MB'ndan dolar ve enflasyon için kötü haber

Ana Sayfa » Güncel » O isim ABD'de Gülan'in yanında kalmış

O isim ABD'de Gülan'in yanında kalmış

15 Temmuz darbe girişiminin en kilit isimlerinden biri olan, o geceyi darbenin merkezi Akıncı Üssü’nde geçirdiği güvenlik kameralarıyla saptanan Kemal Batmaz’ın 1 Ocak 2016 tarihinde gittiği ABD’de havaalanında kendisini sorgulayan Amerikalı görevlilere “Pensilvanya’da İmam Muhammed Fethullah Gülen’in yanında kalacağı” yolunda verdiği ifadenin resmi belgesi gün ışığına çıktı.

 
4 Ekim 2017 Çarşamba 10:52 
Yorum YapYazdır
 
 
O isim ABD'de Gülan'in yanında kalmış

Hürriyet'ten Sedat Elgin'in yazısı şöyle devam ediyor:

ABD İç Güvenlik Bakanlığı tarafından 8 Eylül 2017 tarihinde Emniyet Genel Müdürlüğü’ne gönderilen, buradan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na intikal ettikten sonra Akıncı Üssü davasının görüldüğü Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi ile Genelkurmay Ana Karargâh davasının görüldüğü 17. Ağır Ceza Mahkemesi’ne delil olarak iletilen bu belge, bugüne dek darbe girişimini Fetullah Gülen ile doğrudan ilişkilendiren en önemli delillerden biri olma özelliğini taşıyor.

Bunun en önemli nedeni, söz konusu resmi ABD belgesinin 15 Temmuz gecesi Akıncı Üssü’nde darbenin karar merkezi olan 143. Filo’da bulunan Kemal Batmaz ile Fetullah Gülen arasında yakın bir ilişkinin bulunduğunu tam bir berraklık içinde ortaya koyuyor olması. Bu belgeden, kamuoyu ve aynı zamanda kendisini yargılayan mahkeme heyeti, Kemal Batmaz’ın darbeden tam altı buçuk ay önce gittiği ABD’de Gülen’in yaşadığı malikânede onun misafiri olarak kaldığını öğrenmiş oluyor.

Kemal Batmaz Pensilvanyada Fetullah Gülenin yanında kalmış

 

‘GÜLEN’İ TANIMIYORUM’ İFADESİNİ ÇÜRÜTTÜ
Belgenin önem taşıyan bir diğer yönü de Batmaz’ın yakalandıktan sonra verdiği ve “Fetullah Gülen’i tanımadığını” söylediği ifadesini tümüyle çürütüyor olması. Batmaz, yakalandıktan sonra 18 Ekim 2016 tarihinde verdiği savcılık ifadesinde Gülen için “Ben kendisini bizzat tanımam, medyadan tanırım. Başlangıçta samimi olarak başlayan bir yapının, ancak zaman ilerledikçe sekülerleşen, sekülerleştikçe de bazı sorunlara neden olan bir yapının başı olarak görüyorum. Ben Fetullah Gülen hareketini 2014 sonu, 2015 başı itibarıyla örgüt olarak görmeye başladım... Dolayısıyla Fetullah Gülen de terör örgütünün başıdır ve teröristtir” diye konuşmuştu. Batmaz, bununla birlikte geçmişte cemaatin şirketlerinde çalıştığını kabul etmiş, ancak Kaynak Holding’den ayrıldığını kaydetmişti. 

Batmaz’ın Gülen için “Terör örgütünün başıdır” demesine karşılık, bu ifadesinden yaklaşık 10 ay önce ABD’ye gittiğinde bu şekilde nitelediği kişinin misafiri olduğu ortaya çıkıyor.

Kemal Batmaz Pensilvanyada Fetullah Gülenin yanında kalmış

 

PASAPORT GÖREVLİSİ ZİYARET YOĞUNLUĞUNDAN ŞÜPHELENDİ 
15 Temmuz sonrasında Gülen’in darbe girişimiyle bağlantısına ışık tutan en kritik gelişmelerden birini oluşturan ABD yönetiminin bu bilgilendirmesi, 1 Ocak 2016 tarihinde, yani darbe girişiminden altı buçuk ay önce ABD’nin New Jersey eyaletinin Newark Havaalanı’nda meydana gelen bir sorgulamayı esas alıyor. 

Havaalanında pasaport kontrolü İç Güvenlik Bakanlığı’na (Department of Homeland Security) bağlı gümrük ve sınır muhafaza memurları tarafından yapılıyor. Burada yapılan pasaport kontrolünde ABD’ye çok sık gidip geldiğinin görülmesinin yarattığı şüphe üzerine, görevli Batmaz’ın ABD’ye gelme niyetini sorgulamak üzere detaylı bir mülakata alınmasını istiyor. Bunun üzerine bir başka muhafaza memuru Batmaz’ı özel mülakata alıyor. Daha sonra standart bir uygulama olarak bu mülakatın özet bir zaptı tutuluyor ve sisteme kaydediliyor. Amerikan makamları, Adalet Bakanlığı’nın yaptığı birçok başvurunun ardından bundan bir ay kadar önce 7 Eylül tarihinde Ankara ile önemli bir işbirliğine girerek, Batmaz’ın mülakatıyla ilgili tutanağın metnini Ankara’ya iletti.
Söz konusu belge ABD İç Güvenlik Bakanlığı’nın Ankara’daki temsilcisi tarafından Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi Başkanlığı’na gönderildi. 

Bu tutanağın dikkat çeken bir yönü, Batmaz’ın aslında Washington D.C.’ye yakın olan Dulles Havaalanı’na giden uçağa bilet almasına karşılık, hava koşulları nedeniyle uçağın New Jersey eyaletindeki Newark Havaalanı’na inmek zorunda kaldığını göstermesi. 

Bu belge aynı zamanda Batmaz’ın ABD’ye İngiltere üzerinden gittiğini de ortaya koyuyor. Bu husus çok önemli bir ayrıntı. Çünkü, Batmaz’ın yurtdışı çıkışlarıyla ilgili resmi raporlarda 1 Ocak 2016 tarihinde kendisinin İstanbul’dan İngiltere’ye çıkış yaptığı gözüküyor. Akıncı Üssü davasına ilişkin iddianamede yer alan delil değerlendirmesinde, Batmaz’ın bu tarihte İngiltere’ye gittiği belirtiliyor. Oysa ABD’den gelen resmi belge, Batmaz’ın İngiltere üzerinden aktarma yaparak aslında ABD’ye gittiğini ortaya koyuyor. 


ARKADAŞI ONU GÜLEN’İN YANINA GÖTÜRECEK
ABD makamları tarafından iletilen “Sadece Resmi Kullanım İçin/Yalnızca Kolluk Kuvvetleri Kullanımı İçin) üst yazılı bu belgede aynen şöyle deniliyor:

“Şahıs, 1 Ocak 2016 tarihinde (pasaportunu inceleyen) görevli tarafından ABD’ye çok sık geldiği ve muhtemelen göçmen vizesi alma gereğini bu şekilde aşmak istediği şüphesiyle ikinci bir mülakata alınmıştır. ABD’ye beraberinde 7.000 ABD Doları getiren şahıs, bunu şahsi amaçlar için kullanacağını belirtmiştir. İlk akşamını, 169 Clinton Caddesi Newark New Jersey adresindeki Riviera Oteli’nde geçirecektir. Bundan sonraki zamanında Pensilvanya’da İmam Muhammed Fethullah Gülen’in yanında kalacaktır. Şahıs, arkadaşı İsmail Çelik’in (telefon: 201 4508010) (Not: 201 New Jersey kodu) bu akşam kendisini karşılayıp oteline götüreceğini söylemiştir. Diğer arkadaşı Yavuz Ulusoy (10 Stevens Road Apt 94 Wallington New Jersey) kendisini Muhammed Fethullah Gülen’in evine götürecektir. (Pensilvanya’da kalacağı adresi bilmemektedir.)

Şahsın kendisine ait Matrix Gayrimenkul Yatırım Ort. adında bir mimarlık şirketi vardır.

Şahıs, Dulles (Sterling, Virginia) Havaalanı’na giden bir uçağa bindiğini, ancak havayolu şirketinin hava koşulları nedeniyle uçuş güzergâhını değiştirdiğini, dönüşte yine Dulles Havaalanı’ndan çıkış yapacağını belirtmiştir. Seyahati planlarken arkadaşlarının yakında herhangi bir havaalanı bulmasını istediklerini, gelip kendisini alacaklarını söylediklerini anlatmıştır. Şahıs, ABD’de başka tanıdığı kimse olmadığını belirtmiştir. Kendisi Orhan Veli Kanık Caddesi Gün Sokak, Mihrabat Sitesi 5-7 Kavacık/İstanbul Türkiye adresinde ikamet etmektedir. Eşi Gonca Batmaz ve çocuklarıyla birlikte yaşamaktadır. Şahıs, daha sonra herhangi bir olay olmaksızın serbest bırakılmıştır.” 


ÖKSÜZ DE ONDAN BİR GÜN ÖNCE İNGİLTERE’YE GİTMİŞ
Kemal Batmaz, Akıncı Üssü davasında Fetullah Gülen ve “Hava Kuvvetleri İmamı” Adil Öksüz’den sonra üç numaralı sanık olarak yargılanıyor. İddianamede Batmaz’ın 15 Temmuz darbe öncesindeki dönemde sıkça ABD’ye gittiği resmi kayıtlara dayanılarak ortaya konmuştu. Batmaz, 11 Temmuz 2016 tarihinde, yani darbeden dört gün önce Adil Öksüz ile aynı uçakta ABD’ye gidip, bir akşam burada kalmış, ardından 13 Temmuz’da yine Öksüz’le aynı uçakta Türkiye’ye dönmüştü. Batmaz, önce Öksüz’ü tanımadığını ileri sürmüş, daha sonra mahkemede geçmişte kendisiyle karşılaşmış olduğunu itiraf etmişti. 
Kemal Batmaz, 15 Temmuz gecesi kalkışmanın merkezi olan Akıncı Üssü’nde asker ve sivil yöneticilerin bulunduğu 143. Filo’nun güvenlik kameralarına yakalanmış, ertesi gün üssün civarında açık arazide jandarma tarafından gözaltına alındıktan sonra geceyi üste geçirdiğini inkâr ederek, “Ben arsa bakıyordum” şeklinde kendisini savunmuştu. İlginç olan bir nokta, Batmaz gibi Öksüz’ün de 16 Temmuz günü Akıncı civarında açık arazide yakalanıp, benzer şekilde “Arazi bakıyordum” savunmasını yapmasıydı.

Bu arada Akıncı Üssü iddianamesine göre Adil Öksüz’ün de Batmaz’ın 1 Ocak 2016’da İngiltere’ye gitmesinden bir gün önce İngiltere’ye çıkış yaptığı gözüküyor. Bu durumda Öksüz’ün de Batmaz gibi İngiltere üzerinden ABD’ye gitmiş olması kuvvetle muhtemel. Her ikisinin de aynı anda ABD’de bulunmaları bu ikilinin 11-13 Temmuz 2016’daki yol arkadaşlığı hatırlandığında şaşırtıcı gözükmüyor.

 

 

 
4 Ekim 2017 Çarşamba 10:52 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Türker Ertürk
 
Attila Aşut
 
Nihat Genç
 
Kazım DEMİR
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Mehmet Polat
 
Havva GÜNAYDIN LAKUTOĞLU
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Mustafa Önsel
 
Arslan Bulut
 
Muhammet İKİNCİ
 
Ahmet Özer
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Mehmet Erdal Çağdaş
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1402 - Ankara Savaşı: Yıldırım Bayezid ile Timur arasında, Ankara'nın Çubuk Ovası'nda yapılan savaş.
1871 - British Columbia, Kanada federasyonuna katıldı.
1881 - Amerika Birleşik Devletleri ordularına karşı savaşan son Yerli kabile şefi olan Sioux kabilesi lideri Oturan Boğa teslim oldu.
1903 - Ford ilk arabasını üretti.
1916 - I. Dünya Savaşı: Rus askerleri Ermenistan'ın Gumiskhanek kentini ele geçirdi.
1921 - New York ile San Francisco arasında hava yolu ile posta servisi başladı.
1936 - Montrö Boğazlar Sözleşmesi imzalandı.
1940 - Danimarka, Birleşmiş Milletler'den ayrıldı.
1944 - II. Dünya Savaşı: Adolf Hitler'e, Alman ordusundan bir albayın (Claus von Stauffenberg) önderliğinde, başarısız olarak sona eren 20 Temmuz suikasti gerçekleştirildi.
1949 - İsrail ve Suriye, 19 ay süren savaşın ardından barış antlaşması imzaladı.
1951 - Ürdün Kralı I. Abdullah, Cuma namazı sırasında bir Filistinli tarafından öldürüldü.
1960 - Seylan'da (şimdiki Sri Lanka), Sirimavo Bandaranaike, dünyanın seçimle iş başına gelen ilk kadın başbakanı oldu.
1964 - Vietnam Savaşı: Vietkong askeri birlikleri Cai Be'ye saldırdı: 11 Güney Vietnam'lı askeri personel ile 30'u çocuk 40 sivili öldürdü.
1965 - Moskova'ya yaptığı ziyaretten dönen Başbakan Suat Hayri Ürgüplü, Sovyetler Birliği'nin Türkiye'ye ekonomik yardımda bulunacağını açıkladı.
1969 - Tarihte ilk kez insanlı bir uzay aracı Ay'a ulaştı. Apollo 11 Ay yüzeyine indi. Astronot Neil Armstrong Ay'a ilk ayak basan insan oldu.
1973 - Filistinli militanlar, Amsterdam'dan Japonya'ya giden Japon havayollarına ait bir yolcu uçağını kaçırarak Dubai'ye indirdiler.
1974 - Kıbrıs Barış Harekatı: Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Garanti Anlaşması'nın III. maddesine istinaden gerçekleştirdiği askerî harekâtın başlangıcı.
1976 - Viking-1, 11 ay süren yolculuktan sonra Mars'a kondu ve Dünya'ya fotoğraflar aktarmaya başladı.
1980 - Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, üye ülkelerin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımamaları gerektiğine 14-0 oyla karar verdi.
1984 - Penthouse dergisi çıplak fotoğraflarını yayımlayınca, Miss America yarışması yetkilileri, Vanessa Lynn Williams'tan tacını iade etmesini istedi.
1994 - Kuyruklu yıldız Shoemaker Levy 9'un parçaları Jüpiter'e çarptı.
1996 - İspanya: ETA bir havaalanına bomba attı: 35 kişi öldü.
2001 - Londra Borsası halka açıldı.
2002 - Lima'daki (Peru) bir diskotekte çıkan yangında 25 kişi öldü.
2005 - Kanada, aynı cinsler arasında evliliğe izin veren dördüncü ülke oldu.
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Akhisar Bld.Spor
0
0
0
0
0
2
Alanyaspor
0
0
0
0
0
3
Ankaragücü
0
0
0
0
0
4
Antalyaspor
0
0
0
0
0
5
Erzurum BB
0
0
0
0
0
6
Beşiktaş
0
0
0
0
0
7
Bursaspor
0
0
0
0
0
8
Fenerbahçe
0
0
0
0
0
9
Galatasaray
0
0
0
0
0
10
Göztepe
0
0
0
0
0
11
Kasımpaşa
0
0
0
0
0
12
Kayserispor
0
0
0
0
0
13
Konyaspor
0
0
0
0
0
14
Çaykur Rizespor
0
0
0
0
0
15
Sivasspor
0
0
0
0
0
16
Trabzonspor
0
0
0
0
0
17
Malatyaspor
0
0
0
0
0
18
Başakşehir
0
0
0
0
0
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Süper Loto
19.07.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu192027313753
 
On Numara
16.07.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu03050810111213151617212434374146515657636667
 
Sayısal Loto
18.07.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu012526353848
 
Şans Topu
18.07.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu081416283110
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak02:48
  • Güneş04:59
  • Öğlen12:39
  • İkindi16:37
  • Akşam19:57
  • Yatsı21:50
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık