CHP ve İYİ Parti seçmenine yönelik skandal anket manipülasyonu

Ana Sayfa » Bilim - Teknoloji » Öğrenci ve veli imam hatiplerden kaçıyor

Öğrenci ve veli imam hatiplerden kaçıyor

MEB 2017-2018 istatistiklerine göre öğrencilerin tercih etmek zorunda bırakıldıkları imam hatip okulları sayısında yine artış yaşandı. Anadolu imam hatip lisesi sayısı 253, imam hatip ortaokulu sayısı 557 arttı. Genel ortaokul sayısı ve öğrencisi azaldı. Özel okul öğrenci sayısı da artış gösterdi. Liselere geçiş sisteminde 4. nakil dönemi sona erdi. Anadolu liselerinin tamamına yakını doldu. İmam hatip ve meslek liseleri ise kontenjanlarını dolduramadı. İmam hatip yazmak zorunda kalan öğrenciler, kontenjan artırımlarında Anadolu liselerini tercih etti.

 
9 Eylül 2018 Pazar 17:06 
Yorum YapYazdır
 
 
Öğrenci ve veli imam hatiplerden kaçıyor

Liselere geçiş sisteminde 4. nakil dönemi de sona erdi. Anadolu liselerindeki kontenjan yetmediği için özel okullara ve istemediği türde liselere yerleşen öğrenciler oldu. Yerel yerleştirmede ise Türkiye genelinde Anadolu liselerinin tamamına yakını dolarken, imam hatip ve meslek liseleri ise kontenjanlarını dolduramadı. Açıkta kalmamak için imam hatip ve meslek lisesini yazmak zorunda bırakılan öğrenciler, kontenjan arttırımlarında Anadolu liselerini tercih etti.

Eğitim Sen genel başkanı Feray Aytekin Aydoğan, liseye geçiş sınav sistemi değişikliği ile başlayan tartışmalarda temel olarak 3 başlığın öne çıktığını belirterek, “Bunlar; kamusal eğitimin adım adım terk edilerek eğitimin özelleştirilmesi, sınav sisteminde yapılan değişikliklerle öğrenciye rağmen okullaşma politikası oluşturulması, öğrencilerin fiili olarak meslek lisesi ve imam hatip lisesi öğrencisi haline getirilmesi’’ dedi.

Açıkta kalma kaygısı

Sınav sistemi değişikliğinden kaynaklı öğrencilerin istemedikleri okul türlerine yerleştirilme veya açıkta kalma kaygısı ve özel okullara teşvik uygulamaları nedeniyle 1. yerleştirmede bile 162 bin 109 öğrencinin özel okullara yerleştiğini hatırlatan Aydoğan şunları söyledi:

‘’Merkezi sınavla alan okullara tercih hakkı kazanmasına rağmen yerleşemeyen 309 bin 590 öğrenci ise nakiller sürecinde merkezi sınavla alan okullarda kontenjan arttırımına gidilmediği için özel okullara gitmek veya istemediği okul türlerine yerleşmek zorunda bırakıldı. Dikkat çeken diğer bir nokta ise merkezi sınav ile öğrenci alan okullarda öğrencilerin özel okullara gidiş sürecinin de hızlandığını bizlere göstermektedir. Yalnızca İstanbul’da gün içinde daha önce dolan Kabataş Erkek Lisesi’nde kontenjan 5’e, Atatürk Anadolu Lisesi’nde 8’e, Habire Yahşi Anadolu Lisesi’nde 12’ye, Maltepe Fen Lisesi’ nde 4’e yükselmiştir. Kamusal eğitiminin adım adım terk edilmesinin, özelleştirme politikalarının etkisi sınav sisteminde bir kez daha ortaya çıkmıştır.

Yerel yerleştirmede ise Türkiye genelinde Anadolu liselerinin tamamına yakını dolmuş, imam hatip ve meslek liseleri ise kontenjanlarını dolduramamış, kontenjan arttırımlarında da açıkta kalmamak için imam hatip ve meslek lisesini yazmak zorunda bırakılan öğrenciler Anadolu liselerini tercih etmiştir.
Örneğin 3. nakil süreci sonunda Yozgat’ ta 12, Edirne’de 9, Zonguldak’ta 12, Hatay’da 48 Anadolu lisesinin kontenjanlarının tamamı dolmuştur. Yerel yerleştirme ile öğrenci alan imam hatip liselerinden 3. nakil sonucunda kontenjanlarını tamamen dolduran bir lise dahi yoktur. Yerel yerleştirmede her kontenjan arttırıldığında ise açıkta kalmamak için imam hatip ve meslek lisesini yazmak zorunda bırakılan öğrenciler Anadolu lisesine geçiş yapmaya devam etmişlerdir. Türkiye genelinde merkezi Anadolu liseleri yerine ulaşımı güç olan yerlerde kontenjan arttırımına gidilmesi de yaşatılan soruna bir çözüm olmamıştır.”

MEB 2017-2018 öğretim yılı istatistiklerini yayımladı: İmam hatip artışına devam

İmam hatip okullarında okuyan öğrenci sayısı 1 milyon 237 bine ulaştı. Genel ortaokul sayısı 147, öğrenci sayısı ise 61 bin azaldı. İmam hatip ortaokulu sayısı ise bir önceki yıla göre 557, öğrenci sayısı 51 bin 154 arttı. Geçen yıla göre özel ortaokul sayısında 388 öğrenci sayısında 33 bin 13 artış oldu. Milli Eğitim Bakanlığı 2017-2018 öğretim yılı istatistiklerini açıkladı. Verileri 2016-2017 öğretim yılıyla karşılaştıran eğitim uzmanı Alaaddin Dinçer’in dikkat çektiği noktalar şunlar:

Özel lise sayısında 371 öğrenci sayısında 45 bin 358 artış gerçekleşti.
Anadolu imam hatip lisesi sayısında 253, öğrenci sayısında 8 bin 290 artış oldu.
Anadolu lisesi sayısında 232, öğrenci sayısında 3 bin 913 öğrenci azalma oldu.
Meslek teknik anadolu lisesi sayısında 50 okul artışı olurken, öğrenci sayısında 50 bin 75 azalma oldu.
Açıöğretim ortaokul ve lise sayısının geçen yıla göre 165 bin 94 azadığı görülüyor. Dördüncü nakil döneminin yeni sona erdiği günlerde istatistiklerin açıklanmış olması açık lise öğrenci sayılarında ki azalmaya ilişkin kafalarda soru işaretleri oluşmasına neden olmaktadır.
DERSLİK BAŞINA DÜŞEN ÖĞRENCİ SAYISI

ÖZEL LİSELER: Bir dersliğe 12.97 bir öğretmene 8.82 öğrenci
AKADEMİK ORTAÖĞRETİM: Bir dersliğe 25.89 bir öğretmene 14.60 öğrenci
MESLEKİ TEKNİK LİSE: Bir dersliğe 25.10; bir öğretmene 34 öğrenci
DİN ÖĞRETİMİ YAPAN LİSE: Bir dersliğe 15.69 bir öğretmene 12 öğrenci

Alaaddin Dinçer, istatistiklerle ilgili şu yorumu yaptı:

“İstatistiklere genel olarak bakarsak; okulların rakamlrında geçen yıla göre büyük oynamalar olmasa da özellikle imam hatip ortaokul ve lise okul sayılarında bir artış olduğu görülmektedir. Okullaşma oranları ile derslik sayıları bu yıl okulöncesinde 5 yaş çocuklarının tamamının okullaşmasının zor olacağını göstermektedir. Okulöncesi çağ nüfusunun okullaşma oranlarına 4 yaş çocucukları dahil edildiğinde okullaşma oranlarının daha da gerilediğini görmekteyiz.
Aynı şekilde dersliklerin bu yapım hızıyla devam etmesi durumunda derslik sayılarında bir artış olmasına rağmen ikili eğitimden tekli eğitime geçme hedefi olan 2019-20 eğitim öğretim yılından daha ileri yıllara sarkacağını söylemek mümkündür. Özellikle genel ve imam hatip ortaokullarında ki bir dersliğe düşen öğrenci sayısı oldukça yüksek seviyelerde kalmıştır.”

Figen Atalay/Cumhuriyet 

 
9 Eylül 2018 Pazar 17:06 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Çiğdem KOÇ
 
Türker Ertürk
 
Arslan Bulut
 
Mustafa Önsel
 
Attila Aşut
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Havva GÜNAYDIN LAKUTOĞLU
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Nihat Genç
 
Ahmet Özer
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Kazım DEMİR
 
Mehmet Polat
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Muhammet İKİNCİ
 
Abdulkadir TİRYAKİOĞLU
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Mehmet Erdal Çağdaş
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1547 - VI. Edward, İngiltere kralı oldu.
1622 - Genç Osman olarak da bilinen II. Osman katledildi.
1833 - Mısır'da çıkan isyanın bastırılması için Rus Filosu İstanbul'a geldi.
1835 - Şili'nin Concepción şehri depremle yerle bir oldu.
1872 - Metropolitan Museum of Art, New York'ta açıldı.
1887 - Almanya, İtalya ve Avusturya arasında 'Üçler Paktı' imzalandı.
1914 - İstanbul'da ilk elektrikli tramvay sefere başladı.
1919 - Afganistan'da Emir Habibullah Han'ın katledilmesi üzerine yerine geçen Amanullah Han, ülkesinin bağımsızlığını ilan etti.
1921 - "Mahşerin Dört Atlısı" filmi gösterime girdi. Başrolde Rudolph Valentino oynuyor.
1928 - İstanbul'da "Vatandaşları Türkçe konuşmaya teşvik" toplantısı yapıldı.
1930 - Türk Parasının Kıymetini Koruma Kanunu kabul edildi.
1938 - Adolf Hitler, Çekoslovakya ve Avusturya'daki Almanlar için kendi geleceklerini belirleme hakkı istedi.
1939 - Milli Eğitim Bakanlığı'nın yayınladığı 'İlköğretim' dergisinin ilk sayısı çıktı.
1941 - Yahudiler için transit vizesine ilişkin talimatname yayınlandı.
1944 - II. Dünya Savaşı: ABD bombardıman uçakları Nazi uçak üretim merkezlerini bombalıyor.
1947 - 5018 sayılı İşçi ve İşveren Sendikaları ve Sendika Birlikleri Hakkında Kanun ile Türkiye'de ilk kez sendikalara, özel bir kanun ile kurulma hakkı tanındı.
1962 - Astronot John Glenn, Friendship 7 uzay aracının içinde dünya etrafında 3 defa döndü. Olay 4 saat, 55 dakika sürdü.
1965 - Suat Hayri Ürgüplü'nün başkanlığında AP, CKMP, YTP ve MP'nin katılımıyla oluşan dördüncü koalisyon hükümeti kuruldu. Yeni hükümette AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, başbakan yardımcısı olarak görev aldı.
1968 - Türkiye İşçi Partisi (TİP) milletvekilleri Çetin Altan ve Yunus Koçak 1968 yılında bugün Meclis'te Adalet Parti'lilerin saldırısına uğradılar.
1970 - Boğaziçi Köprüsü'nün temeli, Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay ve Başbakan Süleyman Demirel tarafından törenle atıldı. Üç yılda tamamlanan köprü, 29 Ekim 1973'te açıldı.
1971 - Uganda'da İdi Amin kendini devlet başkanı ilan etti.
1975 - İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı İstanbul Elektrik Tünel Tramvay İşletmesi (İETT) grevini yasakladı.
1976 - Türkiye'deki 23 Amerikan üssünde grev kararı alındı.
1983 - British Petrol Şirketi, Türkiye'deki petrol arama faaliyetini durdurdu.
1990 - Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın müdahaleleri nedeniyle görevinden istifa etti. Mesut Yılmaz'ın Anavatan Partisi (ANAP) genel başkanlığını hedeflediği söyleniyor.
1991 - Slovenya Parlamentosu Yugoslavya devletinin dağıtılmasını önerdi.
1992 - İstanbul Ticaret Odası'na bırakılan çanta içindeki saatli bombanın patlaması sonucu 1 kişi öldü, 16 kişi yaralandı.
1992 - Vergi affı yasalaştı. Askerlik süresinin 12 aya indirilmesini öngören tasarı kabul edildi.
2001 - 7.3 milyar doların Merkez Bankası'na geri döndüğü açıklanırken, repo faizleri yüzde 3 binleri gördü. Fischer ve Deppler Başbakan ile yeniden birarayla geldi.
2002 - Mısır'da bir trende meydana gelen yangında 370 kişi öldü.
2003 - ABD'nin Rhode Island eyaletinde bir gece klubünde çıkan yangında 100 kişi öldü.
2004 - Fenerbahçe hisseleri İMKB'de işlem görmeye başladı.
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Başakşehir
22
14
6
2
48
2
Galatasaray
22
12
6
4
42
3
Beşiktaş
22
11
6
5
39
4
Malatyaspor
22
9
7
6
34
5
Konyaspor
22
8
10
4
34
6
Trabzonspor
22
9
6
7
33
7
Sivasspor
22
8
7
7
31
8
Kasımpaşa
22
9
2
11
29
9
Antalyaspor
22
8
5
9
29
10
Alanyaspor
22
8
4
10
28
11
Kayserispor
22
7
7
8
28
12
Çaykur Rizespor
22
5
10
7
25
13
Göztepe
22
8
1
13
25
14
Bursaspor
22
4
12
6
24
15
Fenerbahçe
22
5
9
8
24
16
Ankaragücü
22
7
3
12
24
17
Erzurum BB
22
4
9
9
21
18
Akhisar Bld.Spor
22
4
6
12
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Süper Loto
14.02.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu102628323440
 
On Numara
18.02.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu08091315171819273031363942454756596164767780
 
Sayısal Loto
16.02.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu071122303744
 
Şans Topu
13.02.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu081517253014
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak05:22
  • Güneş07:03
  • Öğlen12:46
  • İkindi15:44
  • Akşam18:09
  • Yatsı19:38
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık