Dindar gençlik oranında dikkat çeken düşüş

Ana Sayfa » Ekonomi » Ekonomi için 3 faklı seçenek

Ekonomi için 3 faklı seçenek

Ahmet Müfit: Ekonomi le ilgili siyaseten ülkenin geleceğini derinden etkileyecek üç farklı seçenek bulunuyor.

 
3 Ağustos 2018 Cuma 09:42 
Yorum YapYazdır
 
 
Ekonomi için 3 faklı seçenek

Piyasa cephesinden bakıldığında, ekonomimizin en büyük sorunu enflasyondaki hızlı yükseliş. Haksız da sayılmazlar. Yılbaşında 10,35 olan tüketici enflasyonu, geçen 6 ayın sonunda yani Haziran 2018’de 15,39’a tırmanmış, 6 ayda yaklaşık yüzde 49 yükselmiş durumda. Onlara göre bu artışın en önemli nedeni faizlerin yeterince yüksek olmaması.

Yurtdışından gelen paraya daha yüksek getiri vermiyor olmanızın yani faizleri “düşük tutmanızın” en önemli sonucu, yurtdışından para girişinin azalması, ulusal paranın (TL) yabancı paralar karşısında değer kaybediyor olması. TCMB verilerine göre, TL yılbaşından bu yana sepet bazında yüzde 27 değer yitirirken, 2017 Mayıs ayında 36,261 milyar ABD Doları olan cari açık, Mayıs 2018’de, yaklaşık yüzde 59 artarak 57,637 milyar ABD Doları’na ulaşmış durumda.

BORÇLARIN DÖNDÜRÜLMESİ DAHA DA ZOR HALE GELİYOR

Ulusal paranın değer kaybetmesi ve cari açığın artması, ekonomi üzerinde iki farklı yönde baskı oluşturuyor. Ekonominin gerek üretmek gerekse tüketmek için ithalata bağımlı olması, ithalatın, dolayısıyla da üretim ve tüketimin pahalanmasına yani enflasyonun artmasına neden olurken, diğer yandan döviz cinsinden yüklü miktarda borçlanıp iç piyasaya yönelik üretim yapan yani malını TL bazında satan şirketlerin borçları TL cinsinden her geçen gün artıyor. Borçların döndürülmesi her geçen gün daha da zor hale geliyor. Mevcut borçların döndürülmesinde sorun yaşanması ve borçların yeniden yapılandırılmasına ilişkin taleplerinin hızla artması, yabancı para cinsinden borçları yabancı para cinsinden alacaklarından yüksek olan Bankacılık sektörünü olumsuz etkiliyor. Daha da önemlisi alınan borçları ödeme kapasitemizi olumsuz etkileyerek, borçlanmaya ve bu yolla uluslararası mali sermayeye kaynak aktarmaya dayalı ekonomik bağımlılığı artıran neoliberal küreselleşmeci düzeni tehdit eder hale geliyor.

CİDDİ BİR HAYAL KIRIKLIĞI YARATMIŞ DURUMDA

Kazancını para alıp para satarak sağlayan dolayısıyla da sıradan insanın yaşamına ve topluma karşı herhangi bir sorumluluğu olmayan piyasa aktörlerine göre bu olumsuz gidişi durdurabilmenin tek yolu, yazının başında da ifade ettiğim gibi, faizleri artırmak. Diğer bir deyişle, ülkemize para satan yabancı finans kuruluşlarına, ülkemize getirecekleri ödünç para karşılığında daha çok getiri vaat etmek ve bu yolla yurt dışından para girişinin/borçlanmanın devamını sağlamak. Bu yüzden de, Merkez Bankası’nın 24 Temmuz’da yaptığı toplantıda faizleri sabit tutmuş olması, seçim sonrasında, iktidarın faiz artışı karşıtı tutumunun değişeceğini uman, sözde “bağımsız” denetleme şirketlerinin not indirimleriyle faiz artışını zorlayan piyasa cephesinde ciddi bir hayal kırıklığı yaratmış durumda.

 

Şimdi Türkiye'de
Verimli, kullanımı kolay bir klima mı arıyorsunuz? Sonunda buldunuz!
Şimdi Türkiye'de
Wi-Fi, Evi Serinletiyor!
Wi-Fi olan evlerin, yazın daha serin olduğu kanıtlandı! İnsanın içine ferahlık geliyor…
Wi-Fi, Evi Serinletiyor!
Şimdi Türkiye'de
488 TL’ye Türkiye’yi kasıp kavuracak bir drone. Nasıl ama? Muhteşem!
Şimdi Türkiye'de
Hesaplı Bitcoin ticareti
Yalnızca 100$ Teminat ile Bitcoin'den para kazanın!
Hesaplı Bitcoin ticareti
Konuyla ilgili olarak, iktidar cenahından yapılan açıklamalarla tam tersi bir algı oluşturulmaya çalışılsa da piyasacılar, Merkez Bankası kararını, Merkez Bankasının “bağımsız karar alma yetkisinin” fiilen ortadan kalktığı şeklinde değerlendirdi ve kararın açıklanması sonrasında, TL ve borsa yüzde 3’leri aşan oranda değer kaybetti. Medley Global Advisers isimli şirketin bir çalışanı, "Piyasalar enflasyon, para politikası ve kur anlamında hayal kırıklığına uğradı. Enflasyon, %5 olan hedefin neredeyse 3 katına çıktı, belki %18'e çıkacak, bu noktada MB'nin faizleri artırması gerekir" diye açıklama yaparak piyasa cephesinin “hissiyatını" net olarak açıklamış oldu.

Toplum desteğini şu ya da bu yolla arkasında tutması gereken iktidar ise yapılacak bir faiz artışının, zaten yavaşlamış olan ve ancak kamusal teşviklerle canlı tutulabilen ekonomik faaliyetleri durma noktasına getireceğinin bilincinde. Ekonomik faaliyetteki yavaşlamanın en önemli sonucunun artan işsizlik, reel ücretlerde düşüş, şirket iflasları, borçların ödenmesinde sıkıntılar yaşanması ve vergi gelirlerinde azalma olacağının, bu durumun, iktidarın ardındaki siyasi desteğin devamı açısından risk oluşturacağının farkındalar. Bu yüzden de, ne dışarıdan gelecek paradan vazgeçebiliyor, ne de dışarıdan para girişini sağlayacak faiz artışına evet diyebiliyorlar.

KULLANILAN OLMAMAYI SAĞLAMANIZ GEREKİYOR

Bu noktada siyaset kurumunun elinde, faizin ne olacağıyla yani ekonomiyle ilgiliymiş gibi görünse de aslında siyaseten ülkenin geleceğini derinden etkileyecek üç farklı seçenek bulunuyor.

Birinci seçenek, çok uzun yıllardır yapıldığı şekilde davranmaya devam etmek, günümüz şartlarına uyarlarsak bir yandan faiz artışına karşı çıkarken, diğer yandan faizleri artırmayı becerebilmek. Uzun vadede sorunun çok daha fazla artmasına, sorunun gelecek kuşakların sırtına yüklenmesine neden olacak şekilde “vakit kazanarak”, günü kurtarmak. ABD ve AB ile ilişkilerde gelinen noktada bu seçenek geçmişe göre daha çok “fedakarlık yapabilmeyi” gerektiriyor.

İkinci seçenek, batı finans çevrelerinden gelen faiz artışı baskısından kurtulmak amaçlı olarak yüzünü “yükselen” doğuya dönmek. İhtiyaç duyulan finansmanı yani borcu oralardan bulmaya çalışmak. Bu şekilde bir yandan acil kaynak ihtiyacını karşılarken diğer yandan batıya alternatifsiz olunmadığının mesajını vermek. Bu noktada, yüzünüzü döndüğünüz doğunun, bu ilişki konusundaki düşüncelerini iyi değerlendirmeniz, siz onları kullanmaya çalışırken kullanılan olmamayı sağlamanız gerekiyor.

Üçüncü seçenek ise yüz yıl önce bu ülkeyi kuranların yaptığı gibi dışarıdan gelecek paradan vazgeçmek. Üretim ve tüketiminizin azalmasını yani küçülmeyi göze alarak, ekonomik ve siyasi bağımsızlığınızı korumak, gelecek kuşakları rahatlatmak adına bunun getireceği ekonomik ve siyasi sıkıntılarla bugün yüzleşme cesaretini göstermek. Kendi gücüne güvenerek, kendi kaynaklarınla kalkınmaya çalışmak.

Anlayacağınız finans kanallarında faiz enflasyon vb. diye tartışılan şey yalnızca faiz ve enflasyon değil. Tartışılan; Türkiye’nin, yani sizin geleceğiniz.

Kaynaklar:

1. http://www.tuik.gov.tr/HbGetirHTML.do?id=27763

2. http://www.tcmb.gov.tr/wps/wcm/connect/609ef884-3b3c-4bc3-84fe-9254244c3490/odemelerdengesi.pdf?MOD=AJPERES&CACHEID=ROOTWORKSPACE-609ef884-3b3c-4bc3-84fe-9254244c3490-mi88YoA

3. http://www.bloomberght.com/haberler/haber/2141677-tusiadbilecik-enflasyon-kritik-noktaya-geldi4. http://www.bloomberght.com/haberler/haber/2142571-enflasyon-18-lere-cikabilir-mb-nin-faiz-artirmasi-gerekir5. http://yenisite.bddk.org.tr/BultenGunluk6. https://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-44981281

7. https://odatv.com/yine-tehdit-etti-29071838.html,

8. https://www.birgun.net/haber-detay/musiad-baskani-ulkenin-degersizligini-ovdu-225329.html

 

Ahmet Müfit/Odatv

 
3 Ağustos 2018 Cuma 09:42 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Türker Ertürk
 
Mustafa Önsel
 
Attila Aşut
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Nihat Genç
 
Havva GÜNAYDIN LAKUTOĞLU
 
Arslan Bulut
 
Çiğdem KOÇ
 
Kazım DEMİR
 
Ahmet Özer
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Mehmet Polat
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Muhammet İKİNCİ
 
Abdulkadir TİRYAKİOĞLU
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Mehmet Erdal Çağdaş
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1791 - Hollanda'lı kadın hakları savunucusu Etta Palm, Gerçeğin Dostları Konfederasyonu olarak bilinen kadın kulüplerini kurdu.
1801 - I. Aleksandr Rusya İmparatorluğunun çarı oldu.
1839 - OK sözcüğü ("oll korrect") Boston Morning Post gazetesinde ilk kez kayıtlara geçti.
1848 - Macaristan, Avusturya'dan bağımsızlığını ilan etti.
1855 - Dolmabahçe Camii ibadete açıldı.
1903 - Wright Kardeşler ilk sabit kanatlı uçakları için patent başvurusunda bulundular.
1919 - Benito Mussolini, İtalya'da Fasci italiani di combattimento (sonraki Nasyonal Faşist Parti)'yu kurdu.
1921 - II. İnönü Muharebesi başladı. Yunan birlikleri, Uşak ve Bursa üzerinden, Afyon ve Eskişehir'e doğru iki koldan taarruz başlattı.
1925 - Sessiz sinema döneminin en pahalı filmi, (3.9 milyon dolar) "Ben Hur" gösterime girdi.
1931 - Türk çocuklarının ilk öğrenimlerini Türk okullarında yapmalarını zorunlu kılan kanun kabul edildi.
1933 - Alman Milli Meclisi Reichstag, Adolf Hitler'e kararnamelerle ülkeyi yönetme yetkisi verdi.
1946 - Zekeriya Sertel ve Sabiha Sertel, Cami Baykut ve Halil Lütfi Dördüncü, çeşitli hapis cezalarına çarptırıldı. Daha sonra dava Yargıtayca bozuldu ve gazeteciler serbest bırakıldılar.
1949 - Büyük Doğu dergisi sahibi Necip Fazıl Kısakürek, kumar oynarken polis tarafından yakalandı.
1956 - Pakistan, ilk İslam cumhuriyeti oldu.
1959 - Ankara'da yayınlanan Öncü gazetesi süresiz olarak kapatıldı.
1960 - Said Nursi Mardin'de vefat etti.
1971 - Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu liderlerinden Deniz Gezmiş'in arkadaşları Hüseyin İnan ve Mehmet Nakipoğlu yakalandı.
1972 - Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay; Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan hakkında verilen idam cezalarını onayladı.
1974 - Hükümet, İmralı Adası'nda gömülü olan Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan'ın mezarlarının başka bir yere taşınabilmesine izin verdi.
1977 - Liselerde okutulan "Felsefeye Başlangıç" adlı kitabın yazarı Prof. Nebahat Küyel, Aleviler'i küçük düşürme iddiasıyla yargılandı.
1979 - MSP eski milletvekili Halit Kahraman eroin kaçırırken Yunanistan'da yakalandı.
1989 - Utah Üniversitesi'nden Stanley Pons ve Martin Fleischmann, soğuk füzyon konusundaki buluşlarını açıkladılar.
1990 - Cizre'de binlerce kişi yürüyüş yaptı.
1992 - Şırnak'ın Cizre ilçesinde çıkan olaylarda, güvenlik güçleri ile göstericiler arasındaki çatışmaları izleyen Sabah Gazetesi muhabiri İzzet Kezer başından vurularak öldü.
1994 - Aeroflot tipi bir yolcu uçağı Sibirya'da düştü: 75 kişi öldü.
1994 - Meksika başkan adayı Luis Donaldo Colosio, seçim hazırlıkları sırasında düzenlenen bir suikast sonucu öldürüldü.
1996 - Ankara'da öğrenciler harçları protesto eylemi yaptılar. Çıkan olaylar sonrasında Dil Tarih Coğrafya Fakültesi binasına giren polis 127 öğrenciyi gözaltına aldı. Olaylarda 51 polis ve 100 öğrenci yaralandı.
1996 - Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Oğuzhan Asiltürk, Türk Silahlı Kuvvetleri'ni din düşmanlığı yapmakla suçladı.
1998 - Bakanlar Kurulunda irticayla mücadelede alınması gereken önlemleri içeren yasa tasarılarının büyük bölümü imzalandı.
1999 - Paraguay Başkan yardımcısı Luis María Argaña suikast sonucu öldürüldü.
2000 - Galatasaray futbol takımı, Avrupa Futbol Birliği, UEFA Kupası çeyrek finalinde deplasmandaki ilk maçta 4-1 yendiği Mallorca'yı Ali Sami Yen Stadı'nda da yenip, yarı finalist oldu.
2001 - NATO, Kosova savaşında seyreltilmiş uranyum mermisi kullandığını itiraf etti.
2001 - Sovyet uzay istasyonu Mir'in görevi sonlandırıldı.
2004 - Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nce yürütülen Şehitler Coğrafyası projesi kapsamında yapılan araştırmalar sonucu, Gelibolu Yarımadası'nda iki bin askerin gömüldüğü gerçek şehitlik bulundu.
2008 - Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınan İlhan Selçuk, savcılık sorgusunun ardından serbest bırakıldı ve yurt dışına çıkışı yasaklandı.
625 - Arabistan'da Müslümanlarla Kureyşler arasında Uhud Savaşı başladı.
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Başakşehir
26
17
7
2
58
2
Galatasaray
26
15
7
4
52
3
Beşiktaş
26
13
8
5
47
4
Trabzonspor
26
12
7
7
43
5
Malatyaspor
26
10
7
9
37
6
Konyaspor
26
8
11
7
35
7
Antalyaspor
26
10
5
11
35
8
Çaykur Rizespor
26
8
10
8
34
9
Sivasspor
26
9
7
10
34
10
Kasımpaşa
26
10
4
12
34
11
Alanyaspor
26
10
4
12
34
12
Kayserispor
26
8
9
9
33
13
Fenerbahçe
26
7
10
9
31
14
Ankaragücü
26
9
4
13
31
15
Bursaspor
26
5
13
8
28
16
Göztepe
26
8
3
15
27
17
Erzurum BB
26
4
10
12
22
18
Akhisar Bld.Spor
26
5
6
15
21
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Süper Loto
21.03.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu071947495253
 
On Numara
18.03.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu02040607091114161927344146515562656668697577
 
Sayısal Loto
20.03.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu010522264049
 
Şans Topu
20.03.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu021228323402
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak04:31
  • Güneş06:13
  • Öğlen12:39
  • İkindi16:07
  • Akşam18:45
  • Yatsı20:14
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık