Türkiye'yi koruyacak ve önünü açacak 10 madde

Ana Sayfa » Bilim - Teknoloji » İdam cezası neye yarayacak?

İdam cezası neye yarayacak?

Ölüm ya da idam cezası, uzun süredir iktidar partisinin, seçmenin gazını almak için siyaseten kullandığı bir kavram. Terör ve çocuk istismarı gibi başlıklara getirilmek istenen idam cezası,siyasi muhalifler için de kaygı konusu. Erdoğan, ''önüme getirilirse imzalarım'' dedi, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, ekim ayında ‘idam’ teklifini sunacaklarını açıkladı. Geçmişe uygulanamayan idam cezasının hangi sorunu çözeceği anlaşılamazken, idamın gelmesi halinde bunun Türkiye için ağır siyasi ve ekonomik sonuçları olacağı vurgulanıyor. Ölüm cezasının Meclis’ten çıksa bile uygulanamayacağını belirten hukukçular, konunun iç siyaset malzemesi olarak kullanıldığı görüşünde.

 
6 Ağustos 2018 Pazartesi 08:29 
Yorum YapYazdır
 
 
İdam cezası neye yarayacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son yıllarda sık sık gündeme taşıdığı “idam” tartışması yeniden alevleniyor. AKP sıralarından Meclis’e giren Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, “Hain ve katiller için idam cezasının geri getirilmesi gerekiyor. BBP olarak ekim ayında teklifimizi Meclis’e sunacağız” dedi. Hukukçular Destici’nin idam cezası teklifine tepki gösterdi. İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Başkanı ve avukat Öztürk Türkdoğan, bunun yasa teklifiyle değil ancak anayasa değişikliği ile gerçekleştirilebileceğini belirterek, idam cezasını geri getirmek için AKP ve MHP’nin yeterli çoğunluğa sahip olmadığını kaydetti. “İdam cezası getirilse dahi bu Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmeler nedeniyle uygulanamaz” diyen Türkdoğan, “Adnan Menderes geleneğine sahip çıktığını söyleyen siyasetçilerin idama sarılması çok trajiktir ve geçmişten ders almadıklarını göstermektedir” ifadesini kullandı.

idam ile ilgili görsel sonucu

BBP Genel Başkanı Destici, dün Bursa’da yaptığı konuşmada, “Türkiye tüm terör örgütlerine karşı hem içeride hem de dışarıda topyekün mücadele veriyor. Hain ve katiller için idam cezasının geri getirilmesi gerekiyor. Cumhurbaşkanımız, ‘önüme gelirse imzalarım’ dedi. BBP olarak Ekim ayında teklifimizi Meclis’e sunacağız ve oradaki grupların tavrını da göreceğiz” diyen Destici, iki grup için idam istediklerini dile getirdi. Destici şu ifadeleri kullandı: “Nurcan Karakaya ve 11 aylık bebeğinin hadisesinde olduğu gibi bizzat bombayı patlatıp onların canına kasteden, onları şehit eden ya da dünkü özel harekât polisimizde olduğu gibi, bizzat kurşunu sıkıp benim askerimi, polisimi, öğretmenimi, kundaktaki bebeğimi şehit eden teröristler için idamı istiyoruz. İkincisi de küçük yaşta çocuklarımızı, kızlarımızı, kadınlarımızı kaçırıp tecavüz ettikten sonra öldüren sapıklar için idam cezasının geri getirilmesini istiyoruz. ‘Anayasayı değiştirecek sayımız yok’ diyebilirler. Referanduma götürelim millet ne derse onu yapalım. Bizim teklifimiz bu.”

‘Uygulanamaz’

Destici’nin sözlerini değerlendiren İHD Başkanı Türkdoğan, idamın Türkiye’nin anayasasından çıktığını anımsattı. Türkdoğan, “Türkiye, bu konuda hem BM Medeni ve Siyasi Haklar Uluslararası Sözleşmesi Ek 2 nolu İhtiyarı Protokolü, hem de AİHS ek protokolünü onayladı ve yürürlüğe koydu. Bu sisteme tamamen entegre oldu” dedi. İdam için anayasayı yeniden değiştirmek gerektiğinin altını çizen Türkdoğan, “Bu, BBP liderinin dediği gibi yasayla değil anayasa değişikliğiyle olur. Anayasayı değiştirmek için 200 milletvekilinin teklifi şart. Referanduma sunulması için 360, referandumsuz onaylanması için 400 milletvekilinin oyuna ihtiyaç var. AKP ve MHP’nin bunu bulması mümkün değil” değerlendirmesini yaptı. Türkdoğan, bir şekilde anayasanın değiştirilip idam cezasının getirilmesi halinde dahi bunun uygulanamayacağını kaydetti. AİHM’nin Avrupa Konseyi ülkelerinde idam cezalarının infazına izin vermediğine dikkat çeken Türkdoğan, şöyle konuştu: “AİHM’nin Abdullah Öcalan kararı var. AİHM tedbir kararı verdi. Türkiye, idam cezasını uygulayamadı. Özetle, idam cezasını önce anayasal güvenceye bağlayamazsınız, ikincisi çıkarsanız da uygulamayamazsın. Milliyetçi muhafazakar sağ kesim, geçmişten bir türlü ders almadı. Adnan Menderes, Deniz Gezmiş ve arkadaşları ile 12 Eylül sonrasındaki idamları kavrayamamışlar. O yüzden çok kötü bir şekilde siyasi iç malzeme olarak kullanılıyor. Bunu kullanan siyasiler, meseleyi gerçekleştiremeyeceklerinin farkında.”

‘Topluma tehdit’

İktidar ve temsilcilerinin idam cezasını, “nefret söylemi” olarak kullandığını vurgulayan Türkdoğan, şu değerlendirmede bulundu:

“Oysa siyasilere şuna söylemek gerekir: 16 yıldır siz yönetiyorsunuz bu ülkeyi. 16 yılda bu suçlarla mücadeleyi niye kazanamadınız? Terör ve cinsel suçlar niye arttı? Tayyip Erdoğan ve arkadaşlarından, IŞİD’in Türkiye’de işledikleri katliamlardan sonra idam sözünü hiç duymadık. Burada aslında toplumun bir kesimi üzerinde baskı, tahakküm kurmak istiyorlar. En son Yüksekova’da sivil araçta yaşamını yitiren Nurcan Hanım ve bebeğiyle ilgili tekrar idamı konuştular. Oysa olay yeri incelemesi dahi yapılmadı bununla ilgili. Olayın neden kaynaklı olduğunu kimse bilmiyor. Sivil aracın askeri üs bölgesine giriş çıkışına kim izin verdi bilinmiyor. Hemen Kürtlere mesaj verilmek isteniyor. Bu da idam biçiminde veriliyor. Siyasetçilerin Türkiye’deki gerçekleri öğrenmesi lazm. Bu gerçekler idamdan değil demokrasiden, çoğulculuktan, nefret söylemini bırakmaktan geçiyor. Adnan Menderes geleneğine sahip çıktığını söyleyen siyasetçilerin idama sarılması çok trajiktir ve geçmişten ders almadıklarını gösterir. İdamı sürekli konuşarak belli bir kesime yönelik nefret, tehdit dili olarak kullanılıyor. ‘Biz size her istediğimizi yaparız’ diyorlar. Yapamazsınız. Uluslararası hukuk var, yargı var. Sürekli bu kavramla siyaset yapmak sorumsuzluktur.”

‘Avrupa’yı unutun’

Türkdoğan, idamı uygulamak için Türkiye’nin Avrupa Konseyi’nden çıkmayı göze alması gerektiğini de belirterek, “Bu da ekonomik olarak ölmek demektir. Ekonomik intihardır. Sermaye istediği için OHAL’i kaldırdılar. AB bakımından ölüm cezasının kaldırılması ön şarttır. Bunu geri getirmeye çalışmak, AB’yi, Gümrük Birliği’ni unutun demektir. İnsan hakları, demokrasi, ekonomi bağı burada ortaya çıkar. Çin, İran uygular çünkü bunların ait oldukları sistemler farklı. İlk on ekonomi arasına girmeyi isteyen bir ülke idam cezasını getiremez” dedi.

İdam edilen için ağlamıştı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2010 referandumu öncesinde, başbakanlığı döneminde AKP grup toplantısında 12 Eylül’de idam edilen Mustafa Pehlivanoğlu’nun yazdığı son mektubu okumuştu. Erdoğan, konuşmasında, “12 Eylül’cüler kendi ifadeleri ile asılan bir solcu ile denge kurmak için bir de sağcı idam etmek istediler. Necdet Adalı’dan sadece birkaç saat sonra, yine 22 yaşında bir genç, Mustafa Pehlivanoğlu darağacına yürüdü. Ailesi infazdan 3 gün sonra çocuklarını ziyarete geldiklerinde idam edildiğini öğrendi. Mustafa’dan geriye bu satırlar kaldı” diyerek Pehlivanloğlu’nun son mektubunu okumuştu. Mektubu okurken de gözyaşlarına hâkim olamamış, AKP grubu tarafından dakikalarca alkışlanmıştı.

‘Erdoğan’ın imzasını görürler’

Avukat Turgut Kazan, “Anayasanın birçok maddesinin değiştirmeleri gerekir. Kaldı ki uluslararası sözleşmeler var. Uluslararası sözleşmelerden çıkacak sonuçları düşünmeleri gerekir. Türkiye’de gerilimi artırmak için oynanan bir oyun. İktidarı sağlamlaştırmak için, karşı çıkışları bastırmak için idam cezasından medet umuyorlar. İdam cezası ile bir yerlere varılacağını düşünenler, cezayı kaldıran tasarılara baksınlar. Altında Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasını görürler. Yapacaklarını sanmıyorum. Türkiye klasik bir Ortadoğu ülkesine döner” ifadelerini kullandı. İdam cezasının ayrıca belirtilen suçlar bakımından caydırıcı olmadığını dile getiren Kazan, “Bunu herhangi bir kitabı açtıklarında görürler. İnsanlar çok ağır suçları yakalanmayacaklarına kendilerince inanarak işlerler. İdam cezası ile suçların önlenebileceğine samimi olarak inananlar varsa çocukça bir hayal içindedirler” dedi.

‘AB’nin olmazsa olmaz koşulu’

ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Hüseyin Bağcı da, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın idam düzenlemesi ile ilgili olarak “Meclis’ten çıkarsa onaylarım” sözleri için “Aslında topu Meclis’e atıyor. Daha önceki konuşmalarında da böyle bir eğilimi olduğunu belli etmişti” dedi. Ölüm cezasını kaldıran partiler arasında MHP’nin de bulunduğuna, bugün idam cezasını tekrar getirmeye hazırlanan partinin de MHP’nin küçük kardeşi olduğuna dikkat çeken Bağcı, “Bu yapılabilir teorik olarak. Ancak Türkiye’nin uluslararası anlaşmalardan geri çekilmesi gerekir. Bu da demokratik açıdan, insan hakları açısından geri adım atılması anlamına gelir. AB ile müzakerelerde de idam cezasının olmaması, olmazsa olmaz koşuldur. Bu karar alınması Türkiye’nin AB ile ilişkilerinin durması anlamına gelir” diye konuştu.

 
6 Ağustos 2018 Pazartesi 08:29 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Türker Ertürk
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Kazım DEMİR
 
Nihat Genç
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Havva GÜNAYDIN LAKUTOĞLU
 
Mehmet Polat
 
Arslan Bulut
 
Attila Aşut
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Mustafa Önsel
 
Muhammet İKİNCİ
 
Ahmet Özer
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Mehmet Erdal Çağdaş
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1080 - Kars'ın alınışı
1261 - Bizans İmparatoru Michael VIII Palaeologus, Constantinople'da taç giydi.
1461 - Fatih Sultan Mehmet Trabzon'u aldı. Böylece Trabzon Rum İmparatorluğu'na son verildi.
1914 - Panama Kanalı'ndan ilk gemi geçti.
1935 - Adolf Hitler, Alman-Yahudi evliliklerini yasakladı.
1945 - II. Dünya Savaşı: Japonya teslim oldu. Kore'nin Kurtuluş günü.
1947 - Pakistan'ın kurucusu Muhammed Ali Cinnah, Genel Vali olarak Karaçi'de yemin etti ve görevine başladı.
1947 - Hindistan bağımsızlığını kazandı. Jawaharlal Nehru Hindistan'ın ilk başbakanı oldu.
1948 - Ankara'da Milli Kütüphane açıldı.
1952 - İngiltere'nin Devon bölgesinde sel: 34 kişi öldü.
1956 - Van, Özalp'te 1943 yılında 33 yurttaşın kurşuna dizilmesi olayıyla ilgili olarak İsmet İnönü hakkında meclis soruşturması açılması istendi.
1960 - Zürih ve Londra Anlaşmaları uyarınca Kıbrıs Cumhuriyeti ilan edildi.
1960 - Kongo, Fransa'dan bağımsızlığını ilan etti.
1962 - Stan Lee ve Steve Ditko' nun yarattığı Örümcek Adam yayınlandı.
1969 - Woodstock Müzik ve Sanat Festivali, New York yakınlarında bir mandırada 400 bin kişinin katılımıyla başladı. Festival üç gün sürdü.
1973 - Vietnam Savaşı: ABD, Kamboçya'yı bombalamayı durdurdu.
1974 - Türk birlikleri Kıbrıs'ta Magosa'ya girdi.
1975 - Bengaldeş'te askeri darbe: Şeyh Mucibur Rahman tüm aile fertleriyle birlikte öldürüldü. Devlet başkanlığına Muştak Ahmet getirildi.
1984 - PKK, Hakkari ve Şırnak illerinin Eruh ve Şemdinli ilçelerine saldırarak silahlı eylemlerine başladı.
1989 - Aziz Nesin, Mina Urgan, Rasih Nuri İleri, Mehmet Ali Aybar ve Emil Galip Sandalcı cezaevlerindeki açlık grevlerine destek amacıyla 48 saatlik açlık grevine başladı.
2000 - Türkiye, Birleşmiş Milletler Bireysel ve Siyasi Haklar Sözleşmesi ile Ekonomik, Sosyal ve Kültürel Haklar Sözleşmesi'ni imzaladı.
2007 - Peru'da Richter ölçeğine göre 8.0 büyüklüğünde deprem: 514 kişi öldü, 1,090 kişi yaralandı.
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Galatasaray
1
1
0
0
3
2
Malatyaspor
1
1
0
0
3
3
Kayserispor
1
1
0
0
3
4
Başakşehir
1
1
0
0
3
5
Kasımpaşa
1
1
0
0
3
6
Konyaspor
1
1
0
0
3
7
Beşiktaş
1
1
0
0
3
8
Fenerbahçe
1
1
0
0
3
9
Sivasspor
1
1
0
0
3
10
Erzurum BB
1
0
0
1
0
11
Çaykur Rizespor
1
0
0
1
0
12
Akhisar Bld.Spor
1
0
0
1
0
13
Bursaspor
1
0
0
1
0
14
Alanyaspor
1
0
0
1
0
15
Ankaragücü
1
0
0
1
0
16
Göztepe
1
0
0
1
0
17
Antalyaspor
1
0
0
1
0
18
Trabzonspor
1
0
0
1
0
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Süper Loto
09.08.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu132128474954
 
On Numara
13.08.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu03051415182326273137384850515556586567697576
 
Sayısal Loto
11.08.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu091516213233
 
Şans Topu
08.08.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu012229323312
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak03:28
  • Güneş05:23
  • Öğlen12:37
  • İkindi16:27
  • Akşam19:29
  • Yatsı21:08
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık