CHP Raporu: AKP’nin Yıkım Tablosu!

Ana Sayfa » Siyaset » Erdoğan çağrı yaptı, 'başarılı iller' istifa etti!é

Erdoğan çağrı yaptı, 'başarılı iller' istifa etti!é

2019'daki Cumhurbaşkanlığı (başkanlık) seçimlerine hazırlık için, Erdoğan teşkilatlarına 'metal yorgunluğu' uyarısında bulundu ve 'başarısız olanlar istifa etsin' çağrısı yaptı. Şu ana kadar AKP'de 6 il başkanı görevini bıraktı. Ancak rakamlar bu istifa eden isimlerin sanıldığının aksine hiç de başarısız olmadıklarını ortaya koydu. Hatta koltuğunu bırakan isimlerden Şırnak İl Başkanı'nın aslında 'en başarılı AKP İl başkanı' olduğu ortaya çıktı. İşte 1 Kasım 2015 seçimleri ve 16 Nisan 2017 referandumu sonuçları ışığında AKP'deki istifaların perde arkası...

 
22 Ağustos 2017 Salı 10:19 
Yorum YapYazdır
 
 
Erdoğan çağrı yaptı, 'başarılı iller' istifa etti!é

Erdoğan, 16 Nisan referandumunun ardından ‘partili cumhurbaşkanlığı' hakkını kullanarak kurucusu olduğu AKP'ye döndü ve 21 Mayıs'ta ‘genel başkanlık koltuğuna' oturdu.
Erdoğan “yeniden AKP Genel Başkanı” sıfatıyla yaptığı ilk açıklamada “Yeni bir döneme giriyoruz. Yeni ve çok daha büyük reformları hayata geçireceğiz” dedi.  Erdoğan, “2019 seçimlerine hazırlık mesajı” olarak algılanan bu açıklamasının ardından, sık sık ‘parti teşkilatında yenilik' açıklamasında bulundu.

30 MAYIS: METAL YORGUNLUĞU VAR

Erdoğan “AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı” olarak katıldığı partisinin ilk grup toplantısında ‘yenilenme' açıklamasını tekrarladı. Erdoğan “Önümüzdeki süreyi çok iyi değerlendirmeliyiz. Tüm bakanlarımızdan 180 günlük kısa vadeli bir eylem programı istedim.  Bu yıl sonuna kadar il teşkilatlarımız, ilçe teşkilatlarımız, belde teşkilatlarımızın tamamını güncelleyeceğiz. Yeniden gözden geçireceğiz; çünkü ortada bir metal yorgunluğu var. Bunu aşmamız lazım. Onun için de çok daha dinamik ekiplerle inşallah 2019'a hazırlanmamız gerekiyor” dedi.

OTO:İHA- Memleketi Rize'de konuşan Erdoğan, partisine yönelik ‘defolular gitsin' çağrısı yaptı.  

Memleketi Rize'de konuşan Erdoğan, partisine yönelik ‘defolular gitsin' çağrısı yaptı.

8 AĞUSTOS: DEFOLU KİŞİLERLE YÜRÜMEZ

Erdoğan, teşkilatına yönelik son ve en sert açıklamayı ise 8 Ağustos’ta yaptı. Memleketi Rize'de konuşan Erdoğan, “Teşkilatlarımızın bir kısmında metal yorgunluğu emareleri gördüğümü çeşitli defalar dile getirdim. Büyük kongre sürecimizi de fırsat bilerek teşkilatlarımızda kapsamlı bir değişim yapmak durumundayız. Genel Başkan olarak bu konuda kararlıyım. Milletimizin bizden beklentilerini karşılayabilecek donanıma ve dinamizme sahip arkadaşlarımızla yolumuza devam edeceğiz.  ‘Ben belediye başkanıyım' havasından geçilmiyorsa yandık. ‘E ben bakanım' yanından havasından geçilmiyorsa yandık. Yahu mütevazi ol. Öncelikle bizim AK Partililer olarak sapasağlam durmamız lazım. Bencillik batağında çırpınan defolu kişilerle böyle bir mücadeleyi yürütemeyiz” ifadelerini kullandı.

ŞU ANA KADAR 6 İL BAŞKANI İSTİFA ETTİ

AKP Bursa İl Başkanı Cemalettin Torun yaptığı açıklama ile kongrede yeniden aday olmayacağını açıkladı. Erdoğan’ın bu son ve sert çağrısının ardından AKP teşkilatlarında istifa haberleri ardı ardına geldi. Torun’un açıklamalarını ilçe teşkilatlarından gelen istifa haberleri izledi.

17, 18 VE 19 AĞUSTOS TARİHLERİNDE İSTİFA HABERLERİ ARTTI

İlçe teşkilatlarından gelen istifa haberlerini il başkanları izledi. İşte şu ana kadar istifasını açıklayan il başkanları;

Şırnak – İl Başkanı Mehmet Aşan
Hakkari – İl Başkanı Nurettin Fırat
Aksaray – İl Başkanı Abdulkadir Karatay
Ağrı-  İl Başkanı Kemal Atmaca
Muş – İl Başkanı Namık Ergün

Erdoğan’ın metal yorgunluğu çıkışıyla gelen istifa haberleri gözleri, bu bölgelerdeki AKP’nin seçim performansına çevirdi. Şimdiye kadar istifa eden il başkanlarının seçim bölgelerindeki “1 Kasım 2015 seçimleri ile 16 Nisan 2017 referandumu” kıyaslandığında ortaya ilginç sonuçlar çıktı. Son yapılan son iki seçimin sonuçları kıyaslandığında ve referandumda çıkan ‘evet’ oranı ‘AKP+MHP+BBP’ olarak ele alındığında aslında söz konusu isimlerin başarılı oldukları ortaya çıkıyor. İşte AKP’deki metal yorgunluğunun ilk ‘kurbanlarının’ performansları…

agri  

AĞRI-AKP, Ağrı’da 1 Kasım seçimlerinde oyların yüzde 27.75’ini alabilmişti. MHP bu ilde yüzde 1.5 oy oranında kalmış BBP ise 0.50 puan alabilmişti.
Yani ‘evet bloğu’ bu ilde yüzde 29.5 seviyesindeydi. 16 Nisan referandumunda ise evet oyu yüzde 43.8 çıktı. Yani ‘evet başarısı’nın oldukça yüksek olduğu gözleniyor.

 

 

aksaray  

AKSARAY – AKP, Aksaray’da 1 Kasım seçimlerinde kullanılan oyların yüzde 70’ini almıştı. 17 Nisan referandumunda ise ‘evet’ oranı yüzde 75.5 çıktı. Sadece AKP oyları dikkate alındığında Aksaray teşkilatı başarılı gözüküyor. Ancak kentte 1 Kasım’da şekillenen yüzde 18’lik bir MHP+BBP kitlesi de var. Yani rakamlara göre; Aksaray’da AKP İl Başkanı ‘başarılı’ sayılmasa bile ‘başarısız’ da değil.

 

 

bursa  


BURSA- İl başkanlığına yeniden aday olmayacağını açıklayan AKP İl Başkanı Cemalettin Torun’un teşkilatının seçim performası da dikkat çekici. AKP bu ilde 1 Kasım seçimlerinde kullanılan oyların yüzde 53.8’ini almıştı. Referandumda ise ‘evet’ oranı yüzde 53.2 oldu. 1 Kasım ve 16 Nisan kıyaslandığında Bursa’da başa baş bir istatistik söz konusu. Ancak kentteki yüzde 13’lük MHP+BBP kitlesi dikkate alındığında, yönetim değişikliğine gidilen AKP teşkilatları arasında “en başarısız” olanı Bursa.

 

 

hakkari  


HAKKARİ- İl başkanı istifa eden Hakkari’deki ‘seçimler kıyaslamasında’ da durum çarpıcı. Hakkari’de 1 Kasım seçimlerinde AKP 13.6 oy almıştı. MHP+BBP ise yüzde 2 civarındaydı. Yani 1 Kasım’a göre ‘evet bloğu’ yüzde 15 civarındaydı. 17 Nİsan referandumunda ise kentet evet oranı yüzde 32.5 olarak şekillendi. Yani Hakkari’de yüzde 100’lük bir başarı söz konusuydu.

 

 

mus  


MUŞ- AKP İl Başkanı istifa eden bir başka kent olan Muş’ta da ‘başarısızlıktan’ ziyade ‘başarı’ söz konusu. Şöyle ki Muş’ta 1 Kasım seçimlerinde AKP kullanılan oyların yüzde 34’ünü alabilmişti. Bu kentte MHP+BBP bloğu da yüzde 2 civarındaydı. Ancak Muş’ta 16 Nisan’da sandıktan yüzde 50.6 evet oyu çıktı. Yani AKP Muş İl Başkanlığı da iki seçimin kıyas tablosu baz alındığında oldukça başarı olan AKP teşkilatlarından birisi.

 

 

sirnak-ref  

ŞIRNAK – Şırnak’ta 1 Kasım seçimlerinde tablo şöyleydi: AKP yüzde 12, MHP yüzde 1,3, BBP yüzde 0.2. Yani ‘evet bloğu’ Şırnak’ta yüzde 13 civarındaydı. 16 Nisan referandumunda ise Şırnak’taki evet oyu yüzde 28.3 çıktı. Bu kentte bir buçuk yılda evet bloğu yüzde 120 artış gösterdi. Bu sonuçla da AKP il başkanı istifa eden Şırnak‘seçim-referandum’ kıyasında en başarılı AKP İl Başkanlığı durumuna yükselmişti.

 

BURSA DIŞINDA HEPSİ BAŞARILI… BAŞARISIZ İLLERDE İSTİFA SESİ YOK

Yani sonuçlara bakıldığında, il başkanlık koltuğu değişen AKP’deki 6 ilden 5’inin aslında oldukça başarılı olduğu gözleniyor. Erdoğan’ın ‘metal yorgunluğu’ çağrısının ardından şimdiye kadar AKP için ‘başarılı isimlerin’ istifa ettikleri gözlenirken, İstanbul, Ankara ve İzmir gibi ‘başarısız’ teşkilatlarda şu ana kadar istifa haberinin gelmemesi de dikkat çekiyor.

Deniz Ayas/Sözcü

 
22 Ağustos 2017 Salı 10:19 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Mustafa Önsel
 
Türker Ertürk
 
Kazım DEMİR
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Mehmet Polat
 
Havva GÜNAYDIN LAKUTOĞLU
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Nihat Genç
 
Attila Aşut
 
Arslan Bulut
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Ahmet Özer
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Mehmet Erdal Çağdaş
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1451 - Fatih Sultan Mehmet ikinci kez tahta çıktı.
1695 - Osmanlı donanması, Sakız Adası'nı Venedikliler'den geri aldı.
1856 - Islahat Fermanı yayınlandı
1878 - II. Abdülhamit Mebusan Meclisini süresiz olarak kapattı ve Meşrutiyet rejimine son vererek, yönetime tek başına egemen oldu.
1885 - Mark Twain'in Huckleberry Finn'in Maceraları adlı kitabı ilk kez yayımlandı.
1913 - Raymond Poincaré Fransa devlet başkanı oldu.
1930 - Clyde Tombaugh, Ocak ayında çekilen fotoğrafları incelerken Plüton gezegenini keşfetti.
1932 - Japon imparatoru, Manzhouguo'nun (Mançurya'nın eski Çince adı) Çin'den bağımsızlığını ilan etti.
1937 - İstanbul'da eşekle nakliyat yasaklandı.
1941 - 16 yaşın üzerindeki erkek çocukların maden ocaklarında, 12 yaşın üzerindekilerin tekstil sanayiinde çalıştırılmasına ilişkin kararname çıktı.
1941 - Anıtkabir için mimari yarışma açıldığı resmen ilan edildi.
1943 - Naziler Beyaz Gül hareketi üyelerini tutukladılar.
1952 - TBMM, Türkiye'nin NATO üyeliğini onayladı. Türkiye, 21 Şubat günü NATO üyesi oldu.
1957 - BM'de Kıbrıs görüşmelerine başlandı. BM, 26 Şubat'ta sorunun öncelikle ilgili taraflar arasında görüşülmesine karar verdi.
1965 - Gambiya İngiltere'den bağımsızlığını kazandı.
1967 - Milli Eğitim Bakanlığı bütçesi görüşüldü; 35.000 köyden 15.000'inde okul olmadığı açıklandı.
1971 - Elazığ Senatörü Profesör Celal Ertuğ, "Bir dikta ortamına adım adım yaklaşılmaktadır. Ordunun mesajı açıktır. Demirel derhal istifa etmelidir." dedi. Başbakan Süleyman Demirel ise, "Meşru yollardan geldim. Bulurlar 226'yı, bizi devirirler" dedi.
1974 - Kiss müzik grubu kendi adlarını taşıyan ilk albümlerini yayımladılar.
1977 - Uzay mekiği Enterprise, bir Boeing 747'nin üstünde ilk yolculuğuna çıktı.
1977 - İstanbul Yüksek Öğrenim Derneği (İYÖD) "amaç dışı faaliyet" gösterdiği gerekçesiyle süresiz kapatıldı. İstanbul Yüksek Öğrenim Derneği (İYÖD) Dev-Genç'in (Devrimci Gençlik Dernekleri Federasyonu) İstanbul Bölge Yürütme Kurulu'nu oluşturuyordu.
1985 - Bakanlar Kurulu ilk defa bir grev kararını erteledi. 1985 yılı bugün, Tarım Koruma İlaçları A.Ş'nin İstanbul Kartal ve İzmit Derince'deki işyerlerinde alınan grev kararının, 60 gün ertelenmesi kararlaştırıldı.
1985 - Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu, Ziraat Bankası'nın hamamcılara tarım kredisi verdiğini saptadı.
1987 - Türkiye'de 12 Eylül sonrası yaşanan en büyük grev olan NETAŞ grevi bugün anlaşmayla sonuçlandı.
1988 - İstanbul'daki Spor ve Sergi Sarayı'nın adı, Lütfi Kırdar olarak değiştirildi.
1993 - Gazeteci Kemal Kılıç öldürüldü. Kemal Kılıç İnsan Hakları Derneği Urfa Şubesi Yönetim Kurulu üyesiydi.
1994 - Demokrasi Partisi'nin (DEP) Genel Merkezi bombalandı, bir kişi öldü, 2'si ağır 16 kişi yaralandı. Demokrasi Partisi (DEP) yılbaşından beri 4 kez saldırıya uğramıştı. Olayı İslami Cihat Örgütü üstlendi.
1995 - Sosyal Demokrat Halkçı Parti (SHP) ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), CHP çatısı altında birleşti. SHP'li Hikmet Çetin oybirliğiyle genel başkan seçildi.
1997 - Tansu Çiller TEDAŞ ve TOFAŞ soruşturmalarından aklandı. Refah Partisi milletvekilleri Tansu Çiller'in aklanmasından yana oy kullandılar.
2003 - Güney Kore'nin Daegu metrosunda çıkan yangında yaklaşık 200 kişi öldü.
2004 - İran'ın Nişabur kenti yakınlarda kontrolden çıkan bir yük treninde meydana gelen patlama ve yangında 200'ü kurtarma personeli olmak üzere 295 kişi öldü. Tren kükürt, petrol ve gübre taşıyordu.
2005 - SEKA İzmit Fabrikası çalışanlarının, iş yerine kapanma eyleminin 30. gününde polis panzerlerle fabrika bahçesine girdi. İşçiler bu gelişme üzerine kendilerini mekanik atölyesine kilitledi.
2007 - NBA All Star 2007 maçı Las Vegas'ta yapıldı.
2008 - Amerika Birleşik Devletleri ve Afganistan, Kosovanın tek taraflı bağımsızlığını tanıdığını açıkladı.
2008 - Türkiye, Kosova'nın bağımsızlığını tanıdı.
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Başakşehir
22
14
4
4
46
2
Galatasaray
21
14
2
5
44
3
Fenerbahçe
22
12
8
2
44
4
Beşiktaş
22
11
8
3
41
5
Kayserispor
22
9
8
5
35
6
Sivasspor
22
10
4
8
34
7
Trabzonspor
22
8
9
5
33
8
Göztepe
21
9
6
6
33
9
Malatyaspor
22
7
7
8
28
10
Bursaspor
22
7
6
9
27
11
Akhisarspor
22
7
6
9
27
12
Kasımpaşa
21
7
5
9
26
13
Antalyaspor
22
6
6
10
24
14
Gençlerbirliği
21
5
7
9
22
15
Konyaspor
22
5
6
11
21
16
Alanyaspor
22
6
3
13
21
17
Osmanlıspor
22
5
4
13
19
18
Karabükspor
22
3
3
16
12
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Süper Loto
15.02.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu060719405354
 
On Numara
12.02.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu02040912131524252636383940424356575868707479
 
Sayısal Loto
17.02.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu030508323536
 
Şans Topu
14.02.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu011125283006
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak05:23
  • Güneş07:04
  • Öğlen12:46
  • İkindi15:44
  • Akşam18:08
  • Yatsı19:37
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık