İşte İstanbul seçim sonucu.. İlçe ilçe..

Ana Sayfa » Güncel » İşkence iddiaları Meclis'te

İşkence iddiaları Meclis'te

"Şimdi sen burada ya efendi gibi yediğin bütün haltları anlatırsın, ya da bu copu sana sokacağım, tercih senin!"

 
5 Haziran 2019 Çarşamba 08:54 
Yorum YapYazdır
 
 
İşkence iddiaları Meclis'te

KHK ile görevden alınan eski Dışişleri Bakanlığı bürokratlarına FETÖ üyeliği suçlamasıyla gözaltına alındıkları Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nde işkence yapıldığı iddiaları Meclis gündemine taşındı. Gözaltında polisin hakareti ve coplu işkencesine maruz kaldıkları iddia edilen eski Dışişleri bürokratlarının avukatı adli işkenceyle ilgili raporu İyi Parti Konya Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Fahrettin Yokuş'a iletti. İşkence iddialarına ilişkin dosya ile birlikte Ankara Barosu’na bağlı Avukat Hakları Merkezi, Cezaevi İzleme Kurulu, İnsan Hakları Merkezi gibi kurullar tarafından hazırlanan raporu da ilgili komisyona sunduğunu belirten Yokuş, "İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi olarak, gerekli incelemelerin yapılmasını, mağdur olanların mağduriyetinin giderilmesini komisyonumuzdan talep ettim" diye konuştu.

26 MAYIS GECESİ YAŞANDIĞI İDDİA EDİLEN İŞKENCE İDDİALARI MECLİSTE

Ankara Emniyetine bağlı Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nde 26 Mayıs gecesi yaşandığı ileri sürülen coplu işkence iddiaları Meclis gündeminde. İşkence gördüğü iddia edilen mağdurların avukatı, İyi Parti Konya Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Fahrettin Yokuş'a ilettiği dilekçede polisin tüyler ürperten tavrını anlattı.

KHK İLE GÖREVDEN ALINAN ESKİ DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI BÜROKRATLARI

Mağdurların avukatının iddiasına göre daha önce Dışişleri Bakanlığı'nda görev yapan ancak Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile görevlerine son verilen eski bürokratlar, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında 20 Mayıs tarihinde gözaltına alındılar.

‘TERS KELEPÇE TAKIP YÜRÜTTÜLER’

FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alınan çok sayıda şüpheli, Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne götürüldü. 26 Mayıs tarihinde Y.S.K ve M.E. adlarındaki iki şüphelinin gözaltında bulundukları nezarethaneden alınarak iki kat aşağıya götürüldüklerini dile getiren mağdurların avukatı, o gece yaşandığı iddia edilen kötü muamele ve işkenceyi şöyle anlatıyor: 

"İki kat aşağıda bir yerde benim müvekkilim olmayan Ç. Ş. isimli kişi ile karşılaşmışlar. Burada müvekkiller ışıkları loş olan bir koridora sokulmuşlar. Orada 5-6 kişi müvekkillerin etrafını sarmış... Sonrasında müvekkillerin elleri ters kelepçeyle arkadan bağlanmış. Ağız ve burun bölgesi poşet benzeri bir şey ile kapatılması aşamasından sonra müvekkiller nefes almakta zorlanmaya başlamışlar. Daha sonra müvekkilleri dizlerinin üzerine çömeltmişler, ellerinde ters kelepçe olduğu halde 10 metre kadar yürütmüşler. Bundan dolayı müvekkillerin dizlerinde ekimozlar oluşmuş. İşkence yapan failler bu pozüsyonda müvekkilleri bir süre tutmuşlar."

‘TEKLİFİ KABUL ETMEZSENİZ SİZE BURADA KABUL ETTİRMESİNİ DE BİLİRİZ’

Odada bulunan faillerden birisi ile gözaltındaki eski Dışişleri personeli arasında geçen diyaloğu da aktaran mağdurların avukatı, şu iddiaları dile getiriyor:

"Odada bulunan işkenceci faillerden birisi; 'Söyle bakalım S.Y., buraya niye getirdik?' şeklinde soru sormuş. Müvekkil ise 'Bilmiyorum amirim, siz söyleyin'şeklinde cevap vermiş. İşkenceci fail, 'Çünkü siz o kadar geri zekalısınız ki, kaç gündür yukarıda polis arkadaşların size iyi niyetle teklif ettikleri şeyleri kabul etmiyorsunuz. Siz bu teklifi kabul etmezseniz size burada kabul ettirmesini de biliriz. Şimdi sen paşa paşa bu FETÖ ile ne zaman tanıştığını, sınav sorularını kimden aldığını ve nasıl kopya çektiğini anlatacaksın' şeklinde konuşmuş."

‘YA EFENDİ GİBİ ANLATIRSIN YA DA BU COPU SANA SOKARIM’

İşkence yaptığı öne sürülen fail polis memuru ile müvekkili arasındaki diyalogları aktaran mağdurların avukatı, TBMM TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Fahrettin Yokuş'a sunduğu dilekçesinde coplu işkence iddialarına ilişkin ise şu ifadelere yer vermesi dikkat çekiyor: "...İşkenceci fail, 'şimdi sana 3 dakika süre veriyorum. Önünde iki yol var. Bu yollardan birisi rahat, diğeri meşakkatli yol' diyerek orada bulunan diğer işkenceci faillere, getirin o copu, zeytinyağını da getirin' şeklinde seslenmiş. İşkenceci fail sözlerine şöyle devam etmiş: 'Şimdi sen burada ya efendi gibi yediğin bütün haltları anlatırsın, ya da bu copu sana sokacağım. Tercih senin, hangisini seçiyorsun?"

DİLEKÇE VE RAPORLARLA KOMİSYON ÜYESİNE BAŞVURDU

Türkiye'nin gündemine oturan işkence iddialarına ilişkin dilekçeyi, iki ayrı adli raporla birlikte Meclis gündemine taşıyan mağdurların avukatı İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'nun konuyla ilgili rapor hazırlamasını talep etti. Mağdurların avukatının başvurusunu değerlendiren İyi Parti Konya Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Fahrettin Yokuş, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, şunları dile getirdi:

İYİ PARTİLİ YOKUŞ: ‘MAĞDURİYETİN GİDERİLMESİNİ TALEP ETTİM’

“Mağdurların avukatı tarafından belirtilen işkence iddialarının doğru olup olmadığının araştırılması, gözaltında tutulan kişilere karşı, kamu görevlileri tarafından insan onuruyla bağdaşmayacak surette bedensel ve ruhsal yönden acı veren eylemler yapılıp yapılmadığının saptanması amacıyla, ilgili avukatın bana verdiği belgeleri ve aynı iddialar kapsamında Ankara Barosu’na bağlı Avukat Hakları Merkezi, Cezaevi İzleme Kurulu, İnsan Hakları Merkezi gibi kurullar tarafından yapılan incelemeler sonucunda hazırlanan işkence iddialarına ilişkin raporu da üyesi olduğum İnsan Haklarını İnceleme Komisyona sundum. Bu bağlamda, İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi olarak, gerekli incelemelerin yapılmasını, mağdur olanların mağduriyetinin giderilmesini komisyonumuzdan talep ettim.”

‘İŞKENCE EN AĞIR İNSAN HAKKI İHLLALLERİNDEN BİRİ’

İnsan haklarının en ağır ihlallerinden birini oluşturan işkencenin yaptırıma bağlanması ve önlenmesi için gerekli tedbirlerin alınması konusunda çok sayıda uluslararası sözleşme düzenlendiğine dikkat çeken Yokuş, “Türkiye, İnsan Hakları ve Ana Hürriyetleri Korumaya Dair Avrupa Sözleşmesi; İşkenceye ve Diğer Zalimane, Gayriinsani veya Küçültücü Muamele veya Cezaya Karşı Birleşmiş Milletler Sözleşmesi ile İşkencenin ve Gayriinsani ya da Küçültücü Ceza veya Muamelenin Önlenmesine Dair Avrupa Sözleşmesine taraf olmuştur” ifadelerini kullandı.

‘ÖNCELİKLE İNSAN ONURU KORUNMALI’

Türkiye’nin de üyesi olduğu Birleşmiş Milletler Genel Kurulunun 10 Aralık 1948 tarihinde ilan edilen İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin 5. maddesinde yer alan "Hiç kimse işkenceye, zalimane, gayriinsani, haysiyet kırıcı cezalara veya muamelelere tâbi tutulamaz" hükmüne atıfta bulunan İyi Parti Milletvekili Yokuş, konuyla ilgili değerlendirmesinde ayrıca şunları dile getirdi: "Anayasamızın 17/3. maddesinde 'Kimseye işkence ve eziyet yapılamaz, kimse insan haysiyeti ile bağdaşmayan bir cezaya ve muameleye tabi tutulamaz' hükmü ile işkence yasaklanmış, 38/5. maddesinde de kişilerin kendisini ve kanunda gösterilen yakınlarını suçlayan bir beyanda bulunmaya veya bu yolda delil göstermeye zorlanamayacağı vurgulanmıştır. Öte yandan işkence, TCK'nın 94.maddesinde suç olarak düzenlenmiş olup, bu suçta zamanaşımının işlemeyeceği hüküm altına alınmıştır. İşkence suçuna karşı korunan hukuki değer öncelikle insan onurudur.

‘YAKINDAN TAKİPÇİSİ OLACAĞIM’

Bu bağlamda işkence iddialarının araştırılması, ülkemizin uluslararası arenada zor duruma düşmemesi için gerekli olduğu gibi tarafı olduğumuz uluslararası sözleşmelerin ve Anayasamızın da gereğidir. Bu itibarla TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonunun gerekli incelemeleri yapacağına ve işkence suçunu işleyen kamu görevlileri hakkında gerekli soruşturmaların yapılacağına inanarak konunun yakından takipçisi olacağımı kamuoyuna saygıyla duyuruyorum."

ANKARA BAROSU RAPORUNA GÖRE 5 KİŞİYE İŞKENCE YAPILDI

Öte yandan Ankara Barosu da konunun gündeme gelmesinin ardından gözaltındaki 6 kişiden 5’inin işkence gördüğünü doğrulayan bir rapor yayınlamıştı. Ankara Barosu’nun raporunda özetle şu ifadelere yer verilmişti: “Görüşülen 6 kişinin tamamı “mülakat” adı altında görüşmelere götürüldüklerini, burada itirafçı olmaya zorlandıklarını, tehdit ve hakaretlere maruz kaldıklarını ifade etmişlerdir. Görüşülen 6 kişinin tamamı birden fazla defa mülakata çıkarıldıklarını, mülakatta kendilerine psikolojik baskı uygulandığını, mülakatı gerçekleştiren kişileri görseler teşhis edebileceklerini ifade etmişlerdir.”

ANKARA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ İŞKENCE İDDİASINI YALANLADI

Ankara Emniyet Müdürlüğü'nün işkence iddiaları üzerine yaptığı basın açıklamasında ise soruşturma kapsamında gözaltına alınan şahıslarla ilgili bütün iş ve işlemlerin hukuka uygun yürütüldüğü ve sanıkların avukatlarıyla görüştürüldüğü savunularak şöyle denilmişti: "Ayrıca sanıkların her 24 saatte bir adli sağlık raporları alınmakta olup, şu ana kadar herhangi bir olumsuzluk da tespit edilmemiştir. Terör örgütü FETÖ üyelerine ait sosyal medya hesaplarından yapılan bu paylaşımlar, gerek yapılan operasyonlardan duyulan rahatsızlık, gerekse etkin pişmanlıkların ve örgütteki çözülmenin önüne geçmek amacıyla daha önce yapılan paylaşımlar gibi kasıtlı olarak yapılmaktadır. Bu tür asılsız haber ve paylaşımlara itibar edilmemelidir."

Yusuf Yavuz/Odatv

 
5 Haziran 2019 Çarşamba 08:54 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Türker Ertürk
 
Nihat Genç
 
Attila Aşut
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Mustafa Önsel
 
Havva GÜNAYDIN LAKUTOĞLU
 
Arslan Bulut
 
Çiğdem KOÇ
 
Kazım DEMİR
 
Ahmet Özer
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Mehmet Polat
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Muhammet İKİNCİ
 
Abdulkadir TİRYAKİOĞLU
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Mehmet Erdal Çağdaş
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1678 - Elena Cornaro Piscopia, Ph.D. (doktora) derecesi alan ilk kadın oldu.
1788 - Virjinya, Amerika Birleşik Devletleri anayasasını onaylayan 10. eyalet oldu.
1801 - Kahire'deki Fransız işgal orduları, Türk ordusuna teslim oldu.
1861 - Sultan Abdülmecit öldü, yerine Abdülaziz padişah oldu.
1876 - Little Bighorn muharebesinde kızılderililer ABD 7. Süvari Alayı'nı imha etti, komutanları yarbay George Armstrong Custer çatışmada öldü.
1903 - Marie Curie, Paris Üniversitesi'ne sunduğu tezde radyumun keşfini açıkladı.
1917 - Türkiye'de ilk Matbuat Cemiyeti kuruldu. Cemiyetin ilk başkanı Mahmut Sadık'tı.
1923 - Mustafa Kemal Paşa, İzmir'den milletvekili seçildi.
1925 - Yunanistan'da, General Thedoros Pangalos bir darbeyle iktidarı ele geçirdi.
1940 - Fransa, Nazilere teslim oldu.
1947 - 2. Dünya Savaşı sırasında Hollanda'da bir evin tavan arasında 2 yıl boyunca Nazilerden saklanan Yahudi kız Anne Frank'ın burada yazmış olduğu Anne Frank'ın Hatıra Defteri yayımlandı.
1948 - Berlin Ablukası'nı yarmak için Batı Berlin´e ABD uçaklarıyla bir hava köprüsü kuruldu.
1950 - Sovyetler Birliği'nce desteklenen Kuzey Kore orduları Güney Kore'ye saldırdı. Kore Savaşı başladı.
1963 - Anayasa Mahkemesi, ilk duruşmayla görevine başladı.
1967 - İlk küresel uydu televizyon programı olan ABD yapımı Our World (Bizim Dünyamız) yayına girdi.
1969 - Kırıkkale'de oynanan Kırıkkalespor Tarsus İdmanyurdu 3. Lig karşılaşmasında çıkan olaylarda, 4 kişi öldü, 100'den fazla kişi de yaralandı.
1971 - Gölcük tersanelerinde yapılan ilk Türk muhribi, törenle denize indirildi.
1975 - Mozambik bağımsızlığını ilan etti.
1982 - Yunanistan'da askere alınanların saçlarını kazıtmaları yasaklandı.
1985 - Eskişehir Uçak Fabrikası'nın temeli Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından atıldı.
1991 - Hırvatistan ve Slovenya, Yugoslavya'dan bağımsızlıklarını ilan ettiler.
1993 - Tansu Çiller, Türkiye'nin ilk kadın başbakanı oldu.
1998 - Microsoft, Windows 98'i piyasaya sürüldü.
2007 - Yumurcak TV yayına başladı.
857 - Almanya , Berlin ,de Victoria ile Edward görüşmeye başladı ve Dünyanın yuvarlak olduğunu savunan ilk çift oldu.
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Galatasaray
34
20
9
5
69
2
Başakşehir
34
19
10
5
67
3
Beşiktaş
34
19
8
7
65
4
Trabzonspor
34
18
9
7
63
5
Malatyaspor
34
13
8
13
47
6
Fenerbahçe
34
11
13
10
46
7
Antalyaspor
34
13
6
15
45
8
Konyaspor
34
9
17
8
44
9
Alanyaspor
34
12
8
14
44
10
Çaykur Rizespor
34
9
14
11
41
11
Sivasspor
34
10
11
13
41
12
Kayserispor
34
10
11
13
41
13
Ankaragücü
34
11
7
16
40
14
Kasımpaşa
34
11
6
17
39
15
Göztepe
34
11
5
18
38
16
Bursaspor
34
7
16
11
37
17
Erzurum BB
34
8
11
15
35
18
Akhisar Bld.Spor
34
6
9
19
27
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Süper Loto
20.06.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu052133384249
 
On Numara
24.06.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu05111718232526273031343637394446484963687479
 
Sayısal Loto
22.06.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu111417273841
 
Şans Topu
19.06.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu151617272804
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak02:21
  • Güneş04:43
  • Öğlen12:35
  • İkindi16:36
  • Akşam20:05
  • Yatsı22:07
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık