Oy kullanırken nelere dikkat edilmeli?

Ana Sayfa » Siyaset » Erdoğan çağrı yaptı, 'başarılı iller' istifa etti!é

Erdoğan çağrı yaptı, 'başarılı iller' istifa etti!é

2019'daki Cumhurbaşkanlığı (başkanlık) seçimlerine hazırlık için, Erdoğan teşkilatlarına 'metal yorgunluğu' uyarısında bulundu ve 'başarısız olanlar istifa etsin' çağrısı yaptı. Şu ana kadar AKP'de 6 il başkanı görevini bıraktı. Ancak rakamlar bu istifa eden isimlerin sanıldığının aksine hiç de başarısız olmadıklarını ortaya koydu. Hatta koltuğunu bırakan isimlerden Şırnak İl Başkanı'nın aslında 'en başarılı AKP İl başkanı' olduğu ortaya çıktı. İşte 1 Kasım 2015 seçimleri ve 16 Nisan 2017 referandumu sonuçları ışığında AKP'deki istifaların perde arkası...

 
22 Ağustos 2017 Salı 10:19 
Yorum YapYazdır
 
 
Erdoğan çağrı yaptı, 'başarılı iller' istifa etti!é

Erdoğan, 16 Nisan referandumunun ardından ‘partili cumhurbaşkanlığı' hakkını kullanarak kurucusu olduğu AKP'ye döndü ve 21 Mayıs'ta ‘genel başkanlık koltuğuna' oturdu.
Erdoğan “yeniden AKP Genel Başkanı” sıfatıyla yaptığı ilk açıklamada “Yeni bir döneme giriyoruz. Yeni ve çok daha büyük reformları hayata geçireceğiz” dedi.  Erdoğan, “2019 seçimlerine hazırlık mesajı” olarak algılanan bu açıklamasının ardından, sık sık ‘parti teşkilatında yenilik' açıklamasında bulundu.

30 MAYIS: METAL YORGUNLUĞU VAR

Erdoğan “AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı” olarak katıldığı partisinin ilk grup toplantısında ‘yenilenme' açıklamasını tekrarladı. Erdoğan “Önümüzdeki süreyi çok iyi değerlendirmeliyiz. Tüm bakanlarımızdan 180 günlük kısa vadeli bir eylem programı istedim.  Bu yıl sonuna kadar il teşkilatlarımız, ilçe teşkilatlarımız, belde teşkilatlarımızın tamamını güncelleyeceğiz. Yeniden gözden geçireceğiz; çünkü ortada bir metal yorgunluğu var. Bunu aşmamız lazım. Onun için de çok daha dinamik ekiplerle inşallah 2019'a hazırlanmamız gerekiyor” dedi.

OTO:İHA- Memleketi Rize'de konuşan Erdoğan, partisine yönelik ‘defolular gitsin' çağrısı yaptı.  

Memleketi Rize'de konuşan Erdoğan, partisine yönelik ‘defolular gitsin' çağrısı yaptı.

8 AĞUSTOS: DEFOLU KİŞİLERLE YÜRÜMEZ

Erdoğan, teşkilatına yönelik son ve en sert açıklamayı ise 8 Ağustos’ta yaptı. Memleketi Rize'de konuşan Erdoğan, “Teşkilatlarımızın bir kısmında metal yorgunluğu emareleri gördüğümü çeşitli defalar dile getirdim. Büyük kongre sürecimizi de fırsat bilerek teşkilatlarımızda kapsamlı bir değişim yapmak durumundayız. Genel Başkan olarak bu konuda kararlıyım. Milletimizin bizden beklentilerini karşılayabilecek donanıma ve dinamizme sahip arkadaşlarımızla yolumuza devam edeceğiz.  ‘Ben belediye başkanıyım' havasından geçilmiyorsa yandık. ‘E ben bakanım' yanından havasından geçilmiyorsa yandık. Yahu mütevazi ol. Öncelikle bizim AK Partililer olarak sapasağlam durmamız lazım. Bencillik batağında çırpınan defolu kişilerle böyle bir mücadeleyi yürütemeyiz” ifadelerini kullandı.

ŞU ANA KADAR 6 İL BAŞKANI İSTİFA ETTİ

AKP Bursa İl Başkanı Cemalettin Torun yaptığı açıklama ile kongrede yeniden aday olmayacağını açıkladı. Erdoğan’ın bu son ve sert çağrısının ardından AKP teşkilatlarında istifa haberleri ardı ardına geldi. Torun’un açıklamalarını ilçe teşkilatlarından gelen istifa haberleri izledi.

17, 18 VE 19 AĞUSTOS TARİHLERİNDE İSTİFA HABERLERİ ARTTI

İlçe teşkilatlarından gelen istifa haberlerini il başkanları izledi. İşte şu ana kadar istifasını açıklayan il başkanları;

Şırnak – İl Başkanı Mehmet Aşan
Hakkari – İl Başkanı Nurettin Fırat
Aksaray – İl Başkanı Abdulkadir Karatay
Ağrı-  İl Başkanı Kemal Atmaca
Muş – İl Başkanı Namık Ergün

Erdoğan’ın metal yorgunluğu çıkışıyla gelen istifa haberleri gözleri, bu bölgelerdeki AKP’nin seçim performansına çevirdi. Şimdiye kadar istifa eden il başkanlarının seçim bölgelerindeki “1 Kasım 2015 seçimleri ile 16 Nisan 2017 referandumu” kıyaslandığında ortaya ilginç sonuçlar çıktı. Son yapılan son iki seçimin sonuçları kıyaslandığında ve referandumda çıkan ‘evet’ oranı ‘AKP+MHP+BBP’ olarak ele alındığında aslında söz konusu isimlerin başarılı oldukları ortaya çıkıyor. İşte AKP’deki metal yorgunluğunun ilk ‘kurbanlarının’ performansları…

agri  

AĞRI-AKP, Ağrı’da 1 Kasım seçimlerinde oyların yüzde 27.75’ini alabilmişti. MHP bu ilde yüzde 1.5 oy oranında kalmış BBP ise 0.50 puan alabilmişti.
Yani ‘evet bloğu’ bu ilde yüzde 29.5 seviyesindeydi. 16 Nisan referandumunda ise evet oyu yüzde 43.8 çıktı. Yani ‘evet başarısı’nın oldukça yüksek olduğu gözleniyor.

 

 

aksaray  

AKSARAY – AKP, Aksaray’da 1 Kasım seçimlerinde kullanılan oyların yüzde 70’ini almıştı. 17 Nisan referandumunda ise ‘evet’ oranı yüzde 75.5 çıktı. Sadece AKP oyları dikkate alındığında Aksaray teşkilatı başarılı gözüküyor. Ancak kentte 1 Kasım’da şekillenen yüzde 18’lik bir MHP+BBP kitlesi de var. Yani rakamlara göre; Aksaray’da AKP İl Başkanı ‘başarılı’ sayılmasa bile ‘başarısız’ da değil.

 

 

bursa  


BURSA- İl başkanlığına yeniden aday olmayacağını açıklayan AKP İl Başkanı Cemalettin Torun’un teşkilatının seçim performası da dikkat çekici. AKP bu ilde 1 Kasım seçimlerinde kullanılan oyların yüzde 53.8’ini almıştı. Referandumda ise ‘evet’ oranı yüzde 53.2 oldu. 1 Kasım ve 16 Nisan kıyaslandığında Bursa’da başa baş bir istatistik söz konusu. Ancak kentteki yüzde 13’lük MHP+BBP kitlesi dikkate alındığında, yönetim değişikliğine gidilen AKP teşkilatları arasında “en başarısız” olanı Bursa.

 

 

hakkari  


HAKKARİ- İl başkanı istifa eden Hakkari’deki ‘seçimler kıyaslamasında’ da durum çarpıcı. Hakkari’de 1 Kasım seçimlerinde AKP 13.6 oy almıştı. MHP+BBP ise yüzde 2 civarındaydı. Yani 1 Kasım’a göre ‘evet bloğu’ yüzde 15 civarındaydı. 17 Nİsan referandumunda ise kentet evet oranı yüzde 32.5 olarak şekillendi. Yani Hakkari’de yüzde 100’lük bir başarı söz konusuydu.

 

 

mus  


MUŞ- AKP İl Başkanı istifa eden bir başka kent olan Muş’ta da ‘başarısızlıktan’ ziyade ‘başarı’ söz konusu. Şöyle ki Muş’ta 1 Kasım seçimlerinde AKP kullanılan oyların yüzde 34’ünü alabilmişti. Bu kentte MHP+BBP bloğu da yüzde 2 civarındaydı. Ancak Muş’ta 16 Nisan’da sandıktan yüzde 50.6 evet oyu çıktı. Yani AKP Muş İl Başkanlığı da iki seçimin kıyas tablosu baz alındığında oldukça başarı olan AKP teşkilatlarından birisi.

 

 

sirnak-ref  

ŞIRNAK – Şırnak’ta 1 Kasım seçimlerinde tablo şöyleydi: AKP yüzde 12, MHP yüzde 1,3, BBP yüzde 0.2. Yani ‘evet bloğu’ Şırnak’ta yüzde 13 civarındaydı. 16 Nisan referandumunda ise Şırnak’taki evet oyu yüzde 28.3 çıktı. Bu kentte bir buçuk yılda evet bloğu yüzde 120 artış gösterdi. Bu sonuçla da AKP il başkanı istifa eden Şırnak‘seçim-referandum’ kıyasında en başarılı AKP İl Başkanlığı durumuna yükselmişti.

 

BURSA DIŞINDA HEPSİ BAŞARILI… BAŞARISIZ İLLERDE İSTİFA SESİ YOK

Yani sonuçlara bakıldığında, il başkanlık koltuğu değişen AKP’deki 6 ilden 5’inin aslında oldukça başarılı olduğu gözleniyor. Erdoğan’ın ‘metal yorgunluğu’ çağrısının ardından şimdiye kadar AKP için ‘başarılı isimlerin’ istifa ettikleri gözlenirken, İstanbul, Ankara ve İzmir gibi ‘başarısız’ teşkilatlarda şu ana kadar istifa haberinin gelmemesi de dikkat çekiyor.

Deniz Ayas/Sözcü

 
22 Ağustos 2017 Salı 10:19 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Türker Ertürk
 
Mehmet Polat
 
Kazım DEMİR
 
Attila Aşut
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Nihat Genç
 
Havva GÜNAYDIN LAKUTOĞLU
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Mustafa Önsel
 
Arslan Bulut
 
Muhammet İKİNCİ
 
Ahmet Özer
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Mehmet Erdal Çağdaş
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1441 - İngiltere Kralı VI. Henry Eton Koleji'ni kurdu.
1645 - İstanbul'dan 348 harp ve nakliye gemisiyle hareket eden Osmanlı ordusu, Girit adasına çıktı.
1854 - Çarlık Rusyası ordularının, savaş meydanını terk ederek, geri çekilmesiyle Silistre zaferi kazanıldı.
1859 - İsviçre işadamı Jean Henry Dunant, İtalya'da Solferino savaşı sonrası uluslararası Kızılhaç'ı kurmaya karar verdi.
1894 - Uluslararası Olimpiyat Komitesi, Olimpiyat oyunlarının dört yılda bir yapılması kararını aldı.
1901 - Pablo Picasso'nun eserleri ilk defa sergilendi.
1910 - Japonya Kore'yi istila etti.
1916 - 1. Dünya Savaşı: Somme Muharebesi, Fransa'daki Alman hatlarına yapılan ve bir hafta sürecek topçu ateşi ile başladı.
1917 - Halep'te, Enver Paşa'nın başkanlığında Türk ve Alman komutanlarının katılmasıyla (Mustafa Kemal Paşa dahil) yapılan toplantıda, General Falkenhein'ın komutanlığında "Yıldırım Orduları Grubu" kurulması kararlaştırıltı.
1936 - Türkiye Millî Basketbol Takımı ilk maçını Yunanistan ile yaptı, 49-12 galip geldi.
1938 - Toprak Mahsulleri Ofisi kuruluş kanunu kabul edildi.
1947 - Bir Amerikalı, gökyüzünde uçan nesneler gördüğünü bildirdi, nesnelerin fincan tabağına benzediğini iddia etti. Basın ilk kez uçan daire terimini kullanmaya başladı.
1961 - Almanya'ya gidecek ilk işçi kafilesi yola çıktı. İşgücü göndermeye ilişkin protokol, Türkiye ile Batı Almanya arasında 13 Haziran'da imzalanmış; özel kuruluşların kontratsız işçi göndermelerinin önüne geçilmeye çalışılmıştı.
1967 - İstanbul'da üniversite öğrencileri, Amerika Birleşik Devletleri 6. Filosunun ziyaretini protesto etti.
1982 - 44 sanıklı Barış Derneği davası başladı.
1983 - Yaser Arafat'ın Şam'a girişi yasaklandı.
1983 - Amerika Birleşik Devletleri uzay mekiği Challenger, uzaydaki görevini tamamlayarak, Amerika Birleşik Devletleri'nin uzaya gönderdiği ilk kadın astronot olan Sally Ride ile dünyaya döndü.
1989 - Bulgaristan'ın Türk azınlığa uyguladığı baskılar ve zorunlu göç uygulaması, Taksim Meydanı'nda düzenlenen Bulgaristan'ı Telin Mitinginde protesto edildi.
1992 - Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu (Türkiye Kamu-Sen) kuruldu.
2001 - Polonya'daki Özel Olimpiyatlar Avrupa Futbol Şampiyonası'nda, Zihinsel Engelliler Milli Takımı şampiyon oldu.
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Galatasaray
34
24
3
7
75
2
Fenerbahçe
34
21
9
4
72
3
Başakşehir
34
22
6
6
72
4
Beşiktaş
34
21
8
5
71
5
Trabzonspor
34
15
10
9
55
6
Göztepe
34
13
10
11
49
7
Sivasspor
34
14
7
13
49
8
Kasımpaşa
34
13
7
14
46
9
Kayserispor
34
12
8
14
44
10
Malatyaspor
34
11
10
13
43
11
Akhisar Bld.Spor
34
11
9
14
42
12
Alanyaspor
34
11
7
16
40
13
Bursaspor
34
11
6
17
39
14
Antalyaspor
34
10
8
16
38
15
Konyaspor
34
9
9
16
36
16
Osmanlıspor
34
8
9
17
33
17
Gençlerbirliği
34
8
9
17
33
18
Karabükspor
34
3
3
28
12
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Süper Loto
21.06.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu021017253752
 
On Numara
18.06.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu02031214151924263032363945515658616667697174
 
Sayısal Loto
23.06.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu010310192442
 
Şans Topu
20.06.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu040913212609
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak02:20
  • Güneş04:42
  • Öğlen12:35
  • İkindi16:36
  • Akşam20:05
  • Yatsı22:07
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık