İşsizlikte artış sürüyor

Ana Sayfa » Çevre - Sağlık » İşte iklim değişikliği Karadeniz Eylem Planı

İşte iklim değişikliği Karadeniz Eylem Planı

Bakan Kurum: Türkiye ciddi tehdit altında!... Karadeniz’e 15 maddelik eylem planı

 
12 Temmuz 2019 Cuma 12:04 
Yorum YapYazdır
 
 
İşte iklim değişikliği Karadeniz Eylem Planı

 İklim değişikliğine ilişkin açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum  Akdeniz’in çölleştiğini, tropikal canlı türlerinin kıyılarımıza geldiğini, İç Anadolu bölgesinde 2100 yılına kadar gereken önlemler alınmazsa, kuraklığın artacağını ve tarım ürünü çeşitliliğinin azalacağını açıkladı.  İklim değişikliği ile mücadelede önceliği  Karadeniz’e verdiklerini belirten Bakan Kurum,  6 Karadeniz iline ilişkin çözüm planını kamuoyuna açıkladı.  Bakan, önlemleri 15 başlık altında topladıklarını anlattı, bölgede bulunan 19 bin akan, 131 bin kuru derenin incelendiğini, bu aşamada dere yataklarındaki bin 950 bina ve 2 bin ailenin taşınacağını açıkladı. Bakan,  riskli yerlere kesinlikle imar izni verilmeyeceğini söyledi.

Trabzon’da gerçekleşen toplantıda Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, iklim değişikliğinin Türkiye etkilerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Kurum, iklim değişikliğinin dünya üzerindeki etkilerine dikkat çekerek, “Eğer tedbir almazsak bu yüzyılın sonunda ortalama sıcaklıklar 4 ila 6 derece artacak. Denizlerimizde su seviyesinin 5 metre yükselmesi ön görülüyor. Bu kötü senaryo gerçekleşirse birçok adanın sular altında kalması, pek çok yerel kültürümüzün yok olması ve buna bağlı olarak iklim göçlerinin olması ön görülüyor.  Dünyada yaşayan nüfusun 3’de 1’i küresel ısınmadan etkilenecek. Tarım için uygun alanların miktarı azalacak, kıtlık kuraklık baş gösterecek. Sel fırtına, tayfun gibi doğal afetlerin sayısı şiddeti artacak. Tatlı su kaynakları ile ilgili sıkıntılarımız artacak. Tüm canlılar için dünya yaşanması zor bir yer haline gelecek”  diye konuştu.

TÜRKİYE’YE ETKİLERİ

Kurum, Türkiye’nin  ciddi tehdit altında bulunduğunu, iklim değişikliğinden en çok etkilenecek bölgeler arasında olan Akdeniz Havzası’nda yer aldığını anımsattı. Bakan şu çarpıcı bilgileri verdi:

‘’Kıyılarımızdaki ölçümler, deniz seviyesinin yıllık 6 mm civarında yükseldiğini gösteriyor. Deniz suyu sıcaklığımız da arttı, bu artışa bağlı olarak şiddetli ve sık yağışlar meydana geldi. İnsanlar için önemli oksijen kaynaklarından olan deniz çayırları yok oluyor. Akdeniz çölleşiyor. Bu süreçte, Tropikal canlı türleri Kızıldeniz üzerinden kıyılarımıza geliyor. Daha önce ülkemizin sahillerinde bulunmayan, görselde de görmüş olduğumuz balon balığı, aslan balığı gibi istilacı tür balıklara rastlar hale geldik. Bu tür balıklar, denizlerimizdeki balık çeşitliliğini de tehdit etmeye başladı. Yine, ülkemizin akciğerleri olan ormanlarımızda küresel ısınmaya bağlı olarak yangın riski artıyor. İklim değişikliği ekonomiye de zarar veriyor ve tedarik zincirini bozuyor. Sadece kıyı kesimlerimiz değil, İç bölgelerimizde de iklim değişikliğini hissedeceğiz. İç Anadolu bölgemizde 2100 yılına kadar gereken önlemler alınmazsa, kuraklık artacak ve tarım ürünü çeşitliliği azalacaktır” 

Bakan, poşet kullanımına getirilen sınırlamadan söz etti ve poşet kullanımında yüzde 78 azalma olduğunu belirtti.

Bakanı Kurum 'Karadeniz Bölgesi İklim Değişikliği Eylem Planı'nı açıkladı

ÖNCE KARADENİZ, SONRA TÜRKİYE

Murat Kurum, Karadeniz Bölgesi İklim Değişikliği Eylem Planını anlattı,  “ İklim değişikliği aynı zamanda bir kalkınma meselesidir.  11. Kalkınma Planımızda da iklim değişikliği ile ilgili mücadeleye yer verildi. Devlet olarak, iklim değişikliğinin ülkemizdeki olumsuz etkilerini en aza indirgemek için tüm kurum ve kuruluşlarımız, Bakanlıklarımız, Sivil Toplum Örgütlerimiz, üniversitelerimiz bu konuda çok daha etkin rol alacaktır. Bizde Bakanlık olarak, 7 bölgemiz için ayrı ayrı İklim Değişikliği Eylem Planı hazırlayacağız.’’ dedi.

Kurum, deniz suyu sıcaklığının son 40 yılın en yüksek seviyesinde gözlenmesi, buna bağlı olarak yağışların artması,  bölgenin engebeli yapısı nedeniyle afet riskinin yükselmesi ve can ve mal kaybı yaşanmasından dolayı önceliği Karadeniz Bölgesi’ne verdiklerini açıkladı, ‘’Bu noktada en son Trabzon’da yaşadığımız sel felaketinden sonra bölgede çok hızlı bir şekilde, derelerin ve o dere yataklarında bulunan binaların taşınması sürecini başlattık” diye konuştu.

Karadeniz’deki iklim değişikliğine bağlı afetleri azaltmak için yapılan eylem planının Türkiye’nin bütünü için de uygulanacağını belirten Bakan, Karadeniz Bölgesi için 15 maddelik eylem planını şu şekilde açıkladı:

KARADENİZ EYLEM PLANI

. Başta Rize, Trabzon, Ordu, Samsun, Giresun ve Artvin illerimizi kapsayan 15 maddelik Karadeniz Bölgesi İklim Değişikliği Eylem Planımızı ve bölgemizde alacağımız tedbirleri şimdi sizlerle paylaşmak istiyorum:

. Mekânsal strateji planı ve bütün ölçeklerdeki mekânsal planlar iklim değişikliği parametreleri dikkate alınarak hazırlanacaktır

. Trabzon, Rize, Ordu, Giresun, Artvin ve Samsun illeri öncelikli olmak üzere dere yataklarında yer alan binalar tespit edilecek ki 1 aydır yapılıyor ve uygun alanlar için kamulaştırma ve taşıma süreci planlanacaktır. Bölgede yaklaşık 19 Bin akar dere, 131 Bin de kuru dere bulunuyor. 6 ilimizde bulunan ve birinci derece risk grubundaki 367 derenin taramasını bitirdik.  Temmuz ayı sonuna kadar tüm derelerin taramasını bitireceğiz. Bin 430 kilometre yol üzerinde de inceleme yapıldı. 

.  Dere yatağında bulunan ve iklim değişikliği nedeniyle risk altında olan, acil ve öncelikli taşınması gereken bin 950 adet bina tespit edildi.

ÖNCELİKLE 2 BİN AİLE TAŞINACAK

 . Riskli bölgelerde yaşayan 2 bin aileyi, kentsel dönüşüm kapsamında yapacağımız konutlara taşınacak. 

. İlk olarak, Trabzon Araklı merkezde tespit edilen Özgen  ve Yolgören mahallesinde 200 konutun inşaatına TOKİ Başkanlığımız başlayacak. Bakanlığımıza bağlı TOKİ Başkanlığımız eliyle bu riskli bölgelerde 2023 yılına kadar 15 Bin konut inşa edilecek..

. Dere yatağında bulunan binaların taşınması sürecinde hiçbir mağduriyet yaşanmayacak. Taşınma ve kira yardımı başta olmak üzere her türlü destek sağlanacak.  

. Yüksek heyelan riski bulunan bölgelerde yer alan binalar tespit edilerek uygun alanlara taşınacak ve bu bölgelerde inşa faaliyetlerine izin verilmeyecek. 

. Yerel yönetimler uhdesindeki ekonomik ömrünü tamamlamış veya yetersiz kesit genişliğine sahip köprülerin önceliklendirme yapılarak kaldırılması için tespit çalışmaları yapılacak. 

MENFEZ KAPASİTELERİ ARTTIRILACAK

. Karadeniz Sahil Yolu’nun yağış sularının denize ulaşmasına engel olan bölümlerinde menfezlerin kapasitesi artırılacak.

.  İklim Değişikliği kaynaklı afetler, köyleri şehirlere bağlayan veya birbirine bağlayan yolları da tahrip etmektedir. Hem bu yolları kullanılamaz hale getirmekte hem de can ve mal kaybına neden olmaktadır.  Öncelikle 1 yıl içerisinde tüm köy yolları gözden geçirilerek bu yolların tahrip olmasının en büyük nedeni olan  köprü, viyadük gibi yapıların yapılması gerekenleri İller bankası  birlikte ilgili belediyelerle gerçekleştirilecek.  Dere yatakları ve heyelan alanlarındaki mevcut yollar için alternatif yol güzergahları araştırılacak veya bu yollar güçlendirilecek.

.  Karadeniz Sahil Yolu’nda ve risk altında olan karayollarının altyapısının belli noktalarında ani oluşan taşkınların denize iletilmesini sağlayan su hatları ve tüneller oluşturulacak.

DENETİM SIKLAŞACAK

.  Dere yataklarının doğal yapısının bozulmaması için bölgede faaliyet gösteren tesislerde denetimler sıklaştırılacak.

.  Kamu hizmeti veren binaların aşırı iklim olaylarından daha az etkilenecekleri şekilde kent planlarında yer seçimleri yapılacak. Hastane, okul, sağlık ocağı, kaymakamlık binaları gibi vatandaşlarımıza hizmet veren kamu binalarını  riskli bölgelerden bir an evvel kurtarılma sürecini belediyelerle yapılacak.

. İklim Değişikliği ve etkileri konusunda yerel yönetimlerle birlikte vatandaşlara düzenli eğitimler verilecek.

.  Yağış suları ve kanalizasyon suları bu şehirlerde ayrık sistem haline dönüştürülecek.

. İçme suyu, atıksu arıtma ve atık depolama gibi kritik altyapı tesislerinin afet risk analizleri yapılacak.

ERKEN UYARI SİSTEMİ

. Doğal afet riski taşıyan alanlarda can ve mal güvenliği açısından erken uyarı sistemleri konusunda ilgili kurumlarla koordinasyon sağlanacak.

. Bölgedeki yapılaşmada enerji verimli, iklim duyarlı ve ekolojik özellikli yerel yapı malzemelerinin kullanımı özendirilecek ve yaygınlaştırılması desteklenecek.

.  Bölge genelinde yol yapımında geçirgen materyaller kullanılması teşvik edilecek.

. Atıkların dere yataklarında ilave yük oluşturmaması için bölgede atık yönetimi ve sıfır atık uygulamaları yaygınlaştırılacak.

 

 
12 Temmuz 2019 Cuma 12:04 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Türker Ertürk
 
Mustafa Önsel
 
Attila Aşut
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Nihat Genç
 
Havva GÜNAYDIN LAKUTOĞLU
 
Arslan Bulut
 
Çiğdem KOÇ
 
Kazım DEMİR
 
Ahmet Özer
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Mehmet Polat
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Muhammet İKİNCİ
 
Abdulkadir TİRYAKİOĞLU
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Mehmet Erdal Çağdaş
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1919 - Müttefik Yüksek Konseyi, işgal bölgeleri hakkında anlaşamayan İtalya ve Yunanistan arasında bölüştürme yaptı ve Aydın'ın İtalyanlara verilmesi kararlaştırıldı.
1920 - Misakı Milli, TBMM'de kabul edildi. Büyük Millet Meclisi, Misak-ı Milli üzerine yemin etti.
1925 - Adolf Hitler, Nasyonal Sosyalist fikirlerini açıkladığı kişisel manifestosu Mein Kampf (Kavgam)'ı yayımladı.
1930 - Ankara Etnoğrafya Müzesi halka açıldı.
1932 - Ezanın Arapça okunması ülke genelinde resmen yasaklandı. Diyanet dairesi, bu yasağı ilgili mercilere duyurdu.
1939 - Takas Limited Şirketi kuruldu.
1945 - Çok partili demokratik hayatın ilk adımı atıldı: Milli Kalkınma Partisi kuruldu. Partinin kurucuları arasında Nuri Demirağ, Hüseyin Avni Ulaş ve Cevat Rifat Atılhan gibi isimler yer aldı.
1946 - İzmir Gazeteciler Cemiyeti kuruldu.
1952 - Türkiye, Cemiyet-i Akvam'a (Birleşmiş Milletler) 56. üye olarak kabul edildi.
1964 - 10 gündür süren Batman Petrol Rafinerisi işçileri grevi, Bakanlar Kurulu ve Türk-İş'in aracılığıyla sona erdi.
1964 - Türkiye ile Belçika arasında işgücü anlaşması imzalandı.
1964 - Türkiye ile ABD arasında 'pamuklu ihracatına ilişkin' anlaşma imzalandı.
1968 - Intel şirketi, Santa Clara, Kaliforniya'da kuruldu.
1974 - ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissinger'in yardımcısı Sisco Londra'ya gelerek Bülent Ecevit ile görüştü. Müdahaleden vazgeçmesi için Ecevit'in şartlarını öğrendi ve bunları Yunanlılar ile görüşmek üzere Atina'ya hareket etti.
1975 - Apollo Soyuz kenetlenmesi televizyondan naklen verildi.
1995 - Daha önce 18 Temmuz'da Türkiye'ye geleceği açıklanan BM Genel Sekreteri Butros Gali halkın tepkisinden çekindiği için ziyaretini iptal etmek zorunda kaldı.
1996 - Paris'e gitmekte olan bir ABD yolcu uçağı Long Island-New York açıklarında havada infilak etti: 230 yolcudan kurtulan olmadı.
1997 - Yücel Yener, TRT Genel Müdürlüğü'ne atandı.
1998 - THY'nin İstanbul-Ankara seferini yapan uçağın motoru yandı. Yolculara korkulu anlar yaşatan yangın nedeniyle uçak Atatürk Havaalanı'na zorunlu iniş yaptı.
656 - Ali bin Ebu Talib halife oldu.
M.Ö. - 390 Roma Cumhuriyeti-Galya arasında gerçekleşen Alia Savaşı'nı Galyalılar kazandı.
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Süper Loto
11.07.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu222731343852
 
On Numara
15.07.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu01101314172122252630324143455253575961717376
 
Sayısal Loto
17.07.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu061525273644
 
Şans Topu
17.07.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu030708253408
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak02:44
  • Güneş04:57
  • Öğlen12:39
  • İkindi16:37
  • Akşam19:59
  • Yatsı21:52
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık