Perinçek'ten çok tartışma yaratacak açıklama

Ana Sayfa » Medya Kritik » Habercilik suç oldu

Habercilik suç oldu

SÖZCÜ hakkında 15 Temmuz 2016 günü internet sitesinde çıkan bir haber yüzünden 10 ay sonra soruşturma açan savcı, 131 gün sonra iddianamesini yazdı. 73 sayfalık iddianamede tek delile yer verilmedi. Manşetler suçmuş gibi gösterildi. Adalet yara aldı.

 
3 Ekim 2017 Salı 07:17 
Yorum YapYazdır
 
 
Habercilik suç oldu

İşte Sözcü'de yeralan haberin ayrıntıları:

SÖZCÜ'ye yönelik 19 Mayıs günü başlatılan algı operasyonunda soruşturma tamamlandı. İstanbul Cumhuriyet Savcısı Asım Ekren tarafından yürütülen soruşturmada iddianame hazırlandı. İddianamede SÖZCÜ imtiyaz sahibi Burak Akbay'a “Silahlı Terör Örgütü Yönetmek ve Propagandası yapmak” suçlaması yapıldı. İddianamede, İzmir muhabiri Gökmen Ulu, Mediha Olgun ve Mali İşler Müdürü Yonca Yücekaleli hakkında da “Silahlı Terör Örgütü içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte bilerek ve isteyerek yardım ettikleri” öne sürüldü. Burak Akbay'ın 16,5 yıldan 30 yıla kadar hapsi istenirken; soruşturmanın tek tutuklusu olan gazetenin İzmir muhabiri Gökmen Ulu ile 21 Eylül'de tahliye edilen İnternet Sorumlu Haber Müdürü Mediha Olgun ve Mali İşler Müdürü Yonca Yücekaleli'nin 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapisleri talep edildi.

ÇÜRÜTÜLEN HABER DELİL OLDU
İddianamede, 15 Temmuz darbe girişiminin yaşandığı gün, saat 16.00 sıralarında “Sözcü Erdoğan'ı buldu” haberiyle internet sitesinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Marmaris'te bulunduğu yerin ayrıntılı konumunun tam olarak haber yapıldığı, fotoğraflarının paylaşıldığı belirtilerek Cumhurbaşkanı'nın o ana kadar bulunduğu coğrafi yerin ayrıntılı mevkii ve konumunun kamuoyunca bilinmediği, bu haberle birlikte kamuoyunca öğrenildiği ifade edildi. Daha sonra FETÖ/PDY silahlı terör örgütü üyelerince Türkiye Cumhuriyeti devletine karşı silahlı isyan başlatıldığı, örgüt üyelerinin Cumhurbaşkanı'nın bulunduğu yere baskın yaptığına dikkat çekildi. Oysa, Ankara'da hazırlanan 4 FETÖ iddianamesi ve TBMM 15 Temmuz Raporu'nda darbecilerin günler öncesinden keşif yaptıkları ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yerini tespit ettikleri ortaya çıkmıştı.
BİLİRKİŞİ RAPORU İDDİANAMEDE
İddianamede, taraflı olduğunu açıklayan, FETÖ'cü Bank Asya müşterisi olduğu ortaya çıkan ve sosyal medyada Atatürk'e hakaret etmekten kaçınmayan Ömer Faruk Gerçek'in hazırladığı bilirkişi raporuna da kapsamlı olarak yer verildi. İddianamede MASAK tarafından hazırlanan ve Akbay'ın FETÖ ile ticari bir ilişkisinin olmadığına dair hazırlanan rapor da yer aldı. SÖZCÜ'ye yapılan operasyondan 3 gün önce hazırlanan MASAK raporunda şu ifadeler yer almıştı: “Sözcü Gazetesi imtiyaz sahibi Burak Akbay'ın hesap hareketlerinde belirtilen yüklü para yatırma – havale gönderme – bakiyenin, gazetecilik faaliyeti / Sözcü Gazetesi’ni çıkaran ticari şirket geliri kapsamında olup olmadığı hususunda belgeleri itibariyle aleyhe bir tespit yapılamadığı…”

YANDAŞ MEDYANIN DEDİKODULARI
İddianamede SÖZCÜ ile ilgili yandaş medyada çıkan algı haberlerine de itibar edildi. İddianamede aynen şu ifadeler yer aldı: “Sözcü Gazetesi sahibi ve bazı yönetici ve yazarlarının FETÖ/PDY örgütü ile ilişki içinde olduğuna dair diğer medya organlarında çeşitli gazeteciler tarafından da dile getirildiği…” İddianameye tanık beyanları da girdi. SÖZCÜ hakkındaki soruşturmada tanık olarak yer alan isimler de dikkat çekti. FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in sağ kolu olan Hüseyin Gülerce, yıllarca FETÖ'nün sözcülüğünü yapan Fehmi Koru, gazeteciler Cem Küçük, Fuat Uğur, Ersoy Dede tanık olarak yer aldı.

“ÖYLE OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM”
Cem Küçük'ün ifadesinde Saygı Öztürk'ün amcasının oğlu olmadığı halde bu yönde algı yapılarak FETÖ'cü Hamidullah Öztürk ile akrabalık bağı olduğu yalanı bir kez daha dillendirildi. Küçük, ifadesinde iddiasını somut delil göstermek yerine “Öyle olduğunu düşünüyorum” diyerek devam ettirdi. Küçük, ifadesinde; Hamidullah Öztürk ile Saygı Öztürk arasında akrabalık bağı olduğu iddiasını şöyle sürdürdü: “Öz amcası değil ise de aynı köylü ve akrabası olduğunu düşünüyorum. Yani soy isimlerinin aynı olması akrabalık bağından olabilir.”

FETÖ'CÜ KORU'NUN YALANI
Star yazarı Ersoy Dede de ifadesinde bir dergide yazdığı yazıyı tekrarlayarak Fehmi Koru'nun Burak Akbay ile ilgili ifadelerini sorguladığını belirtti. Dede'nin ifadesinde “Fehmi Koru'nun, Taha Kıvanç Mahlas ismi ile Yeni Şafak Gazetesi'nde yazmış olduğu 2010 yılındaki yazısında Sözcü Gazetesi'nin sahibi olan Akbay'ın cemaat evlerinde yetiştiğini belirttiğini, yazısında bu yazıyı referans aldığını, mesleğinin gazetecilik olduğunu, gazeteciliğin en önemli özelliklerden birinin şüpheci ve sorgulayıcı olunması gerektiğini, tecrübeleri, duydukları ve yaşananlardan Sözcü Gazetesi'nin yayın politikasının FETÖ'ye hizmet eder nitelikte olduğunu söylediği” belirtildi.

SAVCI KENDİSİYLE ÇELİŞMİŞ
İddianamede dikkat çekici bir ayrıntı da SÖZCÜ'nün patronu Burak Akbay'la ilgili. Savcı, “Burak Akbay'ın FETÖ/PDY'nin amaçları, bilgi ve talimatları doğrultusunda Sözcü Gazetesi'ni faaliyete geçirdiğini, örgütün özelliği gereği farklı görünüm ve kamuoyuna bu şekilde imaj vermek için gerçekte örgüte karşı olduğu bilinen, çalışan yazarların bir kısmını uygulamadaki imkan ve usuller çerçevesinde gazeteye aldığını” anlattı. Gazetenin faaliyetleri itibarıyla gündelik konularda daha çok FETÖ'nün de eleştirildiği, hatta zaman zaman gazete – yönetimi – çalışanları ile FETÖ ile ilgisi olduğu anlaşılanlar arasında basın kanunu, tazminat hukuku kapsamında karşılıklı başvuruların yapıldığı belirtildi. Sayfa 70'te gazeteyi FETÖ'nün kurdurduğu iddia edilirken, 71'inci sayfada “Kuruluş aşaması dışında ilerleyen aşamalarda örgüt ile Akbay’ın aynı amaçta birleşmiş olmaları da mümkün…” denildi. Yani savcılık gazeteyi kimin kurduğu konusunda ‘kararsız' kalmış. Oysa duayen gazeteci Ertuğrul Akbay ve SÖZCÜ yazarı Rahmi Turan tanık ifadelerinde SÖZCÜ'nün nasıl kurulduğunu anlattı ve bu da iddianamede yer aldı.
aklama

aklama

FETÖ ÇATI İDDİANAMESİ'NDE SÖZCÜ'YLE İLGİLİ DELİL YOK!

SÖZCÜ'ye yönelik soruşturmayı yöneten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, 17 Mayıs 2017'de, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan “FETÖ Çatı İddianamesi”ndeki medya yapılanmasıyla ilgili bir bilgi istedi. Savcılık, SÖZCÜ'nün örgüt tarafından kurulup kurulmadığını ve bu konuda delillerinin olup olmadığını sordu. Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nden 25 Mayıs'ta verilen yanıtta şöyle denildi: “Çatı İddianamesi'nin bazı kısımlarında SÖZCÜ Gazetesi'nin adı geçmekte, bu gazeteyle ilgili herhangi bir delil olmayıp, incelemeniz için iddianame yazımız ekinde gönderilmiştir.”


BASIN TARİHİNE KARA LEKE

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Asım Ekren'in hazırladığı 73 sayfalık iddianamede, SÖZCÜ Gazetesi'nin manşetleri suç sayıldı. Gazetenin sadece haber amacıyla attığı manşetlerin delil olması basın tarihine kara leke olarak geçti. SÖZCÜ, FETÖ'nün Ergenekon, Balyoz, Şike, OdaTv ve benzeri kumpaslarında bugün bize çamur atanlar gibi davranmamış tam tersine örgütü çökerten manşetler atmıştı. Yandaş medya FETÖ ile kol kola iken SÖZCÜ Gazetesi ve yazarları FETÖ'nün açtığı yüzlerce davayla uğraşmak zorunda kalmıştı.


01kupur-1-3

SÖZCÜ, 17-25 Aralık operasyonlarında da diğer gazetelerde çıkan haberlerden farklı konular işlememiş, FETÖ operasyonu olduğu sonradan çıkan gelişmeleri haberleştirmişti. Yine SÖZCÜ, FETÖ'yle ilgili yüzlerce manşete ve habere imza atmış haberlere yer vermişti.


SÖZCÜ'ye, 17-25 Aralık 2013 operasyonlarını neden haberleştirdiği konusunda suçlama getiren savcılık o günlerde medyanın önemli gazetelerinde ve televizyonlarında atılan başlıkları unuttu. O günlerde basın kuruluşları işte bu manşetlerle çıkmış ve operasyonları haberleştirmişti.
SÖZCÜ'ye, 17-25 Aralık 2013 operasyonlarını neden haberleştirdiği konusunda suçlama getiren savcılık o günlerde medyanın önemli gazetelerinde ve televizyonlarında atılan başlıkları unuttu. O günlerde basın kuruluşları işte bu manşetlerle çıkmış ve operasyonları haberleştirmişti.


ALGI OPERASYONU 19 MAYIS GÜNÜ BAŞLATILMIŞTI SÖZCÜ'ye, 17-25 Aralık 2013 operasyonlarını neden haberleştirdiği konusunda suçlama getiren savcılık o günlerde medyanın önemli gazetelerinde ve televizyonlarında atılan başlıkları unuttu. O günlerde basın kuruluşları işte bu manşetlerle çıkmış ve operasyonları haberleştirmişti.

SÖZCÜ'ye yönelik algı operasyonu 19 Mayıs günü yani Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nda başlatılmıştı. Arkadaşlarımız Gökmen Ulu, Mediha Olgun ve Yonca Yücekaleli gözaltına alınmış, Ulu ve Olgun 26 Mayıs'ta tutuklanmıştı.


ARKADAŞIMIZ GÖKMEN 131 GÜNDÜR TUTUKLU

Mediha Olgun ve Gökmen Ulu, SÖZCÜ'yü yok etmek amacıyla başlatılan algı operasyonu sonrası tutuklandı. Mediha Olgun için 22 Eylül akşamı nöbetçi İstanbul 5. Sulh Ceza Hakimliği tarafından adli kontrol şartıyla tahliye kararı çıktı. Şimdi tüm Türkiye 131 gündür Silivri Cezaevi'nde tutuklu bulunan arkadaşımız Gökmen'in serbest kalacağı günü hasretle ve umutla bekliyor.

 
3 Ekim 2017 Salı 07:17 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Türker Ertürk
 
Nihat Genç
 
Havva GÜNAYDIN LAKUTOĞLU
 
Mehmet Polat
 
Mustafa Önsel
 
Attila Aşut
 
Arslan Bulut
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Ahmet Özer
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Kazım DEMİR
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1827 - Navarin Baskını. İngiliz, Fransız, Rus birleşik filosu, Yunanistan açıklarında Navarin'de Osmanlı donanmasını tahrip etti.
1905 - Galatasaray Spor Kulübü kuruldu.
1921 - Fransızlar'ın Anadolu'dan çekilmesi. TBMM ile Fransa hükümeti arasında Ankara Anlaşması imzalandı. Fransa adına Franklin Bouillon'un sürdürdüğü görüşmeler sonrasında, Fransa işgal ettiği Anadolu topraklarından çekildi.
1927 - Mustafa Kemal Atatürk'ün Kurtuluş Savaşı'nı anlattığı 15 20 Ekim 1927 tarihlerinde Cumhuriyet Halk Partisi 2. Kongresinde otuz altı buçuk saat süren tarihi konuşması
1935 - Milliyetçi hükümete karşı Mao Zedung'un başlattığı ve bir yıl süren 6.000 millik Uzun Yürüyüş sona erdi. Mao önderliğindeki Birinci Öncü Ordu Yenan'a girdi.
1940 - Nüfus sayımı. Türkiye'nin nüfusu: 17.820.950.
1941 - II. Dünya Savaşı: Alman işgalindeki Sırbistan'da binlerce sivil öldürüldü: Kragujevac katliamı.
1942 - Ekmek karneleri dağıtılmaya başladı.
1944 - Sovyet Kızıl Ordu Belgrad'a girdi. Aynı gün Gestapo, Alman anti-faşist ve sosyal demokrat Julius Leber'i kurşuna dizdi.
1945 - Mısır, Suriye, Irak ve Lübnan, Filistin topraklarında devlet kurmak isteyen yahudilere karşı Arap Cemiyeti'ni kurdu.
1949 - Minik Vali olarak tanınan Ordinaryüs Prof. Dr. Fahrettin Kerim Gökay, İstanbul Valiliği ve Belediye Başkanlığı görevine başladı.
1954 - Britanya'da 51 bin liman işçisi greve gitti. Britanya'nın deniz ticareti yarı yarıya durdu.
1954 - Dünya Bankası genel sekreteri Türkiye'ye geldi. Genel sekreter "Türkiye ekonomik geleceği çok parlak bir ülkedir" dedi.
1959 - III. Akdeniz Oyunları Beyrut'ta düzenlendi. Türk grekoromen milli takımı şampiyon oldu. Türkiye 4 altın, 2 gümüş, 1 bronz madalya aldı.
1968 - Meksiko Olimpiyatları'nda serbest güreşte 78 kiloda Mahmut Atalay ve 97 kiloda Ahmet Ayık altın madalya kazandılar.
1968 - ABD'nin öldürülen başkanlarından John F. Kennedy'nin eşi Jacqueline Kennedy Yunanlı armatör Aristotle Onassis ile evlendi.
1978 - İTÜ Elektrik Fakültesi dekanı Ord.Prof. Bedri Karafakioğlu İstanbul'da uğradığı silahlı saldırı sonucunda yaşamını yitirdi.
1980 - Yunanistan, NATO askeri kanadına yeniden girdi.
1982 - Bir gün önce anayasa metnini açıklayan MGK, devlet başkanı Kenan Evren'in anayasayla ilgili konuşmalarını eleştirmeyi yasakladı.
1984 - Bilkent Üniversitesi kuruldu.
1985 - 12. Nüfus sayımı. Türkiye'nin nüfusu: 50.664.458. İstanbul'un nüfusu: 5.475.982
1992 - Bingöl'ün Solhan ilçesi Hazarşah köyü yakınlarında, bir otobüsü durduran PKK militanları 19 yolcuyu kurşuna dizerek öldürdü, 6 kişiyi yaraladı.
2002 - Sırbistan ile birlikte Yugoslavya'yı oluşturan Karadağ'da yapılan genel seçimlerde, devlet başkanı Milo Cukanoviç'in bağımsızlık yanlısı partisi meclis çoğunluğunu elde etti.
2008 - Ergenekon davası'nın ilk duruşması Silivri Cezaevi içindeki Adliye'de görülmeye başlandı.
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak04:50
  • Güneş06:30
  • Öğlen12:17
  • İkindi15:17
  • Akşam17:42
  • Yatsı19:11
 
Süper Loto
19.10.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu031217284748
 
On Numara
16.10.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu01061213141619273537384049515255646568697580
 
Sayısal Loto
14.10.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu040612333445
 
Şans Topu
18.10.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu010215162512
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık