Trabzon'da çirkin senaryo... HAYIR pankartları kesilip

Ana Sayfa » Güncel » ERDOĞAN: ÖLECEKSEK ADAM GİBİ ÖLELİM!

ERDOĞAN: ÖLECEKSEK ADAM GİBİ ÖLELİM!

ERDOĞAN: ÖLECEKSEK ADAM GİBİ ÖLELİM!

 
20 Kasım 2012 Salı 13:38 
Yorum YapYazdır
 
 
ERDOĞAN: ÖLECEKSEK ADAM GİBİ ÖLELİM!


TBMM'de AKP Grup toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Ey Batı, ey ABD, ey Rusya size sesleniyorum, neredesiniz? Biz Güvenlik Konseyi'ndeki üyelerin ağzına bakarak adım atarsak halimiz perişandır. Öleceksek adam gibi ölelim, bunu başaralım" dedi.


AKP Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Şemdinli'de şehit edilen 5 asker için Allah'tan rahmet, aileleri ve yakınları için sabır diledi. Hicri yıl başının da hayırlara, barış ve huzura vesile olmasını temenni eden Erdoğan, ayrıca Muharrem ayı boyunca yapılacak ibadetlerin, tutulacak oruçların Allah katında kabul görmesini dileyerek, ''Bir Muharrem ayında Kerbela'da şehit edilen Hazreti Hüseyin efendimizi ve ehlibeyti de rahmet ve minnetle yad ediyorum'' dedi.

Hükümet ve AKP adına önemli bir yıl dönümünün ertesinde bulunduklarını belirten Erdoğan, dün itibariyle AKP Hükümeti'nin görevdeki 10. yılını tamamladığını anımsattı. 10 yıl boyunca Hükümet'te görev alan, hizmet üreten herkese teşekkür eden Erdoğan, şunları söyledi: ''İlk Hükümetimizin Başbakanı olan, şu anda Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül ve kabinesine, sonrasında şahsımın Başbakanlığında teşekkül etmiş 59, 60 ve 61. hükümetlerdeki tüm kabine arkadaşlarıma, milletvekili arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Elbette ki aziz milletimize, bize olan güvenlerinden, teveccühlerinden, her seçimde artan oy oranıyla bize verdikleri güçlü destekten dolayı ayrıca teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum. Allah'ın izniyle, milletimizin desteği ile inşallah bu hizmet kervanı daha nice on yıllar, emin adımlarla, kararlılıkla yürümeye devam edecek. İlk etapta hedef 2023. Öncelikle 2023 hedeflerini inşallah tutturacak, milletimize 2023 gururunu inşallah yaşatacak, onunla birlikte de 2071'in zeminini şimdiden hazırlamaya devam edeceğiz. Ben 30 Eylül'deki büyük kongremizde de ifade ettim. Bu dava, geçmişi olmayan, köksüz, temelsiz bir dava değildir. Bu, millete hizmet etme, gönüler kazanma davasıdır. 11 yıl önce yoktan kurulmuş bir partinin, 10 yıl önce iktidar görevini yoktan devralmış bir partinin davası değildir. Medeniyet değerlerimizden ilhamını alarak yükselen bu dava, 1071'de Malazgirt Ovası'nda, 1299'da Sögüt'te, 1923'te Ankara'da sürekli büyüyerek, güçlenerek, toprağa daha güçlü kök salarak, bu günlere erişmiş bir davadır. Bu köklü dava, köklü bir çınarın dalları olarak, inşallah kıyamete kadar da onur, gurur, iftiharla taşınacak bir davadır. Biz bu ulu davanın sancağını Hükümet olarak 19 Kasım 2002'de milletimizden emanet aldık. O sancağı, 10 yıl boyunca çok yüksek burçlara diktik. İnşallah o sancağı namusumuz, şerefimiz, onurumuz gibi muhafaza edecek, yüceltecek ve Allah'ın izni, milletimizin takdiri ile 2023 burçlarına da hep birlikte dikeceğiz.''

 

'Cumhuriyete slogan atarak sahip çıkanlardan değiliz'

Kızılcahamam İstişare Toplantısı'nda 10 yılın bilançosunu kısmen de olsa paylaştığını belirten Erdoğan, ''10 yılda yaptığımız hizmetler, ülkeye kazandırdığımız eserler ve yatırımlar, gerçekleştirdiğimiz reformlar öyle bir solukta, hatta bir kaç saatte anlatılacak gibi değil. Hamd olsun, 10 yılda onlarca yılın eksiklerini telafi ettik. Yeni ve kalıcı projelerle Türkiye'ye çok farklı istikamet kazandırdık'' dedi.

Erdoğan, şöyle devam etti: ''Hafıza-i beşer nisyan ile maluldür. Eğer 10 yıl önceki Türkiye'nin manzarası, hali, şartları unutulursa, bugün nerede olduğumuz, nereden nereye geldiğimiz iyi anlaşılamaz. Eğer bu ülkeyi nereden aldığımızı, nereye ulaştırdığımızı milletimize her fırsatta anlatmaz, hatırlatmazsak, bugün vardığımız noktadan geriye gitmek mukadder olur. Bu noktada özelikle gençlere büyük görev düşüyor. Gençler de bizim için büyük önem arz ediyor. 2002 yılında 8, 10, 15 yaşında olan çocuklar, bugün 18, 20, 25 yaşında gençler oldu. Bugün 20-25 yaş altındaki gençlerimiz 2002 öncesi Türkiye'de çocuklardı. Bu gençlerimiz o günün siyasi ve ekonomik manzarasını tam olarak hatırlamıyor, bilmiyor olabilirler. 20-25 yaş üzeri vatandaşlarımız, Türkiye'nin nereden nereye geldiğini yaşayarak gördüler. Ama bu yaş altı gençlerimize Türkiye'nin hangi badirelerden, engellerden geçip, hangi zor şartlardan çıkıp bugünlere ulaştığını, bizim her fırsatta anlatmamız gerekiyor. Kıyaslamayı sadece bugün ile 2002 arasında yapmak da yanıltıcı, eksik olacak. Özellikle AK Parti hükümetlerine haksızlık olacaktır. Zira AK Parti hükümetleri, Türkiye'yi sadece 2002'ye nazaran değil, Cumhuriyet tarihimizin, o 79 yılık sürecine nazaran farklı bir konuma yükseltmiş, tarihi nitelikte başarılar elde etmiş, 79 yılda ulaşılamayan seviyelere ulaştırmıştır. Cumhuriyetimizin kurulduğu yıl, 1923'te, Türkiye'nin toplam ihracatı 51 milyon dolardı. 1924'te Türkiye'nin toplam ihracatı 82 milyon dolardı. 79 sene sonra, 2002 yılında Türkiye'nin ihracatı 36 milyar dolar. Bugün, geriye dönük 12 aylık ihracatımız 148 milyar doları aşmış durumda.
1924 yılında, 1 yılda gerçekleştirdiğimiz ihracatı, şu anda biz 5 saatte gerçekleştiriyoruz. Biz Cumhuriyete slogan atarak sahip çıkanlardan değiliz. Biz milliyetçiliğe hamaset yaparak sahip çıkanlardan değiliz. Biz Cumhuriyete de milliyetçiliğe de işte bir tek rakam üzerinde örnek veriyorum; 1 yılda yapılan ihracatı, 5 saatte yapma başarısını göstererek sahip çıkıyoruz. 'Biz Cumhuriyet tarihinin rekorlarını elde ettik' deyince CHP'si, MHP'si hop oturup, hop kalkıyor. Neden rahatsız oluyorsunuz? Neden mutlu olmuyorsunuz, iftihar etmiyorsunuz? Biz, bu Cumhuriyete neler kattığımızı anlatıyoruz. Biz şehitlerimizin bize emanet ettiği bu ülkeye neler kazandırdığımızı anlatıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti'ni hangi seviyeden aldığımızı, bugün hangi seviyeye taşıdığımızı örneklerle, somut eserle, hizmetlerle, kıyaslarla açık ve net şekilde ortaya koyuyoruz.''

Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş dönemindeki şartlarını ve imkanlarını çok iyi bildiklerini ifade eden Erdoğan, ''Mesele, onlarca yıldır diğer partilerin, iktidarların başaramadığını AK Parti'nin başarmış olmasıdır. Yoksa kıyasımız, kuruluş aşamasındaki Cumhuriyet iktidarının performansını değerlendirmek değil. Mesele, özelikle çok partili hayata geçtiğimiz dönemden bu yana iktidara gelen partilerin bir çoğundan daha fazla hizmet ederek, yatırım yaparak, reformlar gerçekleştirerek, Türkiye Cumhuriyeti'ni nasıl daha ilerilere taşıdığımızdır. Bunu söylemeyelim mi? Bunu, Cumhuriyetle bir hesaplaşma olarak görmek, böyle lanse etmek, bu şekilde istismara dönüştürmek, kifayetsiz muhterislikten başka hiçbir şey değildir'' diye konuştu.

 

AKP Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmadan satır başları:

- AK Parti görevdeki 10. yılını tamamladı. Bugüne kadar hükümetimizde görev almış arkadaşlarıma şükranlarımı ifade ediyorum. Tüm yol arkadaşlarına yıldönümü vesilesiyle teşekkür ediyor Allah hepinizden razı olsun diyorum.  Hedef 2023 ilk etapta. İnşallah hedefleri tutturacak, 2071'in zeminini şimdiden hazırlamaya devam edeceğiz.

- Bu dava köksüz değildir. Medeniyet değerlerinden ilhamını alarak yükselen dava, sürekli büyüyerek bugünlere erişmiş davadır. Bu davayı 2023 burçlarına inşallah hep birlikte dikeceğiz. 10 yıl önceki Türkiye'nin hali unutulursa bugün nereye geldiğimiz anlaşılamaz.

- Bugün 22 yaşındaki gençler o gün çocuktu. 20-25 yaş üstü vatandaşlarımız Türkiye'nin nereden nereye geldiğimiz izleyerek gördüler. AK Parti sadece 2002'ye nazaran değil, cumhuriyet tarihinde farklı bir konuma yükseltmiş, tarihi başarılar elde etmiş, 79 yılda ulaşılamayan seviyelere gelmiştir.

- Cumhuriyetimizin kurulduğu yılda toplam ihracatımız 51 milyon dolar iken, 2002 yılında ise Türkiye'nin ihracatı 36 milyon dolar, bugün ise geriye dönük 12 aylık ihracatımız 148 milyar doları aşmış durumda.. 1924 yılında 1 yılda gerçekleştirdiğimiz ihracatı şimdi biz 5 saatte gerçekleştiriyoruz. Bakın biz cumhuriyete slogan atarak sahip çıkanlardan değiliz. Biz milliyetçiliğe hamaset yaparak sahip çıkanlardan değiliz.

- Biz Türkiye'yi hangi seviyeden aldığımızı örneklerle somut örneklerle açık ve net şekilde ortaya koyuyoruz. Bunu cumhuriyetle hesaplaşma olarak görmek kifayetsizlikten başka bir şey değildir. Biz şimdi Cumhuriyet tarihinin rekorlarını kırdık deyince CHP'si MHP'si hem hop oturup hop kalkıyor. Ya neden rahatsız oluyorsunuz biz bu ülkeyi nereden alıp nerelere götürdüğümüzü anlatıyoruz.

- Bu millet zor şartlar altında vatanını savundu. Yolu olmayan ülkenin refahını sağlaması mümkün olmaz. Askerini giyderemeyen bir ülkenin bağımsızlığından söz edilemez. Gazi'nin vefatından sonra kıskançlık nedeniyle büyük projeler akameet uğramıştır.

- Nursuna hanımın dedesi olan Nuri Dmeriağ'ın projeleri dönemin öngörüsüzleri tarafından engellenmiştir. Yurt dışından uçak siparişleri alınarak engellenmişir. AK Parti olarak 10 yılda bunu tersine çevirdik. Savunma sanayinde karşılama oranını yüzde 54'e çıkardık.

- Savunma sanayisinin cirosu 4 kat arttı. Bizim dönemimizde ASELSAN ve TUSAŞ, savunma sanayinde dünyanın en büyük 100 şirketi arasına giren 2 Türk şirketi arasına girdi.

- ANKA adını verdiğimiz insansız aracın prototipini tamamladık. Bu kategoride üretim yapabilen birkaç ülkeden biri olacağız. İlk milli sava gemisi olan Milgem savaş gemisini 2008'de denize indirdik. Ülkemizde tasarlanan atak helikopterleri 2013'te TSK'ya teslimatına başlıyoruz.

- Göktürk uydusunu yıl sonunda Çin'den uzaya fırlatıyoruz. Biz gelmeden önce tanklar İsrail'de modernize ediliyordu. Tanklar artık yerli firmalar tarafından Türkiye'de revize ediliyor. Türkiye'nin ilk milli tankının prototipini tamamladık. Altay tankının testleri 2013 yılında devam edecek. Seri üretimi 2013 sonu itibariyle başlatılacak.

- Bu millet inandı mı başarır. İnandık başardık. İnşallah bu tankları kullanma ihtiyacı hissetmeyiz. Tüm o silahları kulanma ihtiyacı olmaz. Özgürlük için her türlü ihtimale karşı barış için en güçlü şekilde harbe hazır olmaya devam edeceğiz.

- Mısır'da Mursi ve Hişam Kandil ile görüşmelerimiz oldu. 27 yeni farklı anlaşma imzaladık. 300 girişimcimizin yatırımı var. İşadamlarımız orada 53 bin Mısırlı'yı istihdam ediyor. Temenni ederim ki Mısırlı kardeşlerimiz hep ilkbaharı yaşasınlar hiç sonbaharı yaşamasınlar.

- Burada AK Parti grubunda bir hususun altını çizmek istiyorum. Bir kere bütün dünyanın anlaması görmesi ve ellerini vicdanlarına koyarak düşünmesi gerekiyor. Temel hakları hiçe sayarak bir millete bir halka karşı etnik temizlik uyguluyor. Filistin topraklarını adım adım işgal ediliyor.

- Filistinliler etnik temizlik girişimlerine meşru savunma hakkını kullanıyor. Tüm batıya sesleniyorum. Kimse İsrail savunma hakkını kullanıyor diyemez. israil terör estiriyor ortadoğu'da. İsrail BM kararlarını dinlemiyor. Onun için BM'nin adaletine inanmıyorum.

- Bu ne menem iştir. Al birine vur ötekine durumunuz bu. 115 ölü var. Çocuk kadın 115. Egemen güçler nerede sizin adaletiniz? AK Parti dış politikaya çok ağırlık veriyor ama Türkiye'ni başına ileride farklı şeyler getirir mi? .Biz bir şeye inanıyoruz biz hakka ve halkımıza inanıyoruz. Hakkın yardımının da yakın olduğunu biliyoruz.

- Sessiz mi kalacağız? Üç yol var. Ya elimizle müdahale edeceğiz. Ya dilimizle müdahale edeceğiz ya da kalbimizden buz edeceğiz. Hiçbirini yapma yan gel yat. Bizim değerler silsilesinde böyle bir şey yok.

- Daimi üyelerin ağzına bakarak adım atarsak bizim halimiz perişan oluruz. Öleceksek adam gibi ölelim. Bunu başaralım. Böyle adalet böyle hakkaniyet olmaz. Sizin insan hakları dediğinizde aklınıza ateistler mi geliyor. Hiçin Haniye'nin kucağındaki ölü çocuk gelmiyor? Niye çıkımıyorsunuz ortaya. Türkiye'de PKK'yı takip ediyorsunuz. Gazze'de niye yoksunuz.

- 100'ün üzerinde sorti yaptı. Füze Başbakanlık binasını yerle bir etti. 4 yaşındaki çocuğu katletmek meşru savunma hakkı mıdır? En ağır silahlarla halkın üzerine topyekün ölüm yağdırmak nasıl meşru savunma hakkı olabilir?

- Onun için BM'nin güvenlik konseyinin yeniden reforma ihtiyacı vardır. Biz güvenlik konseyinin tamanının reforme edilmesini istiyoruz. İsrail 2008 seçimleri öncesi Gazze'yi hedef tahtasına çevirdi. Açık hava hapishanesi diyorum.

- Filistin'e geçerken yarım saat araba içinde bekletildik. Neymiş güvenlik. Ne güvenliği ben kardeşlerime gidiyorum dememe rağmen yarım saat. Başbakanı yarım saat beklettiğinize göre kim bilir Filistinlilere ne çileler çektiriyorsunuz.

- Mavi Marmara, korsan devlete, terör devletine yakışır şekilde saldırıya uğramadı mı? 19 yaşındaki Furkan'ın adli tıp raporunu gördüğümde çıldırmamak mümkün değildi. İsrail bu ya. Obama'ya gösterdiğim zaman görmezden geldi.

- İsrail'in her türlü hukuk tanımazlığı görmezden geliniyor. Yıldırma sindirme politikası terör gibi lanse edilip meşrulaştırılmaya çalışılıyor. Vurdum duymazlıktır çifte standarttır. Köşe yazısında Şaron'nun oğlu yazı yazmış. Gazze'yi Hiroşima gibi yapmak lazım diyor.

- Şaron bana dedi ki dünyada en zevk aldığım an Filistin'de tankların üzerimde olduğmu andı. Ayıp olmuyor mu dedim. Basın toplantısında açıklayın dedim açıklamadı. buyurun şimdi makineye bağlı yaşıyor. Alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste. Olay budur.

- Böyle bir yazıyı yazmak isnsanlık suçudur. Nerede uluslarası hukuk. Bu yazı üzerinden müracatı yapmak lazım. Bu adam savaş suçlusu diye ilan ediyorum. Gazze'de yaşayanlar insan değil mi? O coğrafya var olma hakkını ne zaman savunacaklar?

- Şunun artık anlaşılması lazım. Mızrak artık çuvala sığmıyor. Halkların hissiyatini dikkate almayanlar beyhüde uğraşırlar. Devlet düzeyinde uygulanan terör nedeniyle asla barış ve huzur tesis edilemez. Herkes sırtını dönse de biz Filistin'e sırtımızı dönmeyeceğiz. Herkes yüzünü çevirse de biz yümüzü çevirmeyeecğiz. Gazze'yi kendi kaderine terketmeyeceğiz.

- Kanlı eylemlerine en güçlü şekilde dur diyeceğiz. Filistinin haklarını kararlılıkla savunmaya devam edeceğiz. İsrail er ya da geç şehit edilmiş mazlumların hesabını verecektir.

- Gazeteci kardeşimizin oradaki 3 ayı aşan çile dolu dönemleri Cüneyt Ünal için sona erdi. Bunu büyük bir memnuniyetle ifade ediyorum. Ailesine geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Bir kaç kez aradım ulaşamamadım. Buradan ifade ediyorum. çünkü bunu da speküle ederler. Kimin de speküle edeceğini biliyorsunuz.

- Her türlü insani katkıya destek veririz. Heyet Türkiye'ye gelmeden Esad ile hatıra fotoğrafının Türkiye'ye ulaşması manidardır. Kurdu adeta kuzi gibi gösteren yayınlar manidardır. Siyasi şov haline getirilmesi üzüntü vericidir.

- CHP'nin tarihi boyunca eli kanlı diktatörle nezdinde mutlaka itibarı olmuştur. Hitler'in doğum gününde kutlayan bir partidir. Mussolini'ye selam götüren partidir. Gazze bombalanırken İsrail'e yaranmaya çalışan partidir. Kendi halkını oluk oluk kanı akıtan dikatöre hatıra fotoğrafı çektirmekten çekinmemişlerdir.

- Bu fotoğraf utanç vesikasıdır. Utanmadan hatıra fotoğrafı çektirip işkenceciye övgüler yağdırıyor. CHP'yi kullanarak Türkiye kamuoyuna mesajlar gönderiyor. Canı cehenneme dedikleri diktatörle hatıra fotoğrafı çektirdiler.

- Türkiye ile Suriye'nin sorunu kişisel değildir. Mesele Türkiye cumhuriyeti ile gayrimeşru Suriye yönetimi iledir. CHP eli kanlı diktatörün yanında olmaktan Türkiye düşmanlaırna kol kanat görmekten kaçınmamıştır. Kan içici dikatörle fotoğraf çektine CHP'yi bir kez daha milletime havale ediyorum.

- Destekleyici olmamıza rağmen kanlı sahnelerin çıkmaması için ciddi mücadele verdik. Halkına silah doğrulttuğunda ipler orada koptu. CHP'yi milli duruş sergilemeye davet ediyorum. Türkiye'den yana devam ediyorum.  Suriye mezhep savaşına sürükleniyor. Korkumuz budur. CHP yönetiminin iyi değerlendirmesi lazım. CHP'yi bir kez olsun mazlumların yanında yer almaya davet ediyorum.

 
20 Kasım 2012 Salı 13:38 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
 
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Attila Aşut
 
Nihat Genç
 
Türker Ertürk
 
Arslan Bulut
 
Mehmet Polat
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Ahmet Özer
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Kazım DEMİR
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Mustafa Önsel
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Beşiktaş
25
16
7
2
55
2
Başakşehir
25
15
8
2
53
3
Galatasaray
25
14
4
7
46
4
Fenerbahçe
25
12
8
5
44
5
Trabzonspor
25
12
5
8
41
6
Antalyaspor
25
11
6
8
39
7
Kasımpaşa
25
10
5
10
35
8
Konyaspor
25
9
8
8
35
9
K.D.Ç. Karabük
25
10
4
11
34
10
Bursaspor
25
9
5
11
32
11
Gençlerbirliği
24
8
8
8
32
12
Osmanlıspor FK
25
7
10
8
31
13
Alanyaspor
25
8
4
13
28
14
Akhisar Bld.
25
7
6
12
27
15
Kayserispor
25
7
6
12
27
16
Ç. Rizespor
25
5
5
15
20
17
Adanaspor
25
5
5
15
20
18
Gaziantepspor
24
5
4
15
19
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
 
Anket
HALKOYLAMASINDA NASIL OY KULLANACAKSINIZ?
EVET
HAYIR
KARARSIZ
KULLANMAYACAĞIM
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak04:23
  • Güneş06:05
  • Öğlen12:38
  • İkindi16:09
  • Akşam18:48
  • Yatsı20:20
 
Tarihte Bugün
1854 - Kırım Savaşı: Fransa Rusya'ya savaş açtı.
1933 - Hitler, Yahudileri ve Yahudilere ait mağazaları boykot için emir verdi.
1939 - Madrid, General Francisco Franco'nun güçlerinin eline düştü. İspanya İç Savaşı sona erdi.
1944 - Adapazarı ve civarında 2.831 kişinin öldüğü bir deprem oldu. Mısır Kralı Faruk deprem felaketzedelerine 1000 Mısır lirası yardımda bulundu.
1946 - Juan Peron, Arjantin Cumhurbaşkanı oldu.
1947 - Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu kuruldu.
1961 - Türkiye'de Anayasa'nın halkoyuna sunulması hakkındaki kanun kabul edildi.
1962 - Türkiye'de Ekim 1960'da askeri yönetimce görevlerinden uzaklaştırılan 147 öğretim üyesinin görevlerine dönmelerine olanak sağlayan kanun, TBMM'de kabul edildi.
1963 - 22 Mart'ta sağlık nedenleriyle tahliye edilen eski Cumhurbaşkanı Celâl Bayar'ın serbest bırakılması tepkilere yol açınca cezasının ertelenmesine ilişkin karar kaldırıldı
1965 - Amerika Birleşik Devletleri'nde Alabama'da Martin Luther King'in önderliğinde 25 bin kişi sivil haklar için yürüdü.
1966 - Cemal Gürsel'in cumhurbaşkanlığı süresi bitti, yerine Cevdet Sunay cumhurbaşkanı seçildi.
1970 - Ege Bölgesi'nde şiddetli bir deprem oldu. Kütahya'nın Gediz ilçesinde evlerin yüzde 80'i yıkıldı, 1086 kişi öldü.
1973 - Cevdet Sunay'ın cumhurbaşkanlığı süresi bitti.
1980 - Kayseri'nin Develi ilçesine bağlı Ayvazhacı köyünde, sel nedeniyle meydana gelen toprak kayması sonucunda 60 kişi öldü.
1988 - Türkiye'de kendisine ilk kez yapay kalp takılan kişi Halit Şahin öldü.
2000 - Susurluk davası sanıklarından Özel Tim eski Müdürü İbrahim Şahin geçirdiği trafik kazasında ağır yaralanarak yoğun bakıma alındı.
2004 - Türkiye'de yerel seçimler yapıldı.
 
Arşiv
 
Süper Loto
23.03.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu101318384152
 
On Numara
27.03.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu03040824252629303134353640414348526165717273
 
Sayısal Loto
25.03.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu010812192023
 
Şans Topu
22.03.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu042426293111
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık