Van’da bitmeyen yasak yine uzadı

Ana Sayfa » Trabzon Gündemi » Trabzon'da Kadın Savunma Ağı kuruldu

Trabzon'da Kadın Savunma Ağı kuruldu

Trabzon'da Kadın Savunma Ağı adıyla yeni bir oluşum kuruldu. Oluşum adına açıklamalarda bulunan Şerife Uyanık, ''Temel bir amacımız, gün geçtikçe daha fazla kadınla yan yana gelebilmek, kendi hayatlarının birer direnişçisi olan kadınlarla tüm kadınların direniş hareketini yaratmak'' dedi.

 
29 Ekim 2018 Pazartesi 16:03 
Yorum YapYazdır
 
 
Trabzon'da Kadın Savunma Ağı kuruldu

Trabzon'da 14 Ekim'de gerçekleşen toplantı ile kurulmasına karar verilen kadın savunma ağı konusunda açıklamalarda bulunan Şerife Uyanık, basınla paylaştığı metinde sorulara verdiği yanıtlarla kuruluş gerekçelerini, çalışmalarını, amaç ve hedeflerini anlattı. İşte o metin:

Kadın Savunma Ağı’nı kurmak fikri ne zaman ve nasıl ortaya çıktı?

Üzerinde yaşadığımız topraklarda biz kadınlar her gün tacize, tecavüze uğruyor, erkekler tarafından şiddete maruz kalıyor ve katlediliyoruz. Yüzlerce çocuğun istismara maruz kaldığını duyuyor, çocuk yaşta evliliklerin meşrulaştırılmaya çalışılmasına şahit oluyoruz. Okullarımızda, işyerlerimizde, sokakta, evde, kısacası hayatın her alanında ikincileştiriliyor, yalnızca “makbul” birer kadın, iyi birer anne olmamız, “elimizin hamuruyla” her işe karışmamamız gerektiği söylenerek eve hapsediliyoruz. Kadın olduğumuz için işten ilk olarak biz çıkarılıyor, yine kadın olduğumuz için meslek hayatında hakkımız olan pozisyonlara “layık” görülmüyoruz. Tarlada, fabrikada, şantiyede, evde hayatı yaratan ve üreten emeğimiz sömürülüyor. Peki ya sessiz mi kalıyoruz? Susup boyun mu eğiyoruz? Elbette, hayır. İçinden geçtiğimiz süreçte defalarca bariz bir biçimde şahit olduk ki kadınlar artık sessiz kalmıyor, susmuyor, korkmuyor, itaat etmiyor. Birlikte ve birbirinden güç alarak pek çok şeyi başarıyor ve yaşamlarını, haklarını savunmaktan asla vazgeçmiyor. Kimi zaman yüzlercemiz yan yana geliyor, kimi zaman bir masa başında sohbet ederken birkaçımız. Bazen tek başımıza, bazen daha kalabalık. Ama şüphesiz tüm kadınlar bir yerlerde hayatlarına sahip çıkmaktan geri durmuyor. Biliyoruz ki kadını en çok yine kadın dinliyor; derdini, sıkıntısını, yaşadıklarını en iyi bir başka kadın anlıyor. Aynı sıkıntılarda, aynı acılarda, aynı öfkede ve aynı inatta ortaklaşıyoruz çünkü. Bu yüzden “Kadın kadını dinler, kadın kadını savunur.” diyerek bir yola çıkma niyetiyle bir araya geldik. Kadınlar bulundukları her alandan yaşamlarını kuşatmaya çalışan erkek egemenliğine karşı direnirken, “Neden bir araya gelerek sesimizin daha da gür çıkmasını sağlamayalım ki?” diye sorduk. Aslında böyle bir ağda bir araya gelme fikri geçtiğimiz bir kaç yıldır tüm Türkiye'de tartışılıyordu. Ve ilkini 14 Ekim Pazar günü gerçekleştirdiğimiz bir Tanışma Toplantısı ile Trabzon’da Kadın Savunma Ağı’nı kurduk.

Kadın Savunma Ağı tam olarak nasıl bir oluşum? Tam olarak neyi amaçlıyor?

Kadın Savunma Ağı, birlikte tartışarak, birlikte üreterek, ulaşabildiğimiz en geniş kadın kitlesine ulaşarak, ortak sorunlarımızı konuşup birlikte çözmeyi, birbiriyle paylaşan, dayanışan ve her geçen gün yanımıza bir başka kadını katmayı hedefleyen, her birimizin kişisel yetenek, deneyim ve imkanlarıyla zenginleşen, renklenen, atölyelerinde birlikte ürettiğimiz, öğrendiğimiz, eğlendiğimiz geniş bir kadın ağıdır. Temel bir amacımız var: Gün geçtikçe daha fazla kadınla yan yana gelebilmek, kendi hayatlarının birer direnişçisi olan kadınlarla tüm kadınların direniş hareketini yaratmak. Kadın sağlığı atölyelerinden, özsavunma atölyelerine, kadın hakları ve çocuk hakları atölyesinden, feminist terapi atölyesine; her geçen gün daha da çeşitlenen ve katılan her kadının emeğiyle zenginleşen bir birikim yaratmak adına Kadın Savunma Ağı’nı kurduk. Her kadının söz hakkına sahip olduğu, özgürce konuştuğu, kahkaha attığı, herkesin eşit olduğu bir düzlemde bir araya geliyoruz. Gencinden yaşlısına, evlisinden bekarına, meslek sahibi olanından, çalışmayanına kadar hiçbir sınır tanımadan, tacize, tecavüze, şiddete, çocuk istismarına, cinsiyet  eşitsizliğine karşı; hayatımızı ve haklarımızı korumak ve yeniden yaratmak için yan yana gelmeyi amaçlıyoruz.

Kadın Savunma Ağı'nın bundan sonraki planları neler, neler hedefleniyor?

Öncelikli hedefimiz evinde, işyerinde, okulunda, bulunduğu her alanda yaşam mücadelesi veren tüm kadınlarla yan yana gelebilmek. Birlikte tartışarak birlikte kararlaştırdığımız atölyelerimizde, birlikte gelişmek, birlikte güçlenmek ve birlikte üretmek. Zaten var olan dayanışma ağlarımızı geliştirerek, dayanışma ilişkilerini derleyip toplayarak, kadınların ve bu ülkenin kaderini değiştirecek bir kadın hareketini hep birlikte kurmak. İşyerinde birlikte yemeğe çıktığımız kadınlar; veli-okul çevrelerimizdeki kadınlar; apartmanımızdaki komşu, sokağımızdaki esnaf kadınlar; akrabalarımız, yakın dostlarımız: Hepsini bu büyük kadın savunmasına buyur ederek kadından kadına özel iletişim ağlarımızı kurarak bunları kadın savunma ağıyla buluşturmak. Son olarak Kadın Savunması kadınlar için ne ifade ediyor, kadınlar bu ağa neden katılmalı? İstiyoruz ki; Hiçbir kadın sokakta tedirgin yürümesin, özsavunma atölyelerimizde kendini savunmayı öğrensin, öğrenelim. Her kadın kendi bedenini tanısın, kadın sağlığı atölyelerimizde bedenindeki herhangi bir değişikliği fark etmeyi ve ona erken müdahale etmeyi öğrensin, öğrenelim. Hiçbir kadın rızası olmayan hiçbir şeyi yapmak zorunda kalmasın, kendini asla yalnız hissetmesin, hukuk atölyelerimizde haklarını öğrensin, öğrenelim. Yaşadığımız sıkıntılardan, hayatın yükünden, günün yorgunluğundan feminist terapi atölyelerimizle kurtulalım. Bırakalım kadın dayanışması hepimizi iyileştirsin. Çocuklarımızı istismarcılardan, uyuşturucudan ve nice kötülükten birlikte koruyalım. Çocuk hakları atölyelerimizde ayakları yere basan özgür ve kendine güvenen çocuklar yetiştirmek adına neler yapabileceğimizi konuşalım, konuştuğumuz her şeyi gerçek kılalım. Müzikten tiyatroya, edebiyattan dansa çeşitli ilgi alanlarımızla ilgili oluşturacağımız atölyelerde hep birlikte üretelim, ürettiklerimizi paylaşalım. Emeğimizin görmezden gelinmesine izin vermeyelim.

Hayatı yaratan bizleriz; düşük ücretle güvencesiz çalışmaya zorlanmaya, bulaşıkla, yemekle, çamaşırla uğraşırken kendimizi unutmaya ve tüm bu yaptıklarımızın önemsenmeyişine, tarlada, bağda en çok çalışıp sonra da bunun kıymetsizleştirilmesine karşı çıkalım. Bu nedenle susmayalım ve sesimizi daha gür çıkaralım. Kendimiz gibi hayatlarına sahip çıkan diğer kadınlarla bir araya gelelim ve milyonlarca kadının sesi olalım. Kısacası kadınlar yaşamını, haklarını, bugününü ve yarınını savunmak, tüm kadınların sesi olmak için Kadın Savunma Ağı’nda bir araya gelmelidir diyoruz

 
29 Ekim 2018 Pazartesi 16:03 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Türker Ertürk
 
Mustafa Önsel
 
Attila Aşut
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Nihat Genç
 
Havva GÜNAYDIN LAKUTOĞLU
 
Arslan Bulut
 
Çiğdem KOÇ
 
Kazım DEMİR
 
Ahmet Özer
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Mehmet Polat
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Muhammet İKİNCİ
 
Abdulkadir TİRYAKİOĞLU
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Mehmet Erdal Çağdaş
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1630 - Evliya Çelebi elli yıl sürecek seyahatlerine başladı.
1692 - Salem, Massachusetts'de bir kadın ve dört erkek cadılık suçlamasıyla idam edildi.
1821 - Navarin Katliamı. Mora İsyanı sırasında Navarin şehrini ele geçiren yunanlar, 3.000 Türk'ü öldürdüler.
1878 - Saraybosna'nın Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'nca işgali.
1895 - James Ryan yüksek atlamada 1,94 m. yaparak dünya rekoru kırdı.
1919 - Afganistan, Birleşik Krallık'tan bağımsızlığını kazandı.
1934 - Adolf Hitler Reichsführer ünvanını aldı.
1945 - Vietnam Savaşı: Ho Chi Minh iktidarda.
1953 - İran'da Muhammed Musaddık rejimi devrildi, Muhammed Rıza Pehlevi devri başladı.
1954 - ABD'de komünist partiye yasak getirildi.
1955 - Kuzeydoğu ABD'de Diane kasırgası 200 can aldı.
1960 - Sovyetler Birliği iki köpek, 40 fare, iki sıçan, ve çeşitli bitkiler taşıyan Sputnik-5'i Ay yörüngesine oturtmayı başardı.
1960 - U-2 Krizi: Sovyetler Birliği üzerinde düşürülen casus uçak U-2'nin ABD'li pilotu Francis Gary Powers 10 yıl hapse mahkûm edildi.
1966 - Muş, Varto'da meydana gelen 6,9 şiddetindeki depremde 2394 kişi hayatını kaybetti, 1489 kişi yaralandı.
1978 - Kariye Müzesi soyuldu.
1980 - Suudi Arabistan havayollarına ait bir yolcu uçağı Riyad havaalanına acil iniş yaptıktan sonra yandı: 301 kişi öldü.
1981 - ABD savaş uçakları, Sidra Körfezi üzerinde iki Libya savaş uçağını düşürdü.
1987 - Birleşik Krallık'ta Michael Ryan adlı bir kişi, tüfekle 16 kişiyi öldürdükten sonra intihar etti.
1991 - SSCB'nin dağılma süreci: Devlet başkanı Mikhail Gorbachev evinde göz hapsinde.
1991 - Komünizm yanlısı KGB ve ordu generalleri, Rusya'da darbe girişiminde bulundu.
2002 - Askeri birlik taşıyan bir Rus Mi-26 helikopteri, Çeçen birliklerince Grozni yakınlarında düşürüldü; 118 asker öldü.
2003 - Hamas'a bağlı bir intihar bombacısı Kudüs'te bir otobüse saldırdı; yedisi çocuk 23 İsrailli öldü.
2008 - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Erbakan'ın Ev hapsi cezasını affetti.
2008 - Cezayir'in başkenti Cezayir'in 35 mil doğusunda bir polis akademisine bomba yüklü araçla yapılan intihar eyleminde en az 43 kişi öldü, 38 kişi yaralandı.
2008 - Pakistan'ın kuzeybatısındaki bir hastanenin acil girişinde bomba patladı: 23 kişi öldü, 15 kişi yaralandı.
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Denizlispor
1
1
0
0
3
2
Alanyaspor
0
0
0
0
0
3
Ankaragücü
0
0
0
0
0
4
Antalyaspor
0
0
0
0
0
5
Beşiktaş
0
0
0
0
0
6
Fenerbahçe
0
0
0
0
0
7
Gazişehir Gaziantep
0
0
0
0
0
8
Gençlerbirliği
0
0
0
0
0
9
Göztepe
0
0
0
0
0
10
Başakşehir
0
0
0
0
0
11
Kasımpaşa
0
0
0
0
0
12
Kayserispor
0
0
0
0
0
13
Konyaspor
0
0
0
0
0
14
Çaykur Rizespor
0
0
0
0
0
15
Sivasspor
0
0
0
0
0
16
Trabzonspor
0
0
0
0
0
17
Malatyaspor
0
0
0
0
0
18
Galatasaray
1
0
0
1
0
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Süper Loto
15.08.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu010809112430
 
On Numara
12.08.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu06081213142022303345465561636670717677787980
 
Sayısal Loto
17.08.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu040617394142
 
Şans Topu
14.08.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu071315253102
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak03:32
  • Güneş05:26
  • Öğlen12:36
  • İkindi16:25
  • Akşam19:25
  • Yatsı21:03
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık