CHP listelerinde önemli isimlere şok!

Ana Sayfa » Trabzon Gündemi » Trabzon'da 23 Nisan bayram mesajları...

Trabzon'da 23 Nisan bayram mesajları...

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle Atatürkçü Düşünce Derneği, Ortahisar Belediyesi, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası, CHP Ortahisar ve Of ilçe başkanlıkları, Eğitim Sen ve Eğitim İş tarafından yapılan açıklamalar aşağıda.

 
23 Nisan 2014 Çarşamba 11:56 
Yorum YapYazdır
 
 
Trabzon'da 23 Nisan bayram mesajları...

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu:

 

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, "23 Nisan 1920, aziz milletimiz için tarihi değer taşıyan bir dönüm noktasını ifade etmektedir. 23 Nisan 1920, ülkemizi işgal etme teşebbüsleri karşısında, Türk milletinin egemenliğini eline aldığı, vatanına sahip çıktığı günü simgelemektedir.23 Nisan, bir milletin bağımsızlık meşalesini alevlendiren önemli adımlardan birisi olmuştur" dedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin kuruluşunun 94. yıldönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınlayan Başkan Gümrükçüoğlu, "23 Nisan, Türk milletinin yok olmadığını, işgallere, bölünmeye karşı bütün imkânlarını seferber ederek dünyaya varlığını kanıtladığı gün olarak tarihteki yerini almıştır. Bir millet ve devlet olarak yeniden tarih sahnesine çıkma yolunda önemli kararlar alan, en önemlisi de millet egemenliğini esas alarak kurulan Türkiye Büyük Millet Meclisimiz, bugün 94. yaşına girmiştir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bu günü tüm dünya çocuklarına armağan ederek, gelecek nesillere ne kadar değer verdiğini ve onlara ne kadar güvendiğini ortaya koymuştur. Geleceğimizin teminatı çocuklarımızın sağlıklı, eğitimli ve mutlu bireyler olarak hayata devam etmeleri en büyük arzumuz; özgür düşünceli, donanımlı ve yetenekli gençler olarak yetiştirilmeleri ortak hedefimizdir. Bu vesileyle 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin kuruluşunun 94.yıl dönümünü en içten dileklerimle kutlar, çocuklarımıza aydınlık yarınlar diler, selam ve saygılar sunarım." ifadelerini kullandı.

 

 

ADD Trabzon Şube Başkanı Cemal Verep:

 

23 Nisan, Türk milletinin karanlıktan aydınlığa kavuştuğu ve Cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı gündür.

23 Nisan 1920’de açılan Türkiye Büyük Millet Meclisi, hem Kurtuluş Savaşı’nın yönetileceği merkez, hem de "egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğunun" göstergesi olmuştur. TBMM'nin açılması ile "halk egemenliğine dayalı" demokratik ve özgürlükçü rejimin temelleri atılmıştır.

23 Nisan 1924’te, bu günün bayram olarak kutlanması için talimat veren Gazi Mustafa Kemal, 23 Nisan 1929’da bu bayramı çocuklara armağan ederek, dünyada başka hiçbir yerde eşi ve benzeri bulunmayan bir uygulamaya imza atmıştır. Bu uygulama, tüm dünya devletlerine örnek olmuştur.

Bugün çocuklarımızın geleceği ve ülkenin egemenliği 700 milyarlık borç para tuzağıyla ipotek altına sokulmaktadır. Gizli görüşmelerle kotarılan bölünme senaryoları açıktan konuşulur hale gelmekte, ülkemizi komşularımızla savaşa sürükleyecek sinsi tuzaklar kurulmaktadır. Devrim kanunları çiğnenerek ülke dinci ve ırkçı temelde bölünmeye doğru dizginsiz sürüklenmektedir. Ne yazık ki, milletimiz görülmemiş bir iki yüzlülük ve aldatılmanın etkisi altında bırakılmıştır.

Ancak; Türk milleti dün olduğu gibi bugün de makus talihini yenecek, geleceğini yeniden inşa edecektir. Bugünkü tiranlar ve emperyalist işbirlikçiler de geldikleri gibi gideceklerdir. Biz, Kemalizmin neferleri, Gençliğe Hitabe ve Bursa Nutkundan aldığımız güçle söz veriyoruz ki; “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” sözünü yeniden hayata geçirecek, çocuklarımıza daha özgür, daha çağdaş bir Türkiye bırakacağız.

 

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç:

 

Bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışının 94. yıldönümünü hep birlikte büyük bir coşku ve gururla kutluyoruz. Bu anlamlı günde,  aziz milletimizin ve geleceğimizin teminatı sevgili çocuklarımızın, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını tebrik ediyorum.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılması, Büyük Atatürk'ün liderliğindeki İstiklal Mücadelesi'nde dönüm noktası olmuş, Milletimiz,  egemenliğin kayıtsız şartsız kendisinde olduğu yeni bir devletin ilk adımını atmıştır.

 

23 Nisan, sadece milli egemenlik bayramı olarak değil, aynı zamanda Çocuk Bayramı olarak, Milletimizin ve Atatürk'ün çocuklarımıza verdiği önemin, inancının ve güveninin bir göstergesidir. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda, sadece dostluk köprülerinin temelleri değil, yaşanabilir bir dünyanın temelleri de güçlendirilmektedir.

Devletimiz, gelecek nesillerin çağın gereklerine uygun bir şekilde eğitim almaları, kendilerini her alanda geliştirmeleri için büyük bir gayret içindedir. İnanıyorum ki sorumluluklarının bilincinde, ülkesini ve milletini seven, ufku geniş, büyük düşünen, bilim ve teknolojiye hakim, Milli ve Manevi değerlerimize bağlı bir nesil yetişmekte ve ülkemizin yarınları, bugünden inşa edilmektedir.

 

Bu gurur gününde Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk'ü, Birinci Meclis'te görev yapan üyeleri, Kutsal Değerlerimiz için canlarını seve seve feda eden tüm şehitlerimizi, ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor, Aziz Milletimizin ve çocuklarımızın birlik, beraberlik, esenlik içerisinde nice 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramlarına erişmelerini diliyorum.

 

 

CHP Ortahisar İlçe Başkanı Ahmet Kaya:

 

Bugün Egemenlik, yani yönetme yetkisinin, padişahtan ulusa geçtiği, Türk İnsanının kul olmaktan çıkıp yurttaş olmanın ve kendi kendini yönetmenin bilincine vardığı, babadan oğula geçen saltanat yönetimini terk ettiği, Milli Egemenliğin sembolü olan Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açıldığı 23 Nisan’ın 94.Yıl dönümüdür. Kutlu olsun!

Büyük Önder Mustafa Kemal ATATÜRK Milli Egemenliği;   “Ben yaşabilmek için mutlaka bağımsız bir milletin evladı kalmalıyım. Bu sebeple Milli Bağımsızlık bence bir hayat meselesidir. Millet ve memleketin menfaatleri icap ettirirse, insanlığı teşkil eden milletlerden her biriyle medeniyet icabı olan dostluk ve siyaset münasebetlerini büyük bir hassasiyetle takdir ederim. Ancak, benim milletimi esir etmek isteyen herhangi bir milletin, bu arzusundan vazgeçinceye kadar, amansız düşmanıyım.”diye ifade etmiştir.

Türk Milleti Atasının bu sözleri ışığında; Sahip olduklarının değerini bilerek, kendine güvenerek, sorunlar karşısında yılmayarak, yorulmayarak Atatürk ilke ve devrimlerini temel alan Cumhuriyetimizi bu niteliğiyle yaşatarak, bölünmez bütünlüğünü koruyarak, toplumsal barışı sürekli kılarak aydınlık yarınlara emin adımlarla yürümek zorundadır.

ÇOCUK GELİNLERİN VE ÇOCUK İŞÇİLERİN OLMADIĞI BİR TÜRKİYE

İnsanlığın ortak umudu, geleceği ve en kıymetli hazinesi olan yavrularımızın “çocuk gelinler ve çocuk işçiler” olmadığı bir Türkiye dileğiyle, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı başta çocuklarımız olmak üzere tüm ulusumuza kutlu olsun.

 

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Suat Hacısalihoğlu:

 

Başkan M. Suat Hacısalihoğlu, Atatürk’ün çocuklara bayram olarak armağan ettiği Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışı ile ilk kez halkın kendi kendini yönetmeye başladığını söyledi.

 

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramının 94. Yıl dönümü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, 23 Nisan 1920’de açılan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin milletin özgürlük, bağımsızlık, eşitlik ve adalet gibi değerlerinin dayanağı olduğunu vurguladı.  Bu açılış ile ulusal egemenliğin halka geçtiğini vurgulayan Başkan Hacısalihoğlu, bu mutluluğu Türk Milletine yaşatan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve bütün silah arkadaşlarına minnet duyduklarını ifade etti.

 

Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran inancın var edilmesi ile geleceğin daha aydınlık olacağını vurgulayan Başkan Hacısalihoğlu, canlarını bu ülkenin kuruluşu için feda eden şehitlerimize layık olmak için Türk iş dünyasının yılmadan çalışarak milletin egemenliğini refah, huzur ve bereket içinde yaşamasına katkı vereceğini kaydetti.

 

TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu mesajında şu sözlere yer verdi: “ Bugün övünç duyduğumuz Türkiye Cumhuriyeti, kuruluşunda canlarını ortaya koyan büyük bir inancın eseridir.  Bu inanç, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışı ile taçlandırılmıştır. Yüce Atatürk’ün de söylediği gibi özgürlüğün de, eşitliğinde adaletin de dayanağı ulusal egemenliktir. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının ve milli egemenliğin kabulünün yıldönümünü bir kez daha coşku ve sevinçle kutluyoruz. Dünya’da çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı bütün dünya ile paylaşan ilk ve tek ülke olmanın da gururunu yaşıyoruz.”

 

 

CHP Of İlçe Başkanı Erdal Özçelik:

 

Ulusal bağımsızlığa kavuştuğumuz '23 Nisan 1920' tarihinde açılan TBMM’nin kuruluşunun 94  yıldönümünü ve Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara bayram olarak armağan ettiği bu mutlu günü büyük bir coşku ve gururla kutluyoruz. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Meclisimizin açıldığı bu anlamlı gün, bağımsızlığa ulaşma yolunda milletimizin kendi azim ve kararlılığına inanarak başlattığı var olma mücadelesinin en önemli adımıdır. Dünyada çocuklara armağan edilen tek bayram olma niteliğini taşıyan 23 Nisan günü, kurulan meclisle yapılandırılan demokrasinin çocuklarımızın ve gençlerimizin omuzlarında yükseleceğine inanan Atatürk, Türk Milleti’nin aydınlık geleceği olarak gördüğü çocukları; sağlıklı, mutlu ve özgür bireyler olarak yetişmeleri ve bu şekilde hayatlarını sürdürmeleri için büyük çaba sarf etmiştir. Bu nedenle Bu kutlu günü yarınlarımızın teminatı olan çocuklara armağan etmiştir.

Bu duygu ve düşüncelerle başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere bugüne kadar meclis çatısı altında milletimize emeği geçen tüm meclis üyelerini en derin saygı ve rahmetle anıyor, bu bayramın tüm dünya çocuklarının barış, refah ve huzur içerisinde yaşamasına vesile olması dileğiyle Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyorum.

 

Eğiitim Srn Trabzon Şube Başkanı Muhammet İkinci:

 

Bu yıl, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı`nın 94. yılını kutluyoruz.  Bu vesile ile eğitimde ve bilimde ırkçı-gerici girişim ve uygulamaların etkisini arttırdığı, eğitim sisteminin pek çok yönden kuşatma altına alındığı günümüz koşullarında, yurtta ve dünyada barış savunusu, hayatı boyunca aydınlanmadan ve bilimden yana tutumuyla öncü rol oynamış olan ve bugünü çocuklara bayram olarak armağan eden Mustafa Kemal Atatürk`ü saygıyla anıyoruz.

Sayın Basın Mensupları;

Sevgiyle, gururla kutladığımız, koltuklarımızı geçici de olsa çocuklara verdiğimiz  bu gün çocukların yaşadığı ağır sorunları, okulda, sokakta, hatta çalışırken karşı karşıya kaldığı tehlikeleri, sefaleti ortadan kaldırmıyor.  Bu açıklamayı yaparken dahi ülkemizde şu anda yüzlerce çocuk sanayi tesislerinde, tarlalarda, atölyelerde zor şartlar altında çalışmakta, cılız vücutları ile akşam eve götürecekleri ekmeğin kaygısını taşımaktadır.

Yollarda  su, mendil,simit,sakız  satan, zabıtadan köşe bucak kaçarak  ayakkabı boyacılığı yapan çocuklar ne yazık ki bayram heyecanını yaşayamamaktadır.

21.yy Türkiye'sinde;

*Çöp toplayarak ailesine katkı sunmaya çalışan, sağlığı bozulan çocuk işçilerden,

*GDO'lu ürünleri yedirdiğimiz, adeta kobay olarak kullanılan yüzlerce kanserli çocuğumuzdan,

*Çocuklarına ekmek bulamayan baba, süt içiremeyen annenin çocukları ile birlikte intihar ettiği soğuk nehir sularındaki cansız bedenlerinden,

* Gezi Direnişi sırasında hedef gösterilerek atılan gaz fişeği başına isabet eden ve 269 gün komada kaldıktan sonra yaşamını yitiren 15 yaşındaki Berkin Elvan, geçmiş yıllarda devlet şiddetine kurban giden Uğur Kaymaz, Ceylan Önkol` Enes Ata ve diğerlerinden,

*Mayın ve saldırılarda ölen yüzlerce çocuktan,

*2013 yılı içinde okul çağında olmasına rağmen çalışmak zorunda bırakılan iş cinayetlerine kurban giden 55 çocuk işçiden,

* Ne yazık ki siyasi iktidarın  eğitimde yarattığı kaos ve eğitim adına verdiği fetvalar ile    çocuk gelin olmaya zorlanan,  kimi zaman da cinsel istismara uğrayan, töre cinayetlerine kurban giden o küçük bedenlerden bahsediyoruz.

Sayın Basın Mensupları:

* Bugün Türkiye`de cezaevlerinde halen 1879 çocuk tutuklu ve hükümlü bulunuyor. Bütün bu rakamlar, Türkiye`de yaşayan çocukların her an tehdit altında olduğunu, devletin onları korumak ve geleceklerini güvence altına almak yerine, çocukların can güvenliğine bizzat kast eden, onları kazanmak yerine toplumdan dışlayan  uygulamalarda ısrar ettiğini gösteriyor.

Sayın Basın Mensupları;

Milyon dolarları küçük miktarlar diye telaffuz eden, adeta toplumun aklıyla alay eden vicdanlarını kutulara ve sandığa sığdıran anlayışların çocuk bayramından bahsetmeleri gerçekçi ve inandırıcı değildir.

Çocukların yaşadığı bu travmalar, ne alanlara, ne sandıklara ne kutulara ne de vicdanlara sığar.

Tüm çocukların, aileleri ile birlikte eğitim ve sağlık hakkından parasız ve eşit koşullarda yararlandığı, çocukların çocukluğunu çocukken yaşadığı; barış, kardeşlik ve dayanışma duygularıyla güvenli bir ortamda yetişip, gelecek kaygısı duymayacağı bir ortam yaratıldığında 23 Nisan gerçek anlamına uygun olarak kutlanabilecektir.

Eğitim Sen olarak sonuna kadar çocuklarımızın çocukça yaşama haklarının takipçisi olacağımızı belirtir, yaşanan tüm sorunlara ve olumsuzluklara rağmen, çocuklarımızın ve öğrencilerimizin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutlar, saygılar sunarız.

 

Eğitim İş Trabzon Şube Başkanı Tamer Özlü:

 

Bugün ulusal egemenliğimizin,  demokrasi ve bağımsızlık mücadelemizin 94. yılını büyük bir heyecan ve coşkuyla kutluyoruz. Çünkü biz, Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde kurduğumuz TBMM ile savaş koşullarında bile ulusal egemenliği ve demokrasiyi yaşatabilen bir ulusuz.

TBMM, Ulusal Kurtuluş Savaşı yıllarında top seslerinin yankılandığı, ateş, kan ve barut kokularının sardığı bir ortamda kurulmuştur. Ulusumuzun kaderini tayin eden bütün kararlar, bu mecliste tartışılarak alınmıştır. Ulusal egemenlik, varlığını burada göstermiş; insan onuruna en uygun yönetim biçimi olan demokrasi, gücünü halktan alan TBMM sayesinde yaşam bulmuştur.

Çağdaş demokrasilerde rejimin temelini oluşturan yasama-yürütme-yargıdan oluşan kuvvetler ayrılığı ilkesi, maalesef AKP iktidarı döneminde yok edilmiştir. TBMM büyük yara almıştır. Tarikat-cemaat-siyaset ilişkisinde biat kültürüyle yetişen AKP yöneticileri, bir taraftan demokrasi havarisi kesilirken, diğer taraftan da tek parti iktidarı ve başkanlık sistemiyle padişahlık rejimine özlem duymaktadırlar. Tamamıyla yolsuzluk batağına saplanmış, hukuk tanımaz, baskıcı AKP iktidarı, bağımsızlığımızı, özgürlüğümüzü ve demokrasimizi taçlandıran, aydınlanma devrimimiz Cumhuriyet’in kazanımlarını yok etmek için her türlü çabayı göstermektedir.

Cumhuriyetin temel nitelikleri tartışmaya açılmakta; üniter devlet yapısı hedef alınmakta; terör örgütüne özerklik sözü verilmekte; başta Öğretim Birliği ilkesi olmak üzere devrim yasaları çiğnenmekte; Atatürk ilke ve devrimleri doğrultusunda oluşturulan çağdaş bilim ve eğitim hedefi terk edilmekte; Türkiye, bir karanlığa doğru sürüklenmektedir.

Emperyalist güçler, bugün taşeron terör örgütleriyle ülkemizi bölmeye çalışmaktadır. Emperyalizmin bir dediğini iki etmeyen siyasi iktidar ise ülkeyi bölmeye çalışan terör örgütüyle müzakere masasına oturmakta, mutabakatlar imzalanmaktadır. Ülkemiz, başta Ortadoğu olmak üzere her taraftan ateş çemberiyle kuşatılmıştır. Komşularımızla sıfır sorun diye yola çıkan siyasal iktidar, emperyalist güçler ve onların dünyayı paylaşma hırslarının taşeronluğunu yaparak ülkemizi savaşın eşiğine getirmiştir. Ulusal Kurtuluş Savaşı’yla emperyalizme diz çöktürmüş olan bu topraklar emperyalizmin üssüne dönüştürülmüştür.  Bugün özgürlüğümüz ve bağımsızlığımız, birlik ve bütünlüğümüz tehdit altındadır.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “en büyük devrimim” dediği laik Türkiye Cumhuriyeti’ne içten ve dıştan yönelebilecek tehditlere karşı, bugün her zamankinden daha dikkatli ve uyanık olmak zorundayız. İçten ve dıştan gelen gerici, bölücü ve yıkıcı tehlikelere karşı Ulusumuz, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da birlik ve beraberlik içinde olacaktır.

Eğitim-İş, tam bağımsızlık ve ulus egemenliğine dayanan; laik, demokratik, sosyal hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’ni, üniter devlet yapısı içinde korumaya ve sonsuza kadar yaşatmaya kararlıdır.

Atatürk’ün ve onun kurduğu Cumhuriyetin eğitim çalışanları olarak biz her türlü tehlikenin farkındayız. Yetiştirdiğimiz Türk gençliğini de bu konuda uyanık tutmak asli görevlerimizden biridir. Bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın.

Bu duygular ve düşüncelerle aydınlık geleceğimizin güneşi ve güvencesi çocuklarımız başta olmak üzere, tüm ulusumuzun 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyoruz. Barış ve kardeşlik içinde yaşanacak bir gelecek diliyoruz.

 

 

 
23 Nisan 2014 Çarşamba 11:56 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Mehmet Polat
 
Mustafa Önsel
 
Kazım DEMİR
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Nihat Genç
 
Havva GÜNAYDIN LAKUTOĞLU
 
Türker Ertürk
 
Attila Aşut
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Arslan Bulut
 
Muhammet İKİNCİ
 
Ahmet Özer
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Mehmet Erdal Çağdaş
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1847 - Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü (Defterhane-iş Amire Kalemi) kuruldu.
1864 - Kuzey Kafkasyalılar-Çerkesler'in anavatanları olan Kuzey Kafkasya'dan Ruslar tarafından Osmanlı topraklarına sürgün edilmesi
1881 - Amerikan Kızılhaçı Clara Barton tarafından kuruldu.
1904 - FIFA (Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği) Paris'te kuruldu.
1927 - ABD'li havacı Charles Lindbergh, 'Sprit of St. Louis' adlı uçağıyla New York'tan Paris'e uçarak, Atlas Okyanusu'nu geçen ilk pilot oldu.
1950 - Demokrat Parti'nin 14 Mayıs'taki seçimlerden galibiyetle çıkmasıyla Adnan Menderes Başbakan, Celâl Bayar Cumhurbaşkanı oldu.
1960 - Harp Okulu öğrencileri, hükümet aleyhine sessiz yürüyüş yaptı.
1963 - Harp Okulu Komutanı Talat Aydemir anayasanın önerdiği bazı reformların gerçekleştirilmediği gerekçesiyle ikinci bir darbe girişiminde bulundu, fakat başarılı olamadı.
1971 - Anayasa Mahkemesi, Milli Nizam Partisi'nin kapatılmasına karar verdi.
1979 - San Francisco, California'da Dan White'ın Harvey Milk ve George Moscone cinayetlerinden minimum cezayı almasına karşı 'White Night Riots'(Beyaz Gece Ayaklanması) yaşandı.
1981 - Atatürk'ün 100'üncü doğum yıldönümü törenlerle kutlandı.
1983 - Avrupa Konseyi'nin, Avrupa medeniyetinin zenginliğini oluşturan kültürleri tanıtmak amacıyla düzenlediği sergilerden 18'incisi İstanbul'da Anadolu Medeniyetleri Sergisi adıyla açıldı.
1991 - Hindistan Başbakanı Rajiv Gandhi öldürüldü.
1994 - Hacda şeytan taşlama sırasında izdiham çıktı: Yedisi Türk olmak üzere 185 hacı öldü.
1996 - Örtülü ödenekten 5.5 milyar lira ile bazı kişi ve kuruluşları dolandırdığı öne sürülen Selçuk Parsadan, Balıkesir'in Altınoluk beldesinde yakalandı.
1997 - Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş, Refah Partisi'nin Anayasa'nın laiklik ilkesine aykırı eylemlerin odağı haline geldiği gerekçesiyle sürekli kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne dava açtı.
2004 - Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Anayasa değişikliğini onayladı ve Devlet Güvenlik Mahkemeleri kaldırıldı.
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Galatasaray
34
24
3
7
75
2
Fenerbahçe
34
21
9
4
72
3
Başakşehir
34
22
6
6
72
4
Beşiktaş
34
21
8
5
71
5
Trabzonspor
34
15
10
9
55
6
Göztepe
34
13
10
11
49
7
Sivasspor
34
14
7
13
49
8
Kasımpaşa
34
13
7
14
46
9
Kayserispor
34
12
8
14
44
10
Malatyaspor
34
11
10
13
43
11
Akhisar Bld.Spor
34
11
9
14
42
12
Alanyaspor
34
11
7
16
40
13
Bursaspor
34
11
6
17
39
14
Antalyaspor
34
10
8
16
38
15
Konyaspor
34
9
9
16
36
16
Osmanlıspor
34
8
9
17
33
17
Gençlerbirliği
34
8
9
17
33
18
Karabükspor
34
3
3
28
12
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Süper Loto
17.05.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu071227304953
 
On Numara
14.05.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu05071214202328324243454647485059606566717277
 
Sayısal Loto
19.05.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu030405212434
 
Şans Topu
16.05.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu050914263112
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak02:42
  • Güneş04:51
  • Öğlen12:29
  • İkindi16:27
  • Akşam19:46
  • Yatsı21:38
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık