İran'da facia; çok sayıda ölü

Ana Sayfa » Siyaset » Erdoğan’ın PKK ajandası

Erdoğan’ın PKK ajandası

Çıraklık döneminde; Büyük Ortadoğu Projesi (BOP) lideri olacağına inandırıldı. Kalfalık döneminde; Arap Baharı’nın önderi olacağına inandırıldı. Ustalık döneminde; Müslüman Sünni dünyanın halifesi olacağına inandırıldı. Elinde sihirli bir sopa olduğuna inandırıldı; dokununca sorunları çözecekti. Hepsine kandı. Bir politikacının hayali Türkiye’yi nerelere sürükledi? İşte bir örnek; PKK ajandasındaki notlar/bilgiler…

 
26 Temmuz 2015 Pazar 13:30 
Yorum YapYazdır
 
 
Erdoğan’ın PKK ajandası

ÇIRAKLIK GÜNLERi

Tarih: 14 Mart 2003
Başbakan oldu…
Çok istemesine rağmen, ABD’nin Irak saldırısını kolaylaştıracak 1 Mart Tezkeresi’ni AKP Grubu’na kabul ettirememişti. İki hafta sonra başbakanlık koltuğuna oturtuldu.
Tarih:21 Ocak 2002
PKK’lı Mustafa Karasu ABD Dışişleri Bakanlığı’na gönderdiği mektupta “yanınızdayız” diyordu: “ABD’nin Irak’a müdahalesi, bölgede zararlı bir yük haline gelen -Türkiye’deki gibi- rejimlerin aşılmasının olanağını yaratacak, bölgede demokratikleşmenin yolunu açacaktır.”
ABD, 20 Mart 2003’te Irak’ı işgale başladı…
Tarih: 4 Temmuz 2003
Kuzey Irak/Süleymaniye’de 150 ABD askeri, Özel Kuvvetler Komutanlığı’na mensup 11 Türk subayının kafasına çuval geçirerek gözaltına aldı.
“Çırak Başbakan”, “Amerika’ya nota vermeyecek misiniz” sorusuna, “Nota öyle her kafa estiğinde verilmez; ne veriyorsun müzik notası mı?” diye çıkıştı!
Çok geçmedi…
Bağdat Büyükelçiliği’nde görev yapmaya giden beş Türk polisi Musul’da şehit edildi.
Ve:
Öcalan 1999’da yakalandıktan sonra sivil itaatsizliği ön plana çıkarmak amacıyla “Demokratik Çalışma Grupları” oluşturan PKK, bu amaçla “Serhildan Partisi” kurmuştu. 5 yıllık “eylemsizlik” ardından PKK’lı Murat Karayılan 1 Mart 2004’te ateşkesin sona erdiğini açıkladı. Peki niye? Yanıtı Can Dündar’ın haberinde vardı:
“İlginç Flört: ABD-PKK Görüşmesi” başlıklı haberinde, ABD Dışişleri yetkilileri ile PKK Başkanlık Konseyi arasında görüşmelerin olduğunu; ve bu görüşmelerde PKK ile ABD’nin mutabakata vardıklarını yazdı. (18 Ocak 2003, Milliyet)
Dündar, bir gün sonra ise, K.Irak’ta federasyon oluşumu için pazarlık yapıldığını yazarken, ABD ile PKK’nın 6 kez görüştüğünü belirtti. Bu bilgileri, görüşmelere aracılık eden Davut Bağıstani’nin gönderdiği fotoğraf da teyit etti. Fotoğrafta; PKK’lılar ile ABD’li bir asker yetkili vardı!
Ne tesadüf!..
Tarih: 16 Şubat 2004
“Çırak Başbakan”, Kanal D ekranında BOP projesi sonucu Diyarbakır’ın yıldız olacağını söyledi. Aynı yıl Diyarbakır’daki konuşmasında “Kürt sorunu benim sorunumdur” dedi.
Aynı günlerde…
Tarih: 21 Şubat 2004
PKK’lı Osman Öcalan, ABD’nin işgal valisi Paul Bremer’e yazdığı mektupta Irak’ta “PKK için çalışma izni” istedi! ABD’li General Jay Gamer, “Burada çok kalmayacağız, burası sizin” diyecekti…
Yani… ABD desteğini alan PKK ateşkesi bitirdi. Ve…
Tarih: 30 Nisan 2005
Kuşadası’nda bombalı paketin patlamasıyla başkomiser Yaşar Aykaç şehit oldu. Dört polis yaralandı.
Yine kanlı süreç başladı:
4 Haziran’da Tunceli’de dört Mehmetçik şehit edildi.
2 Temmuz’da Bingöl’de beş güvenlik yaşamını yitirdi.
16 Temmuz’da Kuşadası’nda bu kez minibüste bomba patladı. Turistlerin de bulunduğu beş kişi öldü.
5 Ağustos’ta Şemdinli’de beş Mehmetçik şehit edildi…
2005 yılında toplam 20 can verildi…
Yıl bu acı tabloyla kapanırken, PKK destekçisi Mesut Barzani, 24 Ekim’de Beyaz Saray’da G.W.Bush tarafından kabul edildi. Konu “Kürtlerin özgürlüğü” idi!
Bu görüşmeyi Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök, “Barzani bir aşiret reisiydi artık durum değişti. Artık değişen koşullara göre hareket edeceğiz” diye yorumladı.
“Çırak” da aynı görüşteydi; 4 Mart 2006’daki konuşmasında “BOP’un eşbaşkanıyım” açıklamasını yaptı.
İddiaya göre, MİT Müsteşarı Emre Taner, İmralı Adası’ndaki Öcalan ile “çözüm” görüşmelerine başladı…
PKK saldırıları durmadı; 2006’da toplam 41 kişi hayatını kaybetti.
En acısı 13 Eylül 2006’da gerçekleşti:
Diyarbakır Koşuyolu Parkı’ndaki patlamada 7’si çocuk 10 kişi öldü.
Şırnak’ta altı ve Tunceli Pülümür’de yedi Mehmetçik şehit edildi.
Ankara Anafartalar Çarşısı önündeki canlı bombanın patlaması sonucu dokuz kişi öldü.
Bu arada… Türkiye elde ettikleri bilgileri/belgeleri ABD’ye sundu ama sonuç alamadı. Örneğin…
Tarih: 28 Aralık 2006
Amerikan askeri aracı Kandil Dağı’ndaki Kortek Kampı’na gelerek, 100’er adet M-16 marka Amerikan piyade tüfeği bulunan üç sandık bırakmıştı. Silahların tümünde dürbün ve bomba atar takılıydı!
Görünen: ABD’nin Irak işgali PKK’yı her geçen gün güçlendiriyordu…
“Çırak Başbakan” ABD gezisinde Başkan Bush’tan; Dışişleri Bakanı A. Gül ise Dışişleri Bakanı Rice’dan PKK konusunda yardım istedi.
2007 yılı kritikti; genel seçimler ve Cumhurbaşkanlığı seçimi vardı.
PKK “şaşırttı”; 1 Ekim 2006’dan itibaren geçerli olmak üzere ateşkes ilan etti!
Türkiye seçime terörü unutarak girecekti…


KALFALIK DÖNEMİ

Yıl, 2007…
Türkiye 22 Temmuz’da genel seçime gitti.
“Çırak Başbakan” sandıktan “Kalfa Başbakan” olarak çıktı.
Ardından… A. Gül 24 Ağustos’ta Cumhurbaşkanı oldu.
İki seçim ardından PKK tekrar tetiğe bastı:
7 Ekim’de Şırnak Gabar Dağı’nda 13 şehit verildi.
21 Ekim’de Hakkari Dağlıca’da 12 şehit verildi.
Seçimlerden sonra, -2007 yılının son beş ayında- 52 şehit verildi.
Her şehre şehit tabutu geliyordu… Halk öfkeliydi…
“Kalfa Başbakan” 21 Şubat 2008’de K.Irak’a sınır ötesi harekat emri verdi. Fakat…
ABD Savunma Bakanlığı görevlilerinin 28 Şubat’ta Ankara’da yaptığı temasların ertesi günü harekat sona erdirildi! ABD 2003’teki çuval olayından sonra gönül almak için bu kadar süreye izin vermişti; bir hafta! Zaten…
BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’dan AB Genel Sekreteri Javer Solana’ya, İngiltere’den Almanya’ya hepsi benzer açıklamayı yapmıştı: Türk birliklerinin Irak’ta bulunması büyük bir istikrarsızlık riski oluşturur!


Ardından…
PKK, Şemdinli Aktütün karakoluna saldırdı; 17 Mehmetçik can verdi.
Diyarbakır’da askeri servis aracının geçişi sırasında düzenlenen bombalı saldırıda altısı öğrenci yedi kişi öldü, 68 kişi yaralandı.
Çatışmalar bölgeyle sınırlı değildi…
İstanbul Güngören’de 10 dakika arayla iki bombanın patlatılması sonucu; beşi çocuk, biri doğmamış bebek 18 kişi öldü, 150 kişi yaralandı.
2008’de toplamda 127 can verildi. Anadolu topraklarından oluk oluk kan akıyordu. Batı ise tüm bu ölümler karşısında sessizdi…
Kan 2009 yılında da akmaya devam etti. Fakat…
29 Mart 2009 tarihinde yerel seçimler vardı. PKK ne yaptı dersiniz? 2008 yılı sonunda çatışmasızlık kararı aldı!
Bu “barış ortamında” Cumhurbaşkanı Gül, “2009’da iyi şeyler olacak” dedi. Bitlis’in Güroymak İlçesi ismini Kürtçe Norşin diye telaffuz etti.
Yerel seçimi AKP kazandı!
Öcalan 156 sayfalık “Yol Haritası”nı, -PKK’nın ilk saldırı yıldönümü olan- 15 Ağustos 2009’da MİT’e teslim etti. Açılım koordinatörü AKP’li Bakan Beşir Atalay kimi
aydınlar ile buluştu. “Açılım AKP’nin kurulmasıyla başlamıştır” dedi.
PKK masada elini güçlendirmek için, Diyarbakır’da dokuz; Çukurca’da altı askeri şehit etti.
Açılımcı aydınlar; hükümete, “aman ne istiyorlarsa verin” diyordu!
O tarihte… PKK ile MİT Oslo’da görüşüyordu. ABD Ordusu 2011’da Irak’tan çekilecekti ve Kürtleri; Arap ve İran’dan koruyacak garantör devlete ihtiyaç vardı; Türkiye! Eh zaten AKP Hükümeti, K.Irak’ın ekonomik inşa sürecine yardım etmiyor muydu? “Kalfa Başbakan”, 62 sanatçı ile İstanbul’da bir araya geldi; “açılıma omuz verin” dedi. Ahmet Türk ile buluştu, açılımı konuştu.
Görüşmeler sürerken, 19 Ekim’de Habur süreci başladı ve 34 PKK’lı teslim oldu. Görüntüler toplumda infial yarattı.
“Kalfa” tepkiler sonucu geri adım attı: “Bizim terör örgütüyle görüştüğümüzü söyleyenler şerefsizdir.” Habur süreci sona erdi!
Ve PKK, Türk askerini şehit etmeye başladı. 2010’da sadece Hakkari bölgesinde 25 Mehmetçik can verdi. İstanbul Halkalı’daki mayınlı tuzak sonucu biri lise öğrencisi, dördü asker beş kişi öldü. İskenderun’daki Deniz Kuvvetleri’ne ait birliğe roket-atarlı saldırıda altı asker şehit oldu. İstanbul Beyoğlu’da PKK’lı canlı bombanın patlaması sonucu 32 kişi yaralandı.
Ancak…
PKK, 12 Eylül 2010’da yapılacak referandum nedeniyle yine eylemsizlik kararı aldı.
Yargıyı tamamen Cemaat’in kontrolüne bırakan anayasa değişikliği referandumu “açılımcı aydınlar” ve PKK sempatizanlarının “yetmez ama evet” oyuyla geçti.
Ve…
12 Haziran 2011 Genel Seçimleri’nden Kalfa Başbakan “Usta” olarak çıktı!
Bakalım çekmecesindeki ajandasına ne notlar ekleyecekti?..

USTALIK DEVRİ

Tabii ki…
12 Haziran seçiminden bir ay sonra PKK eylemsizlik kararını kaldırdı.
Tarih: 24 Temmuz 2011
Diyarbakır Silvan’da 13 Mehmetçik’i şehit etti!
Seçimlerden iki ay sonra…
Çukurca’da 12; hemen ardından yine Çukurca’da 24 Mehmetçik’i katletti.
Son katliamın ardından Türkiye’nin pek çok kentinde gösteriler yapıldı. “Usta” K.Irak’a hava operasyonu emri verdi. Batı hemen tepki gösterdi. Türk F-16’lar durduruldu!
Tesadüf!.. 28 Aralık’ta Uludere komplosu tezgahlandı ve Türk F-16’lar tarafından 35 kaçakçı köylü öldürüldü.
PKK, Siirt’te altı kadının bulunduğu araca saldırı düzenledi, dört kadını öldürdü. Uzatmayayım; 2011’de toplam 112 can verildi!
Bu arada açılım sürecine Cemaat müdahale etti. Oslo görüşmelerinin ses kaydını internete sızdırdı. Önce KCK’lılara ve dört gün sonra da Oslo görüşmelerini yapan MİT heyetine operasyon yaptı.
“Usta” ameliyat olmuştu ve süreci kontrol edemiyordu.
PKK, Türkiye’yi tekrar masaya oturtmak için 2012’de de can almaya devam etti. Silopi 6; Yüksekova 8; Şemdinli 5; Beytülşebap 12, Karlıova 8; Bitlis 10 ve toplamda 103 Mehmetçik şehit oldu… Gaziantep’te bomba yüklü aracın patlatılması sonucu 10 kişi öldü, 66 kişi yaralandı.
Ve 2012 sonunda çözüm süreci tekrar gündeme geldi…
MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile Öcalan görüşmeye başladı.
BDP’liler İmralı’ya gitti.
“Usta”; 26 Eylül’de İmralı görüşmelerini reddederken üç ay sonra 28 Aralık’ta bu kez MİT’in, Kürt sorununa çözüm bulmak için Öcalan’a ziyaretlerde bulunduğunu açıkladı!
15 gün sonra… “İmralı Zabıtları” basına sızdırıldı.
PKK’nın Alevi kült isimlerinden Sakine Cansız ve iki PKK’lı kadın Paris’te öldürüldü.
Neler oluyordu?
Yetmezmiş gibi… “Usta”nın Suriye iç savaşındaki tutumu Türkiye’yi hayli zora sokacak; terör sorunu bambaşka noktalara taşınacaktı. Örneğin…
13 Şubat’ta Cilvegözü Sınır Kapısı’nda bomba yüklü araç patlatıldı; dördü Türk 14 kişi yaşamını yitirdi.
11 Mayıs’ta Hatay Reyhanlı’da düzenlenen iki ayrı bombalı saldırıda 52 kişi öldü, 146 kişi yaralandı. Artık savaşın Türkiye ve Irak’tan sonra üçüncü merkezi Suriye idi ve kan Türkiye’ye sıçrıyordu. Türkiye ise henüz bunun farkında değildi. Öyle ki…
“Usta” isimlendirmeye takılmıştı; “İmralı Süreci” yerine “Çözüm Süreci” olarak adlandırılmasının doğru olacağını açıkladı. Sonra…
“Akil İnsanlar Heyeti” oluşturdu. Heyetle yaptığı toplantıda, çözüm sürecini halka anlatmaları ve teşvik etmeleri için kendilerinden yardım istedi. Süreç hızlandı…
Öcalan’ın Nevruz mesajı Kürtçe ve Türkçe okundu. PKK silah bırakacağını ve askeri kadrolarını yurt dışına çıkaracağını açıkladı. (Zaten Suriye’deki PKK’nın bu kadrolara ihtiyacı vardı!)
“Demokratikleşme Paketi” açıklandı…
KCK tahliyeleri başladı…
“Usta”nın davetiyle Barzani, 50 araçlık konvoyla 16 Kasım 2013’te Diyarbakır’a geldi. Barzani’yi AKP milletvekili Mehmet Emin Dindar ve Şırnak Vali Vekili Mustafa Akgün; “Usta”yı da Osman Baydemir, Leyla Zana, Sırrı Sakık, Altan Tan ve Esat Canan karşıladı. Toplu açılış töreninde “Usta”, Barzani’nin elini tutarak halkı selamladı. “Bugün büyük bir kucaklaşmaya hep birlikte şahit oluyoruz” dedi.
Silahların sustuğu bu ortamda 30 Mart 2014 yerel seçimini yine “Usta” kazandı!
Ve… Tarih: 10 Ağustos 2014
“Terörü bitiren lider” propagandasıyla Saraylı Cumhurbaşkanı oldu. Yeni görevinde de çözüm süreciyle yakından ilgileneceğini söyledi.
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın “Kandil’le direkt görüşülmesini arzu ediyorum” açıklamasına, PKK’lı Cemil Bayık’tan”Biz her zaman açığız” yanıtı geldi.
Bu tarihlerde Türkiye’nin gündemine Ayn El Arap (Kobani) geldi.
TSK’ya Suriye ve Irak’ta sınır ötesi operasyon yetkisi veren tezkere Meclis’ten AKP-MHP oylarıyla geçti.
IŞİD’in Ayn El Arap saldırısını protesto eden PKK’lılar ikisi polis 34 kişinin ölümüne neden oldu.
Cemil Bayık, Kobani ve Türkiye’de yaşananlardan hükümeti sorumlu tuttu; çektikleri PKK birliklerini Türkiye’ye geri gönderdiklerini söyledi.
İki hafta sonra 25 Ekim’de Yüksekova ilçesinde PKK’nın saldırısına uğrayan üç asker şehit oldu.
2014 yılı böyle kapandı…
7 Haziran 2015’te genel seçim vardı.
AKP hükümeti ve HDP sözcüleri 28 Şubat’ta ortak açıklama yaparak, PKK’yı silahları bırakmaya davet etti.
Saraylı Cumhurbaşkanı herkesi şaşırtarak “Kürt sorunu yoktur” dedi! Ve, AKP hükümeti temsilcileri ile HDP yöneticilerinin Dolmabahçe’de yan yana gelmesini onaylamadığını söyledi.
Kafalar yine karıştı…
Çok geçmedi…
PKK, Ağrı Diyadin’de Mehmetçik’le çatıştı.
Ardından 20 Temmuz 2015 tarihiyle ardı ardına katliamlar, cinayetler işlenmeye başlandı.
Kanlı süreçte en başa dönüldü.
Ajanda fos çıktı…
Kazanan; K.Irak’ta amacına ulaşan ve şimdi hedefinde Kuzey Suriye bulunan ABD-İsrail idi. Ve hedefleri belliydi; “Büyük Kürdistan!”

 
26 Temmuz 2015 Pazar 13:30 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Nihat Genç
 
Attila Aşut
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Arslan Bulut
 
Mehmet Polat
 
Türker Ertürk
 
Ahmet Özer
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Kazım DEMİR
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Başakşehir
17
11
6
0
39
2
Beşiktaş
17
11
5
1
38
3
Galatasaray
17
11
3
3
36
4
Fenerbahçe
17
9
5
3
32
5
Bursaspor
17
8
3
6
27
6
Osmanlıspor FK
17
6
8
3
26
7
Antalyaspor
17
7
4
6
25
8
Konyaspor
17
6
6
5
24
9
Gençlerbirliği
17
5
7
5
22
10
Trabzonspor
17
6
3
8
21
11
K.D.Ç. Karabük
17
6
3
8
21
12
Kasımpaşa
17
6
3
8
21
13
Akhisar Bld.
17
5
5
7
20
14
Alanyaspor
17
5
3
9
18
15
Ç. Rizespor
17
4
4
9
16
16
Kayserispor
17
3
3
11
12
17
Gaziantepspor
17
3
2
12
11
18
Adanaspor
17
2
5
10
11
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
 
Anket
2016 TÜRKİYE AÇISINDAN NASIL GEÇECEK?
ÇOK İYİ
İYİ
BİR ŞEY DEĞİŞMEZ
KÖTÜ
ÇOK KÖTÜ
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak05:49
  • Güneş07:35
  • Öğlen12:43
  • İkindi15:14
  • Akşam17:30
  • Yatsı19:05
 
Tarihte Bugün
1474 - Köping, İsveç'te kent konumuna alındı.
1829 - Johann Wolfgang von Goethe'nin eseri Faust ilk kez sahnelendi.
1853 - Giuseppe Verdi'nin "Il Trovatore" operası Roma'da sahnelendi.
1861 - Georgia, Amerika Birleşik Devletleri'nden ayrıldı.
1903 - Okyanus aşırı ilk radyo yayını Amerika Birleşik Devletleri ile Birleşik Krallık arasında gerçekleşti.
1915 - George Claude, reklamcılıkta kullanılmak üzere neon tüplerinin patentini aldı.
1915 - Zeplinlerin kullanıldığı ilk hava saldırısı Almanya tarafından İngiltere'ye yapıldı.
1941 - II. Dünya Savaşı: İngiliz güçleri Eritre'ye saldırdı.
1942 - II. Dünya Savaşı: Japon askeri birlikleri Burma'yı işgal etti.
1945 - Deutsche Bank ve Deutsche Orient Bank, Türkiye'deki faaliyetlerini durdurdu ve tasfiye hazırlıklarına başladı.
1949 - Küba, İsrail'i diplomatik anlamda tanıdı.
1950 - Türkiye'de İş Mahkemeleri kurulması kararı alındı.
1950 - Çin önderi Mao Zedong, Ho Şi Mingh'in önderliğindeki Kuzey Vietnam'ı tanıdı.
1956 - Akis dergisi yazı işleri müdürü Cüneyt Arcayürek beraat etti. Arcayürek hakkında dava "Kedi gelince fareler kaçtı" başlıklı yazısı nedeniyle açılmıştı.
1959 - Amerika Birleşik Devletleri ile imzalanan İstimlak ve Müsadere Garantisi Anlaşması Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde onaylandı. Anlaşma basında kapitülasyonlara dönüş olarak nitelendi.
1960 - Sosyalist Parti faaliyete geçti. Genel başkanlığa Prof. Atıf Akgüç getirildi.
1960 - İsveç'in başkenti Stokholm'den Ankara'ya gelen İskandinav Havayolları'na (SAS) ait yolcu uçağı Esenboğa Havaalanı yakınlarında düştü, 42 kişi öldü.
1961 - Yassıada duruşmaları devam ediyor; İpar Davası sanıkları Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu, Hasan Polatkan, Medeni Berk, Hayrettin Erkmen ve armatör Ali İpar mahkûm oldular.
1961 - İstanbul'da atlı arabalara plaka verilmemesi kararlaştırıldı.
1966 - Hindistan'da Nehru'nun kızı İndira Gandhi, başbakan oldu.
1969 - Amerikan Büyükelçisi Robert Komer istifa etti. Robert Komer'in makam arabası 6 Ocak günü Ortadoğu Teknik Üniversitesini ziyareti sırasında öğrenciler tarafından yakılmıştı.
1969 - Prag'da Jan Palach adındaki öğrenci, Sovyetler Birliği'nin Çekoslovakya'yı işgalini protesto için kendini yaktıktan üç gün sonra öldü. Prag'da protesto gösterileri düzenlendi.
1977 - Miami-Florida'da kar yağışı: Florida'nın tarihinde ilk kez gerçekleşti.
1978 - 1938'den beri üretilen Volkswagen Beetle (Kaplumbağa) modeli otomobillerden sonuncusu Volkswagen'in Emden'deki fabrikalarında üretildi. Kaplumbağaların üretimine Latin Amerika'da 2003 yılına kadar daha devam edilecektir.
1981 - Bakırköy İş Mahkemesi Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'na (DİSK) kayyım atadı.
1983 - Niksar Cumhuriyet Savcısı Nihat Gerçek'i öldürmekten yargılanan iki ülkücü mahkûm edildi.
1983 - Apple şirketi, bir mouse ve "grafik ara yüzü" ne sahip ilk ticari bilgisayar olan The Apple Lisa yı duyurdu.
1983 - Lyon Kasabı olarak da bilinen Nazi savaş suçlusu Klaus Barbie Bolivya'da tutuklandı.
1988 - Sosyaldemokrat Halkçı Parti (SHP) Milletvekili Mehmet Ali Eren Türkiye'de Kürt sorunu olduğunu ve Kürtlere baskı yapıldığını söyledi. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde olaylar çıktı.
1992 - Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Kurulu yapıldı; genel başkanlığa Kemal Nebioğlu seçildi.
1997 - Yaser Arafat, İsrail kontrolü altındaki son Batı Şeria şehri Hebron'un Filistin'e verilmesini kutlamak üzere 30 yıl aradan sonra ilk kez Hebron'a geldi.
1998 - Kenan Şeranoğlu adlı bir kişi, Titan Saadet Zinciri adı altında 30 bin kişiden 8,6 trilyon lira topladı. 15 Haziran'da, Şeranoğlu ile aralarında babasının da bulunduğu 7 sanık dolandırıcılık suçuyla çeşitli hapis cezalarına mahkum edildi.
2004 - Rubia isimli bir köpek Aconcagua dağı zirvesine çıkarak bu alanda bir dünya rekoru kırdı.
2005 - SEKA İzmit İşletmesinin kapatılma kararını protesto eden çalışanlar, fabrikadan çıkmama kararı aldı.
2005 - "Türkler: Bin Yılın Yolculuğu 600-1600" sergisi, Londra'daki Kraliyet Sanatlar Akademisi'nde açıldı.
2006 - NASA'nın uzay sondası New Horizons, Plüton'a doğru yolculuğuna çıktı.
2007 - Gazeteci Hrant Dink uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürüldü.
 
Arşiv
 
Süper Loto
12.01.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu081315212246
 
On Numara
16.01.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu04060711131823272934414550515259676973747579
 
Sayısal Loto
14.01.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu052629343536
 
Şans Topu
18.01.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu030419232908
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık