TSK'dan bugüne kadarki en sert Afrin açıklaması

Ana Sayfa » Siyaset » Okullara mescid yönetmeliği Danıştay'da

Okullara mescid yönetmeliği Danıştay'da

Vatan Partisi MEB'in Mescit yönetmeliğine karşı Danıştay'a başvuruda bulundu.

 
4 Temmuz 2017 Salı 12:19 
Yorum YapYazdır
 
 
Okullara mescid yönetmeliği Danıştay'da

Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Tülin Oygür, başvuru gerekçesine ilişkin olarak şunları söyledi: 

24 Haziran 2017 gün ve 30106 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan “Milli Eğitim Bakanlığı Kurum Açma, Kapatma ve Ad Verme Yönetmeliği” 5/ç maddesinde yer alan ve “her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarının açılabilmesi için abdesthane ile kadın ve erkek için ayrı mescitler bulunması” zorunluluğunu getiren düzenlemenin, öncelikle yürütmenin durdurulması ve nihayetinde iptal edilmesi için Vatan Partisi olarak bu sabah Danıştay’a başvurmuş bulunuyoruz.

Daha önceki düzenlemede “Talep olması halinde ibadet ihtiyacını karşılayacak uygun mekân ayrılabilir” hükmü varken şimdi bu değişiklikle, anaokulları ve ilkokullar dâhil bütün MEB kurumlarında abdesthane ve kadın-erkek mescitlerinin bulunması zorunlu tutulmuştur. Bundan sonra milli eğitim kurumlarımız aynı zamanda ibadethane niteliği alacaktır.

Bu düzenlemeyle Anayasa alenen ihlal edilmiştir. En başta Anayasanın 2. Maddesindeki “Türkiye Cumhuriyeti toplumun huzuru, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk devletidir” hükmü ayaklar altına alınmıştır.

Reklamdan sonra devam ediyor 

 

3. Maddedeki “Türkiye Devleti ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür” hükmü çiğnenmiş ve milletin içine din gibi hassas bir konu zemininde nifak sokulmasının yolu açılmıştır.

10. Maddedeki “Herkes dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir” hükmü, kaçınılmaz olarak yaşanacak ayırımcılıkla işlemez hale getirilmiştir.

24. Maddedeki “Kimse ibadete, dini ayin ve törenlere katılmaya, dini inanç ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz; dini inanç ve kanaatlerinden dolayı kınanamaz ve suçlanamaz” hükmü havaya uçmuştur! Çünkü insanın evinde veya ibadethanede kendi iradesiyle ortaya koyacağı bir eylem olan ibadet, bu düzenlemeyle kaçınılmaz olarak kişinin isteği ve iradesi dışında bir zorunluluk ve baskı aracı hale gelmiştir.

Nihayet Anayasanın 42. Maddesindeki “Eğitim ve öğretim kurumlarında sadece eğitim, öğretim, araştırma ve inceleme ile ilgili faaliyetler yürütülür. Bu faaliyetler her ne suretle olursa olsun engellenemez” hükmü yok sayılarak eğitim kurumlarımız ibadethanelere çevrilmiştir.

Bu düzenleme ile toplumda ayırımcılık, fesat ve fitne fitillenmekte, vatandaşlar arasındaki eşitlik ortadan kaldırılmakta, bilimsel eğitim yok sayılmakta, başta lâiklik olmak üzere Cumhuriyetin nitelikleri ayaklar altına alınmakta ve ülkemiz ve milletimizle bölünmez bütünlüğümüze darbe indirilmektedir. Devletimiz, içte ve güneydoğu sınırlarımızda bölücü ve dinci teröre karşı savaş verirken AKP iktidarının milletimizin birliğine göz diken, açıkça Anayasaya aykırı böylesi bir düzenleme yapması, ülkenin bekası yönünden son derece kaygı vericidir. Vatan Partisi olarak, eğitim programlarında da ısrarla bilimsel ve lâik eğitim karşıtı düzenlemeler yapan iktidarı uyarıyor, lâik yaşamı benimsemiş, vatanına yürekten bağlı milletin büyük çoğunluğunu sonunda isyan ettirecek bu tehlikeli tutumdan geri dönmeye çağırıyoruz.

Milli eğitimi, Cumhuriyet eğitiminin birliği ve felsefesi ışığında, insanlığa kardeşlikle bağlı, yetenekli, bilgili, sorumlu, ‘fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür’ kuşaklar yetiştirmek olarak ele alan Partimiz, eğitimde yapılan vahim hatalara karşı siyasi ve hukuki zeminde mücadele etmeyi başta gelen sorumluluğu olarak görmektedir. Vatan Partisi olarak bu düzenlemenin iptali için Danıştay’a başvurmakla yetinmeyeceğiz. Hangi siyasi görüşte, hangi inançta, hangi dine – mezhebe mensup olursa olsun, vatan bütünlüğümüzü, bağımsızlığımızı, çağdaş ve demokratik bir ülke olmamızı öncelikli meselemiz olarak gören bütün vatandaşlarımıza sesleniyoruz: Bu uygulamaya karşı birlikte mücadele etmek üzere Vatan Partisi olarak yanınızdayız! Partimiz Hukuk Bürosu, vatandaşlarımızın hukuk mücadelesi başlatabilmesi için hazırlık yapmaktadır. Önümüzdeki hafta başından itibaren bütün İl ve İlçe Örgütlerimizden gerekli belge ve bilgiler alınabilir. Mescit kararının Resmi Gazetede yayımlanma tarihi 24 Haziran 2017’dir. Danıştay’a başvurma süresi 60 gün olup, son başvuru tarihinin 23 Ağustos olduğu unutulmamalıdır.

Milletimize çağrı yapıyoruz! Çocuklarımızın mescide değil, okula, eğitim almaya gidebilmesi ve önümüzdeki bizi bekleyen zor günlerde birliğimizin korunması için hiç beklemeden, hemen mücadeleye katılın!

 
4 Temmuz 2017 Salı 12:19 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Mustafa Önsel
 
Türker Ertürk
 
Kazım DEMİR
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Mehmet Polat
 
Havva GÜNAYDIN LAKUTOĞLU
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Nihat Genç
 
Attila Aşut
 
Arslan Bulut
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Ahmet Özer
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Mehmet Erdal Çağdaş
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1848 - Fransa'da geçici hükümet kurularak II. Cumhuriyet ilan edildi.
1908 - Dr. Galip Üstün, "Topkapı Fukaraperver Cemiyeti"ni kurdu.
1910 - Sanayi-i Nefise Mektebi 'nin (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ) kurucusu ressam ve müzeci Osman Hamdi Bey öldü.
1912 - İtalya'nın zaferiyle sonuçlanan Beyrut Muharebesi' yapıldı.
1918 - Estonya, Rusya'dan bağımsızlığını ilan etti.
1918 - Osmanlı Devleti'nde, Trabzon işgalden kurtuldu.
1920 - Almanya'da Nazi Partisi kuruldu.
1922 - Elazığ'da, Milli Mücadele yanlısı "Satvet-i Milliye" adlı gazete çıkmaya başladı.
1942 - Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Franz Von Papen'e, Ankara'da suikast girişiminde bulunuldu. Büyükelçi ve eşi olaydan yara almadan kurtuldu; suikastçının [ugoslav göçmeni Ömer Tokat olduğu belirlendi.
1942 - 769 Romanyalı Yahudiyi taşıyan "Struma" vapuru, Karadeniz'de batırıldı; yalnızca bir yolcu kurtulabildi.
1945 - Mısır devlet başkanı Ahmet Mahir Paşa parlamentoda öldürüldü.
1946 - Juan Perón, Arjantin devlet başkanı oldu.
1946 - CHP'nin "Parti Sanat Mükafatı" adıyla düzenlendiği yarışmada Cahit Sıtkı Tarancı "Otuz Beş Yaş" şiiriyle birinci oldu.
1951 - Kırşehir'de Atatürk büstü saldırıya uğradı. Saldırıyı kınamak için 5 Mart'ta büyük bir miting düzenlendi.
1954 - Tuna Nehri'nden Karadeniz'e, oradan da İstanbul Boğazı'na inen buz parçaları, tabakalar halinde tüm Boğaz'ı ve limanı kapladı; deniz trafiği durdu.
1955 - Türkiye ile Irak arasında karşılıklı işbirliği antlaşması (CENTO), Bağdat'ta imzalandı. Daha sonra Birleşik Krallık, İran ve Pakistan üye olarak, Amerika Birleşik Devletleri de gözlemci sıfatıyla katıldı.
1955 - Türkiye'nin ilk özel dedektiflik bürosu, İstanbul'da, Avukat Fethi İnder tarafından kuruldu.
1975 - Led Zeppelin, klasik "Physical Graffiti" albümünü çıkardı.
1976 - Küba anayasası ilan edildi.
1977 - Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti kuruldu.
1977 - Türk fizikçi Prof.Dr. Feza Gürsey, Oppenheimer Ödülü'ne ve Einstein Madalyası'na değer bulundu. Gürsey, ödülünü ABD'li fizikçi S. Glashow ile paylaştı.
1981 - Buckingham Sarayı, Prens Charles ile Lady Diana'nın nişanlandıklarını duyurdu.
1981 - Atina'da Richter ölçeğine göre 6,7 şiddetinde bir deprem meydana geldi. 16 kişi öldü.
1983 - Necmettin Erbakan'a 4 yıl hapis ve 1 yıl 4 ay sürgün cezası verildi.
1984 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Kabe'yi ziyaret etti.
1987 - Sovyetler Birliği'nde Gorbaçov ilk kez "Glasnost"tan (açıklık politikası) söz etti.
1989 - Ayetullah Humeyni, Şeytan Ayetleri kitabının yazarı Salman Rüşdi'nin ölüsünü getirene 3 milyon dolar ödül vereceğini açıkladı.
1992 - Nirvana solisti Kurt Cobain Courtney Love ile evlendi.
1993 - Danıştay,Nazım Hikmet'in vatandaşlığa alınması için kardeşi Samiye Yaltırım'ın açtığı davayı reddeden İdare Mahkemesi kararını onayladı.
1995 - Tüketiciyi Koruma Yasası kabul edildi.
1999 - Çin havayollarına ait Tupolev TU-154 tipi bir yolcu uçağı Wenzhou havaalanına inişe geçtiği sırada düştü: 61 kişi öldü.
2002 - Salt Lake City'de (Utah, ABD) düzenlenen Kış Olimpiyatları sona erdi.
2003 - Bas gitarist Robert Trujillo, Jason Newsted'in 17 Ocak 2001'de Metallica'yı terketmesinin ardından gruba katıldı.
2005 - Penguen dergisinin Tayyipler Alemi adlı kapağı sebebiyle Dergisi'nin sahibi olan Erdil Yaşaroğlu ile Pak Yayıncılık'tan 40 bin YTL'lik manevi tazminat talep edildi.
2008 - 80. Akademi Ödülleri, Kodak Tiyatrosunda sahiplerini bulacak.
2009 - DTP'nin Grup toplantısında Kürtçe krizi yaşandı. Ahmet Türk'ün Kürtçe konuşmaya başlaması ile konuşmayı canlı veren TRT yayınını kesti.
303 - Diocletianus'un Hıristiyanlara karşı ilk fermanı yayımlandı ve buna göre imparatorluk içindeki Hıristiyan kitapları ve ibadet yerleri yok edilecekti.
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Galatasaray
23
15
2
6
47
2
Başakşehir
22
14
4
4
46
3
Fenerbahçe
22
12
8
2
44
4
Beşiktaş
22
11
8
3
41
5
Kayserispor
22
9
8
5
35
6
Sivasspor
22
10
4
8
34
7
Trabzonspor
22
8
9
5
33
8
Göztepe
22
9
6
7
33
9
Akhisarspor
23
8
6
9
30
10
Kasımpaşa
22
8
5
9
29
11
Malatyaspor
22
7
7
8
28
12
Bursaspor
23
7
6
10
27
13
Gençlerbirliği
22
6
7
9
25
14
Antalyaspor
22
6
6
10
24
15
Alanyaspor
22
6
3
13
21
16
Konyaspor
23
5
6
12
21
17
Osmanlıspor
22
5
4
13
19
18
Karabükspor
22
3
3
16
12
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Süper Loto
22.02.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu041722274347
 
On Numara
19.02.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu03041617182125263032374042485054555657646770
 
Sayısal Loto
17.02.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu030508323536
 
Şans Topu
21.02.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu091015273103
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak05:15
  • Güneş06:56
  • Öğlen12:46
  • İkindi15:49
  • Akşam18:15
  • Yatsı19:44
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık