Van’da bitmeyen yasak yine uzadı

Ana Sayfa » Siyaset » İşte yok denen o Sayıştay raporu

İşte yok denen o Sayıştay raporu

Sayıştay raporunda yer alan veriler, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde nasıl usulsüzlükler yapıldığını ve belediyenin nasıl zarar ettirildiğini gözler önüne seriyor.

 
18 Haziran 2019 Salı 08:47 
Yorum YapYazdır
 
 
İşte yok denen o Sayıştay raporu

AKP adayı Binali Yıldırım’ın tarihi canlı yayında ‘Sayıştay raporunu okumadım’ sözleri üzerine, Sayıştay’ın İstanbul için hazırladığı rapor bir kez daha gündeme geldi. Rapora göre belediyede usulsüzlük yapıldı ve belediyeye gelir kaybı yaşatıldı. Geliri milyonları bulan otopark ve toplu ulaşım hizmet alanlarındaki reklam üniteleri, iştiraklere bir bedel talep edilmeden verildi, iştirakler de buraları ya işletti ya da 3. kişilere ihale etti. İSPARK’a verilen çoğu otopark ruhsatsız işliyor. Geçen ekim ayında yayınlanan 2017 yılı Sayıştay Denetim Raporu’ndan çarpıcı bölümler madde madde özetle şöyle:

İBB’nin iştirakleri Metro İstanbul A.Ş, Otobüs A.Ş ve İSPARK A.Ş’ye devredilen otopark alanları ve toplu ulaşım hizmet alanlarında yer alan ve geliri milyonları bulan reklam ünitelerinin söz konusu iştirakler tarafından işletildiği veya işlettirildiği tespit edildi. İSPARK A.Ş tarafından işletilen otopark alanlarında mevzuata aykırı olarak reklam ünitelerinin de İSPARK A.Ş tarafından işlettirildiği anlatıldı ve 925 adet otobüs iç reklam alanı ve dış giydirmesinin de Otobüs A.Ş tarafından işlettirildiği tespit edildi. Reklam ünitelerinin ilgili iştirakler tarafından işlettirilmesinden dolayı büyükşehir belediyesinin gelir kaybı yaşadığı anlatıldı. Örneğin İSPARK’ın yaptığı “İspark Alibeyköy Cep Otogarı İç Mekan Led Ekran Kiralaması” 4 Ocak 2020’de bitiyor.

Otoparklar ruhsatsız
İSPARK A.Ş tarafından işletilen açık ve kapalı otoparklardan bazılarının büyükşehir belediyesi tarafından ruhsatlandırılmadığı ortaya çıktı. Şirket taarfından işletilen 225 adet açık ve kapalı otoparktan yalnızca 52 adedi ruhsatlandırılmış, 74 adedinin ise ruhsatlandırılmasına ilişkin dosya açılmış olmasına karşın hali hazırda ruhsatlandırma işlemleri tamamlanmamış. Geriye kalan otoparklar ise ruhsatsız bir şekilde faaliyetlerine devam ediyor. Ayrıca İSPARK A.Ş’nin işlettiği otoparkların dışında kalan diğer otoparkların bazılarının da faaliyetlerine ruhsatsız bir şekilde devam ettikleri tespit edildi. Ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclis’i kararı olmadan ilçe belediyelerinin otopark işlettikleri veya işlettirdikleri belirtildi.

Ücretsiz otopark zararı
Otopark hizmetlerinden ücretsiz yararlanmaya ilişkin de önemli usulsüzlükler yapıldığı ortaya konuldu. Sayıştay’a göre, 2017 yılında ücretsiz otopark dolayısıyla İSPARK’ın uğradığı zararın 2 milyon 776 bin 508 TL olduğu belirtildi. Raporda “İSPARK A.Ş’den elde edilen bilgiler doğrultusunda; 01.01.2017-31.12.2017 tarih aralığında milletvekilleri, muhtarlar ve İBB ile ilçe meclis üyeleri tarafından ücretsiz otopark kullanımına ilişkin 274.142 işlemin yapıldığı ve toplam 2.776.508 TL gelirden mahrum kalındığı anlaşılmıştır” denildi.

27 milyonun kaydı yapılmadı
İBB yönetiminin muhasebe işlemlerini de hatalı yaptığı ortaya çıktı. Raporuna yansıyan usulsüz işleme göre İBB tarafından taşeron firmalara yapılan hakediş ödemelerinden kesilen 27 milyon 207 bin liralık asgari ücret desteği tutarı, genel bütçeye gelir kaydedilmedi. İl Muhasebe Müdürlüğü’nün hesabına aktarılması gereken ancak aktarılmayan tutarla ilgili Sayıştay denetçileri, “Emanet hesaplara alınan 2016 yılında 9.7milyon TL ve 2017 yılında 17.4 milyon TL olmak üzere toplamda 27 milyon 207 bin TL’nin il muhasebe müdürlüğü hesabına aktarılması için gerekli işlemlerin yapılması gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

3. kişilere ihalesiz devir
İBB’nin şirketlerine işletme hakkı devredilen taşınmazların şirket tarafından 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu’nun 26 ncı maddesine aykırı olarak üçüncü kişilere ihalesiz devredildiği tespit edildi. Yapılan incelemeler sonucunda; işletme hakkı Ağaç A.Ş’ye (İstanbul Ağaç ve Peyzaj A.Ş.) devredilen 1 adet fidan satış yerinin, İstanbul Halk Ekmek A.Ş’ye devredilen 128 adet büfenin, Kültür A.Ş’ye (İstanbul Kültür ve Sanat Ürünleri Tic. A.Ş.) devredilen 178 adet gazete satış büfesinin ve İstanbul Kitapçısı şubesi olarak değerlendirilmesi planlanan taşınmazın bu şirketler tarafından ihalesiz olarak üçüncü kişilere devredildiği görüldü. Ayrıca rapora göre pek çok ihalede yaklaşık maliyetler olması gerekenin üstünde hesaplanarak kamu zarara uğratıldı.

Eksik ödeme
Raporda Florya Güneş Plajı, Menekşe Plajı, Yeşilköy Çiroz Plajı, Karaburun Plajı, Küçüksu Plajı ve Caddebostan Plajı’nda büyükşehir belediyesine aktarılması gereken yüzde 5’lik ciro payı ve KDV tutarının hesaplanması ve tahsil edilmesinde sadece plaj giriş ücretlerinin dikkate alındığı, sosyal tesis bünyesinde elde edilen diğer gelirlerin hesaplamaya dâhil edilmediği tespit edildi.

753 milyonluk zarar tablosu

İmamoğlu ekibinin Sayıştay ’ın 2014 - 2017 yılları arasıdaki raporlarını inceleyerek yaptığı 753 milyon liralık zarar tablosu kalem kalem şöyle:

-İBB İştirak kar paylarının belediye hesabına yatırılmaması (KİPTAŞ): 266 milyon 536 bin 272 lira

-İBB ile Milli Savunma Bakanlığı arasında imzalanan protokol hükümlerinin yerine getirilmemesi: 192 milyon 151 bin 117 lira.

-İBB Belediye taşınmazlarının ecrimisil karşılığı kullandırılması ve evrimisil tahsilatlarının düşük olması: 164 milyon 107 bih 570 lira

-Kesilen asgari ücret destek tutarlarının hazineye gönderilmemesi (İBB değil ama kamu zararı oluşuyor): 27 milyon 207 bin 104 lira

-İBB Otopark alanları ve toplu ulaşım hizmet alanlarında yer alan reklam ünitelerinin işletmesinin iştiraklere verilmesi (yaklaşık): 20 milyon lira

-İstanbulkart ile yapılan sosyal yardımlarda hatalı uygulamaların bulunması: 15 milyon lira

-Personel taşıma hizmet alım işinde ihale kapsamında değerlendirilemeyecek iş kaleminin bulunması: 3 milyon 420 bin lira

-AYKOME kararları doğrultusunda ortak programa alınan altyapı hizmetleri için diğer kamu kurum ve kuruluşlarının aktarması gereken payların takibi ve tahsilinde yeniden değerlenmenin eksik yapılması: 3 milyon 122 bin 429 lira

-İBB kesinleşmiş Sayıştay ilamlarının infazının yerine getirilmemesi 684 bin 635 lira

-BB toplam: 692 milyon 229 bin 128 lira

İETT ve İSKİ zararı

-İETT taşınmazların bedelsiz kullandırılması: 30 milyon

-İSKİ Elektrik Enerjisi alımlarında mevzuata aykırı olarak elektrik tüketim vergisi ödenmesi: 2 milyon 483 bin 92 lira

-İSKİ Mevzuata aykırı olarak indirimli su tarifesi ve ücretsiz hizmet bedellerinin belirlenmesi: 17 milyon 587 bin 663 lira

-İSKİ İçme suyu arıtma tesislerinden bir kısmından kullanılan elektriğin sanayi tarifesi yerine ticarethane tarifesi üzerinden ödenmesi: 4 milyon 948 bin 92 lira

-İSKİ Bağımsız ihale edilmesi gereken bazı yapım işlerinin iş artışı yapılmak suretiyle mevcut yüklenicilere yaptırılması: 2 milyon lira

-İSKİ Kesinleşen Sayıştay ilam hükümlerinin yerine getirilmemesi: 1 milyon 55 bin 183 lira

-İSKİ hak etmediği halde aile yardım ödeneği alan veya asgari geçim indiriminden yararlanan memurlar hakkında tespit yapılmasına rağmen işlem başlatılmaması: 595 bin 22 lira

-İSKİ Koruma ve Güvenlik Memurlarına Kıyafet Alımı işinde Maliye Bakanlığı’nca belirlenen standart fiyatların göz önünde bulundurulmaması: 168 bin 200 lira

-İSKİ bankalardan lüks araç temini: 1 Milyon 700 bin lira

-GENEL TOPLAM 752 milyon 767 bin lira

 
18 Haziran 2019 Salı 08:47 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Türker Ertürk
 
Mustafa Önsel
 
Attila Aşut
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Nihat Genç
 
Havva GÜNAYDIN LAKUTOĞLU
 
Arslan Bulut
 
Çiğdem KOÇ
 
Kazım DEMİR
 
Ahmet Özer
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Mehmet Polat
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Muhammet İKİNCİ
 
Abdulkadir TİRYAKİOĞLU
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Mehmet Erdal Çağdaş
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1792 - Fransa'da cumhuriyet ilan edildi.
1903 - İtalo Marconi, kornet (cornet) dondurma külahının patentini aldı.
1908 - Bulgaristan, Osmanlı'dan bağımsızlığını ilan etti.
1919 - Türkiye İşçi ve Çiftçi Sosyalist Fırkası kuruldu.
1924 - Mustafa Kemal Paşa, "Hayatta en hakiki mürşit ilimdir" dedi.
1939 - Dikili ve çevresinde deprem: 100'den fazla kişi öldü. Dikili ve Karaburun tamamen yıkıldı.
1940 - Bakanlar Kurulu, İstanbul'da çıkan Le Journal d'Orient gazetesini yedi gün süreyle kapattı. Gazetenin resmi dış politikaya aykırı yayın yaptığı ileri sürüldü.
1943 - Ankara Fen Fakültesi kuruldu.
1950 - Yeni Baştan gazetesinin kurucusu ve yazarı Aziz Nesin hakkında gıyabi tutuklama kararı verildi. Nesin "Sosyal düzeni yıkmaya yönelik yayın" yapmakla suçlanıyor.
1958 - CHP Genel Başkanı İsmet İnönü, "Demokrasiye paydos demeye Demokrat Parti genel başkanının gücü yetmeyecektir" dedi.
1964 - Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel Yassıada hükümlüsü Refik Koraltan, Rüştü Erdelhun, Selim Yatağan ve Nedim Ökmen'i hastalık nedeniyle affetti.
1970 - Polonya'da Dayanışma Sendikası kuruldu.
1980 - Kuruluşundan 10 yıl sonra Lech Walesa liderliğindeki Dayanışma Hareketi Polonya'da yasallık kazandı.
1984 - Gökova Körfezi'nde termik santral kurulmasına karşı çıkan köy kadınları eylem yaptılar.
1986 - 12 Eylül darbesi sonrası Alparslan Türkeş ilk kez Milliyetçi Çalışma Partisi'nin (MÇP) İstanbul mitinginde konuştu.
1993 - New York Metropolitan Müzesi, "Karun Hazinesi"ni Türkiye'ye geri göndermeye karar verdi.
2000 - Bakanlar Kurulu, Kopenhag Kriterleri ile paralel olan İnsan Hakları Raporunu kabul etti.
2002 - İsrail birliklerinin, militanları yakalama gerekçesiyle Gazze`de düzenlediği operasyon sırasında çıkan çatışmada 9 Filistinli öldü.
2002 - Almanya`da Başbakan Gerhard Schröder`in liderliğindeki Sosyal Demokratlar, genel seçimlerden birinci parti olarak çıktı.
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Süper Loto
19.09.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu071519204954
 
On Numara
16.09.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu04061115262932354445475256586163657172747677
 
Sayısal Loto
21.09.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu020607233740
 
Şans Topu
18.09.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu101423273010
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak04:19
  • Güneş06:00
  • Öğlen12:25
  • İkindi15:51
  • Akşam18:28
  • Yatsı19:57
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık