İşte Cumhuriyet gazetesi davasında ara karar

Ana Sayfa » Siyaset » Okullara mescid yönetmeliği Danıştay'da

Okullara mescid yönetmeliği Danıştay'da

Vatan Partisi MEB'in Mescit yönetmeliğine karşı Danıştay'a başvuruda bulundu.

 
4 Temmuz 2017 Salı 12:19 
Yorum YapYazdır
 
 
Okullara mescid yönetmeliği Danıştay'da

Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Tülin Oygür, başvuru gerekçesine ilişkin olarak şunları söyledi: 

24 Haziran 2017 gün ve 30106 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan “Milli Eğitim Bakanlığı Kurum Açma, Kapatma ve Ad Verme Yönetmeliği” 5/ç maddesinde yer alan ve “her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarının açılabilmesi için abdesthane ile kadın ve erkek için ayrı mescitler bulunması” zorunluluğunu getiren düzenlemenin, öncelikle yürütmenin durdurulması ve nihayetinde iptal edilmesi için Vatan Partisi olarak bu sabah Danıştay’a başvurmuş bulunuyoruz.

Daha önceki düzenlemede “Talep olması halinde ibadet ihtiyacını karşılayacak uygun mekân ayrılabilir” hükmü varken şimdi bu değişiklikle, anaokulları ve ilkokullar dâhil bütün MEB kurumlarında abdesthane ve kadın-erkek mescitlerinin bulunması zorunlu tutulmuştur. Bundan sonra milli eğitim kurumlarımız aynı zamanda ibadethane niteliği alacaktır.

Bu düzenlemeyle Anayasa alenen ihlal edilmiştir. En başta Anayasanın 2. Maddesindeki “Türkiye Cumhuriyeti toplumun huzuru, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk devletidir” hükmü ayaklar altına alınmıştır.

Reklamdan sonra devam ediyor 

 

3. Maddedeki “Türkiye Devleti ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür” hükmü çiğnenmiş ve milletin içine din gibi hassas bir konu zemininde nifak sokulmasının yolu açılmıştır.

10. Maddedeki “Herkes dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir” hükmü, kaçınılmaz olarak yaşanacak ayırımcılıkla işlemez hale getirilmiştir.

24. Maddedeki “Kimse ibadete, dini ayin ve törenlere katılmaya, dini inanç ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz; dini inanç ve kanaatlerinden dolayı kınanamaz ve suçlanamaz” hükmü havaya uçmuştur! Çünkü insanın evinde veya ibadethanede kendi iradesiyle ortaya koyacağı bir eylem olan ibadet, bu düzenlemeyle kaçınılmaz olarak kişinin isteği ve iradesi dışında bir zorunluluk ve baskı aracı hale gelmiştir.

Nihayet Anayasanın 42. Maddesindeki “Eğitim ve öğretim kurumlarında sadece eğitim, öğretim, araştırma ve inceleme ile ilgili faaliyetler yürütülür. Bu faaliyetler her ne suretle olursa olsun engellenemez” hükmü yok sayılarak eğitim kurumlarımız ibadethanelere çevrilmiştir.

Bu düzenleme ile toplumda ayırımcılık, fesat ve fitne fitillenmekte, vatandaşlar arasındaki eşitlik ortadan kaldırılmakta, bilimsel eğitim yok sayılmakta, başta lâiklik olmak üzere Cumhuriyetin nitelikleri ayaklar altına alınmakta ve ülkemiz ve milletimizle bölünmez bütünlüğümüze darbe indirilmektedir. Devletimiz, içte ve güneydoğu sınırlarımızda bölücü ve dinci teröre karşı savaş verirken AKP iktidarının milletimizin birliğine göz diken, açıkça Anayasaya aykırı böylesi bir düzenleme yapması, ülkenin bekası yönünden son derece kaygı vericidir. Vatan Partisi olarak, eğitim programlarında da ısrarla bilimsel ve lâik eğitim karşıtı düzenlemeler yapan iktidarı uyarıyor, lâik yaşamı benimsemiş, vatanına yürekten bağlı milletin büyük çoğunluğunu sonunda isyan ettirecek bu tehlikeli tutumdan geri dönmeye çağırıyoruz.

Milli eğitimi, Cumhuriyet eğitiminin birliği ve felsefesi ışığında, insanlığa kardeşlikle bağlı, yetenekli, bilgili, sorumlu, ‘fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür’ kuşaklar yetiştirmek olarak ele alan Partimiz, eğitimde yapılan vahim hatalara karşı siyasi ve hukuki zeminde mücadele etmeyi başta gelen sorumluluğu olarak görmektedir. Vatan Partisi olarak bu düzenlemenin iptali için Danıştay’a başvurmakla yetinmeyeceğiz. Hangi siyasi görüşte, hangi inançta, hangi dine – mezhebe mensup olursa olsun, vatan bütünlüğümüzü, bağımsızlığımızı, çağdaş ve demokratik bir ülke olmamızı öncelikli meselemiz olarak gören bütün vatandaşlarımıza sesleniyoruz: Bu uygulamaya karşı birlikte mücadele etmek üzere Vatan Partisi olarak yanınızdayız! Partimiz Hukuk Bürosu, vatandaşlarımızın hukuk mücadelesi başlatabilmesi için hazırlık yapmaktadır. Önümüzdeki hafta başından itibaren bütün İl ve İlçe Örgütlerimizden gerekli belge ve bilgiler alınabilir. Mescit kararının Resmi Gazetede yayımlanma tarihi 24 Haziran 2017’dir. Danıştay’a başvurma süresi 60 gün olup, son başvuru tarihinin 23 Ağustos olduğu unutulmamalıdır.

Milletimize çağrı yapıyoruz! Çocuklarımızın mescide değil, okula, eğitim almaya gidebilmesi ve önümüzdeki bizi bekleyen zor günlerde birliğimizin korunması için hiç beklemeden, hemen mücadeleye katılın!

 
4 Temmuz 2017 Salı 12:19 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Attila Aşut
 
Nihat Genç
 
Türker Ertürk
 
Arslan Bulut
 
Mehmet Polat
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Ahmet Özer
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Kazım DEMİR
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Mustafa Önsel
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1830 - Fransa'da Temmuz Devrimi, X. Charles tahtından indirildi ve yerine Louis Philippe getirildi.
1832 - İbrahim Paşa komutasındaki Mısır ordusu, Osmanlı ordusunu yenilgiye uğrattı.
1900 - İtalya Kralı I. Umberto, Gaetano Bresci adlı bir anarşist tarafından öldürüldü.
1921 - Adolf Hitler, Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi'nin başkanı oldu.
1947 - Dünyanın, tamamı elektronik ilk bilgisayarı ENIAC, hafızasının arttırılması amacıyla verilen aradan sonra tekrar çalıştırıldı ve 2 Ekim 1955'e dek sürekli çalıştı.
1948 - 1948 Yaz Olimpiyatları: II. Dünya Savaşı nedeniyle 12 yıldır yapılamayan olimpiyatlar Londra'da başladı.
1950 - Türk Barışseverler Cemiyeti Başkanı Behice Boran ve Genel Sekreteri Adnan Cemgil tutuklandı. Cemiyet, Kore'ye asker gönderilmesini protesto etmişti.
1953 - Bina yapımını teşvik edecek ve kaçak yapılaşmayı önleyecek kanun TBMM'de kabul edildi.
1953 - TCDD işletmesi kuruldu.
1957 - Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (AEK) kuruldu.
1958 - NASA kuruldu.
1959 - Vatan gazetesi sahibi ve başyazarı Ahmet Emin Yalman, Pulliam davasından 1 yıl 3 ay hapis cezası aldı.
1960 - Havadis gazetesi sıkıyönetimce tahrikçi ve ayrılıkçı yayın yaptığı iddiasıyla 10 gün süreyle kapatıldı.
1965 - Türkiye, Dünya Daktilo Şampiyonası'nda şampiyon oldu.
1967 - Venezuela'nın Karakas kentinde deprem: yaklaşık 500 kişi öldü.
1975 - Ankara'nın CHP'li Belediye Başkanı Vedat Dalokay işçi maaşlarını ödeyemediğini ve hükümetin de yardım etmediğini açıkladı. Dalokay, hükümeti protesto için üç günlük açlık grevine başladı.
1981 - Büyük Britanya'da Galler Prensi Charles, Lady Diana ile evlendi.
1986 - Türkiye Komünist Partisi davası sonuçlandı; 74 sanık 4 aydan 15 yıla kadar hapis cezaları aldı, 40 sanık beraat etti.
1987 - Margaret Thatcher ile François Mitterrand, Manş Tüneli'nin inşasına ilişkin anlaşmayı imzaladılar.
1988 - Almanya'da bulunan Melike Demirağ ve Şanar Yurdatapan'ın "İstanbul'da Olmak" ve "Anadolu" kasetlerinin Türkiye'de yayınlanması Bakanlar Kurulu'nca yasaklanmıştı. Danıştay'a açılan karşı dava reddedildi.
1989 - İran devlet başkanlığı seçimlerini Haşimi Rafsancani kazandı.
1992 - Eski Deniz Kuvvetleri komutanı, emekli Oramiral Kemal Kayacan silahlı saldırıda öldürüldü. Saldırıyı Dev-Sol örgütü üstlendi.
1999 - Amerika Birleşik Devletleri'nde ilk kez bir başkan görev başındayken ceza aldı. Başkan Bill Clinton yalan ifade vermek suçundan 90.000 dolar ödemeye mahkum edildi.
2005 - Astronomlar Güneş Sistemi'nde Eris adını verdikleri bir cüce gezegen keşfettiklerini duyurdular.
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak03:02
  • Güneş05:07
  • Öğlen12:39
  • İkindi16:35
  • Akşam19:49
  • Yatsı21:37
 
Süper Loto
27.07.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu020307081927
 
On Numara
24.07.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu07080911121314171924293133364447515356667278
 
Sayısal Loto
22.07.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu011314192930
 
Şans Topu
26.07.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu142021222603
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık