TSK'dan yeni açıklama... Kara harekatı başladı

Ana Sayfa » Güncel » Ergenekon Davası'nı neler bekliyor? Çok önemli bir ropörtaj..

Ergenekon Davası'nı neler bekliyor? Çok önemli bir ropörtaj..

Ergenekon davasında savcıların mütalaasını vermesiyle beraber davanın şekli değişiyor ve Silivri'yi hareketli günler bekliyor. Ergenekon, Balyoz, Oda TV ve Poyrazköy davalarının avukatlarından Hüseyin Ersöz; mütalaa ve davaların perde arkası hakkında Cumhuriyet Haber Portalı'ndan Fırat Aşık ile yaptığı röportajda çarpıcı açıklamalarda bulundu.

 
22 Mart 2013 Cuma 07:27 
Yorum YapYazdır
 
 
Ergenekon Davası'nı neler bekliyor? Çok önemli bir ropörtaj..

Ergenekon davasına ilişkin, savcıların verdikleri mütalaayı ve ‘Darbe Komisyonu’nun raporunun gerekçe olarak sunulmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Mütalaa ne kamuoyunu ne de bizleri tatmin edebilecek içerikte değil. Özellikle mütalaanın içerisindeki değerlendirmelerin iddianamede daha önce yazan hususlarla bire bir paralellik taşıdığını görüyoruz. Biz delillerin tam anlamıyla tartışılmasını ve iddiaların somutlaştırılmasını beklerdik. Ancak ne yazık ki bu delillerin ortaya konulmadığını Ergenekon terör örgütünün varlığı konusunda somut elle tutulur gözle görülür ve Yargıtay’ın da belirlemiş olduğu kriterler çerçevesinde bir değerlendirme yapılarak bir mütalaa oluşturulduğuna şahit olamadık. Mütalaanın eleştirilecek çok fazla yanı var. Başta sanıkların örgütsel konumları sanıklara yüklenen suçlar noktasındaki somut delilerin ortaya konulmamış olması eleştirilerin başında geliyor. Diğer bir husus ise TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu raporlarının iddianamede çok fazla önem atfedilmesinden kaynaklanıyor. Ergenekon terör örgütünün varlığı noktasında siyasal iktidarın temsilcilerinin tarafından hazırlanmış olan bir rapora itibar edilmesinin, tarafsız ve bağımsız yürütüldüğü iddiasında olunan yargılama sürecinde, hukuk mantığıyla çelişen bir durum olduğunu da belirtmek gerekiyor.

“Mahkeme sadece bir şekil unsuru olarak görüyor bizi”

 


Bundan sonraki süreçte Silivri'yi neler bekliyor?

Bu mütalaayla savunmanın tamamen bu yargılama sürecinde dışlandığını şu ana kadar söylemiş olduğumuz lehe hususların hepsinin görmezden gelindiğini bir kez daha görmüş olduk. Biz savunma makamı olarak bu yargılamada kendimizi esasa etkili unsur olarak göremiyoruz. Bu şekilde değerlendiremiyoruz. Sanki sadece oranın bir mahkeme olmasını sağladığımız, duruşma salonunda bir mahkeme görüntüsü vermek için tutuluyormuşuz gibi bir görüntü var. Sadece bir şekil unsuru olarak görüyorlar bizi. Bunu tabi avukatlar olarak kabul etmemiz mümkün değil. Zaten çoğu zaman feryat ettiğimiz, mahkemenin uygulamalarına direndiğimiz husus da buydu. İtirazlarımız da bundan kaynaklanıyordu. Ancak bunlar yargılama safhasında göz önüne alınmadı. Bundan sonraki süreçte tabii ki esasa ilişkin mütalaaya karşı savunma yapılması gündeme gelecek. Ancak böylesine ciddi hak ihlallerin olduğu, savunma hakkının kısıtlandığı, dinlenmesi gereken tanıkların dinlenmediği, lehe olan delillerin toplanmadığı bir yargılama sürecinin adil yargılanma ilkesi çerçevesinde gerçekleştiğini söylemek mümkün değil. Bu durum bundan sonraki süreçte de sıklıkla gündeme gelecek bir konu.

"MAHKEME AVUKATLARI ŞEKİL UNSURU OLARAK GÖRÜYOR" VİDEOSU İÇİN TIKLAYINIZ


Silivri'de neler yaşanıyor? Bu davalara olan ilgiyi, Silivri ortamını biraz anlatır mısınız?

2008 yılından beri duruşmalar devam ediyor. Başlangıçta Silivri'ye çok yoğun bir şekilde sanıkları destekleyen insanlar geliyordu. Bir süre sonra duruşmaları izleyenlerin azalmaya başladığını gördük. Ancak esasa ilişkin mütalaanın gündeme gelmesiyle beraber davaya olan ilgi yine arttı. Burada göz önüne alınması gereken şehrin 100 km uzağında bir yargılamanın yapılıyor olması. Şehrin 100 km dışında bir yargılama yapıyorsanız ve insanlar buraya çok zor şartlar altında geliyorlarsa doğal olarak bu davalara ilginin de yavaş yavaş kaybedilmesi normal. Son dönemde ilginin artmasında ise başlangıçta bu davalar hakkındaki algının kamuoyu nezdinde değişmeye başlamasına ve bu davada insanların, sanıkların mağdur edilmeye başlandığı konusunda bir kanının da artık yerleşmesine bağlıyorum.


CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce’nin, İlker Başbuğ ziyaretlerinde yaşananlar ile terör örgütü lideri Öcalan’ın ziyaretlerinde yaşananların çok farklı olduğuna dair açıklamaları var. Silivri'deki cezaevi askerinin ve memurlarının tutumları hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Son bir sene içerisinde cezaevinde ve duruşma salonunda görevli olan askerler açısından çok ciddi bir tavır değişikliği olduğunu söylemek mümkün. Daha önceki uygulamalarda gerek avukatlara yönelik gerekse sanıklara yönelik yaklaşım açısından herhangi bir sorun yokken son bir sene içerisinde ciddi anlamda bir tavır değişikliğinin gerçekleştiğini, sanıklara ve avukatlara yönelik olarak, aynı zamanda oraya gelen ziyaretçilere yönelik olarak da çok ciddi anlamda bir önyargıyla yaklaşıldığını görebiliyoruz. Bu tavır değişikliğinin tam olarak nedenini anlayabilmek mümkün değil. Ancak görevli askerler değiştikten sonra bu olumsuz tavrı takındıklarını söylemek mümkün. Bunun yanında Mahkeme Heyetinin yönlendirmesi ile avukatlara uygulanan şiddetde tavır değişikliği konusunda bize bazı ipuçları veriyor.


“Masumiyet karineleri ihlal ediliyor”

Bu dava sürecinde intihar edenler oldu. İntihar eden kişilerin aileleri neler yaşıyorlar, bilginiz var mı?

Bu davada intihar edenler oldu evet, bu dava sürecinde cezaevinde hayatını kaybeden insanlar oldu. Bu davalar kapsamında masumiyet karinesinin ihlal edildiğine şahit olduk. İntiharların büyük bir kısmının sebebi bu. İnsanların mağdur edildiğine şahit olduk. Sanıklarla beraber sayıları binlere varan aileler mağdur ediliyor. Kişilere terör örgütü üyeliği ya da yöneticiliği sıfatını yapıştırıyorsanız, o kişiyle beraber sanık yakınlarının bundan etkilenmesi gayet normal. Onlar da tabi ki bunun sıkıntısını yaşamaya devam ediyorlar.

Bu sıkıntı sadece maddi sıkıntılardan ibaret de değil, toplumsal baskıyla da karşı karşıyalar. Henüz daha suçları bile kesinleşmeden bu insanlar intihara sürüklendiler. Bu durum sanık yakınlarında çok ciddi anlamda infial uyandırdı. Sisteme karşı, düzene karşı bu yargılama sürecinde yaşanan hukuka aykırılıklara karşı da büyük öfke duyuyorlar. Bizler yargılama süreci içerisinde mahkemede devam eden süreçte haklı taleplerimizi mahkeme heyetine iletiyoruz ve mahkeme heyetinin bu konularla ilgili olarak bir değerlendirme yapmasını ve bir karar vermesini bekliyoruz. Avukat sadece müvekkilini duruşma salonunda savunmaz. Bütün ortamlarda müvekkiliyle ilgili değerlendirmelerde bulunur. Eğer mahkeme salonlarında adil bir yargılamanın oluşmadığını düşünüyorsanız bu durumda konuyu kamuoyunun gündemine taşımak, kamuoyunu bilgilendirmek de önemli bir görevdir. Bizler müvekkillerimizin masumiyeti noktasında deliller toplanmasını isterken bu yapılmıyor ve taleplerimiz kabul edilmiyor. Durum böyleyken bu bilgilerin kamuoyuna mal olması bizim için önemli bir hal alıyor.


4. Yargı paketi sizce bu davalarda bir rahatlama yaratır mı? Bu paket mağdurlar açısından bir ümit teşkil ediyor mu?

Tutukluluk sürelerinin kısaltılması ve ortadan kaldırılması için çok ciddi anlamda reformlar yapıldı. Yapılan yasal düzenlemelerin bu noktada yeterli olmayacağını düşünüyorum. Siz ne kadar yasal düzenleme yaparsanız yapın uygulayıcılar yasa koyucunun amacına aykırı bir yorumu da benimseyebilirler. Ben bu konuda asıl düğümün tamamiyle hâkimlerin ve savcıların yaklaşımında olduğunu düşünüyorum. Hâkimler ve savcılar daha özgürlükçü bir bakış açısına sahip olmazlar ise böyle bir durumda yargı paketlerinin bir önemi olacağına inanmıyorum. 4.yargı paketine baktığım zaman da zaten içerik itibariyle yargılanmakta olan sanıklar açısından herhangi bir olumlu düzenleme getirmediğini görüyorum.

 


“Savcılığın 2 ay önce serbest bırakılmış olan sanıkların tekrar yakalanmasını talep etmesi ciddi anlamda bir hukuk ihlali”

Yakalama taleplerinin mahkeme tarafından ret edilmesi ne anlama geliyor?

Savcıların istemiş olduğu yakalama kararlarını da eleştirmek gerekiyor. Dosyanın içerisine bu kişiler ile ilgili olarak aleyhe yeni bir delil girmemişken savcılığın daha 2 ay önce serbest bırakılmış olan sanıkların tekrar yakalanmasını talep etmesi tabi ki ciddi anlamda bir hukuk ihlali. Fakat Türkiye pratiğinde ne yakalama ne de tutuklama tedbirleri açısından gerekli özen ve dikkatin gösterilmediğini, bu hususlarda çok keyfi yorumlarla kişiler hakkında özgürlük kısıtlayıcı kararlar verilebiliyor. Zaten arka arkaya çıkartılmak istenen yargı paketleri de aslında bu keyfiyetin önlenmesi amacıyla çıkartılmış olan paketler. Ergenekon yargılama sürecine baktığımız zaman terör örgütü olma konusunda Yargıtay’ın belirlemiş olduğu kıstasların hiçbirisine bakılmamış olduğunu görüyoruz. Öyle ki duruşma salonunda sanıklardan bir tanesi çıkıp “Ben Mustafa Balbay ve Tuncay Özkan'la aynı salonda durmaktan hicap duyuyorum” gibi sözler sarf edebiliyorlar. Ya da Sedat Peker hakkında soruşturma yürütmesine ilişkin olarak Adil Serdar Saçan hakkında, “Benim hakkımda soruşturma yürüten polis müdürüyle ben nasıl aynı örgütün üyesi olabilirim” gibi bir takım değerlendirmelerde bulunabiliyor.

Cumhuriyet Gazetesi'nin bombalanması ve Danıştay'a silahlı saldırı düzenlenmesi fiilinin içerisinde olan Alparslan Aslan gibi isimler ile İlker Başbuğ, Mustafa Balbay, Tuncay Özkan, Mehmet Haberal gibi isimlerin yan yana olması da mantık sınırlarını zorlayacak bir durum. Bu çerçevede ortada örgüt görüntüsü veren bir yapının bulunmadığını da ifade etmek gerekiyor. Birbirleriyle taban tabana zıt siyasi görüşlere sahip olan insanların aynı çuvalın içerisinde yargılandığını görüyoruz.


“Amerika’daki bilirkişi engellendi”

Biz, mahkemeye bazı talepler sunuyoruz fakat taleplerimiz ret ediliyor. Bunların başında bilirkişi raporları geliyor. Bizler de kanunun tanıdığı yetkiyle bir takım girişimlerde bulunuyoruz. Kamuoyunun gündemini önemli ölçüde meşgul eden Oda TV davası, Balyoz davası ve Ergenekon davası bilimsel mütalaalarından bahsediyorum. Bizler sadece yurt içinden değil aynı zamanda yurt dışından da bağlantılarımızı kullanarak bir takım raporlar alıyoruz. Almış olduğumuz bu raporlar müvekkillerimizin masumiyetini ve dosya kapsamındaki manipülasyonları gözler önüne sermek için alındı. Balyoz davasında Amerika’daki bir bilişim şirketinden almış oluğumuz rapor var. Ancak aynı kişiden Oda TV davasından da rapor almak istediğimizde bu bilirkişi artık rapor vermek istemediğini bize söyledi. Bu da benim bu yargılama sürecinde şahit olmuş olduğum çarpıcı durumlardan bir tanesidir. Bu davalarda neden bilirkişilik yaptığı neden dosya kapsamındaki hususlarla ilgili olarak incelemeler yaptığı konusunda kendisine bazı kişiler tarafından üstü kapalı uyarılar yapılmış ve bu sebepten dolayı da Oda TV davasında kendisinden bilirkişi raporu istediğimizde bu incelemeyi yapmak istemedi. Öyle bir organize yapıyla karşı karşıyayız ki İstanbul’da devam eden bir dava var, Amerika’da bilirkişilik yapan bir kişi var, biz ondan rapor alıyoruz, daha sonra başka davayla ilgili rapor almak istiyoruz fakat kaynağını bilmediğimiz bir güç tarafından engelleniyor.

 


Ciddi bir tehdit var öyleyse…

Aynen öyle, bu sürecin ne kadar ciddi tehditler içerdiğini bu durum bize bir kez daha gösterdi. Bu ortamda korkmadan işinizi yapmanız mümkün olabilir mi? Sistematik bir şekilde avukat gözaltılarının yaşandığı bir ülkede bizler de tedirginlik duymadan işimizi yapamıyoruz ne yazık ki.


Sizin hakkınızda da suç duyuruları oldu, bunlar hakkında neler söyleyebilirsiniz? Özel hayatınızı bu davalar nasıl etkiliyor?

İşimizi hakkıyla yapmaya çalışırken ve bir takım haklı taleplerimizi mahkemeye iletirken bu taleplerin ret edilmesi, savunmanın temel aşamalarının atlanması, hak ihlali ile karşı karşıya kaldığımızı gösteriyor. Biz bu süreçte avukatların söylemelerinden rahatsız olan mahkeme heyetleri ile karşılaştık. Bundan dolayı hakkımızda sayısız suç duyurusunda bulunuldu. Bir anlamda hakkımızda açılan davalarla uğraştırılmak isteniyoruz çünkü bu davalarla uğraştığımızda kendi işimizi etkilemesi de kaçınılmaz oluyor. Bu sıkıntıyı yaşamamız isteniyor gibi bir izlenim ediniyoruz. Mahkemeye biraz direnç gösterdiğimizde yeni suç duyurularıyla karşı karşıya kalıyoruz. Sanıyorum ki bu davalar bitecek belki yargılananlar beraat edecekler fakat avukatlara yapılan bu suç duyuruları sonucu açılan davalar belki de bu davalar bittikten sonra bile devam edecek.


“Yapmış olduğum savunma nedeniyle 9 yıl hapis cezası ile yargılanıyorum”

Ben şu anda Balyoz davasında yapmış olduğum savunma nedeniyle 9 yıl hapis cezası ile yargılanıyorum. Bunun yanında hakkımda 6 tane suç duyurusu var. Biri müvekkilim ile görüştüğüm için, diğeri mahkeme heyetinin kararına itiraz ettiğim için. Bu suç duyurularıyla bizim yaptığımız etkili savunmaların önüne geçilmek isteniyor. Bu davalarda yaşanan birçok sahtecilik var bu sahtecileri yine kamuoyuyla paylaşma gayreti içerisindeyiz.

2010 senesinde Poyrazköy davası ilk gündeme geldiğinde oradaki imza sahteciliklerini gündeme getirdiğimizde tehditler aldım. Nişanlımı ve aileme yönelik tehdit mesajlarıydı bunlar. Bunları dile getirmedik ama ne zaman bu davaların içeriğiyle ilgili olarak daha aydınlatıcı bilgiler kamuoyuna gazetelere yansımaya başladı o zamandan itibaren tehditler azaldı.


Bu konuda yaşamış olduğunuz ilginç anekdotlar vardır o halde?

Davalar sırasında Savcıyla aramızda geçen bir diyaloğu anlatmak istiyorum. Duruşmaya ara verildiği sırada savcılarla konuşma imkânımız olabiliyor. Cumhuriyet Gazetesi'nde çıkan mütalaanın hazırlanmasına başlandığıyla ilgili bir haber sonrasında Cumhuriyet Savcısı beni yanına çağırarak “Neden böle bir beyanda bulunduğumu” sordu. Ben de daha önce aramızda geçen bir konuşmadan yola çıkarak bunu bir sosyal paylaşım sitesinde yazdığımı söyledim. Bunun üzerine Cumhuriyet Savıcısı “Ben zaten Cumhuriyet Gazetesi'ni, Ulusal Kanalı ve Oda TV’yi yakından takip ediyorum” şeklinde bir değerlendirmede bulundu. Bu davalarda soruşturma savcılığı da yapmış olan bir savcının Cumhuriyet, Ulusal Kanal ve Oda TV’yi takip etmesine şaşırmadım. Kendisi bu yayın kuruluşlarını takip ettiğini bu yüzden evde televizyon kanalı izleme tartışmalarının yaşandığını bile ifade etti. Bu benim için yargılama sürecinde yaşadığım önemli diyaloglardan bir tanesi. Korku ve tehdit altında iş yapmak zorundayız. Tüm avukatlar bir sabah erkenden evlerine polisin gelebileceği endişesini taşıyordur. Bundan özel hayatımızın etkilenmemesi düşünülemez.

 
22 Mart 2013 Cuma 07:27 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Nihat Genç
 
Türker Ertürk
 
Kazım DEMİR
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Mustafa Önsel
 
Mehmet Polat
 
Havva GÜNAYDIN LAKUTOĞLU
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Attila Aşut
 
Arslan Bulut
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Ahmet Özer
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Mehmet Erdal Çağdaş
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1522 - Rodos'un Osmanlı donanmasınca fethi.
1774 - Osmanlı Padişahı III. Mustafa öldü. I. Abdülhamit tahta çıktı.
1793 - Vatana ihanetten suçlu bulunan Fransa kralı XVI. Louis, giyotinle idam edildi.
1899 - Opel ilk otomobilini üretti.
1908 - New York belediyesinin aldığı bir kararla kadınların toplum içinde sigara içmeleri yasaklandı.
1911 - İlk Monte Carlo Rallisi başladı.
1921 - İtalyan Komünist Partisi kuruldu.
1924 - Vladimir İlyiç Lenin öldü.
1925 - Arnavutluk Cumhuriyeti ilan edildi.
1941 - II. Dünya Savaşı: Avustralya ve Birleşik Krallık birlikleri Tobruk-Libya'ya saldırı başlattı.
1942 - II. Dünya Savaşı: Kuzey Afrika cephesinde Rommel'in Sirenayka taarruzu.
1942 - Askerlik süresi üç yıla çıkarıldı.
1943 - Varlık Vergisi ödemesinin son günüydü. Vergisini ödemeyen mükelleflerin ev ve işyerlerindeki malları haczedildi, daha sonra da icra yoluyla satış yöntemiyle vergileri tahsil edildi.
1946 - Türkiye İş ve İşçi Bulma Kurumu kuruldu.
1951 - Kore'den ilk hasta ve yaralı kafilesi, Ankara'ya geldi.
1952 - Milli Savunma Bakanlığı, Kore'de 34 subay, 46 astsubay ve 1252 erin şehit olduğunu açıkladı.
1952 - Eski Ordu milletvekili, mizah dergisi Akbaba'nın sahibi Yusuf Ziya Ortaç Cumhuriyet Halk Partisi'nden istifa etti.
1954 - İlk nükleer denizaltı Nautilus, Connecticut'ta denize indirildi.
1958 - Lefkoşa'da taksim lehine gösteri yapan Kıbrıslı Türk gençlerine İngiliz askerleri müdahale etti; bir genç ağır yaralandı, altı kişi tutuklandı.
1959 - Ulus gazetesi yazı işleri müdürü Ülkü Arman ve Yakup Kadri Karaosmanoğlu birer yıl hapse mahkum oldu; gazete bir ay süreyle kapatıldı. Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun "Nalıncı Keseri" başlıklı yazısı dava konusu olmuştu.
1961 - Saraçhane Tiyatrosu açıldı. İlk olarak Cevat Fehmi Başkut'un Hacıyatmaz oyunu sahnelendi.
1963 - 21-25 Ocak'da şiddetli soğuklar ülkenin her yanını etkiledi. Elektrikler, sular kesildi, trenler yollarda kaldı; Uludağ'da kar kalınlığı 25 metre.
1967 - Türkiye Milli Talebe Federasyonu'nun beş yöneticisi günü tutuklandı. Sencer Güneşsoy, Baykan Kalaba, Naci Özdemir, Hüsnü Temiz, Kâzım Musa bir gün önce polis tarafından mühürlenen federasyon binasına girmek istemişlerdi.
1967 - Uluslararası Las Vegas Maratonu'nda İsmail Akçay ikinci oldu. İsmail Akçay'ın derecesi 2 saat, 23 dakika, 3 saniyeydi.
1970 - Jumbo-Jet Boeing 747 ticari seferlerine başladı.
1972 - Cidde'ye yaptığı Hac seferinden dönen Marmara adlı THY uçağı 5 kişilik mürettebatıyla düştü. Hostes Hülya Maviler yanarak öldü, diğerleri yaralı olarak kurtarıldı.
1976 - Concorde, Londra-Bahreyn ve Paris-Rio de Janeiro hatlarında ticari uçuşlarına başladı.
1977 - Amerika Birleşik Devletleri başkanı Jimmy Carter, Vietnam savaşı sırasındaki asker kaçaklarının hemen hepsini affetti.
1981 - 444 gündür Tahran'da rehin tutulan Amerikalılar serbest bırakıldı.
1981 - Ankara Cumhuriyet Savcı Yardımcısı Doğan Öz'ü öldürmekten sanık sağ eylemci İbrahim Çiftçi, Ankara Sıkıyönetim Mahkemesi'nce üçüncü kez ölüm cezasına çarptırıldı.
1983 - Eski İstanbul Belediye Başkanı Ahmet İsvan tahliye edildi. İsvan, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) davasında yargılanmaktaydı.
1985 - 1983'ten beri süren Yazarlar Sendikası davasında sanıklar beraat etti.
1990 - Adnan Oktar ve müridi oldukları öne sürülen 66 erkek ve 68 kadın gözaltına alındı.
1992 - İstanbul'da evlerde doğal gaz kullanılmaya başladı.
1996 - Özgürlük Ve Dayanışma Partisi kuruldu.
1996 - Filistin'de ilk kez devlet başkanlığı seçimleri yapıldı. Yaser Arafat devlet başkanı seçildi.
1997 - Atatürkçü Düşünce Derneği, Başbakan Necmettin Erbakan hakkında konutta verdiği yemek daveti nedeniyle suç duyurusunda bulundu.
1999 - Amerikan tarihinin en büyük uyuşturucu operasyonu: sahil güvenlik kuvvetlerinin durdurduğu bir gemide 4.300 kg kokain ele geçirildi.
2005 - İzmit İşletmesinin kapatılmasını protesto için fabrikaya kapanan SEKA işçileri, Kurban Bayramı'nı fabrikada geçirdi.
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Fenerbahçe
18
10
6
2
36
2
Başakşehir
17
11
3
3
36
3
Galatasaray
17
11
2
4
35
4
Beşiktaş
17
8
6
3
30
5
Kayserispor
17
8
6
3
30
6
Göztepe
18
9
3
6
30
7
Trabzonspor
17
8
5
4
29
8
Sivasspor
17
8
2
7
26
9
Bursaspor
17
7
4
6
25
10
Malatyaspor
18
6
5
7
23
11
Kasımpaşa
18
6
4
8
22
12
Akhisarspor
17
5
4
8
19
13
Aytemiz Alanyaspor
18
5
3
10
18
14
Osmanlıspor
18
5
3
10
18
15
Gençlerbirliği
18
4
5
9
17
16
Antalyaspor
17
4
5
8
17
17
Konyaspor
17
4
3
10
15
18
Karabükspor
18
2
3
13
9
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Süper Loto
18.01.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu111720293651
 
On Numara
15.01.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu07091217192123293839444750525456626669707380
 
Sayısal Loto
20.01.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu111319253540
 
Şans Topu
17.01.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu091016293406
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak05:48
  • Güneş07:33
  • Öğlen12:44
  • İkindi15:16
  • Akşam17:33
  • Yatsı19:06
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık