TSK ve ÖSO Afrin merkezde kontrolü sağladı

Ana Sayfa » Medya Kritik » İsmail Ağa cemaatinde Cüppeli Ahmet sorunu

İsmail Ağa cemaatinde Cüppeli Ahmet sorunu

Asiye Güldoğan imzasıyla Odatv'de çıkan yazı, son dönemlerin iktidar destekli İsmailağa Cemaati'nde yaşananlar konusunda önemli ipuçları veriyor.

 
5 Ekim 2017 Perşembe 15:07 
Yorum YapYazdır
 
 
İsmail Ağa cemaatinde Cüppeli Ahmet sorunu

İsmail Ağa cemaati malum “Çarşamba cemaati” olarak da biliniyor ve çoğu insan “erkeklerin sakallı-şalvarlı, kadınların çarşaflı olduğu cemaat” olarak tanıyor. Özellikle 1970’li yıllardan itibaren Erbakan’ın MNP-MSP-RP-FPpartilerine katıksız desteğiyle de siyasette ağırlığı olan bir cemaat. Erbakan’ın desteğinden en çok emin olduğu cemaat lideri, İsmail Ağa cemaati lideri Mahmut Efendi olmuştur. Cemaat daha sonra desteğini (Erbakan’a sevgisinden SP’ye oy verenler olsa da), çoğunlukla Ak Parti’den yana kullandı.

ismailağa cemaati ve cübbeli ahmet ile ilgili görsel sonucu

 

İsmailağa Cemaati'nin lideri Oflu Mahmut Ustaosmanoğlu

 

İsmail Ağa cemaati, diğer dindar kesimler tarafından da “ürkütücü, katı, radikal, çağdışı” filan görülüyor. Kadınlar özellikle “erkeklerin bir kısmının çok eşli olmasından dolayı” bu cemaate sıcak bakmıyor. “Sakal, sarık, şalvar, cüppe ve çok eşlilik” bu cemaatin “en önem verdiği sünnetler” olarak biliniyor.  Üstelik bu sünnetler cemaatte “farz gibi” uygulanıyor.

Bu cemaatin lideri Mahmut Efendi ise tanıdıklardan duyduğuma göre cemaat mensuplarının çoğunun tersine “sevimli, güler yüzlü, tatlı dilli, esprili ve mütevazı” bir insanmış. Ama Mahmut Efendi’ye ulaşmak bir mesele…

Gazeteci bir tanıdığımız yıllar önce Mahmut Efendi ile görüşmek istemiş ve onun en yakınlarından önemli bir ismin aracı olmasını rica etmiş. Aracı olmasını istediği kişi kabul etmiş ve onu Çarşamba’daki İsmail Ağa camiine yatsı namazına davet etmiş.

Olanları şöyle anlatıyor:

“Büyük bir heyecanla yatsı namazından önce İsmail Ağa camiine geldim. Kot pantolonlu, sakalsız halimi camii cemaati pek beğenmedi. Sarıklı, sakallı, şalvarlı insanların çoğu kınayan, ayıplayan bakışlarla ‘Bu da nerden çıktı’ der gibi bakıyorlardı. Anlaşılan bıyık bile kurtarmamıştı beni. Camiinin üst katındaydık ve aracı olan hocayla, Mahmut Efendi bir odadaydı. Ezan okunmaya yakın Mahmut Hoca ve diğer hoca birlikte odadan çıktılar. Herkes ayağa hürmetle kalktı.

Aracı olan hoca beni gördü yanına çağırdı. ’Elimi tut’ dedi, tuttum. Diğer elini de Mahmut Efendi tuttu. Üçümüz el ele Mahmut Efendi önde, hoca arada, ben arkada aşağıya indik, cemaati yara yara ilerliyoruz. Ancak ben çok ilerleyemedim, Mahmut Efendi’ye ve diğer hocaya yol açan cemaat daha iki saf geçmeden şak diye saflar kapandı ve Mahmut Efendi’nin elini tutarak ilerleyen hocayla benim elimi birbirinden ayırdı. Yani benim daha ileriye gitmeme izin vermediler, durduğum yerde bile duramadım, beni geri itelediler.

Kimse Mahmut Efendi’ye olan yakınlığı, başkasıyla paylaşmak istemiyordu. Namazı en arkada kılmak zorunda kaldım o yüzden.

Namaz bitince herkes oturdu. Mahmut Efendi yüzünü cemaate dönmüş, herkes onu dinlemeye hazırdı. Aracı olan hoca Mahmut Efendi’nin kulağına bir şeyler söyledikten sonra, uzaktan beni gördü ve el ederek beni çağırdı. Böylece Mahmut Efendi’nin karşısına geçip oturdum, karşılıklı sohbet etmeye başladık.

Diğer cemaat mensuplarından bazıları, ’Bu kot pantolonlu, sakalsız genç nasıl olur da Mahmut Efendimizle böyle rahat konuşabiliyor’ dercesine bakarken, Mahmut Efendi sıradan bir insan gibi sorduklarıma cevap veriyor, arada espriler de yapıyordu. Ufak boylu, sevimli, tatlı dilli, neşeli bir Mahmut Efendi ile karşılaşacağım doğrusu aklıma gelmezdi.”

Başkalarından da buna benzer sözler işitmiştim. Herhalde yalan söylememişlerdir.

İSMAİL AĞA CEMAATİNİN HOCALARI

Liderleri şeker gibi olan, mensuplarının ise sert yapıda görüldüğü İsmail Ağa cemaatinin Mahmut Efendi’den başka Hocaefendileri de var. Bu cemaatin içinde “cemaat kuranlar” ya da “kendi halkasını oluşturanlar”, zaman zaman anlaşmazlıklar yaşıyorlar. Hatta cinayetlerin bile işlendiği basına yansıdı.

 

ahmet vanlıoğlu ile ilgili görsel sonucu

 

 

 

1980’lerde Ahmet Vanlıoğlu, gençlerin gözdesi, entelektüel boyutu da olan sohbetleriyle okumuş insanlara hitap eden cemaatin bilinen imajından farklı tarzı olan bir isim olarak göze çarpıyordu. MSP’li gençlerin, Akıncıların, MTTB’lilerin, üniversiteye gidenlerin tercih ettiği Ahmet Vanlıoğlu’nun uzun süre sesi soluğu çıkmıyor.

 

metin balkanlı ile ilgili görsel sonucu

 

Yine 90’lı yıllarda Metin Balkanlı’nın küçük bir camiide yaptığı esprili sohbetler, kendi etrafında bir halka oluşturmuştu. Onu ayrı seven, muhabbet besleyen gençler de genellikle okumuş insanlardan oluşuyordu.

 

mehmet talu ile ilgili görsel sonucu

 

Bir de Mehmet Talu gibi ilmi ağırlığı olan, Mahmut Efendi’nin sağ kolu Hoca isimlerin ağırlığı var İsmail Ağa cemaatinde. “Milli Gazete” yazarı olan ve kitap yazan Mehmet Talu, zaman zaman Mahmut Efendi adına siyasi tercihler konusunda açıklama yapan bir isim. En son 1 Kasım seçimlerinde cemaatin Ak Parti’ye oy vereceğini açıklamıştı. Halkası, kendine has çevresi, cemaat içinde cemaati var mı bilmiyoruz, ama Mahmut Efendi’ye çok yakın önemli bir isim. İsmail Ağa’nın internet sitesinde Mehmet Talu Hocaefendi diye tanıtılıyor. Tabii Mehmet Talu gibi önemli isimlerin sayısı az değil.

 

cübbeli ahmet ile ilgili görsel sonucu

 

 

 

Cüppeli Ahmet Hoca ise son 15 yılda kendine has tarzıyla ve etrafında oluşturduğu cemaatle ön plana çıktı. Öyle ki, son dönemlerde Mahmut Efendi’den daha çok bilinir hale geldi. Hatta, Cüppeli Ahmet Hoca cemaatini, İsmail Ağa Hoca cemaatinden farklı görenler olduğu gibi, Cüppeli’nin cemaatini asıl İsmail Ağa cemaati sananlar bile oldu.

Esprili, komik konuşma tarzıyla medyanın da ilgisini çektiği için popülerliği günden güne arttı. “Mahmut Efendi’den sonra İsmail Ağa cemaatinin başına geçecek isim” olarak konuşulmaya başladı. Taraftarları kendisinden Hocaefendi diye bahsediyorlar.

Cüppeli Ahmet’in tarzı, şöhret oluşu ve etrafında kendine has bir kitle oluşturması, başından beri İsmail Ağa cemaatinde rahatsızlık oluşturdu. Şikayetler Mahmut Efendi’ye ulaştırıldığında “O bizim yaramaz çocuğumuz”cevabı verdiği söyleniyor. Cemaat içindeki bazı büyükler, “Babası Yusuf Efendi’nin hatırı büyük olduğu için” Mahmut Efendi’nin Cüppeli Ahmet’e tolerans gösterdiğini ifade ediyorlar. Çivi fabrikası sahibi Yusuf Efendi cemaate çok maddi yardımlarda bulunmuş, zaten cemaatin ileri gelenlerindenmiş.

Ancak başlangıçta gösterilen tolerans, daha sonra hoşnutsuzluğa dönüşmüş. Zira Cüppeli’nin ayrı bir cemaat oluşturmaya başladığı görünür hale gelmiş. Gerçekten de, Cüppeli’ye ait yurtlar, kurslar oluştuğu gibi, Cüppeli’nin dergisi, kitapları, yayınevi, ticaret işleri var. Bir cemaatte olması gereken bütün mekanizmalara sahip…

 

cüppeli  ev baskın 7 kadın ile ilgili görsel sonucu

 

CÜPPELİ’NİN BAŞINI DERDE SOKAN EV

Perşembe günleri sabah namazlarına Yavuz Sultan Camii’ne gelenler, Cüppeli Ahmet’le birlikte namaz kılma ve sohbetini dinleme şansına sahip oluyorlar. O sabah namazları, cemaat mensuplarına kaset, kitap, dergi satışı demek aynı zamanda. Camii etrafını jipler, lüks arabalar kaplıyor.

Bu gelişmeler rahatsızlık uyandırırken, Jet Fadıl ile yapılan ticari ilişkiler, yanmaz kefen satışı gibi işler, bir dönem Gülen cemaatiyle yakınlaşması rahatsızlığı daha da büyütüyor, eleştiriler açıktan yapılmaya başlanıyor.

Hatta İsmail Ağa cemaatiyle, Cüppeli Ahmet cemaati arasında sürtüşmeler bile yaşanır hale gelmiş. Cüppeli Ahmet taraftarlarının “Mahmut Efendi’yi Erbakan, Cüppeli’yi Erdoğan’a” benzettiği, eskilerin değişimi anlayamadıkları gibi sözleri olmuş.

Cemaat içinde olan bazılarının iddialarına göre, “Mahmut Efendi’nin ölümünden sonra Cüppeli’yi yerine vekil tayin etmeyeceği belli olduğu için”, Cüppeli “paralel bir cemaat” kurmaya yönelmiş.

Cüppeli Ahmet Hoca, 2010-11 yılında Fatih’te Hırka-i Şerif camiine yakın Akşemseddin Caddesi ile Balipaşa caddesinin kesiştiği köşede beş katlı binanın üç katını tutunca, o civarda oturanlar, “Buranın üç katı Cüppeli Ahmet’in, üç karısına ayrı ayrı kat tuttu” diye konuşmaya başladı. Gerçekten de lüks arabalar evin önünde sıralanıyor, sarıklı cüppeli adamlar binaya girip çıkıyordu. Ana cadde üzerinde olduğu için, beyaz binanın önündeki hareketlenme o civarda oturanların çok dikkatini çekiyordu.

İşte o ev, Cüppeli Ahmet’in hapse girmesine neden oldu. O dönemde Cüppeli Ahmet’le arası iyi olan Fetöcüler, herkesi olduğu gibi Cüppeli’yi de teknik takibe almıştı. Karagümrük çetesine yapılan operasyonda dinlemeye takılan (!) Cüppeli’nin yurt dışından son 5 ayda 7 kadın getirdiği ortaya çıkmıştı.

 

cübbeli tutuklandı ile ilgili görsel sonucu

“Fuhuş amaçlı insan ticareti, tehdit, şantaj ve mafya ile ilişki kurmak” suçlamalarıyla tutuklanan Cüppeli Ahmet Hoca’nın fuhuş yapmasına aracılık ettiği öne sürülen şoförü Mehmet Ali Melemez, sağ kolu Barış Sezek, korumalığını yapan Fahrettin Canpolat, Fahri Özdemir, hizmetini görenlerden Mehmet Batur, Mehmet Berber, Yahya Aydoğdu ve Mustafa Çittir aynı operasyon kapsamında gözaltına alındı.

Cüppeli hapisteyken İsmail Ağa cemaati çalkalandı. Eleştiriler daha da hızlandı. “İslam’a hizmetin yolundan sapınca, hırsa kapılınca şeytan onu şaşırttı”yorumları yapıldı. Yolunu sapıtan rezil oluyordu.

Cüppeli hapisteyken, Şike davasından tutuklanan FB Başkanı Aziz Yıldırım’la tanıştı, arkadaş oldu. Yine hapisteyken Adil Öksüz ziyaretine geldi, Fethullah Gülen’in selamını getirdi, yapılacak bir şey varsa yapmaya hazır olduklarını söyledi.

 

cübbeli adil öksüz aziz yıldırım ile ilgili görsel sonucu

 

Daha sonra anlaşılacaktı ki, Adil Öksüz 15 Temmuz darbe girişimini idare eden kişidir. Yine iddia edilecekti ki, Cüppeli’nin avukatı Fetöcüdür.

Cüppeli’nin Fetö kurbanı olması, İsmail Ağa cemaatini çok etkilemedi. Zamanında Fetö ile işbirliği yaptığına inananlar çok. Yanmayan kefen satışı, cemaat kurmuş olması, televizyonlara çok çıkması, İsmail Ağa cemaatinin önde gelenleriyle zaman zaman sürtüşmesi hoş karşılanmıyor.

 

 

Bir de, Cüppeli Ahmet Hoca’nın itibarlı çok kişiyi itibarsızlaştırdığı, çok kişiyi töhmet altında bıraktığı söyleniyor. Mesela “çarşaflı yazar” olarak tanınan Emine Şenlikoğlu’na çeşitli iftiralar attığı, Şenlikoğlu’nun Cüppeli’nin aleyhte konuşması yüzünden mağdur olduğu çok konuşulan bir konu. Konuyu bilenlere göre, dobra konuşmasıyla bilinen Emine Şenlikoğlu, Cüppeli Ahmet’in yüzüne karşı “iki karısı varken, hala başka kadınlara yönelmesini” ve bazı tavırlarını eleştirdiği için Cüppeli Ahmet’in afarozuna maruz kalmış. Bir dönem İslami romanlarıyla fırtına estiren Emine Şenlikoğlu, büyük sıkıntılara düşmüş.

Kısacası, İsmail Ağa cemaatinin Cüppeli sorunu devam ediyor.

Asiye Güldoğan/Odatv

 

 

 
5 Ekim 2017 Perşembe 15:07 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Nihat Genç
 
Türker Ertürk
 
Attila Aşut
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Mustafa Önsel
 
Havva GÜNAYDIN LAKUTOĞLU
 
Kazım DEMİR
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Arslan Bulut
 
Mehmet Polat
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Ahmet Özer
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Mehmet Erdal Çağdaş
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1299 - Kutsal Roma İmparatoru II. Friedrich kendini Kudüs Kralı ilan etti.
1438 - II. Albert, Almanya kralı oldu.
1799 - Napolyon, Osmanlı Devleti'nin yönetimindeki Akka kalesi önlerine geldi.
1850 - American Express, Henry Wells ve William Fargo tarafından kuruldu.
1913 - Yunan kralı I. George Selanik'te uğradığı bir suikast sonucu öldü.
1915 - Çanakkale Deniz Harekâtı: Birleşik Donanma Çanakkale Boğazı'nda ağır hasar gördü ve geri çekildi.
1920 - Osmanlı Meclis-i Mebusanı İstanbul'un işgali üzerine son toplantısını yaptı ve çalışmalarına ara verme kararı aldı.
1921 - SSCB ile Polonya (İkinci Cumhuriyeti) arasında Riga Barış Antlaşması imzalandı.
1925 - ABD'nin üç eyaletini (Missouri, Illinois, ve Indiana) etkileyen kasırgada 695 kişi öldü.
1926 - Finike'de meydana gelen 6.9 şiddetindeki depremde, 27 kişi öldü.
1926 - Papa I. Eftim (Pavli Erenerol), Bağımsız Türk Ortodoks Patrikhanesi'ni kurdu.
1937 - Teksas'ın New London kentinde bir okulda meydana gelen doğal gaz patlamasında çoğunluğu çocuk 300 kişi öldü.
1938 - Meksika sınırları dahilindeki tüm yabancı petrol şirketlerini millîleştirdi.
1940 - Hitler ve Mussolini, Brenner Geçidi'nde buluştu. İtalya, Almanya'nın yanında savaşa girme kararı aldı. Bundan dört yıl sonra aynı gün, Almanlar Macaristan'ı işgale başladı.
1949 - NATO kuruldu.
1953 - Balıkesir'in Yenice ve Gönen ilçelerinde meydana gelen 7,4 şiddetindeki depremde 265 kişi öldü.
1956 - Fransa, Cezayir'e asker çıkarmaya başladı.
1962 - Cezayir Bağımsızlık Savaşı: Fransa Cezayirli direnişçilerle anlaşmaya vardı.
1965 - İnsanoğlu ilk kez uzayda yürüdü. Sovyet kozmonot Aleksey Leonov, dünyadan 2 bin 177 kilometre yükseklikte, Voskhod-II (Gündoğumu) adlı uzay aracından çıkarak 20 dakika boşlukta kaldı.
1970 - Kamboçya'da Lon Nol, Prens Norodom Sihanouk'u devirdi.
1971 - Peru'nun Chungar kentinde meydana gelen toprak kaymasında 200 kişi öldü.
1971 - Mümtaz Soysal, Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı'nca gözaltına alınıp tutuklandı.
1974 - Pakistan'ın devrik devlet başkanı Zülfikar Ali Butto, muhaliflerinden birine suikast düzenlettiği iddiasıyla ölüm cezasına çarptırıldı.
1979 - İran ordu güçleri, Doğu Irak'ın Sıne kentini bombaladı. Bomardımanda 400'den fazla sivil hayatını katbetti.
1985 - Bankaların televizyonda reklam yapma yasağı kaldırıldı.
1986 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Ceza İnfaz Yasası'ndaki değişiklikleri onayladı ve 50.000'e yakın hükümlünün tahliye işlemleri başlatıldı.
1989 - Mısır'daki Keops piramidinde 4.400 yıllık bir mumya bulundu.
1990 - Alman yeniden birleşmesi: Alman Demokratik Cumhuriyeti'nin yaptığı seçimlerden sonra, Alman Demokratik Cumhuriyeti ve Almanya Federal Cumhuriyeti birleşti.
1992 - Güney Afrika Cumhuriyeti'nde siyahlara eşit vatandaşlık hakkı tanıyan, Devlet Başkanı De Klerk tarafından planlanan anayasal reform tasarısı halk oylamasıyla kabul edildi.
1997 - Antonov An-24 tipi bir Rus yolcu uçağının kuyruğu, Türkiye'ye gitmekte olduğu sırada havada koptu. Düşen uçaktaki 50 kişi öldü.
2000 - Suriye ve Türkiye'de yaşayan ve akraba olan 573 aile iki ülkenin anlaşması sonucu sınırı geçerek bayramlaştılar.
2005 - New York'taki bir camiide, Cuma namazını ilk defa bir kadın kıldırdı. 1426 yıllık İslami geleneklere göre bu bir ilk.
 
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Galatasaray
26
17
3
6
54
2
Beşiktaş
25
14
8
3
50
3
Başakşehir
25
15
5
5
50
4
Fenerbahçe
26
13
9
4
48
5
Kayserispor
25
11
8
6
41
6
Trabzonspor
25
10
9
6
39
7
Göztepe
25
11
6
8
39
8
Sivasspor
26
11
5
10
38
9
Malatyaspor
25
9
7
9
34
10
Akhisarspor
26
9
7
10
34
11
Bursaspor
26
9
6
11
33
12
Kasımpaşa
26
8
7
11
31
13
Antalyaspor
26
7
7
12
28
14
Alanyaspor
25
8
3
14
27
15
Osmanlıspor
26
7
6
13
27
16
Gençlerbirliği
26
6
9
11
27
17
Konyaspor
25
5
6
14
21
18
Karabükspor
26
3
3
20
12
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Süper Loto
15.03.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu052022314047
 
On Numara
12.03.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu04050710162123273037495264656769717376777880
 
Sayısal Loto
17.03.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu021617314448
 
Şans Topu
14.03.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu020710162109
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak04:40
  • Güneş06:20
  • Öğlen12:41
  • İkindi16:04
  • Akşam18:40
  • Yatsı20:09
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık