AKP İstanbul seçimine itiraz edecek mi?

Ana Sayfa » Güncel » Roman kadınlara AB ödülü

Roman kadınlara AB ödülü

Batı Balkanlar ve Türkiye’deki Roman Entegrasyonu için 2019 yılı AB Ödülü, Roman kadınlara verilecek

 
7 Şubat 2019 Perşembe 14:47 
Yorum YapYazdır
 
 
Roman kadınlara AB ödülü

Arnavutluk Aktif Roman Örgütü(RAA) ve Avrupa Birliği, Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı(IPA) Roman Kadınlar için ‘‘Yerelde örgütlenen Roman aktivist kadınlar ödülü’’ isimli yarışma düzenliyor. 2019 yılı AB Roman Entegrasyonu Ödülü, bu yıl yaşadığı toplulukların dönüşümüne dikkate değer,  destek sunan ve sivil toplum kuruluşu çalışmalarında önemli rol üstlenen Roman kadınlara veriliyor.  Ödül Avrupa Birliği IPA fonları tarafından finanse edildi. Arnavutluk Aktif Roman Örgütü (Roma Active Albania – RAA) tarafından hayata geçirildi. 

YERELDE ÖRGÜTLENEN ROMAN AKTİVİST KADINLAR ÖDÜLÜ İLE ROMAN KADIN HAREKETİ DESTEKLENİYOR

Roman kadınlar hem Roman hem de kadın olmalarından dolayı çifte ayrımcılığa maruz bırakılır. Batı Balkanlar ve Türkiye’de yaşayan Roman kadınlar, politika geliştirme süreçlerinden dışlanıyor, eğitim ve istihdama erişimde zorluk çekiyor, nitelikli sağlık hizmeti alamıyor. Ev içi şiddete maruz bırakılıyor. Roman kadınlar, Romanların karşılaştığı zorluklar hakkında, topluluklarını öz örgütlenme ve savunuculuk eylemlerinde harekete geçirerek, önemli rol oynuyor. AB Roman Entegrasyonu Ödülü, Roman toplulukların sosyal bütünleşme süreçlerinde ve Roman kadınların güçlendirilmesi için Batı Balkanlar ve Türkiye’deki yerel düzeyde hak ve toplum temelli çalışmaları teşvik ediyor.

7 ÜLKEDE ROMAN KADINLARIN SOSYAL ENTEGRASYONU İÇİN ÖNEMLİ ÖDÜL

Roman toplulukların,  sosyal entegrasyonu genişleme sürecinin temel önceliklerinden biri olmaya devam ediyor. 2019 ödülü, Avrupa Komisyonu’nun, yalnızca Roman entegrasyonuyla ilgili çalışmaların değil, aynı zamanda Roman kadınların oynadığı rolün takdir edilmesi ve desteklemesi konusundaki kararlılığını gösteriyor.  Ödül Arnavutluk, Bosna Hersek, Karadağ, Sırbistan, Makedonya Eski Yugoslav Cumhuriyeti, Kosova ve Türkiye’de yaşayan, yereldeki Roman kadınlara ve alternatif olarak sivil toplum kuruluşlarında faaliyette bulunan Roman kadınların, başarılarını tanımak amacıyla ve Roman toplulukların yaşam koşulları ile sosyal entegrasyonunda önemli değişiklikler getirecek girişimlerini sürdürmeleri için doğrudan koşulsuz bir destek sunmayı amaçlıyor.

TOPLUM VE HAK TEMELLİ ÇALIŞMALARA ÖDÜL VERİLECEK

İnsan hakları, eğitim, barınma, sağlık, toplumsal cinsiyet eşitliği ve güçlendirme, ayrımcılık karşıtlığı, Çingenelere yönelik ayrımcı uygulamalarla mücadele, istihdam, yurttaşlık haklarına erişim süreçlerinin güçlendirilmesi kapsamında çalışan Roman kadın aktivistlerine ödül verilecek. Ödülün miktarı ise yedi ülkenin her biri için, birincilik ödülü olarak 7.500 Euro, ikincilik ödülü olarak 4.500 Euro. Yedi ülkede on dört Roman kadına verilecek. Ödülü kazanan Roman kadınların, ödülü Romanlara yönelik sosyal içerme ilgili faaliyetlerini sürdürmek için kullanmaları bekleniyor. Ödül kazananlar, Roman Haftası’nda, 18-21 Mart 2019 tarihlerinde, Belçika, Brüksel’deki Avrupa kuruluşlarına yapılacak 3 günlük bir çalışma ziyaretine katılacak.

Ödül özellikle;

•           Roman kadınların, Romanların sosyal içerme sürecine katkısını ve bu süreçteki rolünü öne çıkarmayı ve desteklemeyi,

•           Topluluklarına olumlu değişiklikler getiren Roman kadın rol modelleri tanıtmayı,

•           Avrupa Birliği’nin Roman entegrasyonu için yürüttüğü çalışmaları ve verdiği desteği görünür kılmayı,

•           Roman entegrasyon sürecine katılan aktörler arası uyumu artırmayı ve Roman kadınları kendi topluluklarında güçlendirmeyi,

•           Tabanda gerçekleştirilen eylemlerin tanınmasını ve sürdürülebilirliğini sağlamayı,

•           Sivil toplum kuruluşlarının ve özellikle yereldeki Roman kadın aktivistlerin çalışmalarının olumlu örneklerini tanımlamayı ve paylaşmayı amaçlamaktadır.

Yarışma kuralları

Ödüle Arnavutluk, Bosna Hersek, Karadağ, Sırbistan, Makedonya Eski Yugoslav Cumhuriyeti, Kosova ve Türkiye’de ikamet eden, yereldeki Roman kadınlar ve alternatif olarak sivil toplum kuruluşlarında faaliyet gösteren Roman kadınlar başvurabilir.

Yarışma için doğrudan bireysel başvuru yapılabildiği gibi, genişleme ülkelerinden birinde kurulmuş/aktif olan ilgili gruplar, uluslararası örgütler, sivil toplum kuruluşları ve kamu kurumları da aday gösterebilir.

Bireysel başvurular için

 

•           Başvurular doğrudan ilgili kişiler tarafından yapılabilir.

.           Başvurular İngilizce olarak yapılacaktır.

•           Başvurular okunabilir, erişilebilir ve yazdırılabilir bir biçimde olmalıdır.

•           Temel unsurları eksik olan başvurular kabul edilmeyebilir.

•           Bir başvuru, Deklarasyon (Declaration of Honour) ile birlikte, usulüne uygun olarak doldurulduğunda geçerli sayılır.

•           Başvurular, fotoğraflar, kısa videolar (maks. 5 dakika) ve benzeri ilgili belgelerle birlikte sunulmalıdır.

•           Bir kişi sadece tek bir başvuru yapılabilir. Birden fazla başvuru olması durumunda, başvuru sahibi diskalifiye edilecektir.

Aday göstermek için yapılacak başvurular için

•           Aday gösterme, adayın rızası alınarak, özel kişiler tarafından yapılabildiği gibi, Arnavutluk, Bosna Hersek, Karadağ, Sırbistan, Makedonya Eski Yugoslav Cumhuriyeti, Kosova ve Türkiye’den oluşan genişleme bölgesinde kurulmuş/aktif olan ilgili gruplar, uluslararası örgütler, sivil toplum kuruluşları ve kamu kurumları da aday gösterebilir.

•           Aday gösterme başvuruları, erişilebilir ve yazdırabilir bir biçimde olmalıdır.

.           Başvurular İngilizce olarak yapılacaktır.

 

•           Temel unsurları eksik olan aday gösterme başvuruları kabul edilmeyebilir.

•           Bir aday gösterme başvurusu, Deklarasyon (Declaration of Honour) ile birlikte, usulüne uygun olarak doldurulduğunda geçerli sayılır.

•           Aday gösterme başvurusu, fotoğraflar, kısa videolar (maks. 5 dakika) ve benzeri gibi ilgili belgelerle birlikte sunulmalıdır.

•           Her bir özel kişi/sivil toplum kuruluşu/uluslararası örgüt/kamu kurumu sadece tek bir aday gösterebilir. Uluslararası örgütler her ülkeden yalnızca bir aday gösterebilir. Birden fazla aday gösterme başvurusu yapan kişi/sivil toplum kuruluşu/uluslararası örgüt/kamu kurumu diskalifiye edilecektir.

Destekleyici belgeler

Başvurucuların ve aday gösterenlerin mümkün olduğunca ek destekleyici bilgiler vermeleri ve ilgili belgeleri elektronik formatta göndermeleri önerilir. Destekleyici bilgiler şunları içerebilir:

–           Videolar, fotoğraflar.

–           yayınlar (girişimi/projeyi tanıtan bildiriler, broşürler vb.).

Aday gösterme başvurularınızı en geç 15 Şubat 2019 günü, Brüksel yerel saatiyle 23:59’da yapılması gerekiyor.

 

Aday gösterme başvuruları e-posta yoluyla Nomination_EU_Award_2019@raa.al adresine gönderilebilir.E-posta başlığında aday gösterenin kısa adı, aday gösterilenin isminin baş harfleri ve menşe ülke belirtilmelidir.

 

Aday gösterme başvuruları, destekleyici belgelerle birlikte, Roma Active Albania – Rr. “YlbereBylykbashi”; P. 25; Shk. 2; Ap. 4; Tiran, Arnavutluk adresine posta yoluyla da gönderilebilir. Bu durumda, sadece RAA’ya başvuru süresi içerisinde ulaşan adaylıklar dikkate alınacaktır. Başvuru tarihinden sonra posta yoluyla ulaşan müracaatlar değerlendirmeye alınmayacaktır.

 

Resmi olmayan Türkçe başvuru rehberi ve başvuru formaları için ilgili linkler:

 

Aday Gösterme Formu

Bireysel Başvuru Formu

İngilizce başvuru rehberi ve başvuru formları

https://www.avrupa.info.tr/en/news/eu-award-roma-integration-western-balkans-and-turkey-2019-9183

https://ec.europa.eu/neighbourhood-enlargement/news_corner/news/call-applications-now-open-eu-award-roma-integration-western-balkans-and-turkey-_en

 

 
7 Şubat 2019 Perşembe 14:47 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Türker Ertürk
 
Mustafa Önsel
 
Attila Aşut
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Nihat Genç
 
Havva GÜNAYDIN LAKUTOĞLU
 
Arslan Bulut
 
Çiğdem KOÇ
 
Kazım DEMİR
 
Ahmet Özer
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Mehmet Polat
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Muhammet İKİNCİ
 
Abdulkadir TİRYAKİOĞLU
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Mehmet Erdal Çağdaş
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1512 - I. Selim tahta çıktı.
1830 - Osmanlı hükümeti, Yunan devletinin varlığını resmen kabul etti.
1877 - Rusya, Eflak ve Boğdan'a girerek Osmanlı'lara savaş açtı, böylece 93 Harbi olarak anılan Osmanlı-Rus savaşı başlamış oldu.
1898 - İspanyolların Küba adasının boşaltılması istemini reddederek ABD'ye savaş ilan etmesiyle İspanyol-Amerikan Savaşı başladı.
1909 - İstanbul'a gelen Hareket Ordusu, 31 Mart Ayaklanması'nı bastırdı.
1915 - İstanbul'da Ermeni topluluğunun önde gelen 2.345 kişi tutuklandı.
1916 - Patrick Pearse önderliğindeki gizli milliyetçi örgüt, İrlanda Cumhuriyetçi Kardeşliği, Postane Baskını ile, Dublin'de İngiliz egemenliğine karşı Paskalya Ayaklanması'nı başlattı.
1920 - Mustafa Kemal, Büyük Millet Meclisi Reisliğine seçildi.
1946 - Ulvi Cemal Erkin'in Birinci Senfonisi, Ankara Devlet Konservatuvarı'nda ilk kez seslendirildi.
1959 - Mısır Devlet Başkanı Cemal Abdül Nasır, Shell ve Anglo-Egyptian petrol şirketlerini kamulaştırma emri verdi.
1972 - TBMM, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın idam kararlarını yeniden onayladı.
1978 - Ereğli Kömür İşletmesi'nin Armutçuk üretim bölgesindeki grizu patlamasında 17 işçi öldü.
1980 - İran'da rehin tutulan 52 ABD'liyi kurtarmak için girişilen kurtarma operasyonu, rehineler kurtarılamadan sekiz ABD askerinin ölümüyle sonuçlandı.
2001 - Ankara DGM Cumhuriyet Başsavcılığı, Beyaz Enerji Operasyonu'na ilişkin soruşturmayı tamamlayarak dava açtı.
2004 - BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın Kıbrıs'ta çözüm için hazırladığı plana ilişkin referandum yapıldı. KKTC'de kabul edilen, ancak Kıbrıs Cumhuriyeti'nde reddedilen plan, her iki toplum tarafından kabul edilmediği için reddedilmiş oldu.
2007 - Recep Tayyip Erdoğan, Abdullah Gül'ü Cumhurbaşkanlığına aday olarak gösterdi.
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Başakşehir
29
18
8
3
62
2
Galatasaray
29
17
8
4
59
3
Beşiktaş
29
16
8
5
56
4
Trabzonspor
29
15
7
7
52
5
Alanyaspor
29
12
5
12
41
6
Antalyaspor
29
12
5
12
41
7
Çaykur Rizespor
29
9
11
9
38
8
Malatyaspor
29
10
8
11
38
9
Kasımpaşa
29
11
5
13
38
10
Konyaspor
29
8
13
8
37
11
Ankaragücü
29
10
6
13
36
12
Kayserispor
29
9
9
11
36
13
Sivasspor
29
9
8
12
35
14
Fenerbahçe
29
7
12
10
33
15
Bursaspor
29
5
14
10
29
16
Erzurum BB
29
6
10
13
28
17
Göztepe
29
8
3
18
27
18
Akhisar Bld.Spor
29
6
6
17
24
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Süper Loto
18.04.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu111833363752
 
On Numara
22.04.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu03041011121720222329343541505155566062677077
 
Sayısal Loto
20.04.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu072630364349
 
Şans Topu
17.04.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu101822283103
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak03:29
  • Güneş05:22
  • Öğlen12:31
  • İkindi16:19
  • Akşam19:19
  • Yatsı20:57
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık