Kaçak madende göçük; 6 ölü

Ana Sayfa » Kültür - Sanat » Trabzon Sanatevi binasına ilişkin iddialara yanıt

Trabzon Sanatevi binasına ilişkin iddialara yanıt

Mülkiyeti Trabzon Valiliği'nde bulunan, 10 yılı aşkın süredir Trabzon'un en önemli kültür sanat mekanlarından biri Trabzon Sanatevi'nin bulunduğu eski valilik konutu, restorasyona giriyor. Tarihi binanın restorasyonunu kendilerinin talep ettiğini açıklayan Sanatevi Başkanı Adnan Taç, bazı kesimlerin sanatevinin işlevine son verileceği ve binanın başka amaçlar için kullanılacağı iddialarını yalanladı. Taç, ''Trabzon Sanatevi’nin restorasyonu, bundan sonraki süreçte daha etkin roller üstlenmesi ve sanatçılara layık bir mekan haline gelmesi açısından önemlidir'' dedi.

 
27 Haziran 2017 Salı 14:47 
Yorum YapYazdır
 
 
Trabzon Sanatevi binasına ilişkin iddialara yanıt

Adnan Taç, Sanatevi bünyesindeki sanat kültür derneği temsilcileri ile bir basın toplantısı yaptı, gelişmeler konusunda kamuoyunu bilgilendirdi, iddiaları yanıtladı.

Taç, restorasyon nedeniyle bazı kesimlerin hiçbir gerçekliği bulunmayan bazı iddiaları seslendirdiğini, Sanatevi'nin  bina ile ilişkisinin kesileceği yolunda dedikodular ürettiğini belirtti. Adnan Taç, restorasyonu valiliğin değil kendilerinin istediğini, daha etkili bir çalışma ortamı oluşturmayı amaçladıklarını vurguladı.

 

Trabzon Sanatevi;Trabzon Sanatevi Derneği, Trabzon Fotoğraf Sanatı Derneği, Mizah Sanatı Derneği, Karadeniz Plastik Sanatlar Derneği, Trabzon Şehir Tiyatrosu Derneği, Türkiye Yazarlar Birliği Trabzon Şubesi Derneği, Karadeniz Yazarlar Birliği Derneği, Çağdaş Yazarlar ve Sanatçılar Derneği, Trabzon Liselerinden Yetişenler Kültür ve Dayanışma Derneği, Trabzon Müzik ve Halkoyunları Gençlik Spor Kulübü Derneği’nden oluşuıyor.

 

tr abzon sanatevi, bakan ile ilgili görsel sonucu

İşte Adnan Taç'ın açıklamasından bölümler:

 

10 YILDA YAKLAŞIK BİN 500 ETKİNLİK

. Trabzon Sanatevi; 2007 yılında, Trabzon’un en dinamik 8 kültür sanat derneği ile kuruluşunu gerçekleştiren, bu gün 10 dernek ve 1000’i aşkın üyesi ile yerel, ulusal ve uluslararası düzeyde faaliyetlerini sürdüren Trabzon’un en önemli sanat kurumudur. Trabzon Sanatevi; 2016 yılında 8. gerçekleştirdiği uluslararası sanat günleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Avrupa Birliği proje ortaklıkları başta olmak üzere yurt içi ve yurt dışı sosyal sorumluluk projeleri, yılda ortalama 150 civarında gerçekleştirdiği etkinlikleri, halka açık mekanı ve ücretsiz izlenen etkinlikleri, atölye ve eğitim çalışmaları ile kentin en güçlü sanat kurumu olmuştur.

 

üSANAt evi ahmet şefik mollamehmetoğlu ile ilgili görsel sonucu

TRABZON SANATEVİ BÜYÜK İHTİYAÇ

. Trabzon, en fazla sanatçı yetiştiren şehir olma özelliği taşımasına rağmen, yaşamsal alan üretemediğinden sanatçılarını kentte tutamamakta, bunun sonucu olarak da önemli ölçüde beyin göçünün oluşmasına sebep olmaktadır. Bu nedenle Trabzon’un Trabzon Sanatevi’ne ihtiyacı vardır. Artık ülkeler, modern yaşamın sağladığı imkanlardan çok, turizm alanı başta olmak üzere tanıtıma yönelik bir çok başlığı besleyen kültür ve sanat alanındaki başarılarıyla yarışmaktadırlar. 

 

GEÇİCİ OLARAK KAPANACAK

. 10 yıldır Trabzon Sanatevi olarak kullanılmakta olan binanın fiziki şartlarının elverişsiz hale gelmesi neticesinde Trabzon Sanatevi yönetimi tarafından valiliğimizden restorasyon talep edilmiştir. Bu nedenle bina, 2017 yılı içerisinde kapsamlı bir restorasyona tabi tutulacaktır. 2. derece koruma altında olan binanın Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’nun izni ve uygunluğu doğrultusunda projelendirilmesi, hazırlanan projeler doğrultusunda izinlerin alınması ve bütçe kullanılması gibi işlerin resmi yoldan yapılması gerekmektedir. Bu nedenle Trabzon Sanatevi restorasyon süresince bahçe hizmetleri dahil olmak üzere geçici olarak etkinliklere kapalı olacaktır. 

 

BAZI ETKİNLİKLER SÜRECEK

. Trabzon Sanatevi’nin yaşamsal hayatiyetini ve faaliyetlerini daha da etkin bir şekilde sürdürmesi için gereken her şeyin yine Trabzon adına yapılması gerekmektedir.  

. Sanatevi binasının restorasyonu süresince, 2017-2018 sanat sezonu içerisinde planlanan zaruri büyük katılımlı etkinlikler Büyükşehir Belediyesi, küçük katılımlı etkinlikler Ortahisar Belediyesi salonlarında geçici süreyle yapılması düşünülmektedir. Bu konuda Trabzon Sanatevi’ne sahip çıkarak, restorasyon bitinceye kadar geçici olarak yer tahsisi edeceğini açıklayan Ortahisar Belediye Başkanı sayın Ahmet Metin Genç’e teşekkür ediyoruz. Bu açıklama doğrultusunda geçici bir süreyle de olsa Trabzon Sanatevi’nin hayatiyetini sürdürebilmesi için ofis, sergileme alanı ve salon kullanımının ağırlıklı olarak Ortahisar Belediyesi’nin sağladığı imkanlar ölçüsünde Hüseyin Kazaz Kültür Merkezi’nin ve Belediye yanı çok amaçlı salonun bizce de uygun olabileceği kanaatindeyiz.

 

 DESTEK ÇAĞRISI

Kentimizin yöneticilerine, sivil toplum kuruluşlarına seslenerek diyoruz ki;

a) Trabzon Sanatevi’nin bulunduğu mekanda sanatsal faaliyetlerini sürdürmesi, yaşamsal hayatına devam etmesi ve tahsisle ilgili hukuki statüsünün sağlıklı bir şekilde düzenlenmesi için desteğinize ihtiyacı vardır.

 b) Restorasyon aşamasında, bahçenin sanatsal etkinliklere daha fazla imkan sağlayacak şekilde dizayn edilerek kullanım imkanlarının arttırılmasına yönelik düzenlemelerin yapılması için desteğinize ihtiyacı vardır.

 

 

c) Kurumsal yapısı itibarıyla benzer örneği bulunmayan Trabzon Sanatevi’nin sahne sanatları, görsel sanatlar ve yazım sanatı alanında ulusal ve uluslararası boyutlarda hizmet veren yapısıyla bir kültür ve sanat elçisi olarak kentler ve ülkeler arası yapılacak ulusal ve uluslararası boyuttaki etkinliklere dahil olmak ve bütçelenmesi konusunda desteğinize ihtiyacı vardır.

 

 

d) Sayın Cumhurbaşkanımızın sahiplendiği kültür ve sanat insanlarının, kentimizin yöneticileri tarafından da sahiplenilmesi, ait oldukları sanat kurumlarına gerekli desteğin, katkının verilmesi ve sürekliliğin sağlanması için desteğinize ihtiyacı vardır.

 

tr abzon sanatevi, bakan ile ilgili görsel sonucu

tr abzon sanatevi, bakan ile ilgili görsel sonucu

tr abzon sanatevi, bakan ile ilgili görsel sonucu

tr abzon sanatevi, bakan ile ilgili görsel sonucu

SANAt evi ahmet şefik mollamehmetoğlu ile ilgili görsel sonucu

tr abzon sanatevi, bakan ile ilgili görsel sonucu

 

 
27 Haziran 2017 Salı 14:47 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Türker Ertürk
 
Nihat Genç
 
Havva GÜNAYDIN LAKUTOĞLU
 
Mehmet Polat
 
Mustafa Önsel
 
Attila Aşut
 
Arslan Bulut
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Ahmet Özer
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Kazım DEMİR
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1867 - ABD, Alaska'yı Rusya'dan 7,2 milyon dolar karşılığında alarak topraklarına kattı.
1892 - Chicago ve New York arasında ilk uzun telefon hattı açıldı.
1898 - ABD, Porto Riko'nun sahibi oldu.
1908 - Belçika Kongo Hür Devletini ilhak etti.
1912 - I. Balkan Savaşı başladı.
1912 - Trablusgarp Savaşı'nı sona erdiren Uşi Antlaşması imzalandı.
1920 - Saimbeyli'nin kurtuluşu
1920 - Türkiye Komünist Fırkası, Ankara'da resmen kuruldu.
1922 - İngiliz yayın kuruluşu BBC (British Broadcasting Company, sonradan British Broadcasting Corporation) kuruldu.
1936 - Atatürk, Ankara Hipodromu'nda at yarışlarını izledi.
1943 - Ulvi Cemal Erkin ve Necil Kazım Akses, Berlin'de başarılı bir konser verdi.
1944 - Sovyetler, Çekoslovakya'yı işgal etti.
1954 - Texas Instruments şirketi ilk transistörlü radyoyu üretti.
1959 - III. Akdeniz Oyunları Beyrut'ta yapıldı. Türkiye serbest güreş milli takımı 8 sıklette birinci oldu.
1967 - Sovyetler Birliği'nin fırlattığı Venera 4 uzay aracı Venüs gezegenine ulaştı ve Dünya dışında bir gezegenin atmosferini inceleyen ve gezegenler arası yayın yapan ilk araç oldu.
1968 - Dünya Olimpiyat Komitesi, iki zenci atleti (Tommie Smith ve John Carlos) madalya töreni sırasında kara güç selamı verdikleri gerekçesiyle cezalandırdı.
1976 - Başbakan Süleyman Demirel, Fırat nehri üzerindeki Karakaya Barajı ve hidroelektrik santralının temelini attı.
1977 - Filistin'li gerillaların Somali'nin Mogadişu havaalanına kaçırdığı Lufthansa yolcu uçağını basan GSG-9 Alman anti-terör timi, korsanları öldürüp 86 rehineyi kurtardı.
1979 - Balgat katliamının iki sanığı Mustafa Pehlivanlı ve İsa Armağan idama mahkum edildi. 10 Ağustos 1978'de Ankara Balgat'ta solcuların gittiği 4 kahve taranmış, 5 kişi ölmüş, 11 kişi yaralanmıştı.
1982 - 574 sanıklı Ankara Dev-Yol davası başladı: 186 kişi idam istemiyle yargılanıyor.
1988 - Tuzla'da 7 Ekim'de Türkiye İşçi Köylü Kurtuluş Ordusu (TİKKO) üyesi olduğu öne sürülen dört kişi öldürüldü. Olaya karışan 16 polise 56'şar yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı.
1989 - Doğu Almanya lideri Erich Honecker istifa etti.
1991 - Azerbaycan, Sovyetler Birliği'nden bağımsızlığını ilan etti. İlk defa 28 Mayıs 1918'de bağımsız olan dünya Azerileri, bugünü "Cumhuriyet günü" olarak kutluyorlar.
1993 - Yunanistan'da Andreas Papandreou'nun ikinci başbakanlık dönemi başladı.
1996 - Gazeteci Metin Göktepe'nin gözaltında dövülerek öldürülmesiyle ilgili dava Aydın'da başladı.
1996 - Yargıtay, Yaşar Kemal'e verilen 1 yıl 8 aylık hapis cezasını onadı.
2002 - Fildişi Sahili'nde bir ay süren çatışmaların ardından isyancılarla hükümet birlikleri arasında ateşkes yürürlüğe girdi.
2007 - Eski Pakistan başbakanı Benazir Butto, 8 yıllık sürgünün ardından döndüğü ülkesinde bombalı bir saldırıya hedef oldu. 126 kişinin öldüğü ve 248 kişinin yaralandığı saldırıdan Butto yara almadan kurtuldu.
2008 - güzel bir cumartesi günüydü ve bundan sonra hayatıma çıkmamacasına girecek olan insanı o gün tanıdım 599 gün geçmesine ramen ohala ilk günkü gibi hayatımın en güzel yerinde
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak04:48
  • Güneş06:28
  • Öğlen12:18
  • İkindi15:19
  • Akşam17:45
  • Yatsı19:14
 
Süper Loto
12.10.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu061328334448
 
On Numara
16.10.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu01061213141619273537384049515255646568697580
 
Sayısal Loto
14.10.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu040612333445
 
Şans Topu
11.10.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu080913303409
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık