Van’da bitmeyen yasak yine uzadı

Ana Sayfa » Trabzon Gündemi » Trabzon KESK'ten zam isyanı, Memur-Sen'e sert sözler

Trabzon KESK'ten zam isyanı, Memur-Sen'e sert sözler

Kamu Emekçileri Sendikası (KESK) Trabzon şubesi hukümetle yürütülen ve uzlaşma sağlanamayan özlük ve mali haklarına ilişkin toplu görüşmeler için Atatürk Alanı'nda basın açıklaması yaptı. Eylemde konuşan KESK dönem sözcüsü Engin Nur yapılan görüşmelerde gerek çalışma koşullarında, gerekse ekonomik anlamda taleb edilen hiçbir konunun masaya yansıtılmadığını ifade etti. Hükumetle görüşmeleri yürüten Memur- Sen'e yönelik eleştirilerde de bulunan Nur "Bugün okuduk ki, bu yandaş sendika dün saat 15.00’dan sonra Ankara iliyle sınırlı göstermelik iş bırakma eylemi yapmış.İş bırakma eylemi böyle olmaz. Yüreğiniz yetiyorsa bugünden itibaren istediğiniz kadar, istediğiniz gün sayısıyla iş bırakmay

 
21 Ağustos 2019 Çarşamba 16:17 
Yorum YapYazdır
 
 
Trabzon KESK'ten zam isyanı, Memur-Sen'e sert sözler

İŞTE KESK'İN O AÇIKLAMASI

1 Ağustos tarihinde başlayan kamu emekçilerinin özlük ve mali haklarına ilişkin toplu iş sözleşmesi görüşmeleri  süreci dün itibariyle sona erdi. Şimdi Kamu emekçileri için bir kez daha hüsran yaşanıyor. Yani şeklen ve biçimsel olarak bugüne kadar ifade ettiğimiz bu toplu sözleşme masanın ne kadar işlevsiz ne kadar boş bir masa olduğu, bütün çıplaklığıyla tüm Türkiye kamuoyu ve tüm Türkiye’deki emekçiler nezdinde bir kez daha ortaya çıkmıştır. 

Kurulduğumuz ilk günden itibaren ve TİS sürecinin ilk gününden itibaren dedik ki grevli toplu sözleşmeli bir sendikal hak olmaksızın kamu emekçilerinin sağlıklı bir hak elde etmesi mümkün değildir. Mücadelemizi de bunu üstüne oturttuk, Grevli toplu sözleşmeli sendikal hak mücadelesi. Ne kadar haklı olduğumuz bugün bu masanın geldiği noktada belli oldu. 

Ülkemizde  gerçekte %30 enflasyon gerçekleşmesine, toplumun, özellikle kamu emekçilerinin önemli bir bölümünün yoksulluk sınırının altında yaşamasına hatta diğer bir kısmının  açlık sınırı seviyesinde yaşamasına karşın bu masada hükümet kamu emekçileriyle alay edercesine bir tutumla, %3, %4 gibi komik öneriler sunmuştur. Daha önce de duyduğunuz gibi TBMM  başkanı, Milletvekillerin aldığı maaşın yetersiz olduğundan dem vurmakta, siyasal iktidar kendi yandaşlarına %30’larda %40’larda zam yapmaktadır. Peki bu kadar kamu emekçisi, bu kadar kamu yani memur emeklisi aileleriyle  20 milyon yurttaşa %3’lük %4’lük zam önerilmesini  hiçbir vicdanlı insan kabul edebilir mi. 

Tekrar etmek istiyoruz, bu masaya getirdiğimiz kamu emekçilerinin yakıcı sorunlarından hiçbiri tartışılmamıştır. Kamu emekçileri için 3600 ek gösterge  tüm ek ödemelerin emekliliğe yansıtılmasını, güvenceli çalışma yaşamı, insanca bir yaşam, ulaşımdan giyime ve çocuk yardımına kadar birçok alanda ekonomik anlamda günümüz koşullarında iyileşme, kamuya personel alımında liyakatin esas alınması, mülakatın derhal kaldırılması  iktidara biat edenlerin değil liyakat sahiplerinin iş başına gelmesini  istedik, atanamayan öğretmenlerin atanmasını istedik. Bu söylediğimiz hiçbir konu ne yazık ki masada tartışılmamıştır ve hükümet tüm kamuoyunun bildiği gibi %3 teklif ederek son gün gece yarısı besleyip büyüttükleri sendikanın başkanını çağırmış, teklifi yüzde 4’e çıkardıklarını ifade etmişlerdir. Bu bile geldiğimiz noktada kamu emekçileriyle alay edilmesinin açık, aleni bir göstergesidir. 

Biz ilk günden itibaren şunu ifade ettik; tüm kamu emekçilerini birlikte ortak mücadeleye çağırıyoruz, dedik. Bugün okuduk ki, bu yandaş sendika dün  saat 15.00’dan sonra  Ankara iliyle sınırlı göstermelik iş bırakma eylemi yapmış.İş bırakma eylemi böyle olmaz, Kamu emekçilerinin hizmet üretiminden gelen gücü böyle kullanılmaz. Sonuç alıcı olmayan göstermelik eylemler kamu emekçilerinin sendikal mücadelesine sadece umutsuzluk taşır. İçine düştüğünüz durumu aklamaya yönelik tutumlarınızı kınıyoruz. Yüreğiniz yetiyorsa bugünden  itibaren istediğiniz kadar, istediğiniz gün sayısıyla iş bırakmaya, üretimden gelen gücümüzü kullanmaya hazırız, buradan açıkça ilan ediyoruz!

Kamu emekçilerinin sendikal mücadelesini etkisiz kılmaya kalkmayın! bunu bulunduğumuz her yerde, tüm kamuoyu önünde teşhir ederiz! Yine dün akşam itibarıyla da anlaşıldı ki toplu sözleşme sürecinde yetkili yandaş sendika ile hükümet arasında kapalı kapılar arkasında yapılan görüşmelerden de bir sonuç çıkmamış, Hükümetin dayattığı 4- 3 maaş zam artışı hakem heyetine havale edilmiştir. Buradan çıkan sonuç şudur, yetkili yandaş sendikanın kamu emekçilerini temsil etme ve haklarını koruyup  geliştirme yeterliliği yoktur. Kamu emekçilerinin haklarını koruyup geliştirecek olan tek  sendika, grevli toplu sözleşme anlayışı üzerinden,  hak verilmez alınır şiarıyla, fiili ve meşru mücadeleyi esas alan KESK tir. Geçmişten bugüne Türkiye de kamu emekçilerinin sendikal mücadele süreci göstermiştir ki toplu sözleşme masasında yetkili sendika KESK olsaydı tüm ülkemizde kamu emekçilerinin birlik ve dayanışmasını sağlayıp ,hizmet üretiminden gelen gücümüzü de kullanıp, yapacağımız bir sürü eylem pratikleriyle hükümeti kamu emekçilerinin meşru haklarını karşılamaya zorlar,  4 -3 gibi komik rakamlara teslim olmazdık. 

Biz iktidardan sadaka istemiyoruz, emeğimizin karşılığını istiyoruz, alın terimizi istiyoruz, bunun ötesinde bir şey istemiyoruz. Bu halkın bütçesi sermayeye peşkeş çekilirken, üç beş müteahhide, yandaşa peşkeş çekilirken hazinede para var ama bu ülkenin çalışanlarına sıra geldiğinde  hazine de para yok. Sendika olarak Toplu sözleşme sürecinde  Çalışma Bakanına bunu yüksek sesle ifade ettik. Hani Türkiye dünyanın en büyük 17. Büyük ekonomisiydi? Dünyanın en büyük 17. ekonomisinde kamu emekçileri yoksulluk sınırının altında mı yaşar? Açlık sınırının altında mı yaşar? Var mı böyle bir ülke? 

Biz kamu emekçileriemeğimizin  hakkını alma, ekmeğimizi büyütme peşindeyiz. Buradan bir kez daha hükümete çağrı yapıyoruz: Tüm kamu emekçileri yoksulluk sınırının üzerinde ücret alıncaya kadar, grevli toplu sözleşmeli bir sendikal hak elde edinceye kadar, biz kamu emekçileri bugün Türkiye’nin dört bir yanında alanlarda olduğumuz gibi bundan sonra da alanlarda olacağız, her türlü mücadeleyi tüm kamu emekçileri ve tüm emek ve demokrasi güçleriyle birlikte yürütmeye devam edeceğiz! 

 

ENGİN NUR

 

TRABZON KESK ŞUBELER PLATFORMU SÖZCÜSÜ

 

 
21 Ağustos 2019 Çarşamba 16:17 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Türker Ertürk
 
Mustafa Önsel
 
Attila Aşut
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Nihat Genç
 
Havva GÜNAYDIN LAKUTOĞLU
 
Arslan Bulut
 
Çiğdem KOÇ
 
Kazım DEMİR
 
Ahmet Özer
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Mehmet Polat
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Muhammet İKİNCİ
 
Abdulkadir TİRYAKİOĞLU
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Mehmet Erdal Çağdaş
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1600 - Osmanlı ordusu, Macaristan'ın Kanije Kalesi'ni fethetti.
1746 - New Jersey Koleji kuruldu. Bu okulun adı 1896 yılında Princeton Üniversitesi olarak değişecektir.
1784 - Rusya, Alaska'nın Kodiak Adası'nda bir koloni kurdu.
1836 - Sam Houston törenlerle Texas Cumhuriyeti'nin ilk cumhurbaşkanı oldu.
1919 - Amasya'da, Mustafa Kemal Paşa ile İstanbul Hükümeti'nin Bahriye Nazırı Salih Hulusi Kezrak arasında Amasya Protokolü imzalandı
1931 - Amerikalı mafya lideri Al Capone vergi kaçakçılığı gerekçesiyle 11 yıl hapis cezası aldı.
1937 - Tunceli bölgesinde 21 Mart gecesi başlayan ayaklanma bastırıldı. Dört yıl için çıkarılan Tunceli'nin İdaresi Hakkında Kanun, çeşitli eklerle 1947'ye kadar sürdü.
1938 - Chester Carlson fotokopiyi icat etti.
1947 - ABD yardımının ilk partisi İskenderun Limanı'na geldi. İlk malzemelerle İstanbul-Ankara karayolunun yapımına başlanacağı açıklandı.
1953 - Laos Fransa'dan bağımsızlığını ilan etti.
1957 - ABD Vietnam'da ilk zaiyatlarını verdi.
1962 - ABD Başkanı John F. Kennedy, Küba'da Sovyet füzeleri olduğunu açıkladı. Amerikan donanması Küba'yı ablukaya aldı. Füze krizi dünyayı nükleer savaş tehlikesiyle karşı karşıya bıraktı.
1964 - Jean-Paul Sartre Nobel Edebiyat Ödülünü kazandı ama ödülü geri çevirdi.
1967 - Apollo 7 uzay aracı Dünya yörüngesinde 163 kez döndükten sonra güvenli bir şekilde Atlantik Okyanusu'na indi.
1972 - THY'nin Truva uçağı Sofya'ya kaçırıldı. Bir gün sonra yolcuları serbest bırakan 4 hava korsanı Bulgaristan'a iltica etti.
1976 - Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Hak-İş) kuruldu.
1980 - Yönetmen Ömer Kavur'un filmi Yusuf ile Kenan Milano'da altın madalya aldı.
1983 - Batı Almanya ve Fransa'da 1 milyon 500 bin kişi nükler karşıtı protesto gösterisi yaptı.
1988 - Barış Manço'nun televizyon programı 7'den 77'ye TRT'de başladı.
1988 - Eski Diyarbakır Askeri Cezaevi İç güvenlik Komutanı Binbaşı Esat Oktay Yıldıran İstanbul'da öldürüldü.
1993 - Diyarbakır'ın Lice ilçesinde çıkan çatışmada Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Aydın şehit oldu. İlçede sokağa çıkma yasağı ilan edildi.
1997 - Kültür Bakanlığı, Oscara gidecek film olarak Eşkıyayı seçti.
2005 - Eurovision Şarkı Yarışması'nın 50. yılı şerefine Danimarka'da en iyi 14 şarkının yarıştığı bir yarışma yapıldı. İsveçli ABBA grubunun 1974 yılında yarışan Waterloo şarkısı birinci seçildi.
2009 - Windows 7 resmi olarak piyasaya çıktı.
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Süper Loto
17.10.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu050811202324
 
On Numara
21.10.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu01050719232426313233353637414245555861687172
 
Sayısal Loto
19.10.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu040610182235
 
Şans Topu
16.10.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu031117233105
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak04:51
  • Güneş06:32
  • Öğlen12:17
  • İkindi15:15
  • Akşam17:40
  • Yatsı19:09
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık