Doğu Kudüs Filistin'in başkenti ilan edildi

Ana Sayfa » Trabzon Gündemi » Trabzon CHP, Emek Bürosu kuruluş bildirgesi yayınladı

Trabzon CHP, Emek Bürosu kuruluş bildirgesi yayınladı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Trabzon İl Örgütü kapsamında oluşturulan ve aralarında sendika, işçi be kamu çalışanı temsilcilerinin de bulunduğu Emek Bürosu, Türkiye'de çalışma yaşamına ilişkin temel sorun ve çözüm yollarını içeren bir bildirge yayınladı. CHP Trabzon İl Başkanı Turgay Güngör, ''CHP, işçisinden, plaza çalışanına, çiftçisinden memuruna, öğretmeninden AVM çalışanına kadar tüm emekçilerin sorunlarının dermanı olacaktır'' dedi.

 
4 Aralık 2016 Pazar 12:03 
Yorum YapYazdır
 
 
Trabzon CHP, Emek Bürosu kuruluş bildirgesi yayınladı

Çalışanların sorunlarının çözümüne katkıda bulunmak, emek dünyasıyla daha yakın ve organik bir işbirliği geliştirmek, başta işten atılma ile özlük hakları olmak üzere çalışanlara hukuki-teknik destek vermek amacıyla kurulan CHP Emek Bürosu'nun Trabzon Gazeteciler Cemiyeti'ndeki basın toplantısında, CHP Trabzon İl Başkanı Turgay Güngör, parti yöneticileri ve Emek Büro'nun bazı katılımcıları yeraldı. 

 

İşte açıklanan bildirge:

 

Bugün sizlerin de içinde olduğu milyonların geleceği için çok önemli bir adımı atıyoruz. Ülkemizde tarihin en acımasız, en ağır sömürüsü yaşanırken her yıl binlerce insanımız işyerinde iş cinayetlerine kurban giderken, açlık ve yoksulluk milyonları esir almışken,  bu kaderi değiştirecek tek parti olan Cumhuriyet Halk Partisi emeğe, alın terine insan yaşamına ve onuruna sahip çıkıyor.

 

.

 

Bugün ekonomik krizin olmadığını ülkenin büyüdüğünü  söyleyenler şunu iyi bilsinler ki; gerçeği gizleyemeyecekler. Yoksul emekçi halkın ekonomik durumu ortadadır. Rekor kıran dolar ve enflasyonla, ekonomik durum içinden çıkılmaz bir hal alırken, toplum umutsuzluğa ve korkuya itilmektedir. Tüm bu sorunların çözümüne katkı sunmak için Emek Büroları olarak yola çıktık. Biz, AKP yalanlarına karşı açık bir meydan okumayla yola çıkıyor ve emeğin bütün bileşenlerini bir araya getiriyoruz. Amacımız emeği özgürleştirecek işsize iş, yoksula aş üretecek bir düzeni kurmaktır. AKP’nin yalan, yağma ve talan düzenini emekçilerle birlikte yıkacağımızı söylüyoruz.

Bugün din ve milliyetçilik ekseninde siyaset yapanlar yüzünden emekçiler, dağınık ve çaresiz durumdadır.  AKP’nin kendi siyasetiyle tarihin en büyük krizine neden olmaktadır. Buradan çıkışın tek yolu emeğe, işsize, yoksula sahip çıkacak bir siyaseti ve örgütlenmeyi yaratmaktır. Emekçileri bir araya getirecek ve birlikte siyasete katacak tek yol emek siyasetidir. Son 14 yılda istikrar diyerek yoksul bırakılan, sosyal yardımlarla fukaralaştırılan halkımız, tüm haklarından mahrum edilmiş, örgütlü yapısı parçalanmış ve açlığa mahkûm edilmiştir.

AKP’nin 14 yıllık iktidarı sonucunda emekçiler, derin bir yoksulluk içindeler. Şu an Türkiye’de 17 milyon yoksul vatandaşımız vardır.  Nüfusun % 1’i, servetin % 54’üne sahiptir. Emekçilerin en çok karşılaştığı tehdit ise işsizliktir. Var olan 6 milyon işsizin sorumlusu AKP iktidarıdır. Çalışan her yüz kişiden 35’inin, herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna kaydı bulunmuyor. Taşeron uygulaması nedeniyle, emekçilerin geleceği ile oynanıyor. Bugün kamu ve özelde taşeron işçi sayısı bir buçuk milyonun üzerindedir. Toplam işçi sayısının yaklaşık %12’si, taşeron olarak çalıştırılıyor. AKP kendisine biat için, bir yandan emekten yana sendikacılığı engelliyor, diğer yandan yandaş sendikalar yaratıyor. Emekçilerin yaklaşık % 88’i sendikasız olarak çalışıyor. AKP iktidarı, iş kazalarını yani cinayetlerini işin fıtratında, ya da emekçinin kaderinde buluyor. Sadece 2016 yılının ilk beş ayında, 770 işçi iş kazaları sonucu yaşamını yitirmiştir. Sosyal yardımlar ile yoksulluk bitirilmek değil, sürdürülmek isteniyor. Yaklaşık 3 milyon aile yaşamını sosyal yardımlarla sürdürüyor. Mevcut siyaset yapma argümanları kültürel, mezhepsel ve etnik kimlikler üzerinden amacımız bir şekilde devam etmektedir. Bizlerin amacı, siyaseti bu kısır döngüden çıkarıp;  işçi, emekli, kamu çalışanı işsiz, güvencesiz taşeron işçilerini, yani emekçi yığınlarını gerçek gündeme uygun hale getirmektir.

 

 

 

 

Emek büroları bu bilinçle tüm sorunların tespitini yerinde yapacak, çözümler için farklı fikirlere başvuracak ve sonucunda, tüm sorun alanlarına yönelik politikalar üretecektir. Soma’dan Ermenek’e madencilerin, kadro için umutları sömürülen taşeron işçisinin, kamuda baskı altında çalışanların, HES inşaatlarında dağların başında çalışan işçinin, işsizlik yüzünden anne babasından harçlık almaya utanan gencin, aylığını aldığı zaman bile yüzü gülmeyen emeklinin sorunlarının gözlemi ve çözümü yerelden yükselerek genel politikalara dönüşecektir. Emek büroları toplumun bütün kesimlerini kucaklayarak, parti ve sendika, sivil toplum ayrımı yapmadan herkesi emek ekseninde bir araya getirmeyi ve emeğin hakkını savunmayı hedeflemektedir. Emek büroları, politika üretme süreçlerini illere ve ilçelere yayacaktır. Sadece politika üretmekle kalmayacak o ilde emek kesiminin sorunlarına bir fiil müdahil olacaktır. Türkiye’nin Sosyal Demokrat Partisi, EMEKÇİLERİN sömürülmesine, köleleştirilmesine sendikasızlaştırılmasına, güvencesizliğe ve kazanılmış hakların yok edilmesine karşı kurduğu, Emek Büroları ile mücadeleyi büyütmek amacındadır.  Bizler için emek en yüce değerdir. Bu ilkeyi benimsemiş olan emekçilerin yanında olmayı tarihsel görev sayan Cumhuriyet Halk Partisi; işçisinden, plaza çalışanına, çiftçisinden memuruna, öğretmeninden AVM çalışanına kadar tüm emekçilerin sorunlarının dermanı olacaktır.

Bu amaçla İlimizde de Emek Büromuzu kurmuş bulunmaktayız. Trabzon’un her alanında sorunların tespiti ve çözümü için var gücümüzle mücadele edeceğiz. Sorunların çözümünde gerek yerelde çözüm, gerekse ulusal alana taşımada öncü olacağımızı tüm kamuoyuna duyuruyoruz. Çocuklarımıza bırakacağımız güzel bir dünya var o dünyayı el ele kuracağız.

Bu düşüncelerle kurduğumuz Emek Bürolarında görev alan değerli arkadaşlarımızı gönülden kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyorum. Hepinizi saygı ve sevgi ile selamlıyorum.

 

 

 

 
4 Aralık 2016 Pazar 12:03 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Attila Aşut
 
Türker Ertürk
 
Mehmet Polat
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Nihat Genç
 
Kazım DEMİR
 
Mustafa Önsel
 
Havva GÜNAYDIN LAKUTOĞLU
 
Arslan Bulut
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Ahmet Özer
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1819 - Alabama, ABD'nin 22. eyaleti oldu.
1900 - Bilim adamı Max Planck, kuantum teorisini Berlin Fizik Birliği'nde sundu.
1911 - Norveçli Roald Amundsen Güney Kutbu'na ulaştı.
1927 - Çin'de Çan Kay-Şek kuvvetleri Kanton'daki komünist ayaklanmayı bastırdı.
1936 - Ankara 19 Mayıs Stadı açıldı.
1936 - İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi kuruldu.
1939 - Sovyetler Birliği, Milletler Cemiyeti üyeliğinden çıkarıldı.
1954 - Kıbrıs sorunu Birleşmiş Milletler'de görüşüldü. Türk delegesi Selim Sarper, "Kıbrıs, Türk sahillerinden 40 mil ötededir. Yunanistan'a 600 mil mesafede olan bu ada Yunanistan'ın olamaz" dedi.
1955 - Arnavutluk, Avusturya, Bulgaristan, Kamboçya, Seylan (şimdiki Sri Lanka), Finlandiya, Macaristan, İrlanda, İtalya, Ürdün, Laos, Libya, Nepal, Portekiz, Romanya ve İspanya Birleşmiş Milletler Örgütü'ne dahil edildiler.
1959 - Başpiskopos Makarios Kıbrıs Cumhuriyeti'nin ilk devlet başkanı oldu.
1960 - Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) kuruldu. 9 Ortak Pazar üyesi ile Avrupa Serbest Ticaret Birliği EFTA'ya üye 7 ülke, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada tarafından kuruldu. Türkiye de anlaşmayı imzaladı.
1960 - İstanbul Boğazı'nda Yunan ve Yugoslav tankerleri çarpıştı; 52 kişi öldü.
1962 - NASA'nın Mariner-2 adlı uzay aracı Venüs gezegeninin yakınından geçti. Mariner-2 dünyaya Venüs hakkında bilgi yolladı.
1977 - Tunç Okan'ın yönettiği 'Otobüs' filmi gösterime girdi.
1977 - CHP'li Aytekin Kotil İstanbul Belediye Başkanı oldu.
1981 - İsrail, Suriye kontrolündeki Golan Tepeleri'ni ilhak etti.
1983 - İstanbulVaniköy'deki 100 yıllık Hasan Birinci Yalısı çıkan yangında tamamen yandı.
1989 - Şili'de ilk demokratik seçimler yapıldı.
1990 - Polonyalı futbolcu Koseçki 2 milyon dolara Galatasaray'a transfer oldu; bu rakam Türkiye'de o güne kadar ödenen en yüksek transfer ücretiydi.
1994 - Demokrasi Partisi (DEP) avukatlarından Av. Faik Candan öldürülmüş olarak bulundu.
1996 - Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu'nun (KESK) Ankara'da düzenlediği "Demokratik devlet, halk için bütçe" mitingine 100.000 kişi katıldı.
1999 - Fransa'dan Türkiye'ye iadesi kararlaştırılan organize suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı Türkiye'ye getirildi.
2002 - DYP 7. olağan büyük kongresi'nde, Elazığ milletvekili Mehmet Ağar, Genel Başkan seçildi.
2002 - Irak`taki BM silah denetçileri şefi Hans Blix, Irak`tan geçmişte ve şu anda kimyasal, biyolojik ve balistik füze programlarıyla ilgili çalışan bilim adamlarının listesini istedi.
 
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Galatasaray
15
10
2
3
32
2
Başakşehir
15
9
3
3
30
3
Fenerbahçe
15
8
5
2
29
4
Beşiktaş
15
7
6
2
27
5
Kayserispor
15
7
6
2
27
6
Göztepe
15
8
3
4
27
7
Trabzonspor
15
7
4
4
25
8
Bursaspor
15
7
3
5
24
9
Sivasspor
15
7
1
7
22
10
Akhisarspor
15
5
4
6
19
11
Kasımpaşa
15
5
3
7
18
12
Aytemiz Alanyaspor
15
5
2
8
17
13
Malatyaspor
15
4
4
7
16
14
Osmanlıspor
15
4
2
9
14
15
Konyaspor
15
4
2
9
14
16
Antalyaspor
15
3
5
7
14
17
Gençlerbirliği
15
3
3
9
12
18
Karabükspor
15
2
2
11
8
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Süper Loto
07.12.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu010609114549
 
On Numara
11.12.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu05070811132122373843454647495157586163717879
 
Sayısal Loto
09.12.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu020711283246
 
Şans Topu
13.12.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu080911172306
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak05:42
  • Güneş07:31
  • Öğlen12:27
  • İkindi14:47
  • Akşam17:01
  • Yatsı18:38
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık