Van’da bitmeyen yasak yine uzadı

Ana Sayfa » Siyaset » İktidar, savaş bahanesiyle referandumu iptal edebilir

İktidar, savaş bahanesiyle referandumu iptal edebilir

Anket sonuçlarının AKP’yi memnun etmediğini öne süren Yusuf Halaçoğlu, “Türkiye, Suriye’den neden bir türlü çıkmıyor? Endişe duyuyorum. Sandığa bir hafta kala, AKP ‘Savaş var’ deyip referandumu rafa kaldırabilir” dedi

 
23 Şubat 2017 Perşembe 09:15 
Yorum YapYazdır
 
 
İktidar, savaş bahanesiyle referandumu iptal edebilir

MHP içinde ‘hayır' diyeceğini açıklayan kadronun başına gelmeyen kalmadı! Elektriksiz salonlarda konuşan, sürekli hakarete uğrayan bu isimlerin şimdi de partiden ihracı gündemde. Onlardan biriyle, 3 dönem MHP Grup Başkanvekilliği yapmış Prof. Yusuf Halaçoğlu ile konuştum. Halaçoğlu bütün bu ayrışma dilinin korkudan olduğunu söylüyor. İşte Halaçoğlu'nun çarpıcı açıklamaları:

– Sizce 550 milletvekilinden kaçı Anayasa değişikliği maddelerini okumuştur?
Çok fazla değildir. Belki karşı çıkanlar daha çok okumuşlardır, tahlil etmişlerdir. Ben şahsen defalarca okudum, madde madde değerlendirmelerini yaptım, şimdi Facebook'ta da madde madde yazacağım. Sakıncaları çok.

 

İktidar, savaş bahanesiyle referandumu iptal edebilir

 

– Neler olabilir mesela?
Diyelim bir seçime 10 parti katıldı ve hiçbiri çoğunluğu elde edemedi. Olmaz mı? Olabilir… Yıllarca geçerli olacak bir Anayasa bu sonuçta. Hatta en yüksek oyu almış olan partinin adayı da Cumhurbaşkanı oldu diyelim. Peki nasıl çalışacak? Kanun Hükmünde Kararname (KHK) çıkaracak yürütmeyle ilgili. Meclis eğer o KHK'ya aykırı bir kanun çıkarırsa, kanun mu geçerli kararname mi? Peki kanunu kim onaylayacak? Seçilmiş Cumhurbaşkanı! Anayasa'ya aykırı diye Anayasa Mahkemesi'ne gönderebilir. Alın size istikrarsızlık… Veya seçim oldu, bir parti çoğunluğu elde etti, 301'in üzerinde vekil çıkardı. Ama Cumhurbaşkanlığına halk o ilk partinin adayını değil de ikinci partinin adayını seçti, olmaz mı, olur… Peki o Cumhurbaşkanı iktidar partisiyle nasıl çalışacak?

‘DİKTATÖRLÜĞE, BÖLÜNMEYE GİDER'

– Nedir yani bu sistemin adı?
Kendisi de Elazığ'da söyledi zaten, tek adam yönetimidir bu. Demokrasi yok, hukuk devleti yok, parlamenter sistemin sonu bu. Diktatörlüğe de gider bu, bölünmeye de gider, darbeye de gider… İstikrarsızlığın daniskasını yaşarsınız ! Bütçe bile yapamazsınız.

– Ayrıştırma söylemleri var…
‘Hayır' diyeceklere ‘şeytan' demek, kafir demek, terörist demek… O zaman biz niye referandum yapıyoruz? Hem milletten korkmayın deyip, hem ‘hayır' diyecekleri teröristlerle aynı kefeye koyan bir zihniyetin içine düştüğü girdabı görmesi lazım. Hayır çıkacak diye korkuyorlar. Onun için de akla gelmez yöntemler uygulamaya başladılar. Halk ‘evet' de dese ‘hayır' da dese saygı duyacaksınız. Kendi partilerinden bir adam, Manisa'da çıkıp ne diyor: “Evet çıkmazsa iç savaş çıkar…” Bu ne demek yahu? Yani ‘hayır' diyenleri siz yarın öldürmeye mi geleceksiniz demek? Yahu bunları 80'de ihtilal hükümeti bile yapmadı. Çok büyük telaş var, çok…

– Sonuçta sandıktan ne çıkarsa o… 
Öyle de ama ya referandumu iptal ederlerse… Benim şu anda en büyük endişem bu, anketleri görüyorlar, sonuçlardan memnun değiller. Bir bakmışsınız referanduma bir hafta kala “Savaş var” deyip sandığı iptal etmişler! Suriye'den niye çıkmıyoruz bir türlü? Ben en çok bundan korkuyorum.

– Sayın Erdoğan “Şahsımın projesidir” dedi, neyi yapamadılar bu 14 yılda?
Bunların iddiası şu: Çift başlılık var, seçilmiş başbakan ve seçilmiş cumhurbaşkanı var. E varsa var. Başbakanın güçlerini artırırsın, yürütmeyi düzenlersin. Parlamenter sistemde, seçim yasalarında aksaklıklar varsa onları da düzeltirsin. 14 yıldır hükümetsiniz zaten. İkincisi de diyorlar ki “Beka sorunu var…” İyi de 14 yıldır o beka sorununu da yaratan sizsiniz! Madem o kadar acil beka sorunu var, niye 2019'a bırakıyorsunuz?

– Ne diyor insanlar?
Çok büyük bir itiraz var. AKP'nin seçmenleri içinde bile yüzde 35 oranında ‘hayır' diyen var. MHP seçmeninin yüzde 90'ı ‘hayır' diyor. Bizim teşkilatımızın çoğunluğu, Ülkü Ocaklarımız ‘hayır' diyecek.

– Sayın Bahçeli “Yok öyle bir şey” diyor…
E görürüz o zaman 17 Nisan'da… Önünde sonunda gelecek nasılsa önümüze sonuçlar. Bakın Kayseri'nin bir ilçesinde bizim 111 delegemiz var, kaç kişi katıldı dersiniz? 111 delegeden 16'sı katılıyor, 5'i de ‘hayır' diyor. Bu son cumartesi buluşmamızda bizim de elektrikler gitti biliyorsunuz, jeneratör devreye girdi. Talimatlar verilmiş yerel yöneticilere, valilere. Her zulüm ‘hayır'ı artırıyor.

– Şimdi belki ihraç da edileceksiniz…
Anayasa'ya aykırı olur. Partiler referandum için grup kararı alamaz, yasa öyle. Ben ‘hayır' diyorum ve Devlet Bey'e de söyledim.

‘EVET, ÜLKENİN FELAKETİ OLUR…'

– ‘Evet' ya da ‘hayır' çıkarsa ne olur?
‘Evet' çıkarsa Türkiye felaketle karşılaşır. Ayrıca kesin olarak erken seçime gidilir. ‘Evet' çıktığı andan itibaren Türkiye “tek adam yönetiminin” ne demek olduğunu anlayacak, pişman olacak, ama iş işten geçmiş olacak! Hayır çıkarsa terslik olmayacak, Meclis görevine devam edecek, hükümet de öyle.

– “Bir deneyelim de olmazsa eskiye döneriz” diye düşünenler var…
O yetkiyi alan kişi hiç bundan vazgeçer mi? Evet çıkarsa geri dönüş yok, tekrar Anayasa değiştireceksiniz, elinizde hangi güç var, Anayasa'yı yapacak olan kim? Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin devamı için, çocuklarımız ve torunlarımız için “hayır” dememiz lazım. Niyet hayır olsun, akıbet de hayır olsun!

BAHÇELİ, ERDOĞAN'I NEDEN DESTEKLEDİĞİNİ ANLATAMADI

– Sizce Sayın Bahçeli neden desteklemeye karar verdi Erdoğan'ı?
Ben onu anlayamadım, anlatılamadı da. O nedenle ‘hayır' diyorum zaten. Beni ikna edecek bir sebebi olsaydı Genel Başkan'ın, ben çıkıp “Açıklayamayacağım şeyler var ama evet konusunda ikna oldum” derdim. Ama yok böyle bir şey. O nedenle ‘hayır'a devam ediyorum.

‘YARIN KUCAKLAŞACAĞIZ'

– MHP'deki muhalifler bir arada son derece medeni bir görüntü veriyorsunuz. Oysa her an rakip olabilirsiniz…
Ama benim bir beklentim zaten yok. Öyle bir düşünce yok kafamda, açık ve net söylüyorum. Bütün mesele şu; biz bu camiayı elde tutmak zorundayız, yani ‘evet' diyen seçmenimizle ‘hayır' diyen seçmenimizi birbirlerine rakip olarak görmememiz gerekiyor. Nerdeyse düşmanlık girecek araya, biz buna karşı çıkıyoruz… Yarın yine kucaklaşacağız. Genel Başkanımız bize de bir sürü hakaretlerde bulunuyor ama dikkat ederseniz hiç cevap vermiyorum. Bunları hak etmediğimizi düşünmeme rağmen cevap vermiyorum.

TEK ADAMLIK İSLAM'A DA TÜRK TÖRESİNE DE UYMAZ

– 14 yıldır hep dini konuşuyorlar. Ama artık cami cemaati tepki gösteriyor.
Dini siyasete alet ettiğiniz zaman, İslam'ı yüceltmezsiniz, tam tersine aşağılarsınız. Bu süreçlerde din yok, siyasi çıkarlar, kişilerin menfaatleri, egoizm ve hükmetme hırsı var. Bir milletvekili “Allah'ın bütün vasıflarına sahip bir liderimiz var” derse, kimse ses çıkarmazsa, Diyanet İşleri Başkanlığı “Sen ne halt ediyorsun, senin bu söylediklerin dine karşıdır” demiyorsa, bu nedir şimdi? Ses çıkmıyor. Neden? Çünkü işe yarıyor…

– Türklük kültüründe böyle bir yapı var mı?
Hiç yok hem de… Türk tarihinde yok, kaldı ki İslam tarihinde de yok. İslam ‘meşveret'i emrediyor, yani istişarede bulunmayı. Devleti yönetenlerle ilgili bir takım hususiyetler dile getiriliyor, dürüst olması, adaletli olması, kul hakkı yememesi, liyakat sahibi olması. Türk devletlerinde de kurultay var. Hatun, Hakan'la yan yanadır Göktürkler'de. Hatun'un da ordusu vardır. Kurultayda toplanılır, karar alınır. Öyle “Ben emrediyorum” diye bir şey yoktur. Tek adamlık hem İslam'a hem Türk töresine uymaz.

– Bu aralar türban konusu da yeniden açıldı…
Kıyafetle Müslümanlık olmaz, onu da söyleyeyim. Başına sarığı sarıp cübbeyi giymekle olmaz o işler! Ebu Cehil de Peygamberimiz zamanında aynı kıyafeti giyiyordu.

 
23 Şubat 2017 Perşembe 09:15 
Yorum YapYazdır
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Türker Ertürk
 
Mustafa Önsel
 
Attila Aşut
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Nihat Genç
 
Havva GÜNAYDIN LAKUTOĞLU
 
Arslan Bulut
 
Çiğdem KOÇ
 
Kazım DEMİR
 
Ahmet Özer
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Mehmet Polat
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Muhammet İKİNCİ
 
Abdulkadir TİRYAKİOĞLU
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Mehmet Erdal Çağdaş
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1758 - Yedi Yıl Savaşları: Prusya Kralı II. Frederick, Rus ordusunu yendi.
1768 - James Cook ilk yolculuğuna başladı.
1825 - Uruguay, Brezilya'dan bağımsızlığını ilan etti.
1830 - Belçika Devrimi başladı.
1928 - Arnavutluk'ta Başkan Ahmet Zogo kendini kral ilan etti.
1933 - Sichuan-Çin'de deprem: 9000 kişi öldü.
1933 - İtalya ile Sovyetler Birliği saldırmazlık antlaşması imzaladı.
1936 - Aralarında Stalin'in eski arkadaşları Grigori Zinovyev ve Leon Kamanev'in de bulunduğu Sovyetler Birliği'nin önde gelen yöneticilerinden 16 kişi kurşuna dizildi.
1940 - Alman savaş uçakları Londra'yı bombalamaya başladı.
1941 - Guderian'ın 2. Panzer Grubu, Desna nehrini geçerek Kiev yönünde taarruzu başlatı. Kiev Muharebesi başlamış oldu
1944 - Paris, Alman işgalinden kurtuldu.
1954 - Volkan dergisi yazarı Nihat Yazar Atatürk'e hakaretten 2 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldı.
1954 - Bir askeri uçak Eskişehir üzerinde düştü; pilotla birlikte 10 kişi öldü.
1965 - Türk Sinematek derneği kuruldu.
1967 - 3 gün süren 1. Olağanüstü Kongrede, Türkiye Öğretmenler Sendikası (TÖS), Fakir Baykurt'u genel başkan seçti.
1968 - Koç Grubu 'Diners Club' kredi kartı ile alışverişi Türkiye'ye getirdi.
1970 - 18 şeker fabrikasında 21 bin işçi grevde.
1971 - Özel yüksekokulların devletleştirilmesini öngören tasarı yasalaştı.
1971 - İstanbul'da yayımlanan Fransızca Journal d'Orient gazetesi kapandı. Gazete 54 yıldan beri yayımlanıyordu.
1981 - Voyager 2, Satürn'ün yakınından geçti.
1989 - Voyager 2, Neptün'ün yakınından geçti.
1991 - Belarus, SSCB'den bağımsızlığını ilan etti.
1997 - Kasparov, IBM Deeper Blue 2'ye karşı 2-1 yenildi. Bu bir dünya satranç şampiyonunun bilgisayara yenildiği ilk karşılaşma oldu.
1999 - Kadınların 58, erkeklerin 60 yaşında 7000 gün prim ödeme koşuluyla emekli olabilecekleri yasalaştı.
2000 - UEFA Kupası şampiyonu Galatasaray, Şampiyonlar Ligi Şampiyonu Real Madrid'i 2-1 yenerek Süper Kupa'yı kazandı.
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Fenerbahçe
1
1
0
0
3
2
Sivasspor
1
1
0
0
3
3
Malatyaspor
1
1
0
0
3
4
Denizlispor
1
1
0
0
3
5
Alanyaspor
1
1
0
0
3
6
Antalyaspor
1
1
0
0
3
7
Çaykur Rizespor
1
1
0
0
3
8
Beşiktaş
2
1
0
1
3
9
Trabzonspor
1
0
1
0
1
10
Kasımpaşa
1
0
1
0
1
11
Ankaragücü
1
0
1
0
1
12
Konyaspor
1
0
1
0
1
13
Gençlerbirliği
1
0
0
1
0
14
Kayserispor
1
0
0
1
0
15
Galatasaray
1
0
0
1
0
16
Başakşehir
1
0
0
1
0
17
Göztepe
2
0
0
2
0
18
Gazişehir
1
0
0
1
0
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Süper Loto
22.08.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu101736375354
 
On Numara
19.08.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu03071012172022262835384245495061627072747778
 
Sayısal Loto
24.08.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu010821232528
 
Şans Topu
21.08.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu060810273104
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak03:43
  • Güneş05:33
  • Öğlen12:35
  • İkindi16:20
  • Akşam19:14
  • Yatsı20:50
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık