CHP Raporu: AKP’nin Yıkım Tablosu!

Ana Sayfa » Bilim - Teknoloji » Trabzonlu teknik örgütlerden Büyükşehir'e itiraz

Trabzonlu teknik örgütlerden Büyükşehir'e itiraz

Trabzon büyükşehir Brlediyesi tarafından Kahramanmaraş Caddesi'ni geliş gidişli iki yola bölme projesi Trabzon mimar mühendis odalarının ciddi eleştirisine uğradı. TMMOB Trabzon İl Koordinasyon Kurulu açıklamasında, ''geçen bir aylık süreçte Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan hafif raylı sistem çalışması tanıtılmış ve bu çalışmanın bugün sunulan B planı ile hiçbir yakınlığı ve ortaklığı bulunmamaktadır'' denildi.

 
1 Aralık 2017 Cuma 00:31 
Yorum YapYazdır
 
 
Trabzonlu teknik örgütlerden Büyükşehir'e itiraz

BAŞKAN NE DEMİŞTİ

Buna göre Maraç Caddesi orta refüjle ikiye bölünüp kaldırımlar büyütülecek. Böylece caddenin her iki yakasında parklanmanın önüne geçilecek. Cadde, tek yöne iki şeritle trafik akışkanlığına kavuşturulacak. Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi Kasım ayı oturumlarına bugün devam edildi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde düzenlenen Şehircilik Şurası Genel Kuruluna katıldığı için Büyükşehir Belediye Meclisinin ilk günkü oturumuna katılamayan Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, bugünkü Meclis oturumunda ilk olarak son bir aydaki çalışmalar hakkında Meclis üyelerini bilgilendirdi.

Bilgi sunumunun ardından Maraş Caddesi’nin trafik sorununun çözüme kavuşturulması için hazırlanan ‘B’ planını Meclis üyelerine aktaran Gümrükçüoğlu, söz konusu projenin bir yılda hazırlandığını kaydetti. “Büyükşehir Belediye Meclisine bir yıl öncesinden beri hazırlamakta olduğumuz projenin ön takdimini yapacağız” diyerek konuyla ilgili sözlerine başlayan Gümrükçüoğlu, “Bu projenin esası Maraş Caddesi’ni tam bir düzen ve esasa kavuşturmaktır” diye konuştu. Maraş Caddesi için ‘A’ planı olarak Elektronik Denetleme Sistemi Projesini hazırladıklarını hatırlatan Gümrükçüoğlu, bu projenin uygulamaya geçirilmesinde yol alınamayacağının anlaşılması üzerine bir yıl önce ‘B’ planını hazırlamaya başladıklarını söyledi.

Herkes Vazifesini Yapsa Trafik Sorunu Yaşanmazdı  Başkan Gümrükçüooğlu şunları kaydetti: “Maraş Caddesi’nde öncelikli olan bölüm olarak Palet Pastanesi ile Atatürk Alanı arasındaki trafik sorununu devamlı takip ettik. Bunun öncesini anlatmakta yarar var. 2009’un öncesinde burada hem gidiş hem geliş güzergâhları vardı. Bir tesbih tanesi gibi arka arkaya sıralanan minibüsler santim santim ilerleyerek bütün alanı işgal ediyorlardı. İlk yapılan uygulama ile Maraş Caddesi tek yönlü hale getirildi.

 

tRABZON MARAŞ CADDESİ B PLANI ile ilgili görsel sonucu

Tek yönlü ve bütün caddenin kullanıma açılmasıyla aslında her iki tarafına parklanmalar olmayacak olsa, hiçbir şekilde trafik tıkanıklığının olmayacağı caddede, süreç içinde her iki tarafına da araç park edilmesi ve aynı zamanda da dolmuş duraklarının orada olması münasebetiyle caddenin adeta tek şeritli hale getirildiğini yaşadık. Şehrin belediye başkanı olarak bu alanda herkesin vazifesini yapmasını istedik.

‘Herkes vazifesini yapsın’ davetimiz, trafiği yönetenler, yasal olarak kaldırımın önündeki caddelerde vazifesini ifa edecek olan, trafikle sorumlu emniyet teşkilatımızın bölümüneydi. Bütün bunların zaman zaman biraz düzene yöneldiğini görsek de layüsel bırakılması nedeniyle trafiğin orada tıkanması adeta günlük yaşantımızın bir paydaşı oldu.

Yaptığımız istatistikî çalışmalarda Maraş Caddesi’nin her iki tarafındaki parklanmaların ve trafiği tıkamanın, yani kuralsızlığın yüzde 70 sebebinin özel araçlar ve kargo vazifesi yapan araçlar olduğu gördük. Her ne kadar kargo araçlarının belli saatlerde oraya girmesine izin verilmemesi, bunun Trafik Şube Müdürlüğüne, Esnaf Odalarına, kargo şirketlerine bildirilmesine rağmen bu durumun devam etmesini yaşadık. Orada yüzde 30 tıkanıklığın sebebi olan dolmuşlarında, konuşlanmalarına bir araçlık izin verilmişse bile 2-3-5 araç olarak dizilmesini yaşadık. Ve neticede özel araçların, kargo araçlarının ve dolmuşların sebebiyle bir trafik tıkanıklığı yaşanmaya devam etti. Halbuki herkes vazifesini yapsa ve özel araç sahipleri, kargo araçları, dolmuşlar dahil herkes sorumlulukla hareket etse orası bugünkü trafik akışının üç misline bile cevap verebilecek bir alanı ihtiva ediyor.

Maraş Caddesi’ni Trafiğe Kapatmak Mümkün Değil  Bunun neticesinde zaman zaman Maraş Caddesi’nin trafiğe kapatılması söylemlerini hep dinledik. Dünyanın hiçbir şehrinde bir birine paralel üç cadde trafiğe kapatılmaz. Uzunsokak ve Kunduracılar Caddesi zaten trafiğe kapalı. Maraş Caddesi’ni bugünkü koşullarla trafiğe kapatmak imkan dahilinde değildir. Böyle bir şeyi denesek orayı kullanan araçların Yavuz Selim Bulvarı (Tanjant Yolu) ve Sahil Yoluna bindirmesiyle insanlarımız araçlarını yolda bırakıp koşa koşa belediyenin önüne gelerek bize orayı trafiğe açtırır.  ‘A’ Planı Elektronik Denetleme Sistemiydi  Şimdi gelelim işin diğer yanına. Burayı düzenlemek için Elektronik Düzenleme Sistemini çalıştık. Bunu çalışmaya başlayalı 3 yıl oldu.

Yönetmelikler ve değişen yönetmeliklere göre uygun olan formülü hazırladık. Bu formülü en asgari standartlarda tutmaya çalıştık. Bu standartlar ise hız kontrolü, kırmızı ışık kontrolü ve yanlış parklanma kontrolüydü. Ama hazır olan bu programda paydaşımız Emniyetti ve bunda mesafe alamadık. Mesafe alamayacağımızı gördüğümüz bir yıl öncesinde sessiz sedasız bir B planı hazırladık.

Bu B planı Maraş Caddesi’ni orta refüjle ikiye bölüp kaldırımları büyüterek yine tek yönlü, batıdan doğuya seyir tarzında uygulamanın yapılması esaslı olan projedir. Yani Meydan Parkı altındaki tek yönlü çalışmayı Maraş Caddesi boyunca yine iki şerit esasına dayalı yapma tarzına dayanan bir çalışmadır. Bu çalışmada dolmuş durakları sadece cep olarak bırakılmaktadır. Bu cepte iki araç varsa iki aracın sıkabileceği cep bırakılmıştır, yanından geçen yol ancak bir aracın geçeceği en genişliğinde bırakılacağından ötürü o cebe girenin önde olanı, arkadan aynı cebi kullanacak dolmuş geldiğinde mutlaka çıkmak zorundadır. Önündeki şeritte tek bir araçlık şerit olduğu için ister istemez yoluna devam etmek durumunda kalacaktır.

 

 

‘B’ Planına Aylarca Çalışıldı  Bu projeye aylarca çalışıldı. Bölgede bulunan otel işletmecisi ve yöneticileri ile birebir görüşülerek düşünceleri alınmıştır. Bölgede bulunan tüm bankalarla resmi yazışmalar yapılarak para transfer saatleri ve çalışma koşulları belirlenmiştir. Şehir Müzesi yöneticileri ile fikir paylaşımında bulunulmuştur. İlgili caddede gerekli araç ve debi sayımları yapılmıştır. Konu Emniyet Müdürlüğü ile şifai olarak görüşülmüştür.

Her Kurumun Katkısını Alacağız  Bu projenin teknik detayı şimdi size arz edilecektir. Her türlü katkınızı beklemekteyiz. Projenin tasarım örneği Belediye Meclis Üyelerimize takdim edilecektir. Valilik, Emniyet Müdürlüğü ve Trafiğe, KTܒye, Esnaf Odaları ve Şoförler Odasına Karayollarına, Elektrik İdaresine, doğalgaz yüklenicisine, Türk Telekom sorumlularına, STK yetkililerine proje sunulacaktır. Bütün bu kuruluşlardan aynı şekilde çalışmalara katkılarını da yazılı olarak talep etmiş olacağız.

TMMOB'TAN İTİRAZ

Bu projeyi değerlendiren TMMO İl Koordinasyon Kurulu bir açıklama yaptı.İşte o açıklama:

Matematik bilgi kapasitesi üst seviyede olan, hiç kimseye rant sağlamayan ve bu yolda çalışmayan Mimar ve Mühendisler olarak Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin Kahramanmaraş Caddesi Trafik Düzenlemesi için hazırladığı B planı ile ilgili değenledirmelerimiz aşağıdaki gibidir. Değerlendirmemiz iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde ulaşım master planı ile ilgili görüşlerimiz, ikinci bölümde hazırlanan B planı için yaptığımız tespitler ve önerilerimiz bulunmaktadır.

Birinci bölüm; ulaşım master planı görüşü

Mevcutta Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşım ile ilgili açıklanmış, onaylanmış kısa,orta ve uzun vadede bir Ulaşım Planı bulunmamaktadır. Bu plan yapılmadan çözüm aramak günlük problemlerle uğraşmaktan, lokal çözüm arayışlarından ve günü kurtarmaktan ileriye gidemeyecektir. Bugün yapılan çalışmalar Trabzon şehrinin gelecekte hiçbir problemini çözemeyecek ve daha büyük problemlerle karşı karşıya bıracaktır. Kahramanmaraş Caddesi kendisi ve yakın çevresi ile birlikte düşünülmeli ve bütün görevlerini Ulaşım Master Planından almalıdır. Tekil olarak problemin çözülmeye çalışılması ülkemizin, insanımızın zamanının ve kaynaklarının yanlış kullanılmasına sebeb olmaktadır. Problemleri sadece araç trafiği olarak görmek ve bu sorunla ilgilenmek, yapılmakta olan hazırlıkların ne denli yanlış başlanıldığının temel göstergesidir. Doğrusu Ulaşım Master Planı başlığı altında Trabzon’u planmakla başlamaktır. Bu plan belki de daha farklı taşıma türleri ve daha farklı güzergahlarla çözümü sunabilecektir.

İkinci bölüm;  Hazırlanan B planı için yapılan tespitler ve öneriler

 1. Hazırlanan proje daha önce Trabzon’a anlatılan meydan ve çevresi trafik düzenlemesinin devamı değildir. Daha önce hazırlanan çalışmada bir sonraki adımın Kahramanmaraş Caddesinin araç trafiğine kapatılması olarak açıklanmış olmasına rağmen şimdi bu adımın iptal olduğu görülmektedir.
 2. B planında araç yolu ortadan sabit donatılarla tek şeritli iki hatta bölünmüş ve bölünme ile kendi içerisinde doğurulan kaosun çözülmesine çalışılmıştır.
 3. Tek şeritli iki yol ara geçişlerle önlem alınmaya çalışılsa da her zaman tıkanmaya, acil durum geçişlerinde zorlanmaya müsaittir.
 4. Sağ şerit kulvarda toplu taşıma ve dolmuş taşımacılığına ayrılması ve duraklarda sınırlı araç bekleme yapılması planlaması hiçbir zaman başarılı olamayacak ve yolun bu kısmının sürekli tıkanık olmasına zemin hazırlayacaktır.
 5. Sol şeritin sivil araçlara ayrılması ve indi bindi yapılması için durak ayrılmaması projenin temel sorunudur. Meydan çevresinde ve Kahramanmaraş Caddesinde sivillerin  duraksız kalması bu trafik düzenlemesinin en büyük eksikliğidir.
 6. Sol şerit içerisinde Kent Müzesi önünde yolun sol cephesine durak koyulması ve durakta turizm amaçlı araç ve otobüslerin gelecek olması bu alanın verimli kullanılmasına olanak sağlamamaktadır. Sol cepheye yanaşıp sağdan yapılan indi bindiler, yolcu yığılmaları her zaman akan trafiğin önüne engel olarak ortaya çıkmaktadır.
 7. Kahramanmaraş Caddesinin doğu girişinde 60 m.’lik hatta Cumhuriyet Caddesinden gelen dolmuşlarla Uzun sokaktan gelen araçların çapraz geçişi için yeterli değildir ve çözümü yoktur.
 8. Aynı şekilde Maraş Caddesinin batı çıkışında 50m.’lik hat boyunca iki bölünmüş yoldan gelenlerin çapraz geçiş yaparak kuzeyde Gazipaşa Caddesine ve güneyde Eski Bağkur binası yönüne dönüşleri alanın kullanımını oldukça karmaşıklaştırmıştır.
 9. Kahramanmaraş Caddesi’nin batı ucunda  Suluhan İşmerkezi’nin arka sokağında bulunan otoparkların giriş çıkışları caddeyi tamamen kilitliyecektir. Bu sokağa trafik ışığı koyulması çok anlamsız olmakla birlikte sorunu çözmek yerine sorunu artıracaktır. Tek şeritli sol yolda bu sokağa giriş ve çıkış için kullanım sırasında ikinci şeritten kaçış olmayacağı için kuyruk oluşumuna sebep olacaktır.

Önerilerimiz;

Kahramanmaraş Caddesinde karşılaşılan trafik karmaşası ve sorunu, trafik kurallarına uyulmaması ve bunun denetlenmemesi nedeniyle meydana gelmektedir. Kahramanmaraş Caddesi’nin mevcut kullanımda sıkıntı oluşturan konu yol kenarındaki otopark kullanımına izin verilmesidir. 380 m.’lik bir caddede 4 görevli ile bu problem aşılabilir ve cadde ideal kullanımına kavuşabilir. 4 kişi ile yapılamayan trafik denetimi karmakarışık bir proje ile düzenlemeye çalışmak ve daha çok sorun oluşturacak çözüm sunmak, zaman ve maddi kayıptan başka bir işe yaramayacaktır.

Yaptığımız incelemeler sonucunda bu düzenleme ile sorunun çözülemeyeceği ve daha çok sorun oluşacağı kanaatine varılmıştır.

Bu sebeble proje çözüm odaklı herhangi bir öneri getirmemekte ve yolun bu önerme ile daha kullanışlı bir hala getirilemediğini tespit etmekteyiz.

Ayrıca geçen bir aylık süreçte Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan hafif raylı sistem çalışması tanıtılmış ve bu çalışmanın bugün sunulan B planı ile hiçbir yakınlığı ve ortaklığı bulunmamaktadır. Ya raylı sistem  ya da Kahramanmaraş Caddesi B planı yapılamayacaktır. Aynı kurumun aynı zaman diliminde aynı yer içinden birbirine iki zıt projeyi çalışması ve bunu kamuoyuna sunması tarafımızdan pek anlaşılamamaktadır.

Özellikle hafif raylı sistem maraş caddesi üzerinde planlanmış fakat Kahramanmaraş Caddesi B planında yer almamıştır ve imalat yeri de yoktur.

Daha garip olanı hafif raylı sistemin bize sunulan planda doğu batı istikametinde çalışması planlanırken Kahramanmaraş Caddesi B planı trafik düzenlemesinin hala batı doğu yönünde önerilmesi anlaşılamaz ve plansızlığın en belirgin tespiti olarak önümüze koyulmaktadır.

Onun içindir ki TMMOB İl Koordinasyon Kurulu olarak acilen Trabzon Ulaşım Master planı çalışmalarına başlanılması gerekliliğini ısrarla vurguluyor ve çalışmalar için hertürlü desteği vereceğimizi de “Kentin Sakini Değil Sahibi Olalım” ilkesinden hareketle bir kez daha bildirmek istiyoruz.

 

 

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Trabzon Şubesi

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Trabzon Şubesi

TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Trabzon Şubesi

TMMOB Mimarlar Odası Trabzon Şubesi        

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Trabzon Şubesi

TMMOB Jeofizik Mühendisleri Odası Trabzon Şubesi

TMMOB Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Trabzon Şubesi

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Trabzon Şubesi

TMMOB Orman Mühendisleri Odası Doğu Karadeniz Şubesi

TMMOB Şehir Plancıları Odası Trabzon Şubesi

TMMOB Peyzaj Mimarları Odası Trabzon Şubesi

TMMOB İç Mimarlar Odası Trabzon Şubesi

TMMOB Maden Mühendisleri Odası Trabzon İl Temsilciliği

TMMOB Kimya Mühendisleri Odası Trabzon Bölge Temsilciliği

TMMOB Meteoroloji Mühendisleri Odası Trabzon İl Temsilciliği

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Trabzon Bölge Temsilciliği

 
1 Aralık 2017 Cuma 00:31 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Mustafa Önsel
 
Türker Ertürk
 
Kazım DEMİR
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Mehmet Polat
 
Havva GÜNAYDIN LAKUTOĞLU
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Nihat Genç
 
Attila Aşut
 
Arslan Bulut
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Ahmet Özer
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Mehmet Erdal Çağdaş
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1451 - Fatih Sultan Mehmet ikinci kez tahta çıktı.
1695 - Osmanlı donanması, Sakız Adası'nı Venedikliler'den geri aldı.
1856 - Islahat Fermanı yayınlandı
1878 - II. Abdülhamit Mebusan Meclisini süresiz olarak kapattı ve Meşrutiyet rejimine son vererek, yönetime tek başına egemen oldu.
1885 - Mark Twain'in Huckleberry Finn'in Maceraları adlı kitabı ilk kez yayımlandı.
1913 - Raymond Poincaré Fransa devlet başkanı oldu.
1930 - Clyde Tombaugh, Ocak ayında çekilen fotoğrafları incelerken Plüton gezegenini keşfetti.
1932 - Japon imparatoru, Manzhouguo'nun (Mançurya'nın eski Çince adı) Çin'den bağımsızlığını ilan etti.
1937 - İstanbul'da eşekle nakliyat yasaklandı.
1941 - 16 yaşın üzerindeki erkek çocukların maden ocaklarında, 12 yaşın üzerindekilerin tekstil sanayiinde çalıştırılmasına ilişkin kararname çıktı.
1941 - Anıtkabir için mimari yarışma açıldığı resmen ilan edildi.
1943 - Naziler Beyaz Gül hareketi üyelerini tutukladılar.
1952 - TBMM, Türkiye'nin NATO üyeliğini onayladı. Türkiye, 21 Şubat günü NATO üyesi oldu.
1957 - BM'de Kıbrıs görüşmelerine başlandı. BM, 26 Şubat'ta sorunun öncelikle ilgili taraflar arasında görüşülmesine karar verdi.
1965 - Gambiya İngiltere'den bağımsızlığını kazandı.
1967 - Milli Eğitim Bakanlığı bütçesi görüşüldü; 35.000 köyden 15.000'inde okul olmadığı açıklandı.
1971 - Elazığ Senatörü Profesör Celal Ertuğ, "Bir dikta ortamına adım adım yaklaşılmaktadır. Ordunun mesajı açıktır. Demirel derhal istifa etmelidir." dedi. Başbakan Süleyman Demirel ise, "Meşru yollardan geldim. Bulurlar 226'yı, bizi devirirler" dedi.
1974 - Kiss müzik grubu kendi adlarını taşıyan ilk albümlerini yayımladılar.
1977 - Uzay mekiği Enterprise, bir Boeing 747'nin üstünde ilk yolculuğuna çıktı.
1977 - İstanbul Yüksek Öğrenim Derneği (İYÖD) "amaç dışı faaliyet" gösterdiği gerekçesiyle süresiz kapatıldı. İstanbul Yüksek Öğrenim Derneği (İYÖD) Dev-Genç'in (Devrimci Gençlik Dernekleri Federasyonu) İstanbul Bölge Yürütme Kurulu'nu oluşturuyordu.
1985 - Bakanlar Kurulu ilk defa bir grev kararını erteledi. 1985 yılı bugün, Tarım Koruma İlaçları A.Ş'nin İstanbul Kartal ve İzmit Derince'deki işyerlerinde alınan grev kararının, 60 gün ertelenmesi kararlaştırıldı.
1985 - Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu, Ziraat Bankası'nın hamamcılara tarım kredisi verdiğini saptadı.
1987 - Türkiye'de 12 Eylül sonrası yaşanan en büyük grev olan NETAŞ grevi bugün anlaşmayla sonuçlandı.
1988 - İstanbul'daki Spor ve Sergi Sarayı'nın adı, Lütfi Kırdar olarak değiştirildi.
1993 - Gazeteci Kemal Kılıç öldürüldü. Kemal Kılıç İnsan Hakları Derneği Urfa Şubesi Yönetim Kurulu üyesiydi.
1994 - Demokrasi Partisi'nin (DEP) Genel Merkezi bombalandı, bir kişi öldü, 2'si ağır 16 kişi yaralandı. Demokrasi Partisi (DEP) yılbaşından beri 4 kez saldırıya uğramıştı. Olayı İslami Cihat Örgütü üstlendi.
1995 - Sosyal Demokrat Halkçı Parti (SHP) ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), CHP çatısı altında birleşti. SHP'li Hikmet Çetin oybirliğiyle genel başkan seçildi.
1997 - Tansu Çiller TEDAŞ ve TOFAŞ soruşturmalarından aklandı. Refah Partisi milletvekilleri Tansu Çiller'in aklanmasından yana oy kullandılar.
2003 - Güney Kore'nin Daegu metrosunda çıkan yangında yaklaşık 200 kişi öldü.
2004 - İran'ın Nişabur kenti yakınlarda kontrolden çıkan bir yük treninde meydana gelen patlama ve yangında 200'ü kurtarma personeli olmak üzere 295 kişi öldü. Tren kükürt, petrol ve gübre taşıyordu.
2005 - SEKA İzmit Fabrikası çalışanlarının, iş yerine kapanma eyleminin 30. gününde polis panzerlerle fabrika bahçesine girdi. İşçiler bu gelişme üzerine kendilerini mekanik atölyesine kilitledi.
2007 - NBA All Star 2007 maçı Las Vegas'ta yapıldı.
2008 - Amerika Birleşik Devletleri ve Afganistan, Kosovanın tek taraflı bağımsızlığını tanıdığını açıkladı.
2008 - Türkiye, Kosova'nın bağımsızlığını tanıdı.
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Başakşehir
22
14
4
4
46
2
Galatasaray
21
14
2
5
44
3
Fenerbahçe
22
12
8
2
44
4
Beşiktaş
22
11
8
3
41
5
Kayserispor
22
9
8
5
35
6
Sivasspor
22
10
4
8
34
7
Trabzonspor
22
8
9
5
33
8
Göztepe
21
9
6
6
33
9
Malatyaspor
22
7
7
8
28
10
Bursaspor
22
7
6
9
27
11
Akhisarspor
22
7
6
9
27
12
Kasımpaşa
21
7
5
9
26
13
Antalyaspor
22
6
6
10
24
14
Gençlerbirliği
21
5
7
9
22
15
Konyaspor
22
5
6
11
21
16
Alanyaspor
22
6
3
13
21
17
Osmanlıspor
22
5
4
13
19
18
Karabükspor
22
3
3
16
12
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Süper Loto
15.02.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu060719405354
 
On Numara
12.02.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu02040912131524252636383940424356575868707479
 
Sayısal Loto
17.02.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu030508323536
 
Şans Topu
14.02.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu011125283006
 
Namaz Vakitleri
 
 • İmsak05:23
 • Güneş07:04
 • Öğlen12:46
 • İkindi15:44
 • Akşam18:08
 • Yatsı19:37
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık