Trabzon'a kim ihanet etti?

Ana Sayfa » Spor » Muharrem Usta'dan çarpıcı açıklamalar

Muharrem Usta'dan çarpıcı açıklamalar

Trabzonspor Başkanı Muharrem Usta, NTV Spor'un canlı yayın konuğu oldu ve gündemdeki konularla ilgili açıklamada bulundu.

 
26 Ekim 2017 Perşembe 19:59 
Yorum YapYazdır
 
 
Muharrem Usta'dan çarpıcı açıklamalar

Muharrem Usta'nın açıklamaları şu şekilde:

Bizim mutlaka ateşleyici unsura ihtiyacımız var. Bizim hepimizin uzun yıllardır bir başarıya ihtiyacı var. Geçen sene ilk devre yine böyle sorun yaşıyorduk. Takımda kalite sorunu vardı. İkinci devre ciddi bir süreç yaşadık. Temel sorunumuz son 5-6 maçlık bir süre içerisinde oldu. Avrupa'ya gitmeme belki sezon başının erken sorunları ortadan kaldırmak için demotivasyon oldu ve ligin son haftaları gerçekten kötüydük. İşin üzerine küme düşecek takımın bize denk gelmesi. Trabzonspor her şeyi yaptı ama yenildi ve Rizespor düştü. Takım kafa olarak sezonu erken açmamaya gitti ve Bursaspor maçında büyük bir travma yaşandı.

Biz de eksiklerimizi biliyorduk. Lig ve Türkiye Kupası'nda başarılı olmaya camia olarak ihtiyacamız var. Stoper, orta saha ve santrfor için 4-5 oyuncu gündemimizde vardı. Sadece stoperde Serdar ile hedefi tutturamadık. O da Spartak Moskova'nın stoper alamaması nedeniyle olmadı. Konuştuğumuz Serdar'ın yerine Hubocan aldık. Yusuf Erdoğan ısrarla ayrılmak istediği için kanat bölgesine Bongonda oldu.Kadro da çok güçlendi. Bu sene baktığımızda ne oldu? Buna ben tek başına cevap veremiyorum. Teknik kadro cevap veremiyor. İlginç bir durum ile karşı karşıyayız.

Ersun Hoca'nın söylediği ilk maç aldığımız sonuçlar tatmin ediciydi. Göztepe'ye kaza diyebiliriz, tamam olsun. Alanyaspor maçında 3-0'a kadar son yılların en iyi oyununu oynadık. 45. dakikanın uzatmalarında inanılmaz bir gol yedik ve ikinci devre 4-3'e giden bir maç. Ersun Hoca da 50 yılda bir olur dedi. Gerçekten 50 yılda bir olur. Beşiktaş maçına baktığımızda da o maçı kazanabilirdik. Buradaki maç da ona benzer oldu.

Uçakta Wi-Fi var, açtım Akhisar maçını seyrediyorum. Uçakta 3-0'ı görünce kapattım tabii. Burada olan sorun derin bir sorun. Takımınızın başarılı olması için yedeklerin de iyi olması lazım. Geçen sene sadece Okay'ın olmaması nedeniyle sorunlar yaşadık. Bu Alanya ve Akhisar maçı bize şu gösterdi Oynayan ve oynamayan arasında; formayı hak eden ile etmeyen arasında sorun var. Bozulan motivasyonlardan dolayı gelinen arkadaşlık. Trabzonspor'da herkesin zinde, aktif ve motive tutulması gerekirken takımda büyük kenetlenme sorunu olduğunu ve de dağılmanın kaçınılmaz olduğunu gördük. Kadro kurarken daha ne yapabiliriz ki? diye düşündük. Elbette belli bölgelerde sorunlar olabilir. Neden bu maya tutmadı? Olayın arka planı bence epey bir karışık.

USTA'YA GÖRE ASIL SORUN MOTİVASYON

Trabzonspor spon yıllarda en dar kadrosuna yaşıyor. Belki sadece 24 kişi kadrosu olan çok az takımı vardır. 24'ün içerisinde 11'e girebilecek 18 oyuncu var. Zaten biz bunu bilerek yaptık. Sizin yedek olan oyuncularınız sonucu belirliyor. 11'de mutlaka olmalıyım diyen çok sayıda oyuncu var.

Rıza Hoca'ya da "Bizim sorunumuz mutlaka oynamam gerekir diyen oyuncuları motive etmek" dedim. Defansta bizim zaten fazla oyuncumuz yok. Orta saha kalabalığımız var gibi gözüküyor. 24 kişilik kadroda ilk 11'i isteyen oyuncu fazla. Bizim bunları ayağa kaldırmamız lazım. Ben seçildiğimden beri oyuncularla az görüşürüm. Takım ile ve arkasından takımın kaptanları ile konuşma yaptım. Orada gördüğüm şey bırakan oyuncularım var. Bongonda büyük oranda bu işi bırakmış gibi. Aynı bölge ya da aynı konuşanlar bir arada olabilirler. Takım başarılı olursa milyonların mutlu olacağını, dışarından gelen oyuncuların da dışarıdan gelip katkı yaptığında büyük destek alacağını anlatmak gerekiyordu.

Asıl oyuncuları ayağa kaldırmak için Alanya, Göztepe ve Akhisar gibi maçlara bakmak lazım. Teknik kadronun olağanüstü motive olması gerekiyordu. Bursaspor maçından sonra teknik kadronun oradan gitmesi için inanılmaz yapılan işler oldu. Çok fazla teknik direktörün gitmesinin neler getirip götüreceğine de şahit olduk.

Teknik kadromuz yazılanlardan etkilendi. Bireysel atılan mesajlardan etkilendi. Direnmeye çalıştık ama kolay olmadı. Teknik kadronun da direnmesi kolay olmadı. Çok zor bir süreçti. Bu süreç içerisinde alınan sonuçlara bakıldığın da biz bu sene iyi şeyler yaşatmayı planlarken; herhalde buna en çok ben üzülürüm. Bunun sebebi başkan ve yönetimden sorulur.

Trabzonspor için en büyük sorun ekonomik sorundu. Bir taraftan bu tarafta boşluk kalmaması gerekir. Ben boşluk kapamaktan çok yoruldum. Biz yönetim olarak içeride konuştuklarımızı anlatmamız gerekir. Yine de ayakta durmaya çalışıyoruz.

Kötü gittiği gün, yangına körükle gitme var. Her bir oyuncunun alacağı rakam tabii farklı olacaktır. En ciğerimizden olanların olduğu büyük bir yıkım operasyonu var. Onur, zam ile ilgili 'Bir kuruş istiyorsam namerdim.' dedi. Benden izinsiz açıklama yapma dedim ama benim söylediklerimi söyledi. Canı sıkılan çok oyuncu var. Onun sebebi de forma adaletsizliğinden. Para konusu ile ilgili, Trabzonspor'un zor gittiği dönemde yıkmak için, zarar vermek için yapıldı. Bunu sorumluluğu yüksek olmayan biri dese, 'Olabilir.' derim. Yazıktır, günahdır.

ERSUN YANAL'IN TAZMİNATI

Sözleşmeyi ben yaptım. Ayrılma ile ilgili madde koydum. Ben İngiltere'deydim. Asbaşkan ile konuştu ve fiyata anlaştılar. Avukat ile konuştum 200-300 bin euro ile gidebilirdi. Sürdürülemez bir nokta olunca ise farklı bir durum söz konusu. Bu kadronun yapması gereken 1 gün bile istemeden ayrılmalıdır ama talimat verdim ve fesih ediyorsunuz dedim.

NEDEN RIZA ÇALIMBAY?

Lig oynanırken hoca değiştirmek hiçbir kulübün istediği bir şey değildir. Zaten ya yerli ya da yabancı alternatifiniz var. Yabancı için Türkiye'yi tanıması için zaman var. Yerli olarak da baktığımız zaman oyunculara babalık yapacak ve forma adaletini sağlayacak biri lazımdı. Bütün oyuncuları sahiplenecek, sorunları çözebilecek birisi vardı. Yerli olarak da doğal olarak Rıza Hoca geldi. Yönetim olarak karar aldınız mı? Hayır almadık. Hiçbir takım hoca alırken oy birliği ile almaz. 10 tane hoca geliyor gündeme. Bir tanesi alınınca bir başka yönetici çıkabilir. Bu kararlar oy birliği ile olmaz zaten. O zaman kulübe hoca alamazsınız.

Herkes bilir ki tüm kulüpler böyledir. Başka adaylar elbette vardı ama Türkiye'den çok yoktu. 3-4 gün önce konuştuğumuzda oyunculara hedefi hatırlattım. Bir; bu kadro çok kaliteli. 2010-2011'den bu yana kupa almadık. 8 senedir kupa gelmedi. Mutlaka Türkiye Kupası'nı almamız lazım. Trabzonspor'un kupaya yürümesi için gitmemiz lazım. Bu kulüp hepimizin. İnsanlar gelip geçidir. Sorunlar elbette olacaktır.

Ligde Galatasaray'ın durumunu ayırırsak, Fenerbahçe ve Beşiktaş ile iki maçlık fark var. Hedefe baktığımızda uzak değiliz. Avrupa'ya gidecek bir yolu kendimiz edinmemiz şart. Galatasaray maçı bir şans. Kenetlenmeden bu yolu almak mümkün değil. Her şeyi unutup, Trabzonspor için herkesin nefer olmaya ve kenetlenmeye ihtiyacımız var. Daha bu maraton çok uzun. Trabzonspor bizim hepimiz için neşe ya da üzüntü kaynağı. Burası Trabzonspor, buraya kimsenin zarar vermemesi gerekir.

Fatih Terim ile görüşmedim. Rıza Hoca ile konuştuk sene sonu sözleşmenin devamına karar veririz diye anlaştık.

RODALLEGA'NIN IRKÇILIK İDDİASI

Ben Rodallega ile görüştüm ve kendisine sordum. Bana 'zenci' falan diye bir şeyler söyledi ve "küfür etti" dedi. Tabii ama bilemiyorum. Böyle bir şey varsa, ırkçı söylem ya da olumsuz bir davranışın bu dünyada yeri yok. Ben bunu Rodallega'dan aldım, gerisine de bilmiyorum.

BORÇLAR NE DURUMDA?

Trabzonspor'un borç konusu çok fazla gündeme geliyor. Trabzonspor'un ciddi oranda sıcak para ihtiyacına vardı. Geldiğimiz dönemde ve mali kongrede ben bir açıklama yapmıştım; "Bizim borcumuz 590 milyon lira" demiştim. Futbol kulüplerinde borç ağırlık euro üzerindendir. O dönem yaklaşık 190 milyon euro borcu vardı; şu anda da 200 milyon euro. Ben 190'ı 200 yapmadım. Yaklaşık 200 milyon sponsorluklardan para girdi. O borcu ben oraya getirmedim. Türk Lirası üzerinden de biz 590 borç ile devraldık. Faiz iki yılda 250 milyon borç getirdi. 200 milyon TL de sponsorluk koyduk. Turkcell, QNB, Medical Park falan. 200'e nasıl geldi herkes bunu düşünsün.
200 milyon euro neden birikti? Bütçe denk olmayınca, açık veriyorsun. Trabzonspor'un giderinin geliri ile karşılanmasına imkan yok. Gelirleri artırmasak 300 milyon euro borç olacaktı.

MENAJERLERE ÇOK PARA ÖDENİYOR MU?

Ben kulübe geldikten sonra profesyonellerden kimseyi değiştirmedim. Ben hiçbir oyuncunun menajerine yüzde 10'dan fazla ödemedim. Milan'dan gelirken Kucka'nın menajerinin oradan alacağı vardı. Oradan gelirken de menajerine 550 bin euro cebimden ödedim. Bunu da tarihe not düşüyorum.

TRABZON-İSTANBUL KAVGASI

Trabzonspor gündeme geldiğinde Trabzonspor ile İstanbul sorunları yaşanır. Ben Trabzon ile İstanbul'da olan Trabzonluların kavgasından bıktım. Onlar varsa ben yokum. kavgalarından. Ben aralarını bulmaya çalıştım. Ara ara toplantıları yapmadık ki huzur bulalım.

Bursa maçında yenilelim istifa ediyoruz dediler. Ben bu istifa tehditleri ile uğraşıyorum. Gerçekten iş yapmak yerine bunlarla uğraşıyorum. Çok yoruldum. Buna iyi niyetler ile gayret edenler elbette oldu. Benim gözümde ayrılanlar ve kalanlar diye bir şey yok. Kalanlara ve gidenlere de teşekkür ediyorum. Asbaşkan çok uğraşıyor. Şahsıma adına çok teşekkür ediyorum. Trabzon'dan ya da İstanbul'dan herkese teşekkür ediyorum.

Malatyaspor yenilgisinden sonra bir metin var hazırlanılmış. Ben bu metni anlarım 5 saatte hazırlanmış. Yenildik hemen servis ediliyor. Bizim destek aldığımız kişiler oldu. İçeride benim ile birlikte 4 kişinin ekonomik desteği var. Trabzonspor'a reklam verelim dedim. Trabzonspor'a destek olarak 5-10 milyon euro koysun isterim. Ödeyemediğim 3 arkadaşım istiyor. Bunlar gelir geçer. Yönetim kalmış, müsaade edelim yapsınlar. Benim şahsen ne beklentim olabilir. Seçim çözüm olsun yarın sabah yapalım. Yöneticilere baskı yapılarak, "siz de istifa edin Trabzonspor düşsün" diyorlar.

Trabzonspor insanlar için çok değerli. Herkes benim görüşümde gitse çok iyi olacak diyor. O kadar çok bunu diyen var ki. Herhalde koruma refleksi ile yapıldığını düşünüyorum.

YUSUF YAZICI VE ABDÜLKADİR ÖMÜR...

Sosa ve Kucka'yı alırken gençleri de öne çıkarır diye almıştık. Kalite oyuncularla oynasınlar ki, diye aldım. Hem Yusuf hem de Abdülkadir ile ilgili görüşmeler yapıyorum. Trabzonspor buralarda kalmaz. O zaman Yusuf, Abdülkadir iki kat değerli olacaktı. Sene sonunda gitmeleri ile ilgili de anlaşmaları konuştum. Üzüntülüyüz ama kulübe sahip çıkalım. Sene sonunda biz bu oyunculardan 40 milyon euro almayı konuşuyoruz. İyi gidersek olur, iyi gitmezsek bunlar olmaz. Rıza Hoca ve ekibine sahip çıkmamız lazım. Yönetimi hırpalayabilirsiniz ama yönetimlerle bu sorunlar çözülmez. Trabzonspor'u herkes kendi bebeği gibi görsün. Gelin bunu koruyalım. Herkes önce "ben ne hata yaptım?" diye düşünsün. El ele verelim ve Trabzonspor için bunu yapalım.

Ajansspor

 
26 Ekim 2017 Perşembe 19:59 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Mehmet Polat
 
Türker Ertürk
 
Havva GÜNAYDIN LAKUTOĞLU
 
Mustafa Önsel
 
Kazım DEMİR
 
Nihat Genç
 
Attila Aşut
 
Arslan Bulut
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Ahmet Özer
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1783 - Paris'te, Jean-François Pilâtre de Rozier ve Marquis d'Arlandes sıcak hava balonuyla ilk uçuşu gerçekleştirdiler.
1789 - Kuzey Karolina, ABD'nin 12. eyaleti oldu.
1791 - Albay Napoléon Bonaparte generalliğe terfi ettirildi.
1877 - Edison, fonografı (ses kayıt cihazı) icat ettiğini duyurdu.
1905 - Albert Einstein'ın, enerji ile kütle arasındaki ilişkiyi meşhur E=mc2 denklemi ile ifade ettiği "Cismin ataleti içerdiği enerji miktarına bağlı mıdır?" adlı makalesi "Annalen der Physik" dergisinde yayımlandı.
1919 - Mardin şehrinin kurtuluşu.
1927 - Samsun-Amasya Demiryolu hattı işletmeye açıldı.
1938 - Atatürk'ün naaşı, törenle Etnografya Müzesi'ndeki geçici istirahatgâhına getirildi.
1940 - Tüm Türkiye'de hava saldırılarına karşı karartma uygulamasına başlandı.
1941 - Yüksek öğretimde Türk İnkılap Tarihi dersi zorunlu tutuldu.
1952 - ABD, ilk hidrojen bombasını pasifik'te patlattı.
1955 - Türkiye, İran, Irak, Pakistan ve İngiltere'nin katılımıyla Bağdat Paktı kuruldu.
1961 - Kemal Kurdaş ODTÜ Rektörü oldu.
1972 - Ankara Radyosu, yurdun her yerine yayın yapmaya başladı.
1980 - Las Vegas-Nevada'da bir otelde çıkan yangında 87 kişi öldü, 650'den fazla yaralı var.
1980 - ABD'de tahminen 83 milyon TV izleyicisi, Dallas dizisinde, JR'ı kimin vurduğunu öğrenmek amacıyla televizyonlarının karşısına geçti.
1985 - ABD başkanı Ronald Reagan ve Sovyetler Birliği lideri Mihail Gorbaçov Cenevre'de buluştu. Zirveden, stratejik nükleer silahların yüzde 50 azaltılması kararı çıktı.
1990 - Kadınların karşı çıktığı, fahişelere tecavüzde ceza indirimi öngören Türk Ceza Kanunu 438. maddesi kaldırıldı.
1994 - RTÜK, televizyon kanallarında 900'lü telefon hatlarının reklamlarını yasakladı.
1996 - Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Konferansı (AGİK) antlaşması Paris'te imzalandı.
2002 - Prag'taki NATO zirvesi'nde Litvanya, Letonya, Estonya, Bulgaristan, Romanya, Slovakya ve Slovenya'ya, ittifaka katılmaları çağrısı yapıldı.
2002 - Dünya güzellik yarışmasının yapılacağı Nijerya`da bir gazetede Muhammed hakkında yayınlanan yazı yüzünden çıkan çatışmalarda 100 kadar kişi öldü, 500 civarında kişi de yaralandı.
2005 - Türkiye'nin, Oscar ödüllerinin En İyi Yabancı Film dalındaki temsilcisi Gönül Yarası, New York'ta düzenlenen Uluslararası Queens Film Festivali'nde En İyi Film ödülünü aldı.
2009 - Çin'in Heilongjiang eyaletinin Hegang şehrindeki bir maden ocağında meydana gelen patlamada 104 kişi öldü.
 
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Galatasaray
12
8
2
2
26
2
Başakşehir
12
8
2
2
26
3
Beşiktaş
12
6
4
2
22
4
Kayserispor
12
6
4
2
22
5
Fenerbahçe
12
5
5
2
20
6
Sivasspor
12
6
1
5
19
7
Bursaspor
12
5
3
4
18
8
Göztepe
12
5
3
4
18
9
Akhisarspor
12
5
3
4
18
10
Aytemiz Alanyaspor
12
5
2
5
17
11
Trabzonspor
12
4
4
4
16
12
Kasımpaşa
12
4
3
5
15
13
Malatyaspor
12
4
2
6
14
14
Antalyaspor
12
3
4
5
13
15
Konyaspor
12
3
2
7
11
16
Osmanlıspor
12
2
2
8
8
17
Karabükspor
12
2
2
8
8
18
Gençlerbirliği
12
2
2
8
8
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Süper Loto
16.11.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu121424303145
 
On Numara
20.11.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu04060910212223242528334041424556676872737577
 
Sayısal Loto
18.11.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu011113182649
 
Şans Topu
15.11.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu030508233211
 
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak05:23
  • Güneş07:08
  • Öğlen12:18
  • İkindi14:49
  • Akşam17:07
  • Yatsı18:40
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık