Dindar gençlik oranında dikkat çeken düşüş

Ana Sayfa » Trabzon Gündemi » Trabzon'da öğrenciler meslek liselerine mahkum ediliyor

Trabzon'da öğrenciler meslek liselerine mahkum ediliyor

Veli Derneği Trabzon Şube Başkanı Muhammet İkinci, Trabzon ilçelerinde okul dağılımındaki dengesizlik ve yetersizlikten dolayı öğrencilerin istedikleri okulu seçme, istedikleri okulun sınavına girebilme hakkı bulunmadığını söyledi. Öğrencilere meslek liselerinden başka seçenek bırakılmadığını savunan İkinci, ''Öğrenci Veli Derneği olarak tüm anne-babalarımızı memleketimizin geleceği, çocuklarımızın düşleri ve emeği için taleplerimizi dile getirmek üzere 17 Nisan 2018 Salı günü saat 17.00 da Atatürk Alanı'nda buluşmaya davet ediyoruz'' çağrısında bulundu.

 
15 Nisan 2018 Pazar 09:22 
Yorum YapYazdır
 
 
Trabzon'da öğrenciler meslek liselerine mahkum ediliyor

İŞTE ÇARPIK TABLO:

Muhammet İkinci, Milli Eğitim Bakanlığı'nın liselere girişte uyguladığı yöntemle bir kaos ortamının getirildiğini belirtti, Trabzon örneğini verilere ve örneklere dayanarak anlattı.

İşte o açıklama:

“MEB eğitimde kaos üstüne kaos yaratmaya devam etmektedir.  Çocuklarımızın düşlerini karartacak, memleketimizin geleceğini tehlikeye sürükleyecek adımlardan vaz geçilmelidir.”

Yaptığı her açıklama ile kaos üreten MEB son açıklaması ile kanayan yaramızı deşmiştir. Açıklama ile milyonlarca anne-baba ve çocuğumuzun yaşadığı endişe ve tedirginlik zirve yapmıştır.  Bakanlıkça ortaya konulan rakamlar ülkemiz eğitimimin bakanlık yetkilileri tarafından yönetilmediğini teyit etmiştir. Daha önce 600 olarak açıklanan nitelikli okul sayısının 1367 olarak açıklanması bunun ispatı niteliğindedir. Maalesef bakanlık bir dediğini bir sonraki adımda yalanlamakta, toplum üzerinde yarattığı güvensizliği derinleştirmektedir. Bu ülkemiz      için çok ağır bir tablodur. Eğitim, "ben yaptım oldu", "el yordamıyla" hareket edilebilecek bir alan değildir. Rasyonel, akılcı, bilimsel ve pedagojik ilkelere dayanmayan her uygulama eğitimde başarısızlık olarak ülkemize kaybettirecektir.

 

Açıklama ile belirtilen okullar çocuklarımızın hayallerini gerçekleştirmekten, velilerimizin beklentilerini karşılamaktan uzaktır. Öğrencilerimiz tercih etmek istemedikleri, imam hatip ve meslek liselerine  gitmek zorunda bırakılmaktadır.

Bakanlık bu düzenleme ile eğitimde özelleştirmeye ardına kadar kapıları açmakta; çocuklarımız özel okullara adeta mecbur edilmektedir. Özel okullara erken tercih imkanının sunulması bunun ispatıdır. 

Çocuklarımızın düşlerini karartacak, memleketimizin geleceğini tehlikeye sürükleyecek adımlar atmaya hiç kimsenin hakkı olmasa gerektir. 

Kılavuzu ilimiz açısından değerlendirdiğimizde nitelikli okullar için ayrılan öğrenci kontenjanı 990'dır. 990 öğrenci kontenjanının 330 u imam-hatip ve meslek liselerinden oluşturulmuştur. Açıklanan liseler arasında tek bir Anadolu Lisesi dahi bulunmamaktadır. Özellikle bu liseler arasında Kanuni Anadolu Lisesinin ve Tevfik Serdar Anadolu Lisesinin yer almaması son derece şaşırtıcı ve hayret verici olmuştur.

Kanuni Anadolu Lisesi değil şehrimizin ülkemizin sayılı eğitim kurumlarından biridir. Bu özellikteki bir okulun nitelikli okullar arasında yer almamasın izah edilebilir bir yanı yoktur. Geçtiğimiz yıl % 5,08 dilimle öğrenci alan bir okul yerine % 16,47lik dilimden öğrenci alan bir İHL nin listeye dahil edilmesi düzenlemenin bilimsel ve pedagojik esaslara dayalı olarak değil ideolojik ihtiyaçlara göre yapıldığını göstermektedir. 

“Çocuklarımızın düşleri çembere sığmaz, sığdırılamaz.”

MEB yetkilileri yaptıkları açıklamalar ile Merkezi sınav ile yerleşecek öğrencilerimizin dışındaki çocuklarımızın liselere yerleşimi için “ortaöğretim kayıt  alanı sistemi” kapsamında üçlü çember sistemini öngörmektedir. Bu üçlü çember sisteminde, her çember içinde 1 adet Anadolu Lisesi, 1 adet İHL, 1 adet Meslek Lisesi olmak üzere toplam dokuz okul bulunmaktadır. Öğrencilerimiz bu dokuz okul içinden zorunlu olarak 5 tercih yapacaktır. 

Bu düzenleme ülkemizin birçok bölgesinde olduğu gibi kentimizde de gerçeklerle  bağdaşmamakta, mevcut eşitsizlikleri derinleştirmektedir. 

“Öğrencilerimizin istediği liseye yerleşeceğini iddia etmek  güneşin batıdan doğuşunu iddia etmek kadar absürt.”

İlimizde 111 tane lisemiz bulunuyor. Bunlardan 12 si nitelikli okul olarak açıklandı, 2 adet özel yetenek sınavı ile öğrenci alan okulumuz var. 47 si mesleki eğitim veren lise, 22 tane İmam Hatip Lisemiz var.  Yani toplamda 111 okulumuzdan 69’u meslek lisesi. 33 adet Anadolu Lisemiz var. 

Açıklanan sistem içinde ilimiz ilçelerinden yalnızca Ortahisar ve Akçaabat ilçelerimiz bu çember sistemi için yeterli okul sayısına sahip. Köprübaşı, Dernekpazarı ve Hayrat ilçelerimizde sadece bir ortaöğretim kurumu (ÇPL) bulunmakta, 6 ilçemizde üçü meslek lisesi olmak üzere 4 adet ortaöğretim kurumu bulunmaktadır. Bu haliyle çocuklarımızın ikamet ettikleri yerde istedikleri liseye gitmeleri mümkün değildir. Zorunlu 5 tercih için kendilerine sunulacak 9 okul çocuklarımızın yaşadığı ilçeyi başka ilçeler ile birleştirmeden oluşturulamamaktadır.  Örneğin Dernekpazarı ilçesinde yaşayan bir çocuğumuzun tercih yaparken ekranına dokuz okul çıkması ancak Çaykara ve Ofilçesi ile ilişkilendirildiğinde mümkün. Birçok ilçemiz komşu ilçeler ile birlikte değerlendirildiğinde üçlü çember sistemi için 9 lise şartını yerine getirebiliyor.  

 

“Çocuklarımız meslek lisesine mahkum ediliyor.” 

İlimizde meslek lisesi mezunu çocuklarımız için istihdam alanı yeterli değil. Trabzon bir sanayi kenti değil. Lise düzeyinde devlet okullarının %75 ‘i meslek lisesi. Açıkça çocuklarımıza işsizlik en iyimser şekli ile sömürüye açık ucuz işgücü olmak reva görülüyor.

6 ilçemizde  (Arsin, Çarşıbaşı, çaykara, Düzköy, Şalpazarı, Tonya) biri (1) Anadolu Lisesi, ikisi (2) Meslek Lisesi ve İmam Hatip Lisesi olmak üzere   dört (4) lise bulunmakta. Bu ilçelerimizde ikamet eden her dört öğrencimizden üçünün  meslek lisesine yerleşmesi öngörülüyor. Açıkça bir dayatma söz konusu. 

Kırsalda yaşayan insanlarımızın ekonomik  gücü ortada. Yoksullukla boğuşup hayatta kalmaya çalışıyorlar. Çocuklarını başka bir ilçeye göndermeleri büyük bir külfet. 

Ortaya konulan bu tablo ile yoksulluk bir kabahatmiş gibi görülerek, veli ve çocuklarımıza resmen altta kalanın canı çıksın deniyor. Varlıklı isen çocuğunu özel okula gönder;  değil isen meslek lisesine gönder; itaatkar, şükürcü, ucuz işgücü olsun denilmektedir. Bunu kabul edebilmek mümkün değildir.

“Öğrenci ve velilerimiz büyük bir kaygı içinde.”

İl Milli Eğitim Müdürlüğü bir an önce bu belirsizliği gidermeli.  Öğrencilere tercih yapacakları dokuz (9) okul seçeneği nasıl sunulacak? İkametgah esas alındığında bu mümkün görünmüyor. Ortada içinden çıkılamaz bir tablo var. 

Tonya ilçesi Kalınçam Köyü’nde yaşayan bir öğrenciye  nasıl dokuz (9) okul seçeneği sunulacak. Tonya’da sadece 4 lise var. Bunların üçü meslek lisesi. Beğenmezsen Vakfıkebir’e, Beşikdüzü’ne mi git denilecek? Eğer böyle denirse, sistem yerleşim yeri esaslı olmaktan çıkar. Sonra halkımız çok kısıtlı imkanlara sahip. Ekonomik olarak çocuğunu başka bir ilçeye göndermesi kolay değil. Geriye bir tek açık lise kalıyor. 

“Köylerimizden  ne bir hekim ne bir avukat, ne bir mühendis, ne bir öğretmen yetişebilir. Bu neredeyse imkansız hale geliyor.”

Bu sistem eğitimde yaşanan yıkımı ağırlaştırır. Fırsat eşitliği yok. Nitelikli, bilimsel, laik eğitim yok. Çocuklarımızın hayalleri ile oynamaya  hiçbirimizin hakkı yok. Köprübaşı ÇPL’de okuyan bir öğrenci ile Trabzon Fen Lisesinde okuyan  öğrencinin eşit imkan ve şansa sahip olduğunu kim iddia edebilir?   Artık kasabalarımızdan, köylerimizden aldığı eğitim yolu ile iyi meslekler edinen gençlerimize tanıklık edemeyeceğimiz bir dönem içindeyiz. Köylerimizden  ne bir hekim ne bir avukat, ne bir mühendis, ne bir öğretmen yetişebilir. Bu neredeyse imkansız hale geliyor. 

“Çare; devlet okullarının güçlendirilmesi, eşit, ulaşılabilir, laik, bilimsel eğitim.”

Devlet tarafından özel okullara yapılan 340 bin kişilik mali destek yoksul çocuklar için neden esirgeniyor. Oysa en çok onların ihtiyacı var. Büyük bir eşitsizlik ile karşı karşıya bulunuyoruz. İyi bir eğitim almak büyük oranda sadece zengin aile çocuklarının kullanabileceği ayrıcalık haline getiriliyor. Oysa ayrım gözetmeksizin tüm çocuklarımız için eşit, nitelikli, bilimsel eğitim hizmeti vermek devletin en önemli görevidir. Ülkeyi yönetenlerin sorumluluğu dezavantajlı çocuklarımıza pozitif ayrımcılık yapmak ve fırsat eşitliğini sağlamaktır.

Eğitimde Özelleştirme Tam Gaz!

İlimizde özel okul sayısı hızla artmaktadır. Bu eğitim-öğretim yılı itibariyle Ortahisar Merkez İlçemizdeki Özel Lise sayısı(12), devlet lisesi sayısını(10) geçmiş bulunmaktadır. 

Düzenleme geri çekilmediği taktirde hep birlikte kaybetmeye devam edeceğiz. Okulları ticarethane çocukları müşteri olarak gören anlayış terk edilmedikçe eğitimde çağı yakalamamız mümkün değildir.

Ayrımsız tüm çocuklarımız için nitelikli, bilimsel, laik ve parasız eğitim, talep olmaktan ziyade çocuklarımızın hakkı, memleketimizin geleceğe uzanmak için karşılanması hayati ihtiyacıdır. 

Kamusal eğitim güçlendirilmeli, devlet okullarına kaynak aktarılmalı, bilimsel, laik eğitim esas alınmalı, dezavantajlı çocuklarımız  için eşit ve nitelikli eğitim hakkı için tedbir alınmalıdır. Yoksa ülke olarak hep birlikte kaybedeceğiz.

Öğrenci Veli Derneği olarak tüm anne-babalarımızı memleketimizin geleceği, çocuklarımızın düşleri ve emeği için taleplerimizi dile getirmek üzere 17 Nisan 2018 Salı günü saat 17.00 da Atatürk Alanında buluşmaya davet ediyoruz.

 

Muhammet İKİNCİ

Trabzon VELİDER Başkanı

 

 

İLÇE

FEN LİSESİ/ SOS. B.L

G. S. L./ S.L

ANADOLU LİSESİ

MESLEK LİSESİ-ÇPL

İHL

TOPLAM

AKÇAABAT

1

1

4

4

2

12

ARAKLI

 

 

2

2

2

6

ARSİN

 

 

1

2

1

4

BEŞİKDÜZÜ

1

 

2

3

1

7

ÇARŞIBAŞI

 

 

1

2

1

4

ÇAYKARA

 

 

1

2

1

4

DERNEKPAZARI

 

 

 

1

 

1

DÜZKÖY

 

 

1

2

1

4

HAYRAT

 

 

 

1

 

1

KÖPRÜBAŞI

 

 

 

1

 

1

MAÇKA

 

 

2

2

1

5

OF

1

 

2

3

1

7

ORTAHİSAR

2

1

10

9

6

28

SÜRMENE

 

 

2

4

1

7

ŞALPAZARI

 

 

1

2

1

4

TONYA

 

 

1

2

1

4

VAKFIKEBİR

1

 

2

3

1

7

YOMRA

1

 

1

2

1

5

TOPLAM

7

2

33

47

22

111

 

TRABZON ÖZEL OKULLAR İSTATİSTİĞİ

 

1

ÖZEL AKÇAABAT SINAV FEN LİSESİ

Akçaabat

1

 

3

 

   FEN

2

ÖZEL NET FEN LİSESİ

Ortahisar

2

3

ÖZEL TRABZON BAHÇEŞEHİR KOLEJİ FEN LİSESİ

Ortahisar

3

4

ÖZEL AKÇAABAT SINAV ANADOLU LİSESİ

Akçaabat

1

 

 

 

 

9

 

               ANADOLU

 

 

5

ÖZEL AKÇAABAT UĞUR ANADOLU LİSESİ

Akçaabat

2

6

ÖZEL FATMA BAŞ ANADOLU LİSESİ

Ortahisar

3

7

ÖZEL NET ANADOLU LİSESİ

Ortahisar

4

8

ÖZEL TRABZON ATA ANADOLU LİSESİ

Ortahisar

5

9

ÖZEL TRABZON BAHÇEŞEHİR KOLEJİ ANADOLU LİSESİ

Ortahisar

6

10

ÖZEL TRABZON DOĞA ANADOLU LİSESİ

Ortahisar

7

11

ÖZEL TRABZON MEKTEBİM ANADOLU LİSESİ

Ortahisar

8

12

TED TRABZON ÖZEL ANADOLU LİSESİ

Ortahisar

9

13

ÖZEL AKÇAABAT SINAV ORTAOKULU

Akçaabat

1

 

 

 

 

 

 

14

 

                               ORTAOKUL

 

 

14

ÖZEL FATMA BAŞ ORTAOKULU

Akçaabat

2

15

ÖZEL EKSEN ORTAOKULU

Beşikdüzü

3

16

ÖZEL AÇI ORTAOKULU

Ortahisar

4

17

ÖZEL CANDAN ORTAOKULU

Ortahisar

5

18

ÖZEL DÜŞÜNÜR KOLEJİ TRABZON ORTAOKULU

Ortahisar

6

19

ÖZEL İPEKYOLU ORTAOKULU

Ortahisar

7

20

ÖZEL NET ORTAOKULU

Ortahisar

8

21

ÖZEL TRABZON ATA ORTAOKULU

Ortahisar

9

22

ÖZEL TRABZON BAHÇEŞEHİR KOLEJİ ORTAOKULU

Ortahisar

10

23

ÖZEL TRABZON DOĞA ORTAOKULU

Ortahisar

11

24

ÖZEL TRABZON FİNAL ORTAOKULU

Ortahisar

12

25

ÖZEL TRABZON MEKTEBİM ORTAOKULU

Ortahisar

13

26

TED TRABZON ÖZEL ORTAOKULU

Ortahisar

14

27

ÖZEL AKÇAABAT SINAV İLKOKULU

Akçaabat

1

 

 

 

 

 

10

 

                   İLKOKUL

 

28

ÖZEL FATMA BAŞ İLKOKULU

Akçaabat

2

29

ÖZEL EKSEN İLKOKULU

Beşikdüzü

3

30

ÖZEL CANDAN İLKOKULU

Ortahisar

4

31

ÖZEL NET İLKOKULU

Ortahisar

5

32

ÖZEL TRABZON ATA İLKOKULU

Ortahisar

6

33

ÖZEL TRABZON BAHÇEŞEHİR KOLEJİ İLKOKULU

Ortahisar

7

34

ÖZEL TRABZON DOĞA İLKOKULU

Ortahisar

8

35

ÖZEL TRABZON MEKTEBİM İLKOKULU

Ortahisar

9

36

TED TRABZON ÖZEL İLKOKULU

Ortahisar

10

37

ÖZEL AKÇAABAT UĞUR TEMEL LİSESİ

Akçaabat

1

 

 

 

7

 

       TEMEL LİSE

38

ÖZEL TRABZON BİL TEMEL LİSESİ

Akçaabat

2

39

ÖZEL ANA SINAV TEMEL LİSESİ

Ortahisar

3

40

ÖZEL İLKE BİREY TEMEL LİSESİ

Ortahisar

4

41

ÖZEL ÖNCÜ KARADENİZ TEMEL LİSESİ

Ortahisar

5

42

ÖZEL TRABZON FİNAL TEMEL LİSESİ

Ortahisar

6

43

ÖZEL SÜRMENE FİNAL TEMEL LİSESİ

Ortahisar

7

44

ÖZEL TRABZON AKŞAM LİSESİ

Akçaabat

1

 

3

MSELEK LİSESİ

45

ÖZEL AKÇAABAT UĞUR M.T.A.L

Akçaabat

2

46

ÖZEL KUZEY OKULLARI M.T.A.L.

Ortahisar

3

47

ÖZEL TOMURCUK ANAOKULU

Akçaabat

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

20

                                    

                                           ANAOKULU

 

 

 

 

 

48

ÖZEL ÜSTÜN ÇİZGİM ANAOKULU

Akçaabat

2

49

ÖZEL İYİLİK YUVASI ANAOKULU

Araklı

3

50

ÖZEL DUYGU ANAOKULU

Ortahisar

4

51

ÖZEL BAŞAK ANAOKULU

Ortahisar

5

52

ÖZEL BİZİM CAN KARDEŞ ANAOKULU

Ortahisar

6

53

ÖZEL BONBON ANAOKULU

Ortahisar

7

54

ÖZEL BOZTEPE İYİLİK YUVASI ANAOKULU

Ortahisar

8

55

ÖZEL BULUTUN ÇOCUKLARI ANAOKULU

Ortahisar

9

56

ÖZEL ÇİÇEK ANAOKULU

Ortahisar

10

57

ÖZEL ÇİĞDEM ANAOKULU

Ortahisar

11

58

ÖZEL ERDOĞDU İYİLİK YUVASI ANAOKULU

Ortahisar

12

59

ÖZEL KÜÇÜK ŞEYLER ANAOKULU

Ortahisar

13

60

ÖZEL NARTANEM ANAOKULU

Ortahisar

14

61

ÖZEL NEŞE ERBERK ANAOKULU

Ortahisar

15

62

ÖZEL NEŞEM ANAOKULU

Ortahisar

16

63

ÖZEL TANJANT BONBON ANAOKULU

Ortahisar

17

64

ÖZEL TRABZON BAHÇEŞEHİR KOLEJİ ANAOKULU

Ortahisar

18

65

ÖZEL TRABZON ÇOCUK KÖYÜ ANAOKULU

Ortahisar

19

66

ÖZEL TRABZON İLGİ ANAOKULU

Ortahisar

20

 

 

 

 

66

 

 

 

 

 
15 Nisan 2018 Pazar 09:22 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Türker Ertürk
 
Mustafa Önsel
 
Attila Aşut
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Nihat Genç
 
Havva GÜNAYDIN LAKUTOĞLU
 
Arslan Bulut
 
Çiğdem KOÇ
 
Kazım DEMİR
 
Ahmet Özer
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Mehmet Polat
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Muhammet İKİNCİ
 
Abdulkadir TİRYAKİOĞLU
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Mehmet Erdal Çağdaş
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1299 - Kutsal Roma İmparatoru II. Friedrich kendini Kudüs Kralı ilan etti.
1438 - II. Albert, Almanya kralı oldu.
1799 - Napolyon, Osmanlı Devleti'nin yönetimindeki Akka kalesi önlerine geldi.
1850 - American Express, Henry Wells ve William Fargo tarafından kuruldu.
1913 - Yunan kralı I. George Selanik'te uğradığı bir suikast sonucu öldü.
1915 - Çanakkale Deniz Harekâtı: Birleşik Donanma Çanakkale Boğazı'nda ağır hasar gördü ve geri çekildi.
1920 - Osmanlı Meclis-i Mebusanı İstanbul'un işgali üzerine son toplantısını yaptı ve çalışmalarına ara verme kararı aldı.
1921 - SSCB ile Polonya (İkinci Cumhuriyeti) arasında Riga Barış Antlaşması imzalandı.
1925 - ABD'nin üç eyaletini (Missouri, Illinois, ve Indiana) etkileyen kasırgada 695 kişi öldü.
1926 - Finike'de meydana gelen 6.9 şiddetindeki depremde, 27 kişi öldü.
1926 - Papa I. Eftim (Pavli Erenerol), Bağımsız Türk Ortodoks Patrikhanesi'ni kurdu.
1937 - Teksas'ın New London kentinde bir okulda meydana gelen doğal gaz patlamasında çoğunluğu çocuk 300 kişi öldü.
1938 - Meksika sınırları dahilindeki tüm yabancı petrol şirketlerini millîleştirdi.
1940 - Hitler ve Mussolini, Brenner Geçidi'nde buluştu. İtalya, Almanya'nın yanında savaşa girme kararı aldı. Bundan dört yıl sonra aynı gün, Almanlar Macaristan'ı işgale başladı.
1949 - NATO kuruldu.
1953 - Balıkesir'in Yenice ve Gönen ilçelerinde meydana gelen 7,4 şiddetindeki depremde 265 kişi öldü.
1956 - Fransa, Cezayir'e asker çıkarmaya başladı.
1962 - Cezayir Bağımsızlık Savaşı: Fransa Cezayirli direnişçilerle anlaşmaya vardı.
1965 - İnsanoğlu ilk kez uzayda yürüdü. Sovyet kozmonot Aleksey Leonov, dünyadan 2 bin 177 kilometre yükseklikte, Voskhod-II (Gündoğumu) adlı uzay aracından çıkarak 20 dakika boşlukta kaldı.
1970 - Kamboçya'da Lon Nol, Prens Norodom Sihanouk'u devirdi.
1971 - Peru'nun Chungar kentinde meydana gelen toprak kaymasında 200 kişi öldü.
1971 - Mümtaz Soysal, Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı'nca gözaltına alınıp tutuklandı.
1974 - Pakistan'ın devrik devlet başkanı Zülfikar Ali Butto, muhaliflerinden birine suikast düzenlettiği iddiasıyla ölüm cezasına çarptırıldı.
1979 - İran ordu güçleri, Doğu Irak'ın Sıne kentini bombaladı. Bomardımanda 400'den fazla sivil hayatını katbetti.
1985 - Bankaların televizyonda reklam yapma yasağı kaldırıldı.
1986 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Ceza İnfaz Yasası'ndaki değişiklikleri onayladı ve 50.000'e yakın hükümlünün tahliye işlemleri başlatıldı.
1989 - Mısır'daki Keops piramidinde 4.400 yıllık bir mumya bulundu.
1990 - Alman yeniden birleşmesi: Alman Demokratik Cumhuriyeti'nin yaptığı seçimlerden sonra, Alman Demokratik Cumhuriyeti ve Almanya Federal Cumhuriyeti birleşti.
1992 - Güney Afrika Cumhuriyeti'nde siyahlara eşit vatandaşlık hakkı tanıyan, Devlet Başkanı De Klerk tarafından planlanan anayasal reform tasarısı halk oylamasıyla kabul edildi.
1997 - Antonov An-24 tipi bir Rus yolcu uçağının kuyruğu, Türkiye'ye gitmekte olduğu sırada havada koptu. Düşen uçaktaki 50 kişi öldü.
2000 - Suriye ve Türkiye'de yaşayan ve akraba olan 573 aile iki ülkenin anlaşması sonucu sınırı geçerek bayramlaştılar.
2005 - New York'taki bir camiide, Cuma namazını ilk defa bir kadın kıldırdı. 1426 yıllık İslami geleneklere göre bu bir ilk.
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Başakşehir
26
17
7
2
58
2
Galatasaray
25
14
7
4
49
3
Beşiktaş
26
13
8
5
47
4
Trabzonspor
26
12
7
7
43
5
Malatyaspor
26
10
7
9
37
6
Konyaspor
26
8
11
7
35
7
Antalyaspor
26
10
5
11
35
8
Çaykur Rizespor
26
8
10
8
34
9
Sivasspor
26
9
7
10
34
10
Kasımpaşa
26
10
4
12
34
11
Alanyaspor
26
10
4
12
34
12
Kayserispor
26
8
9
9
33
13
Fenerbahçe
26
7
10
9
31
14
Ankaragücü
26
9
4
13
31
15
Bursaspor
25
5
13
7
28
16
Göztepe
26
8
3
15
27
17
Erzurum BB
26
4
10
12
22
18
Akhisar Bld.Spor
26
5
6
15
21
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Süper Loto
14.03.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu043241424353
 
On Numara
11.03.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu04122024262729313538394153565859636970747680
 
Sayısal Loto
16.03.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu051127314142
 
Şans Topu
13.03.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu010913213213
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak04:40
  • Güneş06:21
  • Öğlen12:41
  • İkindi16:04
  • Akşam18:39
  • Yatsı20:08
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık