Perinçek'ten çok tartışma yaratacak açıklama

Ana Sayfa » Siyaset » Katar Emiri, neden Trabzon'a geliyor?

Katar Emiri, neden Trabzon'a geliyor?

Trabzonspor'un Akyazı Stadı, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yarın gerçekleştirilecek törenle yapılacak. Açılışa Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad El Sani de katılacak. Peki neden Katar Emiri bir başka ülkenin devlet adamı değil? Bu sorunun yanıtı, Katar'ın Trabzon ve Trabzonspor'a yönelik planları, hükümetin pazarlama çalışmalarıyla ilgili.

 
17 Aralık 2016 Cumartesi 10:53 
Yorum YapYazdır
 
 
Katar Emiri, neden Trabzon'a geliyor?

katar emiri erdoğan ile ilgili görsel sonucu

 

Erdoğan, Katar Emiri ile kader beraberliği yaptı.

 

KATAR EMİRİ KİMDİR?

Arap dünyasının en genç lideri olan ve aynı zamanda Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-il’den sonra dünyanın da en genç liderlerin biri olan Tamim Bin Hamad Al Tani, 3 Haziran 1980 yılında Basra Körfezi kıyısındaki Katar’ın başkenti Doha’da doğdu. 2005 yılında ikinci kuşaktan kuzeni ile evlenen Tamim, 2009’da ikinci kez evlendi ve 3 erkek, 3 kız çocuk babasıdır.

İNGİLTERE’DE EĞİTİM GÖRDÜ

Şeyh Tamim, İngiltere’de eğitim gördü. Sherborne, Sandhurst Kraliyet Askeri Akademisi ve Middlesex Harrow School'dan mezun olan Şeyh Tamim Bin Hamad Al Tani, 1998 yılında Katar Silahlı Kuvvetleri'nde teğmen olarak görev yaptı.

AĞABEYİ YERİNE VELİAHT OLDU

Katar’ın yönetimini 1995’te kansız bir darbeyle dedesinden ele geçiren babası Şeyh Hamad Bin Halife Al Tani'nin tahta geçmesinden itibaren devlet yönetimi konusunda deneyim edinen ve göreve hazırlanan Şeyh Tamim Bin Hamad Al Tani, 2003’te ağabeyinin yerine veliaht oldu. Emirin ailesi Katar’ı 130 yıldır yönetiyor.

ONUNLA GELENEK BOZULDU

2003 yılında babası Şeyh Hamad Bin Halife Al Tani, Katar yönetimini, ülkenin gençlerini güçlendirmeye ve değişim ihtiyacına vurgu yaparak “Milletimizin tarihinde yeni bir sayfa açmanın ve yenilikçi fikirleri ile yeni neslin sorumluluk üstlenmesinin zamanı geldi. İktidarı Şeyh Tamim Bin Hamad Al Tani’ye devrediyorum. Bu görev için güvenilir olduğuna eminim” sözleriyle devretmesiyle Körfez ülkelerindeki 'ölene kadar tahtta kalma' geleneği bozuldu.

BABASINDAN DAHA MUHAFAZAKAR

İngitere’de batılı eğitim almış olan Şeyh Tamim tahta geçince babası gibi Batı ile iyi ilişkiler kurması, babası döneminde kurulan ittifakları sürdürmesi beklendi. Babası iktidarında bazı siyaset bilimcilere göre Katar “yeniden doğdu” ve doğalgaz gelirleri çölde kurulan ülkenin yeniden inşasına harcanarak, ülke hem bölgede hem de dünyada etkin bir oyuncu haline geldi. Şeyh Tamim’in görevini kansız ve sessiz sedasız teslim alması ülkenin istikrar arayışı olarak yorumlandı. Aynı zamanda bazı analistlere göre genç Emir, babasından daha muhafazakâr bir çizgide oldu.

SPORA DESTEK VERDİ

Uluslararası Olimpiyat Komitesi üyesi de olan Tamim, 2006’da Mısır'da yayımlanan El Ahram gazetesi tarafından “Arap dünyasındaki en iyi spor kişiliği” seçildi. Şeyh Tamim yönetime geçtikten sonra Katar’ın 2022’de Dünya Kupası'na, 2014’te Uluslararası Yüzme Şampiyonası’na ev sahipliği yapması için çaba sarf etti.

ARABULUCULUK YAPTI

Ülkenin dış yatırımlarının kontrolünü elinde bulunduran Katar Yatırım Otoritesi’nin (QIA) başında olan Şeyh Tamim Bin Hamad Al Tani, Lübnan’dan Yemen’e, Darfur’dan Filistin sorununa pek çok çatışmada arabuluculuk yaptı. Şeyh Tamim aynı zamanda Kabil ile ilişkilerin iyileştirilmesi için Taliban’ın Katar’da bir siyasi büro açmasına izin verdi.

Katar Emiri Şeyh Tamim Bin Hamad Es Sami, son dönemde katıldığı uluslararası forumlarda, savaşa değil, barışçıl yöntemlere dayalı "önleyici diplomasi" ve diyalog kültürü çağrısında bulunarak, aşamalı bir reform sürecini hayata geçirmeye çalışan hükümetlere yönelik desteğini ifade etti.

 

 

TRABZONSPOR'UN FORMA SPONSORU KATARLI QNB

Trabzonspor, QNB (Katar Ukusal Banklası) ile, 3 yılda 7.5 milyon dolara sponsorluk anlaşması yaptı. 

Anlaşma töreninde konuşan Trabzonspor Başkanı Muharrem Usta şöyle konuştu:

''Neden QNB diye sorduğunuzda, dünyanın en önemli kuruluşlarından biri olmuştur. QNB, Avrupa'da büyük kulüplere sponsorluk yaparak destek vermiş tanınan bir marka. Katar Ligi ve Endonezya Ligi'nin de isim sponsoru. Yollarımıızn nasıl kesiştiği de önemli. Trabzon'a Körfez bölgesinden 500 bin turist geliyor. Şimdi baktığımızda bu sayı 750 bine gidiyor. Türkiye ile Katar arasında da önemli bir iş birliği, yolculuk var. O bölgeden sponsorluk kimle yapabiliriz dediğimizde iki firma ön plana çıktı. Türkiye'nin Katar ile olan işbirliğine de baktığımızda QNB'nin Türkiye'de yatırımlarının olduğunu gördük. Trabzonspor yeniden tarih yazmanın eşiğinde. Biz yönetime gelirken, o büyük markanın öncelikle itibarını önemsedik. İtibar yönetiminin Trabzonspor açısından en önemli bir durum olduğuna karar verdik. Her yaptığımız işte Trabzonspor gibi bir markanın itibarını günden güne üst seviyeye çekmek düşüncesindeyiz. Bu işbirliği Trabzonspor'un tarihi dönemeçlerinden de birine denk gelmiştir. O da yeni stat. Biliyorsunuz yeni stadımız deniz üzerinde dolgu olarak gerçekleştirilmiş ve antrenman tesisleriyle birlikte mükemmel bir tesis. Biz QNB ile birlikte onların da desteğini alarak 50. yılımıza güçlü bir şekilde girmek istiyoruz. Şimdi yanımızda QNB var, şimdi gücümüzü arttırarak başarı için uğraşıyoruz.''

 

TRABZONSPOR İÇİN PLANLAR

Usta'nın bu sözleri, haklı olarak Trabzonspor yönetimiyle QNB arasında başka bir niyet olup olmadığı sorusunu gündeme getirdi. Son Mali Genel Kurul'da tartışma konusu olan, yöntime kulüp varlıklarını satma, devretme ve kiralama hakkı veren 8. maddenin gündeme getirilmesi işlgi çekti. Ancak gösterilen tepki üzerine bu düzenlemeden vazgeçildi. Trabzonspor camiasında, ''Bu madde muhtemel bir satış ya da devir için hukuki bir yapı oluşturmayı mı amaçladı?'' sorusunu akla getirdi. 

Bu arada Akyazı isim hakkının QNB'ye satılabileceği, Katar Emiri'nin durumu yerinde görmek için Trabzon'a gelip açılışa katılmak istediği de iddialar arasında.

 

TRABZON İÇİN PLANLAR

Katar Emiri'nin gelişi konusunda Trabzon'a ilişkin de bazı iddialar sözkonusu. Gerek Katar'ın Ankara Büyükeliçisi'nin açıklamaları, gerek Trabzon Valisi Yücel Yavuz'un, Arap Turizm Örgütü Başkanı Dr. Bandar Fahad Al-Fehaid, Yatırımcı Hüssan Alnaami ve beraberindeki heyeti makamında kabulünde verdiği mesajlar, Trabzon'un Katar açısından hedef bölge seçildiğini gösteriyor.

''Arap dünyasıyla muhteşem bir gönül bağının olduğunu'' iddia eden Vali özetle şöyle demişti:  "Arap yatırımcılar da, ilimizde önemli yatırımlar planlıyor. Arap sermaye sahibi işadamları ile işbirliğine açığız. Gelecekte bu iş birliğinin daha iyi bir noktaya geleceğine inanıyorum"

Arap Turizm Örgütü Başkanı Dr. Al- Fehaid ise, Türk-Arap ortak çalışma grubunun oluşturulması ve Trabzon'a yatırım yapılması gibi düşüncelerinin olduğunu ve bu düşünceleri hayat geçirmek istediklerini de belirtti.

Öte yandan Kuveyt merkezli Alea Global’in kurucuları ünlü Al Duaij ailesinin son kuşak temsilcisi CEO Mohammad Al Duaij, CNR Emlak Fuarı’na katılarak, Türkiye’deki yatırım fırsatlarını değerlendirdi. Al Duaij, fuara katılan firmalardan aldığı bilgiler doğrultusunda Bodrum, Trabzon ve Bursa’ya yatırım yapmayı düşündüğünü dile getirdi.

 Sonuç olarak Katar'ın, uzun vadeli yatırımlar açısından Trabzon'u masaya yatırdıkları görülüyor.

 

ŞOK İDDİA

Trabzon'a yönelik Katar kaynaklı iddialardan biri, Trabzon Havalimanı ve Trabzonspor Mehmet Ali Yılmaz Tesisleri'nin Katarlı büyük bir firmaya devri. Katar'ın bunun karşılığında Trabzonspor'a çok yüklü bir para ödeyeceği, denizde bir havalimanı inşa ettireceği, mevcut havalimanınnın yerini de bir Arap kenti olarak planlayacağı yolunda.

İkinci iddia, Trabzon yaylalarının Katarlı girişimcilere açılması. 

Üçüncüsü, Araklı'da Arap Armada Grubu'na ''Arap şehri kurmak'' için verilmek istenilen Turup bölgesinin, Katar sermayesiyle ortak yapımı.

Dördüncü iddia, Akyazı bölgesinde, başta kent hastanesi olmak üzere bir kısım bölgenin Katarlı şirketlere devri. 

 

TÜRKİYE'YE İLE ANLAŞMALAR

Katar'ın Ankara Büyükelçisi Salim Mübarek Al-Şafi, Türkiye-Katar ilişkilerinin son yıllarda kazandığı ivmeye dikkati çekerek, ülkeleriyle Türkiye arasındaki siyasi ve ekonomik ilişkilerin çok iyi bir şekilde geliştiğini söyledi. Katar'ın Türkiye'de Finansbank ve Digiturk'ü aldığını hatırlatan Şafi, "Katar, Türkiye'de yatırım için her türlü fırsatı değerlendirmektedir.Yakında Trabzon'da Katar Emiri Şeyh Temim Bin Hamad Al Sani ile Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bir görüşmesi olacak. Trabzon'da 18 Aralık'ta Türkiye ile enerji, ekonomi ve turizm başta olmak üzere çeşitli alanlarda 14 anlaşma imzalayacağız. Bu anlaşmalar ilişkilerimizi daha da güçlendirecektir." değerlendirmesinde bulundu.


Türkiye ile her türlü yatırım olanaklarının değerlendirildiğini ifade eden Şafi, halen Katar Ekonomi Bakanlığından bir heyetin ülkemizde olası yatırımlar konusunda görüşmeler yaptığını vurguladı.

LNG GÖRÜŞMELERİ SÜRÜYOR

Dünyadaki doğalgaz rezervlerinin yüzde 14'üne sahip Katar ile Türkiye arasındaki LNG görüşmelerine de değinen Şafi, sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) satışı konusundaki ticari görüşmelerin sürdüğünü aktardı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, geçen yılki ziyareti sırasında BOTAŞ ile Katar milli petrol şirketi arasında Türkiye'nin bu ülkeden uzun vadeli ve düzenli LNG ithalatı yapmasını sağlayacak ön mutabakat zaptı imzalamıştı.

Türkiye'nin Katar'a yönelik ihracatı demir-çelik, elektrikli makine ve cihazlar, motorlu araç ve parçaları, ev tekstil ürünleri, mobilya ve gıda gibi kalemlerden oluşuyor. Katar ise Türkiye'ye daha çok LNG, plastik ve mamulleri ile kimyevi ürünler ihraç ediyor.

 
17 Aralık 2016 Cumartesi 10:53 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Türker Ertürk
 
Nihat Genç
 
Havva GÜNAYDIN LAKUTOĞLU
 
Mehmet Polat
 
Mustafa Önsel
 
Attila Aşut
 
Arslan Bulut
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Ahmet Özer
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Kazım DEMİR
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1827 - Navarin Baskını. İngiliz, Fransız, Rus birleşik filosu, Yunanistan açıklarında Navarin'de Osmanlı donanmasını tahrip etti.
1905 - Galatasaray Spor Kulübü kuruldu.
1921 - Fransızlar'ın Anadolu'dan çekilmesi. TBMM ile Fransa hükümeti arasında Ankara Anlaşması imzalandı. Fransa adına Franklin Bouillon'un sürdürdüğü görüşmeler sonrasında, Fransa işgal ettiği Anadolu topraklarından çekildi.
1927 - Mustafa Kemal Atatürk'ün Kurtuluş Savaşı'nı anlattığı 15 20 Ekim 1927 tarihlerinde Cumhuriyet Halk Partisi 2. Kongresinde otuz altı buçuk saat süren tarihi konuşması
1935 - Milliyetçi hükümete karşı Mao Zedung'un başlattığı ve bir yıl süren 6.000 millik Uzun Yürüyüş sona erdi. Mao önderliğindeki Birinci Öncü Ordu Yenan'a girdi.
1940 - Nüfus sayımı. Türkiye'nin nüfusu: 17.820.950.
1941 - II. Dünya Savaşı: Alman işgalindeki Sırbistan'da binlerce sivil öldürüldü: Kragujevac katliamı.
1942 - Ekmek karneleri dağıtılmaya başladı.
1944 - Sovyet Kızıl Ordu Belgrad'a girdi. Aynı gün Gestapo, Alman anti-faşist ve sosyal demokrat Julius Leber'i kurşuna dizdi.
1945 - Mısır, Suriye, Irak ve Lübnan, Filistin topraklarında devlet kurmak isteyen yahudilere karşı Arap Cemiyeti'ni kurdu.
1949 - Minik Vali olarak tanınan Ordinaryüs Prof. Dr. Fahrettin Kerim Gökay, İstanbul Valiliği ve Belediye Başkanlığı görevine başladı.
1954 - Britanya'da 51 bin liman işçisi greve gitti. Britanya'nın deniz ticareti yarı yarıya durdu.
1954 - Dünya Bankası genel sekreteri Türkiye'ye geldi. Genel sekreter "Türkiye ekonomik geleceği çok parlak bir ülkedir" dedi.
1959 - III. Akdeniz Oyunları Beyrut'ta düzenlendi. Türk grekoromen milli takımı şampiyon oldu. Türkiye 4 altın, 2 gümüş, 1 bronz madalya aldı.
1968 - Meksiko Olimpiyatları'nda serbest güreşte 78 kiloda Mahmut Atalay ve 97 kiloda Ahmet Ayık altın madalya kazandılar.
1968 - ABD'nin öldürülen başkanlarından John F. Kennedy'nin eşi Jacqueline Kennedy Yunanlı armatör Aristotle Onassis ile evlendi.
1978 - İTÜ Elektrik Fakültesi dekanı Ord.Prof. Bedri Karafakioğlu İstanbul'da uğradığı silahlı saldırı sonucunda yaşamını yitirdi.
1980 - Yunanistan, NATO askeri kanadına yeniden girdi.
1982 - Bir gün önce anayasa metnini açıklayan MGK, devlet başkanı Kenan Evren'in anayasayla ilgili konuşmalarını eleştirmeyi yasakladı.
1984 - Bilkent Üniversitesi kuruldu.
1985 - 12. Nüfus sayımı. Türkiye'nin nüfusu: 50.664.458. İstanbul'un nüfusu: 5.475.982
1992 - Bingöl'ün Solhan ilçesi Hazarşah köyü yakınlarında, bir otobüsü durduran PKK militanları 19 yolcuyu kurşuna dizerek öldürdü, 6 kişiyi yaraladı.
2002 - Sırbistan ile birlikte Yugoslavya'yı oluşturan Karadağ'da yapılan genel seçimlerde, devlet başkanı Milo Cukanoviç'in bağımsızlık yanlısı partisi meclis çoğunluğunu elde etti.
2008 - Ergenekon davası'nın ilk duruşması Silivri Cezaevi içindeki Adliye'de görülmeye başlandı.
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak04:50
  • Güneş06:30
  • Öğlen12:17
  • İkindi15:17
  • Akşam17:42
  • Yatsı19:11
 
Süper Loto
19.10.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu031217284748
 
On Numara
16.10.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu01061213141619273537384049515255646568697580
 
Sayısal Loto
14.10.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu040612333445
 
Şans Topu
18.10.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu010215162512
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık