Dindar gençlik oranında dikkat çeken düşüş

Ana Sayfa » Siyaset » Eren Erdem'e hapis cezası

Eren Erdem'e hapis cezası

“Türk yargısına geçmiş olsun''

 
2 Mart 2019 Cumartesi 09:53 
Yorum YapYazdır
 
 
Eren Erdem'e hapis cezası
17-25 Aralık operasyonunda ortaya çıkan ses kayıtlarını servis ettiği iddiasıyla haklarında dava açılan kapatılan Karşı Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve eski CHP Milletvekili Eren Erdem'e 4 yıl 2 ay hapis cezası verildi. Erdem'in tutukluluk halinin devamına karar verildi. Karara tepki gösteren Erdem'in avukatı Onur Cingil, verilen kararın hukuksuz olduğunu belirterek, “Türk yargısına geçmiş olsun. Karar onlar için bir utançtır'' ifadelerini kullandı.  

İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuklu sanıklar Eren Erdem, Onur Kala ile tutuksuz sanıklar Emre Erciş, Kutlu Esendemir, Turan Atabey ve avukatları katıldı.

Mahkeme başkanı tutuklu sanık Onur Kala’nın etkin pişmanlık hükümlerinden faydalandığını ve ifadesinde verdiği bilgilerin faydalı olup olmadığı yönünde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na yazı yazıldığını ancak yazıya henüz cevap gelmediğini belirtti.

‘İlk beni öldürürler’

Duruşmada tanık olarak dinlenen Kemal Özkiraz ifadesinde, Eren Erdem’i 5-6 yıldır tanıdığını ve arkadaşı olduğunu söyleyerek, “15 Temmuz darbe girişiminden 2-3 gün sonra ben Eren’e ‘abi bu darbe girişimi başarılı olsaydı, ne olurdu?’ diye sordum. O da bana ‘ilk beni öldürürler’ dedi” diye konuştu. Sanık Emre Erciş’in Eren Erdem’e iftira attığını söyleyen Özkiraz, “Emre Erciş Eren Erdem’e iftira atmak istiyordu. Sosyal medyada sahte hesaplardan Eren Erdem’in takkeli resimlerini paylaştı. Eren o fotoğrafın Sultanahmet Camii’nin avlusunda çekildiğini söyledi. Bir arkadaşım yanımda telefonla Emre Erciş ile konuştu. Bu yaptığının doğru olmadığını ayıp, günah olduğunu, Eren Erdem’in FET֒cü olmadığını kendisinin de bunu bildiğini söyledi. Ancak Emre Erçiş, ‘Bende onun FET֒cü olmadığını biliyorum. Ama onunla işim henüz bitmedi. Onu tutuklatacağım’ dedi. Bu konuyla ilgili HTS kayıtları vs. var. Mahkemeniz istediği zaman ulaşabilir” ifadelerini kullandı.

Daha sonra tutuklu sanık Onur Kala’ya söz verildi. Kala kaçma şüphesi olmadığını belirterek tahliyesini istedi.

‘Vicdani karar verecek’

Kala’nın ardından savunma yapan Eren Erdem 9 aydır cezaevinde olduğunu anımsatarak başladı savunmasına. Mahkeme heyetine, “Siyasi derinliği olan bir savunma yapacaktım. Ancak elimden bu hakkı aldınız” diyen Eren Erdem, “Tahliye edildikten sonra kaçma şüphesi gerekçesiyle tutuklandım. Bunun için ihbar olması gerekirdi. Böyle bir ihbar yoktu. Diyarbakır’ın Çermik ilçesinde bir savcının 14 öğretmeni gözaltına alınmasıyla paralel bir durum yaşadım” diye konuştu. “İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi 65 klasörlük dosyayı, ne çabuk okudu da beni yeniden tutuklatmaya karar verdi” diye soran Erdem, mahkeme heyetine, “Heyetiniz bugün vicdani bir karar verecektir” dedi.

‘Kendimi ihraç fazlası kot gibi hissediyorum’

Savcının hazırladığı esas hakkındaki mütalaasında kendisinin cezalandırılmasıyla ilgili tek bir gerekçe olduğuna dikkat çeken Erdem, “Gerekçe TUSKON’dan gelen Yusuf adlı kişi iddiası…. Ancak ilk duruşmada iddia makamı beyanında, ‘Yav bu Yusuf’u Karşı gazetesinde gören yok mu?’ diye soruyor. Turan Ababay, ‘Bilmiyorum’ diyor. Bir Yusuf icat ettiler. Gizli tanık dört gün önce Beyaz TV’ye çıkarak ‘çikolata kutularıyla gazeteye CD geldi. Yusuf diye biri getiriyordu’ diyor. Gizli tanık, ‘Yusuf diye birini ben görmedim’ demişti. Bir Yusuf icat edildi. Gizli tanık tek başına esas alınamaz. Eğer ben bu dosyadan ceza alacaksam Yusuf’un gerekçelendirilmesi ve somutlaştırılması lazım. Kim bu Yusuf? Yusuf’u kaybettim Yemen ilinde. Yusuf yok, çikolata kutuları yok. Bu konuyla ilgili gizli tanık hakkında ve kanal hakkında suç duyurusunda bulunduk” dedi. “Koltuk Binali Yıldırım’ın ben ise sizin elinizde kaldım” diyen Erdem, “Kendimi ihraç fazlası kot pantolon gibi hissediyorum. Sizin elinizde kaldım” ifadelerini kullandı.


‘Heyetin tavrı siyasidir’

İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tutuklandığını anımsatan Eren Erdem, “O gün avukat arkadaşıma dönüp, ‘Biz yandık dedim. Başkan hiç yüzüme bakmadı. Başı sürekli eğikti. Hiç gözüme bakmadı’ dedim. Siz ilk duruşmadan beri gözlerimin içine bakıyorsunuz. Bunu samimiyetle söylüyorum. Mahkemenizin bu dosyaya baktığı ilk günden beri tüm suç delilleri tartışılmış ve yersiz olduğu ortaya çıkmıştır” dedi. İddianamede her şeyin tartışılıp, iddiaların çürütüldüğüne değinen Erdem, Bu dosyada üç ayrı savcı değişti. Tahliye edilmemin ardından bu karara itiraz eden İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi Aynı mahkeme FET֒nün Islak İmza Kumpası’nın mağduru Dursun Çiçek’in müşteki olduğu davada bütün tutukluları tahliye etti. Bu heyetin tavrı siyasidir. Bu davanın üzerine siyasi bir gölge düşürülmek istenmiştir” dedi.

“Siyasi ideolojim dışında hiçbir bayrağı taşımam”

“İddia makamından bir şey rica edeceğim” diyen Erdem, “İlla bana ceza verilecek FETÖ dışında bir yere bağlasın çoluğum çocuğum var yarın sokağa çıkacağım. Beni hiçbir şekilde somut delillerle ispatlanmamış bu ithamlardan kurtarın. Ben iki örgütün üyesiyim. Birisi Cumhuriyet Halk Partisi diğer ise Beşiktaş’tır. Siyasi ideolojim dışında hiçbir bayrağı taşımam” ifadelerini kullandı.

“Gölge kalkmalı”

Mahkeme heyetinin kendisini tahliye ettikten sonra bazı çevreler tarafından FETÖ'cü ilan edildiğine dikkat çeken Erdem, “İşte bu kadar ucuzladı herşey. Bu gölgenin bu dosyanın üzerinden kalkması gerekiyor” dedi.

“Şamar oğlanına çevirmek istiyorlar”

“Herkesin Fettullah Gülen hakkında, ‘Hocaefendi’ diye hitap ettiği 2011’de ben terör örgütünün elebaşısı diye kitap yazdım” diyerek savunmasına devam eden Erdem, “Bu davayı tüm dünya takip ediyor. AB rapörtörü talebim olmamasına rağmen oğlumun resmini bugün tweet atmış. Türkiye yargısının hata yapmasını istiyorlar. İstiyorlar ki Türkiye’yi şamar oğlanına çevirebilsinler. Ceza almam halinde bu dosya AİHM’e gidecek. Buna fırsat vermeyelim. Ülkemin yargısını AİHM’e götürmekten utanç duyarım. Ben ülkemi seven bir siyasetçiyim” diye konuştu.

“Mütalaa kafa yapıyor”

Eşinin ve çocuğunun pasaport kısıtlamanın kaldırılmasının ardından 5 yaşındaki oğlunun ve eşinin kendisini aylar sonra cezaevinde ziyaret ettiğini belirten Erdem, “Oğlum cezaevine gelirken askerleri görünce buranın havalimanı olduğunu benim de havalimanında pilot olduğumu düşünmüş. Biz de bu yalanı devam ettirdik. Aslında ben de hergün pilot gibiyim. Mütalaayı okuyunca kafa yapıyor. Bir büyük rakı içmiş gibi oluyorum” dedi.

Cezaevinin revirine götürülürken, revire gelenlere ‘FETÖ'cümüsün’ yoksa ‘Cinsel misin’ sorularak gruplara ayrıldığını ifade eden Erdem, “Bana da FETÖ'cü müsün, cinsel misin? diye sordular. FETÖ'yü tercih etmektense cinseli tercih ettim” dediğini anlattı. Erdem, “Siz bana müebbette kesseniz ben sizin mahkemenizin yargılamasından razıyım. Bir yere kaçacağım yok. Ben bu ülkenin evladıyım. Paris'in sokaklarındansa ülkemin cezaevini tercih ederim. Ben gitsem giderdim zaten” ifadelerini kullandı.

“Teslim olduğum tek örgüt Mustafa Kemal’in örgütü”

Cezaevinde kendisiyle görüşen savcının ifade esnasında ‘CHP’lilerin de FET֒cülerle ilişkisi varmış’ dediğini belirten Erdem, “Bunu kabul etmediğim için tecritte kaldım. Benim kellemi de alsanız partimi ve namusumu satmam” diye konuştu.

“Benim sicilime bu kara lekeyi çalmayın” diyen Erdem, “Bu FETÖ suçlaması geldi ODA TV'ye kadar dayandırıldı. Barış Pehlivan ve Barış Terkoğlu hedef yapılıyor. Aykut Küçükkaya namuslu ve dürüst bir gazetecidir. Fettah Tamince'nin FETÖ ile olan bağlantılarını yazdı. Tamince şu an dışarda ihale alıyor. Biz hayatımız boyunca hiçbir zaman FETÖ ile yürümemişiz bizim için ceza isteniyor. Bu kitabı mahkemenize delil olarak sunmak istiyorum” dedi.

Tutuklu olması nedeniyle babasının yaşlandığını söyleyen Erdem, “FET֒den tutuklananların mal varlığına bir bakın. Şu an hakkımda 30’dan fazla icra dosyası var. Babam bu dosyaları takip etmekte. Boğazımdan bir lokma haram lokma geçmedi. Evim yok, arabam yok. Babam işçi, emekli değil. Esenyurtta kirada oturuyor. Kardeşim işçi. Bu FET֒cü profil değil. Biz kırk kanaat yaşayan bu ülkenin bağımsızlığı için mücadele eden şerefli onurlu insanlarız. Hayatımızın hiçbir şamasında örgüte teslim olmadık. Teslim olduğumuz tek örgüt Mustafa Kemal’in örgütüdür” dedi.

Erdem’e 4 Yıl 2 ay hapis cezası ve tutukluluğuna devam kararı

Erdem’in, “soruşturmanın gizliliğini ihlal” ve “gizli tanığın ifşası” suçlarından, suçların yasal unsurları oluşmadığı gerekçesiyle beraatini kararlaştıran mahkeme heyeti, sanığın, “silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte bilerek ve isteyerek yardım etmek” suçundan 4 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırılmasına ve tutukluluk halinin devamına hükmetti. Erdem’in ceza onanırsa 17 ay daha cezaevinde kalacak.

Öte yandan davanın tutuksuz sanıklarından kapanan Karşı Gazetesi'nin eski sahibi Turan Ababey ise "Silahlı terör örgütü hiyerarşisine dahil olmamakla beraber bilerek isteyerek örgüte yardım etmek" suçundan 4 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırılarak, tutuklanmasına karar verildi. Bu karar üzerine Ababey, tutuklama işlemi yapılması için duruşma salonunda polisler tarafından gözaltına alındı. Davada, gazete çalışanı Emre Erciş'e aynı suçtan 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verildi. 2 sanığa beraat verilirken 6 sanığın ise dosyasının ayrılmasına hükmedildi.

Erdem'in avukatından karara tepki

Mahkemenin verdiği karara tepki gösteren Erdem'in avukatı Onur Cingil, verilen kararın hukuksuz olduğunu belirterek, “Türk yargısına geçmiş olsun. Karar onlar için bir utançtır, hem kararı verenler açısından hem de bu karara ön ayak olanlar için.Bundan sonra itiraz edeceğiz ve istinaf mahkemesinin kararını bekleyeceğiz” dedi.

KARARA TEPKİ YAĞDI

“Hapis cezası veren ne hukuktur ne adalet!”

Duruşma sonrasında açıklama yapan CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, “Erdem’in 9 ay tutuklu kalmasından sonra tahliye edilmemesi, mahkemenin bir mahkumiyet baskısı altında olduğunu gösteriyor. Keşke adalet Çağlayan’da gerçekleşseydi” dedi.

Kararı eleştiren CHP 26. dönem Milletvekili Barış Yarkadaş’ta, “Söyleyecek bir söz kalmadı! Arkadaşımız hakkında bir ay önce tahliye kararı veren mahkeme, 4 yıl 2 ay hapse mahkum etti. 246 günlük çile yetmemiş gibi; üstüne bir de haksız ve hukuksuz bir ceza daha!” dedi.

CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Erdem’e verilen cezaya tepki gösteren isimler arasında yer aldı. Akın,“ Erdem’e hapis cezası veren ne hukuktur ne adalet! Akıl, mantık ve vicdan olmayan bu kararla Erdem’in haksız yere özgürlüğü elinden alınıyor. Eren Erdem için Adalet istiyoruz!” ifadelerini kullandı.

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer ise, “Gazetecilik yine yargılandı, mahkum edildi. Eren Erdem’e verilen talimatlı ceza kabul edilemez. Gazetecilik Suç Değildir” diye tepki gösterdi.

İnce'den 'gizli tanık' tepkisi

Karara tepki gösteren CHP'li Muharrem İnce de Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Eren Erdem Gizli tanık iftiralarıyla tutuklandı, o gizli tanık da tutuklandı, iddianame çöktü ama daha 2 ay önce tahliye kararı verem mahkeme Eren’e 4 yıl 2 ay ceza verdi. Rahip Brunson yargılanırken gizli tanık ifadesini değiştirmiş, rahip ABD’ye uçmuştu! Al sana Bağımsız Yargı!" ifadelerini kullandı.

Mahkemenin karar metni:

[Haber görseli]

 
2 Mart 2019 Cumartesi 09:53 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Türker Ertürk
 
Mustafa Önsel
 
Attila Aşut
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Nihat Genç
 
Havva GÜNAYDIN LAKUTOĞLU
 
Arslan Bulut
 
Çiğdem KOÇ
 
Kazım DEMİR
 
Ahmet Özer
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Mehmet Polat
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Muhammet İKİNCİ
 
Abdulkadir TİRYAKİOĞLU
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Mehmet Erdal Çağdaş
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1636 - Hollanda'da Utrecht Üniversitesi kuruldu.
1812 - Venezuela'nın Karakas şehri, şiddetli bir depremle tahrip oldu.
1821 - Seyyid Ali Paşa sadrazamlıktan alınarak yerine Benderli Ali Paşa atandı.
1915 - I. Dünya Savaşı: Birinci Gazze Muharebesi
1917 - I. Dünya Savaşı: Çanakkale Boğazı'nın Anadolu yakasında görev yapmak üzere Osmanlı 15. Kolordusu'nun teşkili.
1931 - Ölçüler Kanunu'nun kabul edilmesiyle; okka, endaze gibi eski ölçülerin yerine gram, metre, litre gibi yeni ölçülerin kullanılması öngörüldü.
1934 - Birleşik Krallık'ta ilk kez motorlu taşıt kullanacaklara şoförlük sınavından geçme zorunluluğu getirildi.
1939 - Türkiye'de milletvekili seçimleri yapıldı.
1941 - Yugoslavya'da General Simoviç, kansız bir darbe ile yönetimi ele geçirdi. Yeni hükümet, Mihver Devletleri'nden ayrılma kararı aldı.
1942 - Naziler, Yahudileri Polonya'daki Auschwitz Kampı'na götürmeye başladı.
1971 - Doğu Pakistan, Bengaldeş'in oluşumuna yönelik olarak Pakistan'dan bağımsızlığını ilan etti.
1971 - İstanbul'da iki kıta birleşti. Boğaz Köprüsü'nün 57'nci ünitesinin de yerine konulmasıyla kentin Asya ve Avrupa yakaları birbirine bağlandı.
1971 - Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay, 12 Mart Muhtırası'yla istifa eden Süleyman Demirel'in yerine atanan Nihat Erim'in kabinesini onayladı.
1979 - Enver Sedat, Menahem Begin, ve Jimmy Carter, Vaşington, DC'de İsrail-Mısır Barış Antlaşmasını imzaladılar.
1989 - Türkiye'de yerel seçimler yapıldı.
1995 - Şengen Antlaşması yürürlüğe girdi.
1996 - Uluslararası Para Fonu, Rusya'ya 10.2 milyar USD kredi verilmesini onayladı.
1998 - Şişli'nin eski Belediye Başkanı Gülay Aslıtürk hakkında, yolsuzluk iddiaları nedeniyle gıyabi tutuklama kararı çıkarıldı.
1999 - Michigan'da bir mahkeme jürisi, Dr. Jack Kevorkian'ı ölümcül bir hastayı iğne yaparak öldürmekten (ötenazi) suçlu buldu.
1999 - Melissa virüsü tüm dünyada e-posta sistemlerini etkiledi.
2000 - Rusya'da yapılan seçimler sonucunda Vladimir Putin başkan oldu.
2002 - TBMM Genel Kurulu'nda, AB'ye uyum çerçevesinde hazırlanan ve sekiz yasada değişiklik yapan dokuz maddelik yasa tasarısı kabul edildi.
2002 - İsrail'de Uluslararası Geçici Mevcudiyet'e ait araca düzenlenen saldırıda Türk Binbaşı Cengiz Toytunç öldü, Yüzbaşı Hüseyin Özarslan yaralandı.
2006 - İskoçya'da kamusal alanlarda sigara içmek yasaklandı.
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Başakşehir
26
17
7
2
58
2
Galatasaray
26
15
7
4
52
3
Beşiktaş
26
13
8
5
47
4
Trabzonspor
26
12
7
7
43
5
Malatyaspor
26
10
7
9
37
6
Konyaspor
26
8
11
7
35
7
Antalyaspor
26
10
5
11
35
8
Çaykur Rizespor
26
8
10
8
34
9
Sivasspor
26
9
7
10
34
10
Kasımpaşa
26
10
4
12
34
11
Alanyaspor
26
10
4
12
34
12
Kayserispor
26
8
9
9
33
13
Fenerbahçe
26
7
10
9
31
14
Ankaragücü
26
9
4
13
31
15
Bursaspor
26
5
13
8
28
16
Göztepe
26
8
3
15
27
17
Erzurum BB
26
4
10
12
22
18
Akhisar Bld.Spor
26
5
6
15
21
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Süper Loto
21.03.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu071947495253
 
On Numara
25.03.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu01020409101116222531515962636769717374757679
 
Sayısal Loto
23.03.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu010915184147
 
Şans Topu
20.03.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu021228323402
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak04:26
  • Güneş06:08
  • Öğlen12:38
  • İkindi16:08
  • Akşam18:48
  • Yatsı20:18
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık