AB Dışişleri Bakanları: Türkiye istiyorsa kapı açık

Ana Sayfa » Siyaset » Erdoğan'dan muhalefete çok tartışılacak sözler

Erdoğan'dan muhalefete çok tartışılacak sözler

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan silahlı PKK'ya barış dili kullanırken, siyasi-silahsız muhalefeti yerlerin dibine soktu, aşağıladı ve saldırgan dil kullandı. Ergenekon sanığı olarak cezaevinde tutuklu bulunan İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in yıllar önce Öcalan'ı gazeteci olarak ziyareti ve silahlı mücadeleyi bırakması çağrısına atıfta bulunan Erdoğan, bugün PKK ve Öcalan'la yaptırdığı görüşmeleri yokmuş farzederek, ''Terör örgütü lideriyle kucaklaştı. İşte bu parti şu anda sağ eliyle MHP’yi, sol eliyle CHP’yi adeta parmağında oy

 
27 Nisan 2013 Cumartesi 13:58 
Yorum YapYazdır
 
 
Erdoğan'dan muhalefete çok tartışılacak sözler


Erdoğan, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) 22. Olağan Genel Kurulu’nda konuştu. Burada yaklaşık 45 dakika süren bir konuşma yapan Başbakan Erdoğan, MÜSİAD’ı överek, bu sivil toplum örgütünün gerek bir sivil toplum örgütü, gerekse tüm mensupları ile Türkiye iktisadına yeni bir soluk ve iklim kazandırdığını söyledi. MÜSİAD’ın, Türkiye ekonomisini kanaat kavramı ile tanıştırdığını söyleyen Erdoğan, “Sizler acımasız kapitalizmin kıran kırana rekabetin insanı insanın kurdu olarak gören anlayışın izinden değil, kanaatin, bereketin, zühdün ve takvanın izinden gittiniz. MÜSİAD için millet, bir para kaynağı, bir emek kaynağı bir iş gücü yığını değil, tarihin ve ecdadın şanlı mirasının omuzlarında taşıyan kader birliği yapan, aynı ufka bakan kardeşler topluluğudur” dedi.

 

“ÇARKIN İŞLEYİŞİNE ÇOMAK SOKTUNUZ”
Erdoğan, bir de kendi imkanları ile ayakta olanların bulunduğunu ve bu kişileri“alkışlanacak” kişiler olarak nitelendirdi. Erdoğan, “Türkiye’de öyleleri oldu ki milletin harcamalarından istifade ettiler. Yetmedi milletin ödediği vergilerden istifade ettiler. İş, milletin menfaati söz konusu olduğunda, milletin yanında değil, milletin karşısında yer aldılar. İşte siz MÜSİAD olarak, bu çarka, bu işleyişe çomak soktunuz. Sadece MÜSİAD değil, MÜSİAD gibi başka örgütlenmeler, bu çarkın dişlerini kırdınız. Siz, ‘bugüne kadar onlar yedi, bundan sonra biz yiyeceğiz’ diye ortaya çıkmadınız. Tam tersine siz, millet dediniz. Siz vatan dendiniz. Siz insan dediniz. Demokrasi dediniz, hak dediniz hukuk dediniz. Siz, ‘elit bir tabaka kazansın’. ‘bir avuç kaymak bir tabaka kazansın’ demediniz. ‘Türkiye kazansız’ dediniz” sözleriyle övdü.

“İÇ BARIŞ TAŞINI YERİNE YERLEŞTİRELİM”
Türkiye’nin çözüm sürecinden geçtiğini belirten Erdoğan, Hz.Muhammed’den de örnek vererek, herkesi çözüm sürecine destek vermeye davet etti. Erdoğan, “Kutlu Doğum haftasında, sevgili Peygamberimizin Hacerül Esved taşını yerine yerleştirirken bir uygulamasını söyledim. Hırkasını yere serip, Hacerül Evsed’i, onu üzerine koymak suretiyle oradaki farklı kabilenin liderleri hırkanın bir ucundan tutturmak suretiyle, hep birlikte Hacerül Esved taşını kaldırdılar ve peygamberimiz de yerine yerleştirdi. Ben de diyorum ki ‘bu ülkede iç barışı sağlamak için gelin, o iç barış taşını, altındaki o Millet örtüsüyle hep birlikte kaldıralım ve yerine yerleştirelim” çağrısı yaptı.

“BU SÜREÇTE, DUT YEMİŞ BÜLBÜLE DÖNDÜLER”
Burada şu parti, bu parti diyemeyeceklerini, milletçe hep birlikte bunun yapılması gerektiğini dile getiren Erdoğan, ancak İmam Hatip okulları, meslek liselerinin kapatılmasında sergilenen çabanın bu süreç için sergilenmediğini savundu. Erdoğan, “Konuşmak yerine sessizliği, suskunluğu tercih edenler var. Bu ülkede son derece detay konularda yasaklamalar, zulümler konusunda teşvik edici açıklamalar yapanların, son süreçte dut yemiş bülbüle döndüklerini de görüyorsunuz. Bakın burada açık ve net olacağım. İmam Hatip okullarını kapatılmasında, meslek liselerin kapatılmasında sergiledikleri çabanın yüzde 1’inin bu süreç için sergilemiyorlar. Kılık kıyafet yasaklarını desteklemek için yaptıklarının yüzde 1’ini bu süreçte yapmıyorlar. Oysa bu sürecin sonunda kazanan millet olacak. Bu sürecin sonunda kazanan 76 milyon olcak. Bu toprakların işvereni olacak. Bu sürecin sonun kazanan işvereni ile işçisi, annesi, babası, evladı olacak. Ancak onlar için 76 milyonun kazanacak olması önemli değil. Kendileri ne kazanacak ona bakıyor. Tereddüt içinde sessiz, tepkisiz kalıyorlar” ifadelerini kullandı.

DOĞU’YA YATIRIMA ÇAĞIRDI
Bu süreçte iş adamlarının destek vermesini isteyen ve yatırım yapmaya davet eden Erdoğan, “Yeni sürece artık, farklı politikaların ortaya konulması konusunda özellikle sizden rica ediyorum. Burada MÜSİAD’ı, TUSKON’u, TÜMSİAD’ı, TÜSİAD’ı ile hep birlikte, bu ülkede Güneydoğu, Doğu’ya artık işverenin yatırımlar yapması gerekir. Bunlar yapıldığı andan itibaren bakacaksınız bu çözüm süreci meyvelerini vermeye başlayacak” dedi.

“BU FAKİRİN GERÇEKLEŞMESİNİ BEKLEDİĞİ HAYALLERİ”
Erdoğan, artık yeni bir dönemin başladığını, bunun ardına kadar açıldığını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Gerçekten tarihi bir süreçten geçiyoruz. Bir noktanın altını özellikle çiziyorum. Şu anda biten, şu anda sona eren sadece 30 yıllık terör değil, çok daha uzun yıllara yayılmış bir sorunlar manzumesidir. Çıtayı çok yüksek tutarak, belki bazılarının hayal diyebileceği şekilde bir ifade kullanmış olmayın. Ancak bunlar, bu fakirin şu andaki gerçeği dönmesini beklediği hayalleridir. İnşallah, sadece terör sona ermeyecek. Türkiye için karanlık bir devrin kapıları kapanıyor. Şu anda Türkiye’nin talihi değişiyor, yeni bir evreye, kulvara geçiyor. Bu süreci hiç kimse farklı yerlere çekmesin. Bugün gerçekleşen Cumhuriyetimizin güçlenmesidir. Cumhuriyetimizi 1923’teki o ruhla o heyecanla kucaklaşmasıdır. Şunu herkes bilsin, bugün geçmişe kıyasla çok daha güçlü bir Türkiye Cumhuriyeti var.” 

“MİLLİ İÇKİ OLARAK BANA DEDEM AYRANI ÖĞRETTİ”
Erdoğan, Türkiye’nin şu anda genç nüfusu ile övündüğünü, 2040 geldiği anda nüfusun yaşlanacağını ve şu anda nüfus artış hızının çok kötü olduğunu ve yüzde 2’nin altında bulunduğunu kaydetti. Erdoğan, “Türkiye, 2040’da yaşlılar milleti arasına girmiş olacak ki bu en büyük tehlikedir. Onun için çağrımı yineliyorum. Bu milletin nüfusunun artması lazım. Bu milletin sağlıklı bir nesil olması için de bana dedem, milli içki olarak ayranı öğretti” sözleri salondakiler tarafından alkışlarla karşılık buldu.

BAŞBAKANIN DİLİ “BAŞKANLIK” DİYE SÜRÇTÜ
Erdoğan, içkiyle ilgili sözlerini, “Birileri de votka, birileri de bira içecekmiş. Varsın o da votkasını birasını içsin ama biz, anayasanın 58.maddesi gereği neyse, alkol, uyuşturucu, kötü alışkanlıklarla mücadele, bir başbakan olarak onu yapmak zorundayız. Biz de onu yapıyoruz. Bilmeyenler açsınlar anayasanın 58.maddesine baksınlar. Onun gereğini yapmak da bir bir ‘başkanın’ birinci derece ‘başbakanın’ görevidir, parlamentonun görevidir. Biz bunu yapıyoruz. Kimse rahatsız olmasın” dedi.

“DÖNER BIÇAĞI İLE SALDIRIYOR, KAFA KIYAK ÇÜNKܔ
Üniversitenin kampusünde alkollü içki satıldığına dikkati çeken Erdoğan, “Böyle bir şey olur mu? Oraya aydınlanmaya gelen genç, kafayı bularak evine gidiyor. Böyle bir şey olur mu? Buna karşı tedbiri almaktan başka ne olacak. Ondan sonra elini bilgisayar alacak yerde, bakıyorsunuz ki döner bıçağı ile beraber, oradaki arkadaşına saldırıyor. Kafa kıyak çünkü. Bunu yapıyor. Bunu söylediğimiz zaman da bazı çevreler rahatsız oluyor. Biz, burada hak neyse bunu yapmak zorundayız ve milletimizin yanında yer almak zorundayız” dedi.

“TERÖR BİTTİĞİNDE GÜZEL OLACAK”
Konuşmasında çözüm sürecinden de bahseden Erdoğan, bu süreci aslında 2002 yılında başlattıklarını belirterek, “Bu noktaya gelinceye kadar neler çektik neler. O kan tüccarlarına karşı amansız mücadele verdik. Şu anda hedef çok yaklaştık. Şu anda da temkinliyiz. Dikkatle süreci devam ettiriyoruz. Bugün düne göre çok daha mutluyuz. Çok daha iyimseriz. Bize sürekli ‘terör bittiğinde ne olacak?’ diye soruyorlar. Şuanda da bu soruyu çok kişinin sorduğunu biliyorum. Hep söylerim. Terör bittiğinde güzel olacak. Başbakan Erdoğan, kardeşliğin tarihi yeniden yazılırken, hiç kimsenin dışarıda kalmasını istemediklerini, ancak CHP ve MHP’nin karşısında durmayı tercih ettiklerini savundu. Bu süreçte CHP’yi de eleştiren Erdoğan, “CHP ‘hiçbir şey bilmiyoruz’, ‘hiçbir şey anlatılmıyor’ diyor. ‘Bilmediğimiz anlamadığımız bir sürecin içinde olmayız’ diyor. Türkiye’de herkesin anladığını, hissettiğini maalesef CHP Genel Başkanı duymuyor, görmüyor, anlamıyor” diye konuştu.

CHP’YE NASRETTİN HOCALI GÖNDERME
CHP’ye, Nasrettin Hoca’nın “Bilenler bilmeyenlere anlatsın” fıkrası ile göndermede bulunan Erdoğan, “Bu sürecin işine gelmediğini de biliyor, bu süreç tamamlandığında kendisine istismar zemini kalmayacağını da biliyor. Ve bundan dolayı sokakları terörize edecek kadar etrafa tahrik yayıyor. Bir zahmet MHP Genel Başkanı, CHP Genel Başkanı’na olup biteni anlatsın. Zaten ikisi de aynı yolun yolcusu, aynı trenin katarı, tek yumurtadan ikizleri. Bilen bilmeyene anlatsın. Ha yine de anlayamazlarsa bakın şimdi biz Akil İnsanlar Heyeti’nden rica ederiz. Bütün Anadolu’yu dolaşıyorlar, Trakya’yı dolaşıyorlar. 18 vilayetini dolaştılar. Bütün kesimlerle irtibat kuruyorlar, bir kez de CHP Genel Başkanı’na da anlatırlar” dedi.

“İŞÇİ PARTİSİ, MHP’Yİ PARMAĞINDA OYNATIYOR”
Akil İnsanlar Heyeti’ne gösterilen eleştirilere de sert tepki gösteren Başbakan Erdoğan, CHP, İşçi Partili’lerden oluşan 50-100 kişilik grupların ortamı terörize etmek suretiyle, konuşmacıları susturmaya çalıştıklarını savundu.Onların yanında omuz omuza MHP’nin de 50-100 kişilik bir ekipte, bu çirkin gösterilere dahil olduğunu söyleyen Erdoğan, “Özellikle işçi Partisi liderinin Beka Vadisi’nde terör örgütünü kamplarında, terör örgütünün liderleriyle çektirdiği sarmaş dolaş fotoğraflar, terör örgütüne verdiği akıllar, tavsiyeler, hersek tarafından çok iyi biliniyor. İşte bu parti şu anda sağ eliyle MHP’yi, sol eliyle CHP’yi adeta parmağında oynatıyor. Devlet Bahçeli Başkanlığındaki MHP yönetimi, MHP’nin maneviyatçı yönünü kazıyıp atmış, MHP’nin milliyetçiliğini ırkçılığa çevirmiş daha da ileri giderek, MHP’yi İşçi Partisi’nin yedeği haline getirmiştir” ifadelerini kullandı.

MHP’LİLERE SESLENDİ
Ortaya çıkan gerçekleri kimsenin görmezden gelemeyeceğini dile getiren Erdoğan, “Özellikle de iki uç nokta var ki MHP ve İşçi Partisi ortak bir gaye için bir araya geldi ve 1980 öncesi manzarayı bugüne taşımak için ellerinden geleni yapıyorlar” dedi. Üniversitelerdeki durumun da durup dururken olmadığını ifade eden Erdoğan, “Üniversitelerimizdeki şu anda mevcut gelişmeler dikkat edin aynen 80 öncesi tabloyu teşvik etmek içindir. Bakıyorsunuz kimler var. İşte az önce söylediğm bu uç noktalar var. MHP’ye gönül vermiş kardeşlerime buradan tekrar sesleniyorum. ‘MHP’yi merhum Alparslan Türkeş’in partisini, İşçi Partisi’nin yedeğine sokan, bu Bahçeli ve arkadaşlarını iyi tanıyın’ diyorum. 90’lı yıllarda Beka Vadisi’de terör örgütün liderleri ile al gülüm- ver gülüm samimiyetinde olan bu samimi pozları da kendi dergilerinde yayınlayan İşçi Partisi ile MHP’yi aynı safta buluşturmak, MHP seçmenine yapılmış en büyük haksızlıktır. MHP hatırasına sürülmüş kara bir lekedir. İşçi partisi ile eylem yapan bir MHP’nin merhum Alparslan Türkeş başta olmak üzere, bu uğurda çile çekmiş, hayatını feda etmiş tüm MHP’lilerin hatıralarını incittiğine en küçük bir şüphem yoktur” diye konuştu.

"KAZANAN TÜRKİYE, KAYBEDEN CHP VE MHP'NİN MEVCUT YÖNETİMLERİ OLACAK"
MHP’nin hiçbir kaygısının gerçekçi olmadığın ve tek arzusunun, şehitlerin gelmeye devam etmesi, bunlar üzerinden istismar olduğunu savunan Erdoğan, “İnanın bunu bekliyorlar. CHP’de MHP’de terör bittiğinde, ellerinde hiçbir istismar aracı kalmayacağını çok iyi biliyorlar. Şunu da hatırlatmak durumundayım. Şu anda CHP tabanında da MHP tabanında da çözüm sürecine evet diyenlerin oranı, hayır diyenlerden daha fazla. Tüm anketler bunu gösteriyor. Çözüm sürecinin kazanın Türkiye olacak. kaybedeni ise hiç kuşkusuz, CHP ve MHP’nin mevcut yönetimleri olacak” görüşünü savundu

 
27 Nisan 2013 Cumartesi 13:58 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
 
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Attila Aşut
 
Nihat Genç
 
Türker Ertürk
 
Arslan Bulut
 
Mehmet Polat
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Ahmet Özer
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Kazım DEMİR
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Mustafa Önsel
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Beşiktaş
28
19
7
2
64
2
Başakşehir
28
16
9
3
57
3
Fenerbahçe
28
15
8
5
53
4
Galatasaray
28
15
4
9
49
5
Trabzonspor
28
14
5
9
47
6
Antalyaspor
28
12
7
9
43
7
Gençlerbirliği
28
10
9
9
39
8
Konyaspor
28
10
9
9
39
9
Osmanlıspor FK
28
9
10
9
37
10
Kasımpaşa
28
10
7
11
37
11
K.D.Ç. Karabük
29
10
6
13
36
12
Bursaspor
28
10
5
13
35
13
Alanyaspor
28
10
4
14
34
14
Akhisar Bld.
28
9
6
13
33
15
Kayserispor
28
7
6
15
27
16
Gaziantepspor
29
7
5
17
26
17
Ç. Rizespor
28
6
6
16
24
18
Adanaspor
28
5
5
18
20
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
 
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1903 - Alberta'da (Kanada) meydana gelen toprak kaymasında 70 kişi öldü.
1916 - Kut'ül Ammare Kuşatmasında Halil Kut Paşa komutasındaki 6. Ordu Irak cephesinde Kut'ül Ammare kasabasında İngiliz Mezopotamya ordusunu teslim aldı.
1939 - Türk güreşçileri Yaşar Doğu ve Mustafa Çakmak 66 ve 87 kilolarda Avrupa ikincisi oldu.
1945 - İtalya'daki Alman birlikleri teslim oldu.
1945 - Sovyet tankları Berlin'e girdi. Sovyet askerleri şansölyelik binasının kapılarını zorlarken, Nazi lider Adolf Hitler, tabancayla intihar etti.
1945 - Adolf Hitler, Eva Braun ile Berlin'de evlendi ve Amiral Karl Dönitz'i veliahtı tayin etti.
1945 - Dachau Toplama Kampı, ABD Kara Kuvvetleri'ne bağlı 42. Piyade Tümeni ve diğer 7. Ordu birlikleri tarafından kurtuldu.
1949 - Sabahattin Ali'yi öldüren Ali Ertegin'in yargılanmasına başlandı.
1951 - Helsinki'de düzenlenen Dünya Serbest Güreş Şampiyonası'nı Türk Milli Takımı kazandı.
1955 - Güney Vietnam'da iç savaş başladı.
1959 - CHP Genel Başkanı İsmet İnönü, Ege illerini kapsayan yurt gezisine çıktı. Ankara garında ve Eskişehir tren istasyonunda halkın muhalefet lideriyle görüşmesi ve gösteri yapması polis tarafından engellendi.
1960 - Ankara ve İstanbul'da üniversiteler 1 ay süreyle kapatıldı. İstanbul Üniversitesi'nde gösterilere polisin silahlı müdahalesinde önceki gün bir öğrenci ölmüş, ayrıca sıkıyönetim ilan edilmişti.
1968 - Hair Müzikali Broadway'de perdelerini açtı.
1971 - Çetin Altan ve İlhan Selçuk 9 Mart 1971 darbe teşebbüsü ile ilgili olarak sorgulanmak üzere gözaltına alındılar.
1972 - Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay hükümeti kurma görevini eski başbakanlardan Suat Hayri Ürgüplü'ye verdi.
1979 - İstanbul'da 1 Mayıs günü sokağa çıkma yasağı uygulanacağı ilan edildi.
1979 - Süleyman Demirel, Türkiye Muhtarlar Federasyonu'nun 5. Genel Kurulu'nda "Türkiye Muhtarbaşı" seçildi.
1980 - 1 Mayıs'ın yasaklandığı il sayısı 30'a yükseldi.
1981 - Ankara Sıkıyönetim Askeri Savcılığı, MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş ve 219 sanık hakkında idam istemiyle dava açtı.
1983 - Resmi Gazete'de yayımlanan İçişleri Bakanlığı tebligatına göre, 12 Eylül askeri darbesinden sonra 242'si 10 yıl, 481'i 5 yıl olmak üzere toplam 723 kişi siyaset yasağı kapsamına alındı.
1986 - Yetkililer, 26 Nisan'da meydana gelen Çernobil kazası sonrası oluşan radyoaktif bulutların Türkiye'ye ulaşma olasılığının zayıf olduğunu iddia ettiler.
1986 - "Bir Yeni Cumhuriyet İçin" adlı kitabı nedeniyle 4. kez yargılanan Yalçın Küçük 1,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
1988 - İçişleri Bakanı Mustafa Kalemli "Türkiye'nin 1 Mayıs diye bir bayramı yoktur" dedi.
1991 - Bengaldeş'te meydana gelen kasırga en az 138.000 kişinin ölümüne ve 10 milyon kişinin evsiz kalmasına neden oldu.
1992 - Los Angeles'da çıkan halk ayaklanmasında üç gün içinde 54 kişi öldü ve yüzlerce bina tahrip edildi.
2004 - Oldsmobile son otomobilini üretti. Şirket tam 107 yıldır otomobil üretimi yapıyordu.
2005 - Suriye, 29 yıl süren işgalin ardından Lübnan'dan tamamen çekildi.
2007 - İstanbul'da, Çağlayan Mitingi düzenlendi.
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak03:19
  • Güneş05:14
  • Öğlen12:30
  • İkindi16:21
  • Akşam19:23
  • Yatsı21:05
 
Süper Loto
27.04.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu040618253437
 
On Numara
24.04.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu02030405080912171819202327333642525666686974
 
Sayısal Loto
22.04.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu051825283841
 
Şans Topu
26.04.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu071014181910
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık