MHP'den ekonomide durgunluk uyarısı

Ana Sayfa » Dünya » İran'da çatışma tırmanıyor, ölü sayısı artıyor

İran'da çatışma tırmanıyor, ölü sayısı artıyor

İran'ın İsfahan eyaletindeki rejim karşıtı gösterilerde 5 protestocu hayatını kaybetti. Akşam saatlerinde ise İsfahan eyaletine bağlı Necef Abad kentinde rejim karşıtı göstericilerin polisin üzerine ateş açması sonucu 1 polis ölmüş, 3 polis de yaralanmıştı. Böylece olayların başlamasından bu yana ölenlerin sayısı 18'e yükseldi.

 
2 Ocak 2018 Salı 00:37 
Yorum YapYazdır
 
 
İran'da çatışma tırmanıyor, ölü sayısı artıyor

İran Radyo ve Televizyon Kurumuna bağlı Genç Gazeteciler Cemiyeti Haber Ajansı'na (YJC) göre, Necef Abad kentinde bir göstericinin av tüfeğiyle emniyet güçlerine ateş açması sonucu 4 polis yaralandı. Yaralı polislerden biri daha sonra yaşamını yitirdi.

Meşhed kentinde perşembe günü herhangi bir siyasi partinin daveti olmadan toplanan grup, ülkedeki ekonomik şartları protesto etmek amacıyla gösteriler düzenlemişti. Rejim muhalifi protesto eylemlerine dönüşen gösteriler ülkenin çeşitli kentlerinde sürüyor.

Eylemlerin başlangıcından bu yana ülke genelinde 18 kişi hayatını kaybetti.

RUHANİ POSTERLERİ İNDİRİLİYOR

Türkiye sınırına yakın konumdaki Urumiye'de akşam sokağa çıkanlar rejim aleyhtarı sloganlar attı. Sosyal medyaya yansıyan çarpıcı bir görüntüde ise, ruhani lider Ayetullah Hamaney'in posterinin indiriliyor.

 

iran gösteriler ile ilgili görsel sonucu

 

POLİS ATEŞ AÇTI, ARAÇLAR ATEŞE VERİLİYOR

İsfahan yakınlarında da polisin göstericilere ateş açtığı, çıkan çatışmalarda bazı araçların ateşe verildiği bildiriliyor.

Nurabad ve Takestan gibi şehirlerin sokaklarında da alevler yükseldi. Sosyal medyada paylaşılan video kayıtlarından birinde ise, gözaltına alınan bir protestocu polislere "Polis, git ve hırsızları yakala" diye bağırıyor.

"POLİS, GİT VE HIRSIZLARI YAKALA"

Nurabad ve Takestan gibi şehirlerin sokaklarında da alevler yükseldi. Sosyal medyada paylaşılan video kayıtlarından birinde ise, gözaltına alınan bir protestocu polislere "Polis, git ve hırsızları yakala" diye bağırıyor.

 

 

RUHANİ: İRANLILAR, HÜKÜMETİ PROTESTO ETMEKTE ÖZGÜRDÜR

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, "İranlılar, İran hükümetini protesto etmek ve eleştirmekte özgürdürler. Protestolar, İslam Cumhuriyeti'ndeki durumun iyileşmesine yol açacak bir şekilde yapılmalı. Şiddet ve kamusal alanlara zarar vermek eleştiri değildir. Ama eleştiri ve protestoların ülkenin ve halkın durumunu iyileştirmesi için çaba harcamalıyız. Hükümet vandallık yapan ve çevreye zarar veren gruplara tolerans göstermeyecektir" ifadelerini kullandı.ma hakkı yok" diye konuştu.

Yayılan olaylarda; “başörtüsünü çıkartıp, sallayarak duran kadın” sosyal medyada fenomen oldu.

 

İRAN'DA OLUP BİTENİ NASIL OKUMALI?

İran İslam Cumhuriyetinde yükselen işsizlik ve enflasyon, halkın fakirleşmesi ile yolsuzluğa karşı başlayan rejim aleyhtarı gösteriler üçüncü gününe girdi. Başta Tahran, Meşhed, Kirmanşah, İsfahan, Hamadan ve Şiraz bölgeleri olmak üzere ülkenin sokağa dökülen eylemcilere ABD’den destek gelmesi kafaları karıştırdı.

İran’ın kuzeydoğusunda ülkenin ikinci büyük kenti Meşhed’de başlayıp, Kirmanşah, Reşt, İsfahan ve Kum’a yayılan gösterilere binlerce kişi katıldı. Resmi olarak bir rakam açıklanmasa da birçok şehirde çok sayıda kişi gözaltına alındı. Diğer yandan bugün, 2009 yılında rejim destekçilerinin düzenlediği gösterileri anma amacıyla yüzlerce kişi de İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’e destek için sokaklara çıktı. Muhafazakâr eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın yeniden seçildiği 2009 yılındaki seçimlerde hile yapıldığı iddiasıyla protestolar düzenlenmiş hem rejim yanlıları hem rejim karşıtları sokaklara çıkmıştı.

Kirmanşah protestoları

Kirmanşah’ta eylemcilere tazyikli suyla müdahale edildi.

Üç gündür süren rejim karşıtı gösteriler hakkında açıklama yapan ABD, “İran’ın bu hükümet karşıtı gösterilere nasıl yanıt vereceğini tüm dünyanın izlediğini” ifade etti. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, İranlıların “rejimin yolsuzluklarından, ülkenin servetinin terörizme mali kaynak sağlama amaçlı kullanılmasından bıktıkları” belirtildi.

EYLEMLER NASIL BAŞLADI?

Eylemler Perşembe günü ülkenin en büyük ikinci kenti Meşhed’de giderek kötüleşen ekonomik durumun protesto edilmesiyle başladı. Ülkenin çeşitli kentlerinde düzenlenen gösterileri tetikleyen sebepler yükselen, enflasyon, işsizlik ve yolsuzluk. Protestocular, ülkenin ekonomisi kötüyken Suriye, Lübnan ve Filistin’e yardım edilmesini de karşı çıkıyor.

İran vatandaşları uzun süredir devam eden ağır yaptırımlar altında ekonomik sıkıntılar çekerken, buna bağlı olarak işsizlik de bu yıl resmi rakamlara göre yüzde 12,4’e çıktı. Oysa Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ise ABD öncülüğündeki Batılı güçlerle yapılan nükleer anlaşma sonucu ekonominin kısa sürede düzeleceğini söylüyordu. Ülkede son olarak bir haftada yumurta fiyatının iki kat arttığı ülkedeki ekonomik talepler, hükümet politikalarına yönelik öfkeye dönüştü. Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, yükselen enflasyonu, artan fiyatları kontrol edememekle eleştirildi.

İran’ın dış politikasına tepki gösteren Meşhed’deki bazı göstericiler hükûmetin Orta Doğu ülkelerine müdahalesine “Hayatım Gazze için değil, Lübnan için değil, İran içindir” sözleriyle gösterdi.

EYLEMLER BAŞKA YÖNE Mİ KAYDI?

Ekonomik sebeplerle başlayan protesto gösterilerinde ilk başlarda ekonomik talep dile getirilirken, zaman ilerledikçe sloganlar rejim karşıtı ve ırkçı hal almaya başladı. Daha çok Farsların desteklediği eylemlerde “İran tekrar Ari olacak”“Farslar iktidara gelecek” gibi sloganların yanı sıra devrik Şah Pehlevi lehinde de sloganlar atılması, ülkedeki diğer etnik grupların protestolara mesafeli kalmasına neden oldu.

TÜRKLER NEDEN SESSİZ?

Kirmanşah’ta Kürtler ve Şiraz’da Araplar eylemlere destek olsa da, bu kentlerde de protestocu grupların çoğunluğunu yine Farslar oluşturdu. İran’ın devrimler ve önemli gelişmeler tarihine bakıldığında ise ülkedeki en kalabalık etnik grup olan Azerbaycan Türklerinin yaşadığı Tebriz kenti öne çıkıyor.

Ancak atılan sloganlar ve talepler Türkleri rahatsızlık ettiği için Erdebil, Urmiye, Zencan gibi Türklerin büyük çoğunluğu oluşturduğu diğer kentlerde de eylemler tam olarak bir karşılık bulmuş değil. Büyük çoğunluğunu Türklerin yaşadığı Tahran’dan ülkenin kuzeybatısındaki Türkiye sınırına kadar bölgede ciddi bir eylem henüz gerçekleşmedi.

ŞAH TARAFTARLARI BAYRAK KULLANMIYOR

Eylemlerde İran bayrağının olmaması dikkat çekiyor. Bunun nedeni de ah taraftarlarının bugünkü resmi İran bayrağını kabul etmemesi. Mevcut bayrağın ortasında sağdan ve soldan okunacak şekilde “Allah” yazılı figür ve bayrağın yeşil ve kırmızı reknklerinin ortadaki beyaz alan bireştiği yerde boydan boya “Allah- Ekber” yazısı bulunuyor. Şah taraftarları bu bayrağı kabul etmedikleri için kullanmıyorlar.

Reşt’teki protestolardaki sloganlar ekonomi ağırlıklıydı.

ABD’NİN AÇIKLAMASI NASIL ETKİ EDER?

Bir çok ülkedeki hükumetler ve rejimler halk ayaklanmalarını veya protestolarını dış güçlere bağlar. İran’daki gösteriler ve uzmanların görüşüne göre olaylar giderek fakirleşen halkın ekonomik gelişmelere tepki göstermesiyle sebeplerden dolayı kendiliğinden gelişti. Ülkedeki rejim karşıtları da bunu kullanmak istiyor. İşte tam burada ABD’de aynı taktiği izliyor.

ABD, düşman olarak kabul ettiği İran rejimine karşı olan götericileri destekeleyen açıklamalarda bulundu. Bu bir bakıma 2009 yılındaki olaylı seçimlerde göstericilere destek vermeyen ABD’nin geç kalmış desteği olarak kabul ediliyor.

ABD’nin destek vermesi, İran molla rejiminin elini, göstericileri “dış güçlerle iş birliği yapan hainler” olarak gösterip sert müdahalenin önünü açarken, göstericilere de yurt dışından destek almanın motivasyonunu sağlamış durumda.

PROTESTOLARA REJİM NE DİYOR?

Resmi yayın kuruluşu IRIB’in aktardığına göre Cumhurbaşkanı Yardımcısı İshak Cihangiri, gösterilerin arkasında muhaliflerin olduğunu söyledi. Cihangiri, “Bu ülkedeki bazı olaylar, ekonomik sorunlardan kaynaklanıyor ama bunların arkasında başka bir şey var gibi görünüyor. Bunu yaparak hükümete zarar vereceklerini düşünüyorlar ama karlı çıkanlar başkaları olacak” diye konuştu.

REJİM YANLILARI DA SOKAĞA İNDİ

Rejim karşıtı eylemler 3. gününe girerken, bugün ise rejim yanlısı büyük kalabalıklar meydanlara indi. Tahran yönetimine destek gösterisinde bulunanlar rejim lehinde sloganlar atarak, dövizler taşıdı.

iran, protesto

 
2 Ocak 2018 Salı 00:37 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Kazım DEMİR
 
Mehmet Polat
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Nihat Genç
 
Havva GÜNAYDIN LAKUTOĞLU
 
Türker Ertürk
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Attila Aşut
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Mustafa Önsel
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Arslan Bulut
 
Muhammet İKİNCİ
 
Ahmet Özer
 
Abdulkadir TİRYAKİOĞLU
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Mehmet Erdal Çağdaş
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1805 - Napolyon Bonapart komutasındaki Fransız ordusu Varşova'ya girdi.
1909 - Almanya'nın Borussia Dortmund futbol klübü kuruldu.
1918 - Hatay İlinin Dörtyol İlçesinde Fransız göçlerine karşı ilk kurşun Karakese Beldesinde Ömer Hocanın oğlu Mehmet (Kara Mehmet) tarafından sıkıldı.
1918 - Bahçe, İslahiye, Hassa, Mamure, Osmaniye (Cebelibereket) işgal edildi.
1919 - Mustafa Kemal ve Heyeti Temsiliye, Sivas'tan Ankara'ya hareket etti.
1920 - Milli Mücadele'yi destekleyen Antalya'da Anadolu gazetesi yayınlanmaya başladı.
1941 - II. Dünya Savaşı'nda, İstanbul'da ekmek karneye bağlandı.
1948 - İzmir Şehir Tiyatrosu ve Sergi Sarayı yandı.
1950 - Dwight D. Eisenhower, Kuzey Atlantik Antlaşması Teşkilatı (NATO) kuvvetleri komutanlığına atandı.
1965 - De Gaulle, Fransa cumhurbaşkanlığına yeniden seçildi.
1966 - Koç grubunca üretilen ilk Türk otomobili Anadol satışa sunuldu. Peşin fiyatı 26 bin 800 lira.
1968 - Piyanist İdil Biret, Paris'te dünyanın ünlü beş virtüözüyle konser verdi.
1969 - Amerikan 6. Filosu, İzmir'e geldi. Filonun gelişi protesto edildi ve Amerikalı denizciler tartaklandı.
1975 - 2. Türk Basın Kurultayı yapıldı.
1978 - Maraş katliamı başladı üç gün sürecek solcu ve alevi soykırımı ve katliamından sonra 24 Aralıkta sona erdi
1984 - Çin ve ABD, Hong Kong'un 1997'de Çin'e devredilmesi konusunda anlaştı.
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Başakşehir
16
10
4
2
34
2
Malatyaspor
16
8
4
4
28
3
Beşiktaş
16
7
5
4
26
4
Trabzonspor
16
7
5
4
26
5
Galatasaray
16
7
5
4
26
6
Kasımpaşa
16
8
2
6
26
7
Antalyaspor
16
8
2
6
26
8
Konyaspor
16
6
6
4
24
9
Sivasspor
16
6
6
4
24
10
Bursaspor
16
4
8
4
20
11
Ankaragücü
16
6
2
8
20
12
Göztepe
16
6
1
9
19
13
Kayserispor
16
5
3
8
18
14
Alanyaspor
16
5
2
9
17
15
Akhisar Bld.Spor
16
4
4
8
16
16
Erzurum BB
16
3
6
7
15
17
Fenerbahçe
16
3
6
7
15
18
Çaykur Rizespor
16
1
9
6
12
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Süper Loto
13.12.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu273739454751
 
On Numara
17.12.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu06091519212324273335444648506265677071727580
 
Sayısal Loto
15.12.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu182529303244
 
Şans Topu
12.12.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu010208222714
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak05:45
  • Güneş07:34
  • Öğlen12:29
  • İkindi14:49
  • Akşam17:03
  • Yatsı18:40
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık