CHP Raporu: AKP’nin Yıkım Tablosu!

Ana Sayfa » Kültür - Sanat » Trabzon Sanatevi binasına ilişkin iddialara yanıt

Trabzon Sanatevi binasına ilişkin iddialara yanıt

Mülkiyeti Trabzon Valiliği'nde bulunan, 10 yılı aşkın süredir Trabzon'un en önemli kültür sanat mekanlarından biri Trabzon Sanatevi'nin bulunduğu eski valilik konutu, restorasyona giriyor. Tarihi binanın restorasyonunu kendilerinin talep ettiğini açıklayan Sanatevi Başkanı Adnan Taç, bazı kesimlerin sanatevinin işlevine son verileceği ve binanın başka amaçlar için kullanılacağı iddialarını yalanladı. Taç, ''Trabzon Sanatevi’nin restorasyonu, bundan sonraki süreçte daha etkin roller üstlenmesi ve sanatçılara layık bir mekan haline gelmesi açısından önemlidir'' dedi.

 
27 Haziran 2017 Salı 14:47 
Yorum YapYazdır
 
 
Trabzon Sanatevi binasına ilişkin iddialara yanıt

Adnan Taç, Sanatevi bünyesindeki sanat kültür derneği temsilcileri ile bir basın toplantısı yaptı, gelişmeler konusunda kamuoyunu bilgilendirdi, iddiaları yanıtladı.

Taç, restorasyon nedeniyle bazı kesimlerin hiçbir gerçekliği bulunmayan bazı iddiaları seslendirdiğini, Sanatevi'nin  bina ile ilişkisinin kesileceği yolunda dedikodular ürettiğini belirtti. Adnan Taç, restorasyonu valiliğin değil kendilerinin istediğini, daha etkili bir çalışma ortamı oluşturmayı amaçladıklarını vurguladı.

 

Trabzon Sanatevi;Trabzon Sanatevi Derneği, Trabzon Fotoğraf Sanatı Derneği, Mizah Sanatı Derneği, Karadeniz Plastik Sanatlar Derneği, Trabzon Şehir Tiyatrosu Derneği, Türkiye Yazarlar Birliği Trabzon Şubesi Derneği, Karadeniz Yazarlar Birliği Derneği, Çağdaş Yazarlar ve Sanatçılar Derneği, Trabzon Liselerinden Yetişenler Kültür ve Dayanışma Derneği, Trabzon Müzik ve Halkoyunları Gençlik Spor Kulübü Derneği’nden oluşuıyor.

 

tr abzon sanatevi, bakan ile ilgili görsel sonucu

İşte Adnan Taç'ın açıklamasından bölümler:

 

10 YILDA YAKLAŞIK BİN 500 ETKİNLİK

. Trabzon Sanatevi; 2007 yılında, Trabzon’un en dinamik 8 kültür sanat derneği ile kuruluşunu gerçekleştiren, bu gün 10 dernek ve 1000’i aşkın üyesi ile yerel, ulusal ve uluslararası düzeyde faaliyetlerini sürdüren Trabzon’un en önemli sanat kurumudur. Trabzon Sanatevi; 2016 yılında 8. gerçekleştirdiği uluslararası sanat günleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Avrupa Birliği proje ortaklıkları başta olmak üzere yurt içi ve yurt dışı sosyal sorumluluk projeleri, yılda ortalama 150 civarında gerçekleştirdiği etkinlikleri, halka açık mekanı ve ücretsiz izlenen etkinlikleri, atölye ve eğitim çalışmaları ile kentin en güçlü sanat kurumu olmuştur.

 

üSANAt evi ahmet şefik mollamehmetoğlu ile ilgili görsel sonucu

TRABZON SANATEVİ BÜYÜK İHTİYAÇ

. Trabzon, en fazla sanatçı yetiştiren şehir olma özelliği taşımasına rağmen, yaşamsal alan üretemediğinden sanatçılarını kentte tutamamakta, bunun sonucu olarak da önemli ölçüde beyin göçünün oluşmasına sebep olmaktadır. Bu nedenle Trabzon’un Trabzon Sanatevi’ne ihtiyacı vardır. Artık ülkeler, modern yaşamın sağladığı imkanlardan çok, turizm alanı başta olmak üzere tanıtıma yönelik bir çok başlığı besleyen kültür ve sanat alanındaki başarılarıyla yarışmaktadırlar. 

 

GEÇİCİ OLARAK KAPANACAK

. 10 yıldır Trabzon Sanatevi olarak kullanılmakta olan binanın fiziki şartlarının elverişsiz hale gelmesi neticesinde Trabzon Sanatevi yönetimi tarafından valiliğimizden restorasyon talep edilmiştir. Bu nedenle bina, 2017 yılı içerisinde kapsamlı bir restorasyona tabi tutulacaktır. 2. derece koruma altında olan binanın Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’nun izni ve uygunluğu doğrultusunda projelendirilmesi, hazırlanan projeler doğrultusunda izinlerin alınması ve bütçe kullanılması gibi işlerin resmi yoldan yapılması gerekmektedir. Bu nedenle Trabzon Sanatevi restorasyon süresince bahçe hizmetleri dahil olmak üzere geçici olarak etkinliklere kapalı olacaktır. 

 

BAZI ETKİNLİKLER SÜRECEK

. Trabzon Sanatevi’nin yaşamsal hayatiyetini ve faaliyetlerini daha da etkin bir şekilde sürdürmesi için gereken her şeyin yine Trabzon adına yapılması gerekmektedir.  

. Sanatevi binasının restorasyonu süresince, 2017-2018 sanat sezonu içerisinde planlanan zaruri büyük katılımlı etkinlikler Büyükşehir Belediyesi, küçük katılımlı etkinlikler Ortahisar Belediyesi salonlarında geçici süreyle yapılması düşünülmektedir. Bu konuda Trabzon Sanatevi’ne sahip çıkarak, restorasyon bitinceye kadar geçici olarak yer tahsisi edeceğini açıklayan Ortahisar Belediye Başkanı sayın Ahmet Metin Genç’e teşekkür ediyoruz. Bu açıklama doğrultusunda geçici bir süreyle de olsa Trabzon Sanatevi’nin hayatiyetini sürdürebilmesi için ofis, sergileme alanı ve salon kullanımının ağırlıklı olarak Ortahisar Belediyesi’nin sağladığı imkanlar ölçüsünde Hüseyin Kazaz Kültür Merkezi’nin ve Belediye yanı çok amaçlı salonun bizce de uygun olabileceği kanaatindeyiz.

 

 DESTEK ÇAĞRISI

Kentimizin yöneticilerine, sivil toplum kuruluşlarına seslenerek diyoruz ki;

a) Trabzon Sanatevi’nin bulunduğu mekanda sanatsal faaliyetlerini sürdürmesi, yaşamsal hayatına devam etmesi ve tahsisle ilgili hukuki statüsünün sağlıklı bir şekilde düzenlenmesi için desteğinize ihtiyacı vardır.

 b) Restorasyon aşamasında, bahçenin sanatsal etkinliklere daha fazla imkan sağlayacak şekilde dizayn edilerek kullanım imkanlarının arttırılmasına yönelik düzenlemelerin yapılması için desteğinize ihtiyacı vardır.

 

 

c) Kurumsal yapısı itibarıyla benzer örneği bulunmayan Trabzon Sanatevi’nin sahne sanatları, görsel sanatlar ve yazım sanatı alanında ulusal ve uluslararası boyutlarda hizmet veren yapısıyla bir kültür ve sanat elçisi olarak kentler ve ülkeler arası yapılacak ulusal ve uluslararası boyuttaki etkinliklere dahil olmak ve bütçelenmesi konusunda desteğinize ihtiyacı vardır.

 

 

d) Sayın Cumhurbaşkanımızın sahiplendiği kültür ve sanat insanlarının, kentimizin yöneticileri tarafından da sahiplenilmesi, ait oldukları sanat kurumlarına gerekli desteğin, katkının verilmesi ve sürekliliğin sağlanması için desteğinize ihtiyacı vardır.

 

tr abzon sanatevi, bakan ile ilgili görsel sonucu

tr abzon sanatevi, bakan ile ilgili görsel sonucu

tr abzon sanatevi, bakan ile ilgili görsel sonucu

tr abzon sanatevi, bakan ile ilgili görsel sonucu

SANAt evi ahmet şefik mollamehmetoğlu ile ilgili görsel sonucu

tr abzon sanatevi, bakan ile ilgili görsel sonucu

 

 
27 Haziran 2017 Salı 14:47 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Mustafa Önsel
 
Türker Ertürk
 
Kazım DEMİR
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Mehmet Polat
 
Havva GÜNAYDIN LAKUTOĞLU
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Nihat Genç
 
Attila Aşut
 
Arslan Bulut
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Ahmet Özer
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Mehmet Erdal Çağdaş
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1600 - Peru'daki Huaynaputina yanardağı Güney Amerika tarihindeki en şiddetli patlamayla püskürdü.
1807 - ABD eski başkan yardımcısı Aaron Burr vatana ihanet iddiasıyla tutuklandı.
1861 - Rusya'da toprağa bağlı kölelik yasaklandı.
1878 - Thomas Edison fonografın patentini aldı.
1881 - Kansas'ta tüm alkollü içecekler yasaklandı.
1915 - I. Dünya Savaşı: Gelibolu muharebeleri başladı.
1915 - İtilaf devletleri'nin Çanakkale'ye denizden yaptıkları saldırı püskürtüldü.
1925 - Telsiz tesisi hakkındaki kanun çıktı. Türkiye'de radyonun kurulması TBMM'de kabul edildi.
1928 - Amacı yoksul kadınlara yardım etmek olan "Himaye-i Etfal Kadın Yardım Cemiyeti" kuruldu. Cemiyetin adı 1938'de Yardım Sevenler Derneği olarak değiştirildi. Mevhibe İnönü derneğin fahri başkanıydı.
1932 - Halkevleri kuruldu. 1951'de Demokrat Parti hükümeti tarafından kapatıldı.
1945 - II. Dünya Savaşı: Iwo Jima muharebesi. Yaklaşık 30.000 ABD askeri Batı Pasifik'teki Iwo Jima adasına çıktı. Japon ordusunun şiddetli direnişi ile karşılaşan ABD birlikleri adada kontrolü ancak bir ay sonra sağlayabildiler.
1947 - İstanbul'da et giderek pahalılaşıyor; İstanbul Belediyesi halkı et boykotuna çağırdı.
1956 - Türkiye-Macaristan milli futbol maçı Mithatpaşa Stadı'nda oynandı. Türkiye Macaristan'ı 3-1 yendi.
1957 - Türk Ordusu'nun ilk kadın doktor subayı Sema Aran göreve başladı.
1959 - Londra Konferansı sona erdi. İngiltere Kıbrıs'ın bağımsızlığını tanıdı. İngiltere, Türkiye ve Yunanistan, Kıbrıs'ta garantör devlet oldu. Bağımsızlığın resmi olarak ilan edilmesi 16 Ağustos 1960'da oldu.
1968 - Larnaka uluslararası havaalanındaki bir uçak kaçırma olayına, Kıbrıslı yetkililerden izin almaksızın müdahale etmeye kalkan Mısır komando birliğinin 15 üyesi, Kıbrıs milli muhafızları tarafından öldürüldü.
1972 - Güvenlik güçleri, sabaha karşı Fındıkzade ve Arnavutköy'de operasyonlar düzenledi. Türkiye Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi (THKP-C ) üyesi Ulaş Bardakçı öldürüldü.
1975 - Devlet Sinema Televizyon Enstitüsü kuruldu.
1985 - İspanya havayollarına ait Boeing 747 tipi bir yolcu uçağı Oiz dağlarına (İspanya) çarparak düştü: 148 kişi öldü.
1985 - William J. Schroeder, yapay kalp takıldıktan sonra hastaneden taburcu edilip evine gönderilebilen ilk hasta oldu.
1985 - Türk aktör Haluk Bilginer'in de rol aldığı BBC pembe dizisi ünlü EastEnders'ın ilk bölümü İngiltere'de yayımlandı. Dizi halen devam etmektedir.
1985 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren bozuk ilaç yapanlar için " Bu adamların kafasını koparmak lazım" dedi.
1986 - SSCB Mir uzay istasyonu'nu uzaya gönderdi.
1994 - Libya'da şeriat uygulamasına geçildi; İslami takvim uygulanmaya başlandı.
1994 - Haftalık Newroz gazetesi yayımlanmaya başladı.
1994 - Adalar Belediye Başkanı ANAP'lı Recep Koç Büyükada vapur iskelesinde uğradığı silahlı saldırıda öldürüldü. İki kişi de yaralandı. Recep Koç'u, kaçak yapısını yıktırdığı Osman Özgen adlı bir vatandaşın öldürdüğü bildirildi.
1997 - İran'ın Ankara Büyükelçisi Bagheri, Sincan'da düzenlenen Kudüs gecesindeki konuşmaların ardından, artan tepkiler nedeniyle ülkesine gitti.
1997 - Başbakan Tansu Çiller Meclis'te mal varlığı soruşturmasından aklandı.
1998 - Rusya'dan Türkiye'ye boru hattı ile doğalgaz getirecek Mavi Akım Projesi için müteahhit firmalar arasında anlaşma imzalandı.
2001 - Milli Güvenlik Kurulu'nun Çankaya Köşkü'nde yapılan şubat ayı toplantısında, Başbakan Bülent Ecevit, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile yaşadığı tartışma nedeniyle toplantıyı terk etti.
2008 - Küba lideri Fidel Castro görevinden ayrıldığını açıkladı.
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Başakşehir
22
14
4
4
46
2
Galatasaray
22
14
2
6
44
3
Fenerbahçe
22
12
8
2
44
4
Beşiktaş
22
11
8
3
41
5
Kayserispor
22
9
8
5
35
6
Sivasspor
22
10
4
8
34
7
Trabzonspor
22
8
9
5
33
8
Göztepe
21
9
6
6
33
9
Kasımpaşa
22
8
5
9
29
10
Malatyaspor
22
7
7
8
28
11
Bursaspor
22
7
6
9
27
12
Akhisarspor
22
7
6
9
27
13
Antalyaspor
22
6
6
10
24
14
Gençlerbirliği
21
5
7
9
22
15
Konyaspor
22
5
6
11
21
16
Alanyaspor
22
6
3
13
21
17
Osmanlıspor
22
5
4
13
19
18
Karabükspor
22
3
3
16
12
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Süper Loto
15.02.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu060719405354
 
On Numara
12.02.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu02040912131524252636383940424356575868707479
 
Sayısal Loto
17.02.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu030508323536
 
Şans Topu
14.02.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu011125283006
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak05:22
  • Güneş07:03
  • Öğlen12:46
  • İkindi15:45
  • Akşam18:09
  • Yatsı19:38
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık