Asgari ücretlinin umudu AKP-MHP Bloku'na takıldı

Ana Sayfa » Güncel » FETÖ, Erdoğan’ın etrafını tekrar yavaş yavaş sarıyor

FETÖ, Erdoğan’ın etrafını tekrar yavaş yavaş sarıyor

Çağdaş Eğitim Vakfı, 1998’de FET֒nün iç yüzünü anlatan ‘Hocanın Okulları’ adlı kitabı yayınladı. O günden sonra FETÖ, ÇEV Başkanı Yaşer’in peşini bırakmadı... Tedavi için ABD’ye giden Yaşer, 9 yıldır Türkiye’den uzakta, olanı biteni izliyor. Yaşer’e göre örgüt ‘Tayyipçi’ gibi davranarak yine Cumhurbaşkanı’nın en yakın çevresine yerleşiyor.

 
23 Ekim 2018 Salı 08:13 
Yorum YapYazdır
 
 
FETÖ, Erdoğan’ın etrafını tekrar yavaş yavaş sarıyor

Her şey 1998'de iki eski cemaat mensubu gencin, Çağdaş Eğitim Vakfı'na (ÇEV) gelerek yaşadıklarını anlatmasıyla başladı. İsmail Özdemir ve Serhat Özkan'ın verdiği bilgiler ışığında vakıf, ‘Hocanın Okulları' isimli kitabı hazırladı. ÇEV Başkanı Gülseven Yaşer'in hayatı da böylece alt üst oldu. Haklarında 11 dava açıldı, yetmedi FETÖ medyası tarafından sürekli hedef gösterildi, evi kurşunlandı. Tüm bu yaşadıklarından sonra kanser teşhisi konulup tedavi için ABD'ye gittiğinde ise evine ve ofisine 3 gün 3 gece süren bir baskın yapıldı. Yaşer'le İstanbul'da konuştum. Her cümlesi çok çarpıcı ama en çok şu: FETÖ ile mücadele eden kişi FETÖ'nün mağdur ettiklerini yanına alır, karşısına değil…

– Türkiye son 3 yıldır en çok FETÖ ile mücadele ediyor…

Örgütü yakından tanıyan biri olarak ben öyle görmüyorum Özlemciğim. Belki Sayın Cumhurbaşkanı'nın bir mücadelesi olabilir ama tek başına!

– Ne demek o?

Tayyip Bey'in etrafını yavaş yavaş tekrar sarıyorlar. Tamamen dönmüş görünerek, yani “Tayyipçi” olmuş görünerek yine en yakın çevresine yerleşiyorlar. Bir gün o etrafındakiler yiyecek Cumhurbaşkanı'nı…  Kabinedeki cemaatten isimler, büyükelçi olarak atananlar, kefaletle serbest kalanlar, yargı kararıyla takipsizlik verilenler… Cemaat mensupları şu anda suskun bir devreye girdiler. Tayyip Bey'e yaranmak için kim bilir neler yapıyorlar! Bir gün bunların hepsi başını yakacak onun.

Çünkü ben çok iyi biliyorum bu örgütü, yıllarca dinledim, bana da musallat oldular, tüm yaşamım bunlarla mücadele içinde geçti. Şimdi bakıyorum daha evvel tanıdığım tüm isimler mahkemede serbest kaldı. Çoğunu biliyorum ben bu kişilerin, o zaman ÇEV'de FETÖ karşıtı kitaplar yazarken eski mürit çocuklar anlatıyordu hep bunları. Fetullah'ın işadamlarından çok büyük destek aldığını, asıl onlardan gelen paraların bu hareketi büyüttüğünü; hep dinledik bunları…

– Belki de sulh yapılıyor…

Bilemem. Tayyip Bey şu anda farkında değil ama bu örgüt yeniden şekilleniyor, hem de en yakınında. Bu insanlar öyle bir
inanmışlar ki Gülen'e hayatta ondan kopamazlar.

– Tayyip Bey dünyaya anlatamıyor bunların bir terör örgütü olduğunu…

Çünkü ABD yönetimi inanmıyor Tayyip Bey'e. En büyük hatası ne oldu biliyor musun, eğer gerçekten mücadele etseydi FETÖ zulmüne uğramış bizim gibi insanları yanına alırdı. Ama o böyle yapmadı… Tam tersine bizi karşısında tutuyor hâlâ.

– Şöyle düşünmüştür: “Bana ne faydaları olacak?”

Bir kere bizde çok büyük bilgi-belge var. Bu kitapları hazırlarken bizzat eski müritlerin getirdiği yazılı kayıtlar ve birinci ağızdan anlatımları var. Bunları bile istemediler bizden. Mesela, Turhan Çömez, onun tanıklığı, onun bildikleri işine yaramaz mıydı Tayyip Bey'in? Bizzat Çömez anlatsaydı dünyaya bu terör örgütünün kendisine neler yaptığını… Bu dosyalarla hem kendini dünyaya çok daha güçlü anlatabilir, hem de örgütün üzerine gidebilirdi. Şimdi sadece sanki tek başına Tayyip Bey var. Ve ne yazık ki dünyadaki güven kredisi düşük, ona inanmıyorlar, ikna olmuyorlar. Eğer bizler gibi FETÖ'nün mağdur ettikleri bu örgütün ne olduğunu dünyaya anlatsaydık Türkiye'nin inandırıcılığı bambaşka olurdu.

– Çömez'in evine baskın yapılmış yurtdışına gittiğinde…

Benim evime de aynı şekilde girdiler, ben kanser tedavisi için yurtdışındayken. Talimatı veren polis Bayram Özbek, şu anda cezaevinde. O baskını yapan polisler kimdi? Onların kimliklerini bulsak, eminim hepsi de FETÖ'cüydü. O baskın sırasında evdeki kasamızdan kaybolan mücevherler var mesela…

– Peki bu mağduriyetiniz ile ilgili dava açtınız mı?

Açtık, tazminatı reddettiler.

– Şimdi yeniden dava açsanız… 15 Temmuz'da çok şeyler değişti çünkü…

Avukatım şu anda hukukta bir kilitlenme olduğunu anlatıyor, “Açmayalım” diyor.

– Sayın Cumhurbaşkanı sizi arasa, “Gelin, mücadelemize katılın” dese nasıl yanıt verirsiniz?

Bunu düşünmem lazım… Kolay değil yanıtı.

– ABD ile ilişkilerimiz sıkıntılıydı bir ara, düzeldi mi sizce?

Tayyip Bey'i harcamaya çok kararlıydı Trump. Şimdi düzeldi.

– Papaz Brunson serbest kaldı, Gülen'i verirler mi?

Fetullah'ı asla vermezler. CIA hâlâ kullanıyor, hem onu hem örgütünü. FBI ile CIA bu konuda karşı karşıya gelecek neredeyse.

FETÖ'NÜN ÇEV KUMPASINIn kitabını yazıyor İstanbul'da Özlem Gürses'e konuşan Gülseven Yaşer, ÇEV döneminde FETÖ'nün kurduğu kumpası belgeleri ve hatıralarıyla yazmaya başladığını anlattı.  

FETÖ'NÜN ÇEV KUMPASININ KİTABINI YAZIYOR
İstanbul'da Özlem Gürses'e konuşan Gülseven Yaşer, ÇEV döneminde FETÖ'nün kurduğu kumpası belgeleri ve hatıralarıyla yazmaya başladığını anlattı.

AVUÇLARIMIZIN ARASINDAN GİDİYOR ÜLKE, KAYBEDİYORUZ

– Sanırım birkaç ay Türkiye'de olacaksınız.

Çocuklarımla, torunlarımla zaman geçirmeye geldim. Ama hep aklımda yine Türkiye! Çağdaş Eğitim Vakfı'na gidiyorum, laik ve bilimsel eğitim için çalışmalar yapan arkadaşlarımla bir araya geliyorum. Hiç değilse eğitim odaklı büyük ve güçlü bir sivil toplum örgütü yaratabilir miyiz diye bakıyorum. Laik ve Bilimsel Eğitim Platformu (LABEP) ile bir araya geldim.

– Ne konuştunuz?

O platformda Eğitim Sen var, ÇYDD var, İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği var. Türkiye'de eğitim geri dönülemez noktalarda. Hem bir uluslararası sempozyumla, hem de kapsamlı bir rapor hazırlayarak şimdiki Sayın Bakan'ın karşısına çıkmalıyız. Tüm Türkiye'ye bu konuyu anlatmalıyız.

– Rapor derken?

Sadece 2018 yılında okullardaki laiklik karşıtı, Cumhuriyet düşmanı uygulamaları hazırlasak yeter. Pek çok okulda, hatta okul öncesi kurumda eğitim yine çağ dışı yapıların elinde. Ben methini ABD'de bile duydum Sayın Milli Eğitim Bakan'ının, dilerim bizi kabul eder ve dikkatle dinler.

– Uzun aralıklarla gelebiliyorsunuz Türkiye'ye… Dışarıdan ve içeriden nasıl görünüyor memleket?

Bana sorarsanız, hele ABD'den bakınca, biz Türkiye'yi kaybediyoruz, avuçlarımızın arasından gidiyor ülke. Türkiye'nin nereden nereye geldiğini topluma anlatmamız lazım. Tüm bunlar yaşanırken hiç sesimiz çıkmadı, sessiz kaldıkça da bastırıldık. Her şeye ‘peki' dedik, hele ki iş dünyası, onların da sorumluluğu var bugünlerde. Babam rahmetli Kurtuluş Savaşı Gazisiydi, Hamdi Güven -‘beyba'mız yani, öyle denilirdi –   “Gericilikle dalga geçilmez, şakası bile yapılmaz, çok ciddi konudur” derdi. Bugün şaka gerçek oldu, şeriat böyle gelir işte.

– Peki sokaklarda bunun yansımalarını görüyor musunuz?

Hem de hiç görmüyorum! Suskun kalıp bize dokunmasın diye düşünüyor sanırım insanlar… Dışarıdan bakınca Türkiye'de rejim değişti diye görünüyor, ama buraya geldim ben çok şaşırdım. Hayat aynen devam ediyor, hiçbir şey değişmemiş gibi…

– Türkiye'yi terk ediyor insanlar…

Haklısın, o kadar çok kişi geldi ki ABD'ye son dönemde. Tanıdığımız bir Mali Müşavir var, bu tür oturma çalışma izinlerinin alınması konusunda hizmet veren. O anlattı, öyle isimler maddi varlıklarını yurtdışına çıkartmak için başvurmuş ki! Adamcağız da şaşmış kalmış. O parayı ödeyerek vatandaşlık almaya çalışıyorlar…

Özlem Gürsel/Sözcü

 
23 Ekim 2018 Salı 08:13 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Türker Ertürk
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Mustafa Önsel
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Kazım DEMİR
 
Mehmet Polat
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Nihat Genç
 
Havva GÜNAYDIN LAKUTOĞLU
 
Attila Aşut
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Arslan Bulut
 
Muhammet İKİNCİ
 
Ahmet Özer
 
Abdulkadir TİRYAKİOĞLU
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Mehmet Erdal Çağdaş
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1783 - Paris'te, Jean-François Pilâtre de Rozier ve Marquis d'Arlandes sıcak hava balonuyla ilk uçuşu gerçekleştirdiler.
1789 - Kuzey Karolina, ABD'nin 12. eyaleti oldu.
1791 - Albay Napoléon Bonaparte generalliğe terfi ettirildi.
1877 - Edison, fonografı (ses kayıt cihazı) icat ettiğini duyurdu.
1905 - Albert Einstein'ın, enerji ile kütle arasındaki ilişkiyi meşhur E=mc2 denklemi ile ifade ettiği "Cismin ataleti içerdiği enerji miktarına bağlı mıdır?" adlı makalesi "Annalen der Physik" dergisinde yayımlandı.
1919 - Mardin şehrinin kurtuluşu.
1927 - Samsun-Amasya Demiryolu hattı işletmeye açıldı.
1938 - Atatürk'ün naaşı, törenle Etnografya Müzesi'ndeki geçici istirahatgâhına getirildi.
1940 - Tüm Türkiye'de hava saldırılarına karşı karartma uygulamasına başlandı.
1941 - Yüksek öğretimde Türk İnkılap Tarihi dersi zorunlu tutuldu.
1952 - ABD, ilk hidrojen bombasını pasifik'te patlattı.
1955 - Türkiye, İran, Irak, Pakistan ve İngiltere'nin katılımıyla Bağdat Paktı kuruldu.
1961 - Kemal Kurdaş ODTÜ Rektörü oldu.
1972 - Ankara Radyosu, yurdun her yerine yayın yapmaya başladı.
1980 - Las Vegas-Nevada'da bir otelde çıkan yangında 87 kişi öldü, 650'den fazla yaralı var.
1980 - ABD'de tahminen 83 milyon TV izleyicisi, Dallas dizisinde, JR'ı kimin vurduğunu öğrenmek amacıyla televizyonlarının karşısına geçti.
1985 - ABD başkanı Ronald Reagan ve Sovyetler Birliği lideri Mihail Gorbaçov Cenevre'de buluştu. Zirveden, stratejik nükleer silahların yüzde 50 azaltılması kararı çıktı.
1990 - Kadınların karşı çıktığı, fahişelere tecavüzde ceza indirimi öngören Türk Ceza Kanunu 438. maddesi kaldırıldı.
1994 - RTÜK, televizyon kanallarında 900'lü telefon hatlarının reklamlarını yasakladı.
1996 - Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Konferansı (AGİK) antlaşması Paris'te imzalandı.
2002 - Prag'taki NATO zirvesi'nde Litvanya, Letonya, Estonya, Bulgaristan, Romanya, Slovakya ve Slovenya'ya, ittifaka katılmaları çağrısı yapıldı.
2002 - Dünya güzellik yarışmasının yapılacağı Nijerya`da bir gazetede Muhammed hakkında yayınlanan yazı yüzünden çıkan çatışmalarda 100 kadar kişi öldü, 500 civarında kişi de yaralandı.
2005 - Türkiye'nin, Oscar ödüllerinin En İyi Yabancı Film dalındaki temsilcisi Gönül Yarası, New York'ta düzenlenen Uluslararası Queens Film Festivali'nde En İyi Film ödülünü aldı.
2009 - Çin'in Heilongjiang eyaletinin Hegang şehrindeki bir maden ocağında meydana gelen patlamada 104 kişi öldü.
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Başakşehir
12
8
3
1
27
2
Galatasaray
12
7
2
3
23
3
Kasımpaşa
12
7
1
4
22
4
Malatyaspor
12
6
3
3
21
5
Antalyaspor
12
6
2
4
20
6
Ankaragücü
12
6
1
5
19
7
Beşiktaş
12
5
3
4
18
8
Göztepe
12
6
0
6
18
9
Konyaspor
12
4
5
3
17
10
Trabzonspor
12
4
4
4
16
11
Sivasspor
12
3
5
4
14
12
Bursaspor
12
2
7
3
13
13
Fenerbahçe
12
3
4
5
13
14
Akhisar Bld.Spor
12
3
3
6
12
15
Kayserispor
12
3
3
6
12
16
Alanyaspor
12
4
0
8
12
17
Erzurum BB
12
2
5
5
11
18
Çaykur Rizespor
12
1
5
6
8
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Süper Loto
15.11.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu313437394850
 
On Numara
19.11.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu04081214161719233132353637384142515457636473
 
Sayısal Loto
17.11.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu063034364146
 
Şans Topu
14.11.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu131423262714
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak05:22
  • Güneş07:08
  • Öğlen12:18
  • İkindi14:50
  • Akşam17:07
  • Yatsı18:40
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık