Yeni askerlik sistemi nasıl olacak?

Ana Sayfa » Siyaset » PİAR anket şirketi başkanından flaş seçim yorumları

PİAR anket şirketi başkanından flaş seçim yorumları

31 Mart yerel seçimlerine iki ay kala siyasi partilerin hamleleri netleşmeye ve adayları belirlenmeye başladı. Adayların son durumunu PİAR Araştırma Başkanı Kadir Atalay anlattı.

 
4 Şubat 2019 Pazartesi 10:31 
Yorum YapYazdır
 
 
PİAR anket şirketi başkanından flaş seçim yorumları

31 Mart yerel seçimlerine iki ay kala siyasi partilerin hamleleri netleşmeye ve adayları belirlenmeye başladı. Diken'den Minez Bayülgen seçim yaklaşırken, adayların son durumunu PİAR Araştırma Başkanı Kadir Atalay ile konuştu.

‘Toplumda, “Gitsinler de ne olursa olsun” psikolojisi çok baskın’

31 Mart’a iki ay kala anketler, seçimler kadar öne çıkmış durumda. Siz peş peşe kamuoyu yoklamaları yapıyorsunuz. 31 Mart’teki yerel seçimde, geçmiş genel ve yerel seçimlerden daha farklı bir eğilim, sürpriz diyebileceğiniz bir şey görüyor musunuz?

Ekonomik kriz hiç bu kadar öne çıkmamıştı. Evet, 24 Haziran seçimleri öncesinde de seçmene göre ciddi bir ekonomik bozulma vardı. Ancak Erdoğan’ın tabanı ona güvenmiş ve bir şans daha vermişti. Bir de kutuplaşmayı eklemem gerek çünkü o da tavan yaptı.

Sahada kutuplaşmayla ilgili ne görüyorsunuz?

Artık insanların canına tak etmiş durumda olduğunu görüyoruz. Toplumda, “Gitsinler de ne olursa olsun” psikolojisi çok baskın.

‘Krizin sorumlusunu sürekli değiştirmesi, cumhurbaşkanına güveni çok düşürdü’
İktidar ekonomik krizi daha önce ‘dış güçler’in oyununa bağlarken, şimdi esnaf, zincir marketler, tarım üreticileri gibi ‘iç güçler’i sorumlu tutuyor. Kamuoyunun bu sözlere tepkisi nedir?


İnanmıyor. Aksine yaşanan krizin inkarı ve krizin bu ‘sorumlularını’ durmadan değiştirmesi, seçmen nezdinde cumhurbaşkanı Erdoğan’ın güvenilirliğini çok düşürdü. Oy kaybı bu yüzden hızlandı. Bir tek, gelir ve eğitim seviyesi en düşük olan kesimin desteği var ki, bu bölgeler AK Parti’nin en güçlü olduğu yerler zaten.

Niye en güçlü?

Her daim ekonomik kriz içinde yaşadıkları için olan bitenden fazla etkilenmiyorlar. Ancak sosyal yardımları kesilirse o zaman iş değişir.

‘Cumhurbaşkanı ziyareti sonrası, Ekrem İmamoğlu’na sağ seçmen büyük karşılık verdi’
AKP’nin İstanbul büyükşehir adayı Binali Yıldırım, TBMM başkanlığından istifa etmeye gerek duymamıştı. Ancak birden bu görevden istifa edeceğini açıkladı. Yıldırım’ın İstanbul oylarında bir düşüş mü var?


Öyle gözüküyor. Bu ay yaptığımız ankette, seçmene Binali Yıldırım’ın istifa etmemesinin doğru olup olmadığını sormuştuk. Yüzde 50, “İstifa etmeli” demişti. AK Parti de aynı sonucu kendi yaptırdığı anketlerinde görmüştür.

En çekişmeli yer İstanbul. CHP adayı Ekrem İmamoğlu çok tanınan bir ismin karşısında yarışıyor. Kendini yeterince tanıtabildi mi? Seçmen artık onu biliyor mu?

Tanınırlığı yeterince fazla değil. Ancak İmamoğlu büyük bir atak yaptı. CHP seçmeni çok karşı çıktı ama İmamoğlu’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ziyareti sayesinde, değil İstanbul’da tüm Türkiye’de tanınırlığı çok çok arttı. Son anketimizde de gördük ki, bu ziyaret sonrasında sağ seçmen İmamoğlu’na büyük bir karşılık verdi.

‘İstanbul’da kilit parti HDP, Türkiye genelindeyse HDP ve MHP’

Türkiye’de iktidarların el değiştirmesinin işareti İstanbul’u almak olarak algılanır. İstanbul için kilit parti hangisi?

İstanbul’da belirleyici grup her zaman HDP’dir. Ve bu yüzden HDP’nin aday çıkarmayarak fedakarlık yapması gerekiyordu.

‘İstanbul’da pek çok ilçeyi muhalefet alacak’

Siz, CHP’nin İstanbul’da işinin çok kolay olmadığını söylüyorsunuz. HDP’nin aday çıkarmaması İstanbul’u nasıl etkileyecek?

Buna net yanıt vermek için araştırmacıların HDP’nin bu kararı sonrasında yeni bir ölçümleme yapması şart. İstanbul’da durum şimdilik net değil. Ancak şöyle söyleyebilirim; Bahçelievler, Beyoğlu gibi AK Parti’nin elinde olan bazı ilçelerin muhalefete geçeceğini öngörüyorduk. HDP’nin kararıyla birlikte bu ilçeleri artık muhalefetin alacağını tahmin ediyoruz.

Yani İstanbul’u AKP- MHP kazansa bile çoğu ilçeyi muhalefet mi alır?

Evet, iktidar İstanbul’u belki alacak ama ilçeler bazında büyük güç kaybedecek.

Az önce İstanbul genelinde belirleyeci partinin HDP olduğunu söylediniz. Peki Türkiye genelinde seçimlerin kritik parti/ partileri ne?

HDP ve MHP.

‘MHP’li seçmenin yüzde 50’i AKP’ye oy vermiyor’

MHP niye, hangi açıdan kritik parti?

Son araştırmamızda, MHP’li seçmenlere “AK Parti’nin aday çıkardığı yerlerde oy verecek misiniz” diye sorduk. Yüzde 50’si ‘Hayır’, yüzde 30’u ‘Evet’ dedi. Yani Türkiye genelinde, MHP seçmeninin en az yüzde 50’si AK Parti adayına oy vermemeyi tercih ediyor.

Bu ne anlama geliyor, sonucu nasıl etkileyecek sizce?

Bu kitle AK Parti’den koparak MHP’ye geçen ve sağın dışındaki adaylara, partilere oy veremeyenlerden oluşuyor. Bir kere millet ittifakına oy vermeleri demek önümüzdeki genel seçimleri etkilemesi anlamına geliyor. Böyle olursa bu kitle millet ittifakının kalıcı seçmeni haline gelebilir. Bu yüzden kritikler.

Araştırmalarınıza göre AKP en büyük güç kaybını hangi şehirde yaşayacak?

Ankara. İktidar 20 yıldan fazla yönettiği başkenti kaybetmeye doğru gidiyor. Ulusalcısından, Kemalistine, sağcılarına kadar her zaman milliyetçi adayların kazandığı bir şehirdir Ankara. Bugün her anketimizde CHP’li aday Mansur Yavaş ve AK Parti adayı Mehmet Haseki arasında en az altı yedi puan oy farkı Yavaş’ın lehine çıkıyor.

HDP, İstanbul, İzmir ve Adana’da büyükşehir belediye başkan adaylarını çıkarmayacaklarını açıkladı. Sizce neden fedakarlık yapması gerekti?

Bakın, her şeyden önce iktidarın HDP’yi işaret ederek “Teröristlerle işbirliği yapıyorsunuz” sözlerinin seçmende karşılığı var. Düşünün bu söylem, millet ittifakı seçmenin neredeyse yüzde 80’ininde karşılık buluyor.

Bu yüzden mıuhalefet partileri HDP’yi yanlarına alıp da bir siyasi hamle yapamıyor. Muhalefet de HDP’ye, “Bizimle işbirliği yap ama kimsenin haberi olmasın, fedakarlık yapmalısın” diyor.

‘Batı’daki HDP’li seçmenin yüzde 7’si İYİ Parti’ye oy veriyor’

Millet ittifakı seçmeninin yüzde 80’i ‘Terörist işbirliği’ yorumlarına katılıyorsa HDP aday çıkarmamasının muhalefete nasıl yarayacağını düşünüyor?

HDP, “Her ne kadar millet ittfakı seçmeninin yüzde 80’i ninde Türk-Kürt kutuplaşması ciddi boyutlarda olsa da, ben onların yanında durarak bu söylemlerin önüne geçeceğim. Yeter ki Türkiye’de şu iklim değişsin. Ondan sonra her şey düzelir zaten” diyor. HDP’nin ki çok doğru bir siyasi hamle.

Siz sahada da olan bir araştırmacısınız. HDP’nin kemik kitlesi nasıl bakıyor, davranıyor?

HDP’nin özellikle Kürt tabanı, siyasal Kürtçüler “Sürekli biz fedakarlık yapıyoruz, bırakalım bunları, birbirlerini yesinler” diyor. HDP’de diyor ki, “Hayır, birbirlerini değil bizi yiyorlar.” HDP’nin üzerine atılan ‘terörist’ söylemlerinin karşılığının olmadığı bir yüzde 20 var. Ve HDP buradan aldığı bir iki puanla barajı geçtiği için millet ittifakının yanında yer alması gerektiğini biliyor. Bu yüzden HDP’nin aday çıkarmaması çok mantıklı.

‘HDP’lilerin yüzde 30’u seçimi boykot edebilir, yüzde 60’ı muhalefeti destekleyecek’

Geçmiş yerel seçimlerde HDP’nin iddialı olmadığı yerlerde HDP seçmeni kime oy vermişti?

HDP’nin kazanamayacağı yerlerde seçmeni, oradaki en güçlü muhalefet partisine oy veriyor. Bu eğilim de zaten en çok Batı illerinde oluyor. Batıda yaşayan ve HDP’nin yüzde 20’lerin altında oy aldığı yerlerde seçmenine sormuştuk. Yüzde 53 CHP, yüzde 7 İYİ Parti’ye oy vereceğini açıklamıştı.

Peki, HDP’nin aday çıkarmamasına kızan ve sandığa gitmeme, boykot etme kararı alacak bir kitle olur mu?

Mutlaka olacaktır. Ancak bu kitlenin oranı seçimlere etki edecek kadar fazla olmaz. Sahada da görüyoruz, büyük çoğunluğu millet ittifakının adaylarını destekleyecek.

HDP’nin aday çıkarmama kararının AKP’ye yarayacağını düşününler var. 24 Haziran’da HDP’ye oy veren ancak 31 Mart’ta AKP’yi destekleyecekler var mı?

Var. Yüzde 4. Yüzde 60, millet ittifakına vereceğini söylüyor. Kalan yüzde 30 seçimleri belki boykot edebilir. Ezcümle HDP seçmeninin yerel seçimlerde oyları hep dağılır. Genel seçimlerde aldıkları oy oranının çok altında alırlar. “Oyum boşa gitmesin, kazanacak olana vereyim” düşüncesi baskın olur ve bu oyların çoğunluğu muhalefet gider.

Seçmenin karşısına geçen seçimlerde güvenlik sorunları kondu. Seçmen buna göre oy verdi. İktidar bu seçimde de seçmenin karşısına beka sorununu koyuyor. Sizin araştırmanıza göre seçmenin şikayet listesinde neler var?

İlk dört sıranın tamamı ekonomiyle bağlantılı. İlk kez bir anketimizde yolsuzluk ile ilgili bir şikayet oldu. Yüzde 8 ile yolsuzluk öne çıktı.

‘İktidarın kendi seçmeni de yolsuzluktan şikayetçi’

Yolsuzluk neden bu seçimler öncesinde sürpriz yaptı peki?

Sahada, cumhur ittifakının tabanı artık yolsuzluk şikayetini sık dile getiriyor çünkü ekonomik kriz vatandaşın cebine dokundukça iktidarın diğer konularda yaptığı yanlışlar göze batmaya başladı.

Mesela demokrasi ihtiyacı nüksetti.

Vatandaş için genel ve yerel seçimler her zaman farklı mıdır? Yoksa aday kim olursa olsun önce hangi partiden olduklarına mı bakarlar?

Her zaman farklıdır. Seçmen çoğunlukla partilerden ziyaede adaylara bakar. Zaten bu yüzden iktidar beka sorunu söylemiyle bu yerel seçimlerin sanki bir genel seçim yaşayacakmışız gibi olmasını arzu ediyor ve bunun için efor sarfediyor. Ancak seçmen için bir şey ifade etmiyor.

‘HDP’nin hamlesiyle CHP, Adana’yı rahatça kazanacak’

AKP adaylarını uzun zaman önce açıkladı. Medya amborgosunu da düşünürsek, CHP bu kez biraz geç mi kaldı adaylarını açıklamada?

Çok geç kaldı. Ne kadar erken açıklarsanız, o kadar erken çalışmaya başlarsınız bu kadar basit. Kampanya çalışmaları çok önemlidir. Kampanyayı ne kadar geç başlatırsanız o kadar zarardır.

HDP’nin aday çıkarmayacağı yerlerden biri Kürt nüfusunun yoğun olduğu Adana. Adana’da hangi parti öndeydi, şimdi ne olacak?

Adana’da MHP ve CHP çekişmesi vardı. HDP’nin bu hamlesiyle artık CHP, Adana’yı rahatlıkla kazanacaktır.

‘Mustafa Sarıgül’ün adaylığı CHP’ye zarar vermez’

Yine yoğun Kürt nüfusunun olduğu illerden İzmir’de de HDP, CHP’li aday Tunç Soyer’i destekleyeceğini açıkladı. Soyer’e iktidara yakın medya tarafından yapılan karalamalar İzmirliler de nasıl karşılık buluyor?

Soyer’e dönük karalamaların İzmirli seçmende karşılığı yok. Şimdi HDP’nin oy desteğiyle de, Türkiye’deki tüm büyükşehirler arasında Tunç Soyer’in rekor kırmasını bekleyebiliriz.

Bu arada yeni bir gelişme yaşandı. Mustafa Sarıgül, DSP’den Şişli adayı olduğunu açıkladı. Sarıgül’ün oyu nedir?

Biz bir ölçümleme yapmadık ancak yaklaşık yüzde 20 civarında oy alabileceğini biliyoruz. Dolayısıyla Sarıgül, Şişli’de CHP adayına bir zarar yaşatmaz. CHP, yine Şişli’yi rahatlıkla kazanır.

‘CHP her zaman MHP’ye, İYİ Parti’de AKP’ye göre aday çıkarmalı’

Daha önceki yerel seçimlerde CHP’nin içi bu kadar dalgalanmamıştı. Neden şimdi bir değişim var? Bu olumlu mu yoksa olumsuz bir farklılık mı?

CHP’nin içindeki aday çekişmeleri gibi dalgalanmalar biraz partinin kendine bu yerel seçimde duyduğu güvenden kaynaklanıyor. Hem seçime ittifak halinde girilmesi, hem de HDP’nin batıda aday çıkarmama stratejisiyle CHP bu seçimin kazananları arasına adını yazdıracak ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun koltuğu sağlamlaşacak.

Türkiye genelinde CHP-İYİ Parti’nin adayları, AKP-MHP’den oy kopartacak adaylardan seçilmiş oldu mu?

CHP her zaman AK Parti’nin karşısına aday getiriyor. Ve bu siyasi olarak yanlış bir konumlandırma.

Neden yanlış?

CHP hiçbir zaman AK Parti seçmeninden oy alamıyor. CHP, MHP’den oy alıyor. MHP’deki merkez sağcı, laik ve seküler kesimlerden oy gelebiliyor. Dolayısıyla CHP’nin MHP karşısında aday çıkarması daha doğru. Keza İYİ Parti’nin de oy alabileceği seçmen grubu AK Parti’dir. O da AK Parti’ye göre aday çıkarmalı.

 
4 Şubat 2019 Pazartesi 10:31 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Arslan Bulut
 
Türker Ertürk
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Mustafa Önsel
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Nihat Genç
 
Havva GÜNAYDIN LAKUTOĞLU
 
Attila Aşut
 
Mehmet Polat
 
Kazım DEMİR
 
Ahmet Özer
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Muhammet İKİNCİ
 
Abdulkadir TİRYAKİOĞLU
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Mehmet Erdal Çağdaş
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1451 - Fatih Sultan Mehmet ikinci kez tahta çıktı.
1695 - Osmanlı donanması, Sakız Adası'nı Venedikliler'den geri aldı.
1856 - Islahat Fermanı yayınlandı
1878 - II. Abdülhamit Mebusan Meclisini süresiz olarak kapattı ve Meşrutiyet rejimine son vererek, yönetime tek başına egemen oldu.
1885 - Mark Twain'in Huckleberry Finn'in Maceraları adlı kitabı ilk kez yayımlandı.
1913 - Raymond Poincaré Fransa devlet başkanı oldu.
1930 - Clyde Tombaugh, Ocak ayında çekilen fotoğrafları incelerken Plüton gezegenini keşfetti.
1932 - Japon imparatoru, Manzhouguo'nun (Mançurya'nın eski Çince adı) Çin'den bağımsızlığını ilan etti.
1937 - İstanbul'da eşekle nakliyat yasaklandı.
1941 - 16 yaşın üzerindeki erkek çocukların maden ocaklarında, 12 yaşın üzerindekilerin tekstil sanayiinde çalıştırılmasına ilişkin kararname çıktı.
1941 - Anıtkabir için mimari yarışma açıldığı resmen ilan edildi.
1943 - Naziler Beyaz Gül hareketi üyelerini tutukladılar.
1952 - TBMM, Türkiye'nin NATO üyeliğini onayladı. Türkiye, 21 Şubat günü NATO üyesi oldu.
1957 - BM'de Kıbrıs görüşmelerine başlandı. BM, 26 Şubat'ta sorunun öncelikle ilgili taraflar arasında görüşülmesine karar verdi.
1965 - Gambiya İngiltere'den bağımsızlığını kazandı.
1967 - Milli Eğitim Bakanlığı bütçesi görüşüldü; 35.000 köyden 15.000'inde okul olmadığı açıklandı.
1971 - Elazığ Senatörü Profesör Celal Ertuğ, "Bir dikta ortamına adım adım yaklaşılmaktadır. Ordunun mesajı açıktır. Demirel derhal istifa etmelidir." dedi. Başbakan Süleyman Demirel ise, "Meşru yollardan geldim. Bulurlar 226'yı, bizi devirirler" dedi.
1974 - Kiss müzik grubu kendi adlarını taşıyan ilk albümlerini yayımladılar.
1977 - Uzay mekiği Enterprise, bir Boeing 747'nin üstünde ilk yolculuğuna çıktı.
1977 - İstanbul Yüksek Öğrenim Derneği (İYÖD) "amaç dışı faaliyet" gösterdiği gerekçesiyle süresiz kapatıldı. İstanbul Yüksek Öğrenim Derneği (İYÖD) Dev-Genç'in (Devrimci Gençlik Dernekleri Federasyonu) İstanbul Bölge Yürütme Kurulu'nu oluşturuyordu.
1985 - Bakanlar Kurulu ilk defa bir grev kararını erteledi. 1985 yılı bugün, Tarım Koruma İlaçları A.Ş'nin İstanbul Kartal ve İzmit Derince'deki işyerlerinde alınan grev kararının, 60 gün ertelenmesi kararlaştırıldı.
1985 - Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu, Ziraat Bankası'nın hamamcılara tarım kredisi verdiğini saptadı.
1987 - Türkiye'de 12 Eylül sonrası yaşanan en büyük grev olan NETAŞ grevi bugün anlaşmayla sonuçlandı.
1988 - İstanbul'daki Spor ve Sergi Sarayı'nın adı, Lütfi Kırdar olarak değiştirildi.
1993 - Gazeteci Kemal Kılıç öldürüldü. Kemal Kılıç İnsan Hakları Derneği Urfa Şubesi Yönetim Kurulu üyesiydi.
1994 - Demokrasi Partisi'nin (DEP) Genel Merkezi bombalandı, bir kişi öldü, 2'si ağır 16 kişi yaralandı. Demokrasi Partisi (DEP) yılbaşından beri 4 kez saldırıya uğramıştı. Olayı İslami Cihat Örgütü üstlendi.
1995 - Sosyal Demokrat Halkçı Parti (SHP) ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), CHP çatısı altında birleşti. SHP'li Hikmet Çetin oybirliğiyle genel başkan seçildi.
1997 - Tansu Çiller TEDAŞ ve TOFAŞ soruşturmalarından aklandı. Refah Partisi milletvekilleri Tansu Çiller'in aklanmasından yana oy kullandılar.
2003 - Güney Kore'nin Daegu metrosunda çıkan yangında yaklaşık 200 kişi öldü.
2004 - İran'ın Nişabur kenti yakınlarda kontrolden çıkan bir yük treninde meydana gelen patlama ve yangında 200'ü kurtarma personeli olmak üzere 295 kişi öldü. Tren kükürt, petrol ve gübre taşıyordu.
2005 - SEKA İzmit Fabrikası çalışanlarının, iş yerine kapanma eyleminin 30. gününde polis panzerlerle fabrika bahçesine girdi. İşçiler bu gelişme üzerine kendilerini mekanik atölyesine kilitledi.
2007 - NBA All Star 2007 maçı Las Vegas'ta yapıldı.
2008 - Amerika Birleşik Devletleri ve Afganistan, Kosovanın tek taraflı bağımsızlığını tanıdığını açıkladı.
2008 - Türkiye, Kosova'nın bağımsızlığını tanıdı.
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Başakşehir
21
13
6
2
45
2
Galatasaray
21
11
6
4
39
3
Beşiktaş
22
11
6
5
39
4
Malatyaspor
22
9
7
6
34
5
Konyaspor
22
8
10
4
34
6
Trabzonspor
21
9
6
6
33
7
Sivasspor
21
8
7
6
31
8
Kasımpaşa
21
9
2
10
29
9
Antalyaspor
21
8
5
8
29
10
Çaykur Rizespor
22
5
10
7
25
11
Göztepe
21
8
1
12
25
12
Alanyaspor
21
7
4
10
25
13
Kayserispor
21
6
7
8
25
14
Bursaspor
22
4
12
6
24
15
Fenerbahçe
22
5
9
8
24
16
Ankaragücü
22
7
3
12
24
17
Erzurum BB
21
3
9
9
18
18
Akhisar Bld.Spor
22
4
6
12
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Süper Loto
14.02.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu102628323440
 
On Numara
11.02.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu01050713161725272930373940424562676869747578
 
Sayısal Loto
16.02.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu071122303744
 
Şans Topu
13.02.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu081517253014
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak05:24
  • Güneş07:04
  • Öğlen12:46
  • İkindi15:43
  • Akşam18:07
  • Yatsı19:37
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık