3 partinin ittifakıyla tezkere kabul edildi

Ana Sayfa » Siyaset » Erdoğan çağrı yaptı, 'başarılı iller' istifa etti!é

Erdoğan çağrı yaptı, 'başarılı iller' istifa etti!é

2019'daki Cumhurbaşkanlığı (başkanlık) seçimlerine hazırlık için, Erdoğan teşkilatlarına 'metal yorgunluğu' uyarısında bulundu ve 'başarısız olanlar istifa etsin' çağrısı yaptı. Şu ana kadar AKP'de 6 il başkanı görevini bıraktı. Ancak rakamlar bu istifa eden isimlerin sanıldığının aksine hiç de başarısız olmadıklarını ortaya koydu. Hatta koltuğunu bırakan isimlerden Şırnak İl Başkanı'nın aslında 'en başarılı AKP İl başkanı' olduğu ortaya çıktı. İşte 1 Kasım 2015 seçimleri ve 16 Nisan 2017 referandumu sonuçları ışığında AKP'deki istifaların perde arkası...

 
22 Ağustos 2017 Salı 10:19 
Yorum YapYazdır
 
 
Erdoğan çağrı yaptı, 'başarılı iller' istifa etti!é

Erdoğan, 16 Nisan referandumunun ardından ‘partili cumhurbaşkanlığı' hakkını kullanarak kurucusu olduğu AKP'ye döndü ve 21 Mayıs'ta ‘genel başkanlık koltuğuna' oturdu.
Erdoğan “yeniden AKP Genel Başkanı” sıfatıyla yaptığı ilk açıklamada “Yeni bir döneme giriyoruz. Yeni ve çok daha büyük reformları hayata geçireceğiz” dedi.  Erdoğan, “2019 seçimlerine hazırlık mesajı” olarak algılanan bu açıklamasının ardından, sık sık ‘parti teşkilatında yenilik' açıklamasında bulundu.

30 MAYIS: METAL YORGUNLUĞU VAR

Erdoğan “AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı” olarak katıldığı partisinin ilk grup toplantısında ‘yenilenme' açıklamasını tekrarladı. Erdoğan “Önümüzdeki süreyi çok iyi değerlendirmeliyiz. Tüm bakanlarımızdan 180 günlük kısa vadeli bir eylem programı istedim.  Bu yıl sonuna kadar il teşkilatlarımız, ilçe teşkilatlarımız, belde teşkilatlarımızın tamamını güncelleyeceğiz. Yeniden gözden geçireceğiz; çünkü ortada bir metal yorgunluğu var. Bunu aşmamız lazım. Onun için de çok daha dinamik ekiplerle inşallah 2019'a hazırlanmamız gerekiyor” dedi.

OTO:İHA- Memleketi Rize'de konuşan Erdoğan, partisine yönelik ‘defolular gitsin' çağrısı yaptı.  

Memleketi Rize'de konuşan Erdoğan, partisine yönelik ‘defolular gitsin' çağrısı yaptı.

8 AĞUSTOS: DEFOLU KİŞİLERLE YÜRÜMEZ

Erdoğan, teşkilatına yönelik son ve en sert açıklamayı ise 8 Ağustos’ta yaptı. Memleketi Rize'de konuşan Erdoğan, “Teşkilatlarımızın bir kısmında metal yorgunluğu emareleri gördüğümü çeşitli defalar dile getirdim. Büyük kongre sürecimizi de fırsat bilerek teşkilatlarımızda kapsamlı bir değişim yapmak durumundayız. Genel Başkan olarak bu konuda kararlıyım. Milletimizin bizden beklentilerini karşılayabilecek donanıma ve dinamizme sahip arkadaşlarımızla yolumuza devam edeceğiz.  ‘Ben belediye başkanıyım' havasından geçilmiyorsa yandık. ‘E ben bakanım' yanından havasından geçilmiyorsa yandık. Yahu mütevazi ol. Öncelikle bizim AK Partililer olarak sapasağlam durmamız lazım. Bencillik batağında çırpınan defolu kişilerle böyle bir mücadeleyi yürütemeyiz” ifadelerini kullandı.

ŞU ANA KADAR 6 İL BAŞKANI İSTİFA ETTİ

AKP Bursa İl Başkanı Cemalettin Torun yaptığı açıklama ile kongrede yeniden aday olmayacağını açıkladı. Erdoğan’ın bu son ve sert çağrısının ardından AKP teşkilatlarında istifa haberleri ardı ardına geldi. Torun’un açıklamalarını ilçe teşkilatlarından gelen istifa haberleri izledi.

17, 18 VE 19 AĞUSTOS TARİHLERİNDE İSTİFA HABERLERİ ARTTI

İlçe teşkilatlarından gelen istifa haberlerini il başkanları izledi. İşte şu ana kadar istifasını açıklayan il başkanları;

Şırnak – İl Başkanı Mehmet Aşan
Hakkari – İl Başkanı Nurettin Fırat
Aksaray – İl Başkanı Abdulkadir Karatay
Ağrı-  İl Başkanı Kemal Atmaca
Muş – İl Başkanı Namık Ergün

Erdoğan’ın metal yorgunluğu çıkışıyla gelen istifa haberleri gözleri, bu bölgelerdeki AKP’nin seçim performansına çevirdi. Şimdiye kadar istifa eden il başkanlarının seçim bölgelerindeki “1 Kasım 2015 seçimleri ile 16 Nisan 2017 referandumu” kıyaslandığında ortaya ilginç sonuçlar çıktı. Son yapılan son iki seçimin sonuçları kıyaslandığında ve referandumda çıkan ‘evet’ oranı ‘AKP+MHP+BBP’ olarak ele alındığında aslında söz konusu isimlerin başarılı oldukları ortaya çıkıyor. İşte AKP’deki metal yorgunluğunun ilk ‘kurbanlarının’ performansları…

agri  

AĞRI-AKP, Ağrı’da 1 Kasım seçimlerinde oyların yüzde 27.75’ini alabilmişti. MHP bu ilde yüzde 1.5 oy oranında kalmış BBP ise 0.50 puan alabilmişti.
Yani ‘evet bloğu’ bu ilde yüzde 29.5 seviyesindeydi. 16 Nisan referandumunda ise evet oyu yüzde 43.8 çıktı. Yani ‘evet başarısı’nın oldukça yüksek olduğu gözleniyor.

 

 

aksaray  

AKSARAY – AKP, Aksaray’da 1 Kasım seçimlerinde kullanılan oyların yüzde 70’ini almıştı. 17 Nisan referandumunda ise ‘evet’ oranı yüzde 75.5 çıktı. Sadece AKP oyları dikkate alındığında Aksaray teşkilatı başarılı gözüküyor. Ancak kentte 1 Kasım’da şekillenen yüzde 18’lik bir MHP+BBP kitlesi de var. Yani rakamlara göre; Aksaray’da AKP İl Başkanı ‘başarılı’ sayılmasa bile ‘başarısız’ da değil.

 

 

bursa  


BURSA- İl başkanlığına yeniden aday olmayacağını açıklayan AKP İl Başkanı Cemalettin Torun’un teşkilatının seçim performası da dikkat çekici. AKP bu ilde 1 Kasım seçimlerinde kullanılan oyların yüzde 53.8’ini almıştı. Referandumda ise ‘evet’ oranı yüzde 53.2 oldu. 1 Kasım ve 16 Nisan kıyaslandığında Bursa’da başa baş bir istatistik söz konusu. Ancak kentteki yüzde 13’lük MHP+BBP kitlesi dikkate alındığında, yönetim değişikliğine gidilen AKP teşkilatları arasında “en başarısız” olanı Bursa.

 

 

hakkari  


HAKKARİ- İl başkanı istifa eden Hakkari’deki ‘seçimler kıyaslamasında’ da durum çarpıcı. Hakkari’de 1 Kasım seçimlerinde AKP 13.6 oy almıştı. MHP+BBP ise yüzde 2 civarındaydı. Yani 1 Kasım’a göre ‘evet bloğu’ yüzde 15 civarındaydı. 17 Nİsan referandumunda ise kentet evet oranı yüzde 32.5 olarak şekillendi. Yani Hakkari’de yüzde 100’lük bir başarı söz konusuydu.

 

 

mus  


MUŞ- AKP İl Başkanı istifa eden bir başka kent olan Muş’ta da ‘başarısızlıktan’ ziyade ‘başarı’ söz konusu. Şöyle ki Muş’ta 1 Kasım seçimlerinde AKP kullanılan oyların yüzde 34’ünü alabilmişti. Bu kentte MHP+BBP bloğu da yüzde 2 civarındaydı. Ancak Muş’ta 16 Nisan’da sandıktan yüzde 50.6 evet oyu çıktı. Yani AKP Muş İl Başkanlığı da iki seçimin kıyas tablosu baz alındığında oldukça başarı olan AKP teşkilatlarından birisi.

 

 

sirnak-ref  

ŞIRNAK – Şırnak’ta 1 Kasım seçimlerinde tablo şöyleydi: AKP yüzde 12, MHP yüzde 1,3, BBP yüzde 0.2. Yani ‘evet bloğu’ Şırnak’ta yüzde 13 civarındaydı. 16 Nisan referandumunda ise Şırnak’taki evet oyu yüzde 28.3 çıktı. Bu kentte bir buçuk yılda evet bloğu yüzde 120 artış gösterdi. Bu sonuçla da AKP il başkanı istifa eden Şırnak‘seçim-referandum’ kıyasında en başarılı AKP İl Başkanlığı durumuna yükselmişti.

 

BURSA DIŞINDA HEPSİ BAŞARILI… BAŞARISIZ İLLERDE İSTİFA SESİ YOK

Yani sonuçlara bakıldığında, il başkanlık koltuğu değişen AKP’deki 6 ilden 5’inin aslında oldukça başarılı olduğu gözleniyor. Erdoğan’ın ‘metal yorgunluğu’ çağrısının ardından şimdiye kadar AKP için ‘başarılı isimlerin’ istifa ettikleri gözlenirken, İstanbul, Ankara ve İzmir gibi ‘başarısız’ teşkilatlarda şu ana kadar istifa haberinin gelmemesi de dikkat çekiyor.

Deniz Ayas/Sözcü

 
22 Ağustos 2017 Salı 10:19 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Attila Aşut
 
Nihat Genç
 
Türker Ertürk
 
Arslan Bulut
 
Mehmet Polat
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Ahmet Özer
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Kazım DEMİR
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Mustafa Önsel
 
Havva GÜNAYDIN LAKUTOĞLU
 
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
Gazete Manşetleri
 
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1396 - Niğbolu Zaferi
1566 - On birinci Osmanlı Padişahı II. Selim tahta çıktı.
1852 - Fransız Henri Giffard ilk kez zeplinle uçtu.
1882 - İstanbul Beyazıt Kütüphanesi kuruldu.
1940 - II. Dünya Savaşı içinde 129 İngiliz bombardıman uçağı Berlin'deki endüstriyel hedefleri bombaladı, ama sis sebebiyle bombaların 6sı dışında hepsi boşa gitti.
1947 - Hindistan'da Müslüman mültecileri taşıyan tren, Pencap sınırında durduruldu. Sihler, 1200 mülteciyi kurşuna dizdi.Şablon:Kaynak-lazım
1956 - Türk Dil Kurumu En İyi Yapıt Ödülünü, Ali adlı romanıyla Orhan Hançerlioğlu kazandı.
1960 - Yüksek Adalet Divanı kuruldu.
1980 - İran Irak Savaşı başladı.
1981 - Ermeni militanlar Türkiye'nin Paris Başkonsolosluğu'nu bastılar; güvenlik görevlisi Cemal Özen öldü, Başkonsolos Kaya İnal yaralandı.
1987 - Süleyman Demirel, DYP Olağanüstü Kongresinde oy birliğiyle genel başkan seçildi. Demirel, 12 Eylül askeri darbesi sonrası, siyasete resmen döndü.
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak04:22
  • Güneş06:03
  • Öğlen12:24
  • İkindi15:48
  • Akşam18:24
  • Yatsı19:53
 
Süper Loto
21.09.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu060809172538
 
On Numara
18.09.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu07091013141517182426273136373847485663676875
 
Sayısal Loto
23.09.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu021931364248
 
Şans Topu
20.09.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu101828303204
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık