Doğu Kudüs Filistin'in başkenti ilan edildi

Ana Sayfa » Siyaset » Katar Emiri, neden Trabzon'a geliyor?

Katar Emiri, neden Trabzon'a geliyor?

Trabzonspor'un Akyazı Stadı, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yarın gerçekleştirilecek törenle yapılacak. Açılışa Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad El Sani de katılacak. Peki neden Katar Emiri bir başka ülkenin devlet adamı değil? Bu sorunun yanıtı, Katar'ın Trabzon ve Trabzonspor'a yönelik planları, hükümetin pazarlama çalışmalarıyla ilgili.

 
17 Aralık 2016 Cumartesi 11:53 
Yorum YapYazdır
 
 
Katar Emiri, neden Trabzon'a geliyor?

katar emiri erdoğan ile ilgili görsel sonucu

 

Erdoğan, Katar Emiri ile kader beraberliği yaptı.

 

KATAR EMİRİ KİMDİR?

Arap dünyasının en genç lideri olan ve aynı zamanda Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-il’den sonra dünyanın da en genç liderlerin biri olan Tamim Bin Hamad Al Tani, 3 Haziran 1980 yılında Basra Körfezi kıyısındaki Katar’ın başkenti Doha’da doğdu. 2005 yılında ikinci kuşaktan kuzeni ile evlenen Tamim, 2009’da ikinci kez evlendi ve 3 erkek, 3 kız çocuk babasıdır.

İNGİLTERE’DE EĞİTİM GÖRDÜ

Şeyh Tamim, İngiltere’de eğitim gördü. Sherborne, Sandhurst Kraliyet Askeri Akademisi ve Middlesex Harrow School'dan mezun olan Şeyh Tamim Bin Hamad Al Tani, 1998 yılında Katar Silahlı Kuvvetleri'nde teğmen olarak görev yaptı.

AĞABEYİ YERİNE VELİAHT OLDU

Katar’ın yönetimini 1995’te kansız bir darbeyle dedesinden ele geçiren babası Şeyh Hamad Bin Halife Al Tani'nin tahta geçmesinden itibaren devlet yönetimi konusunda deneyim edinen ve göreve hazırlanan Şeyh Tamim Bin Hamad Al Tani, 2003’te ağabeyinin yerine veliaht oldu. Emirin ailesi Katar’ı 130 yıldır yönetiyor.

ONUNLA GELENEK BOZULDU

2003 yılında babası Şeyh Hamad Bin Halife Al Tani, Katar yönetimini, ülkenin gençlerini güçlendirmeye ve değişim ihtiyacına vurgu yaparak “Milletimizin tarihinde yeni bir sayfa açmanın ve yenilikçi fikirleri ile yeni neslin sorumluluk üstlenmesinin zamanı geldi. İktidarı Şeyh Tamim Bin Hamad Al Tani’ye devrediyorum. Bu görev için güvenilir olduğuna eminim” sözleriyle devretmesiyle Körfez ülkelerindeki 'ölene kadar tahtta kalma' geleneği bozuldu.

BABASINDAN DAHA MUHAFAZAKAR

İngitere’de batılı eğitim almış olan Şeyh Tamim tahta geçince babası gibi Batı ile iyi ilişkiler kurması, babası döneminde kurulan ittifakları sürdürmesi beklendi. Babası iktidarında bazı siyaset bilimcilere göre Katar “yeniden doğdu” ve doğalgaz gelirleri çölde kurulan ülkenin yeniden inşasına harcanarak, ülke hem bölgede hem de dünyada etkin bir oyuncu haline geldi. Şeyh Tamim’in görevini kansız ve sessiz sedasız teslim alması ülkenin istikrar arayışı olarak yorumlandı. Aynı zamanda bazı analistlere göre genç Emir, babasından daha muhafazakâr bir çizgide oldu.

SPORA DESTEK VERDİ

Uluslararası Olimpiyat Komitesi üyesi de olan Tamim, 2006’da Mısır'da yayımlanan El Ahram gazetesi tarafından “Arap dünyasındaki en iyi spor kişiliği” seçildi. Şeyh Tamim yönetime geçtikten sonra Katar’ın 2022’de Dünya Kupası'na, 2014’te Uluslararası Yüzme Şampiyonası’na ev sahipliği yapması için çaba sarf etti.

ARABULUCULUK YAPTI

Ülkenin dış yatırımlarının kontrolünü elinde bulunduran Katar Yatırım Otoritesi’nin (QIA) başında olan Şeyh Tamim Bin Hamad Al Tani, Lübnan’dan Yemen’e, Darfur’dan Filistin sorununa pek çok çatışmada arabuluculuk yaptı. Şeyh Tamim aynı zamanda Kabil ile ilişkilerin iyileştirilmesi için Taliban’ın Katar’da bir siyasi büro açmasına izin verdi.

Katar Emiri Şeyh Tamim Bin Hamad Es Sami, son dönemde katıldığı uluslararası forumlarda, savaşa değil, barışçıl yöntemlere dayalı "önleyici diplomasi" ve diyalog kültürü çağrısında bulunarak, aşamalı bir reform sürecini hayata geçirmeye çalışan hükümetlere yönelik desteğini ifade etti.

 

 

TRABZONSPOR'UN FORMA SPONSORU KATARLI QNB

Trabzonspor, QNB (Katar Ukusal Banklası) ile, 3 yılda 7.5 milyon dolara sponsorluk anlaşması yaptı. 

Anlaşma töreninde konuşan Trabzonspor Başkanı Muharrem Usta şöyle konuştu:

''Neden QNB diye sorduğunuzda, dünyanın en önemli kuruluşlarından biri olmuştur. QNB, Avrupa'da büyük kulüplere sponsorluk yaparak destek vermiş tanınan bir marka. Katar Ligi ve Endonezya Ligi'nin de isim sponsoru. Yollarımıızn nasıl kesiştiği de önemli. Trabzon'a Körfez bölgesinden 500 bin turist geliyor. Şimdi baktığımızda bu sayı 750 bine gidiyor. Türkiye ile Katar arasında da önemli bir iş birliği, yolculuk var. O bölgeden sponsorluk kimle yapabiliriz dediğimizde iki firma ön plana çıktı. Türkiye'nin Katar ile olan işbirliğine de baktığımızda QNB'nin Türkiye'de yatırımlarının olduğunu gördük. Trabzonspor yeniden tarih yazmanın eşiğinde. Biz yönetime gelirken, o büyük markanın öncelikle itibarını önemsedik. İtibar yönetiminin Trabzonspor açısından en önemli bir durum olduğuna karar verdik. Her yaptığımız işte Trabzonspor gibi bir markanın itibarını günden güne üst seviyeye çekmek düşüncesindeyiz. Bu işbirliği Trabzonspor'un tarihi dönemeçlerinden de birine denk gelmiştir. O da yeni stat. Biliyorsunuz yeni stadımız deniz üzerinde dolgu olarak gerçekleştirilmiş ve antrenman tesisleriyle birlikte mükemmel bir tesis. Biz QNB ile birlikte onların da desteğini alarak 50. yılımıza güçlü bir şekilde girmek istiyoruz. Şimdi yanımızda QNB var, şimdi gücümüzü arttırarak başarı için uğraşıyoruz.''

 

TRABZONSPOR İÇİN PLANLAR

Usta'nın bu sözleri, haklı olarak Trabzonspor yönetimiyle QNB arasında başka bir niyet olup olmadığı sorusunu gündeme getirdi. Son Mali Genel Kurul'da tartışma konusu olan, yöntime kulüp varlıklarını satma, devretme ve kiralama hakkı veren 8. maddenin gündeme getirilmesi işlgi çekti. Ancak gösterilen tepki üzerine bu düzenlemeden vazgeçildi. Trabzonspor camiasında, ''Bu madde muhtemel bir satış ya da devir için hukuki bir yapı oluşturmayı mı amaçladı?'' sorusunu akla getirdi. 

Bu arada Akyazı isim hakkının QNB'ye satılabileceği, Katar Emiri'nin durumu yerinde görmek için Trabzon'a gelip açılışa katılmak istediği de iddialar arasında.

 

TRABZON İÇİN PLANLAR

Katar Emiri'nin gelişi konusunda Trabzon'a ilişkin de bazı iddialar sözkonusu. Gerek Katar'ın Ankara Büyükeliçisi'nin açıklamaları, gerek Trabzon Valisi Yücel Yavuz'un, Arap Turizm Örgütü Başkanı Dr. Bandar Fahad Al-Fehaid, Yatırımcı Hüssan Alnaami ve beraberindeki heyeti makamında kabulünde verdiği mesajlar, Trabzon'un Katar açısından hedef bölge seçildiğini gösteriyor.

''Arap dünyasıyla muhteşem bir gönül bağının olduğunu'' iddia eden Vali özetle şöyle demişti:  "Arap yatırımcılar da, ilimizde önemli yatırımlar planlıyor. Arap sermaye sahibi işadamları ile işbirliğine açığız. Gelecekte bu iş birliğinin daha iyi bir noktaya geleceğine inanıyorum"

Arap Turizm Örgütü Başkanı Dr. Al- Fehaid ise, Türk-Arap ortak çalışma grubunun oluşturulması ve Trabzon'a yatırım yapılması gibi düşüncelerinin olduğunu ve bu düşünceleri hayat geçirmek istediklerini de belirtti.

Öte yandan Kuveyt merkezli Alea Global’in kurucuları ünlü Al Duaij ailesinin son kuşak temsilcisi CEO Mohammad Al Duaij, CNR Emlak Fuarı’na katılarak, Türkiye’deki yatırım fırsatlarını değerlendirdi. Al Duaij, fuara katılan firmalardan aldığı bilgiler doğrultusunda Bodrum, Trabzon ve Bursa’ya yatırım yapmayı düşündüğünü dile getirdi.

 Sonuç olarak Katar'ın, uzun vadeli yatırımlar açısından Trabzon'u masaya yatırdıkları görülüyor.

 

ŞOK İDDİA

Trabzon'a yönelik Katar kaynaklı iddialardan biri, Trabzon Havalimanı ve Trabzonspor Mehmet Ali Yılmaz Tesisleri'nin Katarlı büyük bir firmaya devri. Katar'ın bunun karşılığında Trabzonspor'a çok yüklü bir para ödeyeceği, denizde bir havalimanı inşa ettireceği, mevcut havalimanınnın yerini de bir Arap kenti olarak planlayacağı yolunda.

İkinci iddia, Trabzon yaylalarının Katarlı girişimcilere açılması. 

Üçüncüsü, Araklı'da Arap Armada Grubu'na ''Arap şehri kurmak'' için verilmek istenilen Turup bölgesinin, Katar sermayesiyle ortak yapımı.

Dördüncü iddia, Akyazı bölgesinde, başta kent hastanesi olmak üzere bir kısım bölgenin Katarlı şirketlere devri. 

 

TÜRKİYE'YE İLE ANLAŞMALAR

Katar'ın Ankara Büyükelçisi Salim Mübarek Al-Şafi, Türkiye-Katar ilişkilerinin son yıllarda kazandığı ivmeye dikkati çekerek, ülkeleriyle Türkiye arasındaki siyasi ve ekonomik ilişkilerin çok iyi bir şekilde geliştiğini söyledi. Katar'ın Türkiye'de Finansbank ve Digiturk'ü aldığını hatırlatan Şafi, "Katar, Türkiye'de yatırım için her türlü fırsatı değerlendirmektedir.Yakında Trabzon'da Katar Emiri Şeyh Temim Bin Hamad Al Sani ile Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bir görüşmesi olacak. Trabzon'da 18 Aralık'ta Türkiye ile enerji, ekonomi ve turizm başta olmak üzere çeşitli alanlarda 14 anlaşma imzalayacağız. Bu anlaşmalar ilişkilerimizi daha da güçlendirecektir." değerlendirmesinde bulundu.


Türkiye ile her türlü yatırım olanaklarının değerlendirildiğini ifade eden Şafi, halen Katar Ekonomi Bakanlığından bir heyetin ülkemizde olası yatırımlar konusunda görüşmeler yaptığını vurguladı.

LNG GÖRÜŞMELERİ SÜRÜYOR

Dünyadaki doğalgaz rezervlerinin yüzde 14'üne sahip Katar ile Türkiye arasındaki LNG görüşmelerine de değinen Şafi, sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) satışı konusundaki ticari görüşmelerin sürdüğünü aktardı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, geçen yılki ziyareti sırasında BOTAŞ ile Katar milli petrol şirketi arasında Türkiye'nin bu ülkeden uzun vadeli ve düzenli LNG ithalatı yapmasını sağlayacak ön mutabakat zaptı imzalamıştı.

Türkiye'nin Katar'a yönelik ihracatı demir-çelik, elektrikli makine ve cihazlar, motorlu araç ve parçaları, ev tekstil ürünleri, mobilya ve gıda gibi kalemlerden oluşuyor. Katar ise Türkiye'ye daha çok LNG, plastik ve mamulleri ile kimyevi ürünler ihraç ediyor.

 
17 Aralık 2016 Cumartesi 11:53 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Attila Aşut
 
Türker Ertürk
 
Mehmet Polat
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Nihat Genç
 
Kazım DEMİR
 
Mustafa Önsel
 
Havva GÜNAYDIN LAKUTOĞLU
 
Arslan Bulut
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Ahmet Özer
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1819 - Alabama, ABD'nin 22. eyaleti oldu.
1900 - Bilim adamı Max Planck, kuantum teorisini Berlin Fizik Birliği'nde sundu.
1911 - Norveçli Roald Amundsen Güney Kutbu'na ulaştı.
1927 - Çin'de Çan Kay-Şek kuvvetleri Kanton'daki komünist ayaklanmayı bastırdı.
1936 - Ankara 19 Mayıs Stadı açıldı.
1936 - İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi kuruldu.
1939 - Sovyetler Birliği, Milletler Cemiyeti üyeliğinden çıkarıldı.
1954 - Kıbrıs sorunu Birleşmiş Milletler'de görüşüldü. Türk delegesi Selim Sarper, "Kıbrıs, Türk sahillerinden 40 mil ötededir. Yunanistan'a 600 mil mesafede olan bu ada Yunanistan'ın olamaz" dedi.
1955 - Arnavutluk, Avusturya, Bulgaristan, Kamboçya, Seylan (şimdiki Sri Lanka), Finlandiya, Macaristan, İrlanda, İtalya, Ürdün, Laos, Libya, Nepal, Portekiz, Romanya ve İspanya Birleşmiş Milletler Örgütü'ne dahil edildiler.
1959 - Başpiskopos Makarios Kıbrıs Cumhuriyeti'nin ilk devlet başkanı oldu.
1960 - Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) kuruldu. 9 Ortak Pazar üyesi ile Avrupa Serbest Ticaret Birliği EFTA'ya üye 7 ülke, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada tarafından kuruldu. Türkiye de anlaşmayı imzaladı.
1960 - İstanbul Boğazı'nda Yunan ve Yugoslav tankerleri çarpıştı; 52 kişi öldü.
1962 - NASA'nın Mariner-2 adlı uzay aracı Venüs gezegeninin yakınından geçti. Mariner-2 dünyaya Venüs hakkında bilgi yolladı.
1977 - Tunç Okan'ın yönettiği 'Otobüs' filmi gösterime girdi.
1977 - CHP'li Aytekin Kotil İstanbul Belediye Başkanı oldu.
1981 - İsrail, Suriye kontrolündeki Golan Tepeleri'ni ilhak etti.
1983 - İstanbulVaniköy'deki 100 yıllık Hasan Birinci Yalısı çıkan yangında tamamen yandı.
1989 - Şili'de ilk demokratik seçimler yapıldı.
1990 - Polonyalı futbolcu Koseçki 2 milyon dolara Galatasaray'a transfer oldu; bu rakam Türkiye'de o güne kadar ödenen en yüksek transfer ücretiydi.
1994 - Demokrasi Partisi (DEP) avukatlarından Av. Faik Candan öldürülmüş olarak bulundu.
1996 - Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu'nun (KESK) Ankara'da düzenlediği "Demokratik devlet, halk için bütçe" mitingine 100.000 kişi katıldı.
1999 - Fransa'dan Türkiye'ye iadesi kararlaştırılan organize suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı Türkiye'ye getirildi.
2002 - DYP 7. olağan büyük kongresi'nde, Elazığ milletvekili Mehmet Ağar, Genel Başkan seçildi.
2002 - Irak`taki BM silah denetçileri şefi Hans Blix, Irak`tan geçmişte ve şu anda kimyasal, biyolojik ve balistik füze programlarıyla ilgili çalışan bilim adamlarının listesini istedi.
 
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Galatasaray
15
10
2
3
32
2
Başakşehir
15
9
3
3
30
3
Fenerbahçe
15
8
5
2
29
4
Beşiktaş
15
7
6
2
27
5
Kayserispor
15
7
6
2
27
6
Göztepe
15
8
3
4
27
7
Trabzonspor
15
7
4
4
25
8
Bursaspor
15
7
3
5
24
9
Sivasspor
15
7
1
7
22
10
Akhisarspor
15
5
4
6
19
11
Kasımpaşa
15
5
3
7
18
12
Aytemiz Alanyaspor
15
5
2
8
17
13
Malatyaspor
15
4
4
7
16
14
Osmanlıspor
15
4
2
9
14
15
Konyaspor
15
4
2
9
14
16
Antalyaspor
15
3
5
7
14
17
Gençlerbirliği
15
3
3
9
12
18
Karabükspor
15
2
2
11
8
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Süper Loto
07.12.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu010609114549
 
On Numara
11.12.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu05070811132122373843454647495157586163717879
 
Sayısal Loto
09.12.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu020711283246
 
Şans Topu
13.12.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu080911172306
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak05:42
  • Güneş07:31
  • Öğlen12:27
  • İkindi14:47
  • Akşam17:01
  • Yatsı18:38
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık