Yeni askerlik sistemi nasıl olacak?

Ana Sayfa » Trabzon Gündemi » Trabzon Tabakhane Vadisi için ACİL koruma çağrısı

Trabzon Tabakhane Vadisi için ACİL koruma çağrısı

Trabzon'da bir süredir devam eden kentsel dönüşüm kapsamında, kent merkezinde bulunan Tabakhane Vadisi’nde sürdürülen düzenleme çalışması ile birçok eser, daha ortaya çıkartılmadan yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kaldı. Doğal ve Tarihi Değerleri Koruma Derneği tarafından ''Acil'' koduyla koruma istemiyle 2 resmi başvuruda bulundu. Başvuruda tarihi su kemerleri, şapel kalıntıları, kaya mezarları, sunaklar, pagan dönem kalıntılarının onarılamaz biçimde zarara uğrama tehlikesi olduğu belirtildi, ‘’vadide iş makineleri her saat dokuyu değiştirmekte’’ denilerek acil müdahale istendi

 
7 Temmuz 2018 Cumartesi 15:00 
Yorum YapYazdır
 
 
Trabzon Tabakhane Vadisi için ACİL koruma çağrısı


Ahmet Şefik Mollamehmetoğlu

Tabakhane Vadisi'nde, kentsel dönmüşüm kapsamında yıkılan eski binalar, tarihi ve doğal dokunun ortaya çıkarılması için bir fırsat yarattı. Ancak Antik Trabzon’u çevreleyen Zağnos ve Tabakhane vadilerinde bugüne kadar bir arkeolojik çalışma yapılmadı. Zağnos Vadisi bir parka dönüştürüldü. Tabakhane Vadisi’nde ise doğal ve tarihi yapının üzerini kapatan düzenleme çalışması yürütülüyor. Vadide kapalı eski derenin üzerine yeni bir menfez yapılıyor. Menfezin bitmesinden sonra, yanları ve üstü tamamen malzeme ile doldurulacak, vadi en az 3.5 metre yükseltilmiş olacak.

Pazarkapı. Hadrian Limanı'ndasn Trabzon'a giriş. Binaların temizlendiği bölgede arkeolojik kazı fırsatı çıkmışken, bölge astfallandı, duraklar buraya getirildi, otopark yapıldı. 

Vadilerin doğal uzantısı olan Pazarkapı-Mumahane bölgesinde ise yıkım çalışmaları son aşamaya geldi. Yaklaşık 2 bin yıllık Hadrian Limanı ve arkasını oluşturan bu bölümde de arkeolojik kazı yapılmadan yapılaşma başlatıldı. Limandan kente giriş kapı ve surları arkası beton ve asfalt dökülerek durak ve otopark haline dönüştürüldü.

 

 

ACİL KORUMA İSTEMİ

Doğal ve Tarihi Değerleri Koruma Derneği, geçen ay ‘’Acil’’ kodlu 2 ayrı dosya ile Tabakhane Vadisi'nde belirlenen bazı eserlerin korumaya alınması isteminde bulundu. Başvuru hakkında açıklamalarda bulunan dernek başkanı Yard. Doç. Dr. Coşkun Eruz, birincisi 15 Haziran, ikincisi 21 Haziran’da olmak üzere Trabzon Kültür ve Turizm Müdürlüğü'ne 2 ‘’acil koruma’’ başvurusunda bulunduklarını söyledi. Tabakhane Vadisi’nde yürütülen dolgu ve düzenleme çalışması ile bilinen bazı eserlerin yok olduğunu, bir kısmının zarar gördüğünü savunan Eruz, ortaya çıkartılması gereken çok sayıda tarihi kalıt ve eserin de üstünün kapatıldığını öne sürdü.

TRABZON TABAKHANE VADİSİ ile ilgili görsel sonucu

Vadi, doğal ve tarihsel kimliğinden çıkarılıp sıradan bir parka dönüştürülecek

 

Eruz şöyle dedi: ‘’Tabakhane Vadisi, Mumhaneönü ve Pazarkapı’da kentsel dönüşüm adı altında yüzlerce ev yıkıldı. Trabzon’un binlerce yıllık tarihinin ortaya çıkartılması ve mevcut ederlerin korunması için bir fırsat ortaya çıkmış oldu. Ancak yeni yapılaşma başlatıldı. Vadi düzenlemesi adı altında mevcut ederler zarar gördü, ortaya çıkarılabilecek eserlerin belki de ebediyen üstü örtüldü. Henüz kurtarılabilecek sukemerleri, kaya mezarları, şapeller, sunaklar var. Ki 2 bin 500 yıldan daha eski eserlere söz konusu. Ayrıca bölgeden geçiirilmek istenen yol, onlarca eseri yok edecek. İnşaatlar sürüyor. Geçen her gün tarih yok ediliyor’’

 

TRABZON TABAKHANE VADİSİ ile ilgili görsel sonucu

Toplu Konut İdaresi tarafından Aydur İnşaat'a yaptırılan sözde rekreasyon çalışması, vadiye onarılmaz zararlar veriyor. 

İŞTE KORUMA ACİL KORUMA İSTEMLİ BAŞVURULAR
Trabzon Kültür ve Turizm Müdürlüğü'ne 15 Haziran'da ''Trabzon kenti, Tabakhane-Kuzgundere vadisinde yapılan dolgu, menfez vd. Altyapı çalışmalarının Tarihi Su Kemeri-İnce Köprü ve Aziz George şapelinden kalan kayaya oyulmuş apsis kısmının tescillenerek zarar verilmesinin önlenmesi'' başlığıyla yapılan başvuruda, şöyle denildi:

 

Tabakhane Vadisi'ni metrelerce yükselten menfez yapımı ve dolgu


''Acil müdahale ve gerekli koruma çalışması yapılmaması durumunda Vadide bulunan ve şehre su getirmesi için arkı üzerine değirmenler yapılarak inşa edilmiş olan SU KEMERİ-İNCE KÖPRÜ vadi içersindeki eski menfez kaldırılmadan üzerine yapılan ve vadi slüetini değiştiren menfez inşaatı( kırıcıların sürekli titreşim yaratması) nedeni ile yapısal ve çevre –peysaj bütünlüğünü kaybedip vitrin süsü şekline dönüştürülme riski taşımaktadır''

 

Tarihi su kemeri


Dernek Yönetimi adına Başkan Yard. Doç Dr. Coşkun Eruz'un imzasını taşıyan yazıda şöyle denildi:
''Vadi içerisinde yıkılmış olan Kuzgundere Cami kuzey bitişiğinde bulunan ve vadi düzenlemesi ile yıkılmış olan St. Quartz –George Şapelinden geriye kalan, camiye giden üst yolun altında ve yol seviyesine yakın üzerinde kiril alfabesi ile yazı ve resimler olan taşa oyulmuş apsis kısmı toprakla doldurularak kapatılmıştır. Trabzon a ait tarihi bir eser ve turistik değer olan şapelin tescillenmek sureti ile apsis kısmı kazınıp açılarak etrafının düzenlenmek sureti ile turizme kazandırılması konusunda gereği arz olunur.''

 

Tabakhane'de düzenleme adı altında katliam


ANTİK MEZARLAR
Yine Doğal ve Tarihi Değerleri Koruma Derneği adına Eruz imzasını taşıyan 21 Haziran 2018 tarihli ''Acil'' kodlu ikinci koruma istemi, ''Bahçecik Mahallesi –Tabakhane vadi içi kentsel dönüşüm alanında bulunan Mitra ya da Roma Öncesi döneme ait kaya oyma mezar odaları, erken Hıristiyanlık dönemi mezar alanı ve ayazma-sunak alanı- mağaralarının acil tescillenerek koruma altına alınması'' başlığını taşıdı.

 

Kaya mezarları


Yazıda, kuruluşu MÖ 700’lere kadar inen Trabzon kalesi-çevresinin yazılı belgeler ve barındırdığı kalıntılarla bölgenin en eski yerleşim alanlarının başında geldiği vurgulandı. ''Bu saha, bölgede hakim Mitra inancı, Hıristiyanlık öncesi çok tanrılı inanç ve erken Hıristiyanlık dönemlerini yaşamış ve bu dönemlere ait izler barındırmakla birlikte, kapsamlı arkeolojik araştırma yapılmamış olması dolaysı ile kale içi dışında kalan vadiler ve yamaçlar ve tepelerde bulunan tarihi kalıntı ve izler tahrip edilerek yok olmuştur'' ifadelerinin yeraldığı yazıda, şu unsurlara dikkat çekildi:

 

Kaya mezarı


. İl genelinde ve Ortahisar merkez ilçede günümüze ulaşan tarihi yapılar ve kalıntılardan bir kısmı tescilli olmakla birlikte, en az koruma altına alınanlar kadar önemli bir kısmının tespiti yapılamamış ve maalesef koruma altında değildir.

 

Kaya mezarı


. Tabakhane Vadisi kentsel dönüşüm projesi kapsamında yapılan çalışmalar, vadinin antik çağdan günümüze ulaşan çok nadir ve ender tarihi yapı ve kalıntıları geri dönülemez ve gelecekte araştırılmak istense dahi bulunması mümkün olmayacak şekilde tahrip etmekte ya da toprakla kaplayarak yok olmasına neden olmaktadır.

 

Yıkılmış Şapel


. Derneğimiz uzmanları ve gönüllülerinin yerinde tespiti ve belgelemesi yapılmış ve konunun aktarıldığı Kültür müdürü ve Müze müdürlüğü uzmanlarının inceleyerek raporlarını hazırladıkları aşağıda konumu, bilinebilen özellikleri ve fotoğrafları verilen tarihi yapı ve kalıntıların müze uzmanlarının sunacağı rapor ile koruma altına alınması ve yapı bütünlüğü ve peysaj uyumunu tahrip eden uygulamaların önlenmesi hususunda gereği acil olarak yapılmalıdır.

Sunak


MİMARLAR ODASI’NDAN TARİHİ KÖPRÜ AÇIKLAMASI
Bu arada Mimarlar Odası Trabzon Şubesi tarafından Tabakhane Vadisi’ndeki tahribatla ilgili bir açıklama yapıldı. Trabzon Şube Başkanı Gürol Ustaömeroğlu, ‘’ Kentsel yapılaşmadaki temel kriter imar planlarıdır. İmar planları hazırlanırken Trabzon gibi eski kentleri ve barındırdığı değerlerini yormamalı, yok etmemelidir.’’ dedi.

 

TABAKHANE KÖPRÜSÜ ile ilgili görsel sonucu

Yaklaşık 2 bin yıllık geçmişi olan Tabakhane Köprüsü


Mumhane’den Tanjant’a yapılacak yolla ilgili değerlendirmelerde bulunan Üstaömeroğlu, yeni proje değişikliği ile tarihi Tabakhane Köprüsü’nün zarar görebileceği uyarısında bulundu. Başkan şöyle dedi:

Pazarkapıı'da yeni inşaat hazırlıklarıı var


‘’Tabakhane Köprüsü 2. yy. da Roma ve sonrasında Bizans, Osmanlı olmak üzere 3 dönemin izlerini taşımaktadır. Ulusal ve uluslararası belgelerde önemli bir yer tutan bu köprümüzün kara bağlantısını keserek geçecek bir tünel bizleri kaygılandırmaktadır. Kaygılarımız şunlardır: Kazı alanının altında eski alıntılarının bulunması ihtimali, Köprü ayağının bastığı bölgenin hafredilecek olmasından dolayı köprünün zarar görmesi ve yıkılma tehlikesi, köprü ayağının devam eden tempan duvarlarının delinecek olması ile tarihi slüet ve estetiğin yok olması, vadi içindeki muhtemel kot değişikliği ve planda görülen ticari alanların köprüyü perdelemesi, bütün bu risklere karşın yolun amacına ulaşmaması ihtimali.’’

 

2 bin yıl önce Roma İmparatoru Hadrian'ın talimatıyla yapılan liman

 

Tabakhane Vadisi'nin eski görünümü 

Yıkılmış şapeldeki yazı

 

Trabzon'da bir tarih yok oluyor! Fırsat ya da ihanet!

 

 

 
7 Temmuz 2018 Cumartesi 15:00 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Arslan Bulut
 
Türker Ertürk
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Mustafa Önsel
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Nihat Genç
 
Havva GÜNAYDIN LAKUTOĞLU
 
Attila Aşut
 
Mehmet Polat
 
Kazım DEMİR
 
Ahmet Özer
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Muhammet İKİNCİ
 
Abdulkadir TİRYAKİOĞLU
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Mehmet Erdal Çağdaş
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1451 - Fatih Sultan Mehmet ikinci kez tahta çıktı.
1695 - Osmanlı donanması, Sakız Adası'nı Venedikliler'den geri aldı.
1856 - Islahat Fermanı yayınlandı
1878 - II. Abdülhamit Mebusan Meclisini süresiz olarak kapattı ve Meşrutiyet rejimine son vererek, yönetime tek başına egemen oldu.
1885 - Mark Twain'in Huckleberry Finn'in Maceraları adlı kitabı ilk kez yayımlandı.
1913 - Raymond Poincaré Fransa devlet başkanı oldu.
1930 - Clyde Tombaugh, Ocak ayında çekilen fotoğrafları incelerken Plüton gezegenini keşfetti.
1932 - Japon imparatoru, Manzhouguo'nun (Mançurya'nın eski Çince adı) Çin'den bağımsızlığını ilan etti.
1937 - İstanbul'da eşekle nakliyat yasaklandı.
1941 - 16 yaşın üzerindeki erkek çocukların maden ocaklarında, 12 yaşın üzerindekilerin tekstil sanayiinde çalıştırılmasına ilişkin kararname çıktı.
1941 - Anıtkabir için mimari yarışma açıldığı resmen ilan edildi.
1943 - Naziler Beyaz Gül hareketi üyelerini tutukladılar.
1952 - TBMM, Türkiye'nin NATO üyeliğini onayladı. Türkiye, 21 Şubat günü NATO üyesi oldu.
1957 - BM'de Kıbrıs görüşmelerine başlandı. BM, 26 Şubat'ta sorunun öncelikle ilgili taraflar arasında görüşülmesine karar verdi.
1965 - Gambiya İngiltere'den bağımsızlığını kazandı.
1967 - Milli Eğitim Bakanlığı bütçesi görüşüldü; 35.000 köyden 15.000'inde okul olmadığı açıklandı.
1971 - Elazığ Senatörü Profesör Celal Ertuğ, "Bir dikta ortamına adım adım yaklaşılmaktadır. Ordunun mesajı açıktır. Demirel derhal istifa etmelidir." dedi. Başbakan Süleyman Demirel ise, "Meşru yollardan geldim. Bulurlar 226'yı, bizi devirirler" dedi.
1974 - Kiss müzik grubu kendi adlarını taşıyan ilk albümlerini yayımladılar.
1977 - Uzay mekiği Enterprise, bir Boeing 747'nin üstünde ilk yolculuğuna çıktı.
1977 - İstanbul Yüksek Öğrenim Derneği (İYÖD) "amaç dışı faaliyet" gösterdiği gerekçesiyle süresiz kapatıldı. İstanbul Yüksek Öğrenim Derneği (İYÖD) Dev-Genç'in (Devrimci Gençlik Dernekleri Federasyonu) İstanbul Bölge Yürütme Kurulu'nu oluşturuyordu.
1985 - Bakanlar Kurulu ilk defa bir grev kararını erteledi. 1985 yılı bugün, Tarım Koruma İlaçları A.Ş'nin İstanbul Kartal ve İzmit Derince'deki işyerlerinde alınan grev kararının, 60 gün ertelenmesi kararlaştırıldı.
1985 - Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu, Ziraat Bankası'nın hamamcılara tarım kredisi verdiğini saptadı.
1987 - Türkiye'de 12 Eylül sonrası yaşanan en büyük grev olan NETAŞ grevi bugün anlaşmayla sonuçlandı.
1988 - İstanbul'daki Spor ve Sergi Sarayı'nın adı, Lütfi Kırdar olarak değiştirildi.
1993 - Gazeteci Kemal Kılıç öldürüldü. Kemal Kılıç İnsan Hakları Derneği Urfa Şubesi Yönetim Kurulu üyesiydi.
1994 - Demokrasi Partisi'nin (DEP) Genel Merkezi bombalandı, bir kişi öldü, 2'si ağır 16 kişi yaralandı. Demokrasi Partisi (DEP) yılbaşından beri 4 kez saldırıya uğramıştı. Olayı İslami Cihat Örgütü üstlendi.
1995 - Sosyal Demokrat Halkçı Parti (SHP) ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), CHP çatısı altında birleşti. SHP'li Hikmet Çetin oybirliğiyle genel başkan seçildi.
1997 - Tansu Çiller TEDAŞ ve TOFAŞ soruşturmalarından aklandı. Refah Partisi milletvekilleri Tansu Çiller'in aklanmasından yana oy kullandılar.
2003 - Güney Kore'nin Daegu metrosunda çıkan yangında yaklaşık 200 kişi öldü.
2004 - İran'ın Nişabur kenti yakınlarda kontrolden çıkan bir yük treninde meydana gelen patlama ve yangında 200'ü kurtarma personeli olmak üzere 295 kişi öldü. Tren kükürt, petrol ve gübre taşıyordu.
2005 - SEKA İzmit Fabrikası çalışanlarının, iş yerine kapanma eyleminin 30. gününde polis panzerlerle fabrika bahçesine girdi. İşçiler bu gelişme üzerine kendilerini mekanik atölyesine kilitledi.
2007 - NBA All Star 2007 maçı Las Vegas'ta yapıldı.
2008 - Amerika Birleşik Devletleri ve Afganistan, Kosovanın tek taraflı bağımsızlığını tanıdığını açıkladı.
2008 - Türkiye, Kosova'nın bağımsızlığını tanıdı.
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Başakşehir
21
13
6
2
45
2
Galatasaray
21
11
6
4
39
3
Beşiktaş
22
11
6
5
39
4
Malatyaspor
22
9
7
6
34
5
Konyaspor
22
8
10
4
34
6
Trabzonspor
21
9
6
6
33
7
Sivasspor
21
8
7
6
31
8
Kasımpaşa
21
9
2
10
29
9
Antalyaspor
21
8
5
8
29
10
Çaykur Rizespor
22
5
10
7
25
11
Göztepe
21
8
1
12
25
12
Alanyaspor
21
7
4
10
25
13
Kayserispor
21
6
7
8
25
14
Bursaspor
22
4
12
6
24
15
Fenerbahçe
22
5
9
8
24
16
Ankaragücü
22
7
3
12
24
17
Erzurum BB
21
3
9
9
18
18
Akhisar Bld.Spor
22
4
6
12
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Süper Loto
14.02.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu102628323440
 
On Numara
11.02.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu01050713161725272930373940424562676869747578
 
Sayısal Loto
16.02.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu071122303744
 
Şans Topu
13.02.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu081517253014
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak05:24
  • Güneş07:04
  • Öğlen12:46
  • İkindi15:43
  • Akşam18:07
  • Yatsı19:37
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık