Trabzon'da buluntular çıkıyor, tarih katliamı sürüyor

Ana Sayfa » Trabzon Gündemi » Trabzon CHP'den 95. kuruluş yıldönümü kutlaması

Trabzon CHP'den 95. kuruluş yıldönümü kutlaması

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Trabzon İl ve ilçe örgütleri Trabzon Atatürk Alanı’nda CHP’nin 95 kuruluş yıl dönümünü kutladı. CHP Trabzon İl Başkan Yardımcısı Mehmet Duran, “İçinde bulunduğumuz koşullar da bu zorunluluğu ayan beyan ortaya koymaktadır. Bu nedenle çok çalışmalı ve özellikle bir daha belirtmeliyim ki en kısa sürede halkımızla sevgi, saygıyla iyi iletişimler kurmalı ve bütünleşmeliyiz. Bu partinin mensubu olmak demek vatan için, millet için, adalet için, hak için, demokrasi için, emek için, bu toprağa kefensiz giren dedelerimiz için mücadele etmek demektir” dedi.

 
9 Eylül 2018 Pazar 13:02 
Yorum YapYazdır
 
 
Trabzon CHP'den 95. kuruluş yıldönümü kutlaması

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve şehitler için saygı duruşunda bulunan partililer, İstiklal Marşı’nı okudu.

CHP‘NİN 95. YILDÖNÜMÜ KUTLU OLSUN

Basın açıklamasını okuyan CHP Trabzon İl Başkan Yardımcısı Mehmet Duran, partinin kuruluşunu anlattı.

Demokrasinin, ülkemizin, cumhuriyetin yılmaz ve yorulmaz bekçisi CHP‘nin 95. Yıldönümünü kutlamak üzere toplanmış bulunuyoruz kutlu olsun diyen CHP Trabzon İl Başkan Yardımcısı Mehmet Duran,  “Dünya demokrasilerinin en uzun ömürlü partilerinden biri olan CHP‘nin kuruluş yıldönümü kutlu olsun. Hukukun, adaletin, köylünün, işçinin, özgür yaşamın, emeğin savunucusu CHP‘nin kuruluş yıldönümü kutlu olsun. Ülkemizi düşmanına teslim etmeyen cumhuriyetimizi kuran, onu devrimlerle aydınlatan CHP‘nin 95. Yıldönümü kutlu olsun” diye konuştu.

CHP’NİN İLK KURULTAYI SİVAS KONGRESİDİR

Çok enteresan bir kuruluş tarihine sahip olan partimizin geçmişinden söz etmeden olmaz diyen Mehmet Duran sözlerini şu ifadelerle sürdürdü: “ 1. Dünya Savaşı, yenik sayılma ve imzalanan Sevr antlaşması ve Türkiye’nin her bakımdan emperyal güçlere teslim edilmesi. Ülkenin tüm kaynaklarının ve topraklarının bölüşülmesinin öngörülmesi ve en elem verici olanı da ikbal uğruna bu, ülke için son derece acımasız koşulların güle oynaya kabulü. Ha bakın, bu antlaşmanın altındaki imzalar Atatürk ve arkadaşlarına ait değildi. Bu durumdaki Türk halkı ne yapmalıydı? Elbette vatanını canı, kanı pahasına savunmalıydı ve öyle de yaptı.  Aç, sefil, bir yandan eşkıya, bir yandan düşman işgaliyle uğraşmak zorunda kalan Türk halkı, önce Kuva-yı Milliye adıyla, daha sonra Anadolu ve Rumeli Müdafa-yı Hukuk Cemiyeti adlarıyla çeşitli bölgelerde örgütlenerek düşmanıyla amansız bir mücadeleye başladı. 4 Eylül Sivas Kongresinde bu adı alan cemiyet, diğer savunma örgütleriyle birleştirildi.  Bu olay CHP’nin aynı zamanda ilk kurultayıdır.

LOZAN’A DİL UZATANLAR SEVR’DEN SÖZ ETMEZ

CHP‘nin temeli işte bu şekilde atılmış oldu. Kurtuluş Savaşı bu örgüt tarafından çok ilkel olanaklara rağmen başarılmış ve ülke düşmanlardan temizlenmiştir. Sonra bir bakıma Türkiye’nin tapusu niteliğindeki Lozan Antlaşması imzalanmıştır. (Şimdi soruyorum size Lozan’a dil uzatanlar, neden” ülkenin her şeyiyle düşmana teslim edilmesini Öngören Sevr antlaşmasını eleştirmezler, onun o müthiş kusurlarını,  bir bakıma ülkemizi düşmana pay ettiren,  yok oluşumuza geçit veren kusurlarını görmezden gelirler?)

BU PARTİ DÜNYANIN EN UZUN YAŞAYAN PARTİLERİNDEN BİRİ

İşte Kurtuluş Savaşını, arkasından Lozan’ı başaran bu cemiyet, Gazi Mustafa Kemal ve arkadaşları tarafından 9 Eylül 1923 tarihinde “Halk Fırkası” adı altında Ülkenin ilk partisi olarak teşkilatlanmıştır. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk,  partinin kurucusu ve ilk genel başkanı olmuştur. Bu parti dünyanın en uzun yaşayan partilerinden biri oldu. Bunun nedenlerine kısaca bakalım:

  Partimizin uzun ömrünün birçok nedeni vardır ama çok önem arz eden birkaçından söz edeceğim, birinci neden, bu çok özel kuruluş serüveni ve tarihi misyonudur. İkincisi, dayandığı çağdaş, teşkilatçı, yenilikçi ilkelerdir. Üçüncü neden olarak da ülkeyi kurtaran ve cumhuriyeti kuran demokratik sisteme dayalı sivil bir halk hareketi olmasını sayabiliriz. Bir başka deyişle milletimiz, düşmanıyla savaşırken, ülke uğruna kan dökerken, can verirken bir yandan da CHP’yi kurmuştur.

ULU ÖNDERİN İKİ ESERİNDEN BİRİ CHP’DİR

İşte sonuç: “dere gitti kumu kaldı.” misali gidenler gitti; partimiz dimdik ayakta. Daha nice 95 yıllara diyoruz kendisine, ömürlerce kurul gönüllere, bu senin en doğal hakkındır, diyoruz,  Ulu Önderimizin iki eserimden biri dediği CHP, çok yaşa var ol diyoruz. M. Kemal Atatürk’e dil uzatanlar aslında hedeflerinde Türk milleti ve onun kanayan yarasıyla toprağa düşmüş şehitleri olduğunu bilsinler ve biraz insanlıkları varsa utansınlar.

BU PARTİNİN MENSUBU OLMAK DEMEK VATAN İÇİN, MİLLET İÇİN, ADALET İÇİN, HAK İÇİN, DEMOKRASİ İÇİN, EMEK İÇİN, BU TOPRAĞA KEFENSİZ GİREN DEDELERİMİZ İÇİN MÜCADELE ETMEK DEMEKTİR.

Şimdi içinde bulunduğumuz dönemde kardeşliğe, barışa, kucaklaşmaya, milletimizle kol kola, el ele olmaya ihtiyacımız daha çok artmıştır. Lütfen bu görevlerimizi asla unutmayalım halkımıza koşalım. Yoksa eleştirdiklerimizle ne farkımız kalır? Yüce ulusumuzun vatanı, namusu, bağımsızlığı uğruna savaşırken kurduğu bu partiyi en kısa sürede iktidara taşımak,  hepimizin hedefi ve görevi olmalıdır, bunu asla ve bir an bile unutmayalım. İçinde bulunduğumuz koşullar da bu zorunluluğu ayan beyan ortaya koymaktadır. Bu nedenle çok çalışmalı ve özellikle bir daha belirtmeliyim ki en kısa sürede halkımızla sevgi, saygıyla iyi iletişimler kurmalı ve bütünleşmeliyiz.  Bu partinin mensubu olmak demek vatan için, millet için, adalet için, hak için, demokrasi için, emek için, bu toprağa kefensiz giren dedelerimiz için mücadele etmek demektir.

 

PARLAMENTER SİSTEMİ RESMEN ETKİSİZ HALE GETİRMİŞ

Şimdilerde, hepimizin gözlerine baka baka AKP iktidarı, sandıkla parlamenter sistemi resmen etkisiz hale getirmiş,  ülkenin demokratik yapısını ortadan kaldırmıştır. Cumhuriyetimizin tüm kazanımlarını, kurumlarını, kurduğu onca fabrikayı, dev kuruluşları sata sata bitirememiş, köylünün emeğine, alın terine, ürettiklerine yıllarca duyarsız kalmış, adeta toprağımızı, tarımımızı görmezden gelerek

lüks tüketime dayalı, satan değil satın alan bir ekonomik modeli benimsemiştir. Şimdi ekonomimizin geldiği sonuç ortadadır. “üretim, üretim; ihracat, ihracat” gibi anlamsız çığlıklar atmaya başladılar. O ünlü”ey”lerini çekerek yaşadığımız ekonomik çıkmazların vebalini o ülkeye, bu ülkeye yüklemeye başladılar. Milletimiz ulusal değerlerinden hızla uzaklaştırıldı, mili bayramlarımız adeta unutturuldu, mili marşlarımızı söylemekten çekinir olduk. Hemen hemen tüm komşu devletlerle sorunlar yaşar olduk.

GÖREVDEN KAÇMAK GİBİ BİR LÜKSE VE RAHATLIĞA SAHİP OLMADIĞIMIZI KESİNLİKLE BİLMELİ

Sevgili kardeşlerim, Bütün bu olumsuz koşulları halkımıza açık ve anlaşılır bir dille anlatmak görevi bizimdir, partimizindir.  Zira ülkemizin, cumhuriyetin var olması, yaşaması için kan dökmüş, can vermişiz.  Bu gerekçelerle kimsenin bu görevden kaçmaya hakkı yoktur.

İnanmalıyız ki biz olduğumuz sürece layık demokratik hukuk devleti var olacak ve Atatürk’ün gösterdiği çağdaş medeniyeti mutlaka yakalayacak ve geçecektir. Bundan asla şüphemiz yoktur, olamaz. Ülkemizin bu atılımları gerçekleştirmesinde hepimize büyük görevler düşüyor. Görevden kaçmak gibi bir lükse ve rahatlığa sahip olmadığımızı kesinlikle bilmeli ve görevlerimizi aksatmadan yapmalıyız. Milletimiz bu çabayı bizden bekliyor ve istiyor. Yani sorumluluklarımız ağır. Ne mutlu bize ki kula kulluk etmeyen bir partinin mensuplarıyız” ifadelerini kullandı. Konuşmadan sonra Atatürk büstüne çelenk sunuldu. CHP’li gençler hep bir ağızdan İzmir Marşı’nı söylemesi büyük alkış aldı.

 
9 Eylül 2018 Pazar 13:02 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Mehmet Polat
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Kazım DEMİR
 
Nihat Genç
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Havva GÜNAYDIN LAKUTOĞLU
 
Türker Ertürk
 
Arslan Bulut
 
Attila Aşut
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Mustafa Önsel
 
Muhammet İKİNCİ
 
Ahmet Özer
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Mehmet Erdal Çağdaş
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1396 - Niğbolu Zaferi
1566 - On birinci Osmanlı Padişahı II. Selim tahta çıktı.
1852 - Fransız Henri Giffard ilk kez zeplinle uçtu.
1882 - İstanbul Beyazıt Kütüphanesi kuruldu.
1940 - II. Dünya Savaşı içinde 129 İngiliz bombardıman uçağı Berlin'deki endüstriyel hedefleri bombaladı, ama sis sebebiyle bombaların 6sı dışında hepsi boşa gitti.
1947 - Hindistan'da Müslüman mültecileri taşıyan tren, Pencap sınırında durduruldu. Sihler, 1200 mülteciyi kurşuna dizdi.Şablon:Kaynak-lazım
1956 - Türk Dil Kurumu En İyi Yapıt Ödülünü, Ali adlı romanıyla Orhan Hançerlioğlu kazandı.
1960 - Yüksek Adalet Divanı kuruldu.
1980 - İran Irak Savaşı başladı.
1981 - Ermeni militanlar Türkiye'nin Paris Başkonsolosluğu'nu bastılar; güvenlik görevlisi Cemal Özen öldü, Başkonsolos Kaya İnal yaralandı.
1987 - Süleyman Demirel, DYP Olağanüstü Kongresinde oy birliğiyle genel başkan seçildi. Demirel, 12 Eylül askeri darbesi sonrası, siyasete resmen döndü.
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Başakşehir
6
4
1
1
13
2
Galatasaray
5
4
0
1
12
3
Kasımpaşa
5
4
0
1
12
4
Konyaspor
6
3
2
1
11
5
Beşiktaş
5
3
1
1
10
6
Malatyaspor
6
3
1
2
10
7
Ankaragücü
6
3
1
2
10
8
Göztepe
6
3
0
3
9
9
Kayserispor
6
2
2
2
8
10
Trabzonspor
6
2
1
3
7
11
Antalyaspor
5
2
1
2
7
12
Fenerbahçe
5
2
0
3
6
13
Alanyaspor
5
2
0
3
6
14
Bursaspor
6
0
5
1
5
15
Sivasspor
5
1
2
2
5
16
Çaykur Rizespor
6
0
3
3
3
17
Akhisar Bld.Spor
5
0
2
3
2
18
Erzurum BB
6
0
2
4
2
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Süper Loto
20.09.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu131735364146
 
On Numara
17.09.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu02031113181926293438434451535459606465697279
 
Sayısal Loto
22.09.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu010412274649
 
Şans Topu
19.09.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu020306203001
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak04:21
  • Güneş06:02
  • Öğlen12:25
  • İkindi15:48
  • Akşam18:24
  • Yatsı19:53
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık