Van’da bitmeyen yasak yine uzadı

Ana Sayfa » Ekonomi » TOBB Başkanı Trabzon'da konuştu

TOBB Başkanı Trabzon'da konuştu

Cari açık uyarısı

 
13 Kasım 2012 Salı 05:49 
Yorum YapYazdır
 
 
TOBB Başkanı Trabzon'da konuştu


Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "10 sene önce hiçbir odam proje yapamıyordu, yapma kabiliyeti yoktu. İngilizce bilen personel dahi yoktu. Şimdi benim odalarım İngilizce konuşuyor, proje yapar noktaya geldi" dedi.

 

Hisarcıklıoğlu, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonu'nda 60. kuruluş yıl dönümü nedeniyle düzenlenen törene katılarak Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası, Trabzon Ticaret Borsası ve Of Ticaret ve Sanayi Odası Meclis üyelerine plaket verdi.

Hisarcıkoğlu, burada yaptığı konuşmada, TOBB'un 60. kuruluş yıldönümünü kutladıklarını belirterek, "İnsanlar mutlu günlerini, aileleriyle paylaşırlar. Biz de tüm Türkiye'deki meclis üyeleri olarak 10 bin 500 kişilik bir aileyiz. 60. yaş günümüzü ailemizle kutlamak için buradayız" diye konuştu.

"Eğer bir hizmet varsa, başarı varsa bu hepimizin ortak başarısı" diyen Hisarcıkoğlu, "Birlik beraberlik olmadan başarı gelmesi mümkün değil. Camia olarak aramızda kırgınlıklar, tartışmalar olabilir ama bu bir gün iki gün sürer. Daha uzun sürmez. Biz de uzun süren düşmanlıklar hiç olmadı. Aile içinde birlik beraberlik olunca bir başarı varsa bu başarı 10 bin 500 kişilik ailenin başarısıdır. Başarının tek sahibi sizlersiniz" ifadelerini kullandı.

Göreve başladığında çalışan personel itibariyle 365 oda ve borsadan sadece 5'ininde İngilizce konuşulabildiğini dile getiren Hisarcıkoğlu, "Şu an bilmeyen sadece 10, 355'i İngilizce konuşuyor. 10 sene önce hiçbir oda proje yapamıyordu, yapma kabiliyeti yoktu. İngilizce bilen personel dahi yoktu. Şimdi benim odalarım İngilizce konuşuyor, proje yapar noktaya geldi. Geçen mayıs itibariyle söylüyorum AB Projeleri dahil odalarımın almış olduğu proje yekünü 410 milyon lira" diye konuştu.

Kalite ve standardı hep beraber arttırdıklarını ifade eden Hisarcıkoğlu, şöyle devam etti:

"Bir tane yaptığımız işi anlatayım, Sarp Sınır Kapısı. Modernizasyonla ne geldi biliyor musunuz bütün sınır kapılarında toplam bizim yatırım tutarımız 250 milyon lira. Devlet yapsa kaça yapardı, en az 500'e olurdu. Bu 500 kimin cebinden çıkacaktı. Yine sizin cebinizden çıkacaktı. Vergi veren sizsiniz. Biz üretmezsek, almazsak, satmazsak adam çalıştırmazsak vergi var mı. Biz vergi vermesek nasıl dönecek bu devletin çarkı. İpsala Kapısı 15 sene sürmüş. İpsala Kapası'nı bana verdikleri zaman proje yarım haldeydi. İlk tespitimiz o projede peronu yapıyorsunuz ya perona kamyon girmiyor.

15 sene devlet parayı harcamış, o proje bitseydi kamyon giremeyecekti. 250 milyon harcadın da ne oldu ihracatımızın yüzde 50'sini kara gümrük kapılarından yapıyoruz. Kamyonların bekleme süresi, modernizasyon olmadan öncesiyle şimdiki arasında yarı yarıya azaldı. Gümrük Bakanlığımız ile beraber yaptık hesaplamayı 1 yıllık bekleme süresinin azalmasından dolayı navlunun ucuzlamasının getirdiği ihracatçı sektöre avantaj tam 410 milyon lira. Yani TOBB ne iş yapıyor, odalar ne iş yapıyor kardeşim diye soruyor bazıları. İşte bak arkadaş 410 milyon lirayı cebine koydu. Dünyaya bu konuda örnek rol model olduk."

 

-Dünya ve Türk ekonomisindeki gelişmeler-

Dünya ekonomisinde yaşanan ekonomik gelişmelere ilişkin bilgiler veren Hisarcıkoğlu, şunları kaydetti:

"Özellikle Obama'nın kazanmasından sonra dünya politikasındaki, dünyadaki gelişmeler bizi ilgilendiriyor. Obama ülke içindeki yapılanmaya odaklanacağım diye kendi halkından oy istedi, söz verdi. Dışarıyla çok ilgilenmeyeceğim ülke içine odaklanacağım dedi ki bu ABD için hayırlı olur. Dünya ekonomisi açısından, dünya ekonomisinin lideri konumunda olan ABD açısından olumlu olur, dünyadaki ülkelerin de rahat etmesi açısından daha rahat bir dönem olur diye düşünüyorum."

Avrupa Birliği ülkelerinde israfın yaşadıkları krizde önemli etken olduğunu ifade eden Hisarcıkoğlu, "10 sene önce bizim başımızdaydı bu. Onlar israf ettiler, inşallah bundan sonra tutumlu olurlar. Ama bizim için çok önemli. Çünkü çok önemli ticari ortağımız bizim. İhracımız yüzde 60'lardan yüzde 40'lara düştü. Büyük bir pazar. Şimdi onlar ne kadar zengin olursa bize pazar o kadar açık. Bundan da en büyük faydalanacak olan biziz" diye konuştu.

,

-Türkiye'nin kredi notu-

Hisarcıkoğlu, Türkiye'nin krizden en hızlı çıkan ülkelerden biri olduğunu, bunun da Türk özel sektörü sayesinde olduğunu anlattı.

Uluslararası derecelendirme kuruluşlarının Türkiye'nin kredi notunda düzenlemelere gittiğine değinen Hisarcıkoğlu, şunları söyledi:

"Bu bizim kredi faizlerinin düşmesine sebep verecek. Bu da ülke olarak borçlanmamız açısından faydalı olacak. Faiz oranları düşünce bizim üzerimizdeki yük de azalacak. Ama bunun bir riski var, bu sefer içeriye çok fazla döviz girerse döviz fiyatları aşağıya iner. Bu sefer ihracat yapan kardeşlerim de ya bu döviz fiyatları düştü ne yapalım derler. Şu anda ekonomi kurmaylarının, ekonomiden sorumlu bakanlarımızın almış olduğu tedbirler doğru fakat bunların hiçbiri bizim cari açığı azaltmaya yetmiyor. Bir kronik hastalığımız var, cari açık. Sanayi politikaları ve enerji politikaları muhakkak cari açığı azaltır noktada olması lazım."

 

TRABZON MESAJLARI

Bölge ve Trabzon’la ilgili mesajlar

 


Kendisinin resmen Trabzonsporlu olduğunu ve altın rozeti taktığının altını çizen Hisarcıkoğlu, konuşmasının ikinci kısmını bölge ve Trabzon’a ayırdı.

 


Hisarcıklıoğlu, TTSO Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu’nun iş dünyası adına gündeme getirdiği 5084 sayılı İstihdamın Teşviki Yasası’nın devamı konusunda mesajın alındığını ifade etti. Bu konuda gerekli girişimlerde bulunacağını kaydeden Hisarcıklıoğlu, durumu Başbakan Erdoğan’la da görüşeceğini dile getirdi.

 


TOBB olarak Trabzon’da yapılacak Mağlık Meslek Enstitüsü ve akabinde hastane yatırımı için de konuşan Başkan Hisarcıklıoğlu, TTSO’nun bir önceki meclis toplantısında konunun tartışılmasına üzüldüğünü ifade etti.

 


Başkan Hisarcıklıoğlu, son olarak KOSGEB desteklerinden yararlanan iş dünyasına ödemelerde yaşanan sorunu gündeme getiren Başkan Hacısalihoğlu’nun talebinden bilgi sahibi olduğunu ve bu konuda girişimlerde bulunacağını vurguladı.

 


Başkan Hisarcıklıoğlu, iş dünyasına yaptığı çağrıda özellikle UMEM-Beceri 10  Projesi kapsamından yararlanılmasını istedi. Bu konuda üye işyerlerinin eleman alımlarında TTSO’ya müracaat etmeleri gerektiğini söyledi.

 


Hisarcıklıoğlu, “UMEM kapsamında bir kişiyi meslek sahibi yaptığınızda hem topluma hem de işyerinize büyük bir katkı vermiş oluyorsunuz. 3 ay boyunca istediğiniz eleman eğitim alıyor. Üstelik cebine günde 20 TL harçlık konuyor. 3 ay sonra işyerinizde çalıştırmaya başlıyorsunuz. Bu kez de cebine günde 25 TL para konuyor. 3 ayın sonunda eğer başarılı olmuş derseniz bu işçiyi sertifikalandırıyorsunuz. Sonra da istihdam ettiğinizde 4,5 yıl boyunca SSK işveren payının yüzde 18’i projeden karşılanıyor. Sizden istirham ediyorum ülkemizdeki istihdam sorununa karşı bu projeye sahip çıkın, gençlerimizi iş ve meslek sahibi yapın” dedi.

 


Kredi Garanti Fonu Trabzon’da yüzde 50 düzeyinde başvurulara onay verdiğini kaydeden Hisarcıklıoğlu, “Bu şu demek. Eğer kredi teminatı sağlamada zorluk çekiyorsanız, KGF size teminat veriyor. Ve 27 banka bu teminatı kabul ediyor. Bundan da istifade edin” diye konuştu.

 


TOBB’un Türkiye genelinde proje yazma kapasitesinin oda ve borsalarda artırdığını kaydederek bu kapsamda kurulan ABİGEM Trabzon’un Türkiye genelinde en başarılı ABİGEM olmasının kendisini mutlu ettiğini söyledi. Başkan Hisarcıklıoğlu, “ABİGEM Trabzon’a bölgedeki tüm oda ve borsalar ortaktır. Siz ihracat yapmak istiyorsunuz, proje yazmak istiyorsunuz, hibe fon almak istiyorsunuz bunların tümü ABİGEM’deki uzmanlar tarafından size sağlanmaktadır. Size sadece ABİGEM’e başvurmak kalıyor. Her türlü sıkıntınız için çözüm danışmanlığı oluşturuldu. Bundan da istifade edin” şeklinde konuştu.

 


TTSO Meclis Başkanı Ulusoy, “TOBB en güzel günlerini yaşıyor, her şey iyi gidiyor”

 


TTSO Meclis Başkanı Ali Osman Ulusoy, konuşmasında Başkan Hisarcıklıoğlu döneminde TOBB’un en güzel günlerini yaşadığını belirterek kendisini imkanlar elverdiği ölçüde kurumun başında görmek istediklerini söyledi.

 


Ulusoy, konuşmasında şunları dile getirdi:

 


“TOBB’da uzun yıllara dayalı çalışmalarımız var. 8 ayrı başkanla çalıştım. Sayın Başkan sağ olsun, bizi hiç ihmal etmedi. Trabzon’a bu 14. gelişleri. Bu plaket töreni için de kendilerine teşekkür ediyoruz. Gelecek dönem seçim var, Başkanın düşüncesini bilmiyorum ama gönül kalmasını istiyor. Tabii bu konuda kanunlar var. Kadroların değişmesi fazla bir fayda getirmiyor. Bu görevler hem kurs oluyor hem eğitim oluyor arkasından da hizmet oluyor. TOBB en güzel günlerini yaşıyor, en güzel hizmetlerini veriyor, her şey iyi gidiyor. İnşallah Allah hepimize sağlık sıhhat verir. Gelecekte Başkanın kaldığı günlerde kendisine başarılar diliyoruz.”

 


TTSO Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Başkan Hisarcıklıoğlu’na teşekkür etti

 


TTSO Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, programda yaptığı konuşmada Trabzon iş dünyası olarak Başkan Hisarcıklıoğlu’ndan taleplerini ve bunların gerekçelerini dile getirdi, verdiği destekler dolayısıyla da kendisine teşekkür etti.

 


“Başkan Hisarcıklıoğlu, TOBB’un çitasını çok yükseklere çıkarmıştır”

 


Başkan Hisarcıklıoğlu döneminde TOBB’un çitasının çok yükseldiğini belirten Hacısalihoğlu, “Bundan sonra bu seviyeye ulaşmanın mümkün olup olmadığını düşünmüyoruz çünkü bu seviyeye ulaşmak öyle kolay bir iş değildir. Bunun gerekçelerini yakından takip ettiğimiz için bu doğrultuda Sayın Başkanımıza ayrıca teşekkür ediyoruz” dedi.

 


“5084 Sayılı Kanunun 2015’e kadar uzatılmasını bekliyoruz”

 


İş dünyası ve istihdam açısından son derece önemli olan 5084 Sayılı Yatırımların ve İstihdamın Teşviki Kanunu’nun 2015 yılına kadar uzatılmasını beklediklerini belirten Hacısalihoğlu, “İş camiası olarak üzerinde özellikle durmak istediğim bir konu, 5084 sayılı İstihdamın Teşviki ile ilgili kanundur. Bu teşvik hepimizin bildiği gibi 31 Aralık 2012 tarihinde sona erecektir. Ama ortada önemli bir gerekçemiz vardır. O da Hükümetimizin orta vadeli programda büyüme oranlarını tekrar gözden geçirmesine paralel olarak yüzde 8-9’larda olan büyüme oranlarının 3-4’lere çekilmesi önümüzdeki 3 yıl içerisinde bazı düzenlemelerin olması gerektiğidir. Bu paralelden bakıldığında iş camiasının da bu düzenlemeler içinde gerekli desteklerin devam etmesi beklentisi vardır. Eğer ekonomimiz iyi gitseydi biz yüzde 8-10’lar seviyesinde büyümemiz olacaktı. Ama madem ki bunu 4-5’ler düzeyine çektik, bu yasanın da 2015’e kadar uzaması önemli bir gerekçe olacaktır. Bu konunun Sayın Başkanımızın Başbakan ve Bakanlarla görüştüğünü biliyoruz ve desteğini ayrıca bekliyoruz” dedi.

 


“KOSGEB ödemelerinde yaşanan sorunlar piyasayı etkilemektedir”

 


Bir başka önemli sorunun da KOSGEB ödemelerindeki gecikmeden kaynaklandığını ifade eden Başkan Hacısalihoğlu, “KOBİ kapsamındaki kurumlarımızın KOSGEB’le ilişkileri doğrultusunda önemli sorunlar yaşanmaktadır. Son zamanlarda KOSGEB desteklerini tamamen durdurur niteliktedir ve piyasaya olan geçmiş projelerin ödenmesinde de önemli aksaklıklar olmaktadır. Bunların düzeltilmesi konusunda çalışmalar yapılması gerekmektedir. Bu konuda bizlere düşeni yaparız ama Sayın Başkanımızın bu konuya el atması da en büyük arzumuzdur” diye konuştu.

 


“Sağlık Bilimleri Fakültesi için Sayın Başkanımıza şükranlarımızı sunuyoruz”

 


TOBB tarafından Trabzon’da yapılacak Sağlık Bilimleri Fakültesi için Başkan Hisarcıklıoğlu’na teşekkür eden Hacısalihoğlu, şöyle konuştu:

 


“Diğer taraftan Sayın Başkanımıza özellikle bir teşekkürde bulunmak istiyoruz. Hepimizin bildiği gibi sağlık sektörünün 2023 programında önemli adımlar atılmakta ve önümüzdeki 10 yıl içinde sağlık sektörünün alt yapısının gelişmesiyle ilgili önemli programlar yapılmaktadır. Sayın Başkanımızın TOBB olarak şehrimizde bir Sağlık Bilimleri Fakültesi kurulması konusunda atmış olduğu adım ve bizlere vermiş olduğu desteğe şimdiden sonsuz teşekkür ve şükranlarımızı sunuyoruz. Bu elbette şehrimiz için küçük bir yatırım değildir, şehrin ekonomisine sürekli bir katkı sağlayacağı aşikardır. Belki devamında yine TOBB’un desteğiyle bir uygulama hastanesini fakültenin yakınında yapabiliriz. Ama önemli olan bu adımın atılmasıydı bundan dolayı Sayın Başkanımıza teşekkür ediyorum.”

 


TTB Meclis Başkanı Mehmet Cirav, TOBB’un Hisarcıklıoğlu’nun Başkanlığı döneminde birçok alanda önemli işler başardığını belirterek kendisinin bir dönem daha Başkanlıkta kalmasını istediğini söyledi.

 


Of TSO Meclis Başkanı Zuhal Akyüzlü, böylesine büyük bir camiada yer almaktan dolayı büyük mutluluk duyduğunu belirterek TOBB 60. yılı kutlamanın sevincini yaşadığını dile getirdi.

 


Konuşmanın ardından TOBB’un 60. Kuruluş yıldönümü dolayısıyla TTSO, TTB ve OF TSO Meclis üyelerine Başkan Hisarcıklıoğlu tarafından plaket verildi.


 
13 Kasım 2012 Salı 05:49 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Türker Ertürk
 
Mustafa Önsel
 
Attila Aşut
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Nihat Genç
 
Havva GÜNAYDIN LAKUTOĞLU
 
Arslan Bulut
 
Çiğdem KOÇ
 
Kazım DEMİR
 
Ahmet Özer
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Mehmet Polat
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Muhammet İKİNCİ
 
Abdulkadir TİRYAKİOĞLU
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Mehmet Erdal Çağdaş
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1793 - Fransa kraliçesi Marie Antoinette giyotinle idam edildi.
1924 - Topkapı Sarayı müze olarak ziyarete açıldı.
1940 - Varşova gettosu Nazi SS birlikleri tarafından kuruldu.
1951 - Pakistan başbakanı Ali Han öldürüldü.
1964 - Çin, ilk atom bombasını patlatarak dünyanın 4. nükleer gücü oldu.
1966 - CHP genel başkanı İsmet İnönü, cumhurbaşkanı Cemal Gürsel'e yazdığı mektubu kamuoyuna açıkladı. İnönü, Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan'ın idamlarının durdurulmasını istedi.
1970 - Enver Sedat, Mısır devlet başkanı oldu.
1978 - Polonyalı kardinal Karol Wojtla, II. Jean Paul olarak Papa seçildi.
1981 - Isparta cezaevinden izinli çıkan Yılmaz Güney'in yurt dışına kaçtığı ortaya çıktı.
1984 - 3 bin imzalı Gökova'da Santrale Hayır dilekçesi cumhurbaşkanı Kenan Evren'e iletildi.
1990 - Sovyetler Birliği cumhurbaşkanı Gorbaçov, serbest piyasa ekonomisine geçileceğini açıkladı.
1992 - Türk Silahlı Kuvvetleri, Irak'ın kuzeyindeki Haftanin bölgesinde sınır ötesi harekat başlattı.
1994 - Türk asıllı Alman vatandaşları Leyla Onur ile Cem Özdemir, Almanya parlamentosuna milletvekili seçildi.
2002 - Irak devlet başkanı Saddam Hüseyin, 7 yıllık yeni görev süresi için düzenlenen halk oylamasında oyların tamamını aldı.
2002 - ABD başkanı George Bush, ABD kongresinin onayladığı, Irak'a savaş açma yetkisi veren kararı imzaladı.
2007 - MacGyver adlı Amerikan dizisinin 7 sezonluk bütün bölümlerini içeren DVD'si çıktı.
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Süper Loto
10.10.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu051218434649
 
On Numara
14.10.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu08141623252627293940414652596061636467717376
 
Sayısal Loto
12.10.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu050621273746
 
Şans Topu
09.10.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu031114283101
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak04:45
  • Güneş06:25
  • Öğlen12:18
  • İkindi15:22
  • Akşam17:49
  • Yatsı19:17
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık