Perinçek'ten çok tartışma yaratacak açıklama

Ana Sayfa » Trabzon Gündemi » Trabzon CHP, Emek Bürosu kuruluş bildirgesi yayınladı

Trabzon CHP, Emek Bürosu kuruluş bildirgesi yayınladı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Trabzon İl Örgütü kapsamında oluşturulan ve aralarında sendika, işçi be kamu çalışanı temsilcilerinin de bulunduğu Emek Bürosu, Türkiye'de çalışma yaşamına ilişkin temel sorun ve çözüm yollarını içeren bir bildirge yayınladı. CHP Trabzon İl Başkanı Turgay Güngör, ''CHP, işçisinden, plaza çalışanına, çiftçisinden memuruna, öğretmeninden AVM çalışanına kadar tüm emekçilerin sorunlarının dermanı olacaktır'' dedi.

 
4 Aralık 2016 Pazar 11:03 
Yorum YapYazdır
 
 
Trabzon CHP, Emek Bürosu kuruluş bildirgesi yayınladı

Çalışanların sorunlarının çözümüne katkıda bulunmak, emek dünyasıyla daha yakın ve organik bir işbirliği geliştirmek, başta işten atılma ile özlük hakları olmak üzere çalışanlara hukuki-teknik destek vermek amacıyla kurulan CHP Emek Bürosu'nun Trabzon Gazeteciler Cemiyeti'ndeki basın toplantısında, CHP Trabzon İl Başkanı Turgay Güngör, parti yöneticileri ve Emek Büro'nun bazı katılımcıları yeraldı. 

 

İşte açıklanan bildirge:

 

Bugün sizlerin de içinde olduğu milyonların geleceği için çok önemli bir adımı atıyoruz. Ülkemizde tarihin en acımasız, en ağır sömürüsü yaşanırken her yıl binlerce insanımız işyerinde iş cinayetlerine kurban giderken, açlık ve yoksulluk milyonları esir almışken,  bu kaderi değiştirecek tek parti olan Cumhuriyet Halk Partisi emeğe, alın terine insan yaşamına ve onuruna sahip çıkıyor.

 

.

 

Bugün ekonomik krizin olmadığını ülkenin büyüdüğünü  söyleyenler şunu iyi bilsinler ki; gerçeği gizleyemeyecekler. Yoksul emekçi halkın ekonomik durumu ortadadır. Rekor kıran dolar ve enflasyonla, ekonomik durum içinden çıkılmaz bir hal alırken, toplum umutsuzluğa ve korkuya itilmektedir. Tüm bu sorunların çözümüne katkı sunmak için Emek Büroları olarak yola çıktık. Biz, AKP yalanlarına karşı açık bir meydan okumayla yola çıkıyor ve emeğin bütün bileşenlerini bir araya getiriyoruz. Amacımız emeği özgürleştirecek işsize iş, yoksula aş üretecek bir düzeni kurmaktır. AKP’nin yalan, yağma ve talan düzenini emekçilerle birlikte yıkacağımızı söylüyoruz.

Bugün din ve milliyetçilik ekseninde siyaset yapanlar yüzünden emekçiler, dağınık ve çaresiz durumdadır.  AKP’nin kendi siyasetiyle tarihin en büyük krizine neden olmaktadır. Buradan çıkışın tek yolu emeğe, işsize, yoksula sahip çıkacak bir siyaseti ve örgütlenmeyi yaratmaktır. Emekçileri bir araya getirecek ve birlikte siyasete katacak tek yol emek siyasetidir. Son 14 yılda istikrar diyerek yoksul bırakılan, sosyal yardımlarla fukaralaştırılan halkımız, tüm haklarından mahrum edilmiş, örgütlü yapısı parçalanmış ve açlığa mahkûm edilmiştir.

AKP’nin 14 yıllık iktidarı sonucunda emekçiler, derin bir yoksulluk içindeler. Şu an Türkiye’de 17 milyon yoksul vatandaşımız vardır.  Nüfusun % 1’i, servetin % 54’üne sahiptir. Emekçilerin en çok karşılaştığı tehdit ise işsizliktir. Var olan 6 milyon işsizin sorumlusu AKP iktidarıdır. Çalışan her yüz kişiden 35’inin, herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna kaydı bulunmuyor. Taşeron uygulaması nedeniyle, emekçilerin geleceği ile oynanıyor. Bugün kamu ve özelde taşeron işçi sayısı bir buçuk milyonun üzerindedir. Toplam işçi sayısının yaklaşık %12’si, taşeron olarak çalıştırılıyor. AKP kendisine biat için, bir yandan emekten yana sendikacılığı engelliyor, diğer yandan yandaş sendikalar yaratıyor. Emekçilerin yaklaşık % 88’i sendikasız olarak çalışıyor. AKP iktidarı, iş kazalarını yani cinayetlerini işin fıtratında, ya da emekçinin kaderinde buluyor. Sadece 2016 yılının ilk beş ayında, 770 işçi iş kazaları sonucu yaşamını yitirmiştir. Sosyal yardımlar ile yoksulluk bitirilmek değil, sürdürülmek isteniyor. Yaklaşık 3 milyon aile yaşamını sosyal yardımlarla sürdürüyor. Mevcut siyaset yapma argümanları kültürel, mezhepsel ve etnik kimlikler üzerinden amacımız bir şekilde devam etmektedir. Bizlerin amacı, siyaseti bu kısır döngüden çıkarıp;  işçi, emekli, kamu çalışanı işsiz, güvencesiz taşeron işçilerini, yani emekçi yığınlarını gerçek gündeme uygun hale getirmektir.

 

 

 

 

Emek büroları bu bilinçle tüm sorunların tespitini yerinde yapacak, çözümler için farklı fikirlere başvuracak ve sonucunda, tüm sorun alanlarına yönelik politikalar üretecektir. Soma’dan Ermenek’e madencilerin, kadro için umutları sömürülen taşeron işçisinin, kamuda baskı altında çalışanların, HES inşaatlarında dağların başında çalışan işçinin, işsizlik yüzünden anne babasından harçlık almaya utanan gencin, aylığını aldığı zaman bile yüzü gülmeyen emeklinin sorunlarının gözlemi ve çözümü yerelden yükselerek genel politikalara dönüşecektir. Emek büroları toplumun bütün kesimlerini kucaklayarak, parti ve sendika, sivil toplum ayrımı yapmadan herkesi emek ekseninde bir araya getirmeyi ve emeğin hakkını savunmayı hedeflemektedir. Emek büroları, politika üretme süreçlerini illere ve ilçelere yayacaktır. Sadece politika üretmekle kalmayacak o ilde emek kesiminin sorunlarına bir fiil müdahil olacaktır. Türkiye’nin Sosyal Demokrat Partisi, EMEKÇİLERİN sömürülmesine, köleleştirilmesine sendikasızlaştırılmasına, güvencesizliğe ve kazanılmış hakların yok edilmesine karşı kurduğu, Emek Büroları ile mücadeleyi büyütmek amacındadır.  Bizler için emek en yüce değerdir. Bu ilkeyi benimsemiş olan emekçilerin yanında olmayı tarihsel görev sayan Cumhuriyet Halk Partisi; işçisinden, plaza çalışanına, çiftçisinden memuruna, öğretmeninden AVM çalışanına kadar tüm emekçilerin sorunlarının dermanı olacaktır.

Bu amaçla İlimizde de Emek Büromuzu kurmuş bulunmaktayız. Trabzon’un her alanında sorunların tespiti ve çözümü için var gücümüzle mücadele edeceğiz. Sorunların çözümünde gerek yerelde çözüm, gerekse ulusal alana taşımada öncü olacağımızı tüm kamuoyuna duyuruyoruz. Çocuklarımıza bırakacağımız güzel bir dünya var o dünyayı el ele kuracağız.

Bu düşüncelerle kurduğumuz Emek Bürolarında görev alan değerli arkadaşlarımızı gönülden kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyorum. Hepinizi saygı ve sevgi ile selamlıyorum.

 

 

 

 
4 Aralık 2016 Pazar 11:03 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Türker Ertürk
 
Nihat Genç
 
Havva GÜNAYDIN LAKUTOĞLU
 
Mehmet Polat
 
Mustafa Önsel
 
Attila Aşut
 
Arslan Bulut
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Ahmet Özer
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Kazım DEMİR
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1827 - Navarin Baskını. İngiliz, Fransız, Rus birleşik filosu, Yunanistan açıklarında Navarin'de Osmanlı donanmasını tahrip etti.
1905 - Galatasaray Spor Kulübü kuruldu.
1921 - Fransızlar'ın Anadolu'dan çekilmesi. TBMM ile Fransa hükümeti arasında Ankara Anlaşması imzalandı. Fransa adına Franklin Bouillon'un sürdürdüğü görüşmeler sonrasında, Fransa işgal ettiği Anadolu topraklarından çekildi.
1927 - Mustafa Kemal Atatürk'ün Kurtuluş Savaşı'nı anlattığı 15 20 Ekim 1927 tarihlerinde Cumhuriyet Halk Partisi 2. Kongresinde otuz altı buçuk saat süren tarihi konuşması
1935 - Milliyetçi hükümete karşı Mao Zedung'un başlattığı ve bir yıl süren 6.000 millik Uzun Yürüyüş sona erdi. Mao önderliğindeki Birinci Öncü Ordu Yenan'a girdi.
1940 - Nüfus sayımı. Türkiye'nin nüfusu: 17.820.950.
1941 - II. Dünya Savaşı: Alman işgalindeki Sırbistan'da binlerce sivil öldürüldü: Kragujevac katliamı.
1942 - Ekmek karneleri dağıtılmaya başladı.
1944 - Sovyet Kızıl Ordu Belgrad'a girdi. Aynı gün Gestapo, Alman anti-faşist ve sosyal demokrat Julius Leber'i kurşuna dizdi.
1945 - Mısır, Suriye, Irak ve Lübnan, Filistin topraklarında devlet kurmak isteyen yahudilere karşı Arap Cemiyeti'ni kurdu.
1949 - Minik Vali olarak tanınan Ordinaryüs Prof. Dr. Fahrettin Kerim Gökay, İstanbul Valiliği ve Belediye Başkanlığı görevine başladı.
1954 - Britanya'da 51 bin liman işçisi greve gitti. Britanya'nın deniz ticareti yarı yarıya durdu.
1954 - Dünya Bankası genel sekreteri Türkiye'ye geldi. Genel sekreter "Türkiye ekonomik geleceği çok parlak bir ülkedir" dedi.
1959 - III. Akdeniz Oyunları Beyrut'ta düzenlendi. Türk grekoromen milli takımı şampiyon oldu. Türkiye 4 altın, 2 gümüş, 1 bronz madalya aldı.
1968 - Meksiko Olimpiyatları'nda serbest güreşte 78 kiloda Mahmut Atalay ve 97 kiloda Ahmet Ayık altın madalya kazandılar.
1968 - ABD'nin öldürülen başkanlarından John F. Kennedy'nin eşi Jacqueline Kennedy Yunanlı armatör Aristotle Onassis ile evlendi.
1978 - İTÜ Elektrik Fakültesi dekanı Ord.Prof. Bedri Karafakioğlu İstanbul'da uğradığı silahlı saldırı sonucunda yaşamını yitirdi.
1980 - Yunanistan, NATO askeri kanadına yeniden girdi.
1982 - Bir gün önce anayasa metnini açıklayan MGK, devlet başkanı Kenan Evren'in anayasayla ilgili konuşmalarını eleştirmeyi yasakladı.
1984 - Bilkent Üniversitesi kuruldu.
1985 - 12. Nüfus sayımı. Türkiye'nin nüfusu: 50.664.458. İstanbul'un nüfusu: 5.475.982
1992 - Bingöl'ün Solhan ilçesi Hazarşah köyü yakınlarında, bir otobüsü durduran PKK militanları 19 yolcuyu kurşuna dizerek öldürdü, 6 kişiyi yaraladı.
2002 - Sırbistan ile birlikte Yugoslavya'yı oluşturan Karadağ'da yapılan genel seçimlerde, devlet başkanı Milo Cukanoviç'in bağımsızlık yanlısı partisi meclis çoğunluğunu elde etti.
2008 - Ergenekon davası'nın ilk duruşması Silivri Cezaevi içindeki Adliye'de görülmeye başlandı.
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak04:50
  • Güneş06:30
  • Öğlen12:17
  • İkindi15:17
  • Akşam17:42
  • Yatsı19:11
 
Süper Loto
19.10.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu031217284748
 
On Numara
16.10.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu01061213141619273537384049515255646568697580
 
Sayısal Loto
14.10.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu040612333445
 
Şans Topu
18.10.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu010215162512
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık