MB'ndan dolar ve enflasyon için kötü haber

Ana Sayfa » Siyaset » Tek yetkili Erdoğan!

Tek yetkili Erdoğan!

Uyum KHK’leri ile tüm alanlarda tek karar verici Cumhurbaşkanı oldu, bakanlıkların ve ilgili kurumların görüş ve önerisinin alınması kaldırıldı. Cumhurbaşkanı, emniyet istihbarat, vergi oranları gibi pek çok kritik konuda tek yetkili.

 
9 Temmuz 2018 Pazartesi 07:23 
Yorum YapYazdır
 
 
Tek yetkili Erdoğan!

Hükümetin çıkardığı uyum KHK’leri, yeni sisteme geçiş için teknik düzenlemeler gibi gösterilse de ‘tek adam, tek yetki’ sistemini yasallaştırıyor. Yasalardaki tüm ‘Başbakanlık’ ve ‘Bakanlar Kurulu’ ifadeleri ‘Cumhurbaşkanı’yla değiştirilirken, Cumhurbaşkanı her alanda tek belirleyici hale getirildi. Üniversitelerdeki kadroların belirlenmesinden, kültür alanında yönetmelik çıkarmaya, yedek subaylığın süresinin belirlenmesinden kimlerin Türk vatandaşlığına alınıp vatandaşlıktan çıkarılacağına, nüfus planlamasından polislerin istihbarat çalışmalarına kadar neredeyse her alanda ilgili bakanlıkların ve kurumlarının önerisi ve görüşünün alınması uygulaması kaldırıldı. Hükümetin 218 maddelik son uyum KHK’sinde dikkat çeken düzenlemelerden bazıları şöyle:

-Kadroları serbest bırakma: Yükseköğretim Kurumları Öğretim Elemanlarının Kadroları Hakkında KHK’de yapılan değişiklikle üniversitelerin saklı kadrolarının serbest bırakılmasında ilgili üniversitenin teklifi, YÖK’ün uygun görüşü üzerine Maliye Bakanlığı ile Devlet Personel Dairesi’nin görüşlerinin alınması kaldırıldı. Bu konuda tek yetkili Cumhurbaşkanı olacak.

-Zorunlu lisans verme: Kamu sağlığı veya millî güvenlik nedenleriyle patent konusu buluşun kullanılmaya başlanılması, kullanımın artırılması, genel olarak yaygınlaştırılması, yararlı bir kullanım için ıslah edilmesinin büyük önem taşıması veya patent konusu buluşun kullanılmamasının ya da nitelik veya nicelik bakımından yetersiz kullanılmasının ülkenin ekonomik veya teknolojik gelişimi bakımından ciddi zararlara sebep olacağı durumlarda doğrudan Cumhurbaşkanı, lisans verilmesine karar verecek. İlgili bakanlığın önermesi hükmü kaldırıldı.

-Kolluk Gözetim Komisyonu: Kolluk Gözetim Komisyonu’nun üyelerinin belirlenmesi sırasında Adalet Bakanı’nın, artık üniversitelerin ceza ve ceza usul hukuku ana bilim dallarında görevli öğretim üyeleri ile baro başkanı seçilme yeterliliğine sahip serbest avukatlar arasından 3’er aday belirleme yetkisi olmayacak. Cumhurbaşkanı, doğrudan atama yapacak.

-BM’nin malvarlığını dondurma kararları: BM kararlarıyla listelenen kişi, kuruluş veya organizasyonların tasarrufunda bulunan malvarlığının dondurulması kararları Cumhurbaşkanı’nın kararıyla uygulacak. Malvarlığının Dondurulması Değerlendirme Komisyonu’nun MASAK Başkanı’nın başkanlığında MİT, Adalet Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve Hazine Müsteşarlığı temsilcilerinden oluşmasıyla ilgili hüküm kaldırıldı.

-Riskli alanların belirlenmesi: Zemin yapısı veya üzerindeki yapılaşma nedeniyle can ve mal kaybına yol açma riski taşıyan alanların belirlenmesinde ilgili bakanlık veya idare tarafından Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın görüşünün de alınarak ilgili bakanlığın önerisinin alınması uygulaması kaldırıldı. Bu alanların belirlenmesinde doğrudan Cumhurbaşkanı yetkili olacak.

-Korucularla ilgili düzenleme: Güvenlik korucuları ile korucu başlarının, görevlendirme şekilleri ve göreve alınmalarıyla ilgili usul ve esaslar Cumhurbaşkanı’nca çıkarılacak bir yönetmelikle düzenlenecek. Yönetmeliğin hazırlanmasında Milli Savunma Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı’nın görüşünün alınması uygulaması kaldırıldı.

-Yedek subaylığın süresi: Yedek subay yetiştirme süresi Cumhurbaşkanı’nca uzatılabilecek ve kısaltılabilecek. ‘Genelkurmay Başkanı’nın göstereceği lüzum üzerine’ ifadesi kaldırıldı. 20-41 yaş aralığında olan askerlik çağı da Cumhurbaşkanı’nın kararıyla 5 yıla kadar uzatılabilecek ya da kısaltılabilecek. Sürenin uzatımında ve kısaltılmasında ‘Genelkurmay Başkanlığı’nın göstereceği lüzum ve Milli Savunma Bakanlığı’nın teklifi’ koşulu kaldırıldı. Yine Askerlik Yasası’nda düzenlenen izinlerin düzenlenmesinde Genelkurmay Başkanlığı ile Milli Savunma Bakanlığı’nın uygun görüşünün alınması koşulu kaldırılırken, tek yetkili Cumhurbaşkanı olacak.

-Polisin görevleri kararname ile: Polis Vazife ve Selahiyetleri Yasası’nda yapılan değişiklikle, polisin yapacağı istihbarat faaliyetlerinin usul ve esaslarıyla ilgili olarak Cumhurbaşkanlığı yönetmeliği çıkarılacak. Yönetmeliğin çıkarılmasında Adalet, İçişleri ve Ulaştırma bakanlıklarının görüşünün alınması zorunluluğu kaldırıldı.

-Kültür alanındaki meslek birlikleri: Kültür ve sanat alanındaki meslek birlikleri ve fedarasyonların yapısına ilişkin usul ve esasların ilgili kuruluşların görüşleri alındıktan sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca belirlenmesi uygulamasına son verildi. Konuyla ilgili Cumhurbaşkanlığı kararnamesi çıkarılacak.

Nüfustan vergiye tek karar mercii

-Öğretmenlerin yapacağı işler: İlköğretim ve Eğitim Yasası’nda yapılan değişiklikle ‘Öğretmenlerin kanunlarla kendilerine verilen işlerden başka, meslek dışı bir görevle yükümlü tutulamazlar” maddesi yeniden düzenlendi. Buna göre, öğretmenlere Cumhurbaşkanlığı kararnameleriyle başka işler verilebilecek.

-Vergilerde yetki: Otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtları ve benzerlerine ait vergi tutarları yasal oranına kadar artırmaya Cumhurbaşkanı yetkili olacak. Damga vergisi, harçlar ve gümrük tarifeleri, emlak vergisi ile ilgili Bakanlar Kurulu’nun yetkisinde olan tüm düzenlemelerde Cumhurbaşkanı yetkili olacak.

-Askeri yasak bölgeler: Askeri yasak bölgelerin kurulup kaldırılmasında Cumhurbaşkanı tek başına yetkili olacak, Genelkurmay Başkanlığı’nın görüşünü almayacak.

-Fakülte kurma yetkisi: Üniversitelere bağlı olarak fakülte, enstitü ve yüksekokul kurma, bu birimlerle ilgili olarak birleştirme, kapatma, bağlantılı ve isim değişikliği yapma yetkisini Cumhurbaşkanı kullanacak. YÖK ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın görüşünün alınması koşulu kaldırıldı.

-Nüfus planlaması: Nüfus planlaması zorunluluğunun halka duyurulması, bununla ilgili eğitim, öğretim ve uygulamalara ilişkin yönetmelik çıkarma yetkisi Cumhurbaşkanı’na ait olacak. Milli Savunma, Milli Eğitim ve Çalışma bakanlıklarının yönetmelik hazırlaması hükmü kaldırıldı.

-Türk vatandaşlığına alınma: Türkiye’ye sanayi tesisleri getiren veya bilimsel, teknolojik, ekonomik, sosyal, sportif, kültürel, sanatsal alanlarda olağanüstü hizmete geçen ya da geçeceği düşünülen kişiler, turkuaz kart sahibi olanlar ve bunların yabancı eşi, kendisinin ve eşinin ergin olmayan çocuğu, vatandaşlığa alınması zaruri görülen kişiler ve göçmen olarak kabul edilen kişiler doğrudan Cumhurbaşkanı tarafından Türk vatandaşlığına alınabilecek. Türk vatandaşlığından çıkarmayla ilgili yine daha önce bakanlığın teklifi ve Bakanlar Kurulu kararı ile yapılan işlemlerde yalnızca Cumhurbaşkanı yetkili olacak.

Emine Kaplan/Cumhuriyet

 
9 Temmuz 2018 Pazartesi 07:23 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Türker Ertürk
 
Attila Aşut
 
Nihat Genç
 
Kazım DEMİR
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Mehmet Polat
 
Havva GÜNAYDIN LAKUTOĞLU
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Mustafa Önsel
 
Arslan Bulut
 
Muhammet İKİNCİ
 
Ahmet Özer
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Mehmet Erdal Çağdaş
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1446 - Lidköping, İsveç'te bir kent konumuna alındı.
1718 - Osmanlı Devleti ile Avusturya ve Venedik Cumhuriyeti arasında Pasarofça Antlaşması imzalandı.
1774 - Osmanlı Devleti ile Rusya arasında Küçük Kaynarca Antlaşması imzalandı
1798 - Napolyon'un Fransızlara Kahire yolunu açan "Piramitler Savaşı".
1831 - İlk Belçika Kralı I. Léopold tahta çıktı.
1861 - Yıllarca süren Amerikan İç Savaşı sırasındaki İlk Bull Run Savaşı
1904 - Transsibirya demiryolu tamamlandı.
1905 - II. Abdülhamid'e Yıldız Camii önünde suikast girişimi
1922 - İttihat ve Terakki önderlerinden Cemal Paşa, Tiflis'te Ermeniler tarafından öldürüldü.
1925 - Tennessee'nin Dayton kentindeki bir lise biyoloji öğretmeni (John T. Scopes), evrim konusunu işlemekten suçlu bulundu ve 100 dolar para cezasına çarptırıldı.
1940 - Baltık ülkeleri, Sovyetler Birliğine ilhak edildi.
1946 - Türkiye'de ilk çok partili seçimler yapıldı. CHP 396, DP 65 milletvekili kazandı.
1967 - TBMM'de TİP İstanbul Milletvekili Çetin Altan'ın dokunulmazlığı kaldırıldı.
1969 - Apollo 11 mürettebatından Neil Armstrong ve Buzz Aldrin Ay'daki ilk insan adımlarını gerçekleştirdiler.
M.Ö. - 356 Herostratus adındaki bir genç,Dünyanın Yedi Harikası'ndan biri olan, Efes'teki Artemis Tapınağı'nı yaktı.
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Akhisar Bld.Spor
0
0
0
0
0
2
Alanyaspor
0
0
0
0
0
3
Ankaragücü
0
0
0
0
0
4
Antalyaspor
0
0
0
0
0
5
Erzurum BB
0
0
0
0
0
6
Beşiktaş
0
0
0
0
0
7
Bursaspor
0
0
0
0
0
8
Fenerbahçe
0
0
0
0
0
9
Galatasaray
0
0
0
0
0
10
Göztepe
0
0
0
0
0
11
Kasımpaşa
0
0
0
0
0
12
Kayserispor
0
0
0
0
0
13
Konyaspor
0
0
0
0
0
14
Çaykur Rizespor
0
0
0
0
0
15
Sivasspor
0
0
0
0
0
16
Trabzonspor
0
0
0
0
0
17
Malatyaspor
0
0
0
0
0
18
Başakşehir
0
0
0
0
0
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Süper Loto
19.07.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu192027313753
 
On Numara
16.07.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu03050810111213151617212434374146515657636667
 
Sayısal Loto
18.07.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu012526353848
 
Şans Topu
18.07.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu081416283110
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak02:49
  • Güneş04:59
  • Öğlen12:39
  • İkindi16:37
  • Akşam19:56
  • Yatsı21:48
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık