Askerlik süresinin 6 ayını dolduranlar terhis olacak mı?

Ana Sayfa » Trabzon Gündemi » Salih Akyüz Trabzon-Ortahisar projelerini anlattı

Salih Akyüz Trabzon-Ortahisar projelerini anlattı

CHP Ortahisar Belediye Başkan Adayı M. Salih Akyüz,başkan seçilmesi halinde gerçekleştirecekleri projeleri açıkladı. İşte Akyüz'ün Trabzon-Ortahisar merkezli bazı projeleri:

 
10 Mart 2019 Pazar 15:13 
Yorum YapYazdır
 
 
Salih Akyüz Trabzon-Ortahisar projelerini anlattı

Akyüz, Proje Tanıtım Toplantısı’nı bugün Zorlu Grand Otel’de gerçekleştirdi. Trabzon basınının yeraldığı toplantıya CHP İl Başkanı Güzide Uzun, CHP Ortahisar İlçe Başkanı Ömer Hacısalihoğlu, CHP Belediye Meclis üyesi Turgay Şahin, İYİ Parti Trabzon Büyükşehir Belediye Meclis üyesi ve Ortahisar Belediyesi Meclis üyesi Davut Çakıroğlu ve belediye meclis üyesi adayları katıldı. 
Seçim sürecini değerlendirerek konuşmalarına başlayan CHP Ortahisar Belediye Başkan Adayı Salih Akyüz, “50 gündür sokaklardayız, esnafın yanındayız, çay ocaklarındayız, bir çok insanımızla yüzleşiyoruz. Bu yüzleşmenin çok önemli olduğunu düşünüyoruz ve herkese ulaşmaya çalışıyoruz. Esnafımız, ticaretle uğraşan insanlarımız çok zor durumdalar. Gençlerin gözlerinde pırıltıyı görünce, elimizden geleni yapmak durumundayız. 6 bine yakın esnafla, ticaretle uğraşan vatandaşlarımızla el sıkıştım. Sanayideki esnafın yarısı kapalı durumda. Trabzonlunun onuru var ya o nedenle dik durmaya çalışıyor ve dükkânını kapatmıyor, kirasını vermeye çalışıyor. Ailelerle konuşuyoruz, aileler çocuklarının gelecekleri için çok ümitli değiller. Bu ortamda siyaset yapmanın zorluğunu anlayabiliyorsunuz. Ülkemizde de zaman zaman bu tür sıkıntılı durumlar olmuştur. Biz umutlu olmalıyız. Memleketimiz ticaret, turizm kenti, baskın bir kültürü ve karakteri var, bunlar bizim zenginliklerimiz. Bizi yöneten arkadaşlarımız varlıklarımızı unutmuşlar. 5 yıldır bu şehrin varlıklarını yok saymışlar. Ne ticarette, ne moralde bu kadar düşüş olmadı. Yatırım yaparken bilim ve akıl denen olguyu unutursak, böyle sıkıntılı hale geliriz. Kaynakların nasıl müsrifçe harcandığını size anlatmak istiyorum. Önce büyük sorunlar yaratıyorlar, sonra bu büyük sorunları çözmek için büyük çözümler üretiyorlar” ifadelerini kullandı.

 
ÇÖMLEKÇİ VE AKYAZI’YA İKİ MEGA PROJE
Projelerini anlatan CHP Ortahisar Belediye Başkan adayı Mehmet Salih Akyüz’ün iki mega projesi ilgi çekti. 
Akyazı’da dolgu alanında sadece stat olmasından dolayı yılda 20 gün kullanıldığına dikkat çeken Akyüz, “Kullandığımız Akyazı Dolgu alanı. O kadar büyük alan yılda 20 gün kullanılıyor. Bizim hazırladığımız projede bu alan yılın 365 günü kullanılabilecek. Akyazı dolgu alanında denize yakın alanlar halkımızın denizle buluşabileceği, keyifli vakitler geçireceği yeme içme mekanlarının bulunduğu ışıl ışıl dönme dolap heyecanının yaşanacağı haftanın her günü değerlendirilen marka bir alan olacak” dedi. 
Boztepe’de yapılacak Şelale Projesini de açıklayan Akyüz, yılda 1 milyon turist hedeflediklerini kaydetti. Akyüz, “Trabzon’da 1 milyon turist hedefliyoruz. 1 milyon turist demek 25 bin insana yeni kaliteli iş imkanı demek. Kendi kaynaklarımızı doğru kullanmak zorundayız. Değirmendere vadisinden derivasyon tüneliyle Boztepe’ye getirilecek su yaklaşık 90 m yüksekten, şelale şeklinde akıtılacak. Suyun indiği alanda botanik park oluşturulacak. Bölgeyi terk edecek su Çömlekçi Kentsel Dönüşüm alanına ulaşacak, burada gondol kanalları yapılacak. Temiz suyun bölgeye sağlanması, suyla birlikte hayatın canlanması ve meydan ile bütünleşen yeni kent alanı oluşturulmasını hedefliyoruz” ifadelerini kullandı. 


TRAMVAY PROJESİ
Trabzon’un en büyük ihtiyaçlarından birisinin tramvay olduğuna dikkat çeken Başkan Adayı Akyüz, “Bir çok şehirde bu konforu insanlara sunmuşlar. Trabzon’da ise bizi yönetenler birbirlerinin arkalarına gizlenerek bu konuyu gündem dışında bırakmışlar. İyi çalışılması gereken bir konu. İnsanımıza bu konforu sunduğumuzda şehrin çekiciliğini arttırırsın. Trabzon’a 30 milyar lira gelmiş. Bunu yabancı paraya çevirdiğin zaman 5,5 milyar dolar eder, bu ne demek biliyorsunuz. 50 bin kişilik şehir kurarsınız. Çift hatlı bir tramvay yapılabilirdi, bu hizmeti bizden neden esirgiyorsunuz. “Neden yapılmadı?” Diye soruyoruz “Şoför esnafımızı küstürmeyelim” diyorlar. Yönetici dediğin şehrin bütün kaynaklarını çoğaltmaya çalışır. Alternatif sunar. Biz tramvayın acilen Trabzon’a kazandırılması için uğraşacağız” dedi. 

 


19 MAYIS KAPALI SPOR SALONU 
Avni Aker Stadyumu, 19 Mayıs Kapalı Spor Salonu ve Yavuz Selim Sahası’nın yok edilmesiyle şehrin spor kültürünün kazındığını ifade eden Akyüz, “Bir kentin yüz yıllık bir spor kültürünü yok ettiniz. Bilim dediğimiz şey öngörmektir. Bunu önceden görebilmeliydik. Avni Aker Stadyumu, 19 Mayıs Kapalı Spor Salonu ve Yavuz Selim Sahası’nın bu şehrin kalbinden koparılmasının çok büyük zararları oldu, olacak da. Bütün sporcularımız buraya geliyordu. Bunu kaldırdık yerine bir şey koyabildik mi? Avni Aker’in ticaretteki zararını Taşbaşında sorduk, “Biz maç olduğu günler para kazanıyorduk” dediler” İfadelerini kullandı. 

GAZİPAŞA ÇİFT YÖN 
Trapark uygulamasından herkesin şikayetçi olduğuna dikkat çeken Akyüz, “Trapark uygulamasını değiştirmek için mücadele edeceğiz. Bu yaşamı zorlaştıran hale geldi” dedi. Gazipaşa’nın çift yönlü trafiğe açılması gerektiğini ifade eden Başkan Adayı Akyüz, “Esnaf ziyaretlerimizde bu caddenin eski neşesinin ortadan kalktığını gördük. Trafik akışı bu caddemizi canlandırıyor. Trapark uygulaması buradan kaldırılarak çift yönlü trafik akışı sağlanmalıdır” dedi. 


TRABZONSPOR’A DOKUNMA! 
Trabzon kent merkezinde bulunan Trabzonspor Müzesi’ni Akyazı Spor Kompleksi’ne taşıma düşüncesine eleştiri getiren Akyüz, “Bu şehrin ticari hayatını bozan bir takım sorunlardan bahsettik. Bu fikir de onlardan biri. Trabzonspor müzesini ziyaret ettik, “bizi buradan çıkarmak istiyorlar” dediler, stadın altına göndereceklermiş. Trabzonspor bu şehrin markası, bu müzeyi sene de 300 bin kişi ziyaret ediyor. Kent merkezine bu kadar çentik atılır mı? Bütün esnafın zarar göreceği bir uygulama. Bu arkadaşlarımız bu şehrin içini boşaltmaya meraklılar. Biz bu şehri zenginleştirmek için geliyoruz” dedi. 
GÜLCEMAL PROJESİ
Gülcemal projesi ile insanları denizden daha çok uzaklaştırıldığını belirten Akyüz, “Baktığımızda çok fazla paralar harcanıyor. Süreç içerisinde dayanıklılığı tartışılacak bir mendireğin yapılması akla mantığa aykırı. İnsanları denizle buluşturmak için sahile çekip önüne Çin seddi çekiyorsunuz. Biz bu yanlıştan acilen dönülmesi gerektiğini savunuyoruz” dedi. 
KÜLTÜR SANAT 
Trabzon’un kültürel yapısının zenginliklerine dikkat çeken Akyüz, bu zenginlikleri değerlendirilebilecek alanların az olduğunu söyleyerek “Bu kentin çok zenginlikleri var. Trabzon’un özellikleri çok fazla. Kültür alanında kaybettiğimiz opera binası var. Şuanda hizmet veren Haluk Ongan Kültür Merkezi’nin büyütülmesi ve daha modern bir hale getirilmesi gerekiyor. Yeni bir tiyatro binasına ihtiyacımız var. Kent müzesi açıldı ama burası ancak sanat galerisi olabilir. Bu kentin yapısını gösteren bir maketin olduğu, arkasında kültür birikimlerinin sergilendiği, kültürümüzü daha iyi tanıtacağımız bir kültür binasına ihtiyacımız var” dedi. 
FESTİVALLER ŞEHRİ
Trabzon’u festivaller şehri yapacağını ifade eden Akyüz, “Yayla şenliklerimiz var ama dışarıdan yerli turisti ve yabancı turisti çekebilecek festivallerimiz olması lazım. Ben bu şehrin festivaller şehri olması için elimden geleni yapacağım. Festivale gelen insanlardışarıdan daha fazla insanın gelmesini sağlayacaklar” dedi.

 
10 Mart 2019 Pazar 15:13 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Türker Ertürk
 
Mustafa Önsel
 
Attila Aşut
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Nihat Genç
 
Havva GÜNAYDIN LAKUTOĞLU
 
Arslan Bulut
 
Çiğdem KOÇ
 
Kazım DEMİR
 
Ahmet Özer
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Mehmet Polat
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Muhammet İKİNCİ
 
Abdulkadir TİRYAKİOĞLU
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Mehmet Erdal Çağdaş
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1844 - ABD'li mucit Samuel Morse, ABD Senatosu üyelerinin hazır bulunduğu bir deneyle ABD Kongre binasından Baltimore'da bir tren istasyonuna kendi icadı olan mors alfabesiyle ilk mesajı gönderdi.
1883 - Yapımı 14 yıl süren New York City'deki Brooklyn Köprüsü trafiğe açıldı.
1921 - Mustafa Kemal Paşa'ya suikast için Ankara'ya geldiği kanıtlanan İngiliz casusu Mustafa Sagir idam edildi.
1921 - ABD'de Sacco ve Vanzetti'nin yargılanmalarına başlandı.
1924 - Yabancı şirketlerce işletilen Anadolu Demiryolları Şirketi'nin millileştirilmesi için Anadolu-Bağdat Demiryolları Müdiriye-i Umumiyesi kuruldu.
1940 - Igor Sikorsky ilk başarılı tek rotorlu helikopter uçuşunu gerçekleştirdi.
1941 - Danimarka Kanalı Savaşı'nda, İngiliz zırhlısı Hood, Bismark tarafından batırıldı.
1943 - Polonya'daki Auschwitz toplama kampında ölüm meleği adıyla anılan doktor Josef Mengele göreve başladı. Mengele tutuklular üzerinde yaptığı korkunç deneylerle biliniyordu.
1945 - Krasnodar Kray'da Karadeniz kıyısındaki Şapsığ Ulusal Rayonu lağvedildi.
1956 - İlk Eurovision Şarkı Yarışması, İsviçre'nin Lugano kentinde düzenlendi. 7 ülkenin katıldığı yarışmayı evsahibi İsviçre'nin şarkısı kazandı.
1961 - İmralı Adası'ndaki 2 bin mahkumun barındığı cezaevinde çıkan isyan bastırıldı.
1963 - Afrika Birliği Teşkilatı kuruldu.
1964 - Peru'da bir futbol maçında kargaşa çıktı: 135 kişi öldü.
1976 - Londra'dan Washington, D.C.'ye ilk Concorde seferi başladı.
1978 - Kesire Yıldırım ile Abdullah Öcalan evlendi.
1979 - Yüzde 85'i yerli malzeme ile üretilen ilk Türk uçağı 'Mavi Işık 79-XA', Kayseri İkmal Merkezi'nde başarılı bir deneme uçuşu gerçekleştirdi.
1983 - Bulvar gazetesinin düzenlediği yarışmada Türkiye güzeli seçilen Hülya Avşar'ın evli olduğu ortaya çıkınca ikinci güzel Dilara Haraççı kraliçe ilan edildi.
1989 - Bulgaristan'dan Türkiye'ye zorunlu göç başladı.
1991 - İsrail, Süleyman Operasyonu adını verdiği bir askeri operasyonla Etiyopyalı Yahudileri İsrail'e getirmeye başladı.
1993 - Eritre, Etiyopya'dan bağımsızlığını kazandı.
1993 - Bingöl-Elazığ karayolunda pusu kuran PKK militanları 33 silahsız askeri kurşuna dizdi.
2000 - İsrail, Güney Lübnan'da 22 yıldır sürdürdüğü işgale son verdi.
2003 - Letonya'nın başkenti Riga'da gerçekleştirilen 48. Eurovision Şarkı Yarışması'nı Türkiye adına yarışan Sertab Erener kazandı.
2004 - Kuzey Kore'de cep telefonları yasaklandı.
2008 - Dima Bilan Eurovision'da Rusya'ya ilk 1. getirdi
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Galatasaray
33
20
9
4
69
2
Başakşehir
33
19
9
5
66
3
Beşiktaş
33
18
8
7
62
4
Trabzonspor
33
17
9
7
60
5
Malatyaspor
33
13
8
12
47
6
Antalyaspor
33
13
6
14
45
7
Konyaspor
33
9
16
8
43
8
Fenerbahçe
33
10
13
10
43
9
Alanyaspor
33
12
7
14
43
10
Çaykur Rizespor
33
9
14
10
41
11
Kayserispor
33
10
11
12
41
12
Ankaragücü
33
11
7
15
40
13
Kasımpaşa
33
11
6
16
39
14
Sivasspor
33
9
11
13
38
15
Göztepe
33
10
5
18
35
16
Bursaspor
33
6
16
11
34
17
Erzurum BB
33
7
11
15
32
18
Akhisar Bld.Spor
33
6
8
19
26
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Süper Loto
23.05.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu102731343647
 
On Numara
20.05.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu02070809112127293338394142465055637072767779
 
Sayısal Loto
22.05.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu121819202126
 
Şans Topu
22.05.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu021319233311
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak02:38
  • Güneş04:49
  • Öğlen12:29
  • İkindi16:28
  • Akşam19:48
  • Yatsı21:42
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık