyoruz. Rize-Trabzon olayına söylecek bir olay yok. Bir şahsiyet var o kendini bilir. Bunlar gelir geçer.

. 1461 TRABZON

''Sadi Tekeli'nin 1461 Trabzon bnana versinler, onlara her yıl ödeme yapayım) sözleri üxerine...  Sadi hocam böyle birşey yapmak istiyorsa, Sadi hocam başka bir takım bulsun alıp vereceğim ona.   1461 oyuncu yetiştirmek için kurulmuştur. Transferler yapmıştır. İstisnaları tek tük olabilir. Sağdan soldan, oyuncuları yetiştirme yeridir. Orası Trabzonspor’un alt yapısının yeridir. Sadi hocam bir kulüp seçsin ben alıp vereceğim. Ona verdiğimizde herkese verelim isteniyor yani. Sadi hocam yapacaksa verelim. şahsen destek olmaya hazırım. 1461’i şu anda isteyen 15 kişi var. Niye istiyorlar anlamış değilim.

. MEDİCAL PARK PARA ÖDEDİ Mİ?

MP değil yarım dönem 1 gün kullanmaz. Yakında açıklacağız diye. Bir firma bize isim hakkını ver. Ben dedim ki Trabzonspor’a sözüm var. Fedakarlık yaptım Trabzonspor’un sponsorluktan elde edebileceğinin 10 katını verdim zaten. Bizim bir başkanın MP gibi Trabzonspor’a basketbolda destek olmuş bir kurumun Trabzonspor 1 lirasına tenezülü olur mu böyle bir şey mümkün değil. Biz bir tane kurum açıklamıştık sponsor olacak diye o olana kadar MP sponsorluğu söz konusuydu şimdi yine o firmanın kabul etmediği yönünde bir bilgi aldık. Olsun MP olarak yine 25 milyon dolara söz verdiğimiz gibi sözleşme yaparız. Başka birisi sponsor olsada biz bu parayı verecektik zaten. Yönetim olarak sorumluluk taşıyoruz. Kurumlarımızın ciddi katkısı olarak ayrılmak istiyoruz ki yarın kimse bize bir şey demesin. Yarım dönem kaydı işe Trabzonspor’un bir kuruşunu kullanmayız.

. BURAK YILMAZ

SORU : Burak Yılmaz’da son durum

USTA: Bazan almayan oyuncuyu düşündüğünüzde yüzde 10 tutuyor olmuyor. Burak Yılmaz’ın kendi kulübü ile işini çözmesi lazım onu bekliyoruz.

. AVNİ AKER'İN ANI OLARAK DEĞERLERDİLMESİ

SORU : Avni Aker’in yıkımından sonra park olacağı gündemde. Stadın bir bölümü anı olarak bırakılıyor. İngiltere ve Almanya’da örneği var. Sayın Bakanımız olumlu baktı. Trabzonspor görüşü nedir?

USTA  TOKİ Başkanı ile görüştüm. Trabzonspor gibi bir takımın başarılar elde ettiği yerin kale arkasındaki bir bölümü çok iyi bir şekilde gerekirse restore edilerek zannetmiyorum ki topyekün kaldırılsın. Zaten yıkım zamanı geldiğinde bakarız. O kadar da işin yok edileceğine inanmıyorum. TOKİ Başkanı ile görüştüm kesinlikle doğru söylediğimizi söyledi.

. ŞAMPYONLUK SÖZÜ

SORU: 50.yılda şampiyonluk sözünü vermeseydim dediğiniz oldu mu?

USTA: Yönetime gelenlerin çeşitli hesapları olabilir. O hesaplara göre davranış modelleri olur. Benim bir sonraki seçime de girmem lazım kazanmam lazım. Yapmam işler sunlardır der. Kendi içimizde konuştuğumuzda Trabzonspor’a gelen bir yönetimin devam edecek düşüncesi olmalıdır. Kamu oyunun takdiri olan birşeydir. Yarınlarla ilgili birşey yapıyorsak kamuoyunun gözünde başarı ise devam etme hakkımızıdır. İlla şu oldu bu oldu gibi birşeyle kendimizi bağlamayız. Trabzonspor’un 50.yıl şampiyonluk  sözünde niye pişman olayım ki bu güzel bir olaydır.  S

 
22 Temmuz 2017 Cumartesi 13:49 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Türker Ertürk
 
Attila Aşut
 
Nihat Genç
 
Kazım DEMİR
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Mehmet Polat
 
Havva GÜNAYDIN LAKUTOĞLU
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Mustafa Önsel
 
Arslan Bulut
 
Muhammet İKİNCİ
 
Ahmet Özer
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Mehmet Erdal Çağdaş
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1446 - Lidköping, İsveç'te bir kent konumuna alındı.
1718 - Osmanlı Devleti ile Avusturya ve Venedik Cumhuriyeti arasında Pasarofça Antlaşması imzalandı.
1774 - Osmanlı Devleti ile Rusya arasında Küçük Kaynarca Antlaşması imzalandı
1798 - Napolyon'un Fransızlara Kahire yolunu açan "Piramitler Savaşı".
1831 - İlk Belçika Kralı I. Léopold tahta çıktı.
1861 - Yıllarca süren Amerikan İç Savaşı sırasındaki İlk Bull Run Savaşı
1904 - Transsibirya demiryolu tamamlandı.
1905 - II. Abdülhamid'e Yıldız Camii önünde suikast girişimi
1922 - İttihat ve Terakki önderlerinden Cemal Paşa, Tiflis'te Ermeniler tarafından öldürüldü.
1925 - Tennessee'nin Dayton kentindeki bir lise biyoloji öğretmeni (John T. Scopes), evrim konusunu işlemekten suçlu bulundu ve 100 dolar para cezasına çarptırıldı.
1940 - Baltık ülkeleri, Sovyetler Birliğine ilhak edildi.
1946 - Türkiye'de ilk çok partili seçimler yapıldı. CHP 396, DP 65 milletvekili kazandı.
1967 - TBMM'de TİP İstanbul Milletvekili Çetin Altan'ın dokunulmazlığı kaldırıldı.
1969 - Apollo 11 mürettebatından Neil Armstrong ve Buzz Aldrin Ay'daki ilk insan adımlarını gerçekleştirdiler.
M.Ö. - 356 Herostratus adındaki bir genç,Dünyanın Yedi Harikası'ndan biri olan, Efes'teki Artemis Tapınağı'nı yaktı.
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Akhisar Bld.Spor
0
0
0
0
0
2
Alanyaspor
0
0
0
0
0
3
Ankaragücü
0
0
0
0
0
4
Antalyaspor
0
0
0
0
0
5
Erzurum BB
0
0
0
0
0
6
Beşiktaş
0
0
0
0
0
7
Bursaspor
0
0
0
0
0
8
Fenerbahçe
0
0
0
0
0
9
Galatasaray
0
0
0
0
0
10
Göztepe
0
0
0
0
0
11
Kasımpaşa
0
0
0
0
0
12
Kayserispor
0
0
0
0
0
13
Konyaspor
0
0
0
0
0
14
Çaykur Rizespor
0
0
0
0
0
15
Sivasspor
0
0
0
0
0
16
Trabzonspor
0
0
0
0
0
17
Malatyaspor
0
0
0
0
0
18
Başakşehir
0
0
0
0
0
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Süper Loto
19.07.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu192027313753
 
On Numara
16.07.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu03050810111213151617212434374146515657636667
 
Sayısal Loto
18.07.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu012526353848
 
Şans Topu
18.07.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu081416283110
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak02:49
  • Güneş04:59
  • Öğlen12:39
  • İkindi16:37
  • Akşam19:56
  • Yatsı21:48
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık