İşte MHP'nin af önerisi

Ana Sayfa » Dünya » İran'da çatışma tırmanıyor, ölü sayısı artıyor

İran'da çatışma tırmanıyor, ölü sayısı artıyor

İran'ın İsfahan eyaletindeki rejim karşıtı gösterilerde 5 protestocu hayatını kaybetti. Akşam saatlerinde ise İsfahan eyaletine bağlı Necef Abad kentinde rejim karşıtı göstericilerin polisin üzerine ateş açması sonucu 1 polis ölmüş, 3 polis de yaralanmıştı. Böylece olayların başlamasından bu yana ölenlerin sayısı 18'e yükseldi.

 
2 Ocak 2018 Salı 00:37 
Yorum YapYazdır
 
 
İran'da çatışma tırmanıyor, ölü sayısı artıyor

İran Radyo ve Televizyon Kurumuna bağlı Genç Gazeteciler Cemiyeti Haber Ajansı'na (YJC) göre, Necef Abad kentinde bir göstericinin av tüfeğiyle emniyet güçlerine ateş açması sonucu 4 polis yaralandı. Yaralı polislerden biri daha sonra yaşamını yitirdi.

Meşhed kentinde perşembe günü herhangi bir siyasi partinin daveti olmadan toplanan grup, ülkedeki ekonomik şartları protesto etmek amacıyla gösteriler düzenlemişti. Rejim muhalifi protesto eylemlerine dönüşen gösteriler ülkenin çeşitli kentlerinde sürüyor.

Eylemlerin başlangıcından bu yana ülke genelinde 18 kişi hayatını kaybetti.

RUHANİ POSTERLERİ İNDİRİLİYOR

Türkiye sınırına yakın konumdaki Urumiye'de akşam sokağa çıkanlar rejim aleyhtarı sloganlar attı. Sosyal medyaya yansıyan çarpıcı bir görüntüde ise, ruhani lider Ayetullah Hamaney'in posterinin indiriliyor.

 

iran gösteriler ile ilgili görsel sonucu

 

POLİS ATEŞ AÇTI, ARAÇLAR ATEŞE VERİLİYOR

İsfahan yakınlarında da polisin göstericilere ateş açtığı, çıkan çatışmalarda bazı araçların ateşe verildiği bildiriliyor.

Nurabad ve Takestan gibi şehirlerin sokaklarında da alevler yükseldi. Sosyal medyada paylaşılan video kayıtlarından birinde ise, gözaltına alınan bir protestocu polislere "Polis, git ve hırsızları yakala" diye bağırıyor.

"POLİS, GİT VE HIRSIZLARI YAKALA"

Nurabad ve Takestan gibi şehirlerin sokaklarında da alevler yükseldi. Sosyal medyada paylaşılan video kayıtlarından birinde ise, gözaltına alınan bir protestocu polislere "Polis, git ve hırsızları yakala" diye bağırıyor.

 

 

RUHANİ: İRANLILAR, HÜKÜMETİ PROTESTO ETMEKTE ÖZGÜRDÜR

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, "İranlılar, İran hükümetini protesto etmek ve eleştirmekte özgürdürler. Protestolar, İslam Cumhuriyeti'ndeki durumun iyileşmesine yol açacak bir şekilde yapılmalı. Şiddet ve kamusal alanlara zarar vermek eleştiri değildir. Ama eleştiri ve protestoların ülkenin ve halkın durumunu iyileştirmesi için çaba harcamalıyız. Hükümet vandallık yapan ve çevreye zarar veren gruplara tolerans göstermeyecektir" ifadelerini kullandı.ma hakkı yok" diye konuştu.

Yayılan olaylarda; “başörtüsünü çıkartıp, sallayarak duran kadın” sosyal medyada fenomen oldu.

 

İRAN'DA OLUP BİTENİ NASIL OKUMALI?

İran İslam Cumhuriyetinde yükselen işsizlik ve enflasyon, halkın fakirleşmesi ile yolsuzluğa karşı başlayan rejim aleyhtarı gösteriler üçüncü gününe girdi. Başta Tahran, Meşhed, Kirmanşah, İsfahan, Hamadan ve Şiraz bölgeleri olmak üzere ülkenin sokağa dökülen eylemcilere ABD’den destek gelmesi kafaları karıştırdı.

İran’ın kuzeydoğusunda ülkenin ikinci büyük kenti Meşhed’de başlayıp, Kirmanşah, Reşt, İsfahan ve Kum’a yayılan gösterilere binlerce kişi katıldı. Resmi olarak bir rakam açıklanmasa da birçok şehirde çok sayıda kişi gözaltına alındı. Diğer yandan bugün, 2009 yılında rejim destekçilerinin düzenlediği gösterileri anma amacıyla yüzlerce kişi de İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’e destek için sokaklara çıktı. Muhafazakâr eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın yeniden seçildiği 2009 yılındaki seçimlerde hile yapıldığı iddiasıyla protestolar düzenlenmiş hem rejim yanlıları hem rejim karşıtları sokaklara çıkmıştı.

Kirmanşah protestoları

Kirmanşah’ta eylemcilere tazyikli suyla müdahale edildi.

Üç gündür süren rejim karşıtı gösteriler hakkında açıklama yapan ABD, “İran’ın bu hükümet karşıtı gösterilere nasıl yanıt vereceğini tüm dünyanın izlediğini” ifade etti. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, İranlıların “rejimin yolsuzluklarından, ülkenin servetinin terörizme mali kaynak sağlama amaçlı kullanılmasından bıktıkları” belirtildi.

EYLEMLER NASIL BAŞLADI?

Eylemler Perşembe günü ülkenin en büyük ikinci kenti Meşhed’de giderek kötüleşen ekonomik durumun protesto edilmesiyle başladı. Ülkenin çeşitli kentlerinde düzenlenen gösterileri tetikleyen sebepler yükselen, enflasyon, işsizlik ve yolsuzluk. Protestocular, ülkenin ekonomisi kötüyken Suriye, Lübnan ve Filistin’e yardım edilmesini de karşı çıkıyor.

İran vatandaşları uzun süredir devam eden ağır yaptırımlar altında ekonomik sıkıntılar çekerken, buna bağlı olarak işsizlik de bu yıl resmi rakamlara göre yüzde 12,4’e çıktı. Oysa Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ise ABD öncülüğündeki Batılı güçlerle yapılan nükleer anlaşma sonucu ekonominin kısa sürede düzeleceğini söylüyordu. Ülkede son olarak bir haftada yumurta fiyatının iki kat arttığı ülkedeki ekonomik talepler, hükümet politikalarına yönelik öfkeye dönüştü. Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, yükselen enflasyonu, artan fiyatları kontrol edememekle eleştirildi.

İran’ın dış politikasına tepki gösteren Meşhed’deki bazı göstericiler hükûmetin Orta Doğu ülkelerine müdahalesine “Hayatım Gazze için değil, Lübnan için değil, İran içindir” sözleriyle gösterdi.

EYLEMLER BAŞKA YÖNE Mİ KAYDI?

Ekonomik sebeplerle başlayan protesto gösterilerinde ilk başlarda ekonomik talep dile getirilirken, zaman ilerledikçe sloganlar rejim karşıtı ve ırkçı hal almaya başladı. Daha çok Farsların desteklediği eylemlerde “İran tekrar Ari olacak”“Farslar iktidara gelecek” gibi sloganların yanı sıra devrik Şah Pehlevi lehinde de sloganlar atılması, ülkedeki diğer etnik grupların protestolara mesafeli kalmasına neden oldu.

TÜRKLER NEDEN SESSİZ?

Kirmanşah’ta Kürtler ve Şiraz’da Araplar eylemlere destek olsa da, bu kentlerde de protestocu grupların çoğunluğunu yine Farslar oluşturdu. İran’ın devrimler ve önemli gelişmeler tarihine bakıldığında ise ülkedeki en kalabalık etnik grup olan Azerbaycan Türklerinin yaşadığı Tebriz kenti öne çıkıyor.

Ancak atılan sloganlar ve talepler Türkleri rahatsızlık ettiği için Erdebil, Urmiye, Zencan gibi Türklerin büyük çoğunluğu oluşturduğu diğer kentlerde de eylemler tam olarak bir karşılık bulmuş değil. Büyük çoğunluğunu Türklerin yaşadığı Tahran’dan ülkenin kuzeybatısındaki Türkiye sınırına kadar bölgede ciddi bir eylem henüz gerçekleşmedi.

ŞAH TARAFTARLARI BAYRAK KULLANMIYOR

Eylemlerde İran bayrağının olmaması dikkat çekiyor. Bunun nedeni de ah taraftarlarının bugünkü resmi İran bayrağını kabul etmemesi. Mevcut bayrağın ortasında sağdan ve soldan okunacak şekilde “Allah” yazılı figür ve bayrağın yeşil ve kırmızı reknklerinin ortadaki beyaz alan bireştiği yerde boydan boya “Allah- Ekber” yazısı bulunuyor. Şah taraftarları bu bayrağı kabul etmedikleri için kullanmıyorlar.

Reşt’teki protestolardaki sloganlar ekonomi ağırlıklıydı.

ABD’NİN AÇIKLAMASI NASIL ETKİ EDER?

Bir çok ülkedeki hükumetler ve rejimler halk ayaklanmalarını veya protestolarını dış güçlere bağlar. İran’daki gösteriler ve uzmanların görüşüne göre olaylar giderek fakirleşen halkın ekonomik gelişmelere tepki göstermesiyle sebeplerden dolayı kendiliğinden gelişti. Ülkedeki rejim karşıtları da bunu kullanmak istiyor. İşte tam burada ABD’de aynı taktiği izliyor.

ABD, düşman olarak kabul ettiği İran rejimine karşı olan götericileri destekeleyen açıklamalarda bulundu. Bu bir bakıma 2009 yılındaki olaylı seçimlerde göstericilere destek vermeyen ABD’nin geç kalmış desteği olarak kabul ediliyor.

ABD’nin destek vermesi, İran molla rejiminin elini, göstericileri “dış güçlerle iş birliği yapan hainler” olarak gösterip sert müdahalenin önünü açarken, göstericilere de yurt dışından destek almanın motivasyonunu sağlamış durumda.

PROTESTOLARA REJİM NE DİYOR?

Resmi yayın kuruluşu IRIB’in aktardığına göre Cumhurbaşkanı Yardımcısı İshak Cihangiri, gösterilerin arkasında muhaliflerin olduğunu söyledi. Cihangiri, “Bu ülkedeki bazı olaylar, ekonomik sorunlardan kaynaklanıyor ama bunların arkasında başka bir şey var gibi görünüyor. Bunu yaparak hükümete zarar vereceklerini düşünüyorlar ama karlı çıkanlar başkaları olacak” diye konuştu.

REJİM YANLILARI DA SOKAĞA İNDİ

Rejim karşıtı eylemler 3. gününe girerken, bugün ise rejim yanlısı büyük kalabalıklar meydanlara indi. Tahran yönetimine destek gösterisinde bulunanlar rejim lehinde sloganlar atarak, dövizler taşıdı.

iran, protesto

 
2 Ocak 2018 Salı 00:37 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Nihat Genç
 
Kazım DEMİR
 
Havva GÜNAYDIN LAKUTOĞLU
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Türker Ertürk
 
Mehmet Polat
 
Attila Aşut
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Mustafa Önsel
 
Arslan Bulut
 
Muhammet İKİNCİ
 
Ahmet Özer
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Mehmet Erdal Çağdaş
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1821 - Mora İsyanı'nda Gördüş (Tripolis) şehrini ele geçiren Yunanlar 30.000 Türk'ü öldürdüler.
1856 - İzmir-Aydın hattı demiryolu imtiyazı, bir İngiliz şirketine verildi. 1866 yılında işletmeye açılan 612 kilometrelik demiryolu hattının imtiyazı 15 Ekim 1950'de dolacaktı. Ancak genç Cumhuriyetin hükümeti, bu hattı 30 Mayıs 1935'te satın aldı.
1924 - SSCB, Rusya SSC'ne bağlı, Karadeniz kıyısında Tuapse merkezli Şapsığ Ulusal Rayonu kuruldu.
1931 - Ekonomik kriz nedeniyle iki gün kapalı kalan Londra Borsası yeniden açıldı.
1942 - Naziler, Auschwitz'te gazla öldürme katliamlarına başladı.
1947 - Bulgaristan Partisi Lideri Nikola Petkov asıldı.
1954 - Doğu Almanya polisi, 400 kişiyi, ABD ajanı olmak iddiasıyla tutukladı.
1961 - THY'nin Kıbrıs-Adana-Ankara seferini yapan Tay uçağı, Etimesgut Havaalanı yakınlarında Karanlıktepe'ye çarparak düştü, 28 kişi öldü.
1971 - Altın Koza Film Festivali'nde sonuçlar açıklandı; Yılmaz Güney tüm ödülleri aldı.
1973 - 18 yıl önce iktidardan darbeyle düşürülen Juan Peron, Arjantin'de yeniden devlet başkanı seçildi.
1993 - Michael Jackson Türkiye'de konser verdi.
1996 - Anayasa Mahkemesi, Türk Ceza Kanunu'nun, evli erkeğin zinasına ayrıcalık tanıyan maddesini iptal etti.
1997 - Cezayir'de köy baskını: 200 kişiyi öldürüldü, 100 yaralı. Baskını İslamcı radikallerinin yaptığı öne sürüldü.
1999 - Abdullah Öcalan, bir açıklama yaparak, Türkiye'ye gelip teslim olmasını istedi.
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Başakşehir
6
4
1
1
13
2
Galatasaray
5
4
0
1
12
3
Kasımpaşa
5
4
0
1
12
4
Beşiktaş
5
3
1
1
10
5
Ankaragücü
6
3
1
2
10
6
Konyaspor
5
2
2
1
8
7
Kayserispor
5
2
2
1
8
8
Trabzonspor
5
2
1
2
7
9
Malatyaspor
5
2
1
2
7
10
Antalyaspor
5
2
1
2
7
11
Fenerbahçe
5
2
0
3
6
12
Göztepe
5
2
0
3
6
13
Alanyaspor
5
2
0
3
6
14
Bursaspor
6
0
5
1
5
15
Sivasspor
5
1
2
2
5
16
Çaykur Rizespor
5
0
3
2
3
17
Akhisar Bld.Spor
5
0
2
3
2
18
Erzurum BB
6
0
2
4
2
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Süper Loto
20.09.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu131735364146
 
On Numara
17.09.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu02031113181926293438434451535459606465697279
 
Sayısal Loto
22.09.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu010412274649
 
Şans Topu
19.09.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu020306203001
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak04:20
  • Güneş06:01
  • Öğlen12:25
  • İkindi15:50
  • Akşam18:26
  • Yatsı19:55
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık