CHP ve İYİ Parti seçmenine yönelik skandal anket manipülasyonu

Ana Sayfa » Siyaset » Perinçek, 'Vatan mı cumhuriyet mi' diye sordu, birini seçti!

Perinçek, 'Vatan mı cumhuriyet mi' diye sordu, birini seçti!

Erdoğan'ın kurmakta olduğu padişahlık benzeri Tek Adam Rejimini vatan savunması olarak gören ve '' Bugünkü durum, İstiklâl Savaşındaki koşullara benzemektedir. Eğer savaşı kazanmasaydık, padişahlığı yıkamazdık, özgürlük olmazdı, laiklik de olmazdı'' diyen Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, ''Hendek savaşlarında, 15 Temmuz gecesi, Fırat Kalkanı’nda, Afrin’de, kimlerle birlikteydik?'' diye sordu ve Erdoğan yönetimini müttefiki ilan etti. Perinçek cumhuriyet savunucuları için ise, ''Cumhuriyet, özgürlük, laiklik mücadelesi ise görüyoruz, baş hedef olarak Tayyip Erdoğan’ı alıyor ve O’na karşı ABD, PKK/HDP ve FETÖ ile de birleşiyor.'' iddiasında bulundu.

 
4 Temmuz 2018 Çarşamba 16:15 
Yorum YapYazdır
 
 
Perinçek, 'Vatan mı cumhuriyet mi' diye sordu, birini seçti!

İşte Perinçek'in Aydınlık'taki yazısı:

Seçim sonuçları, seçmenin öncelikli olarak hangi mevzide toplandığını da gösterdi.

ÖNCELİKLİ GÖREVİ BELİRLEMENİN ÖNEMİ

Bugün Türkiye’de kuşkusuz Vatan cephesinde ve Cumhuriyet cephesinde yürütülen mücadele birbirini bütünlüyor. Vatan bütünlüğü için teröre son vermek ve Cumhuriyetin laiklik sürecinde kazandıkları, elbette birbirini güçlendirir. O nedenle görevimiz, her iki mücadeleyi de yürütmektir. Ancak bu iki mücadeleden hangisi öncelik taşıyor, hangisi belirleyicidir? Bu soruya yanıt vermezsek siyaset yapamayız.

Siyaset, öncelikleri sıralamaktır en sonunda. Bu nedenle Vatan, Üretim Ekonomisi, Cumhuriyet, Demokrasi ve Özgürlük için mücadele görevleri içinden belirleyici olanı saptamak, siyaset yürütmenin şartıdır. Zaten bütün siyasal örgütler, bunu yapıyorlar.

Bugünkü durum, İstiklâl Savaşındaki koşullara benzemektedir. Eğer savaşı kazanmasaydık, padişahlığı yıkamazdık, özgürlük olmazdı, laiklik de olmazdı. Mustafa Kemal Paşa, büyük bir devrimci önder olarak devrimin görevlerini doğru sıralamıştı. Vatan, öncelikli görevdi.

Koşullar değiştiği zaman, elbette öncelikler de değişir, bunu tartışmıyoruz. Örneğin Üretim Ekonomisi için mücadelenin öne geçmesi olasılığının yükseldiği bir sürece girmiş bulunuyoruz.

ÖNCELİKLİ GÖREV VE ESAS MEVZİLENME

Öncelikli görevi saptamak, esas mevzilenmeyi saptamak anlamına geliyor. Somut olarak belirlersek, Vatan mücadelesinin hedefinde, ABD, İsrail ve piyonları PKK/HDP ve FETÖ bulunuyor. Birlikte olduğumuz güçleri ise, yaşadığımız pratiğe bakarak saptamak durumundayız. Hendek savaşlarında, 15 Temmuz gecesi, Fırat Kalkanı’nda, Afrin’de, kimlerle birlikteydik? Vatan cephesinde yer alanları bu sorunun yanıtında buluruz.

Cumhuriyet, özgürlük, laiklik mücadelesi ise görüyoruz, baş hedef olarak Tayyip Erdoğan’ı alıyor ve O’na karşı ABD, PKK/HDP ve FETÖ ile de birleşiyor.

Vatan mücadelesini öncelikli görev olarak belirlediğimiz zaman, mevzilenmemiz doğru oluyor. Diyoruz ki: Tayyip Erdoğan yönetimine son vermek amacıyla ABD ile işbirliği yapmayız ama ABD emperyalizmine karşı Tayyip Erdoğan yönetimi ile aynı cephede birleşiriz, birleşmek zorundayız ve zaten birlikteyiz. Vatan Savaşını kazanmanın şartıdır bu mevzilenme.

Bu cepheden ayrılanlar, Tayyip Erdoğan düşmanlığına saplanmakla kalmıyorlar, aynı zamanda Mehmetçiğin karşısında mevzileniyorlar. “Saray Savaşı” ve “Türk Ordusu batağa saplandı” tekerlemeleri hangi konumda olduklarını gösteriyor. Apolet sökme hezeyanları da bu konumlanmanın dışa vurumudur.

EMPERYALİZMİN GÜDÜMÜNE DÜŞEN SAHTE CUMHURİYETÇİLİK

Vatan bütünlüğü için mücadeleyi öncelikli görev olarak kabul etmeyen bir “Cumhuriyet mücadelesi”nin vardığı yer, ABD emperyalizmi, PKK/HDP ve FETÖ ile işbirliği oluyor. Bugünün koşullarında Vatan mücadelesi önceliğiyle yürütülmeyen bir Cumhuriyetçilik, en sonunda ABD emperyalizminin güdümüne girmeye kadar ulaşabiliyor.

Bu gerçekleri saptayınca, nezâket veya kibarlıktan vazgeçmiş olmuyoruz. Nezâket ve incelik her zaman vatanseverliktedir.

TARİHTEN DERSLER

Öncelikli görevi yanlış saptamak, kimi zaman düşmanla işbirliğine kadar gidebiliyor. Örneğin İstiklal Savaşı’nda İştirakçi Hilmi gibi sahte Komünistler, vatan mücadelesine öncelik vermedikleri için İngiliz işbirlikçisi olmuşlardı. İkinci Dünya Savaşında vatan mücadelesine öncelik vermeyen Troçkist gruplar, dünyanın her yerinde kendi milletlerine karşı Hitler’in yanında cephe tutmuşlardı.

Saddam Hüseyin düşmanlığına saplanan sözde Komünistler, Irak’ta ABD emperyalizminin yanında saf tutmuş ve ABD işgalcilerinin atadığı Bağdat hükümeti koltuklarına oturmuşlardı. Bugün HDP listesinden Meclis koltuğu kapan Türkiye’nin sahte Komünistleri gibi.

SEÇMENİN GÖRÜŞÜ

Strateji ve siyaset belirlemek, kuşkusuz siyasal partilerin işidir. Her parti programına göre, strateji ve siyasetlerini de oluşturur. Bu açıdan stratejiyi ve siyaseti seçmen veya halk beliremez. Ne var ki, seçmenin eğilimleri, en sonunda toplumsal gerçeklerle ilgili işaretler verir.

24 Haziran 2018 seçimlerinde verilen oylar, seçmenin vatan için mücadeleye öncelik verdiğini gösteriyor.

Bu durumda Cumhuriyet, Demokrasi, Özgürlük ve Laiklik mücadelesini öncelik veren siyasal parti ve toplulukların, seçmen eğiliminin yanlış olduğunu kanıtlamaları gerekiyor.

Oysa yanlış olan seçmen değil, Cumhuriyet mücadelesini Vatan mücadelesinin önüne koyanlardır. Arabayı atın önüne koyuyorlar. Çünkü bugün Türkiye vatan savaşındadır. Mehmetçiğin, polisin ve köy korucularının yürüttüğü mücadele, Türkiye’nin geleceğini belirliyor. Cumhuriyet mücadelesinin başarısı da buna bağlıdır.

 
4 Temmuz 2018 Çarşamba 16:15 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Çiğdem KOÇ
 
Türker Ertürk
 
Arslan Bulut
 
Mustafa Önsel
 
Attila Aşut
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Havva GÜNAYDIN LAKUTOĞLU
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Nihat Genç
 
Ahmet Özer
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Kazım DEMİR
 
Mehmet Polat
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Muhammet İKİNCİ
 
Abdulkadir TİRYAKİOĞLU
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Mehmet Erdal Çağdaş
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1632 - Galileo'nun "İki Kainat Sistemi Üzerine Konuşmalar" adlı eseri yayımlandı.
1819 - İspanya, Florida'yı ABD'ye 5 milyon dolara sattı.
1848 - Paris'te işçiler ayaklandı. İki yıl boyunca Avrupa'yı altüst edecek işçi devrimleri çığırı açıldı.
1855 - Pennsylvania Devlet Üniversitesi kuruldu.
1865 - Tennessee, köleliği yürürlükten kaldıran yeni bir anayasayı kabul etti.
1876 - Johns Hopkins Üniversitesi, Baltimore'da (Maryland) kuruldu.
1889 - ABD başkanı Grover Cleveland, Kuzey Dakota, Güney Dakota, Montana ve Washington'ın ABD eyaletlerine katıldığını açıklayan kanunu imzaladı.
1933 - Vagon-Li Olayı'nı başlatacak Naci Bey'e ceza verilmesi.
1942 - Avusturyalı yazar Stefan Zweig, Brezilya'nın Petropolis kentinde eşiyle birlikte intihar etti.
1942 - Halide Edip Adıvar, "Sinekli Bakkal" adlı romanıyla CHP'nin "Sanat Mükafatı"nı kazandı.
1943 - Beyaz Gül hareketi üyeleri Nazilerce idam edildi.
1944 - ABD savaş uçakları, Hollanda kentleri Nijmegen, Arnhem, Enschede ve Deventer'i yanlışlıkla bombaladı; sadece Nijmegen'de 800 kişi öldü.
1945 - Elli yıllık evliler için Fatih Halkevi'nde jübile yapıldı.
1948 - Üniversitelerarası Kurul toplandı. Kurul'da Ankara Üniversitesi'ndeki "solcu profesörlerin" üniversiteden uzaklaştırılması kararı alındı.
1948 - Çekoslovakya devriminin başlangıcı.
1950 - Yüksek Seçim Kurulu kuruldu.
1956 - Elvis Presley, "Heartbreak Hotel" adlı şarkısı ile müzik listelerine giriş yaptı.
1968 - Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) Genel Başkanı Seyfi Demirsoy 1968 yılında bugün, "Süleyman Demirel bu memleketin medar-ı iftiharıdır" dedi.
1972 - Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Richard Nixon Çin Halk Cumhuriyeti'ni ziyaret etti. Richard Nixon Çin'in Birleşmiş Milletler'e (BM) katılması için ısrar etti.
1972 - Uçakla gelen yolcuların gümrüksüz alışveriş edebilecekleri ilk "free shop" Yeşilköy Havaalanı'nda açıldı.
1973 - İsrail jetleri Libya yolcu uçağına ateş açtı; 74 kişi öldü.
1973 - Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde üniversitelerdeki olayların çözümü için tartışma yapılıyordu. Söz alan Demokratik Parti (DP) Sivas Milletvekili Kadri Eroğan "30-35 profesörün ipini çekeceksin, bu iş düzelir" dedi.
1980 - Afganistan'ın başkenti Kâbil'de Sovyet karşıtı ayaklanmalar üzerine sıkıyönetim ilan edildi.
1980 - Danıştay polis memurlarının örgütü Pol-Der'le ilgili kapatma kararını durdurdu. Danıştay dernek kapatma ve yasaklama kararını idarenin alamayacağını belirtti.
1986 - 12 Eylül sonrasının ilk büyük mitingi İzmir'de yapıldı. Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) tarafından düzenlenen mitinge 50 bin işçi katıldı.
1988 - Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, cezaevlerinde tek tip elbise giyinme zorunluluğunun kalktığını söyledi.
1991 - Irak kuvvetleri, Kuveyt'teki petrol bölgelerini ateşe verdi.
1994 - Somali'deki görevini tamamlayan Türk birliği Türkiye'ye döndü.
2000 - Diyarbakır'da olay çıkardığı gerekçesiyle yargılanan İtalyan gazeteci Dino Giovanni Frisullo ifade vermek için geldiği Türkiye'ye alınmayarak sınır dışı edildi.
2001 - Merkez Bankası, dalgalı kura geçişin ilk gününde doların fiyatını 689.000 liradan 964.000 liraya çıkardı. Faizler %5.200'leri gördü.
2002 - Angola'nın isyancı lideri Jonas Savimbi, askeri birliklerce öldürüldü.
2005 - Korn grubunun kurucu iki üyesinden biri olan Brian Welch Dini nedenleri göstererek gruptan ayrılmıştır.
2009 - Çin'in kuzeyindeki bir kömür madeninde meydana gelen patlamada 73 madenci öldü, onlarcası galerilerde mahsur kaldı.
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Başakşehir
22
14
6
2
48
2
Galatasaray
22
12
6
4
42
3
Beşiktaş
22
11
6
5
39
4
Malatyaspor
22
9
7
6
34
5
Konyaspor
22
8
10
4
34
6
Trabzonspor
22
9
6
7
33
7
Sivasspor
22
8
7
7
31
8
Kasımpaşa
22
9
2
11
29
9
Antalyaspor
22
8
5
9
29
10
Alanyaspor
22
8
4
10
28
11
Kayserispor
22
7
7
8
28
12
Çaykur Rizespor
22
5
10
7
25
13
Göztepe
22
8
1
13
25
14
Bursaspor
22
4
12
6
24
15
Fenerbahçe
22
5
9
8
24
16
Ankaragücü
22
7
3
12
24
17
Erzurum BB
22
4
9
9
21
18
Akhisar Bld.Spor
22
4
6
12
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Süper Loto
21.02.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu020615192250
 
On Numara
18.02.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu08091315171819273031363942454756596164767780
 
Sayısal Loto
20.02.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu050727313245
 
Şans Topu
20.02.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu081013141803
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak05:20
  • Güneş07:00
  • Öğlen12:46
  • İkindi15:46
  • Akşam18:11
  • Yatsı19:40
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık