Asgari ücretlinin umudu AKP-MHP Bloku'na takıldı

Ana Sayfa » Bilim - Teknoloji » Kuran kurusunda cinsel istismarda karar

Kuran kurusunda cinsel istismarda karar

Türkiye çocuk istismarlarına çözüm ararken, bir istismar haberi de İstanbul Şişli Ayazağa Merkez Erkek Kuran Kursu’ndan geldi. İstismara uğrayan mağdur çocuğun ifadeleriyle açılan davada, İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi, sanık Abdullah Zengin’e 15 yıl hapis cezası verdi. Karar duruşmasına gelmeyen Zengin hakkında tutuklamaya dönük yakalama kararı çıkarıldı.

 
5 Temmuz 2018 Perşembe 19:17 
Yorum YapYazdır
 
 
Kuran kurusunda cinsel istismarda karar

12 YAŞINDA İSTİSMARA UĞRADI

Hazırlanan iddianamede, hem Kuran Kursu’nda talebe hem de yatakhane sorumlusu olan 1995 doğumlu sanık Abdullah Zengin’in, 2016 yılındayken 12 yaşında olan mağdur H.T.K.’ya yönelik istismarı şöyle anlatıldı:

“Mağdurun Ayazağa’da bulunan Merkez Erkek Kuran Kursuna devam ettiği, aynı kursta okumakta olan şüphelinin zaman zaman mağdura sarılıp öperek yerde birlikte yatmak sureti ile vücudunu okşayarak ve cinsel organını elleterek saldırıda bulunduğu, bu eylemleri birkaç kez tekrarladığı anlaşılmıştır.”

“HEP BANA HEDİYE FİLAN ALIYORDU”

Mağdur H.T.K. ise Mahkeme Başkanına uğradığı istismarı şöyle anlattı:

benimle arası iyi değildi. Benimle ilgilenmiyordu. Bir sene falan geçti, benimle arası çok iyi oldu. Hep benimle ilgileniyordu, hep bana hediye filan alıyordu. Ondan sonra benimle yatmaya başladı. Ondan sonra yatakhanedeki başka arkadaşlarım görmüşler. Onlar bana söylediler, ‘niye seninle yatıyor’ diye, ‘sen niye buna izin veriyorsun’ diye. Ben de dedim ki ‘benim haberim yok’dedim. ‘Ben uyurken yanıma geliyor’ dedim. Ondan sonra gittim söyledim. ‘Benimle yatma’ dedim. O da dinlemedi. Yattı, sarıldı, öptü, öpmesi bir iki dakika falan sürdü. Benim elimi kendi üstüne değdiriyordu.

Mahkeme Başkanı: Peki cinsel organına elletme filan söz konusu oluyor muydu?

H.T.K.: Evet, bir kere”

“ARTIK SENİNLE YATMAYACAĞIM, GÜNAHA GİRMEK İSTEMİYORUM”

Mağdur H.T.K., olanları utandığı için anne ve babasına anlatamadığını, okul öğretmeni Ş.S’ye yaşananları anlatması üzerine durumun savcılığa yansıdığını söyledi. Mağdur H.T.K., yurtta hem öğrenci hem de küçük yaştaki öğrencilerden sorumlu olan sanık Abdullah Zengin’in kendisine yazdığı mektuptan da bahsetti:

“Mahkeme Başkanı: Ne yazıyordu mektuplarda?

H.T.K.: Artık seninle yatmayacağım, günaha girmek istemiyorum. Öyle şeyler yazıyordu.”

ÖĞRETMENİ VE PADAGOG DA DOĞRULADI

İstismarın ortaya çıkmasını sağlayan H.T.K.’nın okuduğu okuldaki Rehber Öğretmeni Ş.S. ise, “H.T.K. benin öğrencimdir. Olay tarihinde bana S.M.K., İP. (Kuran kursundaki diğer öğrenciler) ve mağdur geldiler. Olayı anlattılar. Mağdurun cinsel saldırıya uğradığını söylediler. Bunun üzerine ben de bunu tutanağa bağlayıp ilgili mercilere durumun bildirilmesini sağladım” ifadeleriyle mağdurun şikayetinin yargıya nasıl yansıdığını aktardı. H.T.K. ile görüşen Pedagog da mağdur ile görüşmesini mahkemeye anlattı. Sanığın ifadesinde anlattıklarını kendisine de aktardığını, sanığın akli ve psikolojik durumunun normal olduğunu söyledi. Padagog, mağdurun yaşadığı istismarı önce utanarak inkar ettiğini, ancak kendisinin görüşmeyi derinleştirince mağdurun uğradığı istismarı açıkladığını söyledi.

“ÖNCE İNANMADIM, İHTİMAL VEREMEDİM”

Dava sırasında aynı yurtta kalan ve tanıklık yapan S.M.K. isimli öğrenci ise yurtta yaşananları şöyle aktardı:

“Mağdur bana bir gün sanığın kendisine bir takım hareketler yaptığını söyledi. Ben buna inanmadım, zira sanık Abdullah’ın böyle bir şey yapacağına ihtimal veremedim. Durumu İ.P. isimli aynı yurtta kaldığımız ve birlikte A. Ortaokulu’nda okuduğumuz arkadaşıma sordum. O da gece böyle şeyler olduğunu gördüğünü söyledi. Daha önce okuldaki Ş.S Hoca, Kuran Kursu’nda herhangi bir olumsuzluk olursa gelip kendilerine bildirmelerini istemişti. Biz de kendisine gittik. O da bunun üzerine işlem yapılması gerektiğini söyledi ve ifadem alındı.”

“YANIMDA YATMA” DİYORDU

İstismara tanık olan bir diğer öğrenci İ.P. ise yaşananları şöyle aktardı:

“Biz her gün gece 10.30’da yatıyoruz. Sanık olan şahız biz yattıktan sonra arkadaşım olan H.T.K’nın yatağına gelip elini mağdurun boynuna atıp yatıyorlardı. Ben sanığın mağduru öptüğünü görmedim. Ayrıca sürtündüğünü görmedim. Ben bu olayları gördüğümde yanlış hatırlamıyorsam ilkbahardı. Ben sanığı bu şekilde mağdurun yatağında hemen her gece görüyordum. Ancak bazen kendi evine gidiyordu. Ben bu şekilde sanığın mağdurun yatağına yattığını görmeden önce de mağdur olan arkadaşım bana Abdullah Abi’nin kendisini dudağından öptüğünü, penisini kendi penisine dokundurttuğunu söylüyordu. Ben buna inandım. Daha sonra da ben, kendi gözümle, yattıklarını gördüm. Abdullah’ın yurtta bize kızması ya da sert davranması olmuyordu. Sadece yaramazlık yaptığımızda veya kurs kurallarına uymadığımızda bizi uyarıyordu. Arkadaşım H.T.K., Abdullah Abi’ye ‘yanımda yatma’ diyordu. Bu konuşmadan sonra da ben yine Abdullah’ın, mağdurun yanında yatağında yattığını gördüm. Abdullah, uyarıya rağmen eylemine devam edince, okulun öğretmenlerine söyleme kararını birlikte aldık.”

M.T.K. ile aynı yatakhanede kalan diğer çocuklar da, sanık Abdullah Zengin’i, mağdurun yatağında defalarca gördüklerini söylediler.

MAHKEME 15 YIL HAPİS CEZASI VERDİ

15 Haziran’da İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi, Sanık Abdullah Zengin’i önce 8 yıl hapis ile cezalandırdı. Sanığın, “olay tarihinde insanların toplu olarak bir arada yaşama zorunluluğunda bulunduğu ortamların sağladığı kolaylıktan faydalanmak suretiyle suçu işlediği anlaşıldığından”, verilen ceza yarı oranında artırılarak 12 yıla çıkarıldı. Sanık Zengin’in, “aynı suçu işleme kararı ile değişik zamanlarda, aynı suçu birden fazla işlediği anlaşıldığından”, verilen ceza yarı oranında daha artırılarak 18 yıl yapıldı. Mahkeme; takdir hakkını kullanarak, cezayı 1/6 oranında indirdi ve sanık Abdullah Zengin’e H.T.K.’ya cinsel saldırı suçundan 15 yıl hapis ile hüküm verdi. Karar duruşmasına da gelmeyen sanık hakkında tutuklamaya dönük yakalama müzekkeresi de çıkardı.

MAĞDURUN AVUKATI: GEREKLİ DENETİM YAPILMIYOR

Kararın ardından görüştüğümüz mağdur H.T.K.’nın avukatı Seda Ballıkaya kararı şöyle değerlendirdi:

“Mağdur çocuğa Baro tarafından görevlendirilen zorunlu vekilim. Her ne kadar mağdur çocuğun ailesi şikayetten imtina etmişse de; gerek mağdur çocuğun gerekse (savunma tanıkları dahil) aynı kursta bulunan çocukların olaya dair tanıklıklarıyla dosya aydınlandı.

Mahkeme, yargılama boyunca sanığın tutuklanması taleplerini, maalesef değerlendirmeye almadı. Ancak deliller toplandıkça olayın vehameti daha da açığa çıktı. Sanığın eyleminin birden fazla kere, çeşitli zamanlarda gerçekleşmiş olması da, çocukların aileleri tarafından güvenerek teslim edildiği kurumlarda, gerekli denetimin yapılmadığını da açıkça gösteriyor.

Korunmaya muhtaç çocukların vekilleri olarak, haklarını korumaya devam edeceğiz. Mahkeme kararına karşı alt sınırdan ceza verilmesi ve yapılan indirim sebebiyle de istinaf yoluna başvuracağız.”

Barış Terkoğlu

Odatv.com

 
5 Temmuz 2018 Perşembe 19:17 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Türker Ertürk
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Mustafa Önsel
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Kazım DEMİR
 
Mehmet Polat
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Nihat Genç
 
Havva GÜNAYDIN LAKUTOĞLU
 
Attila Aşut
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Arslan Bulut
 
Muhammet İKİNCİ
 
Ahmet Özer
 
Abdulkadir TİRYAKİOĞLU
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Mehmet Erdal Çağdaş
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1783 - Paris'te, Jean-François Pilâtre de Rozier ve Marquis d'Arlandes sıcak hava balonuyla ilk uçuşu gerçekleştirdiler.
1789 - Kuzey Karolina, ABD'nin 12. eyaleti oldu.
1791 - Albay Napoléon Bonaparte generalliğe terfi ettirildi.
1877 - Edison, fonografı (ses kayıt cihazı) icat ettiğini duyurdu.
1905 - Albert Einstein'ın, enerji ile kütle arasındaki ilişkiyi meşhur E=mc2 denklemi ile ifade ettiği "Cismin ataleti içerdiği enerji miktarına bağlı mıdır?" adlı makalesi "Annalen der Physik" dergisinde yayımlandı.
1919 - Mardin şehrinin kurtuluşu.
1927 - Samsun-Amasya Demiryolu hattı işletmeye açıldı.
1938 - Atatürk'ün naaşı, törenle Etnografya Müzesi'ndeki geçici istirahatgâhına getirildi.
1940 - Tüm Türkiye'de hava saldırılarına karşı karartma uygulamasına başlandı.
1941 - Yüksek öğretimde Türk İnkılap Tarihi dersi zorunlu tutuldu.
1952 - ABD, ilk hidrojen bombasını pasifik'te patlattı.
1955 - Türkiye, İran, Irak, Pakistan ve İngiltere'nin katılımıyla Bağdat Paktı kuruldu.
1961 - Kemal Kurdaş ODTÜ Rektörü oldu.
1972 - Ankara Radyosu, yurdun her yerine yayın yapmaya başladı.
1980 - Las Vegas-Nevada'da bir otelde çıkan yangında 87 kişi öldü, 650'den fazla yaralı var.
1980 - ABD'de tahminen 83 milyon TV izleyicisi, Dallas dizisinde, JR'ı kimin vurduğunu öğrenmek amacıyla televizyonlarının karşısına geçti.
1985 - ABD başkanı Ronald Reagan ve Sovyetler Birliği lideri Mihail Gorbaçov Cenevre'de buluştu. Zirveden, stratejik nükleer silahların yüzde 50 azaltılması kararı çıktı.
1990 - Kadınların karşı çıktığı, fahişelere tecavüzde ceza indirimi öngören Türk Ceza Kanunu 438. maddesi kaldırıldı.
1994 - RTÜK, televizyon kanallarında 900'lü telefon hatlarının reklamlarını yasakladı.
1996 - Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Konferansı (AGİK) antlaşması Paris'te imzalandı.
2002 - Prag'taki NATO zirvesi'nde Litvanya, Letonya, Estonya, Bulgaristan, Romanya, Slovakya ve Slovenya'ya, ittifaka katılmaları çağrısı yapıldı.
2002 - Dünya güzellik yarışmasının yapılacağı Nijerya`da bir gazetede Muhammed hakkında yayınlanan yazı yüzünden çıkan çatışmalarda 100 kadar kişi öldü, 500 civarında kişi de yaralandı.
2005 - Türkiye'nin, Oscar ödüllerinin En İyi Yabancı Film dalındaki temsilcisi Gönül Yarası, New York'ta düzenlenen Uluslararası Queens Film Festivali'nde En İyi Film ödülünü aldı.
2009 - Çin'in Heilongjiang eyaletinin Hegang şehrindeki bir maden ocağında meydana gelen patlamada 104 kişi öldü.
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Başakşehir
12
8
3
1
27
2
Galatasaray
12
7
2
3
23
3
Kasımpaşa
12
7
1
4
22
4
Malatyaspor
12
6
3
3
21
5
Antalyaspor
12
6
2
4
20
6
Ankaragücü
12
6
1
5
19
7
Beşiktaş
12
5
3
4
18
8
Göztepe
12
6
0
6
18
9
Konyaspor
12
4
5
3
17
10
Trabzonspor
12
4
4
4
16
11
Sivasspor
12
3
5
4
14
12
Bursaspor
12
2
7
3
13
13
Fenerbahçe
12
3
4
5
13
14
Akhisar Bld.Spor
12
3
3
6
12
15
Kayserispor
12
3
3
6
12
16
Alanyaspor
12
4
0
8
12
17
Erzurum BB
12
2
5
5
11
18
Çaykur Rizespor
12
1
5
6
8
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Süper Loto
15.11.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu313437394850
 
On Numara
19.11.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu04081214161719233132353637384142515457636473
 
Sayısal Loto
17.11.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu063034364146
 
Şans Topu
14.11.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu131423262714
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak05:22
  • Güneş07:08
  • Öğlen12:18
  • İkindi14:50
  • Akşam17:07
  • Yatsı18:40
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık